PDA

View Full Version : Ο Δικηγοροσ & Ο Λυραρησ



smavrid
19/09/2004, 10:17
Το παρακάτω ανέκδοτο το ακουσα ένα πρωϊνό στο ραδιοφωνο. απο τον φοβερο και τρομερο καλαμίτση, επειδή όμως ήταν αρκετά πρωί ίσως να μην το άκουσαν πολλοί.

Πάει μιά γυναίκα από την Κρήτη στον γυναικολόγο της για εξέταση. Μετά την εξέταση ο γιατρός της ανακοινώνει: "έχω πολύ ευχάριστα νέα για σένα .......περιμένενεις δίδυμα" κάγκελο η γυναίκα "τί? δεν σου άρεσε?" λέει ο γιατρός αφού είδε ότι αυτή δυσανεσχέτησε, "ξέρεις γιατρέ όχι ότι δεν μου άρεσε αλλά νά.......δεν ήμουν προετοιμασμένη για δίδυμα....και η οικογενειακή μου κατάσταση είναι τέτοια που δεν ξέρω αν μπορώ να τα μεγαλώσω.." και αλλά τετοια έλεγε η γυναίκα, "αν είναι αυτό μην στεναχωριέσαι" λέει ο γιατρός "σήμερα με την εξέλιξη της επιστήμης μπορούμε ακόμα και το μέλλον τους να διαγνώσουμε!!!!!", "σοβαρά?? "απαντάει η γυναίκα, "τότε να το κάνουμε γιατρέ". Γίνονται οι εξετάσεις ξαναπάει στον γιατρό ο οποίος της ανακοινώνει ότι: "κατ' αρχήν έχεις 2 γιούς, ο ένας θα γίνει δικηγόρος και θα διαπρέψει στο επαγγελμά του.." ο άλλος διακόπτει η γυναίκα με αγωνία" "ο αλλός θα γίνει λυράρης με τεράστιο ταλέντο και φοβερή φωνή" λέει ο γιατρός. Η γυναίκα έπιασε το κεφάλι της, και καλά ο ένας θα ζήσει καλά σαν δικγόρος ο άλλος όμως??? τι θα κάνει?? πως θα ζήσει?? μια και η εποχή του Ξυλούρη έχει περάσει ανεπιστρεπτί (λέω εγώ). Παίρνει την απόφαση αστραπιαία και λέει στον γιατρό "αυτόν τον λυράρη δεν μπορούμε να τον βγάλουμε!!!!!!!!" "τί ειναι αυτά που λές λέει ο γιατρός αυτό είναι έγκλημα, αυτα τα πράγματα δεν γίνονται". Μετά από αυτό ετοιμάζεται να φύγει η γυναίκα απογοητευμένη, βλέποντας της ο γιατρός στο μαύρο της το χάλι, της λέει "πάντως σου λέω ότι απο την δεξιά μεριά της κοιλιάς σου βρίσκεται ο λυράρης" και της κλίνει το μάτι με νόημα. Το βράδι στο κρεβάτι και καθώς ο σύζυγος γυρνάει πλευρά, ρίχνει μιά δυνατή αγνωνιά στην κοιλιά της γυναίκας του.........και ξαφνικά αγούγεται μιά μελωδία μεσα από αυτήν σε Κρητικό ρυθμό: ΩΩΠΑ ΩΩΠΑ ΠΑΕΙ Ο ΔΙΚΗΓΟΡΑΑΚΟΣ