PDA

View Full Version : νεα σχολια



bsari
28/06/2007, 11:09
λοιπον χθεσ μετα απο ενα ταξιδακι προσ νοτια κρητη (περιελαμβανε περι τα 300 χλμ.)και μετα απο καμποσο χρονο συμβιωσησ με τη νεα σφιγγα εχω να παρατηρησω
+
τα φρενα αψογα -σε συνεργασια με το πηρουνι και το ολο πακετο
τραβηγμα και λειτουργια κινητηρα περαν κριτικησ
φωτα καταπληκτικα-ακομα και σε επαρχιακουσ μη φωτεισμενουσ δρομυσ
δωστε στροφεσ ...ακομα και στην αθλια κρητικη ασφαλτο το ταξιδι ηταν φανταστικο
-
πεταει νερα απο παντου-εστω και ελαχιστο να βρεθει και το πεταει ακομα και απο μπροστα!φανταστειτε τι επαθα που περασ τοσα χωρια και ειχαν σφουγγαρισει...
το τιμονι θα το ηθελα πιο χαμηλο διοτι η σελα σε κανει να γυρεισ σωστα προσ τα εμπροσ αλλα το τιμονι δε βοηθαει
αποθηκευτικουσ χωρουσ-το αλλο με το τοτο το ξερετε...
και κατι που με εχει παραξενεψει οσον αφορα την αποκριση του γκαζιου,αν κανω ενα κατεβασμα ταχυτητασ και παω να ξεκινησω δεν ειναι οσο αμεσο ηταν με το καρμπυρατερ(περιμενω σχολια απο αλλουσ ιδιοκτητεσ)και αν αφησεισ το γκαζι να κοψει ο κινητηρασ αυτοσ δε κοβει οσο παλαιοτερα η αληθεια ειναι οτι μου αρεσε η αποκριση οπωσ ηταν στο παλιο αλλα θα το συνηθισω
θα ηθελα και λιγο πιο μπασο ηχο

γενικα ειναι αψογα στημμενο και σε προκαλει να κινησε σε διψηφιο αριθμο στροφων (μετα τισ 8000 οργιαζει) η σουζα ειναι ευκολη υποθεση ενω για τουσ μη εχοντεσ abs το endo

:beer:

runnerma
28/06/2007, 11:26
Λοιπόν και εγώ έκανα μια ψιλοβολτίτσα χθες από Ρόδο-Λίνδο και επιστροφή (περίπου 120 χλμ).

Επειδή ακόμα στρώνω πήγαινα με 4-5Κ στρφές δικάβαλος. Δίπλα μου ερχότανε ο κουμπάρος μου με ένα ΖΖR 14 της κούτας :cry: :cry:

Αυτό που παρατήρησα ήταν ένα μούδιασμα στο δεξί μου χέρι. :bigcry: :bigcry: :bigcry: Τώρα ή εγώ έσφιγγα το γκριπ περισότερο από ότι έπρεπε, (που δεν το νομίζω), ή επείδή οι στροφές του κινητήρα ήταν μονότονες (βλ. οχι αυξομειώσεις) ένιωθα το μούδιασμα.

Να σημειώσω εδώ ότι το hornet είναι η πρώτη μηχανή μετά το 98 που πούλησα το cbr μου. (το KazeR που έχω για καθημερινή μετακίνηση δεν πιάνεται :P) (πω πω 9 χρόνια μέσα σε κουτιά είμουν :P)

Sabre
28/06/2007, 11:35
:beer: Άντε μπράβο να παίρνουμε και λίγο feedback απο το νέο μοντέλο!

quote: "το τιμονι θα το ηθελα πιο χαμηλο διοτι η σελα σε κανει να γυρεισ σωστα προσ τα εμπροσ αλλα το τιμονι δε βοηθαει
αποθηκευτικουσ χωρουσ-το αλλο με το τοτο το ξερετε..."

πίστεψε με το τιμόνι στα hornet είναι πολύ σοφά τοποθετημένο και φτιαγμένο έτσι.Τουλάχιστον εμένα με έχει βολέψει τόσο εντός πόλης όσο και σε μεγαλύτερη βόλτα εκτός.
Μάλλον έχει να κάνει με την γωνία που κάνουν οι αγκώνες σου.works 4me! Κατά τα άλλα παίζουν και αφτερμάρκετ τιμονάκια μούρλια για όλα τα γούστα και τα πορτοφόλια.
Να μου έλεγες για τους καθρέπτες να το καταλάβαινα...όντως θέλουν άλαγμα....

αποθηκευτικούς χώρους έχουν τα σπίτια και οι ντουλάπες! όχι τα hornet!:D

Οσο για το injection vs carbs:

quote: "και κατι που με εχει παραξενεψει οσον αφορα την αποκριση του γκαζιου,αν κανω ενα κατεβασμα ταχυτητασ και παω να ξεκινησω δεν ειναι οσο αμεσο ηταν με το καρμπυρατερ(περιμενω σχολια απο αλλουσ ιδιοκτητεσ)και αν αφησεισ το γκαζι να κοψει ο κινητηρασ αυτοσ δε κοβει οσο παλαιοτερα η αληθεια ειναι οτι μου αρεσε η αποκριση οπωσ ηταν στο παλιο αλλα θα το συνηθισω"

μέχρι στιγμής τα carbs του hornet μου έχουν αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις τόσο σε απόκριση στο άνοιγμα του γκαζιού όσο και σε λειτουργία.Πρέπει να οδηγήσω και το καινούργιο για να σου πώ εντυπώσεις.

Καλές βόλτες!


:wave2:

bsari
28/06/2007, 13:43
εμενα δε με βοηθα διοτι ενω ολο το αλλο μηχανακι σε κανει να γερνεισ προσ τα εμπροσ το τιμονι σε κραταει σε πιο ορθια θεση,και ναι το ξερω οτι υπαρχουν αλλα τιμονια που ενδεχομενωσ να αλλαξω,
περα απο τισ ντουλαπεσ μπορεισ να αποθηκευεισ πραγματα και κατω απο τη σελα,να φορτωνεισ πισω ....εεε αυτα δεν ειναι ευκολα(το ξερω οτι ποτε δεν ηταν με το hornet)αλλα εστω πισω ειχε γαντζακια για φορτωση...


φιλε για το στρωσιμο κατα τη γνωμη μου ΔΕ πρεπει να πηγαινεισ με σταθερεσ στροφεσ το αντιθετο:beer:

super_toto
28/06/2007, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
εμενα δε με βοηθα διοτι ενω ολο το αλλο μηχανακι σε κανει να γερνεισ προσ τα εμπροσ το τιμονι σε κραταει σε πιο ορθια θεση,και ναι το ξερω οτι υπαρχουν αλλα τιμονια που ενδεχομενωσ να αλλαξω,


Αυτό όμως φίλε είναι θέμα ύψους αλλά και σωματότυπου.

runnerma
28/06/2007, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari


φιλε για το στρωσιμο κατα τη γνωμη μου ΔΕ πρεπει να πηγαινεισ με σταθερεσ στροφεσ το αντιθετο:beer: [/B]

Kαλά δεν πήγα με σταθερές στροφές 120 χλμ :Ρ

Δηλαδή άμα έχεις μια ευθεία 3-5 χλμ ανοιγοκλείνεις το γκάζι όσο στρώνεις??

bsari
28/06/2007, 20:33
να ανεβοκατεβαζεισ ταχυτητεσ-στροφεσ και ναι το να πηγαινεισ στην ευθεια με 120-6000 δεν ειναι στρωσιμο
αποψη μου(και μηχανολογων )να αποφευγεισ τα φορτια(χαμηλεσ στροφεσ ανηγμα γκαζι)και να προσπαθεισ να γεμιζεισ τισ ταχυτητεσ και να αλλαζεισ
τακτικα ταχυτητεσ χωρισ να κρεμαει ο κινητηρασ-εχει γραφτει στα τεχνικα...
εγω παλι λεω FIREEEEEEEEEEE .........

