PDA

View Full Version : Ψηφιακά κοντέρ και ζέστη...



motaba
28/06/2007, 09:50
Γειά χαρά!!
:wave2:


ΚΤΜ και λοιπές μοτοσυκλέτες έχουν ψηφιακά κοντέρ...

Με αυτές τις θρεμοκρασίες όλα καλά ?? Τα βλέπετε τα νούμερα.... :confused:

Λέω επειδή έχουν και συγκεκριμένο εύρος λειτουργίας όσο αφορά τη θερμοκρασία..

Παρακαλούνται οι χρήστες ΙΜΟ να δώσουν περισσότερες λεπτομέρειες για το θέμα.. :smokin:


:wave2:

X_NR750
28/06/2007, 09:52
Και μια αλλη σχετικη ερωτηση

μηπως η εκθεση στον ηλιο χαλαει τις LCD οθονες?

jdoohan
28/06/2007, 10:17
Εαν ειναι σαν αυτες τον κινητων τοτε αν εκτεθουν πολυ ωρα στον ηλιο θα μαυρισουν.
Το λεω απο προσωπικη εμπειρια.

motaba
28/06/2007, 13:07
.....:rolleyes:


Τώρα ή βελόνα έχετε ή τα 'χουν παίξει τα κοντέρ και δε το λέτε...



:a29:

Anty12
28/06/2007, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Και μια αλλη σχετικη ερωτηση

μηπως η εκθεση στον ηλιο χαλαει τις LCD οθονες?

ΝΑΙ , η έκθεση στον ήλιο και η υψηλή θερμοκρασία μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα σε
οθόνες LCD μιας και είναι υγροί κρύσταλλοι.

toulis
29/06/2007, 09:34
Εμένα μια χαρά δουλεύει ακόμα
Δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα αν εξαιρέσεις το φωτισμό της αλλά αυτό το κάνει από παλιά και δεν νομίζω ότι έχει σχέση με την θερμοκρασία

Nik0s
29/06/2007, 09:41
Τι να πάθουνε βρε παιδιά από τον ήλιο και τη ζέστη... ?

Και εντάξει δεν ξέρω για το LCD ενός ρολογιού των 10 ευρώ, αλλά τα κοντέρ της ΚΤΜ και διάφορα άλλα όργανα όπως τα IMO κτλ, δεν έχω δει ούτε ακούσει να παθαίνουν ποτέ τίποτα....

Όταν τρέχουν δηλ στα ράλυ και στις ερήμους, χαλάνε από τον ήλιο ?:rolleyes:

Anty12
29/06/2007, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Τι να πάθουνε βρε παιδιά από τον ήλιο και τη ζέστη... ?

Και εντάξει δεν ξέρω για το LCD ενός ρολογιού των 10 ευρώ, αλλά τα κοντέρ της ΚΤΜ και διάφορα άλλα όργανα όπως τα IMO κτλ, δεν έχω δει ούτε ακούσει να παθαίνουν ποτέ τίποτα....

Όταν τρέχουν δηλ στα ράλυ και στις ερήμους, χαλάνε από τον ήλιο ?:rolleyes:

1_http://en.wikipedia.org/wiki/Liquid_crystal_display

2_So, do liquid crystals act like solids or liquids or something else? It turns out that liquid crystals are closer to a liquid state than a solid. It takes a fair amount of heat to change a suitable substance from a solid into a liquid crystal, and it only takes a little more heat to turn that same liquid crystal into a real liquid. .This explains why liquid crystals are very sensitive to temperature and why they are used to make thermometers and mood rings. It also explains why a laptop computer display may act funny in cold weather or during a hot day at the beach

3_CFL Effects
At low temperatures, more voltage is required to start a CFL tube. The Backlight Characteristics section of the LCD specification will give the maximum no-load voltages which might be required to start the CFL at 25°C and at the lower operating temperature limit. An inverter should be selected which provides a 30 per cent margin over the voltage required at the lowest operating temperature specified for the product containing the LCD. In other words the minimum open circuit voltage of the inverter should be 30 per cent greater than the maximum voltage specified for the LCD backlight.

Optical Effects
LCD subpixels switch between light-transmitting and light-blocking states because the liquid crystal molecules diffuse from one orientation to another. This diffusion is a strong function of temperature, so the response time is also a strong function of temperature.

http://americas.kyocera.com/kicc/lcd/notes/tempconsider.html

Nik0s
29/06/2007, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
.......


Μάλλον δε με κατάλαβες. Το τι θα μπορούσε να πάθει και γιατί, το ξέρουμε. Αυτο που εννοώ είναι οτι είναι φτιαγμένα να αντέχουν σε τέτοιες θερμοκρασίες και κλίματα (μέσα σε λογικά πλαίσια), αφού είναι φτιαγμένα γι'αυτό το σκοπό...

Anty12
29/06/2007, 10:50
Σωστά...

Αλλά δεν νομίζω όμως ότι η ΚΤΜ σχεδιάζει τις μοτοσικλέτες τις για συνθήκες Dakar
Το αν τα καταφέρνουν είναι ΚΑΙ θέμα ποιότητας κατασκευής μιας συνολικά αξιόπιστης μοτο...
Ναι, το LCD του ΚΤΜ θα αντέξει περισσότερο από το LCD ενός V-strom….
Όπως και το LCD ενός ολλανδού με ΚΤΜ θα αντέξει περισσότερο από ενός Έλληνα , κατά κανόνα......

Nik0s
29/06/2007, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Σωστά...

Αλλά δεν νομίζω όμως ότι η ΚΤΜ σχεδιάζει τις μοτοσικλέτες τις για συνθήκες Dakar

Γιατί ? Ready to Race δεν είναι ? :D
Πέρα από την πλάκα όμως, ένα IMO της Touratech είναι το ίδιο ακριβώς, είτε το πάρεις εσύ κι εγώ για βόλτες και Trail Rides, είτε ο Despres για το Dakar - δεν αλλάζει κάτι στην ποιότητα κατασκευής.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12

Το αν τα καταφέρνουν είναι ΚΑΙ θέμα ποιότητας κατασκευής μιας συνολικά αξιόπιστης μοτο...
Ναι, το LCD του ΚΤΜ θα αντέξει περισσότερο από το LCD ενός V-strom….
Όπως και το LCD ενός ολλανδού με ΚΤΜ θα αντέξει περισσότερο από ενός Έλληνα , κατά κανόνα......

Σε αυτό συμφωνούμε - άλλωστε είναι γνωστό οτι σε κάποια Varadero έλιωσαν τα πλαστικά γύρω από τα όργανα όταν έμειναν μεγάλο διάστημα κάτω από τον ήλιο....

Anty12
29/06/2007, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Γιατί ? Ready to Race δεν είναι ? :D
Πέρα από την πλάκα όμως, ένα IMO της Touratech είναι το ίδιο ακριβώς, είτε το πάρεις εσύ κι εγώ για βόλτες και Trail Rides, είτε ο Despres για το Dakar - δεν αλλάζει κάτι στην ποιότητα κατασκευής.




Σε αυτό συμφωνούμε - άλλωστε είναι γνωστό οτι σε κάποια Varadero έλιωσαν τα πλαστικά γύρω από τα όργανα όταν έμειναν μεγάλο διάστημα κάτω από τον ήλιο....


Σοβαρά τώρα , το εμπιστεύεσαι αυτό το "Ready to Race" , ώστε να πας να την πάρεις από την αντιπροσωπία , και την επόμενη μέρα να είσαι εσύ και οι τυρανόσαυροι τις Μαυριτανίας...:D

Nik0s
29/06/2007, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Σοβαρά τώρα , το εμπιστεύεσαι αυτό το "Ready to Race" , ώστε να πας να την πάρεις από την αντιπροσωπία , και την επόμενη μέρα να είσαι εσύ και οι τυρανόσαυροι τις Μαυριτανίας...:D

Εδώ ο Uriah πήγε με το Africa.... :winka: :D

Anty12
29/06/2007, 11:35
Στο Τούνεζι, όχι σε Dakar......

Με βόλτα στη έρημο , όχι 120+ απ΄ το πρωϊ ως το βράδυ........
Και παρ΄όλο που την βασίλισσα την οδηγούσε ένας Μπιλάρας , ακόμα και αυτός ,
έπαθε πλάκα με την κατανάλωση για παράδειγμα, ενός κινητήρα σε άμμο.....

Nik0s
29/06/2007, 11:51
Σύμφωνοι βρε παιδί μου, απλά αυτό που προσπαθώ να πω, είναι οτι και στο Dakar να τρέξεις ως ερασιτέχνης, το ίδιο "πολιτικό" μηχανάκι θα πάρεις, θα του κάνεις τις απαραίτητες μετατροπές, θα έχεις και τους μηχανικούς σου κτλ...

Έτσι κι αλλιώς, τα κοντέρ θα τα ξηλώσεις!

Anty12
29/06/2007, 11:57
:a013: