PDA

View Full Version : Απορια...



sober
29/06/2007, 15:16
Γεια χαρα..!

Λοιπον εχω το ΚΛΡ650 εδω και κανα μηνα και ειχα παρατηρησει οτι αναβε σχετικα ευκολα το λαμπακι για τη 8ερμοκρασια...βεβαια μετα απο λιγο δουλευε το βεντιλιζατερ κι εσβηνε οποτε οταν το πηγα στο σερβις δεν παραπονε8ηκα ιδιαιτερα και ο τυπος μου ειπε πως αφου μετα σβηνει δε 8α εχω προβλημα...

Χτες ημουνα μεσα στην κινηση ολη μερα και καποια στιγμη ειχα κατεβει προς Μπουρναζι μερια...παλι κολλημενη στην κινηση ωσπου ακουω ενα μικρο μπαμ και γεμιζει το μοτο υγρα και καπνους...

Το παω στην ακρη και βλεπω οτι ειχε γεμισει ο τοπος παραφλου και ειχε σκασει το δοχειακι διαστολης ...

Απο το συνεργειο ακομα δε μου λενε τιποτα...η καλυτερα μου ειπανε να το βγαλουν τελειως ...

Τωρα ..πολλα πραγματα δεν εχω καταλαβει και γενικως δε γνωριζω...
Αυτο μπορει να συμβει σε ολα τα μοτο η αποτελει προβλημα του ΚΛΡ??

Και τι εννοουσε ο τυπος να το βγαλει τελειως...πως 8α λειτουργει η ψυξη μετα???

Ειναι λογικο το ολο σκηνικο που εγινε??Δηλ...κα8ε φορα που 8α εχει καυσωνα εγω 8α πρεπει να μην κυκλοφορω το μοτο?? Οχι βεβαια 8α μου πειτε..αλλα τι μπορει να γινει???

Αυτα για την ωρα..ευχαριστω εκ των προτερων...:wave2:

Cpt. Haddock
29/06/2007, 15:17
:a014:



Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
... βεντιλιζατερ ....

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

σόρυ :bigcry:

sniper
29/06/2007, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
....

...η καλυτερα μου ειπανε να το βγαλουν τελειως ...

Τωρα ..πολλα πραγματα δεν εχω καταλαβει και γενικως δε γνωριζω...
....

Και τι εννοουσε ο τυπος να το βγαλει τελειως...πως 8α λειτουργει η ψυξη μετα???

....

Να το βγάλει ε; Ε ο μάστορας της γειτονιάς ξέρει καλύτερα απο τον άσχετο ιάπωνα που την σχεδίασε (εστω και Καβασάκι :D )

Μάλλον ο θερμοστάτης σου τα έπαιξε και τα υγρά σου έβρασαν.....

edit : (τώρα που το διαβάζω μαλακία ακούγεται έτσι που το έγραψα :lol: )

dirtbird
29/06/2007, 15:20
Τώρα εξηγούνται όλα..... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=42302&perpage=20&pagenumber=4) :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Πρόσεχε πως θα το περιγράψεις στο συνεργείο.....:cool:

Cpt. Haddock
29/06/2007, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Να το βγάλει ε; Ε ο μάστορας της γειτονιάς ξέρει καλύτερα απο τον άσχετο ιάπωνα που την σχεδίασε (εστω και Καβασάκι :D )

+955...

Γεια σου έλληνα μάστορα με τα ωραία σου...

"Βγάλτο μωρε, δε χρειάζεται..."

:sick: :sick: :sick:

Nostra
29/06/2007, 15:25
τους τα είπα κι εγώ αλλά μου είπαν ότι το χοντραίνω... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=814325#post814325)

:sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

road spirit
29/06/2007, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Τώρα εξηγούνται όλα..... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=42302&perpage=20&pagenumber=4) :bigcry: :bigcry: :bigcry:


είπα και εγω, τους είχε βαρέσει η ζέστη....