dgritis
29/06/2007, 13:17
Σήμερα επειδή άργησα να ξυπνήσω για δουλειά και επειδή εργάζομαι στα Οινόφυτα πήγα με το μηχανάκι στην δουλειά. Έχω κάνει 1800 χλμ περίπου και συνήθως πήγαινα με ρυθμούς από 120-150 στην εθνική με κάποια ψιλοανοίγματα μέχρι τα 200. Σήμερα κράτησα έναν ρυθμό στην «βόλτα» μου από 170-200. Εντύπωση μου έκανε ότι αν και ψιλοσκηφτός στα όργανα, είχα την εντύπωση ότι μπορούσα να γυρνάω με αυτούς τους ρυθμούς σχετικά άνετα για γυμνό μηχανάκι...(!) . Πιστεύω ότι με μια ζελατινούλα τα πράγματα θα είναι πολύ μα πολύ καλύτερα και δεν θα χρειάζεται να σκύβω τόσο πολύ..

Kagourakos
30/06/2007, 00:35
Χαιρετώ τους HORNETαδες του φορουμ.
Σκεφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω την καινούρια Σφικα.Τη μηχανή τη θέλω για μέσα στην πόλη κυρίως (Πάτρα και λιγοτερο Αθήνα) και σπάνια κανά ταξιδάκι.Αλλά προβληματίζομαι για το ABS.Ποιά εκδοση να πάρω?Είναι αποτελεσματικό το ABS k to CBS της μηχανής?Επίσης μου είπαν ότι το χρυσό χρώμα έρχεται μόνο στην έκδοση με το ABS,αληθεύει?

bsari
30/06/2007, 13:23
και πιστευω οτι καινουρια μοτοτ ΠΡΕΠΕΙ να εχει abs (ΠΕΡΙΜΕΝΑ 42 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΜΑΥΡΟ ΜΕ)
το συνιστω ανεπιφυλακτα ειναι αψογο και θα το εκτιμησεισ σε μια ασχημη στιγμη,κατα τα αλλα εχω αινθουσιαστει με την αισθηση και ποσο γρηγορα-αθορυβα ανεβαζει στροφεσ


επιπλεον σχολιο
τρισζει συντονιζει λιγο το μασκακι

κοιτα συμφωνω με αυτο που εγραψεσ -παραδοξωσ μπορεισ και κινησε με αρκετα χιλιομετρα παραδοξω για γυμνο ,κυριοι το flyscreen honda θα το εχω δευτερα οποτε και θα γραψω σχολια

bsari
01/07/2007, 19:50
λοιπον εχοντασ κανει αρκετα γεμισματα και σε μικτο κυκλο (με αρκετα ανβοκατεβασματα) η καταναλωση ειναι περιπου στα 6,7λτ/100χλμ. πιστευω οτι ειναι πολυ καλα αν και αναμενω να ανεβει λιγακι οταν θα το παω τσιτα
στο προηγουμενο ειχα 8,5/100 σε παρομοιο κυκλο

αλλοσ με καταναλωση....

odt
02/07/2007, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kagourakos
Χαιρετώ τους HORNETαδες του φορουμ.
Σκεφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω την καινούρια Σφικα.Τη μηχανή τη θέλω για μέσα στην πόλη κυρίως (Πάτρα και λιγοτερο Αθήνα) και σπάνια κανά ταξιδάκι.Αλλά προβληματίζομαι για το ABS.Ποιά εκδοση να πάρω?Είναι αποτελεσματικό το ABS k to CBS της μηχανής?Επίσης μου είπαν ότι το χρυσό χρώμα έρχεται μόνο στην έκδοση με το ABS,αληθεύει?

