PDA

View Full Version : Δημοτική Αστυνομία



super_toto
28/06/2007, 14:20
Μου το στείλανε με email . Δεν ξέρω αν ισχύει. Όποιος ξέρει κάτι ας μας διαφωτίσει μπάς και γλιτώσουμε κάνα φράγκο.


"Ότι σας γράφω ισχύει νομικά. Και γω σε δημοτική αστυνομία είμαι (αλλά
ΘΕΩΡΩ
ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ δημοτικό υπάλληλο και όχι μπάτσο). ΟΙ κλήσεις της
δημοτικής
δεν πάνε πουθενά....η εφορια δεν τις δεχεται γιατι δεν υπαρχουν
στοιχεια του
οδηγου(αρα οταν καποιος κανει μια παραβαση και το οχημα ειναι για
παραδειγμα
καποιου συγγενη του ποιος θα τιμωρηθει ο ιδιοκτητης? η ο οδηγος? Ακομα
αν
μπορουσε ο δημος να τα παρει μεσω εφοριας νομιζεται θα εστελνε
επιστολες στα
σπιτια για οφειλη και οτι θα πανε εφορια? Μην τσιμπατε.....Γι αυτο
παιρνουν
πινακιδες για να αναγκαζεται ο κοσμος να πληρωσει..... Οι μονες κλησεις
που
πρεπει να πληρωνονται (η να πηγαινεις στο δικαστηριο) ειναι αυτες της
αστυνομιας που στο τελος γραφουν δικασιμη την... μερα Η Δημοτικη
αστυνομια
δημιουργηθηκε απο τους δημαρχους για να κονομανε οι δημοι......(δεν
κοιτανε
πρωτα να φτιαξουν γκαραζ ενω αφηνουν να
χτιζονται μεγαλες πολυκατοικιες με λιγες θεσεις για γκαραζ!! Η
ελεγχομενη
σταθμευση εχει βγει παρανομη απο Δικαστηρια αφου πληρωνεις για το λογω
αυτο
τελη κυκλοφοριας Λυσεις:Η πιο απλη δεν πληρωνεται τις κλησεις (εμενα
μου
εστειλαν 2η ειδοποιηση μετα απο 12 χρονια!!!) Στα ιχ βαζεται τα νουμερα
μεσα
απο το παμπριζ ωστε να φαινονται αλλα να μην μπορουν να τα παρουν Αν
σας
παρουν τις πινακιδες πηγαιντε και δηλωστε κλοπη πινακιδων στην
αστυνομια
παρτε χαρτι και βγαλτε καινουργιες στο υπουργειο. ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ ΑΠΟ
ΤΟ
ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΤΗΝ ΚΛΗΣΗ. παρακαλω διαδωστε αυτο το ποστ. Ας βρουν τα
λαμογια
δημαρχοι αλλο τροπο να γεμισουν τα ταμεια τους

Cpt. Haddock
28/06/2007, 15:06
ανώνυμο mail = το έχει γράψει οποιοσδήποτε = κάντε οτι θελετε at your own risk

:wave2: :wave2: :wave2:

LsKostas
28/06/2007, 15:13
Εφαγα κληση για παρανομο παρκαρισμα στην πλατεια του Θησειου
διπλα στον σταθμο,

φυσικα και δεν την πληρωσα...

και στο εκκαθαριστικο του 2006
δεν μου ηρθε καμια οφειλη :winka:

:wave2: :wave2: :wave2:

Maira
28/06/2007, 15:18
Αν περιμένετε κανά εξάμηνο θα σας διαφωτήσω πλήσρως! Προς το παρόν αυτό που ξέρω είναι ότι δεν πάνε στη εφορία αυτές οι κλήσεις γιατί είναι μέσω δήμου αλλά μήπως μπούν σε κανα λογαριασμό που περικλείει δημοτικά τέλη??????

Και απ' ότι έχω ακούσει πριν ένα χρόνο άλλαξε το σύστημα σρέωσης των κλήσεων και πλέον μπορούν να ελέγχουν πολύ πιο εύκολα ποιοι χρωστάνε!!!


Βέβαια αυτά από συζητήσεις! Για το σίγουρο υπομονή!!!!

:winka:

MUSTILI
28/06/2007, 15:58
5-6 χρονια πριν! Παπακι townmate! Γαλλικα σε φροντιστηριο της Κανιγγος! Με γραφουν για παρανομη σταθμευση. Με πιανει τυπος απο παρακειμενο μαγαζι
"-Μην την πληρωσεις, πανε στον δημο και χανονται γιατι δεν τους συμφερει να σε πανε δικαστηριο"

Οντως ποτε δεν μου ηρθε τιποτα και πουθενα. Δεν ξερω αν σε δεκα χρονια με θυμηθουν αλλα λεφτα τοτε δεν τους εδωσα.

Στην Αθηνα μεσα, το townmate τους πειραξε που το ειχα βαλει κιολας ετσι ωστε να μην ενοχλει.

Παντως, σαν σχολιο, ειναι ασχημο ολο αυτο το παιχνιδι. Εισπραξη αυτοι, μελετη τροπων αποφυγης εμεις. Βαρεθηκα...:mad:

anf125
28/06/2007, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Εφαγα κληση για παρανομο παρκαρισμα στην πλατεια του Θησειου
διπλα στον σταθμο,

φυσικα και δεν την πληρωσα...

και στο εκκαθαριστικο του 2006
δεν μου ηρθε καμια οφειλη :winka:

:wave2: :wave2: :wave2:

Σου έχει έρθει υπενθύμιση; Εμένα μου ήρθε μετά από 6 μήνες. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να έρθει και δεύτερη αν αγνοήσεις την πρώτη. Έχουν προοδεύσει πλέον τα μηχανογραφικά συστήματα των δημόσιων υπηρεσιών, δύσκολο να σε ξεχάσουν.

Da.Vintage
29/06/2007, 06:59
Έχει μία δόση ρίσκου... αλλά μάλλον έχει δίκιο ο φίλος!

Sotirios
29/06/2007, 08:04
Hello παίδες, να ρωτήσω εσείς που σας έχουν κόψει κληση κάμποσους μήνες πριν ή χρόνια από τη δημοτική αστυνομία, έχετε πάει ποτέ να ζητήσετε από τον δήμο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ή κάποιο άλλο έγγραφο??? Αυτό που έχω ακούσει είναι οτι με τον μόνο ουσιαστικό τρόπο που σε αναγκάζουν να πληρώσεις έιναι με το να μην σου εκδίδουν έγγραφα αν τους χρωστάς.:wave2:

super_toto
29/06/2007, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotirios
Hello παίδες, να ρωτήσω εσείς που σας έχουν κόψει κληση κάμποσους μήνες πριν ή χρόνια από τη δημοτική αστυνομία, έχετε πάει ποτέ να ζητήσετε από τον δήμο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ή κάποιο άλλο έγγραφο??? Αυτό που έχω ακούσει είναι οτι με τον μόνο ουσιαστικό τρόπο που σε αναγκάζουν να πληρώσεις έιναι με το να μην σου εκδίδουν έγγραφα αν τους χρωστάς.:wave2:

Ναι αλλά ο καθένας ανήκει σε 1 δήμο ενω μπορεί να φάει κλήση σε εκατοντάδες δήμους. Τι γίνται συνενοούνται μεταξύ τους?

nikos force
29/06/2007, 08:36
Προχθες ειδα αυτο το ποστ και εχθες του κολλητου μου του ηρθε ενα χαρτι απο τη δημοτικη αστυνομια της λαρισας οτι χρωσταει μια κληση απο το 2004...το θεμα ειναι οτι αναγραφει αριθμο πινακιδας και τα πληρη στοιχεια του αλλα το θεμα ειναι οτι δεν εχει παει ΠΟΤΕ λαρισα...τι παιζει εδω??????????????????????

Sotirios
29/06/2007, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Ναι αλλά ο καθένας ανήκει σε 1 δήμο ενω μπορεί να φάει κλήση σε εκατοντάδες δήμους. Τι γίνται συνενοούνται μεταξύ τους?

αμφιβάλω αν ενημερώνει ο ένας δήμος τον άλλον ..... δλδ ότι και αν καταφέρει να ρουφήξει ο κάθε δήμος από τους δημότες του. Βέβαια αυτά που λέω δεν είναι καρατσεκαρισμένα μου τα έλεγε ένας που δουλεύει στο δήμο, όχι στη δημοτική αστυνομία....:smilea:

Sotirios
29/06/2007, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotirios
αμφιβάλω αν ενημερώνει ο ένας δήμος τον άλλον ..... δλδ ότι και αν καταφέρει να ρουφήξει ο κάθε δήμος από τους δημότες του. Βέβαια αυτά που λέω δεν είναι καρατσεκαρισμένα μου τα έλεγε ένας που δουλεύει στο δήμο, όχι στη δημοτική αστυνομία....:smilea:

το ανώνυμο mail έγραφε....
..........εφορια δεν τις δεχεται γιατι δεν υπαρχουν
στοιχεια του
οδηγου(αρα οταν καποιος κανει μια παραβαση και το οχημα ειναι για
παραδειγμα
καποιου συγγενη του ποιος θα τιμωρηθει ο ιδιοκτητης? η ο οδηγος? Ακομα
αν
μπορουσε ο δημος να τα παρει μεσω εφοριας νομιζεται θα εστελνε
επιστολες στα
σπιτια για οφειλη και οτι θα πανε εφορια?......

δεν νομίζω οτι πολυστέκει αυτό. Δλδ αν έχεις δώσει το αυτοκίνητό σου σε κάποιον και η αστυνομία του-σου πάρει τις πινακίδες ή του-σου κόψει κλήση τη στιγμή που ο οδηγός δεν είναι μέσα (πχ παράνομη στάθμευση) σε εσένα θα πάει και όχι σε αυτόν που οδηγάει και σίγουρα ισχύει!!!

κατά τα άλλα συμφωνώ οτι έιναι δημοεισπρακτική αστυνομία...



καλός είμαι του λόγου μου αντί για επεξεργασία έκανα παράθεση στον εαυτό μου :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gian_nykt
29/06/2007, 09:19
στο θέμα οτι δεν φαίνονται στοιχεία ιδιοκτήτη αλλά μονο οχήματος αν σε γράψει ο Δήμος για παράνομο παρκάρισμα, δλδ αν σε γράψει η τροχαία, πάλι μονο όχημα δεν αναφέρει?
Οπότε, αυτο μάλλον δεν ευσταθεί!
Όντως απο παλιά κυριαρχεί η άποψη του να μην πληρώνουμε τις κλήσεις της Δ.Α. αλλά το θέμα ειναι οτι κινδυνεύεις να σου πάρουν τις πινακίδες....έχουν δικαίωμα άραγε όπως η τροχαία (κι αυτη δεν ξέρω αν έχει)?
Μέχρι κι ειδικές δαγκάνες (μάλλον αλυσίδες) για μηχανάκια που δεν εχουν πινακίδες κυκλοφορίας και παρκάρουν πχ σε πεζόδρομους είχαν διαδόσει οτι πήραν.
Τι να πώ.

Geo 25
29/06/2007, 09:27
Kαλημέρα σε όλους!!έχω φάει 3-4 κλήσεις δημότικης αστυνομίας!στην πρώτη πήγα να πληρώσω στην τροχαία όπου σε ερώτηση μου σε αξιωματικό που πληρώνω και βλέποντας εκείνος την κλήση μου είπε σκίστει και πέτα την!!Δεν έχουν νομικη κάλιψη στο να κόβουν κλήσεις παρά μόνο να κάνουν συστάσεις και τίποτα παραπάνω και αυτά είναι πληρ. απο α/τ και δήμο!


θα έρθουν προειδοποίησεις θα έρθουν προσαυξήσεις ακόμα και χαρτιά κατάσχεσης, μην δίνετε σημασία

adam_tsouk
29/06/2007, 16:57
ρε φιλε, ουτε 3 θρεντ πιο κατω δεν ειναι (ηταν τωρα το ανεβασα)

:lol: :lol: :lol:


και οι υπολοιποι ειστε απλα σπαμμερς

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

jskf16
01/07/2007, 09:28
Εάν η καταβολή του προστίμου δεν γίνει άμεσα από τον παραβάτη, προκειμένου το Δημόσιο
Ταμείο – ο Δήμος εν προκειμένω – να προβεί στην λήψη αναγκαστικών μέτρων κατά του οφειλέτη,
όπως αυτά προβλέπονται στον κώδικα είσπραξης δημοσίων εσόδων, βεβαιώνεται το χρέος, δηλαδή
εγγράφεται η οφειλή στους χρηματικούς καταλόγους. Σύμφωνα με το άρθρο 2 του α.ν.344/68, η
βεβαίωση αυτή πρέπει να λάβει χώρα εντός αποσβεστικής προθεσμίας πέντε ετών από τη λήξη του
οικονομικού έτους στο οποίο ανάγεται η οφειλή, που σε αυτή την περίπτωση αποτελεί το έτος
εντός του οποίου βεβαιώθηκε η παράβαση. Αν όμως είναι άγνωστος ο οφειλέτης, η βεβαίωση
μπορεί, σύμφωνα με το ίδιο άρθρο, να λάβει χώρα και μετά την πενταετία.
Μετά τη βεβαίωση της οφειλής, ακολουθεί η αποστολή της ατομικής ειδοποίησης που
προβλέπει το άρθρο 4 του Κώδικα Είσπραξης Δημοσίων Εσόδων, η οποία περιέχει τα στοιχεία του
οφειλέτου, το είδος και το ποσόν του χρέους, το οικονομικό έτος στο οποίο ανήκει αυτό, τον
αριθμό και τη χρονολογία του τριπλοτύπου βεβαιώσεως και τη χρονολογία πληρωμής του χρέους ή
εκάστης δόσεως σε περίπτωση καταβολής σε δόσεις. Προβλέπεται μηνιαία προθεσμία γι’ αυτή την
αποστολή (β.δ. της 24/9-20/10/58, 79§2),5 η οποία όμως είναι ενδεικτική, πράγμα που σημαίνει ότι
η μη τήρησή της δεν συνεπάγεται την ακυρότητα, ούτε της ειδοποιήσεως ούτε της εγγραφή


Το μεϊλ είναι μουφα μεγάλη και μην ψαρώνετε.
Το οτι δεν εισπράττονται οι κλήσεις της δημοτικής με τους ρυθμούς της τροχαίας, που μπορεί να οφείλεται σε ψηφοθηρικούς/πολιτικούς λόγους ή λόγω του οτι οι δήμοι δεν έχουν μηχανισμούς ήταν μέχρι τώρα αλήθεια και μπορεί να παραμείνει ίδια η κατάσταση & στο μέλλον, δε σημαίνει όμως οτι μπορείς να αψηφάς το νόμο...
Μ' αρέσει που ο τύπος λέει σε ένα σημείο οτι η εφορία δε δέχεται την κλήση του δήμου γιατί δε γράφει στοιχεία του οδηγού...
Γιατί αυτήν της τροχαίας γράφει στοιχεία ΜΗ ΧΕΣΩ,

Όλο το σύστημα κινείται με βάση τους αριθμούς κυκλοφορίας

Trans
02/07/2007, 11:47
Τον Δήμο μήπως τον έχετε για μ....κα???
Του δώσανε την αρμοδιότητα για την παράνομη στάθμευση και δεν θα έχει βρει τρόπο να εξασφαλίσει τα Έσοδα; Μην τρελένεστε. ΣΙΓΟΥΡΑ θα έχουν βρει τον τρόπο να τα πάρουν, αργά ή γρήγορα.

Το μόνο που μπορείτε να κάνετε για την παράνομη στάθμευση είναι να μην πληρώσετε την κλήση όταν την δείτε αλλά μετά από κανένα εξάμηνο που θα σας έρθει το χαρτί. Κι αυτό γιατί έτσι την πληρώνετε άτοκα σε έξι μήνες:D:D:D

Με την Τροχαία οι κλήσεις φτάνουν αμέσως (μέσα σε ένα εξάμηνο ΜΑΧ) για τον δήμο θα σας ενημερώσω όταν μου έρθει το ειδοποιητήριο. Βασικό όμως είναι να δείτε μήπως από λάθος έχουν κάνει κάποιο στοιχείο λάθος και βρείτε "πάτημα" για να μην την πλρώσετε. ;) Εμένα ας πούμε έχουν σωστό το νούμερο της πινακίδας αλλά λάθος το χρώμα της μηχανής:D Οπότε σιγά μην την πληρώσω. Θα μου έρθει η ειδο-πoίηση και θα πάω να τους πω "δεν έχω κόκκινη μηχανή καρδιά μου, πορτοκαλί έχω. Ορίστε και η άδεια κυκλοφορίας" :D

Ευχαριστώ την Honda για το μυστήριο χρώμα που έβαψε το transalpaki μου και το οποίο παίζει ανάλογα με τον εξωτερικό φωτισμό:D:D:D