στο θέμα μας τώρα, θα συμφωνήσω με sniper, μαλλον ο θερμοστάτης σου ....

Cpt. Haddock
29/06/2007, 15:27
Κάτσε γιατί τώρα το είδα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Χτες ημουνα μεσα στην κινηση ολη μερα και καποια στιγμη ειχα κατεβει προς Μπουρναζι μερια...παλι κολλημενη στην κινηση ...

Τι εννοείς κολλημένη στην κίνηση ρε συ;

Διηθήσεις δεν κάμωμεν; :blush:

sober
29/06/2007, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:a014:




:bigcry: :bigcry: :bigcry:

σόρυ :bigcry:


Αχ! ρε γαμωτο!!!και ειχα μια υποψια οτι δεν το ειπα καλα...πως ειναι κανονικα ρε???..βεντιλατερ???βενταλιτερ???βενταλια???η μαυρη νταλια?????χαααααααχαχαχααααα!!!!



Μην πυροβολειτε την ασχετη...!!!

Λεωνίδας
29/06/2007, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κάτσε γιατί τώρα το είδα...



Τι εννοείς κολλημένη στην κίνηση ρε συ;

Διηθήσεις δεν κάμωμεν; :blush: μια χαρά κινούμασταν ρε Ηλία, μάλλον τα Kawasaki είναι για Φινλανδία και πάνω... ρώτα και τον tifo :lol: :lol:



(χμμμ στα τεχνικά είμαστε ε :look: )

sober
29/06/2007, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κάτσε γιατί τώρα το είδα...



Τι εννοείς κολλημένη στην κίνηση ρε συ;

Διηθήσεις δεν κάμωμεν; :blush:


Ναι αλλα περιμενα το Λεω γιατι ειχε προχωρησαει παρακατω κι επρεπε να γυρισει....:lol:

dirtbird
29/06/2007, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Γεια χαρα..!

Το παω στην ακρη και βλεπω οτι ειχε γεμισει ο τοπος παραφλου και ειχε σκασει το δοχειακι διαστολης

Όταν λες έσκασε.....
έγινε κομμάτια ή έφυγε η τάπα του και άδειασε το αντιψυκτικό?


Απο το συνεργειο ακομα δε μου λενε τιποτα...η καλυτερα μου ειπανε να το βγαλουν τελειως :nono: :nono: με τίποτα, όταν 'βράζει το κύκλωμα ψύξης το δοχείο εκτόνωσης μαζεύει τα υγρά και όταν πέφτει η θεμοκρασία τα ξαναγυρνάει στο κύκλωμα. Εν ολίγοις είναι έξτρα ασφάλεια (αλλιώς όταν βράζουν θα εξατμίζονται και κάποια στιγμή θα μείνεις χωρίς.....)


Ειναι λογικο το ολο σκηνικο που εγινε??
Δεν είναι απίθανο...
Δείκτη θερμοκρασίας έχει?
Πριν πόσο καιρό είχες ελέγξει τη στάθμη των υγρών?

Λεωνίδας
29/06/2007, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Ναι αλλα περιμενα το Λεω γιατι ειχε προχωρησαει παρακατω κι επρεπε να γυρισει....:lol: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:
για 30" μιλάμε τώρα !!

sober
29/06/2007, 15:31
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper


Μάλλον ο θερμοστάτης σου τα έπαιξε και τα υγρά σου έβρασαν.....





Συγκεντρωωωωωσουυυυυ.......

:lol: :lol: :lol: :lol:

dirtbird
29/06/2007, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:
για 30" μιλάμε τώρα !!

from here to eternity :winka: :winka:

sober
29/06/2007, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Όταν λες έσκασε.....
έγινε κομμάτια ή έφυγε η τάπα του και άδειασε το αντιψυκτικό?

:nono: :nono: με τίποτα, όταν 'βράζει το κύκλωμα ψύξης το δοχείο εκτόνωσης μαζεύει τα υγρά και όταν πέφτει η θεμοκρασία τα ξαναγυρνάει στο κύκλωμα. Εν ολίγοις είναι έξτρα ασφάλεια (αλλιώς όταν βράζουν θα εξατμίζονται και κάποια στιγμή θα μείνεις χωρίς.....)


Δεν είναι απίθανο...
Δείκτη θερμοκρασίας έχει?
Πριν πόσο καιρό είχες ελέγξει τη στάθμη των υγρών?



Ελπιζω τοτε να μην κανανε τη μ...κια και το βγαλανε γιατι προσπα8ω να τους παρω τηλ. και προφανως εχει καποια βλαβη..(#$#@@$%την τυχη μου!!!!)

Υγρα τσεκαρα πριν καμια 10αρια μερουλες...(οταν τους το ειχα παει για να μου διορ8ωσουν ΤΟΝ ΤΡΟΧΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΟΠΟ8ΕΤΗΣΕΙ ΠΑΡΑΚΕΝΤΡΑ!!!) ασ μην ασχολη8ουμε με αυτο τωρα....

Για την ακριβεια ΑΥΤΟΙ τα τσεκαρανε και μου ειπαν μια χαρα..Δεικτη αν εννοεις το κοκκινο λαμπακι..ναι...εχει....:lol: :lol: :lol:

road spirit
29/06/2007, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
...
Αυτο μπορει να συμβει σε ολα τα μοτο η αποτελει προβλημα του ΚΛΡ??


τα ΚΛΡ το παθαινουν...

Κ(αίγετε)
Λ(έμε)
Ρ(ε!!)

sniper
29/06/2007, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Όταν λες έσκασε.....
έγινε κομμάτια ή έφυγε η τάπα του και άδειασε το αντιψυκτικό?

:nono: :nono: με τίποτα, όταν 'βράζει το κύκλωμα ψύξης το δοχείο εκτόνωσης μαζεύει τα υγρά και όταν πέφτει η θεμοκρασία τα ξαναγυρνάει στο κύκλωμα. Εν ολίγοις είναι έξτρα ασφάλεια (αλλιώς όταν βράζουν θα εξατμίζονται και κάποια στιγμή θα μείνεις χωρίς.....)


Δεν είναι απίθανο...
Δείκτη θερμοκρασίας έχει?
Πριν πόσο καιρό είχες ελέγξει τη στάθμη των υγρών?

Μάλλον δεν κατάλαβες... δεν μιλάμε για το δοχείο διαστολής αλλά μια παπαρίτσα (αυτός είναι ο επιστημονικός όρος :rotflmao: ) σαν το φιλτρο της βενζίνης που ενώνει 2 σωληνάκια....

road spirit
29/06/2007, 15:39
sniper, νομιζω το "με τίποτα" του dirtbird παει στο ότι είπαν απο το συνεργείο να το αφαιρέσουν

sniper
29/06/2007, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
....

...(οταν τους το ειχα παει για να μου διορ8ωσουν ΤΟΝ ΤΡΟΧΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΟΠΟ8ΕΤΗΣΕΙ ΠΑΡΑΚΕΝΤΡΑ!!!) .....


WTF :eyepop: :hypnotize :uplate:

sniper
29/06/2007, 15:41
καλά... άμα συνενοηθούμε.....


Σε ποιον ανόητο φωτογράφο ανέθεσα την φωτογράφιση του εν λόγω σκηνικού κι ακόμα δεν ποσταρε τις φωτό;

sober
29/06/2007, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
καλά... άμα συνενοηθούμε.....


Σε ποιον ανόητο φωτογράφο ανέθεσα την φωτογράφιση του εν λόγω σκηνικού κι ακόμα δεν ποσταρε τις φωτό;


ο Μπαρτ τις εχει...βαλτε τες ρε παιδια μπας και καταλαβετε τι γινεται...:bigcry: ...και καποια στιγμη σε πολυ απλα Ελληνικα εξηγειστε μου κι εμενα...:sad:

catmaster
29/06/2007, 16:26
Μάλλον ο μΑστο(υ)ρας εννοεί να βγάλει το θερμοστάτη ρε παιδιά...όχι να καταργήσει το δοχείο διαστολής...

dirtbird
29/06/2007, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
καλά... άμα συνενοηθούμε.....


Σε ποιον ανόητο φωτογράφο ανέθεσα την φωτογράφιση του εν λόγω σκηνικού κι ακόμα δεν ποσταρε τις φωτό;

Στο site της Kawasaki Αμερικής, υπάρχουν λεπτομερή parts diagrams για κάθε μοντέλο.

Αν δεν βαριέστε μαςταβρίσκετε :rolleyes:

Εάν είχε δώσει σημεία ζωής π Bart θα'λεγα μαςταπιάνετε αλλά τεσπα... :D

bartlal
29/06/2007, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
καλά... άμα συνενοηθούμε.....


Σε ποιον ανόητο φωτογράφο ανέθεσα την φωτογράφιση του εν λόγω σκηνικού κι ακόμα δεν ποσταρε τις φωτό;

περιμενε ρεεε!!!! :mad:


μολις πριν λιγο ξεμπλεξα με τους Γερμανους! :mad: :mad:


94821

bartlal
29/06/2007, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
ο Μπαρτ τις εχει...βαλτε τες ρε παιδια μπας και καταλαβετε τι γινεται...:bigcry: ...και καποια στιγμη σε πολυ απλα Ελληνικα εξηγειστε μου κι εμενα...:sad:


αντε, να δουμε τι θα καταλαβεις τωρα! :mad: :mad: :mad: :mad:













:lol: :lol: :lol:


94822

sober
30/06/2007, 15:41
Λοιπον...πηγα χτες στο μαστορα και μου ειπε πως το συγκεκριμενο ''συστημα'' που βλεπετε στη φοτο ειναι στην ουσια για να 8ερμαινει το καυσιμο τις μερες που κανει κρυο και οτι γενικοτερα το ΚΛΡ δεν ειναι μοτο φτιαγμενο για τοσο υψηλες 8ερμοκρασιες που ειχε τις προηγουμενες μερες ....(???? :confused: :look: :confused: ) ....

Τεσπα μου ειπε οτι εχει παραγγειλει το ανταλλακτικο και 8α το φτιαξει και οτι 8α βαλει απο πανω κι αλλο ενα ουτως ωστε αν ξανασκασει το απο κατω πλαστικο δοχειακι να μην πεταχτει το παραφλου εξω αλλα να ξαναμπει το υγρο στο μοτο ...


Εγω επεμεινα και τον ρωτησα αν 8α μου ξανακανει αυτα τα τερτιπια αλλα μου ειπε πως δε 8α ξαναεχω προβλημα...

Καταλαβε κανεις τιποτα??Ισχυουν αυτα που λεει???Γενικως τον εμπιστευομαι .. δεν ειναι αν8ρωπος που 8α παει να με δουλεψει ... αλλα αυτα πρωτη φορα τα ακουω...

:( :confused: :confused: :( :(

DimChios
30/06/2007, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
...και οτι γενικοτερα το ΚΛΡ δεν ειναι μοτο φτιαγμενο για τοσο υψηλες 8ερμοκρασιες που ειχε τις προηγουμενες μερες ....


:eyepop: :eyepop: :eyepop:

:rolleyes:

:a31: :a31: :a31: :a31:


Γνώμη μου έτσι?! :blush:



Για τα υπόλοιπα δε γνωρίζω!

catmaster
30/06/2007, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Λοιπον...πηγα χτες στο μαστορα και μου ειπε πως το συγκεκριμενο ''συστημα'' που βλεπετε στη φοτο ειναι στην ουσια για να 8ερμαινει το καυσιμο τις μερες που κανει κρυο και οτι γενικοτερα το ΚΛΡ δεν ειναι μοτο φτιαγμενο για τοσο υψηλες 8ερμοκρασιες που ειχε τις προηγουμενες μερες ....(???? :confused: :look: :confused: ) ....

Τεσπα μου ειπε οτι εχει παραγγειλει το ανταλλακτικο και 8α το φτιαξει και οτι 8α βαλει απο πανω κι αλλο ενα ουτως ωστε αν ξανασκασει το απο κατω πλαστικο δοχειακι να μην πεταχτει το παραφλου εξω αλλα να ξαναμπει το υγρο στο μοτο ...


Εγω επεμεινα και τον ρωτησα αν 8α μου ξανακανει αυτα τα τερτιπια αλλα μου ειπε πως δε 8α ξαναεχω προβλημα...

Καταλαβε κανεις τιποτα??Ισχυουν αυτα που λεει???Γενικως τον εμπιστευομαι .. δεν ειναι αν8ρωπος που 8α παει να με δουλεψει ... αλλα αυτα πρωτη φορα τα ακουω...

:( :confused: :confused: :( :(


Από την φωτογραφία δεν καταλαβαίνω τίποτα ... :confused:

Πάντως για το θέμα θερμοκρασίας των ημερών δεν παίζει να σου σκάσει το δοχείο υπερχείλισης ... Δηλαδή όταν έχει καύσωνα δεν κυκλοφορείς τη μηχανή;; :confused: :confused:


Μπορεί να κόλλησε ο θερμοστάτης (να τον αλλάξει και ΟΧΙ να τον καταργήσει ) ...

Μπορεί να μην είχε αλλαχτεί το αντιψυκτικό ποτέ στο μηχανάκι και το ψυγείο να είχε πιάσει σκουριές, βρωμιά ....

Να αλλάξει το αντιψυκτικό και να δοκιμάσει και αυτό (http://racingcoolant.over-clock.com/waterwetter.html) ....

(το έχει ο λαμπριανίδης στην Καλλιρρόης ..)

X_NR750
30/06/2007, 17:51
1




94845

X_NR750
30/06/2007, 17:51
2




94846

OldMan
02/07/2007, 12:40
Ας μείνει ώς έχει...

(αντίστοιχα πράγματα θα έχουμε τον Χειμώνα με τις μπαταρίες...) :wave2:

dirtbird
02/07/2007, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ας μείνει ώς έχει...

(αντίστοιχα πράγματα θα έχουμε τον Χειμώνα με τις μπαταρίες...) :wave2:

Eίναι και αυτές ψεκαστές (όπως το klr)? :a13:

Λεωνίδας
02/07/2007, 12:49
:confused: :confused: :confused: :confused:

OldMan
02/07/2007, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
:confused: :confused: :confused: :confused:
Απορία ψάλτου, βήξ !!! :D

byron
02/07/2007, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
:confused: :confused: :confused: :confused:

Τι δεν κατάλαβες; Είναι προφανές ότι έχει πρόβλημα ο ECT sensor. :bigcry:

Λεωνίδας
02/07/2007, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Απορία ψάλτου, βήξ !!! :D αμήν :look:

sober
02/07/2007, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ας μείνει ώς έχει...

(αντίστοιχα πράγματα θα έχουμε τον Χειμώνα με τις μπαταρίες...) :wave2:


:uplate:

Δηλαδη??δηλαδη?????8α μου μενει κι απο μπαταρια????μα γιατι ρε παιδια...ο τυπος το ειπε κα8αρα...το ΚΛΡ ειναι για χωρες με χαμηλες 8ερμοκρασιες!!!

:hypnotize :uplate: :eyepop: :p :p :lol: :lol: :lol: