PDA

View Full Version : Κάποτε μας πρόσφερε πολλά....



Maira
29/06/2007, 09:44
και ο λόγος για την Πάρνηθα!!!!!


Ναι κάηκε κι αυτό το δάσος!!!! Μήπως δεν είναι αρκετοί από δω μέσα που την έχουν γυρίσει απ' άκρη σ'΄άκρη? Με δύο τροχούς, και τα δέντρα να τους ψιθυρίζουν???? Μια φορά μπόρεσα να περάσω από τα μονοπάτια της και με μάγεψε!

Και τώρα κρανίου τόπος! Δεν υπάρχει τίποτα από όσα αγαπήσαμε!!!! Δε θέλω να κατηγορήσω, να πω "ήταν εμπρισμός".

Από το πρωί όμως κάτι με τυραννά! Αυτό το όμορφο δάσος που έχει προσφέρει τόσα σε πολλούς από μας, και κάθε δάσος που κάηκε τις τελευταιες μέρες, ζητάει βοήθεια! Ναι, από μας εξαρτάται για το αν θα χτιστεί το δάσος ή θα παραμείνει δάσος! Δεν θέλει πολύ! μερικές ρίζες καινούργιων δέντρων και θα χαμογελάσει και πάλι!

Μα πώς; Πως μπορώ να βοηθήσω ένα ολόκληρο δάσος μόνη; Υπάρχει τρόπος; Υπάρχει οργάνωσης; Μήπως να οργανοθούμε για να σώσουμε αυτό που τόσες φορές μας έσωσε από την ζούγκλα της πόλης????

:(

Cpt. Haddock
29/06/2007, 09:46
θα το ξαναπώ....

ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΔΑΣΩΣΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ

Το δάσος θα αναγεννηθεί μόνο του. Θα αργήσει αλλα θα αναγεννηθεί.

ΑΦΗΣΤΕ ΤΟ ΗΣΥΧΟ!

Stergios69
29/06/2007, 09:47
Αρκεί βέβαια να μην ξεφυτρώσουν βιλες. :evil:

Maira
29/06/2007, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
θα το ξαναπώ....

ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΔΑΣΩΣΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ

Το δάσος θα αναγεννηθεί μόνο του. Θα αργήσει αλλα θα αναγεννηθεί.

ΑΦΗΣΤΕ ΤΟ ΗΣΥΧΟ!

Το δάσος θα χτιστεί! Δεν θα προλάβει να αναγεννηθεί!!!!

Δυστυχώς!!!:( :( :( :sad: :sad: :sad:

kalesin
29/06/2007, 09:51
Ερωτησις

ειναι καταγεγραμμενο το μεγεθος κ η θεση του δρυμου της παρνηθας;
Ειναι χαρακτηρισμενο επισημα σαν δασικη εκταση;
Υπαρχει επισημο κτηματολογιο που να δειχνει που ξεκιναει κ που τελειωνει το δασος;


οχι μοο της Παρνηθας, αλα κ ολων των δασων.


Γιατι αν δεν υπαρχει, τοτε θα χτιστουν τα παντα

:(

kaps
29/06/2007, 10:08
Για ποιό δάσος;Η πλευρά από τους Θρακομακεδόνες χτισμένη μέχρι εκεί που πιάνουν τα κτήματα τατοίου. Η πλευρά από Κιούρκα το ίδιο. Η πλευρά για Ιπποκράτειο Πολιτεία το ίδιο η πλευρά Χασιάς το ίδιο . Μόνο αυτή η πλευρά των Δερβενοχωρίων - Μάνδρας ήταν κάπως παρθένα και τώρα τελείωσε για τα καλά .

zanny
29/06/2007, 10:12
Από τις 200.000 στρέμματα, οι 40.000 είναι χαρακτηρισμένα.

Cpt. Haddock
29/06/2007, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Ερωτησις

ειναι καταγεγραμμενο το μεγεθος κ η θεση του δρυμου της παρνηθας;
Ειναι χαρακτηρισμενο επισημα σαν δασικη εκταση;
Υπαρχει επισημο κτηματολογιο που να δειχνει που ξεκιναει κ που τελειωνει το δασος;


οχι μοο της Παρνηθας, αλα κ ολων των δασων.


Γιατι αν δεν υπαρχει, τοτε θα χτιστουν τα παντα

:(

Ο Εθνικός Δρυμος Πάρνηθας είναι καταγεγραμμένος. Αν πάρεις οποιοδήποτε χάρτη του βουνού φαίνονται τα όρια.

Υπάρχει μάλιστα και σχέδιο επέκτασης έως τους πρόποδες, να συμπεριλάβει και τα (πρώην :evil: ) βασιλικά κτήματα, με παράλληλη απαγόρευση της πρόσβασης όπως ισχύει τώρα στο κομμάτι που είναι εθνικός δρυμός.

Ίσως τώρα πρόχωρήσει η επέκταση...

Maira
29/06/2007, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Ερωτησις

ειναι καταγεγραμμενο το μεγεθος κ η θεση του δρυμου της παρνηθας;
Ειναι χαρακτηρισμενο επισημα σαν δασικη εκταση;
Υπαρχει επισημο κτηματολογιο που να δειχνει που ξεκιναει κ που τελειωνει το δασος;


οχι μοο της Παρνηθας, αλα κ ολων των δασων.


Γιατι αν δεν υπαρχει, τοτε θα χτιστουν τα παντα

:(

Ω ναι! Όλα τα δάση που κάηκαν και χτίστικαν ήταν καταγεγραμμένα! Και ξαφνικά έγιναν ιδιοκτησίες και βίλες!!!


Τι κι αν είναι καταγεγραμμένα όπως λέει ο καπετάνιος? Τα χαρτιά και τα έγραφα χάνονται σε μία νύχτα όπως κι ένα ολόκληρο δάσος!!!!

:sad: :sad:

iosif
29/06/2007, 10:51
όσο ισχύει ότι σε 4 στρέμματα εκτός σχεδίου χτίζεις και χωρίς κτηματολόγιο, τόσο θα καίγονται δάση κάθε χρόνο

Maira
29/06/2007, 10:53
το θέμα είναι ειμείς τι κάνουμε? Καθομαστε και κοιτάμε άλλο ένα δάσος να χάνεται ή διεκδικούμε αυτό που ανήκει σε όλους??? Οξυγόνο???

Cpt. Haddock
29/06/2007, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Ω ναι! Όλα τα δάση που κάηκαν και χτίστικαν ήταν καταγεγραμμένα! Και ξαφνικά έγιναν ιδιοκτησίες και βίλες!!!


Τι κι αν είναι καταγεγραμμένα όπως λέει ο καπετάνιος? Τα χαρτιά και τα έγραφα χάνονται σε μία νύχτα όπως κι ένα ολόκληρο δάσος!!!!

:sad: :sad:

Άλλο "καταγεγραμμένα" άλλο εθνικος δρυμός...

Εκεί μεσα δε χτίζεις που να γ@μιέσαι

Maira
29/06/2007, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Άλλο "καταγεγραμμένα" άλλο εθνικος δρυμός...

Εκεί μεσα δε χτίζεις που να γ@μιέσαι


ΟΚ και σκέφτομαι εγώ τώρα (υποθετικά μιλόντας!):

"Το σπιτάκι που είδα πριν από μερικά χρόνια να ξεφυτρώνει δίπλα σε ένα άλλο σπιτάκι που ήταν στα τούβλα ακόμα, μέσα στο πουθενά της Πάρνηθας, και το είδαμε κατά τη διάρκεια εντουράδας μέσα στο πουθενα, καθώς με βεβαίωσε ο οδηγός πως πριν από δυο μήνες δεν υπήρχε τίποτα εκεί,από ποιόν πήρε άδεια????? Από τη σημαία φυσικά!!!!"



Ε κάπως έτσι γίνονται όλα και αν δεν κάνουμε κάτι είμαι σίγουρη πως η Πάρνηθα μας τελείωσε για τα καλά πια!!!!:sad:

Gandalf dr685sm
29/06/2007, 12:10
Cpt... στο είπα και αλλού.

Η ΑΝΑΔΑΣΩΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Το δάσος ναι μεν αναγεννάται μόνο του, αλλά μόνο αν η ζημιά δεν είναι τόσο μεγάλη και υπάρχει ήδη άλλο κομμάτι που θα φιλοξενήσει νέους βλαστούς.

Αλλιώς θα τους παρασύρει το νερό που θα πέσει και καμία σχέση δεν έχει με τον όγκο και την ορμή που βιώναμε στο παρελθόν.

Σίγουρα δεν θα είναι σε όλο το μήκος και πλάτος του παλαιού δάσους, αλλά στο όσο κομμάτι γίνει θα βοηθήσει το νέο δάσος να δημιουργηθεί για να είναι αν το αφήσουν , 100 έτη μετά.


Gandalf

Maira
29/06/2007, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Cpt... στο είπα και αλλού.

Η ΑΝΑΔΑΣΩΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...

Το δάσος ναι μεν αναγεννάται μόνο του, αλλά μόνο αν η ζημιά δεν είναι τόσο μεγάλη και υπάρχει ήδη άλλο κομμάτι που θα φιλοξενήσει νέους βλαστούς.

Αλλιώς θα τους παρασύρει το νερό που θα πέσει και καμία σχέση δεν έχει με τον όγκο και την ορμή που βιώναμε στο παρελθόν.

Σίγουρα δεν θα είναι σε όλο το μήκος και πλάτος του παλαιού δάσους, αλλά στο όσο κομμάτι γίνει θα βοηθήσει το νέο δάσος να δημιουργηθεί για να είναι αν το αφήσουν , 100 έτη μετά.


Gandalf


Πάνω σ' αυτό λοιπόν, μήπως όλοι εμείς που κάποτε πατήσαμε εκείνα τα χώματα και μας χάρησαν ώρες χαράς και παιχνιδιού, θα πρέπει τώρα να προσφέρουμε και να ανταποδώσουμε????

Τώρα μας χρειάζεται εκείνη! Εκείνη που τόσα χρόνι9α την χρειαζόμασταν εμείς για μικρές αποδράσεις!!!!:(

Cpt. Haddock
29/06/2007, 12:31
Την άποψή μου για την αναδάσωση την είπα - και δεν είναι δική μου αλλά ανθρώποων που γνωρίζουν καλύτερα το αντικείμενο απο όλους εμάς και χρόνια φωνάζουν μετά απο κάθε πυρκαγιά να αφηνουμε το δάσος στην ησυχία του.

Φευ...

Οργανώνει φιέστες ο κάθε δημαρχίσκος με τα σχολεία της περιοχής για να δείξει οτι κάτι κάνει...

Αν θέλετε να ολοκληρώσετε την καταστροφή, πηγαίνετε για αναδάσωση. Εγώ δεν πρόκειται να πω τίποτε άλλο.

Gandalf dr685sm
29/06/2007, 12:55
Cpt...

όπως λες τα άκουσες... και εγώ τα αντίθετα άκουσα απο τον εκπρόσωπο της WWF αλλά και κάποιους βοτανολόγους - Δασολόγους που είχε στον ΣΚΑΙ (κανάλι) και στο ραδιόφωνο σήμερα το πρωί.

Τόνιζαν αυτά που είπα και αν το σκεφτείς και λογικά έχουν δίκιο.

Ποιός σπόρος ή βλαστός μπορεί να παραμείνει άθικτος όταν το νερό που θα κατεβαίνει απο το βουνό συμπαρασύροντας χώμα και αποκαϊδια στην πρώτη βροχή που θα πλήξει την Αττική;

Σε περιοχές πάντως που έχει γίνει αναδάσωση στην Πεντέλη, τα δέντρα έχουν αναβιώσει φίλε μέσα στα τελευταία 10 χρόνια. Ειδικά αν περάσεις απο τον περιφερειακό που συνδέει Ν.Πεντέλη με Κεφαλάρι θα δείς πολλά ελατάκια να έχουν βγεί και πάλι.

Gandalf

zolotas
29/06/2007, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Αρκεί βέβαια να μην ξεφυτρώσουν βιλες. :evil:

τελειωμενη ιστορια ........καποιοι εξασφαλισαν απο σημερα οικοπεδα για τα παιδια τους και αλλη μια γενια νεοπλουτων θα πηδαει τα δικα μας :mad: .........αλλωστε οι βιλες βιομηχανικου τυπου ταιριαζουν κουτι στο σεληνιακο τοπιο .........

αν εχει πεσει στα χερια σας ενα μηνιαιο περιοδικο "villas" ........θα σας φυγει το καφασι .........σπιτια χλιδατα σε κατι απιθανες περιοχες .......και παντα αναρωτιεμαι οταν το ξεφυλιζω............"ποιος πουστης εχει αυτο το σπιτι? πως μπορεσε να χτισει σε τετοιο μερος? το δουλεια κανει? ελλας .......η χωρα των νεοπλουτων και των απατεωνων"

Maira
29/06/2007, 16:34
Ναι αλλά κι εμείς εδώ μένουμε! Δεν νομίζω πώς δεν υπάρχει κάτι που να μπορούμε να κάνουμε!!!!


Απλά νομίζω ότι έχουμε αποκτήσει μια παθητική στάση σε ό,τι συμβαίνει!!!

:look:

Ταξιδευτής
29/06/2007, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Την άποψή μου για την αναδάσωση την είπα - και δεν είναι δική μου αλλά ανθρώποων που γνωρίζουν καλύτερα το αντικείμενο απο όλους εμάς και χρόνια φωνάζουν μετά απο κάθε πυρκαγιά να αφηνουμε το δάσος στην ησυχία του.

Φευ...

Οργανώνει φιέστες ο κάθε δημαρχίσκος με τα σχολεία της περιοχής για να δείξει οτι κάτι κάνει...

Αν θέλετε να ολοκληρώσετε την καταστροφή, πηγαίνετε για αναδάσωση. Εγώ δεν πρόκειται να πω τίποτε άλλο.

Πακταιν, μπορεις να παραθεσεις εδω η σε ενα ΠΜ τα στοιχεια των ανθρωπων που γνωριζουν το αντικειμενο, ωστε να επικοινωνησουμε μαζι τους;

Εγω θελω να βοηθησω -και ειμαι μεσα σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ χρειαστει να γινει!- αλλα αν ειναι να τα κανουμε χειροτερα τοτε....
Για αυτο σε παρακαλω, δωσε τα στοιχεια που εχεις ωστε να μαθουμε αναλυτικα τα τι και πως. :smilea:

adam_tsouk
29/06/2007, 17:05
καλα, το χειμωνα θα γνει της πτανας απο πλυμμηρες


:rolleyes:

costas_k
29/06/2007, 18:27
Παιδες τη ιδια συζητηση ειχα και εγω με ενα φιλο onoffa το πρωι που τον τελευταιο χρονο εχουμε οργωσει κυριολεκτικα το βουνο.δεν ξερω με ποιον τροπο 8α μπορουσαμε ολοι μαζι
(και οχι μονο απο το μοτο)να κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε για το βουνο,καθως επισης δεν εχω και ιδεα που να απευθυνθω(νομαρχιες δασαρχεια που?).ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ πρεπει καποια στιγμη σε αυτην την κακομοιρα τη χωρα να σταματησουμε τα ευχολογια και τις καταρες ,και να δουμε ΕΜΕΙΣ ως πολιτες τι μπορουμε να κανουμε για τη διασφαλιση του περιβαλλοντος.Αποδειχτηκε για αλλη μια φορα πως το κρατος ΑΔΥΝΑΤΕΙ.εγω λοιπον δεν προκειται να περιμενω να δω τι θα κανει η επισημη πολιτεια γιατι πολυ απλα ΔΕΝ θα κανει τιποτα η στην καλυτερη θα παρει ημιμετρα.τι κανουμε λοιπον????????????????

tai
29/06/2007, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Gandalf
1ον όταν θα πάνε το τσούρμο των μαθητών για την αναδάσωση, θα σπάνε απρόσεκτα με τα ποδαράκια τους οτι εχει βλαστίσει.
2ον και σημαντικότερο. Το δάσος ΔΕΝ αποτελείτε ΜΟΝΟ απο δέντρα αλλα κυρίως απο θάμνους. Εκεί μέσα κάνει φωλιές η πανίδα.
3ον και πιθανότερο. Η αναδάσωση θα γίνει μόνο (όπως συνηθίζεται ) με κωνοφόρα (πεύκα) που οι βελόνες τους εμποδίζουν την ανάπτυξη της χαμηλής χλορίδας. αυτό κάνει το τοπίο κάτω από τα δέντρα έρημο, μόνο που αντί για άμμο εχει πευκοβελόνες.

αφήστε την φύση χωρίς την 'σωτήρια' ανθρώπινη παρέμβαση, ετσι ώστε κάποια γενιά να ξαναπολαύσει την Πάρνηθα που γευτήκαμε και καταστρέψαμε εμείς.
:(

VanDiemen
30/06/2007, 11:47
Όσο δεν πιάνουν τους καταπατητές των δασών, που δεν ξέρω αν είναι οι εμπρηστές, αλλά σίγουρα είναι οι ηθικοί αυτουργοί, που πηγαίνουν και χτίζουν, αφού κοπάσουν οι φωτιές και όλοι ασχολούνται με τις πλημμύρες, να τους κρεμάσουν απ' τα αυτιά στον αυλόγυρο μιας φυλακής και να αφήσουν τους φυλακισμένους να κάνουν το καθήκον τους, δε βλέπω να αλλάζει τίποτα προς το καλύτερο! Με χάιδεμα αυτιών, δε λύνεται αυτό το πρόβλημα.
Να πάρουν λεπτομερείς φωτογραφίες από δορυφόρο και μόλις δουν κάποιον να επεκτείνει το οικόπεδό του μισό μέτρο, να τον αντιμετωπίζουν σαν το χειρότερο εμπρηστή! Χρειάζεται να εξαντλήσουν την αυστηρότητα του μπαμπούλα σε όσους καταφέρουν να πιάσουν, ώστε να μην ενθαρρύνονται άλλα επίδοξα υπανθρωπίδια χωρίς αναστολές.
Χρηματικά πρόστιμα; Είμαστε σοβαροί; Είναι άνθρωποι <-- (συγγνώμη που προσβάλλω την έννοια) αυτοί, που τους λείπει το χρήμα; Ισόβια απευθείας! Όχι μόνο τον ίδιο τον (αυτοαποκαλούμενο) "ιδιοκτήτη" του "οικοπέδου", αλλά και όποιον συλληφθεί να πατάει μέσα σ' αυτό σε διάστημα τριών - τεσσάρων χρόνων! Μόνο έτσι! Και με μια καταγγελία ενός πολίτη να ξεσηκώνεται επανάσταση στην αστυνομία και να τον κυνηγούν χειρότερα απ' τον Πάσαρη! Στις Η.Π.Α. είναι μια φίλη μου, η οποία πέταξε το κοτσάνι ενός μήλου απ' το παράθυρο του αυτοκινήτου! Ο οδηγός που έρχονταν από πίσω είδε το περιστατικό και το κατήγγειλε τηλεφωνικά στην αστυνομία (δίνοντας φυσικά τον αριθμό της πινακίδας). Μετά από δυο μέρες ήρθε ταχυδρομικά το πρόστιμο 500$! Έτσι μόνο θα σωθούμε. Με προβληματισμούς, συνέδρια, συνελεύσεις, έκτακτα συμβούλια, σκέψεις, διασκέψεις, συνδιασκέψεις και προστάσεις, δε βλέπω φως στο τούνελ.

Χωμάτινος
30/06/2007, 22:02
Ειλικρινά δεν ξέρω αν η σωστή προσέγγιση είναι η "ενισχυτική" αναδάσωση ή η "φυσική ανάρρωση" του οποιουδήποτε δάσους (δεν είμαι γεωπόνος) και σίγουρα όλες οι περιπτώσεις χλωρίδας δεν είναι ίδιες.


όπως και να 'χει μην ξεχνάτε το εξής, όποιο από τα δύο κι αν ισχύει χρειάζεται ανθρώπινη βοήθεια, είτε γιά αναδάσωση, είτε γιά επιτήρηση.



Τώρα τα πράγματα είναι ζεστά και τα χέρια άφθονα, το ζητούμενο είναι τα χέρια να ακόμα εκεί και μετά από καιρό.

Cpt. Haddock
01/07/2007, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Πακταιν, μπορεις να παραθεσεις εδω η σε ενα ΠΜ τα στοιχεια των ανθρωπων που γνωριζουν το αντικειμενο, ωστε να επικοινωνησουμε μαζι τους;

Εγω θελω να βοηθησω -και ειμαι μεσα σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ χρειαστει να γινει!- αλλα αν ειναι να τα κανουμε χειροτερα τοτε....
Για αυτο σε παρακαλω, δωσε τα στοιχεια που εχεις ωστε να μαθουμε αναλυτικα τα τι και πως. :smilea:

Απλά, οτιδήποτε γίνει, ακόμα και αναδάσωση - που λόγω του ιδιορύθμου της Παρνηθαίικης (πρώην πλέον) χλωρίδας (Ελληνική Ελάτη) πρέπει να γίνει υπο την αιγίδα του δασαρχείου...

Οι δημαρχοι με τις κουστωδίες και τη στρατιά παιδιών/προσκόπων που θα πάνε να φυτεψουν Χαλέπιο Πεύκη πιο πολύ ζημιά θα κάνουν παρά καλό...

Η αναδάσωση οφελεί σε γυμνό (εκ των προτέρων) έδαφος. Όλα τα άλλα είναι φιέστες για ψήφους και λαϊκισμος για ικανοποίηση της κοινής γνώμης.

Το ίδιο και η - εγκληματικη για μένα - πράξη της κοπής των καμμένων κορμών (συνήθως αμολάνε γύφτους που ποδοπατάνε τα βλαστάρια για να κόψουν τα καμμένα να τα πουλήσουν για κάρβουνο :mad: ). Τα καμμένα τα κόβουν για "να μην τα βλέπει ο κόσμος και στεναχωριέται :rolleyes:


Αλλά, ξαναλέω, η Πάρνηθα λόγω Ελάτης είναι ειδική περίπτωση. Σε κάθε περίπτωση το δασαρχείο ξέρει καλύτερα απο τον κάθε δημαρχίσκο...

jasondakar
01/07/2007, 14:45
περι ΑΝΑΔΑΣΩΣΗΣ παιδια ακουστε κατι που ειπαν στο ραδιοφωνο ενας καθηγητης γεωπονικης οτι ναι τα δεντρα και γενικος το δασος κατα καποιο τροπο εχει back up και θα ξαναφυτρωσουν τα δεντρα αλλα οχι τα ΕΛΑΤΑ καθως καθε καινουργιο ελατο μεγαλωνει μονο κατω απο την μητερα-πατερα του κατι τετοιο αλλιως θα ηταν πολυ ευκολο να φυτεψει ο καθενας ενα ελατο

εγω λεω αυτο που ακουσα ναι το ξερω ακουγετε κουφοοοοοοοοοοο:wacko:

marios8
01/07/2007, 18:03
Παίδες οι αναδασώσεις είναι για τα μάτια του κόσμου και τις φωτογραφίες. Κάνουν ένα λάκο 1χ1 ξεριζώνουν καμια 5αριά αγρια που εχουν φυτρώσει εκεί για να φυτέψουν το δεντρο.
Το όλο θέμα είναι να μην αρχίσει να οικοδόμείται η περιοχή. :wave2:

el_hymador
01/07/2007, 18:22
Στο μόνο που μπορούμε να συνεισφέρουμε έιναι στην προστασία της περιοχής.

Και φυσικά να συνδράμουμε ενεργά αλλά ΜΟΝΟ υπο την καθοδήγηση ειδικών.