PDA

View Full Version : Κάμερες



Suner
28/06/2007, 09:52
Γεια σας παιδια,

Εδω και καιρό πίστευα οτι οι σταθρερές κάμερες ταχύτητας δεν μας ανιχνεύουν εμας. Οι μηχανές περνάνε με όσα χιλιόμετρα θέλουν και δεν υπάρχει πρόβλήμα. Το δοκίμασαμε με ενα φιλαράκι στις κάμερες στην Κύπρο και όντος δεν άναψε το γνωστό φλασάκι :D

Τώρα για τους ανιχνευτές ταχύτητας που κρατάνε οι μπάτσοι τι παίζει?
Εχει κανείς εμπειρία?
:wave2:

DUKASII
28/06/2007, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Suner
Γεια σας παιδια,

Εδω και καιρό πίστευα οτι οι σταθρερές κάμερες ταχύτητας δεν μας ανιχνεύουν εμας. Οι μηχανές περνάνε με όσα χιλιόμετρα θέλουν και δεν υπάρχει πρόβλήμα. Το δοκίμασαμε με ενα φιλαράκι στις κάμερες στην Κύπρο και όντος δεν άναψε το γνωστό φλασάκι :D

Τώρα για τους ανιχνευτές ταχύτητας που κρατάνε οι μπάτσοι τι παίζει?
Εχει κανείς εμπειρία?
:wave2: σε βλεπει..σε σταματάει..και σε γράφει.

το κακο για αυτους ειναι οτι δεν εχουνε οι μοτο πινακιδα μπροστα..:rolleyes:

Suner
28/06/2007, 10:02
Ζήτησες του μπάτσου να σου δείξει τι ταχύτητα έγραψε ανιχνευτής?

DUKASII
28/06/2007, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Suner
Ζήτησες του μπάτσου να σου δείξει τι ταχύτητα έγραψε ανιχνευτής? xa!

δεν μίλησα για μένα φιλε.

πως λειτουργεί το ρανταρ χειρός σου λέω.

stavrobeis
28/06/2007, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Suner
Γεια σας παιδια,

Εδω και καιρό πίστευα οτι οι σταθρερές κάμερες ταχύτητας δεν μας ανιχνεύουν εμας. Οι μηχανές περνάνε με όσα χιλιόμετρα θέλουν και δεν υπάρχει πρόβλήμα. Το δοκίμασαμε με ενα φιλαράκι στις κάμερες στην Κύπρο και όντος δεν άναψε το γνωστό φλασάκι :D

Τώρα για τους ανιχνευτές ταχύτητας που κρατάνε οι μπάτσοι τι παίζει?
Εχει κανείς εμπειρία?
:wave2:

Αυτο τωρα ισχυει σιγουρα?

Οχι για τη Κυπρο, για το Ελλαντα...

Ξερει κανεις? :confused:

sapila racing
28/06/2007, 11:43
Oι κάμερες του Μαλιακού ειναι συνδεδεμένες με πλάκες/αισθητήρες στην άσφαλτο.
Ειναι 2 παραλληλογραμμες πλάκες που τις πατάς και η ταχύτητά σου υπολογίζεται απ το χρόνο που μεσολαβεί.
Αν εισαι πιο γρήγορος απο το όριο (και λίγο παραπάνω) σε παίρνει φωτόγραφία από πίσω, και σου ερχεται η κλήση στοσπίτι.
:wave2:

zoropatra
28/06/2007, 11:44
απο οτι ξερω οι αστυνομικοι δεν μπαινουν καν στον κοπο να χτυπησουν με ρανταρ χειρος μηχανη

γιατι την ωρα που εσυ πηγενεις ταπα εσενα σε βλεπει σαν μια τριχουλα και δεν μπορει να στοχευσει καλα
οποτε μεχρι να φτασει στο σημειο να μπορει να σε μαρκαρει εσυ θα εχεις κοψει.....

sapila racing
28/06/2007, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
απο οτι ξερω οι αστυνομικοι δεν μπαινουν καν στον κοπο να χτυπησουν με ρανταρ χειρος μηχανη

γιατι την ωρα που εσυ πηγενεις ταπα εσενα σε βλεπει σαν μια τριχουλα και δεν μπορει να στοχευσει καλα
οποτε μεχρι να φτασει στο σημειο να μπορει να σε μαρκαρει εσυ θα εχεις κοψει.....

Καλά τα λές, αλλά ο άνθρωπος αναφέρεται σε σταθερές κάμερες και οχι σε ραντάρ χειρός. :smokin:

Xapns
28/06/2007, 11:58
Εχει σχέση με το βάρος του οχήματος που περνάει πάνω από τις ασφάλτινες πλάκες. Για παράδειγμα στους λεωφορειόδρομους το σετάρισμα είναι τέτοιο που δεν φωτογραφίζει όταν περνά μηχανή.

stavrobeis
28/06/2007, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Oι κάμερες του Μαλιακού ειναι συνδεδεμένες με πλάκες/αισθητήρες στην άσφαλτο.
Ειναι 2 παραλληλογραμμες πλάκες που τις πατάς και η ταχύτητά σου υπολογίζεται απ το χρόνο που μεσολαβεί.
Αν εισαι πιο γρήγορος απο το όριο (και λίγο παραπάνω) σε παίρνει φωτόγραφία από πίσω, και σου ερχεται η κλήση στοσπίτι.
:wave2:

Κατανοητη η απαντηση.
Αφου ειναι ετσι λοιπον, το βαρος μιας μεσης μηχανης 180-200 κιλα ειναι αρκετο για να ενεργοποιησει τη καμερα?
Γιατι πχ στις πλακες που υπαρχουν σε ορισμενα φαναρια (για να αναβουν μομνο ταν υπαρχει οχημα), οι μηχανες δεν καταφερνουν να τις ενεργοποιησουν.

