PDA

View Full Version : αποριες περι κινητικης καταστασης ενος ασχετου...



nikos force
27/06/2007, 09:09
ας ξεκινησουμε με το παραδειγμα...εχουμε δυο μοτοσυκλετες με πανομοιοτητα γεωμετρικα χαρακτηριστικα και ιδιο βαρος ,οι οποιες αποδιδουν την ιδια ιπποδυναμη και ροπη και ακριβως στην ιδια κλιμακα στροφων και η ΜΟΝΑΔΙΚΗ διαφορα τους ειναι οτι η μια ειναι 250κ.εκ και η αλλη 650κ.εκ(δε ξερω αν ειναι εφικτο το παραπανω αλλα παραδειγμα εχουμε οποτε ολα ειναι εφικτα)... αυτες οι μηχανες κινουνται τωρα στη ιδια ευθεια με ιδια σχεση στο κιβωτιο ιδια χλμ και σε ιδιο αριθμο στροφων κοινως ειναι ολα ιδια, ξεκινανε και οι δυο απο το ιδιο σημειο Α να ντριφταρουν με ακριβως τον ιδιο τροπο ωστε να μουν στην ιδια στροφη...το ερωτημα ειναι αν ο οδηγος ασκηση την ιδια πιεση και την ιδια τεχνικη η μηχανη των 650κ.εκ δεν θα τον ‘’τραβηξει’’ πιο μακρια απο την μηχανη των250 κ.εκ.????????????και αν ναι υπευθυνη για αυτο το αποτελεσμα ειναι το φαινομενο της στροφορμης ?????

motaba
27/06/2007, 09:24
Γιατί να τον "τραβήξει" πιο μακριά...?

Αν υποθέσουμε ότι το 650 έχει βαρύτερο/μεγαλύτερο στρόφαλο από το 250 τότε θα έχει και μεγαλύτερη ροπή αδράνειας = μεγαλύτερη στροφορμή..

Αλλά παρ'ότι το διάνυσμα της στροφορμής θα είναι προς τα αριστερά (..του μοτέρ) αυτό δε νομίζω να επιρεάζει την κίνηση...

Μπορεί να έχω και λάθος..



:wave2:

zireous
27/06/2007, 09:50
Με αρέσουν οι υποθετικές ερωτήξεις επειδή και να είμαι λάθος δε τρέχει τίποτα.

Εφόσον έχουν το ίδιο βάρος και ο αναβάτης είναι τρισμέγιστα ακριβής, θα τσιμπήσει λίγο το φρενάκι (άμα κατεβάσει σχέση αλλάζει, εκτός άν και τα 2 έχουν και ίδιες σχέσεις -χλωμό), και θα δώσει το ανάλογο γκάζι που πρέπει σε κάθε μηχανή για να μπεί με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

Αυτό θα έκανα εγώ (το ζητούμενο θα ήταν να μπω ακριβώς το ίδιο) άμα έκανα ντρίφτ κάθε μέρα -που δεν- τουλάχιστον (μη φας που θα αλλάζω συνέχεια λάστιχα).

el_hymador
27/06/2007, 09:51
Αν υποθέσουμε ότι ισχύουν οι εργαστηριακές συνθήκες που αναφέρεις στο παράδειγμα, η επίδραση της στροφορμής του κινητήρα(στρόφαλος) των 650κ.εκ. θα επιδράσει σαφώς σε μεγαλύτερο βαθμό την κινητική κατάσταση από ότι ο κινητήρας των 250 κ.εκ. Το θέμα είναι ότι και τρ αδρανειακά φαινόμενα που παρουσιάζει το 650 έναντι του 250 είναι πάλι μεγαλύτερα, άρα με την άσκηση ίδιας πίεσης στο τιμόνι το 250 θα τεθεί πολύ ευκολότερα σε τροχιά από το 650…. Άρα μπορεί το 650 να διανύσει μεγαλύτερη απόσταση ντριφτάροντας από το 250 , αλλά θα μπέι στην στροφή δυσκολότερα και ίσως όχι με τόσο μεγάλη κλίση.

nikos force
27/06/2007, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Αν υποθέσουμε ότι ισχύουν οι εργαστηριακές συνθήκες που αναφέρεις στο παράδειγμα, η επίδραση της στροφορμής του κινητήρα(στρόφαλος) των 650κ.εκ. θα επιδράσει σαφώς σε μεγαλύτερο βαθμό την κινητική κατάσταση από ότι ο κινητήρας των 250 κ.εκ. Το θέμα είναι ότι και τρ αδρανειακά φαινόμενα που παρουσιάζει το 650 έναντι του 250 είναι πάλι μεγαλύτερα, άρα με την άσκηση ίδιας πίεσης στο τιμόνι το 250 θα τεθεί πολύ ευκολότερα σε τροχιά από το 650…. Άρα μπορεί το 650 να διανύσει μεγαλύτερη απόσταση ντριφτάροντας από το 250 , αλλά θα μπέι στην στροφή δυσκολότερα και ίσως όχι με τόσο μεγάλη κλίση. ακριβως εδω ειναι το θεμα μας...οτι τα πργματα με το 650 αν και φαινομενικα ειναι ιδια,εντελλει ειναι πιο δυσκολα...το ‘’τραβηξει’’ το ντριφτ παραπανω το εξεθετα σαν αρνητικο...

OldMan
27/06/2007, 13:01
Gentlemen (and Ladies...)

Η θα αναλύσετε διανυσματικά την διαφορά στροφορμής μεταξύ των δύο στροφάλων (για να δείτε ότι ο βαρύτερος στρόφαλος κρατάει το μηχανάκι "κάτω", άρα έχει καλύτερη πρόσφυση, άρα ντριφτάρει λιγότερο) ή το παρόν θα μετοικήσει εις τόπον αναψύξεως ...:wave2:

nikos force
27/06/2007, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Gentlemen (and Ladies...)

Η θα αναλύσετε διανυσματικά την διαφορά στροφορμής μεταξύ των δύο στροφάλων (για να δείτε ότι ο βαρύτερος στρόφαλος κρατάει το μηχανάκι "κάτω", άρα έχει καλύτερη πρόσφυση, άρα ντριφτάρει λιγότερο) ή το παρόν θα μετοικήσει εις τόπον αναψύξεως ...:wave2: επειδη δεν ξερουμε να αναλυουμε διανυσματικα την διαφορά στροφορμής μεταξύ των δύο στροφάλων (και το θεμα μας δεν ειναι το ντριφταρισμα αυτο καθε αυτο) ερχομαστε και ρωταμε...ειναι οντως πιο δυσκολος(πιο απαιτητικος εστω) ο χειρισμος μιας μηχανης σε σχεση με καποια πανομοιοτυπη που απλα διαφερουν στον κυβισμο???????? Αν ναι ,εχω σωστα καταλαβει οτι αυτο οφειλεται στην στροφορμη????????


(μπορειτε ευκολα να μας υποδειξετε σε ποια κατηγορια μπορουμε να τοποθετουμε τετοιες ποταπες αποριες και θα το κανουμε αν δεν αρμοζουν εδω)

dirtbird
27/06/2007, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
πρωτου το επιβεβαιωσουμε ΥΠΟΘΕΤΑΜΕ οτι η γη η μια σφαιρα...ακομα πιο πριν ΥΠΟΘΕΤΑΜΕ οτι ηταν επιπεδη...γενικα παντα ερχεται πρωτα η υποθεση μετα η αναλυση και μετα το αποτελεσμα...αλλα μαλλον λογω του γηρατος δεν εχεις χρονo για υποθεσεις...

Nίκο μη...ήμαρτον.

Επανηλλειμένως έχεις πάρει παραπάνω απαντήσεις από αυτές που περίμενες.

Αυτό που σου γράφει ο old -και του οποίου την υπομονή ζηλεύω- είναι να είσαι συγκεκριμμένος σε αυτά που ρωτάς.

Έτσι κι αλλιώς αυτό που υποθετικά ρωτάς δεν έχει καν ακαδημαικό ενδιαφέρον, αφού η καμπύλη ιπποδύναμης (power band ελληνιστί) ΔΕΝ θα είναι η ίδια έστω και αν η μέγιστη τιμή της είναι. :winka: :wave2:

nikos force
28/06/2007, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Nίκο μη...ήμαρτον.

Επανηλλειμένως έχεις πάρει παραπάνω απαντήσεις από αυτές που περίμενες.

Αυτό που σου γράφει ο old -και του οποίου την υπομονή ζηλεύω- είναι να είσαι συγκεκριμμένος σε αυτά που ρωτάς.

Έτσι κι αλλιώς αυτό που υποθετικά ρωτάς δεν έχει καν ακαδημαικό ενδιαφέρον, αφού η καμπύλη ιπποδύναμης (power band ελληνιστί) ΔΕΝ θα είναι η ίδια έστω και αν η μέγιστη τιμή της είναι. :winka: :wave2: πιο συκγεκριμενα...με ενα husaberg450 και με ενα husaberg650 (τα οποια η εταιρια δηλωνει ιδια γεωμετρικα χαρακτηριστικα)στην ιδια πιστα με ιδια λαστιχα μου δημιουργειται η απορια γιατι το ‘’μεγαλο’’ειναι εμφανως πιο δυσκολο ενω ερχεσαι με τα ιδια χλμ να μπεις στην ιδια στροφη??????γαιτι το μεγαλο σε τραβαει περισσοτερο???????για αυτο ειναι υπευθυνη αυτο που ονομαζεται στροφορμη???ενα απλο ναι η οχι μου ειναι αρκετο...δε θελω παραπανω απαντησεις . το ρωτο ποστ ηταν τοσο υποχονδριο ωστε να αποφευκτει η οποιαδηποτε μακρυγορια που θα αφορουσε τους οποιουσδηποτε ‘’ασχετους’’ παραγωντες :winka:

dirtbird
28/06/2007, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
πιο συκγεκριμενα...με ενα husaberg450 και με ενα husaberg650 (τα οποια η εταιρια δηλωνει ιδια γεωμετρικα χαρακτηριστικα)στην ιδια πιστα με ιδια λαστιχα μου δημιουργειται η απορια γιατι το ‘’μεγαλο’’ειναι εμφανως πιο δυσκολο ενω ερχεσαι με τα ιδια χλμ να μπεις στην ιδια στροφη??????γαιτι το μεγαλο σε τραβαει περισσοτερο???????για αυτο ειναι υπευθυνη αυτο που ονομαζεται στροφορμη???ενα απλο ναι η οχι μου ειναι αρκετο...δε θελω παραπανω απαντησεις . το ρωτο ποστ ηταν τοσο υποχονδριο ωστε να αποφευκτει η οποιαδηποτε μακρυγορια που θα αφορουσε τους οποιουσδηποτε ‘’ασχετους’’ παραγωντες :winka:

Nαι.

ΚΑΙ η στροφορμή - ή η αδράνεια του βαρύτερου στρόφαλου-βολάν, ΚΑΙ τα χαρακτηριστικά απόδοσης του μεγάλου μοτέρ (περισσότερη ροπή).

nikos force
28/06/2007, 11:47
nice...:cool: