PDA

View Full Version : Μία μηχανή, ένας αναβάτης, μια παρέα....



Gandalf dr685sm
27/06/2007, 14:41
Λένε οτι οι μηχανές είναι άψυχα όντα... ίσως τελικά να έχουν και δίκιο. Ίσως να είναι εκείνο το μέρος της ψυχής μας που λειτουργεί σαν επαγωγικό κανάλι και δίνει πνοή στο δίτροχο όχημα κάτω απο τα πόδια μας.

Ίσως οι παρέες που είναι τόσο διαφορετικές σαν άνθρωποι, σαν προσωπικότητες , σαν ενδιαφέροντα, αλλά είναι και συμμέτοχοι στο ίδιο πάθος για την κίνηση πάνω στο όχημα. Μια μικρή κοινωνία με ενα και μοναδικό πανομιότυπο χαρακτηριστικό.

Ζούνε όλοι , για να γυρίσουν το κλειδί της μίζας, να βάλουν κράνος, γάντια, μπουφάν και να κουμπώσουν την πρώτη για να καταπιούν τις διαδρομές μπροστά τους. Με παρέα ή χωρίς ... με μοναδικό αληθινό σύντροφο , την μηχανή και το μυαλό που τραβάει τις εικόνες και τις κάνει αναμνήσεις.

Πρόσωπα διάφορα σε πολλές χρονικές στιγμές του παρελθόντος. Σκηνές και εικόνες απο ταξίδια σε περιοχές και ουρανούς μπλέ, ή συννεφιασμένους και βροχερούς. Όλες να καταλήγουν σε ενα κύκλο παρέας που θα γελάει ο καθείς με τα καμώματα και τα πειράγματα του άλλου, ... με χαμόγελα και ζωντανά πρόσωπα.
Εκεί που η αδρεναλίνη , λειτουργεί σαν ελιξήριο νεότητας ενώ αυξάνει κατά την οδήγηση μιας μηχανής.

Κρυμμένος πίσω απο fairing, όρθιος πάνω σε On-off ή μαστιγωμένος απο τον άερα πάνω σε κάποιο γυμνό , δεν παίζει κανένα ρόλο. Όλοι θα είναι εκεί , σε μια παρέα που θα δένεται απο χαμόγελα και αναμνήσεις.

Εικόνα που φέρνεις στο μυαλό κάποιες βροχερές μέρες του χειμώνα ή πολύ αργότερα όταν πλέον οι παρέες έχουν αραιώσει λόγω συνθηκών και ευθυνών. Εκεί που θα έχεις σταματήσει για να κάνεις τσιγάρο ή απλά ενα διάλειμμα... θα ακούς το "τσικ-τσικ" απο το κρύωμα του ζεστού μοτέρ και τον ήλιο ή το φεγγάρι να φωτίζουν τον τόπο γύρω σου. Να σου υπενθυμίζουν οτι η ζωή είναι πολύ ωραία , για να την χάνουμε κλεισμένοι μέσα στον εαυτό μας, πίσω απο το γραφείο μας, πίσω απο την βαρεμάρα μας.

Μια βόλτα, ενα χαμόγελο και ενα βρούμμμμ απο την εξάτμιση τελικά ίσως είναι παραπάνω απο όσα ζητάμε.

Καλησπέρα σε όλους και καλό καλοκαίρι... ζέστη είναι και θα περάσει.

Απο εναν α-μήχανο Gandalf

sober
27/06/2007, 18:26
............Απλα.......









εεεεγραψες !!!!!!!!





:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Ταξιδευτής
27/06/2007, 18:48
Μπραβο ρε Αλεξ.... Οχι, μπραβο ρε!! :look:

Εγω τωρα τι φταιω να κλαιω σαν μωρο παιδι ρε;;; :bigcry: :bigcry:

Ενα απο τα πιο ΥΠΕΡΟΧΑ κειμενα που εχω διαβασει ποτε! Λογια καρδιας.... Επετρεψε μου να το κρατησω και να το τυπωσω φιλε, ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ και ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΕ.... :wave2:

Να εισαι παντα καλα και να θυμασαι... Δεν κανει η μηχανη τον μηχανοβιο, αλλα η ΚΑΡΔΙΑ... :wave2:

EVI
27/06/2007, 19:40
ναι σε καταλαβενω αλλα


εγω τωρα το μονο που θυμαμαι ειναι οι 800 βαθμοι κελσιου στα ποδια μου
και οι υπνωτισμενοι οδηγοι (μαζι και εγω)

και μια μποχα παντου. :look: :look:



να σαι καλα

γιατι εισαι αμηχανος?
εχω χασει επεισοδια



:beer: :beer: :beer: :beer:

H.A.Balafoutre
27/06/2007, 22:47
Σωστά λόγια ενός μοτοσικλετιστή.:wave2:

matmat
27/06/2007, 23:58
Ολα περνάνε αν τα περάσεις ...
Να είσαι καλά !!!

:wave2: :beer: :wave2:

Da.Vintage
28/06/2007, 09:59
Xωρίς λόγια!:beer: :)

odt
28/06/2007, 11:31
:beer: :beer: ρισπεκτ :wave2:

TROOPER
28/06/2007, 12:10
:a10:

:beer: :beer: :beer:

LsKostas
28/06/2007, 12:31
Μαγος κ' συγγραφεας κ' α-μηχανος

:a10: :a19:

gian_nykt
04/07/2007, 08:23
Γεια σου ρε Gandalfιε!!!

ANAKIN
11/08/2007, 03:08
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΑ ΠΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΚΑΝΕ
ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ AKOMA KAI TO ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΝΑ ΒΓΕΙ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ
H ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΘΑ ΑΛΩΝΙΖΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΜΙΑ Ζ Ω Η ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΤΡΟΧΟΥΣ...
ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΖΟΥΜΕ...
ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΤΡΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΜΑΣ ΠΑΡΑΒΛΕΠΟΥΝΕ
ΣΤΕΛΝΩΝΤΑΣ ΜΑΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ
"ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΔΑ"
ΧΤΥΠΑΝΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΑΣ ΆΛΛΑ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝΕ
ΠΟΤΕ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΟΥΝΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΜΕΝΗ ΚΑΛΑ...

Η ΨΥΧΗ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΟΣ...ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΚΑΖΙ...ΓΕΜΙΖΕΙ ΜΕ ΗΧΟ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ...
ΟΜΟΡΦΑΙΝΕΙ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟΠΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ
ΔΙΝΩΝΤΑΣ ΣΤΟΝ ΔΡΟΣΕΡΟ ΑΕΡΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΑΣ ΧΑΙΔΕΥΕΙ ΑΠΑΛΑ TO ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΑΣ...
ΚΑΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΠΟΤΕ...ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΝΕΞΑΝΤΛΗΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΜΑΣ!!!

Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΑΣ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΤΑΝ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟΥΣ 80 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ(ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΟ ΚΥΒΙΣΜΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ)

ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΤΟΥ ΒΙΟΜΗΧΑΝΟΥ=ΜΑΧΑΝΟΒΙΟΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΚΟΚΚΑΛΟ...ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΒΙΟΜΗΧΑΝΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ...Η ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΖΩΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝΕ ΠΟΤΕ!!!

ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ME ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΒΡΟΧΕΣ
:beer:

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 14 ΧΡΩΝΩΝ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΣΑΣ ΤΟ ΑΦΙΕΡΩΝΩ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΝΙΩΣΕΤΕ ΓΕΡΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ...

<<<ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΜΟΥ ΣΑΝ ΑΚΟΥΩ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΝΙΩΘΩ ΣΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ ΩΡΑΙΟΣ ΚΑΜΙΚΑΖΙ ΚΙ ΑΠΟ ΟΣΑ ΔΙΧΝΕΙ Η ΒΕΛΟΝΑ ΣΤΟ ΚΟΝΤΕΡ ΚΑΙ ΜΕΣ'ΤΙΣ ΦΛΕΒΕΣ ΜΟΥ ΤΟ ΑΙΜΑ ΠΑΛΙ ΒΡΑΖΕΙ ΤΡΕΧΩ ΣΦΙΚΤΑ ΚΡΑΤΑΩ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΧΕΡΙΑ ΤΡΕΧΩ ΜΕ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΤΡΕΧΩ ΣΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΤΡΕΧΩΩΩΩΩ>>>>

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΣΑΝ ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΙ ΜΑΣ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΟΙΗΜΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ...

ΜΕ ΔΥΟ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙΣ
ΜΕ ΔΥΟ ΨΥΧΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙΣ
ΓΙΑ ΔΥΟ ΖΩΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ ΝΑ'ΧΕΙΣ!!!
:sun: :sun: :sun: :sun:

Jimskeet2002
27/09/2007, 08:35
<<<ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΜΟΥ ΣΑΝ ΑΚΟΥΩ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΝΙΩΘΩ ΣΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ ΩΡΑΙΟΣ ΚΑΜΙΚΑΖΙ ΚΙ ΑΠΟ ΟΣΑ ΔΙΧΝΕΙ Η ΒΕΛΟΝΑ ΣΤΟ ΚΟΝΤΕΡ ΚΑΙ ΜΕΣ'ΤΙΣ ΦΛΕΒΕΣ ΜΟΥ ΤΟ ΑΙΜΑ ΠΑΛΙ ΒΡΑΖΕΙ ΤΡΕΧΩ ΣΦΙΚΤΑ ΚΡΑΤΑΩ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΧΕΡΙΑ ΤΡΕΧΩ ΜΕ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΤΡΕΧΩ ΣΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΤΡΕΧΩΩΩΩΩ>>>>

Φιλε το τραγουδι αυτο πως λεγεται?

Vourkoufales
27/09/2007, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Jimskeet2002
Φιλε το τραγουδι αυτο πως λεγεται?

Στάθης Ψάλτης - Καμικάζι αγάπη μου! :smokin:

Jimskeet2002
27/09/2007, 11:57
Στάθης Ψάλτης - Καμικάζι αγάπη μου!

Thanx a lot!!!:beer:

tati
28/09/2007, 10:44
έτσι είναι πράγματι....

πολύ ομορφα λόγια Gandalf:beer:

:sun: :sun: :sun:

project.breeze
01/10/2007, 00:07
Τρέχω by Στάθης Ψάλτης (http://www.youtube.com/watch?v=aybsg67ZeXw)




Να 'σαι καλά Gandalf:beer:

675
04/10/2007, 23:34
μακαρι να το εβλεπαν πολλοι μοτοσυκλετιστες ετσι το θεμα της διτροχης οδηγησης..
ομορφη η τοποθετηση σου..:wave2:

Fireball400
05/10/2007, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από losttris
μακαρι να το εβλεπαν πολλοι μοτοσυκλετιστες ετσι το θεμα της διτροχης οδηγησης..
ομορφη η τοποθετηση σου..:wave2:

Όσοι το βλέπουν έτσι είναι γιατί το αξίζουν:winka:
Gandalf & Anakin...πολύ ωραία τα γραφόμενά σας:wave2: