PDA

View Full Version : Οι Νεράιδες ΔΕΝ μένουν πια εδώ ...



crs-k
29/06/2007, 08:45
Εις μνημην ... :sad:


Αυτο μονο μπορω (δυστυχως) ν' αφησω κληρονομια στα παιδια μου (μας) ... :a35:


1. ΜΗΝ ενοχλειτε τις Νεράιδες (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28998)

2. Trekking στην Πάρνηθα 18/03/06 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=20072)

3. Καφετερια η "Παρνηθα" (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=30379)

4. Παρνηθουλα 25/3/06 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=20403)

5. Παρνηθουλα 25/3/06 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=21867)


Ενδεικτικη αναφορα ... :sick:

stako
29/06/2007, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εις μνημην ... :sad:


Αυτο μονο μπορω (δυστυχως) ν' αφησω κληρονομια στα παιδια μου (μας) ... :a35:


1. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28998)

2. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=20072)

3. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=30379)

4. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=20403)

5. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=21867)


Ενδεικτικη αναφορα ... :sick:

:( :( :(

powerphot
29/06/2007, 09:20
Είναι πολλές οι Μνήμες! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=15708) :( :( :(

makis206
29/06/2007, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αυτο μονο μπορω (δυστυχως) ν' αφησω κληρονομια στα παιδια μου (μας) ... :a35:

Με στεναχώρησε απίστευτα το γεγονός της φωτιάς που εξαφανίζει ακόμα την πιο ουσιαστική ανάσα της Αθήνας..:(

Με χαροποιεί ιδιαίτερα όμως το γεγονός ότι βλέπω ακόμα ανθρώπους που έχουν ευαισθησίες και τεράστιες δόσεις αγάπης για κάτι τόσο πολύτιμο όπως είναι ένα δάσος, κάτι που δεν ανήκει σε κανέναν κι όμως ταυτόχρονα ανήκει σε όλους μας, πηγαίνοντας κόντρα σε όλους αυτούς που αδιαφορούν παντελώς με μόνο πράγμα στο μυαλό τους το προσωπικό τους όφελος..

Μέσα στην τεράστια θλίψη αυτοί οι άνθρωποι δίνουν μια φλόγα ελπίδας..:(

Μακάρι να ήταν όλοι σαν εσένα Χρήστο, ο κόσμος θα ήταν πολύ ομορφότερος σήμερα.

:sad: :sad:

Ταξιδευτής
29/06/2007, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Με στεναχώρησε απίστευτα το γεγονός της φωτιάς που εξαφανίζει ακόμα την πιο ουσιαστική ανάσα της Αθήνας..:(

Με χαροποιεί ιδιαίτερα όμως το γεγονός ότι βλέπω ακόμα ανθρώπους που έχουν ευαισθησίες και τεράστιες δόσεις αγάπης για κάτι τόσο πολύτιμο όπως είναι ένα δάσος, κάτι που δεν ανήκει σε κανέναν κι όμως ταυτόχρονα ανήκει σε όλους μας, πηγαίνοντας κόντρα σε όλους αυτούς που αδιαφορούν παντελώς με μόνο πράγμα στο μυαλό τους το προσωπικό τους όφελος..

Μέσα στην τεράστια θλίψη αυτοί οι άνθρωποι δίνουν μια φλόγα ελπίδας..:(

Μακάρι να ήταν όλοι σαν εσένα Χρήστο, ο κόσμος θα ήταν πολύ ομορφότερος σήμερα.

:sad: :sad:

Μακη μου, τι να τις κανουμε ομως τις ευαισθησιες; Σκ@τ@ ειμαστε! :sad: Το βουνο καιγεται και εμεις κλαιμε στο ιντερνετ.... :sad:

Σκεφτομαι να παω επανω μηπως υπαρχει κατι να βοηθησω.... :uplate:

zephyr1
29/06/2007, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Με στεναχώρησε απίστευτα το γεγονός της φωτιάς που εξαφανίζει ακόμα την πιο ουσιαστική ανάσα της Αθήνας..:(

Με χαροποιεί ιδιαίτερα όμως το γεγονός ότι βλέπω ακόμα ανθρώπους που έχουν ευαισθησίες και τεράστιες δόσεις αγάπης για κάτι τόσο πολύτιμο όπως είναι ένα δάσος, κάτι που δεν ανήκει σε κανέναν κι όμως ταυτόχρονα ανήκει σε όλους μας, πηγαίνοντας κόντρα σε όλους αυτούς που αδιαφορούν παντελώς με μόνο πράγμα στο μυαλό τους το προσωπικό τους όφελος..

Μέσα στην τεράστια θλίψη αυτοί οι άνθρωποι δίνουν μια φλόγα ελπίδας..:(

Μακάρι να ήταν όλοι σαν εσένα Χρήστο, ο κόσμος θα ήταν πολύ ομορφότερος σήμερα.

:sad: :sad:


Καλα τα λες Μανωλιο αλλα που ειναι αυτος ο κοσμος ρε γαμωτο?

Συνεχεια συναντω κοσμο εξυπνο,λογικο, αφυπνισμενο που νοιαζεται για το καλο της ανθρωποτητας και το αποτελεσμα καθε φορα ιδιο και χειροτερο.

Ειμαστε ποσοι εδω μεσα που εχουμε ευαισθησιες ,σκεφτομαστε ,ακουμε τελος παντων καποια σωστα πραγματα.Στο συνολο γαμωτο ποσοι ειμαστε ,ειμαστε τοσοι λιγη τελικα ή μονο παπαριες λεμε.

Καπου βαθια μεσα μου πιστευα οτι οσο περναει ο καιρος γινομαστε και καλυτεροι.

Μαλ@κια μου.

Cpt. Haddock
29/06/2007, 10:48
Τότε (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14741)

Τότε ξανά (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14916)

κάποτε (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=19502)

πάει... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=18508)

:sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:

makis206
29/06/2007, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Μακη μου, τι να τις κανουμε ομως τις ευαισθησιες; Σκ@τ@ ειμαστε! :sad: Το βουνο καιγεται και εμεις κλαιμε στο ιντερνετ.... :sad:
Σκεφτομαι να παω επανω μηπως υπαρχει κατι να βοηθησω.... :uplate:

Νικολή αν είχα τη δυνατότητα θα ήμουν ήδη επάνω, ειλικρινά στο λέω φίλε.

Έχουμε που έχουμε το τεράστιο πρόβλημα με τους λιγοστούς πυροσβέστες και τα μηχανοκίνητα μέσα, ένα χεράκι βοηθείας απ'τον καθένα μας κάτι θα μπορούσε να δώσει σ'αυτή τη μάχη..:(

Παιδιά το πρόβλημα είναι τεράστιο, το αντιλαμβάνεστε περισσότερο από μένα !!

Αν καούν κάποιες εκτάσεις στην Κρήτη για παράδειγμα, όλο και κάπου θα υπάρχει πράσινο να σώσει την κατάσταση μετά την κατάσβεση της φωτιάς τουλάχιστον μέχρι ν'αναγεννηθεί η καμμένη γη, αυτό που γίνεται στην Πάρνηθα όμως είναι πολύ μεγάλο κακό για τον τόπο όλων μας..

Sorry αν ξέφυγα απ'τον δρόμο που θά'θελε να δώσει ο Χρήστος στο συγκεκριμένο θρεντ. Αν ισχύει αυτό ας τα μεταφέρει κάποιος στα ήδη υπάρχοντα θρεντ στις γενικές..

:(

Uriah Heep
29/06/2007, 11:42
.

crs-k
29/06/2007, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
....................
Sorry αν ξέφυγα απ'τον δρόμο που θά'θελε να δώσει ο Χρήστος στο συγκεκριμένο θρεντ.
...................


ΔΕΝ ειχα βλεψεις για καποιο συγκεκριμενο δρομο Μακη μου... :(

Ειναι απλα, τα βουρκωμενα απ' το πρωι ματια μου... :sad:


ΔΕΝ μπορω καν να "εκραγω" για να ηρεμησω...
Να φωναξω εναντιον των Πολιτικων, των Κλικαδορων, των Ασυνειδητων, του Κρατους ...
Ουτε με μενα δεν εχω το κουραγιο να τα βαλω πια...

ΔΕΝ γραφω στα αλλα θρεντς, γιατι απλα ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ!


Το μονο που μπορω να κανω ειναι να αναπολω τα χιλιαδες βηματα, με παρεα ή μονος, με ηλιο, χιονι ή βροχη, στα δεκαδες πανεμορφα μονοπατια αυτου του βουνου.

Αυτο το βουνο ηταν το ερεισμα για να ξεκινησω την ορειβασια, πριν πολλααα χρονια.

Οσα βουνα κι αν εχω ανεβει απο τοτε, εδω ξαναγυρναγα με αγαπη, λατρεια θα ελεγα, για να αδειασω το κεφαλι μου απο ειδους σκοτουρες και προβληματα.

Το θεωρουσα κατι σαν μητερα μου.

Του εφερνα τα παιδια μου, να βλεπει πως μεγαλωνουν και τ' αγαπησαν κι αυτα, σ' ενα βαθμο.


:rolleyes:

Δεν μπορω να ξεχασω την μεγαλη μου κορη, 3-4 χρονων τοτε, που τρεχοντας μπροστα, σ' ενα κατηφορικο μονοπατι, κουτουλησε κυριολεκτικα στο στερνο ενος τεραστιου (σαν αλογο) ελαφιου, που την κοιταγε αταραχο κι αγερωχο, μιας κι ηξερε οτι ΔΕΝ ειχε να φοβηθει τιποτε απ' αυτην.

Η Σκίπιζα, η Μόλα, η Γκούρα, η Γαϊδουρόβρυση και αλλες πηγες, ηταν παντα αγαπημενοι προορισμοι για εναν καφε...

Στο πυροφυλακιο (πανω απ' την Σκίπιζα) περασα πολλες ωρες, ατενιζοντας την ομορφια και ηρεμωντας, μεχρι να φτασει καποιος αλλος οδοιπορος και τοτε (κατι σαν αγραφος νομος), αφου ανταλλασαμε και δυο κουβεντες, παραχωρουσαμε ο ενας την θεση στον αλλον, μη θελοντας κανεις να χαλασει την ηρεμια της μοναξιας του αγνωστου συνοδοιπορου.

..................................


Απο το πρωι δεν κανω τιποτ' αλλο απο το να κλαιω μεσα μου και καποιες στιγμες μου ξεφευγει και προς τα εξω... :sad:


"I want to scream but I have no mouth" (θελω να ξεφωνισω αλλα δεν εχω στομα) ηταν ο τιτλος απο ενα διηγημα (Ε.Φ.) που ειχα διαβασει μικρος (δεν θυμαμαι πια τον συγγραφεα) και ΔΕΝ μπορουσα ποτε να φανταστω πως θα εφτανε καποια στιγμη που θα με ξεφραζε τοσο... :a35:


"Δεν υπαρχει νερο. Μοναχα φως.
Ο δρομος χανεται στο φως κι ο ισκιος της μαντρας ειναι σιδερο..." (Γ. Ρίτσος)

makis206
29/06/2007, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
ΔΕΝ ειχα βλεψεις για καποιο συγκεκριμενο δρομο Μακη μου... :(
Ειναι απλα, τα βουρκωμενα απ' το πρωι ματια μου... :sad:

Είχα μια εικόνα στο μυαλό μου το πρωί για το πως μπορεί να αισθάνεσαι αλλά μετά απ'αυτό το μήνυμα κατάλαβα για πρώτη φορά πόσα πολλά χάθηκαν..:a35:

Βούρκωσα κι εγώ... λόγια ; δεν..:sad:

Gandalf dr685sm
29/06/2007, 13:34
Χρήστο , για εμένα αυτά χάθηκαν στο κάψιμο της Πεντέλης... εκεί που το έζησα απο κοντά σαν κάτοικος.

Πλέον θέλω να κάνω κάτι δραστικό και οχι απλά να θλίβομαι... μα και ένα δέντρο να σώσω στο τέλος , για μένα είναι κέρδος.


Με έχεις ταξιδέψει ρε φίλε με τα Link που έβαλε , στον πολύ κοντινό περασμένο χειμώνα που πρόλαβα και πήγα την κόρη μου να δεί το θαύμα της Πάρνηθας .... ευτυχώς:( !

Ελπίζω να σβύσουν την φωτιά , γιατί απο όσο μαθαίνω ακόμα συνεχίζει το έργο της.


Gandalf

alximistis
29/06/2007, 13:53
Τελικά... μόνο οι μνήμες θα μείνουν... τώρα διαβάζοντας το θρεντάκι εδώ θυμήθηκα που είχαμε πάει στο Μπάφι μία βροχερή μέρα. Εγώ ως κότα δεν είχα πάει χώμα αλλά είχαμε βρεθεί με το Χρήστο (crsk) τη maira τον Dim το χωμάτινο... :(
κοιτάω μία στο μυαλό μου το τότε... βγαίνοντας μέσα στην συννεφιά και μία τώρα την εικόνα... ένα γκρίζο τοπίο. :(
Θυμάμαι τη χαρά που είχαμε κατεβαίνοντας... τώρα από που να κατεβούμε; και που να πάμε...

powerphot
29/06/2007, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Νικολή αν είχα τη δυνατότητα θα ήμουν ήδη επάνω, ειλικρινά στο λέω φίλε.

Έχουμε που έχουμε το τεράστιο πρόβλημα με τους λιγοστούς πυροσβέστες και τα μηχανοκίνητα μέσα, ένα χεράκι βοηθείας απ'τον καθένα μας κάτι θα μπορούσε να δώσει σ'αυτή τη μάχη..:(

Μάκη το είχα κάνει αυτό που λες, τότε που κάηκε η Πεντέλη.
Να τώρα, μετά απο τόσα χρόνια, πάλι τα ίδια και τα ίδια
μέχρι να μείνουν ΜΟΝΟ οι "νερατζιές" στα πεζοδρόμια.
Κι αυτό γιατί, αυτές δεν "εμποδίζουν" τα...οικόπεδα.:evil:

Uriah Heep
29/06/2007, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k

Απο το πρωι δεν κανω τιποτ' αλλο απο το να κλαιω μεσα μου και καποιες στιγμες μου ξεφευγει και προς τα εξω... :sad:
"I want to scream but I have no mouth"


Φίλε μου Χρήστο, έσβησα το παραπάνω black humor περί στάχτης...

Παρ΄όλο που αντιμετωπίζω τα πάντα με χιούμορ, εδώ κατάλαβα ότι "δε χωράει"...

Τίποτα δεν είναι πιό θλιβερό από το να έχεις το δίκιο με το μέρος σου...

...και να βλέπεις τις πολιτικές καρικατούρες, έμπλεες ικανοποίησης για την "κινητοποίηση" των αρμοδίων (πεοχειραντλούντων) κρατικών λειτουργών να ...παραδίνουν τα δάση μας, στους πέριξ των υπουργείων εγκαταβιούντες λυμεώνες...
...προς "αναδιανομή" στις τσέπες των διαπλεκόμενων παρανυχίδων αυτής της χώρας...

Οι συνωστιζόμενη κουστωδία των ημιεγγράμματων "ειδικών" που ανέλαβαν να μας "σώσουν", γνωρίζει καλά ότι το πρόβλημα των πυρκαγιών θα λυθεί...
...μόνον όταν καούν τα πάντα στην Ελλάδα...

Κανένας δεν έχει ευθύνη...κανένας δεν παραιτείται!
Το έργο επαναλαμβάνεται...
Τα αιμοβόρα αγρίμια των "μέσων", της πολιτικής και της διαπλοκής θα παριστάνουν τα "αρνάκια" μέχρι να ξεχαστεί κι αυτή η συμφορά...
...όμως υπάρχει μια μαφιόζικη παροιμία που λέει..."άμα ο λύκος φορέσει προβιά κατσίκας, να μην παραπονιέται μετά αν τον πηδήξει ο τράγος"...

Θα τον πηδήξει?


:beer: :beer: :beer:

crs-k
29/06/2007, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Φίλε μου Χρήστο

.....................

Θα τον πηδήξει?

:beer: :beer: :beer:


Ολη μου την ζωη την εζησα με ΜΙΑ ΒΑΣΙΚΗ ΑΡΧΗ, που προσπαθησα να μεταφερω και στα παιδια μου.

Αυτη ηταν να προσπαθω, στο μετρο των δυνατοτητων μου, να γινομαι ΕΓΩ καλυτερος "Ανθρωπος" και να ΜΗΝ παρασυρομαι απο το τι συμβαινει γυρω μου.

Μου εχει βγει (πιστευω) σε καλο μεχρι τωρα, μιας και ΠΟΤΕ δεν ζηλεψα, χρημα, δοξα κι οτιδηποτε αλλο.

Προσπαθωντας (βαση αυτης της αρχης μου) να γινω καλυτερος, εφτασα πολλες φορες σε αδιεξοδα πιστευοντας οτι προπαθω μονος μου και τζαμπα.

Ομως παντα με κρατουσε η "μεγαλυτερη" εικονα... :rolleyes:

Σκεφτομουν οτι για να γινει ενα μεγαλο εργο (οπως εγω το οραματιζομουν), που σιγουρα απεχει ΠΟΛΥ απο το να το καταφερω μονος μου, ΔΕΝ πρεπει με ΤΙΠΟΤΑ να εγκαταλειψω!
Εγω πρεπει να βαλω οοοσα "πετραδακια" μπορω, για να ερθουν κι αλλοι να συνεχισουν και ΜΟΝΟ μ' αυτον τον τροπο, θα ολοκληρωθει καποια μερα...

Ετσι κι εκανα λοιπον, προσπαθωντας ΜΟΝΟΣ μου να αφυπνησω συνειδησεις, να προστατεψω και να καθαρισω ενα δασος ή μια παραλια, να σωσω εστω και ΜΙΑ αγρια κι ελευθερη ψυχη, ΑΔΙΑΦΟΡΩΝΤΑΣ για το τι κανει το οοοποιο γαμημενο Κρατος ή οι αχορταγοι (και τωρα οδυρομενοι) καταπατητες ή οι (εχοντες τα τρομερα και φοβερα επιχειρηματα) δολοφονοι με τις καραμπινες και τα δικαννα! :mad:

Το (οποιοδηποτε) βουνο, δασος, κορφη, ηταν το ησυχαστηριο μου.
Ο τοπος λατρειας μου για την φυση που τοσο αγαπω.

Η Παρνηθα ηταν ενα απο τα ΠΙΟ ομορφα βουνα που εχω γυρισει και με δεδομενο οτι μου ηταν και ευκολοπροσβασιμη, εγινε πολυ ευκολα και γρηγορα το "παθος" μου κι ο "ερωτας" μου.


Τωρα πια δεν θελω και δεν μπορω να τα βαλω με κανεναν...
Εχω αφεθει να με παρασυρει το ποταμι των δακρυων του πονου και τις απελπισιας...


ΔΕΝ μ' ενδιαφερει το γιατι και το πως εγινε.
ΔΕΝ μ' ενδιαφερει αν θα τιμωρηθει ποτε κανεις.
ΔΕΝ μ' ενδιαφερει αν θα υπαρξει ποτε Κρατος σ' αυτον τον τοπο.



Αυτο που εγω αγαπησα ειναι πια νεκρο! :sad:

ΔΕΝ μ' ενδιαφερει (και ΔΕΝ θελω) να ερθει κανενας στην κηδεια !!! :mad:

Ταξιδευτής
29/06/2007, 16:28
:sad:

catmaster
29/06/2007, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k

ΔΕΝ μ' ενδιαφερει (και ΔΕΝ θελω) να ερθει κανενας στην κηδεια !!! :mad:

Κανένας δεν θα πάει στην κηδεία ρε Χρήστο γιατί δεν ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ κανείς ... :mad:


Εχτές το απόγευμα με πήρε τηλέφωνο ο αδερφός μου , που υπηρετεί στην αεροπορία , και μου είπε πως είναι πάνω στο βουνό και η κατάσταση ήταν τραγική....

Πήρα τη μηχανή , φόρτωσα ένα φτυάρι και λίγες πετσέτες και ανέβηκα πάνω ...


Στο πρώτο μπλόκο ένας νεαρός αστυνομικός με άφησε να περάσω σχεδόν στη ζούλα...

Στο δεύτερο μπλόκο πλακώθηκα στο ξύλο με κάτι ΗΛΙΘΙΟΥΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΦΗΝΑΝ ΚΑΝΕΝΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ!! ΡΕ ΗΛΙΘΙΟΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΘΕΛΩ !! φώναζα όλη την ώρα ... :sick:

Τελικά ακόμη εκεί θα δερνόμασταν αν δεν σκάγαν τα κανάλια :confused: :confused: άφησα πιο πίσω τη μηχανή, και ανέβηκα με τα πράγματα με τα πόδια...


Στο κύριο μέτωπο που είχε στηθεί ο μεγαλύτερος όγκος των πυροσβεστικών δυνάμεων η κατάσταση ήταν ΑΔΙΑΝΟΗΤΗ !! Οι πυροσβέστες ήταν καταπονημένοι από την προσπάθεια κι δεν μπορούσαν να σηκώσουν ούτε τις μάνικες ... Ο αέρας ερχόταν πάνω μας καυτός και δεν μπορούσαμε να πάρουμε ανάσα από την ζέστη... Οι μπάτσοι απλά κοιτούσαν και οι αρχηγοί τους απλά φτιασιδώνονταν για την έλευση των ανωτέρων τους :confused: :confused:


Με αυτή την οργάνωση το βουνό δεν υπήρχε περίπτωση να σωθεί ... :( :(



ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΑΛΚΙΔΕΥΣΗ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ ΠΟΥ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΓΟΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ!!!

ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟΙ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕ ΓΙΑ ΨΗΦΟΥΣ!!






Λυπάμαι πραγματικά ... έζησα στη Μεγάλη Βρετανία για αρκετά χρόνια... όταν γύρισα ήλπιζα ότι είχαν βελτιωθεί τα πράγματα..


.... θέλω να φύγω από εδώ ... λυπάμαι ... δεν μπορώ άλλο.....






υ.γ. Όλοι με τις βιλάρες που έμεναν στα ριζά του βουνού είχαν καβατζώσει υδροφόρες και έβρεχαν τα σπίτια τους αντί να τις πάνε πάνω στο μέτωπο φωτιάς.....

φάτε τις βιλάρες σας τώρα που έγινε κρανίου τόπος...

el_hymador
29/06/2007, 17:42
εχει ανοιχτει και αλλη συζητηση σχετικα με την προσφορα οσω επιθυμουν απο εμενα....επειδη μερικοι ξυπνιοι θεωρουν οτι ειναι ωρα για αστεια το βαζω και εδω.

ΠΑΡΝΗΘΑ S.Ο.S.
Η καταστροφη ειναι δεδομενη.

Πιστευω (και ελπιζω) οτι ειναι πολλοι αυτοι που θα θελησουν να συνδραμουν με οποιονδηποτε τροπο στην αναγεννηση και προστασια της Παρνηθας.

Σε ατομικο επιπεδο, δεν μπορουμε να κανουμε πολλα. Μεμονωμενες συλλογικες προσπαθειες ,επισης δεν νομιζω να εχουν αποτελεσμα κυριως λογω ελειψης γνωσεων, που τελικα μπορει να βλαψουν περισσοτερο απο οτι να βοηθησουν.(π.χ. οτι ειπε ο Captain για την αναδασωση)

Συγκροτω τις σκεψεις μου και προτεινω αυτο:

Μαζευομαστε οσοι επιθυμουμε να βοηθησουμε απο το Moto.gr, ερχομαστε σε επαφη με αλλα Forums (οχι μονο μοτοσικλετας...), φτιαχνουμε αλυσιδωτα emails και τα αποστελουμε, ερχομαστε σε επαφη με συλλογους, λεσχες, οργανισμους και οργανωσεις.

Οι κατεχοντες τα p.c. φτιαχνουν blog η ιστοσελιδα οπου και θα αποτελλει το κομβικο σημειο συναντησεις ολων των εθελοντικων πρωτοβουλιων , ατομικων και συλλογικων.

Το σημαντικοτυερο αυτη την στιγμη ειναι να συγκεντρωθουμε ολοι οσοι θελουμε να προσφερουμε και πιστευω οτι με αυτον τον τροπο ειναι δυνατο.

Το συστημα ειναι πυραμιδωτο, δηλαδη πρωτα συσπειρωνομαστε εδω, μετα με αλλα forums, με αλλες ομαδες κ.ο.κ....


Δεν προτεινω λυσεις ουτε εχω καποιο πλανο στρατηγικης στο μυαλο μου...απλα θελω με ολη μου την καρδια να βοηθησω..το χρωσταω πρωτιστως σε εμενα, το χρωσταμε ολοι στο βουνο που αγαπησαμε.


Παρακαλω οσοι επιθυμουν, να δηλώσουν συμμετοχη με το Nickname τους για να κανονισουμε το συντομοτερο δυνατο καποια συναντηση...μονος μου δεν μπορω να κανω πολλα, ολοι μαζι ομως;






1.el_hymador

TROOPER
29/06/2007, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
...

ενα τηλεφωνο δεν πηρες ομως...! :a38:

tai
29/06/2007, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Κανένας δεν θα πάει στην κηδεία ρε Χρήστο γιατί δεν ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ κανείς ... :mad:
+1000:sick:




ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΑΛΚΙΔΕΥΣΗ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ ΠΟΥ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΓΟΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ!!!

ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟΙ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕ ΓΙΑ ΨΗΦΟΥΣ!!

μακάρι να το θυμόμαστε αυτό την ωρα που πρέπει :sick:




Λυπάμαι πραγματικά ... έζησα στη Μεγάλη Βρετανία για αρκετά χρόνια... όταν γύρισα ήλπιζα ότι είχαν βελτιωθεί τα πράγματα..


.... θέλω να φύγω από εδώ ... λυπάμαι ... δεν μπορώ άλλο.....αμα φύγουν όλοι, ποιος θα μένει για να διορθώσει τα λάθη? :confused:

Lupo
29/06/2007, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Λυπάμαι πραγματικά ... έζησα στη Μεγάλη Βρετανία για αρκετά χρόνια... όταν γύρισα ήλπιζα ότι είχαν βελτιωθεί τα πράγματα..


.... θέλω να φύγω από εδώ ... λυπάμαι ... δεν μπορώ άλλο.....αμα φύγουν όλοι, ποιος θα μένει για να διορθώσει τα λάθη?

έφυγα κι εγώ όταν σκέφτηκα το ίδιο.
ήρθα στην Κύπρο, για καλύτερα.
Καίγεται το Τρόοδος σήμερα.:(

Παντού τα ίδια.:rolleyes:

tai
29/06/2007, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo


Παντού τα ίδια.:rolleyes: οπου και να πάς το στραβό υπάρχει. Απλα κανε κάτι να το διορθώσεις απο την μεριά σου. Οσο μπορεί ο καθείς. Είναι αρκετό!!!

crs-k
29/06/2007, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
...........................
Πήρα τη μηχανή , φόρτωσα ένα φτυάρι και λίγες πετσέτες και ανέβηκα πάνω ...
..........................


Εχω παρει μερος, σαν φανταρος, σε τεσσερεις κατασβεσεις πυρκαγιων!
Εχω κινδυνευσει μαλιστα σοβαρα σε δυο απ' αυτες...

Οι τρεις απ' αυτες, κατα διαβολικη συμπτωση, ηταν στην ευρυτερη περιοχη (παρυφες) της Παρνηθας (9 μηνες στην Αυλωνα γαρ).

Αυτο που καταλαβα ΠΟΛΥ καλα, ειναι οτι ΔΕΝ πρεπει ανοργανωτες ομαδες να μπλεκονται στα ποδια των εκπαιδευμενων.

Ειναι ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ, οση καλη θεληση κι αν υπαρχει.


Τωρα το οτι εγω το εμαθα το πρωι, μιας και ΔΕΝ βλεπω τηλεοραση ειναι αλλο θεμα.

Και να το 'ξερα ομως ΔΕΝ θα πηγαινα.

HORNET600F
30/06/2007, 17:49
-------------------------------------------
Οι Νεράιδες ΔΕΝ μένουν πια εδώ ...
Εις μνημην ...


Αυτο μονο μπορω (δυστυχως) ν' αφησω κληρονομια στα παιδια μου (μας) ...
-----------------------------------------------------------------------

... καλό το μελλό, οι φωτό και οι επικήδειοι και κρίμα για τη ζημιά, αλλά δεν ήρθε η καταστροφή του κόσμου και η ιστορία έχει δείξει πως τα δάση ξαναγεννιούνται (τσεκαρισμένο)
Λογικά μέχρι να οδηγήσουν μηχανή τα "παιδιά μας" το δάσος θα έχει μεγαλώσει και καεί κανα-δυο φορές ακόμη.
Πόσο μας γ@#*~ν την ψυχολογία οι δημοσιογράφοι τελικά?

crs-k
30/06/2007, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από HORNET600F
-------------------------------------------
Οι Νεράιδες ΔΕΝ μένουν πια εδώ ...
Εις μνημην ...


Αυτο μονο μπορω (δυστυχως) ν' αφησω κληρονομια στα παιδια μου (μας) ...
-----------------------------------------------------------------------

... καλό το μελλό, οι φωτό και οι επικήδειοι και κρίμα για τη ζημιά, αλλά δεν ήρθε η καταστροφή του κόσμου και η ιστορία έχει δείξει πως τα δάση ξαναγεννιούνται (τσεκαρισμένο)
Λογικά μέχρι να οδηγήσουν μηχανή τα "παιδιά μας" το δάσος θα έχει μεγαλώσει και καεί κανα-δυο φορές ακόμη.
Πόσο μας γ@#*~ν την ψυχολογία οι δημοσιογράφοι τελικά?


