PDA

View Full Version : Γρατζουνιές στα πλαστικά της μοτο...Λυση?



modeerf
19/09/2004, 12:33
ΟΚ...εβγαλα τα μισητά αυτοκόλλητα απο τα πλαστικά της μοτο λοιπον...και μετά επρεπε να αφαιρέσω και την κόλλα που είχε μείνει...εφυγε και αυτή αλλά εμειναν μερικές (εως και παρα πολλες) γρατζουνιές που ευτυχώς είναι "ρηχές"...απλά ειναι ολες μαζεμένες σε ένα μέρος οπότε φαινεται χυδαίο...

Εχει λοιπον δοκμάσει κανεις κανένα θαυματουργό προιόν με θετικά αποτελέσματα?

Με ενδιαφέρει πολύ αν προτείνετε κάτι να το έχετε δοκιμάσει οι ιδιοι...

Αντε, ποστάρω και 2 φωτό για να δείτε την κατάσταση...

Η πρώτη δειχνει το δεξί πλαστικό...ευτυχώς υπάρχουν ελάχιστες γρατζουνιές (το σημείο γύρω απο την θέση που βρισκόταν το αυτοκόλλητο που φαίνεται οτι είναι θολό)...


4617

modeerf
19/09/2004, 12:34
Και η αριστερή πλευρα που γίνεται ο χαμός...


4618

idi
19/09/2004, 15:37
Θα παρεις 2 προιοντα της autoglym τα οποια σε παρομοια κατασταση στο αμαξι μου εκαναν θαυματα

1. paint renovator (για να φυγουν οι γρατζουνιες)

θα το βαλεις και μετα στο καπακι το

2. super resin polish (για να επανελθει η γυαλαδα)

εγω τα ειχα παρει απο αργυρουπολη (κοντα στο carrefure)

δε θα μηνει τιποτα φιλε. καλη τυχη


http://www.autoglym.co.uk/frame2.html

modeerf
19/09/2004, 19:13
1000 ευχαριστώ Idi...

Θα ξεχυθώ να τα βρώ, θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω...

GST
20/09/2004, 13:43
στη μετ/ση που δουλευω εχει ενα μαγαζι τησ sonax που κανει αυτη την δουλεια ..ειναι στη γεφυρα τησ μετ/σησ....αμα θελεισ πηγαινε εκει για να στο κανει καποιοσ πιο εμπειροσ :wave2:

modeerf
20/09/2004, 19:23
Λοιπόν μάγκες...γυρίζω απο την δουλεια και μπαίνω σε χρωματοπωλείο (και προιόντα για αυτοκίνητα) στην γειτονια μου...λέω στον μάγκα τι θέλω...αρπάζει ένα πανάκι παιρνει ένα μπουκάλι με υγρό και βγαίνει πηγαίνοντας προς την μοτο...

Απλώνει το υγρό (ασπρο χρώμα) και τρίβει για 15 δευτερόλεπτα...και μένω μ****ας...

Εν ολίγοις αγόρασα το Finesse-it της 3Μ (ξέρω οτι το χρησιμοποιούν επαγγελματίες)...1 λίτρο (πού σημαίνει πολυυυυυυυυυυυυ) 35 ευρά...

Τρέχω στο γκαράζ ασχολούμαι 5-6 λεπτά και γίνεται το "θαυμα"...το 90% των γρατζουνιών απλά εξαφανίστηκαν. εξισώθηκε το "καινουριο" χρώμα κάτω απο τα πλαστικά με το "παλιο" σε ολα τα υπόλοιπα πλαστικά και το μόνο που εμεινε (οταν το κοιτάς απο πολύ κοντά και απο κλίση) είναι οι πιό βαθιές λιγοστές χαρακιές...

Κάποια στιγμή θα την πλύνω και θα ξεκινήσω να απλώνω πιο συστηματικά για κανά μισάωρο για να γίνει τέλειο...

Μια φορά έχω μείνει αφωνος απο το αποτέλεσμα...ποστάρω φωτογραφία για την ιστορία...


4653

GST
21/09/2004, 07:29
ισωσ να κανω και λαθοσ αλλα αυτο ειναι επαγγελματικο διαλυτικο βερνικιου το οποιο καλο θα ειναι να μην το χρεισημοποιεισ και πολυ συχνα γιατι θα σου μαμησει το χρωμα .....το καλυτερο ειναι να παρεισ μια ψηλη αληφη και αν εχεισ μπλακενντεκερ να παρεισ μια βουρτσα απο μπαμπακι και να την τριψεισ καλα ...:wave2:

modeerf
21/09/2004, 08:50
"Eπαγγελματικο διαλυτικο βερνικιου" δεν νομίζω να είναι φίλε μου..."επαγγελματικο προιον για την φροντίδα βερνικομένων επιφανειών" είναι σίγουρα...οταν πάω σπίτι θα ποστάρω και καμιά φωτό απο το πίσω μέρος με τις οδηγίες κλπ κλπ...

Μια φορά κάνει και ΜΑΜΩ την δουλεια...

:)

gmakris
21/09/2004, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
Λοιπόν μάγκες...γυρίζω απο την δουλεια και μπαίνω σε χρωματοπωλείο (και προιόντα για αυτοκίνητα) στην γειτονια μου...λέω στον μάγκα τι θέλω...αρπάζει ένα πανάκι παιρνει ένα μπουκάλι με υγρό και βγαίνει πηγαίνοντας προς την μοτο...

Απλώνει το υγρό (ασπρο χρώμα) και τρίβει για 15 δευτερόλεπτα...και μένω μ****ας...

Εν ολίγοις αγόρασα το Finesse-it της 3Μ (ξέρω οτι το χρησιμοποιούν επαγγελματίες)...1 λίτρο (πού σημαίνει πολυυυυυυυυυυυυ) 35 ευρά...

Τρέχω στο γκαράζ ασχολούμαι 5-6 λεπτά και γίνεται το "θαυμα"...το 90% των γρατζουνιών απλά εξαφανίστηκαν. εξισώθηκε το "καινουριο" χρώμα κάτω απο τα πλαστικά με το "παλιο" σε ολα τα υπόλοιπα πλαστικά και το μόνο που εμεινε (οταν το κοιτάς απο πολύ κοντά και απο κλίση) είναι οι πιό βαθιές λιγοστές χαρακιές...

Κάποια στιγμή θα την πλύνω και θα ξεκινήσω να απλώνω πιο συστηματικά για κανά μισάωρο για να γίνει τέλειο...

Μια φορά έχω μείνει αφωνος απο το αποτέλεσμα...ποστάρω φωτογραφία για την ιστορία...

To προιον αυτο το το εχω χρονια και ειναι το καλυτερο - εκτος των αλλων ειναι καταλληλο για μικρες γρατσουνιες σε ζελατινες (κρανους, fairing), και διορθωσεις σε ατελειες χρωματος.
Η αλοιφη ειναι πολυ ψιλη αλλα προσοχη η παρατεταμενη χρηση "τρωει" βερνικι / χρωμα!

Συμπληρωσε το με το συνθετικο κερι της 3M το οποιο εκτος της προστασιας/ γυαλαδας καθαριζει πανευκολα ολους του λεκεδες απο γρασα, εντομα, κολλες, κλπ.

:eyepop:

modeerf
22/09/2004, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Συμπληρωσε το με το συνθετικο κερι της 3M το οποιο εκτος της προστασιας/ γυαλαδας καθαριζει πανευκολα ολους του λεκεδες απο γρασα, εντομα, κολλες, κλπ.

:eyepop:

Ελήφθη, φίλε...ευχαριστώ...

gdevelek
10/10/2004, 18:00
Μήπως υπάρχει κάτι για γρατζουνισμένο κινητήρα (μεταλικό/ασημί μέρος του κινητήρα μιας Super4, δίπλα στο κιβώτιο ταχυτήτων).

Μιλώ για κάτι που θα καλύπτει το γρατζούνισμα και όταν στεγνώνει θα έχει όψη γυαλιστερού ασημί χρώματος, σαν μέταλλο.

Πρόκειται για γρατζούνισμα που κληρονόμησα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.

Πολύ αμφιβάλλω αν υπάρχει, αλλά ας βεβαιωθώ από τους έμπειρους φορουμίτες...

gmakris
10/10/2004, 19:54
Για να γεμισεις τις γρατσουνιες μονο στοκος καλης ποιοτητας λογω θερμοτητας και πας να σου βγαλουν το χρωμα σε σπρευ σε χρωματοπωλειο....

gdevelek
10/10/2004, 21:04
Ευχαριστώ και γι' αυτή την απάντηση

Μήπως γνωρίζεις πού μπορώ να βρώ κατάλληλο στόκο (σιδερόστοκο, υποθέτω) και αντίστοιχο σπρέυ;

tai
10/10/2004, 21:48
<Χρώματα αυτοκινήτων>
λένε αυτά τα μαγαζιά από πάνω από την πόρτα.:wave2:

OzZzZzY
08/06/2008, 16:30
το αναβιωνω μετα απο χρονια για να ρωτησω κατι..
αν τα πλαστικα δεν ειναι γυαλιστερα αλλα ματ πως διορθωνεις (μικρο)γρατζουνιες?
(σαν του vstrom ας πουμε)