Στους γλυστερούς, σκονισμένους, γεμάτους γλίτσα ή βρεγμένους δρόμους της πόλης, το ABS θα σε προστατέψει από ένα πέσιμο μετά από φρενάρισμα πανικού...
Με το ABS ΔΕΝ είναι σίγουρο ότι θα σταματήσεις σε μικρότερη απόσταση, το σίγουρο είναι ότι δεν θα χάσεις σχεδόν ποτέ το μπροστινό από φρενάρισμα.

Εκτός πόλης, σε ταξίδι, σε επαρχιακό με στροφιλίκια ή πίστα, το ABS θα σου είναι απλά βάρος...:wave2:


Αυτό με το χρώμα που ρωτάς...δεν το γνωρίζω...

Με το καλό να το πάρεις :wave2:

runnerma
02/07/2007, 11:49
Με το ABS imo. Σε φρενάρισμα πανικού δεν θα χάσεις μπροστινό όπως λέει και ο odt πιο πάνω.
Όσο αφορά το χρώμα εγώ έχω μαύρο με ABS ^^

Eρώτηση προς bsari: στις πόσες rpm συντονίζει το μασκάκι???

dgritis
02/07/2007, 12:12
Λοιπόν παληκαράκια μου.. εχτές έκανα μία βολτούλα. ΑΘΗΝΑ-ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ-ΝΑΥΠΑΚΤΟ πέρασα την γέφυρα στο Ριο και φαγητό στο ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ και επιστροφή ΑΘΗΝΑ (650 χλμ). Ταξιδεύει άνετα και ο συνεχιζόμενος χρόνος παραμονής στην σέλα του για περίπου 300 χλμ δεν κουράζει. Η κατανάλωση που είδα είναι περίπου 5,5 λίτρα/100 με ταχύτητες 120-130. Μαζί μου ήταν ένα CBF600 και ένα XLV 650. Από καρπενήσι για Ναύπακτο ακολουθήσαμε την διαδρομή από Προυσό και Θέρμο. Η απόσταση ήταν γύρω στα 120 χλμ αλλά 120 δραματικά χλμ. Σ αυτά τα 120 χλμ τα μαλακά μου μόρια έπαθαν αναισθησία και μετά ψιλοσυνήλθαν με ενδιάμεσες στάσεις κάθε 120 χλμ για 10 λεπτά περίπου. Η διαδρομή ήταν πανέμορφη από φυσική ομορφιά ο δρόμος όμως ήταν χάλια. Δεν ξέρω αν ήταν η ιδανικότερη επιλογή διαδρομής από Καρπενήσι προς Ναύπακτο. Στο δε Καρπενήσι η δροσιά του ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ. Έκανε κρύο!!!

odt
02/07/2007, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dgritis
Λοιπόν παληκαράκια μου.. εχτές έκανα μία βολτούλα. ΑΘΗΝΑ-ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ-ΝΑΥΠΑΚΤΟ πέρασα την γέφυρα στο Ριο και φαγητό στο ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ και επιστροφή ΑΘΗΝΑ (650 χλμ). Ταξιδεύει άνετα και ο συνεχιζόμενος χρόνος παραμονής στην σέλα του για περίπου 300 χλμ δεν κουράζει. Η κατανάλωση που είδα είναι περίπου 5,5 λίτρα/100 με ταχύτητες 120-130. Μαζί μου ήταν ένα CBF600 και ένα XLV 650. Από καρπενήσι για Ναύπακτο ακολουθήσαμε την διαδρομή από Προυσό και Θέρμο. Η απόσταση ήταν γύρω στα 120 χλμ αλλά 120 δραματικά χλμ. Σ αυτά τα 120 χλμ τα μαλακά μου μόρια έπαθαν αναισθησία και μετά ψιλοσυνήλθαν με ενδιάμεσες στάσεις κάθε 120 χλμ για 10 λεπτά περίπου. Η διαδρομή ήταν πανέμορφη από φυσική ομορφιά ο δρόμος όμως ήταν χάλια. Δεν ξέρω αν ήταν η ιδανικότερη επιλογή διαδρομής από Καρπενήσι προς Ναύπακτο. Στο δε Καρπενήσι η δροσιά του ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ. Έκανε κρύο!!!


Μπράβο ρε!!!! Άντε γιατί έχουν φαγωθεί όλοι οι φλώροι πως με τα γυμνό δεν πας ταξίδια και κουραφέξαλα...Η Διαδρομή από Καρπενήσι στον Προυσσό είναι απλά απίστευτη από θέμα ομορφιάς...αλλά...θέλει πολύ προσοχή γιατί ή θα πέσεις σε καμιά λακκούβα ή θα φύγεις μέσα στο ρέμα...Είναι στενός ο δρόμος και οι κατολισθήσεις πολλές...

Άντε να φύγω κι εγώ κανα ΣΚ να την κάνω φέτος για Ευρυτανία...ξανά...


95001

Sabre
02/07/2007, 12:43
Μιά χαρά κάνεις ταξίδι με γυμνό...Άμα θές να πηγαίνεις με περισότερα απο 130-150 βάζεις και μία διακρητική ζελατίνα και είσαι άρχοντας!
Το περασμένο καλοκαίρι Αθήνα-Λευκάδα χωρίς προστασία απο τον αέρα με tankbag/σαμάρια δικάβαλος μέχρι 150 είδα στο κοντέρ και ήμουν σχετικά άνετος επάνω στην σέλα.
Πάντα τέτοια!!! (κλόπηραϊτ κλπ κλπ)


:beer:

bsari
02/07/2007, 18:55
στισ 4500-5000 στροφεσ αλλα ειναι λιγακι ενοχλητικοσ,κοιταξα τισ βιδεσ που το κρατανε ειναι οκ,κοιταξα και τα καλωδια αλλα τιποτα ελπιζω τωρα που θα βαλθ flyscreen να βελτιωθει λιγακι

5,5 λτ/100χλμ ειναι πολυ καλα τισ αλλαγεσ που τισ εκανεσ γιατι 120-130 με 6 ειναι 6500-7000 στροφεσ οποτε αν κινηθηκεσ σταθερα δεν ειναι αντικειμενικα,περιμενω και αλλη μετρηση,μολισ βαλω το μασκακι θα δω για τον αερα αλλα ακομα και ενα καλυτερο κρανοσ-μπουφαν βοηθανε στη συνολικη αεροδυναμικη(το cbf ποσο εκαψε σε σχεση με σενα)


95024

bsari
02/07/2007, 18:57
2


95025

hornetakias
02/07/2007, 21:35
Οταν συνηθισεις τη μηχανη και ξεκινησεις να την τρεχεις τοτε δεν θα σ'αρεσουν τα νουμερα απο την καταναλωση :eek: Παντως μου φαινεται αρκετο οικονομικο αν και εχει παραπανω δυναμη.
Καρινα - Ζελατινα και θα γινει ακομα πιο απαιχτο το μηχανακι.
Καλες διαδρομες:wave2:

bsari
02/07/2007, 22:53
να συνηθισω να τη τρεχω ,μα τη συνηθισα απο τη πρωτη στιγμη ,απλα ειναι καλυτερα στημμενη απο τη προηγουμενη(το λαστιχο θελει μονο 1 δαχτυλο-στο πλαι εε)
τα νουμερα ειναι πολυ καλα (σε σχεση με το προηγουμενο) που ειχα και παλι ετρεχα και στα 40 -50-++ειναι αρρωστια ξερω
πιστευω οτι ειδικα μεσα στη πολη θα καιει αρκετα λιγοτερα,αλλα θελω να του κανω και μια μεγιστη για να δω
καρινουλα δε ξερω προσ το παρον flyscreen και ΣΙΓΟΥΡΑ για το χειμωνα πισω φτερο γιατι με βλεπω για τρελα μπανια...αν μεινουν λεφτα ψηνομαι για ξενον (2 slim ballasts ),τιμονακι...αχ παλι μεσα θα μπουμε λεμε:rotflmao:

runnerma
02/07/2007, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
ψηνομαι για ξενον (2 slim ballasts ),

Μια και έκανες έρευνα πάνω στο θέμα τι χρειάζετε να ξέρω για xenon??

dgritis
03/07/2007, 08:35
Φίλε bsari οι αλλαγές γινόντουσαν μεταξύ 5000 και 6000 στην εθνική.. κινήθηκα περίπου σταθερά με 120 και 130 και υπήρχαν φορές που στιγμιαία πήγαινα με 140 και 150. Το CBF έκαψε περίπου μισό λίτρο παραπάνω από εμένα σύμφωνα με τον Γιώργη (CBF). Φυσικά και θα το ξαναμετρήσω..

Τι είναι του flyscreen…;

Από τα πόσα χλμ και μετά, το μοτέρ άρχισε να «ανοίγει»; Έχω κοντά στα 2700 χλμ. Ποιά είναι η γνώμη σας για τον αριστερό καθρέφτη;

Sabre
03/07/2007, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από dgritis
Ποιά είναι η γνώμη σας για τον αριστερό καθρέφτη;

Η ίδια με τον δεξιό? :look:


:rotflmao:

Sabre
03/07/2007, 10:26
Ρε μπζάρι? δώσε τιμή για το αγωνιστικού τύπου στάντ πλζ!

runnerma
03/07/2007, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από dgritis

Τι είναι του flyscreen…;

Αυτό:


95112

runnerma
03/07/2007, 10:35
Sabre ένα τέτοιο stand το πήρα με 48?

Τώρα περιμένω ουρά και πίσω φανάρι με βάση πινακίδας από barracuda


95115

Sabre
03/07/2007, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από runnerma
Sabre ένα τέτοιο stand το πήρα με 48?

Τώρα περιμένω ουρά και πίσω φανάρι με βάση πινακίδας από barracuda

οcake! θα το ψάξω γιατί με ενδιαφέρει η αγορά του άμεσα!:beer:

ωραία η βάση της πινακίδας! ομορφαίνει τα οπίσθια (της μηχανής:lol: )

runnerma
03/07/2007, 10:44
Αν πας σε ένα μοτομαρκετ θα το βρεις το σταντ.

http://www.motomarket.gr/pindex.php?&file=accessories_product.xml&id=414

To πρώτο από αριστερά έχω και είναι πολύ σταθερό. Τα αυτάκια του είναι 4-5 cm περίπου.
Εγώ κόντυνα το αριστερό κατά 1,5cm για να μη βρίσκει στο γρανάζι επειδή το ψαλίδι του Hornet είναι λίγο στενό.

bsari
03/07/2007, 20:41
oxi to skyli ,einai olo aloyminio kai kanei mazi me apostates 150 E apo amerika ,αλλα μπορεισ να βρεισ αλλα με 50ε ,παντωσ χρειαζετε για το πλυσιμο,γρασαρισμα και κανει για καθε μοτο
το μασκακι τησ honda ηρθε αλλα δε το εβαλα ακομα τιμη 95ε,
για xenon ueloyme 2 H7 slim ballasts, τα οποια εχει ο xenonlights και gropu buy μπορει να μασ τα αφησει λιγοτερα(ΑΚΟΥΕΙ)
ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ η μονη πιθανη τοποθετηση ειναι κατω απο ρεζερβουαρ η
ισωσ μεσα στην υπαρχουσα μασκιτσα(δυσκολα)απο εταιριεσ τα καλυτερα ειναι τησ philips 4th gen αλλα κοστιζουν 400ε,και τα CRUIZE 270Ε,LATSUN 220EKAI EXV BREI KAI KAPOIA ALLA KINEZIKA SE TIMES 120E ALLAAAAAA
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ SLIM BALLAST ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ (ΕΙΝΑΙ DIGITAL...),PROTASH MOY XENONLIGHTS ,ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ,το προβλημα μου ειναι μονο η τοποθετηση μιασ και βρισκομαι κρητη(εσυ μπορεισ να το βαλεισ στον ιδιο)
παντωσ με 2 Η7 xenon θα ειναι super εχουν και ωραιουσ καθρεπτεσ


εγω δε βλεπω τιποτα απο τουσ καθρεπτασ παραμονο αν σκυψω ...


95290

runnerma
03/07/2007, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
oxi to skyli ,einai olo aloyminio kai kanei mazi me apostates 150 E apo amerika ,αλλα μπορεισ να βρεισ αλλα με 50ε ,παντωσ χρειαζετε για το πλυσιμο,γρασαρισμα και κανει για καθε μοτο
το μασκακι τησ honda ηρθε αλλα δε το εβαλα ακομα τιμη 95ε,
για xenon ueloyme 2 H7 slim ballasts, τα οποια εχει ο xenonlights και gropu buy μπορει να μασ τα αφησει λιγοτερα(ΑΚΟΥΕΙ)
ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ η μονη πιθανη τοποθετηση ειναι κατω απο ρεζερβουαρ η
ισωσ μεσα στην υπαρχουσα μασκιτσα(δυσκολα)απο εταιριεσ τα καλυτερα ειναι τησ philips 4th gen αλλα κοστιζουν 400ε,και τα CRUIZE 270Ε,LATSUN 220EKAI EXV BREI KAI KAPOIA ALLA KINEZIKA SE TIMES 120E ALLAAAAAA
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ SLIM BALLAST ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ (ΕΙΝΑΙ DIGITAL...),PROTASH MOY XENONLIGHTS ,ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ,το προβλημα μου ειναι μονο η τοποθετηση μιασ και βρισκομαι κρητη(εσυ μπορεισ να το βαλεισ στον ιδιο)
παντωσ με 2 Η7 xenon θα ειναι super εχουν και ωραιουσ καθρεπτεσ


εγω δε βλεπω τιποτα απο τουσ καθρεπτασ παραμονο αν σκυψω ...

Και εγώ βρίσκομαι Ρόδο οπότε δεν παίζει να τα βάλω στον ίδιο :p :p

Για να καταλάβω λες 2 Η7, στα μεσαία ανάβει η μία και στη μεγάλη σκάλα και η 2η λάμπα?
Δεν εχουν διαφορές μεταξύ τους οι λάμπες που έχουμε πάνω? Είναι ίδιες?

Οι λάμπες θα κουμπώσουν αμέσως στο φανάρι, ή θα χρειαστεί σιλικόνες και π@π@ριές???

Εγώ βλέπω μια χαρά από τους καθρέπτες.

bsari
03/07/2007, 21:07
δεν εχουν διαφορα και ουτε χρειαζοντα πατεντα (τισ εχει βαλει ηδη μια φορα)απλα σκεψου οτι τα ballasts εχουν μεγεθοσ οπωσ slim line τσιγαρα x2 και πρεπει να τοποθετηθουν κοντα στο φαναρι ,τα καλωδιαεχουν μηκοσ 20 εκ, οτι χρειαστουμε θα μασ καθοδηγησει xenonlights(GIANNHS)
ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΑΠΛΑ οταν αναβει η μεγαλη σκαλα αναβει συγχρονωσ και η μικρη ,παντωσ ουτωσ η αλλωσ τα φωτα ειναι αρκετα δυνατα και οφειλετε και στουσ καλουσ καθρεπτεσ που εχει το φαναρι, σου λεω ο μονοσ ενδοιασμοσ μου ειναι η τοποθετηση...

runnerma
05/07/2007, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
δεν εχουν διαφορα και ουτε χρειαζοντα πατεντα (τισ εχει βαλει ηδη μια φορα)απλα σκεψου οτι τα ballasts εχουν μεγεθοσ οπωσ slim line τσιγαρα x2 και πρεπει να τοποθετηθουν κοντα στο φαναρι ,τα καλωδιαεχουν μηκοσ 20 εκ, οτι χρειαστουμε θα μασ καθοδηγησει xenonlights(GIANNHS)
ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΑΠΛΑ οταν αναβει η μεγαλη σκαλα αναβει συγχρονωσ και η μικρη ,παντωσ ουτωσ η αλλωσ τα φωτα ειναι αρκετα δυνατα και οφειλετε και στουσ καλουσ καθρεπτεσ που εχει το φαναρι, σου λεω ο μονοσ ενδοιασμοσ μου ειναι η τοποθετηση...

Tα παράγγειλα σήμερα από τον Γιάννη.
Αν τα παραλάβω άυριο θα τα τοποθετήσω.
Αν θες σου κάνω φωτογραφικό How-to για την εγκατάσταση :D :D :D

bsari
05/07/2007, 18:28
ναι ναι ναι θελωωωωωωω
αν μπορεισ κανε μια μετρηση πριν και μετα ,ετσι ,θελω φωτο πριν και μετα(και κατα τη διαρκεια :beer:

runnerma
05/07/2007, 18:39
Οκ! φορτίζω τις μπαταριές της φωτογραφικής :beer: :beer: :beer:

reptile4
10/07/2007, 20:37
Την μηχανη την εφερα οδικος απο θε/νικη-σιδηροκαστρο 100 χλμ, με τη ζελατιν που του εβαλα δεν καταλαβα και πολλα απο αερα, καταναλωση δεν ξερω σε λιτρα το μονο που μπωρω να πω ειναι οτι εχω 130 χλμ και κατεβηκε 1 γραμμη, πιστευω ειναι καλα, για το γκαζι δεν το συζηταω μονο που το ακουμπαω... ουρλιαζει!!! Τα φρενα (με ΑΒS) ειναι απεχτα, πανω στα βουνα απο θεσ/νικη προς σερρες δεν καταλαβενα ποτε εμπαινα και εβγαινα απο τις στροφες ευθεια μιλαμε!!!

Εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστημενως περιμενω μονο να το στρωσω και να δω τι θα μου δειξει μετα τα 120!!!!!

runnerma
10/07/2007, 20:41
Η ζελατίνα είναι η γνήσια???

Πόσο στοίχισε???

Καμμιά close up φωτο παίζει??

reptile4
11/07/2007, 09:34
Οχι ειναι της Biondi μου βγηκε γυρο στα 107€ (οπου 7€ περαστικα ;) ) φωτο στα μοντελα-cb series εβαλα και αρκετα κοντινη πιστευω!!! :beer: :wave2:

bsari
23/07/2007, 19:09
αχ δυστυχωσ σκαρφαλωσε στα 8,5λτ/100χλμ!!! με γρηγορη οδηγηση
το ρεζερβουαρι ειναι μικρο τελικα(κατι ηξεραν που το μεγαλωσαν ε?)

το μασκακι συνεχιζει να συντονιζει αυριο θα το λυσω να δω μηπωσ κατι δεν ειναι σωστα σφιγμενο!η καθολου ! εκει στισ 4-5κ στρ. και μεταφερει το συντονισμ0 στα χερια ,φυσικα μπορεισ να παραβλεψεισ το συγκεκριμενο φασμα στρ.....
κατα τα αλλα πολυ καλη συμπεριφορα στουσ γλιστερουσ επαρχιακουσ δρομουσ,μπορεισ και κινεισαι αρκετα γρηγορα χωρισ συχνεσ αλλαγεσ (ελαστικοτατο)

bsari
23/07/2007, 19:23
ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΣΤΕΙΛΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ?