PDA

View Full Version : Σωληνάκια Υψηλής



THEOD
10/01/2006, 21:03
Σήμερα που λέτε φόρεσα στο 1000άρι το σετ της HEL, μπρός-πίσω, κρατώντας την μαμά διάταξη των σωληνώσεων.

Πρώτη εντύπωση λοιπόν....Πολύ καλή !
Αμέσως έγινε αισθητή η διαφορετική αίσθηση στο μπροστινό. Σαν να φόρεσα ξαφνικά καινούργια και πολύ καλύτερα-μαλακότερα τακάκια ένα πράγμα....Άμεσο και δυνατό φρενάρισμα με πολύ καλή αίσθηση και έλεγχο από την μανέττα, χωρίς το "απότομο" πιάσιμο της δαγκάνας που φοβόμουνα...
Μια αίσθηση σιγουριάς, αυτή του πιο δυνατού και ελεγχόμενου φρένου που έλειπε από το μηχανάκι....Μετά από λίγα χιλιόμετρα έπιανα τον ευατόν μου να φρενάρει μόνο και μόνο για να το φχαριστηθεί !

Για το πίσω...μικρή η διαφορά, ίσως και λόγω αναισθησίας ποδιού...
Δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία όμως. Από το μπροστά παίρνεις την αίσθηση και την σιγουριά....Θα μπορούσα και να μην τα είχα βάλει πίσω...

Κόστος ??? 120 ευρώ όλο το σετ μαζί με υγρά και τοποθέτηση, στα πλαίσια ομαδικής αγοράς από το Fazer club.

Συμπέρασμα ???
Με τα μαμά σωληνάκια τα φρένα αδικούνται και ταυτόχρονα αδικούν και το υπόλοιπο μηχανάκι. Η μεταμόρφωση είναι άμεση και πολύ αισθητή και σίγουρα αξίζει τα λεφτά της. Αν σας περισσεύουν λίγα λεφτά και θέλετε να τα "χώσετε" στην μηχανή σας, αυτή πρέπει να είναι η πρώτη βελτίωση που μπορείτε να κάνετε με σχετικά μικρό κόστος.
Σκεφτείτε το σοβαρά έστω και μόνο για μπροστά (ακόμα χαμηλότερο κόστος σε αυτή την περίπτωση). Θα με θυμηθείτε....:wave2: :wave2: :wave2:

Vezouvios
10/01/2006, 22:12
Γεια σου ρε THEOD.
Ti kaneiς αδερφε ?
Αυτα που εβαλες μπαινουν σε dl 650
?..
?

THEOD
11/01/2006, 06:31
Δεν βλέπω γιατί όχι...
Χωρίς να το έχω ψάξει το θέμα, το 650 φαίνεται να φοράει τα ίδια φρένα με το 1000, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Εξάλλου και τα ίδια ακριβώς να μην μπαίνουν, οπωσδήποτε κάτι αντίστοιχο θα υπάρχει για το 650.
Στα συνιστώ ανεπιφύλακτα....

zoudis
11/01/2006, 09:43
Egw pou eixa rwthsei paidia gia to 650 mou eipan 180 euro (den thymamai marka) kai mou akoustikan arketa, oxi eukairia diladi gi auto to afhsa. Alla ta 120 :eyepop: mou akougontai arketa kala gia ena tetoio 8ema ousias kai asfaleias :winka:

Bebaia....akousa kati kalo parapanw gia tin Yoshimura kai mou 3anampainoun idees (kakes gia tin tsepi mou).... :D

:wave2:

jimmis77
11/01/2006, 18:03
για να σας ρωτησω και εγω κατι τωρα.διαβαζωντας τα τεστ
για τα strom ,για τα μαμα φρενα,λενε οτι υστερουν σε αισθηση.
δηλαδη???τι αισθηση ακριβως??και να ρωτησω τον theod η
οποιονδηποτε αλλον, αν με την προσθηκη μεταλλικων
εξαλειφεται το φαινομενο<<υστερουν σε αισθηση>>
:beer: :beer: :beer: :beer:

THEOD
11/01/2006, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis77
για να σας ρωτησω και εγω κατι τωρα.διαβαζωντας τα τεστ
για τα strom ,για τα μαμα φρενα,λενε οτι υστερουν σε αισθηση.
δηλαδη???τι αισθηση ακριβως??και να ρωτησω τον theod η
οποιονδηποτε αλλον, αν με την προσθηκη μεταλλικων
εξαλειφεται το φαινομενο<<υστερουν σε αισθηση>>
:beer: :beer: :beer: :beer:

Αυτό ακριβώς προσπάθησα να περιγράψω πιο πάνω...

Η γνώμη μου είναι ότι τα φρένα αδικούνται από τα μαμά σωληνάκια και είναι πολύ καλύτερα από ότι η αίσθηση που εισπράτεις από αυτά.
Με τα σωληνάκια υψηλής δείχνουν αφ'ενός πιο δυνατά, και αφ' ετέρου δίνουν πια στον αναβάτη αυτήν την αίσθηση σιγουριάς και ελέγχου που τους έλειπε...

jimmis77
11/01/2006, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Αυτό ακριβώς προσπάθησα να περιγράψω πιο πάνω...

Η γνώμη μου είναι ότι τα φρένα αδικούνται από τα μαμά σωληνάκια και είναι πολύ καλύτερα από ότι η αίσθηση που εισπράτεις από αυτά.
Με τα σωληνάκια υψηλής δείχνουν αφ'ενός πιο δυνατά, και αφ' ετέρου δίνουν πια στον αναβάτη αυτήν την αίσθηση σιγουριάς και ελέγχου που τους έλειπε...


οπως παντα κατατοπιστικος. thanks:wave2: :wave2: :wave2:

Xlitos
11/01/2006, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoudis
Egw pou eixa rwthsei paidia gia to 650 mou eipan 180 euro (den thymamai marka) kai mou akoustikan arketa, oxi eukairia diladi gi auto to afhsa. Alla ta 120 :eyepop: mou akougontai arketa kala gia ena tetoio 8ema ousias kai asfaleias :winka:


:wave2:

Aπλά είνια πιο ακριβή μάρκα.Δεν χρειάζεται να δώσεις τόσα..με 100-120 ευρω παίρνεις μια χαρά σωληνάκια.


Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis77
οπως παντα κατατοπιστικος. thanks:wave2: :wave2: :wave2:

αυτά που είπε + το γεγονός ότι στα δυνατά φρεναρίσματα όταν το κυνηγάς κάποια στιγμή ''μπαλωνάρουν'' τα μαμά και χάνεις σε επιβραδυντική ισχύ.Λίγο βέβαια αλλά όσο ποιο απαιτητικός είσαι τόσο ποιο μεγάλο πρόβλημα σου φαίνεται.

THEOD
30/01/2006, 17:25
Ιδού και μια πρόχειρη φωτό (....ξέρω-ξέρω θέλει πλύσιμο....)

Με την πρώτη ευκαιρία θα τραβήξω 2-3 από διαφορετικές γωνίες και θα σας τις δείξω...


35239

lkol
26/03/2006, 12:48
xerete kanena axiopisto magazi pou na mporw na valw mono mprosta me 100-120 euro max? Egw piga brake shop kai mou eipe mono gia set mpros pisw, 150-200 euro me tin topothetisi. Thanx

THEOD
26/03/2006, 13:03
Eγώ τα έβαλα στον Πειραιά στον Καραμανώλη (εξουσιοδοτημένο ...Γιαμάχα !) στα πλαίσια ομαδικής αγοράς από το Φείζερκλάμπ.

120 ευρώ μπρος-πίσω και ντυμένα...και μαζί με υγρά-τοποθέτηση

Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις....

lkol
26/03/2006, 13:05
tha paw na dw mesa sti bdomada. thanx

Respect
17/07/2006, 13:26
Οταν λες ντυμένα τι ενοείς; Σκέφτομαι να κάνω και εγώ τέτοια κίνηση και θέλω να ξέρω 2-3 πράγματα. Ρώτησα το μάστορά μου και μου είπε ό,τι με 200 θα έχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Μάλιστα μου είπε πως υπάρχουν και ακριβότερα (400-600 )αλλά δεν αξίζει το κόπο για τη δική μου moto (DL1000) κάτι τέτοιο. Βέβαια δε σκέφτηκα να τον ρωτήσω για μάρκες αλλά γενικώς πως τα ακούτε όλα αυτά;:confused: :a55:

toyota
17/07/2006, 13:43
Πιασω-κωλέ.Με 100-120 ευρώ κάνεις ανετότατα τη δουλειά σου.Έβαλα και γω της HEL με 90 ευρώ αγορά και 10 ευρώ τοποθέτηση.

Respect
17/07/2006, 13:53
Μιλάς για εμπρός - πίσω ή μόνο το μπροστά; Άλλες μάρκες εκτός από HEL;,προκειμένου να έχω μία άποψη και να συγκρίνω με αυτά που θα μου πει..

toyota
17/07/2006, 14:00
Σορυ,ξεχασα να το αναφέρω.Μπρός πίσω και με κάλυμα σε χρώμα carbon.

THEOD
17/07/2006, 14:01
ντυμένα σημαίνει ότι εξωτερικά από το σωληνάκι μπαίνει πλαστικό καλυμμα σε χρώμα της αρεσκείας σου....

Εγώ έβαλα στο 1000άρι μπρος-πίσω ντυμένα με 120 ευρώ μαζί με υγρά και εργασία...Γράφω και που τα έβαλα ....Τώρα αν ο δικός σου μάστορας ζητάει 200 ή 300 ή 400 τι να πώ



Και δεν πιστεύω ότι οι διαφορές τιμών στις διάφορες μάρκες σημαίνουν τίποτε άλλο παρά μαρκετίστικα κόλπα...:wave2:

Respect
17/07/2006, 14:10
Αυτό είναι το θέμα τώρα.. τι κάνω; Που να πάω να ρωτήσω τώρα..και να ξέρει και καλά και..και..

ekpaglos
17/07/2006, 15:37
Φίλε toyota, ακούγεται καλή η περίπτωσή σου...

Από ποιο μαγαζί αγοράσες τα HEL;

Μετά από τη σύσταση του THEOD ήρθε ο καιρός να κάνω την κίνηση γιατί, δυστυχώς, η αίσθηση των φρένων είναι το μόνο "αγκάθι" του strom (εντάξει, την κατανάλωση του 1000 τη συνήθισα...)

toyota
18/07/2006, 07:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ekpaglos
Φίλε toyota, ακούγεται καλή η περίπτωσή σου...

Από ποιο μαγαζί αγοράσες τα HEL;

Μετά από τη σύσταση του THEOD ήρθε ο καιρός να κάνω την κίνηση γιατί, δυστυχώς, η αίσθηση των φρένων είναι το μόνο "αγκάθι" του strom (εντάξει, την κατανάλωση του 1000 τη συνήθισα...)


Τα σωληνάκια τα πήρα από ένα μαγαζί στη Θηβών,είναι ο αντιπρόσωπος της HEL.Δυστυχώς δεν θυμάμαι ακριβής διεύθυνση ή τηλέφωνο.Νομίζω τα είχε ποστάρει πιο παλιά ο THEOD.Από εκεί τα βρήκα και γώ.

THEOD ακούς; :beer: :beer:

markos_gr
24/07/2006, 12:04
Θηβών 400, Αιγάλεο

Αλλά για goodridge τι λέτε ???


Bye.

toyota
24/07/2006, 12:51
Προσωπικά δεν θα έδινα πάνω από 120-130 ευρώ για σωληνάκια (μαζί με περαστικά).Πιστεύω οτι όλα κάνουν την ίδια δουλειά.Ακόμα και τα απλά χειροποίητα.

THEOD
24/07/2006, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyota
Προσωπικά δεν θα έδινα πάνω από 120-130 ευρώ για σωληνάκια (μαζί με περαστικά).Πιστεύω οτι όλα κάνουν την ίδια δουλειά.Ακόμα και τα απλά χειροποίητα.



+1 :wave2:

athandim
25/07/2006, 19:47
Μια και είναι στο μυαλό μου τα σωληνάκια ως η επόμενη βελτίωση στο V-strom μου, θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι απαραίτητο να τοποθετηθούν και στο πίσω φρένο...

Είχα στο μυαλό μου να βάλω μόνο μπροστα, αλλά βλέπω πως οι περισσότεροι τα βάζουν "σετάκι" μπρος-πίσω. Μήπως είναι υπερβολή;;

Thanx

:beer: :wave2:

THEOD
25/07/2006, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Μια και είναι στο μυαλό μου τα σωληνάκια ως η επόμενη βελτίωση στο V-strom μου, θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι απαραίτητο να τοποθετηθούν και στο πίσω φρένο...

Είχα στο μυαλό μου να βάλω μόνο μπροστα, αλλά βλέπω πως οι περισσότεροι τα βάζουν "σετάκι" μπρος-πίσω. Μήπως είναι υπερβολή;;

Thanx

:beer: :wave2:

Στο πίσω λόγω "αναισθησίας"ποδιού (ανάλογα και το παπούτσι) δεν θα καταλάβεις ιδιαίτερη διαφορά...Πάντως αν τοποθετήσεις έτοιμο κιτ (και όχι φτιαχτά) περιλαμβάνεται και το πίσω, οπότε το πληρώνεις έτσι κι αλλιώς γιαυτό οι περισσότεροι το βάζουν...

athandim
25/07/2006, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Στο πίσω λόγω "αναισθησίας"ποδιού (ανάλογα και το παπούτσι) δεν θα καταλάβεις ιδιαίτερη διαφορά...Πάντως αν τοποθετήσεις έτοιμο κιτ (και όχι φτιαχτά) περιλαμβάνεται και το πίσω, οπότε το πληρώνεις έτσι κι αλλιώς γιαυτό οι περισσότεροι το βάζουν...
Οκ theod, θα έρθω σε συννενόηση και με το μάστορα να δω τί παίζει....

:beer: :beer: :wave2:

zoudis
26/07/2006, 08:41
μήτσο ρίξε και μια ειδοποίηση με το τι έγινε, ποσο βγήκε κτλ κτλ μπας και κάνω και γω καμία κινηση καθόσον παλαιότερα ψηνόμουν...τωρά τελευταία το ξέχασα λίγο το θέμα... :D

:beer: :wave2:

athandim
26/07/2006, 20:08
Ο μάστορας την κάνει για μπάνια.... Αρχές Σεπτέμβρη τα νεότερα

:beer:

nickmavros
15/09/2006, 08:40
Παληκάρια πιστεύετε ότι χρειάζονται τα σωληνάκια υψηλής στην καινούρια Vstrom με τα ABS;
Ρώτησα 2-3 και μου είπαν πως δεν χρειάζεται να βάλω. Τσάμπα λεφτά.
Τι ισχύει στα αλήθεια;
Είναι γεγονός ότι η αίσθηση των φρένων δεν είναι η καλύτερη, αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι δεν πιάνουν καλά τα φρένα. Μέχρι στιγμής όσες φορές χρειάστηκαν έπιασαν... Επίσης τα ABS τα ενεργοποίησα μια φορά και αυτό επίτηδες.
Τα σωληνάκια που ακριβώς θα βοηθήσουν; Εγώ που είμαι κ ψιλόασχετος έχω καταλάβει ότι βοηθάνε στις περιπτώσεις που πατάς το φρένο φουλ.
Ισχύει κάτι τέτοιο;

VforVSTrom
18/09/2006, 17:43
Σωληνάκια υψηλής Goodridge από e-bay. Λέει ότι είναι για V-Strom 1000. Λογικά κάνουν και για το 650. Επίσης αν κατάλαβα καλά είναι σετ (μπρός & πίσω).

http://cgi.ebay.co.uk/Goodridge-Braided-Hoses-Kit-DL1000-V-Strom_W0QQitemZ150034433574QQihZ005QQcategoryZ9946QQrdZ1QQcmdZViewItem


Τιμή μαζί με τα μεταφορικά (συστημένη ΕΛΤΑ παράδοση) για Ελλάδα. 75? περίπου

Καλά δεν είναι?

Το θέμα είναι η τοποθέτηση.. πόσο θα πάει το μαλλί.. και αν είναι εύκολη. Φαντάζομαι θα θέλουν αλλαγή τα υγρά φρένων, προσοχή μην πέσουν υγρά στην μηχανή, εξαέρωση, και ένα κάρο άλλες ιστορίες... και κολώνω λίγο...

zeremefico
18/09/2006, 19:52
http://cgi.ebay.co.uk/Goodridge-Stainless-Steel-Lines-DL650-DL1000-V-%20Strom_W0QQitemZ150030174824QQihZ005QQcategoryZ2563%3Cbr%20/%3E2QQrdZ1QQcmdZViewItem
Αυτό το σέτ είναι ειδικά για το V-Strom.
Το να αλλάξεις τα σωληνάκια πάντως είναι επίπονη δουλειά,θέλει δυο άτομα και πολύ τρομπάρισμα.Σκέφτομαι να τα αλλάξω όταν έρθει η στιγμή αλλαγής υγρών φρένων(πάνω στη διετία).

FASTER DRIVER
18/09/2006, 21:50
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
[B]Σήμερα που λέτε φόρεσα στο 1000άρι το σετ της HEL, μπρός-πίσω, κρατώντας την μαμά διάταξη των σωληνώσεων.

Πρώτη εντύπωση λοιπόν....Πολύ καλή !



Συμφωνώ και επαυξάνω με τον THEOD και ότι αρχικά είχε γράψει. Έχω τοποθετήσει εδώ και 3 μέρες το σετ της HEL, εμπρός και πίσω σε ένα VSTROM 650.
Κόστος : 96€ τα σωληνάκια υψηλής σε χρώμα μαύρο (έχει και αλλά χρώματα) + κόστος τοποθέτησης (30€ - 50€).
Χρειάζεται λίγο προσοχή στα υγρά των φρένων γιατί είναι ιδιαίτερα διαβρωτικά αλλά πέρα από αυτό δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην τοποθέτηση.
Εντυπώσεις : Πάρα πολύ καλές. Η μηχανή έχει αποκτήσει πλέον άμεσα και δυνατά φρένα με πολύ καλό έλεγχο από την μανέττα. Έκανα και εγώ ότι και THEOD. Φρέναρα συνέχεια για να το ευχαριστηθώ και να βγάλω τα απωθημένα 2 χρόνων που πρόσεχα ιδιαίτερα το εμπρός φρένο.

Αξίζει πραγματικά να κάνετε την συγκεκριμένη μετατροπή γιατί τα φρένα είναι από τα πιο βασικά στοιχεία ασφάλειας σε μια μοτοσικλέτα.

THEOD
18/09/2006, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeremefico
Το να αλλάξεις τα σωληνάκια πάντως είναι επίπονη δουλειά,θέλει δυο άτομα και πολύ τρομπάρισμα.Σκέφτομαι να τα αλλάξω όταν έρθει η στιγμή αλλαγής υγρών φρένων(πάνω στη διετία).

MHN το αναβάλεις....Όταν θα το κάνεις, θα λες τι μαλάκας που ήμουνα που τόσο καιρό δεν το είχα κάνει...

nickmavros
19/09/2006, 09:48
Έχει βάλει κανείς τα Goodridge από το ebay; Από ότι είδα βγαίνουν στα 110? περίπου με μεταφορικά. Και υπολογίζω κ καμιά 30άρα στα περαστικά. Αν είναι έτσι καλύτερα της HEL εκτός αν τα άλλα είναι καλύτερης ποιότητας.

Έχει βάλει κανείς σωληνάκια υψηλής σε μοντέλο 2006 με ABS;

VforVSTrom
20/09/2006, 21:50
Παιδιά αυτά της Goodridge στο Ε-ΒΑΥ, όπως είπα και προηγουμένως στοιχίζουν μαζί με τα μεταφορικά 75?

http://cgi.ebay.co.uk/Goodridge-Braided-Hoses-Kit-DL1000-V-Strom_W0QQitemZ150034433574QQihZ005QQcategoryZ9946QQrdZ1QQcmdZViewItem

Τα άλλα που λέτε και είναι ποιό ακριβά, είναι διότι μπορείς να διαλέξεις ότι χρώμα θέλεις..

Το λέει καθαρά: "This kit comes with STAINLESS STEEL FITTINGS and your choice of protective sleeve. Colours available are: clear, carbon, black, orange, yellow, electric blue, green clear, red, suzuki blue, (Please state colour choice when ordering)."

http://cgi.ebay.co.uk/Goodridge-Stainless-Steel-Lines-DL650-DL1000-V-Strom_W0QQitemZ150034433070QQihZ005QQcategoryZ25632QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Προσωπικά δεν δίνω 30 ευρά παραπάνω απλά για το χρώμα..

nickmavros
21/09/2006, 09:10
Δε νομιζω πως η μόνη διαφορά είναι στην επιλογή του χρώματος...

Respect
21/09/2006, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmavros
Δε νομιζω πως η μόνη διαφορά είναι στην επιλογή του χρώματος... Τι; Να είναι και διαφορετική η ποιότητα; Εγώ πάντως ρώτησα και σε καναδυό ακόμα συνεργεία και η τιμή που μου δίνουν για έτοιμο σετ, η χειροποίητα, είναι στα 110€ και λέω να πάω να τα βάλω. Βέβαια αυτό που με προβληματίζει είναι ο βρεγμένος δρόμος.. εκεί τι γίνεται με τα υψηλής; Σε περίπτωση απροσεξίας;.."σουπίτσα;" :alien:

nickmavros
21/09/2006, 11:10
Βασικά αυτά : http://cgi.ebay.co.uk/Goodridge-Stainless-Steel-Lines-DL650-DL1000-V-%20%20Strom_W0QQitemZ150030174824QQihZ005QQcategoryZ2%3Cbr%20/%3E563%3Cbr%20/%3E2QQrdZ1QQcmdZViewItem που βγαίνουν στα 110? τα ονομάζουν Stainless Steel Lines
ενώ αυτά http://cgi.ebay.co.uk/Goodridge-Braided-Hoses-Kit-DL1000-V-%20Strom_W0QQitemZ150034433574QQihZ005QQcategoryZ9946%3Cbr%20/%3EQQrdZ1QQcmdZViewItem που είναι πιο φτηνά τα ονομάζει Braided Hoses Kit...
Υποθέτω ότι είναι φτιαγμένα από διαφορετικό υλικό... Από απόδοση δεν ξέρω...

Αλλά γενικά δεν ξέρω ακόμη κατά πόσο είναι χρήσιμα τα σωληνάκια υψηλής... Και μιλάω πάντα για την Vstrom με τα ABS.
Από 2 συνεργεία πάντως με αποτρέψανε να βάλω...:confused:

Μάλλον θα πρέπει να οδηγήσω πρώτα μία μηχανή που έχει πάνω και μετά να αποφασίσω...

FASTER DRIVER
22/09/2006, 04:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Βέβαια αυτό που με προβληματίζει είναι ο βρεγμένος δρόμος.. εκεί τι γίνεται με τα υψηλής; Σε περίπτωση απροσεξίας;.."σουπίτσα;" :alien:


Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί. Αυτό όμως που είναι σημαντικό και στο βρεγμένο και στο στεγνό είναι η αίσθηση. Και αυτή σίγουρα είναι βελτιωμένη.

Όσο αφορά τα μοντέλα με ABS δεν ξέρω αν έχουν την ίδια συνδεσμολογία στο εμπρός φρένο. Το πιθανότερο όμως είναι να έχουν την ίδια οπότε και εκεί θα υπάρχει βελτίωση στην αίσθηση.


Πρέπει πάντως να δοκιμάσεις κάποια μετατροπή για να δεις αν σου ταιριάζει η όχι. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε όσοι έχουμε δοκιμάσει διάφορα είναι να γράψουμε τις προσωπικές μας απόψεις. Αν τώρα συμφωνούμε και σε κάποιες τόσο λιγότερο το ρίσκο για τους υπόλοιπους.

Tropeas
22/09/2006, 07:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmavros
Βασικά αυτά : http://cgi.ebay.co.uk/Goodridge-Stainless-Steel-Lines-DL650-DL1000-V-%20%20Strom_W0QQitemZ150030174824QQihZ005QQcategoryZ2%3Cbr%20/%3E563%3Cbr%20/%3E2QQrdZ1QQcmdZViewItem που βγαίνουν στα 110? τα ονομάζουν Stainless Steel Lines
ενώ αυτά http://cgi.ebay.co.uk/Goodridge-Braided-Hoses-Kit-DL1000-V-%20Strom_W0QQitemZ150034433574QQihZ005QQcategoryZ9946%3Cbr%20/%3EQQrdZ1QQcmdZViewItem που είναι πιο φτηνά τα ονομάζει Braided Hoses Kit...
Υποθέτω ότι είναι φτιαγμένα από διαφορετικό υλικό... Από απόδοση δεν ξέρω...

Αμα κοιτάξεις και τα δυο είναι stainless steel, απλά τα μεν είναι με χρώμα και προφανώς δεν του "φεύγουν"...
και είναι το replacement kit που σημαίνει ότι μάλλον πατάει στα παλιά ...
εχω παραγγείλει και εγώ ένα "φθηνό" για το SV που το χτύπησα στα 36? τελικά και το περιμένω...:rolleyes:

Respect
19/03/2007, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Ιδού και μια πρόχειρη φωτό (....ξέρω-ξέρω θέλει πλύσιμο....)

Με την πρώτη ευκαιρία θα τραβήξω 2-3 από διαφορετικές γωνίες και θα σας τις δείξω... THEOD παρατηρώ τα σωληνάκια σου και βλέπω πως από τη δαγκάνα φεύγουν 2. Αυτό πως γίνεται; Ήταν τα σωληνάκια που είχες βάλει τέτοια που για κάποιο λόγo βγαίνουν διπλά από κάθε μεριά; ή αυτή είναι η διάταξη που είχαν από την αρχή;

Εγώ σήμερα πέρασα στη δική μου υψηλής μόνο μπροστά (μια και το πίσω το θεωρώ κουλό έτσι και αλλιώς) μάρκας FREN TUBO (http://www.frentubo.com//) Μου βγάζει ένα σωληνάκι σε κάθε πλευρά όπως ήταν και το μαμά και γενικότερα όπως σε άλλες moto που έχει τύχει να δω. Σαφέστατη βελτίωση παρότι τη περπάτησα ελάχιστα από εκείνη τη στιγμή.

Βάζω και 2 φωτογραφίες.


81353

Respect
19/03/2007, 18:07



81354

Respect
19/03/2007, 18:08
Και εδώ του ΤHEOD που με μπέρδεψε. :confused:


81355

Respect
19/03/2007, 18:29
Παιδιά ρωτώ το THEOD με αφορμή τη φωτό του που είδα. Εννοείτε και σχεδόν επιβάλετε για όποιον θέλει και ξέρει κάτι να το πει! :a19: :a012:

Vasilis_Strom
19/03/2007, 22:08
Ρε Δημήτρη, τα έβαλες που τα έβαλες, δώσε και καμιά λεπτομέρεια να ξέρουμε :D :D

lampros_fazer
20/03/2007, 01:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από VforVSTrom
Παιδιά αυτά της Goodridge στο Ε-ΒΑΥ, όπως είπα και προηγουμένως στοιχίζουν μαζί με τα μεταφορικά 75?

http://cgi.ebay.co.uk/Goodridge-Braided-Hoses-Kit-DL1000-V-Strom_W0QQitemZ150034433574QQihZ005QQcategoryZ9946QQrdZ1QQcmdZViewItem

Τα άλλα που λέτε και είναι ποιό ακριβά, είναι διότι μπορείς να διαλέξεις ότι χρώμα θέλεις..

Το λέει καθαρά: "This kit comes with STAINLESS STEEL FITTINGS and your choice of protective sleeve. Colours available are: clear, carbon, black, orange, yellow, electric blue, green clear, red, suzuki blue, (Please state colour choice when ordering)."

http://cgi.ebay.co.uk/Goodridge-Stainless-Steel-Lines-DL650-DL1000-V-Strom_W0QQitemZ150034433070QQihZ005QQcategoryZ25632QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Προσωπικά δεν δίνω 30 ευρά παραπάνω απλά για το χρώμα..
Στα σωληνάκια στο 1ο λινκ,οι ενώσεις ΔΕΝ είναι ατσάλινες..('This kit comes with ZINC PLATED FITTINGS')..

Την ίδια απορία είχα κι εγώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=31352)..

Στο ebay πάντως παίζουν κιτ της Hel μόνο για μπροστά φουλ ατσάλι στα 60?..

:wave2:

Respect
20/03/2007, 07:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis_Strom
Ρε Δημήτρη, τα έβαλες που τα έβαλες, δώσε και καμιά λεπτομέρεια να ξέρουμε :D :D Είναι Ιταλικά, σα κατασκευή και ποιότητα δείχνουν πάρα πολύ καλά. Αρχικά ήμουν ανάμεσα σε αυτά και τα LUKAS(Γερμανικά) αν το γράφω σωστά. 110 και 180 € αντίστοιχα.(μπρος-πίσω) Με εργασία υγρά κλπ. 120€.
Σκάρτη 1 ώρα και είχα φύγει. Μου τα πέρασε ο Κλαουδάτος αν και όπως διαπίστωσα είναι πολύ εύκολο αν κάποιος το έχει δει, να το κάνει και μόνος του.
Τα ίδια δίνει και για το 650cc.

Respect
20/03/2007, 08:13
Και κάτι ακόμα το οποίο πίστευα λανθασμένα.. με την αλλαγή σε σωληνάκια υψηλής η μανέτα δε σκληραίνει ούτε μειώνεται η διαδρομή της όπως πχ σε άλλες μοτοσικλέτες (βλ. ss) διότι αυτό έχει να κάνει με τη κατασκευή της δαγκάνας (έμβολα κλπ) Η αίσθηση αλλάζει, η οποία είναι σαφώς βελτιωμένη και υποθέτω πως με σκληρή χρήση τα φρένα δε θα πάψουν να ανταποκρίνονται το ίδιο καλά. Ίδωμεν.. :)

costas81
20/03/2007, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Και κάτι ακόμα το οποίο πίστευα λανθασμένα.. με την αλλαγή σε σωληνάκια υψηλής η μανέτα δε σκληραίνει ούτε μειώνεται η διαδρομή της όπως πχ σε άλλες μοτοσικλέτες (βλ. ss) διότι αυτό έχει να κάνει με τη κατασκευή της δαγκάνας (έμβολα κλπ) Η αίσθηση αλλάζει, η οποία είναι σαφώς βελτιωμένη και υποθέτω πως με σκληρή χρήση τα φρένα δε θα πάψουν να ανταποκρίνονται το ίδιο καλά. Ίδωμεν.. :)

καλοριζικα φιλτατε!

Respect
20/03/2007, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
καλοριζικα φιλτατε! Ευχαριστώ φίλος! :beer:
Νομίζω έχεις βάλει και εσύ ε; Πες καμιά εντύπωση.

costas81
20/03/2007, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Ευχαριστώ φίλος! :beer:
Νομίζω έχεις βάλει και εσύ ε; Πες καμιά εντύπωση.


όχι ακόμα!το έχω συνηθήσει το φρενάκι το μπροστά και την ιδιαιτεροτητά του και δεν προχώρησα σε υψηλής!Επίσης οδήγησα με υψηλής και με προβλημάτισε το πως θα αντιδράσει το μπροστινο σε ενα απότομο πάτημα (πχ αν ξαφνικα πεταχτει κατι και τρομαξεις)

Πάντως είναι μέσα στιε σκέψεις μου!



Τωρα......με προβλημάτισε λίγο το διπλό σωληνάκι του theod δεν το είχα προσέξει μέχρι τώρα που το ανάφερες και επισύναψες και τις δύο φώτο!!

Εσύ πως τα νιώθεις τα φρένα σου τώρα?Πραγματικά! Γιατι μερικοί δεν τους αρέσει και μόνο και μόνο για να μην νιώσουν ότι τους την λένε οι άλλοι τα παρουσιάζουν όλα τέλεια!

Respect
20/03/2007, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
όχι ακόμα!το έχω συνηθήσει το φρενάκι το μπροστά και την ιδιαιτεροτητά του και δεν προχώρησα σε υψηλής!Επίσης οδήγησα με υψηλής και με προβλημάτισε το πως θα αντιδράσει το μπροστινο σε ενα απότομο πάτημα (πχ αν ξαφνικα πεταχτει κατι και τρομαξεις)

Πάντως είναι μέσα στιε σκέψεις μου!



Τωρα......με προβλημάτισε λίγο το διπλό σωληνάκι του theod δεν το είχα προσέξει μέχρι τώρα που το ανάφερες και επισύναψες και τις δύο φώτο!!

Εσύ πως τα νιώθεις τα φρένα σου τώρα?Πραγματικά! Γιατι μερικοί δεν τους αρέσει και μόνο και μόνο για να μην νιώσουν ότι τους την λένε οι άλλοι τα παρουσιάζουν όλα τέλεια! Βασικά 1.5km τη περπάτησα από την ώρα που τα τοποθέτησα οπότε σαφή εικόνα ακόμα δεν έχω. Όμως αυτό που αποκόμισα σαν μια πρώτη εντύπωση είναι αυτό που προαναφέρθηκε από άλλους για τη καλύτερη αίσθηση,(όχι καλύτερα φρένα με τη κυριολεκτική έννοια της επιβράδυνσης) μου έδωσε δηλαδή την εντύπωση της πιο ομαλής βύθισης στο μπροστινό. Μάλιστα για να σου πω και την αλήθεια περίμενα κάτι πιο εντυπωσιακό, κάτι πιο extrem, πιο άμεσο, να ακουμπώ τη μανέτα και γκαπ.. όμως όχι.,απλά μια βελτίωση της τάξεως των 120€. Δεν είναι η μέρα με τη νύχτα (όπως δε θα έπαιρνες 25 άλογα αν έριχνες 120€ στο κινητήρα) αλλά σίγουρα είναι πιο καλό από πριν και απ'ό,τι φαντάζομαι εκ των πραγμάτων σε γρήγορα και συνεχόμενα δουλέματα θα είναι και λιγότερο κουραστικό στο χέρι. Εγώ τουλάχιστον αυτό το "πρόβλημα" το είχα και το είχα βελτιώσει κάπως, φέρνοντας τη μανέτα αρκετά κοντά στο χέρι μου.
Γενικώς νομίζω πως αξίζει το κόπο να γίνει η επέμβαση.. είναι και όμορφα!

lampros_fazer
21/03/2007, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Παιδιά ρωτώ το THEOD με αφορμή τη φωτό του που είδα. Εννοείτε και σχεδόν επιβάλετε για όποιον θέλει και ξέρει κάτι να το πει!
Σ'αυτά που έβαλε ο Theod (μάλλον) φεύγει ένα σωληνάκι απο τη μανέτα προς τη μία δαγκάνα,κι από κει ενα άλλο μικρό σωληνάκι συνδέει τη μια δαγκάνα με την άλλη περνώντας πάνω από το φτερό..Συνήθης διάταξη σε πολλά μηχανάκια..

:wave2:


81561

Respect
21/03/2007, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Σ'αυτά που έβαλε ο Theod (μάλλον) φεύγει ένα σωληνάκι απο τη μανέτα προς τη μία δαγκάνα,κι από κει ενα άλλο μικρό σωληνάκι συνδέει τη μια δαγκάνα με την άλλη περνώντας πάνω από το φτερό..Συνήθης διάταξη σε πολλά μηχανάκια..

:wave2: Και εγώ κάπως έτσι το εξήγησα, ουσιαστικά αποφεύγει να χρησιμοποιήσει το " Τ " μειώνοντας ίσως και τη πιθανότητα διαρροής.. λέω εγώ τώρα..


81565

H.A.Balafoutre
21/03/2007, 18:26
2 τρόποι υπάρχουν για να διασωληνώσεις τα υψηλής.

1) Είτε αυτός με την γέφυρα, στην φωτό με το V-Strom.

2) Είτε αυτός με 2 διαφορετικά σωληνάκια να φεύγουν από την τρόμπα και να καταλήγουν το καθένα σε μια δαγκάνα.

Τα αγωνιστικά το έχουν με τον 2ο τρόπο και σχεδόν όλα τα μοντέλα παραγωγής (τα περισσότερα με τα πλαστικά σωληνάκια) έχουν τη γέφυρα. Τώρα το πώς και το γιατί......αφού το έχουν τα αγωνιστικά έτσι μάλλον σε κάτι θα τους εξυπηρετεί και προφανώς για να τα έχουν αλλιώς τα παραγωγής κάπου κι αυτό θα αποβλέπει.

Respect
21/03/2007, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
2 τρόποι υπάρχουν για να διασωληνώσεις τα υψηλής.

1) Είτε αυτός με την γέφυρα, στην φωτό με το V-Strom.

2) Είτε αυτός με 2 διαφορετικά σωληνάκια να φεύγουν από την τρόμπα και να καταλήγουν το καθένα σε μια δαγκάνα.

Τα αγωνιστικά το έχουν με τον 2ο τρόπο και σχεδόν όλα τα μοντέλα παραγωγής (τα περισσότερα με τα πλαστικά σωληνάκια) έχουν τη γέφυρα. Τώρα το πώς και το γιατί......αφού το έχουν τα αγωνιστικά έτσι μάλλον σε κάτι θα τους εξυπηρετεί και προφανώς για να τα έχουν αλλιώς τα παραγωγής κάπου κι αυτό θα αποβλέπει. Και αυτό που έχει ο lampros_fazer στη φωτό; Δεν υπάρχει σα περίπτωση;

lampros_fazer
21/03/2007, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
2 τρόποι υπάρχουν για να διασωληνώσεις τα υψηλής.

1) Είτε αυτός με την γέφυρα, στην φωτό με το V-Strom.

Ο 'κλασικός' τρόπος με γέφυρα είναι αυτός με τη φωτό που έβαλα (που έχουν και τα fazer)..H διακλάδωση με 'Τ' μοιάζει σαν παραλλαγή του και δεν το έχω προσέξει σε αλλα μηχανάκια..

Respect
21/03/2007, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Ο 'κλασικός' τρόπος με γέφυρα είναι αυτός με τη φωτό που έβαλα (που έχουν και τα fazer)..H διακλάδωση με 'Τ' μοιάζει σαν παραλλαγή του και δεν το έχω προσέξει σε αλλα μηχανάκια.. Ωχ.. και εγώ νόμιζα ότι αυτό είναι το καθιερωμένο. Πάντως και μαμά με " Τ " ήταν το δικό μου. Ουσιαστικά το μόνο που κάναμε ήταν να αλλάξουμε τη ποιότητα των σωληνώσεων και τίποτα άλλο.

lampros_fazer
21/03/2007, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Ωχ.. και εγώ νόμιζα ότι αυτό είναι το καθιερωμένο. Πάντως και μαμά με " Τ " ήταν το δικό μου.
I know..Το είδα στου Βασίλη..

THEOD
22/03/2007, 08:06
Ελάχιστη (για να μην πω μηδαμινή) πρακτική αξία έχει ποια ακριβώς είναι η συνδεσμολογία των γραμμών.... Αυτό που κάνει την διαφορά είναι η αλλαγή των σωληνώσεων και όχι το πως αυτές διακλαδώνονται...
Προσωπικά δεν ασχολήθηκα καθόλου με το θέμα και άφησα τον μάστορα να τα περάσει όπως εκείνος νόμιζε...


Το μόνο που θα μπορούσα να προσθέσω σε σχέση με την διάταξη που είχα βάλει εγώ, είναι ότι σε μηχανάκια που πάνε συχνά εντουράδες θα πρέπει να γίνει μια λιγότερο "εκτεθειμένη" διαδρομή στα σωληνάκια ώστε να μηδενιστεί ο κίνδυνος κάποιο τμήμα του σωλήνα να μπλεχτεί με τίποτα κλαριά με άσχημα επακόλουθα...:wave2:

H.A.Balafoutre
22/03/2007, 08:13
Το ίδιο πράγμα είναι, απλώς η γέφυρα γίνεται στην δαγκάνα.

Άλλο 2 ξεχωριστά σωληνάκια να ξεκινάνε από την τρόμπα και να καταλήγουν 2 στις δαγκάνες κι άλλο να ξεκινάει 1 και να καταλήγει και στις 2 με γέφυρα, είτε με "Τ" είτε από τη μια δαγκάνα στην άλλη.

Αν δεν κάνω λάθος έχει να κάνει με την αίσθηση στο αρχικό δάγκωμα του φρένου ή για δύναμη μεν αλλά με πιο ύπιο τρόπο. Κάτι τέτοι πρέπει να αφορούν οι διαφορετικές διατάξεις, ανάλογα και με την εσωτερική διάμετρο των σωληνακίων.

Μέσα στην πόλη θέλουν προσοχή σε γλυστερά οδοστρώματα.

necromayhem
27/03/2007, 14:13
Τa μαμα σωληνακια εφυγαν σημερα(τα μπροστα) και τη θεση τους πηραν μεταλλικα της goodridge, μαυρου χρωματος. 110 ευρω με την τοποθετηση μου στοιχησαν. Εχουν διαφορετικη συνδεσμολογια απο τα μαμα καθως απο τη μανετα φευγουν 2 σωληνακια ενα για την καθε δαγκανα.


82178

necromayhem
27/03/2007, 14:14
.


82181

necromayhem
27/03/2007, 14:17
,


82183

necromayhem
27/03/2007, 14:19
Απο τα πρωτα χλμ που εκανα καταλαβα οτι το φρεναρισμα εγινε πιο δυνατο χωρις να ειναι πολυ αποτομο. Περισσοτερα μολις κανω πιο πολλα χλμ.

costas81
27/03/2007, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από necromayhem
Απο τα πρωτα χλμ που εκανα καταλαβα οτι το φρεναρισμα εγινε πιο δυνατο χωρις να ειναι πολυ αποτομο. Περισσοτερα μολις κανω πιο πολλα χλμ.


καλορίζικα!

necromayhem
27/03/2007, 16:06
thanx

plumber
27/03/2007, 19:00
μεγειες. που τα τοποθετησες φιλε μου?

Respect
27/03/2007, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από necromayhem
Απο τα πρωτα χλμ που εκανα καταλαβα οτι το φρεναρισμα εγινε πιο δυνατο χωρις να ειναι πολυ αποτομο. Περισσοτερα μολις κανω πιο πολλα χλμ. :beer: :beer: :wave2:

karamoto
27/03/2007, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από necromayhem
Απο τα πρωτα χλμ που εκανα καταλαβα οτι το φρεναρισμα εγινε πιο δυνατο χωρις να ειναι πολυ αποτομο. Περισσοτερα μολις κανω πιο πολλα χλμ.

Εγώ το θεωρώ από τις πιο καλές μετατροπές που χρειάζεται το μηχανάκι. Είτε επειδή η τρόμπα είναι μάπα (το πιθανότερο) είτε γιατί έχει προβλεφθεί και το φρενάρισμα σε χώμα, ακόμα και με σωληνάκια υψηλής το φρένο δεν είναι απόλυτο και συγχωρεί. Εγώ μάλλον θα το προτιμούσα λίγο ακόμα πιο γραμμικό.

Το δικό μου αν του αναβαθμίσω αναρτήσεις και οδηγό θα γίνει βιλούδο.(Α και να σφίξω και εκείνο το ρουλεμάν του τιμονιού)

necromayhem
28/03/2007, 15:24
τα σωληνακια τα εβαλα στο καταστημα του Παπασταυρου στην αχαρνων 421. καινουριο ειναι και τα παιδια που δουλευουν εκει ειναι πολυ εξυπηρετικα. Σειρα τωρα εχουν ελλατηρια μπροστα WP.

Random
07/04/2007, 22:00
tha ta balo kai ego ta solinakia..oson afora tis anartiseis ti ennoeis pos tha allakseis??Kai to rouleman tou timoniou ti exei??

troulis
29/06/2007, 10:09
Παιδιά έβαλα σωληνάκια υψηλής και τακάκια μεταλλικά της BREMBO και μου
φαίνεται οτι η απόδοση στο μπροστινό και η αίσθηση βελτιώθηκε κατα 50%
Κάποιος μου είπε οτι τα Dunlopad είναι καλύτερα βέβαια αλλα είναι πολύ
δυσέυρετα.

THEOD
29/06/2007, 14:49
Δεν κάναν τα τακάκια την διαφορά...:D και προσωπική μου γνώμη λάθος που έβαλες μεταλλικά...το στρομ δεν είναι μηχανάκι πίστας για να απαιτείς τέτοια αντοχή στην υπερθέρμανση και δεν αποκλείεται οι δίσκοι να διαμαρτυρηθούν έντονα για αυτή την επιλογή...

troulis
29/06/2007, 22:39
Λέτε να μου ταλαιπωρήσουν τους δίσκους????
Βασικά επειδή προετοιμάζω 10ήμερο ταξίδι στην Ιταλία με δέυτερο άτομο και φόρτωμένος ήθελα καλύτερη αίσθηση στο μπροστινό μιάς και πέρσι σε άλλο ταξίδι με ανάλογες συνθήκες φόρτου δέν ήμουν ικανοποιημένος. Τί να πώ μάλλον όταν επιστρέψω με το καλό Θα ξαναβάλω τα παλλιά............
:wave2: :wave2: :wave2:

Nikoskazer2000
01/07/2007, 03:51
Καταρχήν συντεκνάκι τρομερό και συνονόματο:
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Τα μεταλλικά δε θα σου κάνουν ιδιαίτερη φθορά στους δίσκους εκτός κι' αν κάνεις σκληρά φρεναρίσματα κατ' επανάληψη τόσο ωστε να να υπερθερμανθούν και να στραβώσουν.

Με τα μεταλλικά έχεις μεγαλύτερη χιλιομετρική απόδωση αλλα λιγότερη αίσθηση. Απ' την αλλη το όνομα της Brebo είναι εγγύηση.

Καλό ταξίδι να 'χεις!!!

(φέρε και φώτο)
:wave2:

kiriakost
01/07/2007, 10:01
Και εγώ πήρα σωληνάκια υψηλής (μεταλλικού πλέγματος ) ;) αμα βρω και τον μάστορα να μου βάλει τους συνδέσμους, τι καλά που θα είναι !!

Στα σίγουρα , όταν τα υδραυλικά δαγκάνας είναι άψογα , θα πρέπει να είναι μαλακό το δάκτυλο του οδηγού , για να αποφεύγετε το μπλοκάρισμα των τροχών .

Ισως μια χαλάρωση στο ρεγουλατόρο, στην χειρολαβή του τιμονιού , να είναι απαραίτητη , για να μην ξεχαστεί ο οδηγός , και κάνει σούζες με το πισινό, στον αέρα . :lol: :lol: :rotflmao:

Nikoskazer2000
02/07/2007, 01:34
Εδω που τα λέμε τα υψηλής πίεσης σωληνάκια θέλουν περισσότερη εμπειρία (ή πιο ελαφρά δάχτυλα :lol: ) για να μην μπλοκάρουν εύκολα οι τροχοί.

Πάντως απο θέμα δύναμης+αίσθησης είναι οπως τα λέει ο Νίκος! :D

costas81
04/07/2007, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Καταρχήν συντεκνάκι τρομερό και συνονόματο:
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Τα μεταλλικά δε θα σου κάνουν ιδιαίτερη φθορά στους δίσκους εκτός κι' αν κάνεις σκληρά φρεναρίσματα κατ' επανάληψη τόσο ωστε να να υπερθερμανθούν και να στραβώσουν.

Με τα μεταλλικά έχεις μεγαλύτερη χιλιομετρική απόδωση αλλα λιγότερη αίσθηση. Απ' την αλλη το όνομα της Brebo είναι εγγύηση.

Καλό ταξίδι να 'χεις!!!

(φέρε και φώτο)
:wave2:


είτε κανεις σκληρα φραναρίσματα είτε όχι οι δισκοι θα φαγωθούν γρήγορα...αυτο εννοεί και ο theod και όχι ότι θα στραβώσουν οι δίσκοι!


:wave2:

Nikoskazer2000
04/07/2007, 00:25
A οκ...

Αν και περίμενα πως ειδικά τα μεταλλικά τακάκια είναι για ταξίδι λόγω της υψηλής χιλιομετρικής τους απόδωσης σαν προτέρημα και οχι τόσο πολύ λόγο της αίσθησης που σου παρέχουν τα οργανικά (και που τρώγονται γρηγορότερα απ' τα μεταλλικά).

Οπότε οργανικά κι' ας τελειώνουν στο μισό χρόνο.
:smilea:
:wave2:

Nik0s
04/07/2007, 23:46
Συγχωνεύτηκαν τα 2 thread που υπήρχαν για σωληνάκια υψηλής.