PDA

View Full Version : Νεος σε Tdm850



donaldduck
26/06/2007, 23:22
Καλησπερα ή καλημερα μαλλον. Μιας και νεος εδω να πω ενα μπραβο στα παιδια που εφτιαξαν και εδωσαν το χρονο και το μερακι τους σε αυτο το site... Ειναι απλα τελειο.Λοιπον μιας και χρονια κατοχος ολων των ειδων σκουτερ και τελευταια κατοχος και του beverly 500 για καθημερινες μετακινησεις στη δουλεια ειπα να παρω απο ενα φιλο ενα TDM850 του '98. Η μηχανη ειναι απλα τελεια. Μονη εξατμιση Remus, bagster και tank bag, μπαγκαζιερα 42λιτρη, μανιταρια, καθρεφτες απο tdm900, το πλαστικο καλυμμα σαν καρχαριας που βρισκεται αναμεσα στο δρομο και στο μοτερ(σορρυ δεν ξερω πως λεγεται...), καγκελα, καινουργια λαστιχα.... ΑΥτα τα ολιγα. Μιας και εχω συνηθισει ομως απο τα σκουτερ δυστυχως το TDM850 δεν εχει ενδειξη βενζινης.Εχω ψαξει λοιπον απο το πρωι στο site και δεν μπορω να βρω τιποτα εκτος απο τα ψηφιακα οργανα που πουλανε στο Μοναστηρακι. Μπορει καποιος να με βοηθησει πως θα φτιαξω ενα οργανακι για βενζινη? Και αν ειναι ευκολο εναν καλο ηλεκτρολογο στην Αθηνα, Καισαριανη ειμαι εγω αλλα δεν πειραζει να ειναι και μακρυα. Ευχαριστω και καλως σας βρηκα....

kachius
27/06/2007, 06:59
Γεια χαρά!
:wave2:
Καλοτάξιδο το μοτερ!

Δε ξέρω να σου απαντήσω, αλλά κατά πάσα πιθανότητα δε θα ζοριστείς
να επιβιώσεις χωρίς δείκτη.

Όταν βάζεις βενζίνη να μηδενίζεις το χιλιομετρητή και θα κάνεις ας πούμε
200χλμ μέχρι τη ρεζέρβα (το ακριβώς πόσα θα το δεις...έχε υπόψιν σου
ότι αν το ανοίγεις πίνει πολύ...)
Έτσι, έχεις έναν πολύ καλό και αξιόπιστο* δείκτη βενζίνης

*αρκεί να μηδενίζεις το χιλιομετρητή και να μην έχεις το διακόπτη
στη ρεζέρβα...

:wave2:

X_NR750
27/06/2007, 07:24
Καρινα λεγεται το πλαστικο κομματι που λες

Οπως ειπε και ο φιλος παραπανω με τον καιρο θα μαθεις ποσα χιλιομετρα σου βγαζει ανα γεμισμα ρεζερβουαρ

Υγ μια ερωτησουλα δεν σου φαινεται λιγο περιεργη η θεση οδηγησης του TDM?

makis206
27/06/2007, 07:39
Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, μετά από 2-3 γεμίσματα του ρεζερβουάρ θα δεις και μόνος σου πόση αυτονομία βγάζει και θα πηγαίνεις μηχανικά πλέον στο βενζινάδικο για γέμισμα.

Κι εμένα μου κακοφάνηκε στην αρχή η έλειψη δείκτη βενζίνης στο CBF αλλά το συνήθισα αμέσως και δεν χρειάστηκε καν ν'ασχοληθώ με αυτό.

Καλοτάξιδος να είσαι !

:beer:

FZR1000
27/06/2007, 15:08
Αν ηταν μοντελο '98 θα ειχε δεικτη βενζινης...

donaldduck
27/06/2007, 22:55
Φιλε FZR1000 απο οτι ειδα σε αδεια και απο αριθμο πλαισιου το μηχανακι ειναι 9ος 1998. Δε γνωριζω καθολου τα διαφορετικα μοντελα ωστε να ξερω ποτε ειχε και ποτε οχι. Υπηρχαν διαφορετικες εκδοσεις TDM850? Φιλε X_NR750 θα ελεγα οτι ειναι λιγο περιεργη απο την αποψη οτι παρολο που ειμαι κοντος για τετοιες μηχανες (1,74) τα ποδια μου πατανε κατω. Να φανταστεις οτι στο 500αρι το beverly παταω πιο δυσκολα... Κατα τα αλλα εχω βολευτει το καθισμα.Ουτε εγω το πιστευα. Κανεναν καλο ηλεκτρολογο?

FZR1000
27/06/2007, 23:35
Το '96-97 που ειναι πρασσινο σκουρο, ασιμι-κιτρινο η κοκκινο δεν εχει δεικτη σε αντιθεση με τα επομενα μοντελα...

donaldduck
28/06/2007, 18:49
Mαυρο-μπλε ειναι το δικο μου. Το ξανακοιταξα και παλι 1998 μου βγαζει το πλαισιο.

FZR1000
28/06/2007, 20:24
οκ αν δεν ειναι εισαγωγης η μηχανη σου ειναι '98.

τοτε απο '96 εως και '98 δεν εχουν δεικτη εκανα λαθος το '99 εβαλαν δεικτη απ οτι φαινεται...

donaldduck
29/06/2007, 07:39
φιλε FZR1000, εχω πολλα να μαθω για τη μηχανη. Ουτε στην αρχη δεν ειμαι ακομα...:p
Προς το παρον μαζευω 2-3 πραγματακια και μετα θα ασχοληθω με τα τεχνικα.Τοσα χρονια με τα αμαξια,ηρθε η ωρα και για τα διτροχα. Καλημερα