Εμενα ευτυχως δεν μου εχει τυχει να φαω ποτε κληση για τιποτα, και η μονη παρανομια που κανω ειναι φυσικα τα ορια...

Τελικα η απαντηση μπορει να δωθει απο καποιον που εχει "φαει" κληση απο σταθερες καμερες...
Αν υπαρχει εστω και ενας σημεαινει οτι μας πιανουν...:(

zoropatra
28/06/2007, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Καλά τα λές, αλλά ο άνθρωπος αναφέρεται σε σταθερές κάμερες και οχι σε ραντάρ χειρός. :smokin:



Αρχικά δημιουργήθηκε από Suner


Τώρα για τους ανιχνευτές ταχύτητας που κρατάνε οι μπάτσοι τι παίζει?
Εχει κανείς εμπειρία?
:wave2:





για διαβασε λιγο καλυτερα..........

Da.Vintage
28/06/2007, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Suner
Ζήτησες του μπάτσου να σου δείξει τι ταχύτητα έγραψε ανιχνευτής?


Εμένα μου είπε σε επαρχιακό δρόμο:

Όργανο: Βγήκες απο την στροφή με 130!!!:eyepop: :eek: Που σε έχω σε καμία πίστα???

ΜΕ: (Χαμηλώφονα) Μπορούσα και παραπάνω!

Όργανο: Τί είπες?

ΜΕ: Τίποτα λέω με έπιασε αυτό που είναι πιό γρήγορο και απο τη σκέψη και απο τον ηλεκτρισμό!!:uplate:


Όργανο : Πώς?:eyepop:


ΜΕ: Ναί αυτό!:blush:


Οργανο: έφυγες και αυτό δεν είναι δικαιολογία! την άλλη φορά θα σου πάρω το δίπλωμα και την άδεια!


:lol: :lol: :lol: :bawl: :lol: :lol: :lol:

stavrobeis
28/06/2007, 13:41
Πιασαν τελικα κανεναν απο σταθερη κάμερα????

Καλοκαιρακι ειναι και ετοιμαζουμε ταξιδακι...να παρουμε τα μετρα μας....:wacko:

SPORAKIAS
28/06/2007, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrobeis

...να παρουμε τα μετρα μας....:wacko:

δεν χρειαζετε ρε....αφου ολοι εδω μεσα ειναι νομιμοι....:rolleyes:


(γενικα μιλαω ...δεν παει προσωπικα)...:wave2:

stavrobeis
29/06/2007, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
δεν χρειαζετε ρε....αφου ολοι εδω μεσα ειναι νομιμοι....:rolleyes:


(γενικα μιλαω ...δεν παει προσωπικα)...:wave2:

Μα και εγω νομιμος ειμαι....

Απλα ζηταω καποιες εγκυκλοπαιδικες γνωσεις....:rolleyes:

Οχι τιποτα, ετσι για να μαθουμε πως λειτουργουν και ποιες ειναι οι δυνατοτητες νεων τεχνολογιων :wacko:

Xrider
29/06/2007, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrobeis
Πιασαν τελικα κανεναν απο σταθερη κάμερα????

Καλοκαιρακι ειναι και ετοιμαζουμε ταξιδακι...να παρουμε τα μετρα μας....:wacko:
ΟΛΑ δουλευουν,ακομα και οι πινακιδες σε κατι απιστευτα μερη που λενε οτι υπαρχει ρανταρ...και αυτες δουλευουν.
Εξαρταται αν καποιο ταμειο εχει αναγκη απο λεφτα.
Οι σταθερες καμερες στην στελνουν σπιτι την κληση,αν για καποιο λογο δεν την παρεις μεσω ταχυδρομου γιατι καποιος περιεργος γειτονας ηθελε να δει τι γραφει το φακελακι,αυτοματα περναει στην εφορια,αν δεν το παρεις ειδηση...καλα ξεμπερδεματα.
Και το "πιστολι" ρανταρ -χειρος και αυτο σε τσιμπαει,εχω δει πολλες φορες να μετρανε απο Κορινθο για Ελευσινα και να σταματανε πιο κατω.

Trans
02/07/2007, 11:56
Για αυτό το χαίρομαι το transalpάκι μου... γιατί δεν το πιάνει τίποτα..... ό,τι και να γίνει με 140+ δεν παει!!! :D:D:D:D:D Κι αν το πάω μου ζαλίζει το κεφάλι και κόβω....


Πάντως από μαλιακό που πέρασα πέρυσι το καλοκαίρι (τότε που είχαν μπει κάμερες κτλ) και σε κάποια σημεία πήγαινα πάνω από το όριο (80 αν θυμάμαι καλα) δεν μου έχει έρθει τίποτα...