PDA

View Full Version : Βλέπω αυτά και αναρωτιέμαι ΤΙ κάνουμε;



alximistis
27/06/2007, 14:55
Αφού περάσαμε έναν απίστευτο καβγά στον οποίο συμμετείχαμε σχεδόν όλοι σχετικά με το τι καιπως λέει ο καθένας κλπ κι αφού γενικώς και λόγω ζέστης έχουμε καταναλώσει-σπαταλήσει απίστευτο χρόνο για να αρπαζόμαστε όποτε μας δίνεται η ευκαιρία, κάνοντας έν ακαλό ψάξιμο στο διαδίκτυο έπεσε ο οφθαλμός μου πάνω σε αυτήν την είδηση, αυτή που ακολουθεί. Κι ομολογώ ότι ένιωσα πολύ-πολύ άσχημα!
Κάποιοι άλλοι προσπαθούν παλεύουν να διορθώσουν κάποια πράγματα. Κάτι κινούν μήπως και αλλάξει κάτι στον τόπο αυτόν.
Τόσα άτομα εδωμέσα τι στην ευχή κάνουμε;;;;; Είναι τόσο πια δύσκολο και ακατόρθωτο να κάνουμε κάτι αντίστοιχο;
Διαβάστε και κρίνετε μόνοι σας.


Μηχανοκίνητη πορεία



Λίγα λουλούδια στη μνήμη των τεσσάρων θυμάτων του τραγικότερου τροχαίου δυστυχήματος των τελευταίων ετών πρόσφεραν τα μέλη της Πρωτοβουλίας κατά των Τροχαίων Ατυχημάτων στο Ρέθυμνο. Επίσης, μέλη της Πρωτοβουλίας μαζί με το Σύλλογο Μοτοσυκλετιστών Ρεθύμνου πραγματοποίησαν χθες συμβολική μηχανοκίνητη πορεία προς το σημείο στο οποίο πέρυσι την ίδια ημέρα είχαν συγκρουστεί ένα βυτιοφόρο και ένα λεωφορείο μεταφοράς προσωπικού της “Creta Farm”.
Οι εικόνες του τροχαίου είναι ακόμα χαραγμένες στο μυαλό όλων, και κυρίως στην καρδιά των συγγενών των τεσσάρων θυμάτων, αλλά και των έξι εργαζόμενων της εταιρείας που τραυματίστηκαν σοβαρά.
Έκτοτε δεν έγινε τίποτα, παρά τις διαβεβαιώσεις ότι η βελτίωση του Βόρειου Οδικού Άξονα θα ήταν στις προτεραιότητες των αρμοδίων. «Περιμέναμε πάρα πολλά, κάποιες πράξεις από την Πολιτεία, ώστε να σταματήσουν τα τροχαία ατυχήματα και κυρίως τα θανατηφόρα, αλλά δυστυχώς μάταια περιμέναμε», δήλωσε χθες ο πρόεδρος της Πρωτοβουλίας των πολιτών του Ρεθύμνου κατά των τροχαίων ατυχημάτων κ. Γιώργος Καραβιώτης, ο οποίος υπενθύμισε πως τότε είχαν σταλεί επιστολές ακόμη και προς τον πρωθυπουργό, προκειμένου να ευαισθητοποιηθεί το κεντρικό κράτος.
Ο ίδιος συμπλήρωσε: «Καλούμε τους υπεύθυνους να πάρουν μέτρα. Και ένα από αυτά είναι η παρουσία της Αστυνομίας μέχρι να υλοποιηθούν επιτέλους κάποια πράγματα που είναι εφικτό να γίνουν. Ας κατέβει και ο υπουργός ΠΕΧΩΔΕ να δει ποια είναι η κατάσταση στην Κρήτη και να θέσει τις βάσεις». Πρόθεση της Πρωτοβουλίας, που προτείνει μεταξύ άλλων την ίδρυση τροχαίας εθνικού δικτύου, είναι να κινητοποιήσει τις δυνάμεις για τη δημιουργία παγκρήτιου συλλόγου κατά των τροχαίων ατυχημάτων.
Από την πλευρά του, το μέλος της Πρωτοβουλίας κ. Μηνάς Σαματάς χαρακτήρισε το ΒΟΑΚ σαν «δεινόσαυρο που τρέφεται με το αίμα των θυμάτων της ασφάλτου» και πρόσθεσε ότι «100 με 120 άνθρωποι θυσιάζονται κάθε χρόνο. Δε φταίνε μόνο αυτοί, αλλά και η ανευθυνότητα της Πολιτείας, η οποία επιτρέπει να γίνεται αυτή η ανθρωποθυσία. Φτάνει πια. Δεν πάει άλλο».
Οι μοτοσυκλετιστές, δια του προέδρου του Συλλόγου κ. Γιώργου Λιόκαλου, κάλεσαν την Πολιτεία να εκπονήσει μια μελέτη για ένα Βόρειο Οδικό Άξονα που κατασκευάστηκε τη δεκαετία του 1960 και εξυπηρετούσε ανάγκες της τότε εποχής. «Και το παραμικρό να κάνουμε, και μία ανθρώπινη ζωή να σώσουμε είναι πολύ σημαντικό», κατέληξε ο κ. Λιόκαλος.

Η είδηση είναι από το site του crete.tv.

Και για ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ την μόνιμη καιγνωστή επωδό...
όταν αναρωτιέμαι τι κάνουμε δεν εννοώ ως φόρουμ γιατί το φόρουμ ΔΕΝ μπορεί να κάνει κάτι. Δεν είναι σύλλογος ή ομοσπονδία οπότε ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ δεν γίνεται να κάνει κάτι.
Αλλά τόσα μέλη τόσα ενεργά κάποια πολύ ενεργά! Γιατί όχι κάτι αντίστοιχο;

Cpt. Haddock
27/06/2007, 15:04
Καλά...

Εγώ θα γίνω παλι κακός και θα πω οτι απλά μεταθέτουμε τις ευθύνες μας αλλου...


Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Έκτοτε δεν έγινε τίποτα, παρά τις διαβεβαιώσεις ότι η βελτίωση του Βόρειου Οδικού Άξονα θα ήταν στις προτεραιότητες των αρμοδίων. «Περιμέναμε πάρα πολλά, κάποιες πράξεις από την Πολιτεία, ώστε να σταματήσουν τα τροχαία ατυχήματα και κυρίως τα θανατηφόρα,

Σε ένα χρόνο τι θα μπορούσε να γίνει απο πλευράς δρόμου; Μήπως διπλασιασμός; Μηπως άλλη χάραξη;

Η - όποια - πολιτεία τι ακριβώς μπορεί να κάνει; Έχει όριο ταχύτητας ο δρόμος; Έχει. Τηρείται; ΟΧΙ...

Οπότε...


Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
«Καλούμε τους υπεύθυνους να πάρουν μέτρα. Και ένα από αυτά είναι η παρουσία της Αστυνομίας

Την ίδια αστυνομία που βρίζουμε, λοιδωρούμε, επικρίνουμε αν μας γράψει (και κλαιγόμαστε σα μωρά να κόψει κατι απο το πρόστιμο), τη θέλουμε τώρα να μας προσέχει...

Δηλαδή πως να μας προσέχει; Να επιβάλει την τήρηση των ορίων; Ναι. Και πρόστιμα στους παραβάτες; Μα τότε έχουμε το "εισπρακτικός ο νέος ΚΟΚ" κλπ κλπ

Γνώμη μου... ΤΙΠΟΤΑ δε θα γίνει. Όσοι ειναι να σκοτωθουν θα σκοτωθουν (και - δυστυχώς - θα πάρουν κι άλλους μαζί τους)

tai
27/06/2007, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Εγώ θα γίνω παλι κακός


Ηλία είσαι κακός ωμός χωρίς ίχνος τακτ και δυστυχώς































είσαι αληθείς και ετσι πρέπει να ακούγετε:a18:

:beer: :beer:

alximistis
27/06/2007, 15:45
Δεν διαφωνώ στο σκεπτικό σας αλλά θα σημειώσω κάποιες διαφορές σε ένα κομμάτι και μόνο.
Σαφέστατα η Πολιτεία δεν μπορεί να κάνει κάτι μέσα σε ένα χρόνο ούτε βέβαια μπορεί να έρθει να μου πει ρε βλάκα 50 λέει το όριο γιατί πας με 100; Σαφές αυτό.
Όμως για την αστυνομί απου λέτε να προσέχει... σκέφτεστε πως πιθανότατα να ΜΗΝ προσέχει; Όχι γενικώς η αστυνομία τα όργανά της στην εν λόγω περιοχή. Διότι λέω γω απλοϊκά η παρουσία τους λειτουργεί αποτρεπτικά. Αν υπάρχει έντονη παρουσία σίγουρα μαζευόμαστε οι μάγκες. Και στην τελική δεν έχει σημασία τι λέμε εμείς ότι ο κοκ είναι εισπρακτικός κλπ. Στα... τέτοια τους τι λέμε εμείς. Πρέπει να επιβάλουν πρόστιμα; πρέπει. Πρέπει να τιμωρούνται οι παραβάτες; Πρέπει. Από το να έχουμε νεκρούς πολύ καλύτερο.

Και να προσθέσω κάτι τελευταίο. Εγώ δεν έβαλα αυτό το κομματάκι για να πω δίκιο έχσουν ωραί ατ αλένε κλπ. Στιο κάτω-κάτω δεν είμαι εκεί για να ξέρω.
Απλώς ως μοτοσικλετιστής κι εγώ χαίρομαι που κάποιοι κινούνται όταν εμείς το ξαναλέω όχι το φόρουμ δεν κάνουμε τίποτα για επίσης τίποτα.

STOYBI
27/06/2007, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλά...

Εγώ θα γίνω παλι κακός και θα πω οτι απλά μεταθέτουμε τις ευθύνες μας αλλου...



Σε ένα χρόνο τι θα μπορούσε να γίνει απο πλευράς δρόμου; Μήπως διπλασιασμός; Μηπως άλλη χάραξη; [QUOTE




[QUOTE][[Η - όποια - πολιτεία τι ακριβώς μπορεί να κάνει; Έχει όριο ταχύτητας ο δρόμος; Έχει. Τηρείται; ΟΧΙ... [QUOTE]
[QUOTE] Οπότε...



Την ίδια αστυνομία που βρίζουμε, λοιδωρούμε, επικρίνουμε αν μας γράψει (και κλαιγόμαστε σα μωρά να κόψει κατι απο το πρόστιμο), τη θέλουμε τώρα να μας προσέχει...

Δηλαδή πως να μας προσέχει; Να επιβάλει την τήρηση των ορίων; Ναι. Και πρόστιμα στους παραβάτες; Μα τότε έχουμε το "εισπρακτικός ο νέος ΚΟΚ" κλπ κλπ

Γνώμη μου... ΤΙΠΟΤΑ δε θα γίνει. Όσοι ειναι να σκοτωθουν θα σκοτωθουν (και - δυστυχώς - θα πάρουν κι άλλους μαζί τους)

Η Αστυνομια δεν εχει στις περισσοτερες των περιπτωσεων καμμια σχεση με τα ορια ταχυτητας ... Τις αποφασεις για τα ορια τις παιρνουν διαφοροι καρεκλοκενταυροι που το μονο που ξερουν ειναι να σχολανε απο τις 12 ......

Οσοι ειναι να σκοτωθουν θα σκοτωθουν.... Αλλα στις μισες των περιπτωσεων δεν θα φταινε αυτοι... Τις ευθυνες τις εχουν αυτοι που οντως θα μπορουσαν αλλαξουν καποιους δρομους προς το καλλυτερο , αυτοι που θα μπορουσαν να εχουν κλεισει με μπαριερες καποιους παραδρομους , αυτοι που θα μπορουσαν να εχουν καταργησει καποιες επικινδυνες διασταυρωσεις , αυτοι που θα μπορουσαν αμεσα να φαρδυνουν το πλατος των δρομων σε σημεια που ειναι στην δικαιοδοσια του καθε δημου.....:sick: