PDA

View Full Version : Αποσύρθηκαν κράνη λόγω ελλείψεων



k600
27/06/2007, 10:45
Αποσύρθηκαν από την αγορά επτά κράνη για οδηγούς και επιβάτες μοτοσικλετών και μοτοποδηλάτων, επειδή δεν πληρούσαν τις προδιαγραφές ασφαλείας.

Αυτό ανακοίνωσε ο γενικός γραμματέας Καταναλωτή Γ. Οικονόμου, ύστερα από ελέγχους που διενεργήθηκαν σε 43 επιχειρήσεις.

Συγκεκριμένα, ελέγχθηκαν 137 τύποι, εκ των οποίων επτά βρέθηκαν να μη φέρουν την προβλεπόμενη σήμανση και να μη συνοδεύονται από οδηγίες χρήσης και συντήρησης στην ελληνική γλώσσα. Πρόκειται για τα κράνη με τις εμπορικές ονομασίες: AERO DM201, SONIC, CABER, TKD Helmet, TGB, Hua Dun Helmet και ΜΑΧ.


http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=5348&subid=2&pubid=117495

makis206
27/06/2007, 10:51
Και πολύ καλά έκαναν και τα απέσυραν !

Να μην το βάζουμε για τα μάτια του κόσμου μόνο το ρημάδι :nono:

:beer:

EVI
27/06/2007, 10:56
σωστος το μεταφερω και αλλου!

:beer:

Cpt. Haddock
27/06/2007, 10:59
Συγγνώμη αλλά μας κοροϊδεύουν...



Αρχικά δημιουργήθηκε από k600
....επτά βρέθηκαν να μη φέρουν την προβλεπόμενη σήμανση και να μη συνοδεύονται από οδηγίες χρήσης και συντήρησης στην ελληνική γλώσσα. ....

Αυτές είναι οι προδιαγραφές ασφαλείας;

(απο τις μάρκες καμία δεν ξέρω :uplate: )

EVI
27/06/2007, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
[B(απο τις μάρκες καμία δεν ξέρω :uplate: ) [/B]


αμα παρατηρησεις γυρω σου θα τις δεις............ειναι κατι κουβαδες που φορανε κατι τυποι με χαβανεζικα πουκαμισα σαγιοναρες και παπια κ σκουτερ του 1821

ακολουφα το συννεφο το μαυρο και θα τα δεις.

kalesin
27/06/2007, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Συγγνώμη αλλά μας κοροϊδεύουν...




Αυτές είναι οι προδιαγραφές ασφαλείας;

(απο τις μάρκες καμία δεν ξέρω :uplate: )


θελω να πιστευω οτι η προβλεπομενη σημανση αναφερεται στα CE, TUV κτλ, τα οποια αφορουν προδιαγραφες ασφαλειας

τωρα το χερι σμου στη φωτια δεν το βαζω κιολας, αλλα .....

Cpt. Haddock
27/06/2007, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
θελω να πιστευω οτι η προβλεπομενη σημανση αναφερεται στα CE, TUV κτλ, τα οποια αφορουν προδιαγραφες ασφαλειας

Δεκτόν (αυτό κατάλαβα κι εγώ) αλλά ΑΛΛΟ δεν πληροί προδιαγραφές ασφαλείας (κοινώς το δοκιμάσαμε και απετυχε στα τεστ - λέμε τώρα :lol: :rotflmao: :lol: :wacko: ), άλλο δεν έχει τη σήμανση

(κοινώς αυτοκόλλητα σου βάζω εγώ όσα θες...)

kalesin
27/06/2007, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεκτόν (αυτό κατάλαβα κι εγώ) αλλά ΑΛΛΟ δεν πληροί προδιαγραφές ασφαλείας (κοινώς το δοκιμάσαμε και απετυχε στα τεστ - λέμε τώρα :lol: :rotflmao: :lol: :wacko: ), άλλο δεν έχει τη σήμανση

(κοινώς αυτοκόλλητα σου βάζω εγώ όσα θες...)


φαντασου ποσο low budget ειναι η υποθεση που ουτε να φτιαξουν αυτοκολλητα δεν ασχοληθηκαν


Περα απο την πλακα ομως, ακομα κ αν τυπωσεις απο μονος σου αυτοκολλητα, ετσι κ γινει ελεγχος, επειδη υπαρχουν λιστες με τα επισημως πιστοποιημενα... την φουτσισες

sergiosm
27/06/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεκτόν (αυτό κατάλαβα κι εγώ) αλλά ΑΛΛΟ δεν πληροί προδιαγραφές ασφαλείας (κοινώς το δοκιμάσαμε και απετυχε στα τεστ - λέμε τώρα :lol: :rotflmao: :lol: :wacko: ), άλλο δεν έχει τη σήμανση

(κοινώς αυτοκόλλητα σου βάζω εγώ όσα θες...)

+ 1000

kiriakost
27/06/2007, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
αμα παρατηρησεις γυρω σου θα τις δεις............ειναι κατι κουβαδες που φορανε κατι τυποι με χαβανεζικα πουκαμισα σαγιοναρες και παπια κ σκουτερ του 1821

ακολουφα το συννεφο το μαυρο και θα τα δεις.


:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Δηλαδή είναι συνώνυμο της διχρονίλας !!!

Nikoskazer2000
28/06/2007, 00:50
Οταν λέμε για προδιαγραφές εννοούμε τις σημάνσεις του στύλ EC 293-302.