Ειδικότερα, το ελατοδάσος της Πάρνηθας υπέστη ολική καταστροφή. Όπως αναφέρει ο πρόεδρος της Εταιρείας Προστασίας Φύσης κ. Γιώργος Σφήκας, «τα έλατα δεν αναγεννώνται. Είναι εξαιρετικά ευαίσθητα και απαιτητικά. Χρειάζονται σκιά και δροσιά για να μπορέσουν να φυτρώσουν οι σπόροι. Ακόμα και αν γίνει τεχνική αναδάσωση μικρών ελάτων, τα νέα δέντρα δεν πρόκειται να επιβιώσουν. Θεωρώ ότι τα παιδιά μας δεν πρόκειται να ξαναδούν αυτό το δάσος. Ίσως το δουν κάποτε, στα βαθιά τους γεράματα τα εγγόνια μας».


Σου φτανουν οι απαντησεις των ειδικων? :sick:

afrotwin
30/06/2007, 19:03
kante ligo isixia ke skeftite ine poli megalo to kako...

Nikoskazer2000
01/07/2007, 01:35
Το φαινόμενο είναι παγκόσμιο.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα Χρήστο γιατί απο τότε που θυμάμαι τον κόσμο περπατούσα σε βουνά με τον πατέρα μου για κυνήγι.

Απο το δάσος ξεκινούνε ολα: Ρύθμιση ατμοσφαιρικής θερμοκρασίας, υγρασίας, κατακράτηση χώματος, ταχύτερη αποδιοργάνωση των νεκρών οργανισμών και φυσικά το πολύτιμο οξυγόνο.

Ξέρω πως έχεις γνώση ολων αυτών και δε χρειάζεσαι μια "γρήγορη επανάληψη" αλλα πρέπει να καταλάβεις οτι δε βλέπεις μόνος το μεγαλείο της φύσης. Μη στεναχωριέσαι, είμαστε πολλοί.

Μακάρι η επόμενη φωτιά που θα δείς/δούμε να είναι στην ψησταριά με φίλους μας καλούς. :smilea:

HORNET600F
01/07/2007, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ειδικότερα, το ελατοδάσος της Πάρνηθας υπέστη ολική καταστροφή. Όπως αναφέρει ο πρόεδρος της Εταιρείας Προστασίας Φύσης κ. Γιώργος Σφήκας, «τα έλατα δεν αναγεννώνται. Είναι εξαιρετικά ευαίσθητα και απαιτητικά. Χρειάζονται σκιά και δροσιά για να μπορέσουν να φυτρώσουν οι σπόροι. Ακόμα και αν γίνει τεχνική αναδάσωση μικρών ελάτων, τα νέα δέντρα δεν πρόκειται να επιβιώσουν. Θεωρώ ότι τα παιδιά μας δεν πρόκειται να ξαναδούν αυτό το δάσος. Ίσως το δουν κάποτε, στα βαθιά τους γεράματα τα εγγόνια μας».


Σου φτανουν οι απαντησεις των ειδικων? :sick:

Προσωπικά δεν πιστεύω κανένα "ειδικό"-"ειδήμονα" που βγαίνει στο γυαλι και λέει τις σοφίες του. Υπάρχει μια γενικότερη χρήση στατιστικών και μετρήσεων, σε πολλούς τομείς, που παρουσιάζονται έτσι ώστε να αποπροσανατολιζουν τον κόσμο, και αυτοί οι ειδικοί ειθελημένα ή άθελα συμβάλλουν στη δημιουργία αν όχι επέκταση της σύγχησης.
Τα δάση πάντα καιγόντουσαν και όχι μόνο στην Ελλάδα. Ειναι μέθοδος αυτοθεραπείας της φύσης.
Σε περίπτωση που εδω είχαμε εμπρησμό και όχι αυτανάφλεξη, η φύση και πάλι θα βρει τον τρόπο (αρκεί να της δοθεί η ευκαιρία).

Δε θέλω σε καμμία περίπτωση να προσβάλλω την ευαισθησία κανενός.

Uriah Heep
01/07/2007, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από HORNET600F
Τα δάση πάντα καιγόντουσαν και όχι μόνο στην Ελλάδα. Ειναι μέθοδος αυτοθεραπείας της φύσης.
Σε περίπτωση που εδω είχαμε εμπρησμό και όχι αυτανάφλεξη, η φύση και πάλι θα βρει τον τρόπο (αρκεί να της δοθεί η ευκαιρία).


Εδώ ΔΕΝ πρόκειται για αυτοθεραπεία...

Εδώ έχουν "αναλάβει" την εντατική θεραπεία της Φύσης, οι γεμάτοι ...αγαθή προαίρεση και έμπλεοι φυσιολατρικών αισθημάτων...

...united colors of Aichman! *


*της πολιτικής, του Αθηναϊκού εργολαβισμού-γιατροδικηγορισμού και κάθε "βαυκαλιζατέρ" του παραδικαστικού...

:beer: :beer: :beer:

lamogio
02/07/2007, 16:05
Ο,τι και να λέμε η ζημιά έγινε και είναι μεγάλη.
Ας το πάρουμε απόφαση.
Το δάσος αυτό δεν ξαναγίνεται.
Για να ξαναγίνει πρέπει να περάσουν πολλά πολλά (50-80 χρόνια) και υπό προϋποθέσεις.

Αν μιλάμε για το ελατόδασος, πρέπει (όπως έχετε πει κι άλλοι):

1. Να μη γίνει αναδάσωση.
2. Να αφήσουμε τη φύση να κάνει τη δουλειά της.

Όμως, πριν από αυτά πρέπει να γίνουν μερικά βασικά πράγματα.
Να γίνουν τεχνητά φράγματα με κορμούς (όπως θα έχετε δει στην Πεντέλη) ή άλλα φυσικά υλικά, ώστε να συγκρατηθεί το χώμα και τα υπολείμματα της φωτιάς στο έδαφος.
Αν δε γίνει αυτό, με τις πρώτες δυνατές βροχές το χώμα θα παρασυρθεί και θα απομείνει καθαρός και γυαλισμένος ο βράχος, οπότε…φύτρωμα γιόκ.
Βέβαια, πρέπει να προστατέψει κάποιος κι αυτά τα κούτσουρα που θα φτιάξουν τα φράγματα για να μη γίνει ο,τι και αλλού (βλ. Πεντέλη), όπου το χειμώνα εξαφανίστηκαν και κατέληξαν στα τζάκια κάποιων έξυπνων (ναι, έγινε κι αυτό).

Για να πάρουμε μια ιδέα και ειδικά για όσους πήγατε στα Επινιανά:

Το Ασπρόρεμμα το λένε έτσι γιατί όσο κατακλυσμό κι αν έριχνε, δεν θόλωνε ποτέ το ποτάμι, το νερό του ήταν πάντα άσπρο και γάργαρο κι αυτό γιατί τα γύρω βουνά ήταν κατάφυτα μέχρι την κορυφή με έλατα.
Αυτό που βλέπουμε τώρα πάνω απ’ το ασπρόρεμμα, οι γυμνές πλαγιές, έγινε έτσι μετά από φωτιά που έβαλαν τσοπάνηδες ντόπιοι και από τη Θεσσαλία στις αρχές του αιώνα, ίσως και λίγο παλιότερα.
Το ίδιο ισχύει και για τη Φτέρη (Βλαχοπούλα).
Ετσι, μετά τις βροχές, «πλύθηκε» το έδαφος κι απόμεινε ο βράχος που βλέπουμε σήμερα, που εμείς εκεί πάνω το λέμε ακόμα «αρκουδιά», καταλαβαίνετε γιατί.

Για να πάρουμε μια ιδέα ακόμη, στη φωτο 1 φαίνεται μια πλαγιά της φτέρης όπως είναι σήμερα, εκατό και βάλε χρόνια δλδ μετά τη φωτιά, με ελάχιστα έλατα εκεί που παλιά δε μπορούσες να περάσεις.

Στη φωτο 2 φαίνεται μέχρι πού έφταναν τα έλατα πριν τη φωτιά.

Αρα, αν θέλουμε πάλι δάσος με έλατα και μαύρο πεύκο, πρώτα πρέπει να εξασφαλίσουμε το χώμα και μετά περιμένουμε ή αναδασώνουμε επιλεκτικά και προσεκτικά.

Τώρα, ποιος θα τα κάνει αυτά;
Είναι μια καλή ερώτηση.

lamogio
02/07/2007, 16:06
elpizo na fainontai ta foto


95018

lamogio
02/07/2007, 16:08
foto 1


95019

crs-k
02/07/2007, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamogio
Ο,τι και να λέμε η ζημιά έγινε και είναι μεγάλη.
Ας το πάρουμε απόφαση.
Το δάσος αυτό δεν ξαναγίνεται.
Για να ξαναγίνει πρέπει να περάσουν πολλά πολλά (50-80 χρόνια) και υπό προϋποθέσεις.

Αν μιλάμε για το ελατόδασος, πρέπει (όπως έχετε πει κι άλλοι):

1. Να μη γίνει αναδάσωση.
2. Να αφήσουμε τη φύση να κάνει τη δουλειά της.


............................


Αρα, αν θέλουμε πάλι δάσος με έλατα και μαύρο πεύκο, πρώτα πρέπει να εξασφαλίσουμε το χώμα και μετά περιμένουμε ή αναδασώνουμε επιλεκτικά και προσεκτικά.

Τώρα, ποιος θα τα κάνει αυτά;
Είναι μια καλή ερώτηση.


Ας ελπισουμε (κι ας προσπαθησουμε ανταμα) για ΜΙΑ εστω φορα, να εισακουσθουν οι επιστημονες αυτου του τοπου κι οχι τα καθε ειδους "κορακια" (ΔΕΝ ειπα "Λαμόγια" ειδες? :lol: )... :(

KaTaNaS
02/07/2007, 16:29
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΡΘΡΟ

http://biostore-aloa.blogspot.com/2007/06/blog-post_29.html

crs-k
02/07/2007, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΡΘΡΟ

http://biostore-aloa.blogspot.com/2007/06/blog-post_29.html


ΠΟΛΥ, οντως! :rolleyes:

stavrogin
02/07/2007, 16:51
πραγματικα πολυ καλο