PDA

View Full Version : Αστυπάλαια...



Nostra
26/06/2007, 15:42
έχω ήδη ενοχλήσει κάποιους που έχουν αναφέρει ότι έχουν πάει στην Αστυπάλαια για να δώσουν πληροφορίες...


η δική μου έρευνα απέδωσε τα εξής:

συγκοινωνίες

αεροπορικώς πάει μόνο η Ολυμπιακή με ελικοφόρο 32 θέσεων από Ελ.Βελ. και από 1 μέχρι 20 Αυγούστου δεν υπάρχει θέση ούτε για λίστα αναμονής

ακτοπλοϊκώς πάει μόνο h blue star ferries με τα πλοία Διαγόρας και Πάρος (βλέπε φωτό παρακάτω)



sites για πληροφορίες

http://www.astypalaia.com

http://www.astypalaia.gr

http://www.astypalea.net/gr.htm

http://www.holiday.gr/gr/place5.php?place_id=299

http://www.blueislands.gr/gr_astipaleaisland_accommodation.php

http://www.bluestarferries.gr/GREEK/defaultmain.htm


94513

Nostra
26/06/2007, 15:42
για δρομολόγια: http://www.bluestarferries.gr/GREEK/defaultmain.htm


94514

Nostra
26/06/2007, 15:47
οι πρώτες πληροφορίες λένε τα εξής:


η αστυπάλαια ειναι πολυ ομορφο νησί και αξίζει να την επισκεφθείς.
Με γυναίκα ακόμα καλύτερα μια που δεν έχει ΤΗΝ τρελλή νυχτερινή ζωή.
Αν μπορείτε ΜΑΚΡΙΑ απο τα καραβια του Αγουδημου που είναι αργά και βρόμικα. Η καλύτερη λύση είναι το αεροπορικό (που είναι επιδοτούμενο) αλλα δύσκολο να βρείς (αξίζει να το ψαξεις) Κατα τα αλλα έχει blue star.

Η χώρα είναι όμορφη και γραφική με το κάστρο της, για να μείνεις εκεί αλλα είναι και πιο ακριβή. Εγώ θυμάμαι επειδή είχαμε πάει αυγουστο είχα κλείσει για τις πρώτες 3 βραδιές στην χώρα με 55 ευρώ την βραδυά σε ωραια δωμάτια. Αλλα μετα την 3 μέρα φυγαμε απο την χώρα και πηγαμε στην μαλτεζάνα που είναι εξίσου όμορφη σε πιο ωραια δωμάτια με 40 ευρώ. Επειδή δεν ειναι τρελλα δημοφιλής προορισμός έχεις περιθώριο και για παζάρια αλλα και να βρείς εκει να μείνεις.

Η πρόσβαση στις παραλίες γίνετε απο "βατούς χωματόδρομους" .
Γενικά θέλει enduro ή μοτο που να μην ειναι δικιά σου γιατι θα πονέσει η ψυχή σου.




Η περιοχή λέγεται Λιβάδι. Παραθαλάσια, με πολλά ενοικιαζόμενα αλλά πολυ ήσυχη . 1-2 χιλιόμετρα από το λιμάνι. Φαντάσου ότι εγώ είχα πάει χωρίς μηχανάκι και πήγα με τα πόδια στο Λιβάδι. Μετά βέβαια νοίκιασα το θρυλικο yamaha townmate.
Δοκίμασε να πάρεις τηλ τον δήμο ή κοινότητα, αυτοί έχουν τα τηλέφωνα από όλα τα ενοικιαζόμενα.
Πάντως εγώ είχα πάει μόνο με το σακίδιο μου και την κοπέλα μου και βρήκα πολύ εύκολα.

Το νησί αξίζει.




κυρίως στο θέμα της διαμονής θα ήθελα βοήθεια... (όπως όλοι) αναζητουμε δωμάτιο (ή ενοικιαζόμενο ή ξενοδοχείου) φθηνό, καθαρό, ήσυχο , με A/C και πολύ κοντά στην παραλία...


επειδή από φωτό κλπ. είδα ότι το έχει το χωματάκι του για κάποια μέρη θα προτείνατε CBF600 ή typhoon 125 ?


αν έχετε κάτι υπόψη σας σας παρακαλώ γράψτε το....

ευχαριστώ πολύ

Τάσος

:wave2: :wave2: :wave2:

ekpaglos
26/06/2007, 16:43
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra

κυρίως στο θέμα της διαμονής θα ήθελα βοήθεια... (όπως όλοι) αναζητουμε δωμάτιο (ή ενοικιαζόμενο ή ξενοδοχείου) φθηνό, καθαρό, ήσυχο , με A/C και πολύ κοντά στην παραλία...


επειδή από φωτό κλπ. είδα ότι το έχει το χωματάκι του για κάποια μέρη θα προτείνατε CBF600 ή typhoon 125 ?


Τάσο χαιρετώ!

Θεωρώ την επιλογή της Αστυπάλαιας εξαιρετική, αν και το νησί αδικείται τον Αύγουστο (όπως τα περισσότερα...).

Το έχω επισκεφθεί 3 φορές την τελευταία 7ετία και είναι γεγονός ότι η οικιστική ανάπτυξη - ειδικά στη χώρα - αλλάζει κάθε χρόνο τα δεδομένα για τον επισκέπτη.

Χωρίς να γνωρίζω τυχόν ιδιαίτερες προτιμήσεις σου, θα έλεγα συνοπτικά:

Η χώρα έχει ακριβότερη διαμονή αλλά αξίζει να μείνεις σε αυτή διότι έχεις επιλογές φαγητού και νυχτερινής ζωής. Με εξαίρεση την παραλία στο Λιβάδι και ένα συμπαθητικό κολπάκο στον οποίο κατεβαίνεις με τα πόδια, οι καλές παραλίες είναι σε απόσταση 4-12 χλμ (έως 20') με ανεκτή άσφαλτο και κατά διαστήματα με κλειστές στροφές...

Το Λιβάδι δε λέει κάτι εκτός από την άμεση πρόσβαση στην οικεία παραλία και τη θέα προς τη χώρα. Εντούτοις υπάρχουν αρκετά νεόδμητα (αλλά αλμυρούτσικα) δωμάτια στο δρόμο που ενώνει το Λιβάδι με τη Χώρα (1,5 χλμ)

Η Μαλτεζάνα είναι φθηνότερη σε διαμόνη με 2-3 καλές παραλίες σε κοντινή απόσταση αλλά χωρίς ιδιαίτερο οικιστικό, φυσικό και "διασκεδαστικό" (sic) ενδιαφέρον. Καλή για να φας κακαβιά, φρέσκο ψάρι και θαλασσινά....

Έχω να σου προτείνω κάποια καλά δωμάτια (ουσιαστικά παραδοσιακά studio) σε λογική τιμή (περί τα 60 ευρώπουλα) αλλά είμαι σχεδόν βέβαιος ότι αυτή την εποχή θα είναι booked.


Ορισμένες παραλίες από τη μερία μετά το Λιβάδι έχουν ήπιο έως κακοτράχαλο χωματόδρομο. Από την άποψη αυτή, πάρε το πιο "μανιτζέβελο" δίκυκλο που δε θα λυπηθείς ακόμα και αν πέσει με λίγα (μακρία από μας!!!!).

Σου στέλων πμ με το όνομα και το κινητό της τύπισσας που έχει τα δωμάτια, εφ' όσον θα μείνεις στη χώρα.



Παναγιώτης

sas
26/06/2007, 16:50
Από παραλίες πάρα πολύ καλές είναι οι Βάτσες και τα Καμινάκια.
Οι παραλίες της πάνω μεριάς (βλέποντας τον χάρτη όπως τον έχεις βάλει) δεν λένε κάτι ιδιαίτερο.
Φεύγοντας από χώρα προς Λιβάδι στο αριστερό σου χέρι (στο γκρέμι) έχει ένα καφέ-χαζαροπλαστείο με ωραία θέα και ΩΡΑΙΑ γλυκά.
Στο Βαθύ έχει ένα μόνο ταβερνάκι, χωρίς κόσμο....είναι καλά για χάσιμο και ουζάκι.
Αν μείνεις μέρες δοκίμασε να πας σε κάποιο από τα απέναντι νησάκια (μας είπαν ότι έχει πολύ ωραία νερά....αλλά δεν προλάβαμε).
Στο λιμάνι έχει ένα μπαράκι με ωραία χαλαρωτική μουσικούλα.

Εμείς μείναμε στην χώρα (σε κεντρικότατο σημείο), δίπλα στον ανεμομύλο που εκτελεί χρέη γραφείου τουριστικών πληροφοριών. Το δωμάτιο είχε τα βασικά κρεβάτι :p , ψυγείο, κουζινάκι μπάνιο (μικρό δωμάτιο) αλλά κάλυπτε τα απαραίτητα (ετσί και αλλιώς τις περισσότερες ώρες είμασταν εκτός) 15€. Θα κοιτάξω στο σπίτι το απόγευμα μήπως και βρω τηλέφωνο.

Αυτά πριν 4 χρόνια.


Αααααα και αν είσαι fun του υποβρύχιου ψαρέματος, έχει πολύ ωραίο βυθό (κατεβασιές στα 20μέτρα με πολλά κοτρώνια) στα βράχια των παραλιών βάτσες και καμινάκια.

Nostra
27/06/2007, 12:57
ευχαριστώ πολύ για τα ΠΜ σας...

μεταφέρω κάποια από τα σχόλια μου μου κάνετε (αφαιρώντας φυσικά τις προσωπικές πληροφορίες)


:beer: :beer: :beer:



Θα απέφευγα να μείνω στο Λιβάδι. Είναι ένα flat μέρος (λιβάδι γαρ). Θα προτιμούσα Μαλτεζάνα (είναι πιο ανοικτό το μέρος και πιο ήσυχο). Βέβαια είσαι σχετικά μακρυά από τις πολύ καλές παραλίες.

Αν αντέχεται για τόσες μέρες........το νησί ή η σύντροφος??? . Το ξέρεις ότι είναι εντελώς υποκειμενικό. Εγώ αν και έχω καθήσει στην **** πολλέεες μέρες, στην αστυπάλαια θα μου ήταν μάλλον λίγο δύσκολο. Έίναι σχετικά μικρό νησί με λίγες εναλλακτικές για εξερεύνηση (π.χ. παραλίες). Δε ξέρω αν μπορείς να το συνδυάσεις με το να επισκεφτείς γειτονικά νησιά.





Αν αντέχεται λέει (έχεις πέσει σε fun αν και πέρυσι απογοητεύτηκα από τον κόσμο στη Χώρα);

Οι μέρες είναι όντως πολλές και όντως δε λέει να δώσεις ένα σκασμό λεφτά σε διαμονή. ΄

Εάν γουστάρεις ησυχία και παραλία δίπλα, τότε η Χώρα δεν κάνει, ούτε καν το Λιβάδι (μαζέυεται πολύ μαρίδα για φαγητό...).

Ενδεχομένως η Μαλτεζάνα να είναι η καλύτερη επιλογή (για το Βαθύ δε γνωρίζω...).
Λογικά, εκεί θα υπάρχουν και φθηνότερες επιλογές στη διαμονή...

Nostra
27/06/2007, 13:08
:beer: :beer: :beer:


Σαν ομορφιές και μέρη να πάς για μπάνιο και φαί έχει αρκετές θα χρειαστείς οπωσδήποτε μηχανή που να αντέχει τις κακουχίες αν θές να δείς μέρη μιας και κατα κύριο λόγο στα πιο καλά απο αυτά σε οδηγεί μόνο χωματόδρομος και όχι καλός πάντα .
Εκτός απο την χώρα θα πάς στο Λιβάδι ή για μπάνιο ή για φαί το βράδυ σε ταβερνάκια με σχετικά φτηνό φαί και θέα το Κάστρο πιό δίπλα είναι το Τζανάκι και η παραλία γυμνιστών , αν τραβήξεις τον δρόμο για Βάτσες -Καμινάκια λίγο πρίν έχει μια σχετικά κρυφή που δεν πάνε πολλοί τον Αγ. Κωνσταντίνο εκεί θα έχεις και κάποιον ίσκιο , σε γενικές γραμμές το νησί είναι ξερό (τώρα)
Οι δύο παραλίες που σου ανέφερα πρίν είναι κι αυτές απο τις καλές και στα Καμινάκια εκτός απο την μηχανή *κακός δρόμος με μια τρελή κατηφόρα λίγο πρίν φτάσεις με νεροφαγώματα * μπορείς να πάς και με καικάκι που κάνει δρομολόγιο .( Εχει και μια καντίνα εκεί παρακμιακή τότε τώρα δεν ξέρω )
Στην Μαλτεζάνα Εκτός απο μπάνιο φτηνή σχετικά διαμονή πιο ήσυχα και καλό εως πολύ καλό φαί
Στο Στενό ένθεν και ένθεν ανάλογα που φυσάει , στο Βάι οπου παλιότερα που δεν είχε δρόμο επερνες βαρκάκι για το Βαθύ στο οποίο είναι μόνο μια ταβέρνα , αν πάς με την μηχανή πρόσεχε μιας και γύρω στα 500 μέτρα πρίν έχει χαλίκι χοντρό απο αυτό που βάζουν στις γραμμές του τρένου .
Μέχρι να φτάσεις εκεί θα δείς και διάφορες άλλες παραλίες που θα σου κλείνουν το μάτι αν έχεις ορεξη για περιπλάνηση κατέβα σε κάποιο σημείο θα δείς και ένα "ναυάγιο" ΚΑΙ ΔΙΆΣΠΑΡΤΑ ΑΣΒΕΣΤΟΚΆΜΙΝΑ απομεινάρια του παλιού καιρού . Λένε πως βγάζαν τον καλύτερο ασβέστη και μιας και δεν υπήρχε τότε το πετρέλαιο κάψανε όλα τους τα δέντρα ,"κέδρους" , σε μια στροφή θα δείς οτι έχει απομέινει είναι η μοναδική σου εκαιρία για σκιά !!! .(χιούμορ)
Απο Πάνω τώρα στα άγρια του Βορά
Αφού περάσεις απο τον Αγ. Ιωάννη (δυτικά ) Θα χρειαστει να περπατήσεις εκεί είναι οι άγριες παραλίες με ενδιαφέρον για ψάρεμα αλλά κι πολλές σμέρνες , στον Πάνορμο αλλά και στο Αγ. Ανδρέα οπου κατασκευάζουν ( αν δεν εγινε ίδη ) το δεύτερο λιμάνι να πάς έχει μια άλλη ομορφιά πρόσεχε να μην φυσαει ...


για φαί πάντως εγγυημένα φρέσκο ψάρι, ψαρεύουν και έχουν τα καλύτερα κομμάτια , εκτός απο παραγαδίσια θα φάς και χτυπημένα απο ψαροντούφεκο βγαλμένα απο κάτι τρελές ξέρες με απίστευτα βάθη ...

Απο Γευσεις ...
να δοκιμάσεις οτιδηποτε τοπικό , Μέλι εξερετικό και μόνο απο θυμάρι (πανάκριβο και το κάνουν εξαγωγή ) τυράκι (έτσι το λένε ) και μυζήθρα άπαιχτη , αν βρεις κάπου κοπανιστή σπιτική όμως μην διστάσεις θα πίνεις ούζα μέχρι τελικής πτώσης .


Α !!!! Να πάς και στο σπήλαιο είναι πάνω απο το Βαθύ και πάς με καικάκι απο το λιμάνι είναι υπέροχο !!!!!!

Να πάς στην Παναγία την Πορταίτισα είναι η Εκκλησία του κάστρου να δείς την είκόνα η οποία η αυθεντική φυλάσσεται στην Μονή Βατοπεδίου στο Αγ. Ορος .Εχει μεγάλη Ιστορία και αξίζει να την ακούσεις απο ντοπιο ( να μην στην πω και στο χαλάσω )
Είναι Θαυματουργή και οι ντόπιοι της έχουν ιδιαίτερη λατρεία , γιορτάζει τον δεκαπενταύγουστο με μεγάλο πανηγύρι , την παραμονή γίνεται λιτανεία και στο τέλος της λειτουργίας παρατίθεται τραπέζι στους επισκέπτες με "Μακαρούνες" και τοπικούς χορούς με οργανοπαίχτες του νησιού ( Ελπίζω ακόμη) την άλλη μέρα το μεσημέρι στην παραλία που είναι δίπλα απο το λιμάνι γίνονται
παιχνίδια με τρελό γέλιο ...
Στο Κάστρο θα δείς μια υπέροχη θέα σχεδόν όλου του νησιού και το πιο απίστευτο ΜΠΛΕ στην θάλασσα .
Παλιά οταν χτιζόταν τα σπίτια αποτελούσαν μέρος του κάστρου και όλλα έγιναν με ντόπια υλικά
αργότερα όσοι έιχαν κατοικία εκεί μεταφέρθηκαν σιγά σιγά έξω και μαζί τους λόγο έλειψης υλικ΄ων ξήλωσαν και τα παλιά σπίτια , τα περισσότερα που θα δείς δέν είναι γκρεμισμένα απο τον χρόνο αλλά απο τους ίδιους τους κατοίκους , αν έχεις αρχιτακτονικές τάσεις αξίζει μια ματιά τριγύρω να ανακαλύψεις κα να νοιώσεις την τότε ζωή , πιστεύω πως θα έχει τελειώσει ή θα βρίσκεται σε ικανοποιητικό στάδιο και η ανασκαφή εκεί .
Να επισκεφθείς και το Αρχαιολογικό μουσείο είναι μικρό βέβαια με λίγα ευρήματα μα αξίζουν λίγα λεπτά απο τον χρόνο σου καθώς βρίσκεται επάνω στον δρόμο του λιμανιού .


ΡΕ ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΕΣ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΥ ΜΟΥΡΑ ΤΗΝ ΒΡΥΣΗ (είναι στο λιβάδι )
θα σε κρατήσει εκεί ο τόπος έτσι λένε και μάλλον είναι αλήθεια

στον δρόμο για καμινάκια θα περάσεις απο ένα μέρος που το λένε κόρη εκεί είναι κάτι σαν φαράγγι ( ο θεός να το κάνει ) ρώτα να σου πούν την Ιστορία

Θα το λατρέψεις γαμώτο το νησί είμαι σίγουρος οποιος πάει μένει λίγοι είναι αυτοί που ξέφυγαν ...



Κατατοπιστικότατος ? :hypnotize

απίστευτο review !!!!!! :beer: :beer:


Αυτά ρε συ επι του παρόντος δεν θυμάμαι και πολλά !!!...
:sick: :dizzy:

:wave2: :wave2: :wave2:

marios8
27/06/2007, 13:16
Καλή επιλογή η Αστυπάλαια.
Μην ξεχάσεις την βόλτα στο καταπληκτικό κάστρο. :beer: :wave2:

zephyr1
27/06/2007, 13:23
Διακοπες χωρις σκηνη δεν ειναι διακοπες.:wave2: