PDA

View Full Version : Αναβαθμιση μοτο (gallop)



anco
18/09/2004, 13:45
Ποσοι απο εασς αναβαθμιζεται την μοτο σας αντι να παρετε μεγαλυτερη κυβισμου ? ( π.χ εξατμισεις , φιλτρο , power commander ακομα και full factory κιτ της εταιριας).

Αρχιζω πρωτος , ΝΑΙ.

gcrook
18/09/2004, 15:02
Εγω για το δικο μου εχω τα εξης σχεδια παντως:
1. WP ελατηρια μπροστα και λαδια.
2. Πολυριθμιζομενο πισω,ακομα στο ψαξιμο ειμαι.
3. Οταν με το καλο καλο γινουν αυτα τοτε θα του κουμπωσω και μια πανεμορφη Yoshimura (μαλλον για Tri-oval με βλεπω) και θα γινει και δουλιτσα στα καρμπυρατερ.
Εννοειται σε δυναμομετρο το παραπανω αν και τωρα μαμα το δυναμομετρο εδειξε 68 Hp που μονο ασχημα δεν ειναι.

Παντως ειμαι της αποψης οτι αμα εχεις ενα μηχανακι και σ΄αρεσει
ακομα και αν δεν σε ικανοποιει απολυτα, δεν το δινεις ευκολα για κατι καλυτερο.
Πιο πολυ αξιζει να του ριξεις κανα φραγκο και απο εκει και περα αν δεν σε ικανοποιει το δινεις.
Αλλωστε το αν χανουν την αξια τους τα λεφτα που εδωσες η οχι ειναι καθαρα υποκειμενικο.

xxxristos
18/09/2004, 15:16
Κι εγώ ΝΑΙ ειμαι αφού οι βελτιώσεις-αναβαθμίσεις-τουμπανιάσματα-κωλομπαρέματα συχνά ξεπερνούν κατά πολύ την αξία των μηχανών μου. Στα μαθητικά μου χρόνια που είχα ένα παπάκι οι μετατροπές εφτασαν το τριπλάσιο της αξίας του. Επι τη ευκαιρία, θέλω να θέσω gallop μέσα στο gallop... Πιστεύετε οτι τα λεφτά αυτά για τις αναβαθμίσεις (α) αξίζουν τον κόπο, καθώς όλα τα βελτιωτικά προϊόντα δεν είναι καθόλου φτηνά και συχνά ξεπερνούν ακόμα και το κόστος των γνήσιων ανταλλακτικών και (β) θα τα πάρετε πίσω όταν πουλήσετε τη μηχανή, δηλαδή ο εκάστοτε υποψήφιος αγοραστής της αναβαθμισμένης (μεταχειρισμένης εννοείται) μοτο αναγνωρίζει την αξία τους και δέχεται να πληρώσει κάτι παραπάνω για μια βελτιωμένη μοτό ή προτιμάει τις φθηνότερες μεταχειρισμένες "μαμά";

GST
20/09/2004, 12:52
και εγω και εγω:beer: :beer:

illuminatios
20/09/2004, 15:29
Όταν κάθε εταιρία βγάζει ένα μηχανάκι, το βγάζει ίδιο για όλους και κάπως user friendly!(όσο user friendly μπορεί να είναι ένα gsxr μαμά)
Καθήκον μας να το φέρουμε στα μέτρα μας!
ΝΑΙ λοιπόν....παλιάνθρωποι



:sun:


Και βέβαια,όταν κάνω το κάθε τι στο μηχανάκι ΜΟΥ το κάνω με γνώμονα ΕΜΕΝΑ! και όχι τον πιθανό επόμενο αγοραστη.

Στη μεταπώληση μπορεί να ΧΑΝΩ φράγκα αλλά όσο είναι στα χέρια μου καυλώνω τρελλά!
Με τη λογική του χάνω φράγκα..... όλη μέρα χάνω