PDA

View Full Version : ΠΑΡΝΗΘΑ S.Ο.S.



Σελίδες : [1] 2

el_hymador
29/06/2007, 17:21
Η καταστροφη ειναι δεδομενη.

Πιστευω (και ελπιζω) οτι ειναι πολλοι αυτοι που θα θελησουν να συνδραμουν με οποιονδηποτε τροπο στην αναγεννηση και προστασια της Παρνηθας.

Σε ατομικο επιπεδο, δεν μπορουμε να κανουμε πολλα. Μεμονωμενες συλλογικες προσπαθειες ,επισης δεν νομιζω να εχουν αποτελεσμα κυριως λογω ελειψης γνωσεων, που τελικα μπορει να βλαψουν περισσοτερο απο οτι να βοηθησουν.(π.χ. οτι ειπε ο Captain για την αναδασωση)

Συγκροτω τις σκεψεις μου και προτεινω αυτο:

Μαζευομαστε οσοι επιθυμουμε να βοηθησουμε απο το Moto.gr, ερχομαστε σε επαφη με αλλα Forums (οχι μονο μοτοσικλετας...), φτιαχνουμε αλυσιδωτα emails και τα αποστελουμε, ερχομαστε σε επαφη με συλλογους, λεσχες, οργανισμους και οργανωσεις.

Οι κατεχοντες τα p.c. φτιαχνουν blog η ιστοσελιδα οπου και θα αποτελλει το κομβικο σημειο συναντησεις ολων των εθελοντικων πρωτοβουλιων , ατομικων και συλλογικων.

Το σημαντικοτυερο αυτη την στιγμη ειναι να συγκεντρωθουμε ολοι οσοι θελουμε να προσφερουμε και πιστευω οτι με αυτον τον τροπο ειναι δυνατο.

Το συστημα ειναι πυραμιδωτο, δηλαδη πρωτα συσπειρωνομαστε εδω, μετα με αλλα forums, με αλλες ομαδες κ.ο.κ....


Δεν προτεινω λυσεις ουτε εχω καποιο πλανο στρατηγικης στο μυαλο μου...απλα θελω με ολη μου την καρδια να βοηθησω..το χρωσταω πρωτιστως σε εμενα, το χρωσταμε ολοι στο βουνο που αγαπησαμε.


Παρακαλω οσοι επιθυμουν, να δηλώσουν συμμετοχη με το Nickname τους για να κανονισουμε το συντομοτερο δυνατο καποια συναντηση...μονος μου δεν μπορω να κανω πολλα, ολοι μαζι ομως;






1.el_hymador

catmaster
29/06/2007, 17:25
Ρε Κώστα....

από το ιντερνέτι όλοι θα σου πούνε μέσα και να κάνουμε και να δείξουμε και να μπήξουμε....


στα λόγια είμαστε όλοι πρώτοι και στο πληκτρολόγιο ρόσσιδες .... κατόπιν εορτής :sad:



Sorry που την βγαίνω έτσι αλλά το έχω ματαδεί τι έργο γαμώτο μου ....

kiriakost
29/06/2007, 17:34
Αδυναμία συνεννόησης μέσα στο φόρουμ .. που να πάτε και παραέξω ..

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=42329

MikeG
29/06/2007, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Αδυναμία συνεννόησης μέσα στο φόρουμ .. που να πάτε και παραέξω ..

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=42329

Βοήθα ρε Κυριάκο μπας & συννενοηθούμε καλύτερα!:bigcry: :bigcry: :bigcry:

el_hymador
29/06/2007, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Ρε Κώστα....

από το ιντερνέτι όλοι θα σου πούνε μέσα και να κάνουμε και να δείξουμε και να μπήξουμε....


στα λόγια είμαστε όλοι πρώτοι και στο πληκτρολόγιο ρόσσιδες .... κατόπιν εορτής :sad:



Sorry που την βγαίνω έτσι αλλά το έχω ματαδεί τι έργο γαμώτο μου ....

Σε καταλαβαινω απολυτα...

Ισως να μην απεδωσα σωστα αυτα που ακριβως ηθελα να πω....

Δεν προτεινω δραση, προτεινω συσπειρωση (εστω και μεσω internet) ...αυτο που θελω να επιτυχουμε ειναι να μαζευτουμε ολοι μαζι....γιατι αν αρχισει ο καθε συλλογος, ο καθε φορεας και ο καθε δεν ξερω και εγω τι να λειτουργει κατα την κριση του και μεμονωμενα δεν θα υπαρξει ποτε αποτελεσμα...την προοπτικη του να ενεργοποιηθουν κρατικοι φορεις την αφηνω δεν την αναφερω καν...


αν ...λεω αν.. αυτο το πραγμα πετυχει, στην χειροτερη των περιπτωσεων θα μαζευτουμε 100 ατομα και θα ερθουν 15 ....δεκαπεντε ανθρωποι ξερεις τι συνδεσμους μπορει να εχουν;...χιλιαδες....

αξιζει τον κοπο ρε παιδια, δεν ευλογαω τα γενια μου δεν οικιοποιουμε την πρωτοβουλια...πειτε και εσεις πως μπορουμε να δρασουμε σε αυτο το πεδιο, ελατε να συναντηθουμε να ακουστουν αποψεις, να μαθουμε πραγμτα για το πως μπορουμε νβα δρασουμε σωστα και αποτελεσματικα.

el_hymador
29/06/2007, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Αδυναμία συνεννόησης μέσα στο φόρουμ .. που να πάτε και παραέξω ..

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=42329

Ας το ενωσει καποιος mod.

el_hymador
29/06/2007, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Σε καταλαβαινω απολυτα...

Ισως να μην απεδωσα σωστα αυτα που ακριβως ηθελα να πω....

Δεν προτεινω δραση, προτεινω συσπειρωση (εστω και μεσω internet) ...αυτο που θελω να επιτυχουμε ειναι να μαζευτουμε ολοι μαζι....γιατι αν αρχισει ο καθε συλλογος, ο καθε φορεας και ο καθε δεν ξερω και εγω τι να λειτουργει κατα την κριση του και μεμονωμενα δεν θα υπαρξει ποτε αποτελεσμα...την προοπτικη του να ενεργοποιηθουν κρατικοι φορεις την αφηνω δεν την αναφερω καν...


αν ...λεω αν.. αυτο το πραγμα πετυχει, στην χειροτερη των περιπτωσεων θα μαζευτουμε 100 ατομα και θα ερθουν 15 ....δεκαπεντε ανθρωποι ξερεις τι συνδεσμους μπορει να εχουν;...χιλιαδες....

αξιζει τον κοπο ρε παιδια, δεν ευλογαω τα γενια μου δεν οικιοποιουμε την πρωτοβουλια...πειτε και εσεις πως μπορουμε να δρασουμε σε αυτο το πεδιο, ελατε να συναντηθουμε να ακουστουν αποψεις, να μαθουμε πραγμaτα για το πως μπορουμε να δρασουμε σωστα και αποτελεσματικα.

el_hymador
29/06/2007, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Αδυναμία συνεννόησης μέσα στο φόρουμ .. που να πάτε και παραέξω ..

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=42329

πιστευεις οτι ειναι καταλληλο μερος για Humor;

fazerakis
29/06/2007, 17:41
Η συλλογική προσπάθεια θα γίνει.

Όμως πρώτα πρέπει να αφήσουμε την φύση να λειτουργήσει. Ήδη η θεόσταλτη βροχή ελπίζω να εφτασε την βουνοκορφή της Πάρνηθας να αποτελειώσει την φωτιά.
Από κει και πέρα θα χρειαστεί τουλάχιστον ένας χρόνος μέχρι να γίνει ο πραγματικός απολλογισμός. Πολλά δέντρα που φαίνονται καμμένα κρύβουν ζωή μέσα τους και αναγεννωνται. Από κει και πέρα ότι είναι νεκρό θα πρέπει να αναδασωθεί σε ένα χρόνο από τώρα και τότε θα πρέπει να κινητοποιηθούμε χωρίς να έχουμε ξεχάσει πόσο μας άγκιξε τωρα η καταστρόφή.

Απλά τώρα έιναι πολύ αργά να εμποδίσουμε την καταστροφή και πολύ νωρίς για να κάνουμε κάτι για αυτό.

el_hymador
29/06/2007, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από fazerakis
Η συλλογική προσπάθεια θα γίνει.

Όμως πρώτα πρέπει να αφήσουμε την φύση να λειτουργήσει. Ήδη η θεόσταλτη βροχή ελπίζω να εφτασε την βουνοκορφή της Πάρνηθας να αποτελειώσει την φωτιά.
Από κει και πέρα θα χρειαστεί τουλάχιστον ένας χρόνος μέχρι να γίνει ο πραγματικός απολλογισμός. Πολλά δέντρα που φαίνονται καμμένα κρύβουν ζωή μέσα τους και αναγεννωνται. Από κει και πέρα ότι είναι νεκρό θα πρέπει να αναδασωθεί σε ένα χρόνο από τώρα και τότε θα πρέπει να κινητοποιηθούμε χωρίς να έχουμε ξεχάσει πόσο μας άγκιξε τωρα η καταστρόφή.

Απλά τώρα έιναι πολύ αργά να εμποδίσουμε την καταστροφή και πολύ νωρίς για να κάνουμε κάτι για αυτό.


Πολυ σωστα οσα λες.

Δεν θα ειναι ομως καλυτερα να υπαρξει ενα μεγαλο ανθρωπινο δυναμικο για τις οποιες περιβαλλοντικες αποτιμησεις πρεπει να γινουν;

Να κατευθυνονται απο ειδικους;

TROOPER
29/06/2007, 17:48
κωστα θα συμφωνησω με τον catmaster...δυστυχως φιλε μου αν νομιζεις οτι μπορεις να κανεις κατι σε ατομικο,συλλογικο, φιλικο επιπεδο εισαι γελασμενος.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΨΥΧΗ αλλα η μικρη προσωπικη μου εμπειρια με διδαξε το αντιθετο :sad:

ευχομαι οτι καλυτερο...:wave2:

Χωμάτινος
29/06/2007, 17:59
Cpt. Haddock (Όχι αναδάσωση, αναγέννηση από τις στάχτες) + El Hymador (Συσπείρωση και δράση) = 500 μηχανές έξω από τη Βουλή με πανώ : ΕΠΕΚΤΕΙΝΑΤΕ ΤΟ ΔΡΥΜΟ, ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΟΝ ΓΙΑ 20 ΧΡΟΝΙΑ copyright .. καπετάνιος

ΚΑΠΛΑΝΙ
29/06/2007, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
κωστα θα συμφωνησω με τον catmaster...δυστυχως φιλε μου αν νομιζεις οτι μπορεις να κανεις κατι σε ατομικο,συλλογικο, φιλικο επιπεδο εισαι γελασμενος.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΨΥΧΗ αλλα η μικρη προσωπικη μου εμπειρια με διδαξε το αντιθετο :sad:

ευχομαι οτι καλυτερο...:wave2:

Ο μοναδικος τροπος αντιδρασης σε μια κοινωνια σαν την ελληνικη ειναι η συσπειρωση.
Π.Χ. ακριβαινει το κρεας δεν τρωμε κρεας.Το γενικευω πολυ το ξερω αλλα πιστευω δεν ειμαι εκτος θεματος.Στο εξωτερικο εχει πετυχει.
Οσο απογοητευμενος κι αν εισαι απο το παρελθον μην μενεις εξω απο μια τετοια ωραια
προσπαθεια,γιατι καποτε πρεπει και στην Ελλαδα να πετυχουμε κατι.

Akatanomastos
29/06/2007, 18:04
re mages, to paidi bgike kai egrapse kati poli oraio kai sosto kai pesate pano tou 10 atoma na tou peite den tha ginei tipota..

eleos, giati na skotonete kati prin gennithei???:confused:


opoios einai apaisiodoksos kai den goustarei siopa..

:wave2: xairitizo tin prospatheia

el_hymador
29/06/2007, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Cpt. Haddock (Όχι αναδάσωση, αναγέννηση από τις στάχτες) + El Hymador (Συσπείρωση και δράση) = 500 μηχανές έξω από τη Βουλή με πανώ : ΕΠΕΚΤΕΙΝΑΤΕ ΤΟ ΔΡΥΜΟ, ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΟΝ ΓΙΑ 20 ΧΡΟΝΙΑ copyright .. καπετάνιος



Kαι αυτο!!! ειμαι μεσα οποτεδηποτε γινει!!

ποτε κανονιζουμε;

el_hymador
29/06/2007, 18:12
Φιλοι μου , ειμαι ασχετος σε θεματα Δασοπονιας ....ισως εκει εξω βρισκεται καποιος σχετικος και απο αυτον περιμενω να μου μιλησει και να με καθοδηγησει.

Το θεμα δεν ειναι να περιμενουμε ποτε θα αναγεννηθει το δασος....το θεμα ειναι να διαφυλαξουμε την περιοχη απο τις καταπατησεις...και αυτο εννοω οταν κανω λογο για συσπειρωση ...μονος μου δεν μπορω να γυρισω ολη την Παρνηθα τραβωντας φωτογραφιες και μαρκαρωντας με gps....100 ατομα μπορουμε , 1000 ατομα θα τα καταφερουμε ευκολοτερα κ.ο.κ.


Ειναι το σημαντικοτερο και πρπει να γινει ΑΜΕΣΑ....σε εξι μηνες το πολυ θα δειτε να ξεφυτρωνουν σιγα-σιγα περιφραξεις απο το πουθενα.....οι βοσκοι θα μπαινουν μεσα και θα τα γ@μ@νε ολα....ποιους βλαστους και ποια πραγματα να μην πατησουμε; θα τα φανε ολοα τα γιδια και τα κατσικια....

για αυτο σας λεω....μονος μου δεν μπορω να περιφρουρησω τον δρυμο ...μαζι μπορουμε να κανουμε κατι.

costas_k
29/06/2007, 18:30
ωραια,συμφωνω μαζι σου,καπου δεν πρεπει να απευθυνθουμε ομως?(δασαρχειο?νομαρχια?)
καποια στιγμη σε μια παρεα που ημουν ειχε πεσει και η ιδεα βραδυνης περιπολιας με on-off μηχανες,αλλα δυστυχως μας προλαβε η φωτια

Χωμάτινος
29/06/2007, 18:38
Ρε συ Κώστα, μην το παρατραβάμε. Γιά πόσο καιρό μπορούμε να επιτηρούμε την Πάρνηθα που μας γαλούχησε; Πιστεύω ότι είναι πιό εφικτό και αποτελεσματικό (η κοσμοσυρροή "τραβάει" και τα κανάλια) να κάνουμε μία δημόσια δήλωση στη Βουλή.

Akatanomastos
29/06/2007, 18:40
akrivos, den mporei dia viou na filas olo to vouno.

to thema einai na kinitopoiithoun ta afentika

el_hymador
29/06/2007, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas_k
ωραια,συμφωνω μαζι σου,καπου δεν πρεπει να απευθυνθουμε ομως?(δασαρχειο?νομαρχια?)
καποια στιγμη σε μια παρεα που ημουν ειχε πεσει και η ιδεα βραδυνης περιπολιας με on-off μηχανες,αλλα δυστυχως μας προλαβε η φωτια

Δευτερα θα μιλησω με Δασολογο-Δασογεωπονο που γνωριζω.
Συγκεντρωνω ηδη στοιχεια απο ορειβατικους και φυσιολατρικους συλλογους οπου θα αποστειλω mail για να ερθουμε σε επαφη.


Το αμεσο ειναι η ιδεα που πεταξε ο χωματινος σχετικα με πορεια εξω απο την Βουλη...θα ελεγα καλυτερα καθιστικη διαμαρτυρια βραδυ για να μπορουν να ερθουν ολοι και να μην δημιουργηθουν επεισοδια. Εγω ειμαι μεσα λεμε.

mourgakos
29/06/2007, 18:43
και ηθελα ν α παω να βαλω καμια ντοματα,πεπονι καρπουζι...αντε και καμια ριζα ελια ...
να οικειοποιηθω και γω ενα κομματακι που παει τεζα και το χτ

τωρα ,περα απο το μαυρο χιουμορ εγω μαζι σας.

Χωμάτινος
29/06/2007, 18:49
Καθιστική διαμαρτυρία θα περάσει στα αζήτητα. Από την άλλη δεν ξέρω ποιά είναι η διαδικασία γιά να δεσμεύσεις - έστω - μία λωρίδα δρόμου από την αστυνομία, γιατί σίγουρα χρειάζεται προέγκριση (εκτός κι αν πας έτοιμος "γιά άλλα" , κάτι που δεν ωφελεί).

el_hymador
29/06/2007, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Ρε συ Κώστα, μην το παρατραβάμε. Γιά πόσο καιρό μπορούμε να επιτηρούμε την Πάρνηθα που μας γαλούχησε; Πιστεύω ότι είναι πιό εφικτό και αποτελεσματικό (η κοσμοσυρροή "τραβάει" και τα κανάλια) να κάνουμε μία δημόσια δήλωση στη Βουλή.


Για ποσο καιρο μπορουμε να επιτηρουμε;

εσυ και εγω;

ουτε για δυο ημερες....


αν ειμασταν πολλοι ομως;

και δεν εννοω μονο απο εδω μεσα...

αν καταρτιζοταν προγραμμα ''σκοπιων'';


σιγουρα δεν θα ηταν 100% αποτελεσματικο... αλλα ας βρουμε εναν δυο περιπτωσεις ...μια μπουλντοζα και ενα μπαζαδικο που θα ερθουν και θα ξαναερθουν και θα ξεναερθουν...καποια στιγμη θα τα δεις...απο το τιποτα ειναι σαφως καλυτερο....αρκει μια βολτα και ενα ζευγαρι κυαλια αφου δυστυχως ο οριζοντας ειναι ανοιχτος πλεον....


για την προσταση σου σχετικα με την πορει στην βουλη ειμαι μεσα το ειπα και το ξαναλεω!

tai
29/06/2007, 18:51
οτι κι'αν κάνετε ειμαι μεσα για να προσφέρω ΟΤΙ μπορώ

TROOPER
29/06/2007, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
re mages, to paidi bgike kai egrapse kati poli oraio kai sosto kai pesate pano tou 10 atoma na tou peite den tha ginei tipota..

eleos, giati na skotonete kati prin gennithei???:confused:


opoios einai apaisiodoksos kai den goustarei siopa..

:wave2: xairitizo tin prospatheia

φιλος δεν πεσαμε να τον φαμε.ειναι φιλαρακι μας, γνωριζομαστε προσωπικα και του ειπαμε τι μας διδαξε η εμπειρια μας.φανταζομαι οτι μας επιτρεπεις να μιλαμε στους φιλους μας ε?ευχαριστουμε μπολικα.
:wave2:

TROOPER
29/06/2007, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΠΛΑΝΙ
Ο μοναδικος τροπος αντιδρασης σε μια κοινωνια σαν την ελληνικη ειναι η συσπειρωση.
Π.Χ. ακριβαινει το κρεας δεν τρωμε κρεας.Το γενικευω πολυ το ξερω αλλα πιστευω δεν ειμαι εκτος θεματος.Στο εξωτερικο εχει πετυχει.
Οσο απογοητευμενος κι αν εισαι απο το παρελθον μην μενεις εξω απο μια τετοια ωραια
προσπαθεια,γιατι καποτε πρεπει και στην Ελλαδα να πετυχουμε κατι.

εγω προσπαθησα μια φιλε.ωρα να προσπαθησετε οι υπολοιποι που δεν εχετε προσπαθησει.

φιλικα :wave2:

MikeG
29/06/2007, 18:56
Αν είναι για "άλλα" να ανεβάσω αν είναι κόσμο από Κρήτη. Παιδιά μας έχει ταράξει & εμάς απίστευτα το θέμα εδώ κάτω. Σα να κάηκε η πόλη μας. & δε μας τάραξε μόνο η φωτιά αυτή καθαυτή αλλά η συμπεριφορά & οι δηλώσεις αυτών που λένε ότι μας κυβερνούν. Ντροπή! Πραγματικά είναι στιγμές που δε θέλω να συγκαταλέγομαι ως Έλληνας πολίτης που εκπροσωπείται από τέτοιους γρόθους! Φωτιά στα απαυτά τους πρέπει να τους βάλουμε!
Τώρα όσον αφορά για τι δράσεις μπορούν να γίνουν, έχω να προτείνω & εγώ το εξής :
Πέρα από κάποια πορεία, μαζικά email, κάποιο site ίσως & τα σχετικά, να δημιουργηθεί ένα αρχείο με φωτογραφίες & στοιχεία ότι ο χώρος αυτή τη στιγμή δεν έχει κτίσματα. Στο μέλλον σε διάφορες βόλτες όποιος βλέπει κάποιο κτίσμα, φωτογραφία & καταγγελία στον εισσαγγελέα παραδίδοντας φωτογραφία του πριν (χωρίς κτίσμα) & του μετά (με κτίσμα).

:mad: :mad: :mad: :a017: :a017: :a39: :a39: :a52: :a52: :a57:

Χωμάτινος
29/06/2007, 18:59
Κώστα, ακόμη κι αν τους πιάσουμε στα πράσα να ρίχνουν θεμέλια θα μας τρίψουν στη μούρη την (αργυρώνητη) άδεια πολεοδομίας που πλήρωσαν σε κάποιον επαρκώς.

Οι μόνοι μας (εν δυνάμει) σύμμαχοι επί του παρόντος είναι τα τρισκατάρατα κανάλια.

Ταξιδευτής
29/06/2007, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Πιστεύω ότι είναι πιό εφικτό και αποτελεσματικό (η κοσμοσυρροή "τραβάει" και τα κανάλια) να κάνουμε μία δημόσια δήλωση στη Βουλή.

Και εγω μεσα. :smokin:

Στο θεμα της επιτηρησης του βουνου, να πω μια ιδεα; (μπορει να ειναι και χαζη αλλα θα την πω): καθε ποτε ανανεωνεται το Google Earth; Αυτη τη στιγμη εχει χαρτες σχετικα υψηλης αναλυσης ΟΛΟΥ του βουνου.

Αν σε λιγο καιρο και σε νεους χαρτες εμφανιστουν κτηρια, τοτε να εχουμε κανει μια "ομαδα δρασης", οι οποιοι θα πηγαινουν επιτοπου, θα φωτογραφιζουν και κατευθειαν καταγγελια οπου χρειαστει (ακομα κ καναλια) και παρακολουθηση του θεματος απο κοντα!
Δοξα τω Θεω, τα μεσα τα εχουμε (enduro, on off κλπ), και την θεληση επισης. :mad:

el_hymador
29/06/2007, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Κώστα, ακόμη κι αν τους πιάσουμε στα πράσα να ρίχνουν θεμέλια θα μας τρίψουν στη μούρη την (αργυρώνητη) άδεια πολεοδομίας που πλήρωσαν σε κάποιον επαρκώς.

Ο μόνος μας (εν δυνάμει) σύμμαχοι επί του παρόντος είναι τα τρισκατάρατα κανάλια.

δεν διαφωνω....αλλα πρεπει να υπαρξει καποιος που θα τους πιασει στα πρασσα....

gps εχω, καμερα με φακο super wow εχω, ολο και καποιος απο εσας θα εχει κατι αντιστοιχο....σημαδευουμε τα ορια του δρυμου και τον γυρω εκτασεων, τραβαμε φωτο και μετα απο μια εβδομαδα παμε παλι....αυτο που μπορουμε και περναει απο το χερι μας...δεν ειναι τιποτα αρκει να συμμετασχουμε

el_hymador
29/06/2007, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Και εγω μεσα. :smokin:

Στο θεμα της επιτηρησης του βουνου, να πω μια ιδεα; (μπορει να ειναι και χαζη αλλα θα την πω): καθε ποτε ανανεωνεται το Google Earth; Αυτη τη στιγμη εχει χαρτες σχετικα υψηλης αναλυσης ΟΛΟΥ του βουνου.

Αν σε λιγο καιρο και σε νεους χαρτες εμφανιστουν κτηρια, τοτε να εχουμε κανει μια "ομαδα δρασης", οι οποιοι θα πηγαινουν επιτοπου, θα φωτογραφιζουν και κατευθειαν καταγγελια οπου χρειαστει (ακομα κ καναλια) και παρακολουθηση του θεματος απο κοντα!
Δοξα τω Θεω, τα μεσα τα εχουμε (enduro, on off κλπ), και την θεληση επισης. :mad:

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ...:a18:

kiriakost
29/06/2007, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
αν ειμασταν πολλοι ομως;



Μα είμαστε πολλοί πάρα πολλοί ΚΑΜΕΝΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ , ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ !! Η ΜΗΠΩΣ Η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΛΛΑΔΑ !!!!

ΚΑΙ Η ΠΟΛΗ ΜΟΥ ΚΑΙΓΕΤΑΙ, ΚΑΙ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ..


ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ χρειάζεται , και όχι πανικός .

Χωμάτινος
29/06/2007, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
δεν διαφωνω....αλλα πρεπει να υπαρξει καποιος που θα τους πιασει στα πρασσα....

gps εχω, καμερα με φακο super wow εχω, ολο και καποιος απο εσας θα εχει κατι αντιστοιχο....σημαδευουμε τα ορια του δρυμου και τον γυρω εκτασεων, τραβαμε φωτο και μετα απο μια εβδομαδα παμε παλι....αυτο που μπορουμε και περναει απο το χερι μας...δεν ειναι τιποτα αρκει να συμμετασχουμε



Μισό, αν κατάλαβα καλά προτείνεις διαμοιρασμό τομέων όπου π.χ. στον τομέα μου θα πηγαίνω άπαξ εβδομάδας ή δεκαπενθημέρου γιά φωτογράφηση και αν δω "δραστηριότητα" πηγαίνω στην πολεοδομία με τις αποδείξεις ανά χείρας;




εν κακό ...

el_hymador
29/06/2007, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Μα είμαστε πολλοί πάρα πολλοί ΚΑΜΕΝΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ , ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ !! Η ΜΗΠΩΣ Η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΛΛΑΔΑ !!!!

ΚΑΙ Η ΠΟΛΗ ΜΟΥ ΚΑΙΓΕΤΑΙ, ΚΑΙ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ..


ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ χρειάζεται , και όχι πανικός .

Δεν ειναι πανικος φιλε....προληψη και δραση ειναι....και δυστυχως μακαρι να μπορουσα να κανω κατι για ολη την Ελλαδα....

Για μενα αρκουσε να αντικρυσω αυτο το αποκρουστικο θεαμα...και θελω να το ξορκισω καταλαβαινεις; δεν ειναι εγωϊσμος , ειναι χρεος και ανταποδωση για ολα αυτα που μου προσεφερε το βουνο...

γυρνανε συνεχως σαν φλασακια στο μυαλο μου, εικονες απο την Παρνηθα που δεν θα ξαναδω για πολυ καιρο....ελαφια 30χλμ απο το κεντρο της Αθηνας...και το βλεμμα τους δεν ξεχνιεται φιλε, συμπυκνωνει ολο το δασος μεσα του...

δεν αρχιζει και εσυ κατι αντιστοιχο στην περιοχη σου;

o_gavros
29/06/2007, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Και εγω μεσα. :smokin:

Στο θεμα της επιτηρησης του βουνου, να πω μια ιδεα; (μπορει να ειναι και χαζη αλλα θα την πω): καθε ποτε ανανεωνεται το Google Earth; Αυτη τη στιγμη εχει χαρτες σχετικα υψηλης αναλυσης ΟΛΟΥ του βουνου.

Αν σε λιγο καιρο και σε νεους χαρτες εμφανιστουν κτηρια, τοτε να εχουμε κανει μια "ομαδα δρασης", οι οποιοι θα πηγαινουν επιτοπου, θα φωτογραφιζουν και κατευθειαν καταγγελια οπου χρειαστει (ακομα κ καναλια) και παρακολουθηση του θεματος απο κοντα!
Δοξα τω Θεω, τα μεσα τα εχουμε (enduro, on off κλπ), και την θεληση επισης. :mad:

Αν και σα σκέψη είναι καλή,δυστυχώς το Google Earth δείχνει φωτογραφίες που έχουν ληφθεί όχι ας πούμε 1-2 μήνες πριν,αλλά 2 και 3 χρόνια πριν!
Αυτό για την free version του προγράμματος.
Δεν ξέρω κατα πόσο αν γίνεις συνδρομητής,παίζει να παίρνεις πιο πρόσφατο feed...

el_hymador
29/06/2007, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Μισό, αν κατάλαβα καλά προτείνεις διαμοιρασμό τομέων όπου π.χ. στον τομέα μου θα πηγαίνω άπαξ εβδομάδας ή δεκαπενθημέρου γιά φωτογράφηση και αν δω "δραστηριότητα" πηγαίνω στην πολεοδομία με τις αποδείξεις ανά χείρας;




εν κακό ...

αυτο ακριβως!!

ουτε εσυ , ουτε εγω θα το σκεφτομασταν μονοι μας...συσπειρωση παιδια, να πεφτουν ιδεες.

el_hymador
29/06/2007, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
φιλος δεν πεσαμε να τον φαμε.ειναι φιλαρακι μας, γνωριζομαστε προσωπικα και του ειπαμε τι μας διδαξε η εμπειρια μας.φανταζομαι οτι μας επιτρεπεις να μιλαμε στους φιλους μας ε?ευχαριστουμε μπολικα.
:wave2:


καταλαβαινω τι εννοεις Γιωργο ...ειναι οκ φιλε.

tai
29/06/2007, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Μισό, αν κατάλαβα καλά προτείνεις διαμοιρασμό τομέων όπου π.χ. στον τομέα μου θα πηγαίνω άπαξ εβδομάδας ή δεκαπενθημέρου γιά φωτογράφηση και αν δω "δραστηριότητα" πηγαίνω στην πολεοδομία με τις αποδείξεις ανά χείρας;




εν κακό ...
Η ιδέα ειναι καλή.Αν μπορεί να μεταβεί και στους ορειβατικούς περιπατητικούς συλλόγους από όσους έχουν της άκρες, (ΧΡΗΣΤΟΟΟΟΟΟ) θα έχει ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.:rolleyes:

lamogio
29/06/2007, 19:27
el hymador

εγκρίνω και επαυξάνω

Μέσα σε ο,τι πιθανόν κάνετε.

Να πούμε καμμιά πρόταση κι ας είναι μαλακία (πίσω mods, έχω πλυθεί).

1. Μαζεύουμε ένα φορτηγό κάρβουνα και τα αμολάμε μπροστά στη βουλή. Αναλαμβάνει ένας την ευθύνη (προσφέρομαι) να μπει μπροστά άμα είναι να συλλάβουν κάποιον για ρύπανση ή ξερωγωτιάλλο.
2. Πάμε βουνό, βρίσκουμε ένα (ή πολλά) καμμένο ζώο (ή φτιάχνουμε ομοίωμα) και το αμολάμε μπροστά στην είσοδο της βουλής.
3. Μαζευόμαστε (έστω και 20 – 30 ) και καθόμαστε με αναμμένες φωτιές όλη νύχτα μπροστά στο μουρδέλο (βουλή).
4. Νοικιάζουμε αεροπλανάκι και πληρώνουμε για αεροφωτογράφηση όλης της καμμένης περιοχής. Αμα είμαστε πολλοί δεν κοστίζει.
5. Την επόμενη χρονιά ακριβώς κάνουμε το ίδιο και στέλνουμε σε εισαγγελέα ο,τι και αν βρεθεί χτισμένο εκεί που πριν δεν ήταν. (Υποτίθεται ότι αυτή τη δουλειά την κάνει το ΥΠΕΧΩΔΕ, μη χέσω…). Μην ξεχνάμε ότι το σύνταγμα μας δίνει το δικαίωμα ακόμη και να συλλάβουμε σαν πολίτες όποιον παρανομεί.
6. Συντάσσουμε κείμενο και το στέλνουμε όσο περισσότεροι (100-200) την ίδια μέρα και ώρα σε υπ. Γεωργίας, υπ. Εσωτερικών, υπ. Δημ. Τάξης κλπ και επαναλαμβάνουμε καθημερινά μέχρι να πάρουμε έστω μία απάντηση (που πιθανόν να χρησιμοποιηθεί αργότερα).
7. Αν δεν κινητοποιηθεί για τις φωτιές αυτεπάγγελτα κάποιος εισαγγελέας (όπως δικαιούται και οφείλει), κάνουμε μήνυση κατά παντός υπευθύνου συμβάλλοντας όλοι στα έξοδα και παρακολουθούμε στενά την υπόθεση.

Λέμε τώρα…


:wave2:

Χωμάτινος
29/06/2007, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
αυτο ακριβως!!

ουτε εσυ , ουτε εγω θα το σκεφτομασταν μονοι μας...συσπειρωση παιδια, να πεφτουν ιδεες.

Ούτως ή άλλως είτε Σάββατο είτε Κυριακή (αν δεν λείπω ΣΚ) θα κάνω τη βουνίσια βολτίτσα μου. Μου είναι πανεύκολο να αναλάβω έναν μεγάλο τομέα και να παίρνω φωτογραφίες κάθε 7-14 ημέρες.

el_hymador
29/06/2007, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamogio
el hymador

εγκρίνω και επαυξάνω

Μέσα σε ο,τι πιθανόν κάνετε.

Να πούμε καμμιά πρόταση κι ας είναι μαλακία (πίσω mods, έχω πλυθεί).

1. Μαζεύουμε ένα φορτηγό κάρβουνα και τα αμολάμε μπροστά στη βουλή. Αναλαμβάνει ένας την ευθύνη (προσφέρομαι) να μπει μπροστά άμα είναι να συλλάβουν κάποιον για ρύπανση ή ξερωγωτιάλλο.
2. Πάμε βουνό, βρίσκουμε ένα (ή πολλά) καμμένο ζώο (ή φτιάχνουμε ομοίωμα) και το αμολάμε μπροστά στην είσοδο της βουλής.
3. Μαζευόμαστε (έστω και 20 – 30 ) και καθόμαστε με αναμμένες φωτιές όλη νύχτα μπροστά στο μουρδέλο (βουλή).
4. Νοικιάζουμε αεροπλανάκι και πληρώνουμε για αεροφωτογράφηση όλης της καμμένης περιοχής. Αμα είμαστε πολλοί δεν κοστίζει.
5. Την επόμενη χρονιά ακριβώς κάνουμε το ίδιο και στέλνουμε σε εισαγγελέα ο,τι και αν βρεθεί χτισμένο εκεί που πριν δεν ήταν. (Υποτίθεται ότι αυτή τη δουλειά την κάνει το ΥΠΕΧΩΔΕ, μη χέσω…). Μην ξεχνάμε ότι το σύνταγμα μας δίνει το δικαίωμα ακόμη και να συλλάβουμε σαν πολίτες όποιον παρανομεί.
6. Συντάσσουμε κείμενο και το στέλνουμε όσο περισσότεροι (100-200) την ίδια μέρα και ώρα σε υπ. Γεωργίας, υπ. Εσωτερικών, υπ. Δημ. Τάξης κλπ και επαναλαμβάνουμε καθημερινά μέχρι να πάρουμε έστω μία απάντηση (που πιθανόν να χρησιμοποιηθεί αργότερα).
7. Αν δεν κινητοποιηθεί για τις φωτιές αυτεπάγγελτα κάποιος εισαγγελέας (όπως δικαιούται και οφείλει), κάνουμε μήνυση κατά παντός υπευθύνου συμβάλλοντας όλοι στα έξοδα και παρακολουθούμε στενά την υπόθεση.

Λέμε τώρα…


:wave2:


φιλε μου το 4 το σκεφτηκα και εγω αλλα δεν τολμουσα να το πω....χαιρομαι που βρεθηκε αλλος ενας...

crs-k
29/06/2007, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Η ιδέα ειναι καλή.Αν μπορεί να μεταβεί και στους ορειβατικούς περιπατητικούς συλλόγους από όσους έχουν της άκρες, (ΧΡΗΣΤΟΟΟΟΟΟ) θα έχει ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.:rolleyes:


Οι ορειβατικοι συλλογοι ειναι πολυ πιο ευαισθητοποιημενοι για το θεμα και σιγουρα θα καταστρωνουν καποια σχεδια δρασης.


Το ΤΕΡΑΣΤΙΟ προβλημα ειναι ο ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ των πολλων (σιγουρα) ομαδων και ατομων που θελουν να βοηθησουν.

Το προβλημα αυτο μπορει να λυθει μονο αν μπει μπροστα, δημιουργωντας ενα συντονιστικο οργανο, το γ@μημενο το Κρατος, δυστυχως... :sick:

Εναλλακτικα μπορει, οποιος θελει, να ακολουθησει την δραση καποιας οργανωσης με "βαρυτητα" και γνωσεις πανω στο θεμα, οπως π.χ. η wwf, η greenpeace και αλλες οικολογικες οργανωσεις, που συνδραμονται απο επιστημονες!


Προσωπικα κατι τετοιο θα κανω, οταν (κι αν) συνελθω απο το ΣΟΚ...

Χωμάτινος
29/06/2007, 19:47
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ



Όσοι ενδιαφέρονται να προσφέρουν, να είναι τη Δευτέρα στο Δέλεαρ.

MikeG
29/06/2007, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ



Όσοι ενδιαφέρονται να προσφέρουν, να είναι τη Δευτέρα στο Δέλεαρ.

Μάνο, αν μπορούμε να κάνουμε & εμείς κάτι που είμαστε εκτός Αθηνών, (είτε μέσω διαδικτύου, είτε στο τόπο μας) είμαστε πρόθυμοι. Υπολογίστε λοιπόν & εμάς.
Εύχομαι να μη μείνει στα σχέδια μόνο η όλη κίνηση

tai
29/06/2007, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k


Το προβλημα αυτο μπορει να λυθει μονο αν μπει μπροστα, δημιουργωντας ενα συντονιστικο οργανο, το γ@μημενο το Κρατος, δυστυχως... :sick:

.
ΤΩΡΑ ΣΩΘΗΚΑΜΕ :sick:
όπως συντόνισε (Γ@#$%^&* ΤΟ Μ!@#$ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΤΟΥΣ) την κατάσβεση Ε? :mad:

MikeG
29/06/2007, 19:52
Παραθέτω το παρακάτω site στο οποίο μπορεί να βρείτε συμμάχους ή πληροφορίες για τη δράση που οργανώνεται. Ecocrete (http://www.ecocrete.gr/index.php?option=com_weblinks&Itemid=4)

el_hymador
29/06/2007, 19:53
το λοιπον, εχει προκυψει το εξης θεμα και θα ηθελα την συμβουλη μελων που κατεχουν απο p.c.

σκεφτομουν οπως ειπα την δημιουργια ενος δικτυακου-κομβικου χωρου για την Παρνηθα.

θα ηθελα πληροφοριες σχετικα με την κατασκευη blogs η ιστοσελιδων...οχι να μου εξηγησουν πως φτιαχνοντε απλα να με πληροφορησουν για τα κοστος(τα Blogs ειναι free, υπαρχει αντιστοιχο σε ιστοσελιδα;) και για τον βαθμό διαχειριστικής ικανότητας που έχουν.

Το σκεπτικο ειναι να υπαρχει ενας δικτυακος χωρος οπου θα μπορει ο καθενας που ενδιαφερεται να προσφερει, να μπει και να δει ποσος κοσμος συμμετεχει και τι ενεργειες σχεδιαζονται...αν υπαρχει η δυνατοτητα να γραψει καποια πραγματα και ο ιδιος ακομα καλυτερα...

αν μπορει καποιος να με ενημερωσει γενικα please θα με βοηθουσε παρα πολυ.

Ταξιδευτής
29/06/2007, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamogio
el hymador

εγκρίνω και επαυξάνω

Μέσα σε ο,τι πιθανόν κάνετε.

Να πούμε καμμιά πρόταση κι ας είναι μαλακία (πίσω mods, έχω πλυθεί).

1. Μαζεύουμε ένα φορτηγό κάρβουνα και τα αμολάμε μπροστά στη βουλή. Αναλαμβάνει ένας την ευθύνη (προσφέρομαι) να μπει μπροστά άμα είναι να συλλάβουν κάποιον για ρύπανση ή ξερωγωτιάλλο.
2. Πάμε βουνό, βρίσκουμε ένα (ή πολλά) καμμένο ζώο (ή φτιάχνουμε ομοίωμα) και το αμολάμε μπροστά στην είσοδο της βουλής.
3. Μαζευόμαστε (έστω και 20 – 30 ) και καθόμαστε με αναμμένες φωτιές όλη νύχτα μπροστά στο μουρδέλο (βουλή).
4. Νοικιάζουμε αεροπλανάκι και πληρώνουμε για αεροφωτογράφηση όλης της καμμένης περιοχής. Αμα είμαστε πολλοί δεν κοστίζει.
5. Την επόμενη χρονιά ακριβώς κάνουμε το ίδιο και στέλνουμε σε εισαγγελέα ο,τι και αν βρεθεί χτισμένο εκεί που πριν δεν ήταν. (Υποτίθεται ότι αυτή τη δουλειά την κάνει το ΥΠΕΧΩΔΕ, μη χέσω…). Μην ξεχνάμε ότι το σύνταγμα μας δίνει το δικαίωμα ακόμη και να συλλάβουμε σαν πολίτες όποιον παρανομεί.
6. Συντάσσουμε κείμενο και το στέλνουμε όσο περισσότεροι (100-200) την ίδια μέρα και ώρα σε υπ. Γεωργίας, υπ. Εσωτερικών, υπ. Δημ. Τάξης κλπ και επαναλαμβάνουμε καθημερινά μέχρι να πάρουμε έστω μία απάντηση (που πιθανόν να χρησιμοποιηθεί αργότερα).
7. Αν δεν κινητοποιηθεί για τις φωτιές αυτεπάγγελτα κάποιος εισαγγελέας (όπως δικαιούται και οφείλει), κάνουμε μήνυση κατά παντός υπευθύνου συμβάλλοντας όλοι στα έξοδα και παρακολουθούμε στενά την υπόθεση.

Λέμε τώρα…


:wave2:

Πριν απο λιγο μιλησα με τον Κωστα (Hymador) και θελουμε ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ να κανουμε κατι -οτιδηποτε- για το αγαπημενο μας βουνο.

Και βλεπω οτι και αλλοι νοιωθουν το ιδιο! ΑΣ ΣΥΣΠΕΙΡΩΘΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ!

Ο Κωστας θα τα αναλυσει και καλυτερα, αλλα η βασικη σκεψη ειναι να ξεκινησουμε ενα blog για να συντονιστουμε, και να μαζεψουμε κοσμο!

ΔΡΑΣΗ: Μαζικη διαμαρτυρια μπροστα στη Βουλη (πχ με δενδριλια και πανο)

ΔΡΑΣΗ: Παρακολουθηση της Παρνηθας απο αεροφωτογραφιες (ακομα σκεφτομαι ΜΗΠΩΣ το google earth pro εχει τετοια δυνατοτητα) και παραλληλα μια βολτα κατα τακτα διαστηματα στο βουνο.

ΟΠΟΥ ΔΟΥΜΕ ΠΕΡΙΦΡΑΞΕΙΣ/ΚΛΠ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ! :mad:

Απο εκει και περα, οταν η μαυρη καταστροφη καταλαγιασει, να ανεβουμε στο βουνο και να δουμε την εκταση της καταστροφης... (αν και οι πληροφοριες λενε για το 50% της Παρνηθας οτι εχει καει...)

Ενημερωση απο ΕΙΔΙΚΟΥΣ: ΓΕΩΠΟΝΟΥΣ, ΔΑΣΟΛΟΓΟΥΣ, ΔΑΣΑΡΧΕΙΟ, για το τι ΜΠΟΡΟΥΜΕ να κανουμε και το τι ΔΕΝ πρεπει να κανουμε.

Ενημερωση ΠΡΟΣ συλλογους (ορειβατικους, περιηγητικους, κλπ), δασαρχεια, κοινοτητες, και ιντερνετικα φορα, καθως και αποστολη email με τα στοιχεια του blog στους γνωστους μας.

Πιστευω ρε παιδια οτι δεν ειναι τιποτα να βοηθησουμε ολοι απο λιγο για αυτο το κακομοιρο βουνο που τωρα πια το καναμε σαν τα μουτρα μας..... :sad: :sad:

Οπως το βλεπω οι ενδιαφερομενοι μεχρι τωρα ειναι:

1. El Hymador (Κωστας)
2. Ταξιδευτης (Νικος)
3. Μανος
4. Lamogio

Tai; MikeG; Τι λετε; ...............Ποιος αλλος θελει;

Μακαρι αυτη η λιστα να φτασει το 10,000!!! :wave2:

MikeG
29/06/2007, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
το λοιπον, εχει προκυψει το εξης θεμα και θα ηθελα την συμβουλη μελων που κατεχουν απο p.c.

σκεφτομουν οπως ειπα την δημιουργια ενος δικτυακου-κομβικου χωρου για την Παρνηθα.

θα ηθελα πληροφοριες σχετικα με την κατασκευη blogs η ιστοσελιδων...οχι να μου εξηγησουν πως φτιαχνοντε απλα να με πληροφορησουν για τα κοστος(τα Blogs ειναι free, υπαρχει αντιστοιχο σε ιστοσελιδα;) και για τον βαθμό διαχειριστικής ικανότητας που έχουν.

Το σκεπτικο ειναι να υπαρχει ενας δικτυακος χωρος οπου θα μπορει ο καθενας που ενδιαφερεται να προσφερει, να μπει και να δει ποσος κοσμος συμμετεχει και τι ενεργειες σχεδιαζονται...αν υπαρχει η δυνατοτητα να γραψει καποια πραγματα και ο ιδιος ακομα καλυτερα...

αν μπορει καποιος να με ενημερωσει γενικα please θα με βοηθουσε παρα πολυ.

Τα blogs είναι 100% free. Φαντάσου το σαν ιστοσελίδα. Προσωπικά θα πρότεινα να δημιουργηθεί blog & όχι ιστοσελίδα. Αν χρειάζεστε βοήθεια είμαι μέσα για το συγκεκριμένο (μιας και ζω Κρήτη).

:wave2:

MikeG
29/06/2007, 19:58
Ψάχνοντας βρήκα και αυτό!

ΔΩΔΕΚΑ ΚΑΙ ΠΕΝΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ
ΣΑΒΒΑΤΟ 30 ΙΟΥΝΙΟΥ, ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ:
ΔΩΔΕΚΑ ΚΑΙ ΠΕΝΤΕ, ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ

Οι Οικολόγοι Πράσινοι ζητούν αλλαγή πολιτικών για το περιβάλλον, προστασία των δασών, μέτρα για το παγκόσμιο κλίμα, βελτίωση της ζωής στις πόλεις

Μόλις συνήλθαμε από τον πρωτοφανή καύσωνα και τη συνειδητοποίηση του γεγονότος ότι η κλιματική αλλαγή είναι ήδη εδώ, ζούμε με τραγικό τρόπο την καταστροφή των δασών. Οι φωτιές που καίνει τα δάση της χώρας προκαλούν θλίψη γιατί χάνουμε τους πνεύμονες μας, ιδιαίτερα τώρα που τους χρειαζόμαστε ως άμυνα απέναντι στην υπερθέρμανση του πλανήτη. Κι αγανάκτηση, για την ανεπάρκεια των σημερινών πολιτικών με τη δημιουργία εχθρικού για τα δάση κλίματος. Δεν είναι οι κατά καιρούς κυβερνήσεις αλλά και σημαντικό κομμάτι της κοινωνίας που αντιμετωπίζει στην πράξη τα δάση ως ... βάρος ή στην καλύτερη περίπτωση ως ευκαιρία για ανοικοδόμηση (προσπάθεια αλλαγής του άρθρου 24 του Συντάγματος, τροπολογία για αναστολή διώξεων για όσους καταπατούν ή θα καταπατήσουν δασικές εκτάσεις, νομιμοποίηση καταπατήσεων κι αυθαιρέτων);

Η καταστροφή κάθε δάσους είναι μεγάλη απώλεια. Η καταστροφή του Εθνικού Δρυμού της Πάρνηθας δίνει ένα ακόμα χτύπημα στην Αττική. Τα αποκαϊδια δυσκολεύουν ήδη την ανάσα μας, ιδιαίτερα όσων ήδη αντιμετωπίζουν προβλήματα υγείας από την μόνιμη ατμοσφαιρική ρύπανση και το τεράστιο στρες λόγω του πρόσφατου καύσωνα. Είχαμε εδώ και καιρό χάσει την ευεργητική επίδραση της θαλάσσιας αύρας. Η ζημιά ολοκληρώνεται! Τώρα χάνουμε σε σημαντικό βαθμό και την ευεργητική επίδραση του δάσους που συνέβαλε στη διαμόρφωση του άλλοτε μοναδικού, εύκρατου μικροκλίματος της Αττικής αλλά και απορροφούσε ένα ποσοστό των ρύπων. Χάσαμε σε μια μέρα έναν δασικό πλούτο σε όλη την Ελλάδα που χρειάστηκε χιλιάδες χρόνια για να διαμορφωθεί. Χάσαμε πνεύμονες ζωής, χάσαμε μια άμυνα απέναντι στη ατμοσφαιρική ρύπανση αλλά και την υπερθέρμανση του πλανήτη.

Τώρα πρέπει να αφυπνηστούμε. Να βοηθήσουμε τη φύση να επανέλθει. Να προλάβουμε τις πλημμύρες που ακολουθούν σχεδόν πάντα την καταστροφή του δάσους. Να εμποδίσουμε να ξεφυτρώσουν αυθαίρετα. Να αναγκάσουμε την κυβέρνηση και κάθε κυβέρνηση να σταματήσει να θυσιάζει το δάσος και το περιβάλλον προς όφελος του τσιμέντου. Τους βαρεθήκαμε. Ήρθε η ώρα του πολιτικού κόστους για όσους στηρίζουν ή ανέχονται την καταστροφή του περιβάλλοντος, όσους θυσιάζουν τις ζωές μας και το μέλλον των παιδιών μας για πελατειακές και μικροκομματικές εκυπηρετήσεις.

Ελάτε στη συμβολική διαμαρτυρία που διοργανώνουμε το Σάββατο, 30 Ιουνίου, ώρα 12 και 5’ στην πλατεία Συντάγματος. Είμαστε πια στο 12 και 5’ σχετικά με το περιβάλλον. Η καταστροφή του περιβάλλοντος απειλεί πια την ίδια την επιβίωσή μας. Πρέπει να αλλάξουν πολλά στη ζωή μας αλλά και στις πολιτικές. Ήρθε η ώρα οι πολίτες να δείξουν ότι όσοι καταστρέφουν ή ανέχονται να καταστρέφεται η ίδια η βάση της ζωής μας θα έχουν τεράστιο πολιτικό και εκλογικό κόστος. Ίσως έτσι να πείσουμε ότι το δάσος, το νερό, η ατμόσφαιρα, η γη, οι ακτές μας αν και δεν ψηφίζουν, έχουν τους υπερασπιστές τους.

Οικολόγοι Πράσινοι
ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ
www.ecogreens.gr e-mail: ecogreen@otenet.gr
Αθήνα: Κολοκοτρώνη 31, 10562, τηλ. 210.3241001, fax 210 3241825
Θεσσαλονίκη: Φιλίππου 51, 54631, τηλ. 2310.222503, fax 2310.421196

tai
29/06/2007, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής

ΟΠΟΥ ΔΟΥΜΕ ΠΕΡΙΦΡΑΞΕΙΣ/ΚΛΠ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ! ΞΉΛΩΜΑ ΚΑΤΕΥΘΕΊΑΝ ΛΕΩ ΕΓΩ :mad:



Tai; Τι λετε; .ΤΟ ΡΩΤΑΣ?

el_hymador
29/06/2007, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Οι ορειβατικοι συλλογοι ειναι πολυ πιο ευαισθητοποιημενοι για το θεμα και σιγουρα θα καταστρωνουν καποια σχεδια δρασης.


Το ΤΕΡΑΣΤΙΟ προβλημα ειναι ο ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ των πολλων (σιγουρα) ομαδων και ατομων που θελουν να βοηθησουν.

Το προβλημα αυτο μπορει να λυθει μονο αν μπει μπροστα, δημιουργωντας ενα συντονιστικο οργανο, το γ@μημενο το Κρατος, δυστυχως... :sick:

Εναλλακτικα μπορει, οποιος θελει, να ακολουθησει την δραση καποιας οργανωσης με "βαρυτητα" και γνωσεις πανω στο θεμα, οπως π.χ. η wwf, η greenpeace και αλλες οικολογικες οργανωσεις, που συνδραμονται απο επιστημονες!


Προσωπικα κατι τετοιο θα κανω, οταν (κι αν) συνελθω απο το ΣΟΚ...


Εχεις απολυτο δικιο, για αυτο το λογο βρισκω πολυ σωστο το να δημιουργηθει μια σελιδα-δικτυακος τοποςναφερονται πληροφοριες σχετικα με την δραση, τις πληροφοριες και οτιδηποτε αλλο αφορα το βουνο μας.

Π.Χ. ενας ορειβατικος συλλογος οργανωνει κατι; να το αναφερει εκει...περα απο τα μελη του θα μπορουσαν να συνδραμουν και εκατονταδες αλλοι....αυτο ειναι το νοημα.

el_hymador
29/06/2007, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ψάχνοντας βρήκα και αυτό!

ΔΩΔΕΚΑ ΚΑΙ ΠΕΝΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ
ΣΑΒΒΑΤΟ 30 ΙΟΥΝΙΟΥ, ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ:
ΔΩΔΕΚΑ ΚΑΙ ΠΕΝΤΕ, ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ

Οι Οικολόγοι Πράσινοι ζητούν αλλαγή πολιτικών για το περιβάλλον, προστασία των δασών, μέτρα για το παγκόσμιο κλίμα, βελτίωση της ζωής στις πόλεις

Μόλις συνήλθαμε από τον πρωτοφανή καύσωνα και τη συνειδητοποίηση του γεγονότος ότι η κλιματική αλλαγή είναι ήδη εδώ, ζούμε με τραγικό τρόπο την καταστροφή των δασών. Οι φωτιές που καίνει τα δάση της χώρας προκαλούν θλίψη γιατί χάνουμε τους πνεύμονες μας, ιδιαίτερα τώρα που τους χρειαζόμαστε ως άμυνα απέναντι στην υπερθέρμανση του πλανήτη. Κι αγανάκτηση, για την ανεπάρκεια των σημερινών πολιτικών με τη δημιουργία εχθρικού για τα δάση κλίματος. Δεν είναι οι κατά καιρούς κυβερνήσεις αλλά και σημαντικό κομμάτι της κοινωνίας που αντιμετωπίζει στην πράξη τα δάση ως ... βάρος ή στην καλύτερη περίπτωση ως ευκαιρία για ανοικοδόμηση (προσπάθεια αλλαγής του άρθρου 24 του Συντάγματος, τροπολογία για αναστολή διώξεων για όσους καταπατούν ή θα καταπατήσουν δασικές εκτάσεις, νομιμοποίηση καταπατήσεων κι αυθαιρέτων);

Η καταστροφή κάθε δάσους είναι μεγάλη απώλεια. Η καταστροφή του Εθνικού Δρυμού της Πάρνηθας δίνει ένα ακόμα χτύπημα στην Αττική. Τα αποκαϊδια δυσκολεύουν ήδη την ανάσα μας, ιδιαίτερα όσων ήδη αντιμετωπίζουν προβλήματα υγείας από την μόνιμη ατμοσφαιρική ρύπανση και το τεράστιο στρες λόγω του πρόσφατου καύσωνα. Είχαμε εδώ και καιρό χάσει την ευεργητική επίδραση της θαλάσσιας αύρας. Η ζημιά ολοκληρώνεται! Τώρα χάνουμε σε σημαντικό βαθμό και την ευεργητική επίδραση του δάσους που συνέβαλε στη διαμόρφωση του άλλοτε μοναδικού, εύκρατου μικροκλίματος της Αττικής αλλά και απορροφούσε ένα ποσοστό των ρύπων. Χάσαμε σε μια μέρα έναν δασικό πλούτο σε όλη την Ελλάδα που χρειάστηκε χιλιάδες χρόνια για να διαμορφωθεί. Χάσαμε πνεύμονες ζωής, χάσαμε μια άμυνα απέναντι στη ατμοσφαιρική ρύπανση αλλά και την υπερθέρμανση του πλανήτη.

Τώρα πρέπει να αφυπνηστούμε. Να βοηθήσουμε τη φύση να επανέλθει. Να προλάβουμε τις πλημμύρες που ακολουθούν σχεδόν πάντα την καταστροφή του δάσους. Να εμποδίσουμε να ξεφυτρώσουν αυθαίρετα. Να αναγκάσουμε την κυβέρνηση και κάθε κυβέρνηση να σταματήσει να θυσιάζει το δάσος και το περιβάλλον προς όφελος του τσιμέντου. Τους βαρεθήκαμε. Ήρθε η ώρα του πολιτικού κόστους για όσους στηρίζουν ή ανέχονται την καταστροφή του περιβάλλοντος, όσους θυσιάζουν τις ζωές μας και το μέλλον των παιδιών μας για πελατειακές και μικροκομματικές εκυπηρετήσεις.

Ελάτε στη συμβολική διαμαρτυρία που διοργανώνουμε το Σάββατο, 30 Ιουνίου, ώρα 12 και 5’ στην πλατεία Συντάγματος. Είμαστε πια στο 12 και 5’ σχετικά με το περιβάλλον. Η καταστροφή του περιβάλλοντος απειλεί πια την ίδια την επιβίωσή μας. Πρέπει να αλλάξουν πολλά στη ζωή μας αλλά και στις πολιτικές. Ήρθε η ώρα οι πολίτες να δείξουν ότι όσοι καταστρέφουν ή ανέχονται να καταστρέφεται η ίδια η βάση της ζωής μας θα έχουν τεράστιο πολιτικό και εκλογικό κόστος. Ίσως έτσι να πείσουμε ότι το δάσος, το νερό, η ατμόσφαιρα, η γη, οι ακτές μας αν και δεν ψηφίζουν, έχουν τους υπερασπιστές τους.

Οικολόγοι Πράσινοι
ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ
www.ecogreens.gr e-mail: ecogreen@otenet.gr
Αθήνα: Κολοκοτρώνη 31, 10562, τηλ. 210.3241001, fax 210 3241825
Θεσσαλονίκη: Φιλίππου 51, 54631, τηλ. 2310.222503, fax 2310.421196


ευχαριστουμε φιλε, οσοι πιστοι προσελθετε , εγω ειμαι μεσα και θα παω!

Ταξιδευτής
29/06/2007, 20:03
http://anadasosi.blogspot.com/

Παιδια, ηδη το πρωτο blog ξεκινησε... Αν συντονιστουμε εχουμε ελπιδες! :wave2:

crs-k
29/06/2007, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
......................

Οικολόγοι Πράσινοι
ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ
www.ecogreens.gr e-mail: ecogreen@otenet.gr
Αθήνα: Κολοκοτρώνη 31, 10562, τηλ. 210.3241001, fax 210 3241825
Θεσσαλονίκη: Φιλίππου 51, 54631, τηλ. 2310.222503, fax 2310.421196


Ειναι Πολιτικο ( :yuck: ) κομμα! :sick:

MikeG
29/06/2007, 20:04
Από ότι κατάλαβα βέβαια είναι κομματικό αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση σχεδόν ταυτίζεται μέχρι ένα σημείο με τις σκέψεις μας.
Αν ζούσα Αθήνα σίγουρα θα πήγαινα!

MikeG
29/06/2007, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ειναι Πολιτικο ( :yuck: ) κομμα! :sick:

Χρήστο μόλις το έγραψα & εγώ. Απλά ψάχνωντας στο δίκτυο το βρήκα & το παρέθεσα χωρίς να θέλω να σημαίνει κάτι άλλο. Προσωπικά ούτε το γνωρίζω αυτό το κόμμα ούτε θέλω να έχω σχέσεις με παρόμοιες καταστάσεις ειδικά για τέτοια θέματα.
Ελπίζω να μην υπάρξει παρεξήγηση

Χωμάτινος
29/06/2007, 20:09
ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ



ΔΕΥΤΕΡΑ ΒΡΑΔΥ ΣΤΟ ΔΕΛΕΑΡ, ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ.





να 'σε καλά ωρε Μιχαλιό

el_hymador
29/06/2007, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
http://anadasosi.blogspot.com/

Παιδια, ηδη το πρωτο blog ξεκινησε... Αν συντονιστουμε εχουμε ελπιδες! :wave2:


δεν ειμαστε μονοι μας!!!

el_hymador
29/06/2007, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
http://anadasosi.blogspot.com/

Παιδια, ηδη το πρωτο blog ξεκινησε... Αν συντονιστουμε εχουμε ελπιδες! :wave2:


τους εστειλα mail, φυσικα οχι εκπροσωποντας το moto , αλλα την πρωτοβουλια μας.

kaps
29/06/2007, 21:20
Με σπουδές δασοπονίας στο καρπενήσι κατιτίς μπορώ και εγώ να προσφέρω. Για την ιστορία ανέβηκα σήμερα προς Πάρνηθα . Στην πρώτη στροφή με σταμάτησε περιπολικό. Σε ερώτησή του που πάω του απαντώ , να βοηθήσω τα παιδιά επάνω. κάτι είπε στο ασύρματο και με ρωτά αν είμαι σε κάποιο όμιλο σύλλογο κ.λ.π . Λ@λ@κία μου του είπα όχι απλά προσφέρομαι εθελοντικά .Μου έδειξε την επιστροφή για να φύγω . Φευγοντας σταματάνε τύπισα ξανθιά πουρέκλα με τζιπ.Την ρωτάνε που πάει και αυτή απόλυτα φυσικά απαντά Τελεφερίκ για καζίνο:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: . ΤΟ ΚΟΥΦΟΟΟΟΟΟΟ..................Την άφησαν και πέρασε . λίγο πιο κάτω μπήκα θρακομακεδόνες μπας και βρω μονοπάτι να χωθώ για επάνω . Τι αντίκρυσα;:eek: :eek: :eek: Στα 200 μέτρα έκαιγε στο φαράγγι η φωτιά και ακριβώς πιο κάτω μπετονιέρα έριχνε μπετά .... :yuck: :yuck: Το δε τελεφερίκ κανονικά ανεβοκατέβαινε. Τι να πεις τι να πούμε σε αυτή τη χώρα με τους γελοίους πολιτικούς:bawl:

makis206
29/06/2007, 22:01
Kάααααατι γίνεται σιγά σιγά.. σαααν να βλέπω να σκάνε μερικά χαμογελάκια μέσα απ'όλη αυτή τη μαυρίλα που μας σκέπασε σήμερα..

Χωρίς να έχει γίνει τίποτα μέχρι στιγμής αισθάνομαι ότι ήδη έχετε καταφέρει πολλά !

Σε ότι μπορώ κι εγώ απ'τα νότια υπολογίστε με, σαν βοηθός του MikeG ένα πράγμα !

Αυτή τη στιγμή δεν ξέρω τι θα μπορούσα να κάνω και στα ιντερνετικο-κομπιουτερίστικα ψιλοσκραπίζω, το ίδιο ισχύει και γι'αυτά τα δενδρυλιοθέματα... λατρεύω όμως τη φύση και το πράσινό της κι απ'την άλλη αυτές οι συλλογικές προσπάθειες με τραβάνε λέμε !

Σαν να δέσατε έναν κόμπο και άθελά σας να με βάλατε μέσα ωρέ !

+ ένας λοιπόν

:wave2:

kalesin
29/06/2007, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ



ΔΕΥΤΕΡΑ ΒΡΑΔΥ ΣΤΟ ΔΕΛΕΑΡ, ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ.





να 'σε καλά ωρε Μιχαλιό



το σκεφτομουνα σαν χαρουμενο αυτο το Δελεαρ,


αλλα θα ειναι ακομα καλυτερο


θα ειναι ξυπνιο κ ενεργοποιημενο

:wave2: :wave2:


τα λεμε τη Δευτερα

Rezeguet
29/06/2007, 22:20
edw exete kai yposthrikth apo Deutschland :)
Amesh voh8eia vevaia dyskolo, alla mporw na metafrasw k steilw kapoio eggrafo se kapoia organwsh apo dw meria, einai arketa pio organwmenoi kai mporoun na askhsoun ligo piesh sthn kyvernhsh.

To 8ema einai na exoun xeiropiasta stoixeia wste na ginei kai pio dhmosio to 8ema. Ena kala domhmeno me arketes plhrofories antirposopeytiko ths katastashs kai twn gegonotwn keimeno xreiazetai (sta ellhnika h agglika) kai to analamvanw egw apo kei.
:wave2:

gia to gamwto re paidia. den ginontai ayta ta pragmata sthn eyrwph (??) en eth 2007...
:mad: :mad: :mad:

crs-k
30/06/2007, 07:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
το σκεφτομουνα σαν χαρουμενο αυτο το Δελεαρ,


αλλα θα ειναι ακομα καλυτερο


θα ειναι ξυπνιο κ ενεργοποιημενο

:wave2: :wave2:


τα λεμε τη Δευτερα


Θα ειναι οπως ηταν το Δελεαρ.


ΔΕΝ γινονται "εν βρασμω" αυτα τα πραγματα. :nono:

Θα βρεθουμε αλλες μερες, οσοι πραγματικα ενδιαφερονται και σε αλλους τοπους.

Χωμάτινος
30/06/2007, 08:02
ΒΑΣΙΛΗΗΗΗ !!! (Uriah Heep)


για πε ρε καρντάση κι εσύ τη γνώμη σου που το κατέχεις το άθλημα..


Η προσκόμιση στην πολεοδομία φωτογραφικών αποδείξεων καταπάτησης αρκεί γιά να τους χαλάσει τη μανέστρα ή είναι μάταιος κόπος;

Uriah Heep
30/06/2007, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
Ena kala domhmeno me arketes plhrofories ....

Την λέξη "δομημένο"...να αποφεύγεις στο εξής να την χρησιμοποιείς στην Ελλάδα...

...χρησιμοποιείται αποκλειστικά από ημιαναλφάβητους ασπόνδυλους κηφήνες, που οδήγησαν σε συναινετικό βιασμό "κατά συρροήν" των χρημάτων των συνταξιούχων...

...όχι τίποτα, αλλά μη βρεις κανένα μπελά!

:beer: :beer: :beer:

airamhag
30/06/2007, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ



Όσοι ενδιαφέρονται να προσφέρουν, να είναι τη Δευτέρα στο Δέλεαρ.


+1

Zid
30/06/2007, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Πριν απο λιγο μιλησα με τον Κωστα (Hymador) και θελουμε ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ να κανουμε κατι -οτιδηποτε- για το αγαπημενο μας βουνο.

Και βλεπω οτι και αλλοι νοιωθουν το ιδιο! ΑΣ ΣΥΣΠΕΙΡΩΘΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ!

Ο Κωστας θα τα αναλυσει και καλυτερα, αλλα η βασικη σκεψη ειναι να ξεκινησουμε ενα blog για να συντονιστουμε, και να μαζεψουμε κοσμο!

ΔΡΑΣΗ: Μαζικη διαμαρτυρια μπροστα στη Βουλη (πχ με δενδριλια και πανο)

ΔΡΑΣΗ: Παρακολουθηση της Παρνηθας απο αεροφωτογραφιες (ακομα σκεφτομαι ΜΗΠΩΣ το google earth pro εχει τετοια δυνατοτητα) και παραλληλα μια βολτα κατα τακτα διαστηματα στο βουνο.

ΟΠΟΥ ΔΟΥΜΕ ΠΕΡΙΦΡΑΞΕΙΣ/ΚΛΠ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ! :mad:

Απο εκει και περα, οταν η μαυρη καταστροφη καταλαγιασει, να ανεβουμε στο βουνο και να δουμε την εκταση της καταστροφης... (αν και οι πληροφοριες λενε για το 50% της Παρνηθας οτι εχει καει...)

Ενημερωση απο ΕΙΔΙΚΟΥΣ: ΓΕΩΠΟΝΟΥΣ, ΔΑΣΟΛΟΓΟΥΣ, ΔΑΣΑΡΧΕΙΟ, για το τι ΜΠΟΡΟΥΜΕ να κανουμε και το τι ΔΕΝ πρεπει να κανουμε.

Ενημερωση ΠΡΟΣ συλλογους (ορειβατικους, περιηγητικους, κλπ), δασαρχεια, κοινοτητες, και ιντερνετικα φορα, καθως και αποστολη email με τα στοιχεια του blog στους γνωστους μας.

Πιστευω ρε παιδια οτι δεν ειναι τιποτα να βοηθησουμε ολοι απο λιγο για αυτο το κακομοιρο βουνο που τωρα πια το καναμε σαν τα μουτρα μας..... :sad: :sad:

Οπως το βλεπω οι ενδιαφερομενοι μεχρι τωρα ειναι:

1. El Hymador (Κωστας)
2. Ταξιδευτης (Νικος)
3. Μανος
4. Lamogio

Tai; MikeG; Τι λετε; ...............Ποιος αλλος θελει;

Μακαρι αυτη η λιστα να φτασει το 10,000!!! :wave2: Βάλε και εμένα Νίκο ... :wave2: Πρέπει όντως να κάνουμε κάτι για τα επόμενα χρόνια...

Uriah Heep
30/06/2007, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
ΒΑΣΙΛΗΗΗΗ !!! (Uriah Heep)


για πε ρε καρντάση κι εσύ τη γνώμη σου που το κατέχεις το άθλημα..


Η προσκόμιση στην πολεοδομία φωτογραφικών αποδείξεων καταπάτησης αρκεί γιά να τους χαλάσει τη μανέστρα ή είναι μάταιος κόπος;


Σου προτείνω να πας σε κανένα άλλο πιό έντιμο ...οίκο ανοχής...



:beer: :beer: :beer:

zephyr1
30/06/2007, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Θα ειναι οπως ηταν το Δελεαρ.


ΔΕΝ γινονται "εν βρασμω" αυτα τα πραγματα. :nono:

Θα βρεθουμε αλλες μερες, οσοι πραγματικα ενδιαφερονται και σε αλλους τοπους.

Ετσι ακριβως.

Αφηστε το δελεαρ να ειναι για το χαχαμπαχα.

mourgakos
30/06/2007, 09:37
να δω τον αυγουστο ποσα θα χτιστουν αυθημερον..

θα ναι κανενας που θα ειχε προβατοστασιο ο προπροπρο παππος του και εχει και 4 μαρτυρες να το πιστοποιησουν ,επειδη καηκαν τα χαρτια....δεν ξερω αν τους εχουν μουμιοποιησει...

και αν πας και τοθ κανεις καμια μηνυση,μετα ...σε κυνηγουν χιλιοι διαολοι...

σαπιλα παντου...

airamhag
30/06/2007, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
να δω τον αυγουστο ποσα θα χτιστουν αυθημερον..

θα ναι κανενας που θα ειχε προβατοστασιο ο προπροπρο παππος του και εχει και 4 μαρτυρες να το πιστοποιησουν ,επειδη καηκαν τα χαρτια....δεν ξερω αν τους εχουν μουμιοποιησει...

και αν πας και τοθ κανεις καμια μηνυση,μετα ...σε κυνηγουν χιλιοι διαολοι...

σαπιλα παντου...


μετα τις εκλογες ολα αυτα...

γιατι με το κραξιμο που φαγανε θα το παιξουν παναγιτσες...


οσο για ολα αυτα που μας εξοργιζουν κ μας πικραινουν ...

μαζικη αποχη..κ πορεια την ημερα των εκλογων...

kalesin
30/06/2007, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Θα ειναι οπως ηταν το Δελεαρ.


ΔΕΝ γινονται "εν βρασμω" αυτα τα πραγματα. :nono:

Θα βρεθουμε αλλες μερες, οσοι πραγματικα ενδιαφερονται και σε αλλους τοπους.



εγω παντως τα μπουκαλακια μου θα τα φερω... κ τα κανουμε οτι νομιζετε

:lol: :lol:

:wave2: :wave2:

gcrook
30/06/2007, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Σου προτείνω να πας σε κανένα άλλο πιό έντιμο ...οίκο ανοχής...



:beer: :beer: :beer:

:beer:

Ειπαμε να καυτηριασουμε αδερφε, αλλα εσυ τσακιζεις κοκκαλα....

el_hymador
30/06/2007, 15:37
.....


Τα 6 τραγικά λάθη που έκαναν στάχτη την Πάρνηθα


Σε τραγικά λάθη και ολιγωρία αποδίδουν παράγοντες ακόμα και μέσα από το Πυροσβεστικό Σώμα τη μεγάλη καταστροφή που συντελέστηκε στην Πάρνηθα, όπου χάθηκε ο τελευταίος και μεγαλύτερος πνεύμονας της Αττικής και μάλιστα με τρία μποφόρ.

Κανείς δεν μπορεί να πει κουβέντα για τις προσπάθειες που καταβάλλουν οι πυροσβέστες στα μέτωπα των πυρκαγιών, οι οποίοι έχουν ξεπεράσει τα όρια αντοχής, αλλά εκεί που εντοπίζεται το πρόβλημα είναι κυρίως στα αντανακλαστικά του κρατικού μηχανισμού και στην αξιολόγηση της κατάστασης, καθώς και στον τρόπο διαχείρισης των μέσων και των δυνάμεων.

Σύμφωνα με καταγγελίες,οι αιτίες που οδήγησαν στο κακό, που δεν μπορεί να αποκατασταθεί στην Πάρνηθα και το οποίο θα πληρώσει ακριβά η Αθήνα τα επόμενα χρόνια , είναι οι εξής:

1 Δεν αξιολογήθηκε σωστά ο κίνδυνος, όταν η φωτιά στα Δερβενοχώρια πήρε πολύ μεγάλες διαστάσεις. Δασολόγοι καταγγέλλουν ότι είχαν προειδοποιήσει από τις 10 το πρωί ότι η Πάρνηθα ήταν σε άμεσο κίνδυνο, όταν ακόμα οι φλόγες απείχαν περίπου 15 χιλιόμετρα από το πυκνό δάσος, αλλά δεν δόθηκε σημασία σε αυτή την προειδοποίηση, γιατί το μέτωπο φαινόταν πως πήγαινε προς τη Μάνδρα. Ετσι οι φλόγες διήνυσαν μια έκταση σχετικά εύκολη, αφού το έδαφος είναι επίπεδο, και μπήκαν στο δάσος. Από την ώρα εκείνη χάθηκε το παιχνίδι.

2 Στο βουνό υπάρχουν δρόμοι, όχι όμως και αντιπυρικές ζώνες, γιατί η κατασκευή τους απαιτεί πολύ μεγάλα κονδύλια. Ετσι τα πυροσβεστικά οχήματα δεν μπορούσαν να κινηθούν με ευκολία και να περιορίσουν τη φωτιά σε ένα σημείο που δεν θα μπορούσε να επεκταθεί. Οι πυροσβέστες αναγκάζονταν να κόβουν κλαδιά και δένδρα για να μπορέσουν να κάνουν εγκατάσταση μέσα στο πυκνό δάσος και να πλησιάσουν τις τεράστιες φλόγες με τις μάνικες.

3 Οταν η πυρκαγιά μπήκε στην Πάρνηθα, εστάλη μόνο ένα ελικόπτερο μέσα στα πρώτα λεπτά και ένα όχημα, αφού οι δυνάμεις ήταν διάσπαρτες στις άλλες μεγάλες πυρκαγιές και γι αυτό δεν αντιμετωπίστηκε στον χρόνο που απαιτείται για μια τέτοια εξαιρετικά σοβαρή περίπτωση και όταν έφτασαν οι ενισχύσεις ήταν πλέον αργά.

4 Τρία από τα πυροσβεστικά αεροπλάνα του στόλου της Πυροσβεστικής είχαν καθηλωθεί την προηγούμενη μέρα λόγω βλάβης, αφού είχαν καταπονηθεί λόγω της συνεχούς λειτουργίας τους στις άλλες μεγάλες πυρκαγιές της χώρας.

5 Ο μηχανισμός δασοπυρόσβεσης, παρά το γεγονός ότι ο Βύρων Πολύδωρας είχε κηρύξει την έναρξη της αντιπυρικής περιόδου έναν μήνα νωρίτερα, την 1η Μαϊου, το εξοπλιστικό πρόγραμμα δεν έχει ακόμα ολοκληρωθεί 100%. Συγκεκριμένα, ο σχεδιασμός προέβλεπε για φέτος τη μίσθωση έξι μεγάλων ρωσικών ελικοπτέρων Μ-26 και μισθώθηκαν μόνο τα δύο αρχικά, ενώ πριν από λίγες μέρες μισθώθηκαν άλλα δύο και για τα υπόλοιπα εκκρεμεί ακόμα ο διαγωνισμός. Και αυτό όταν όλοι περίμεναν ένα δραματικό καλοκαίρι.

6 Σοβαρό ρόλο στην καταστροφική εξέλιξη που είχε για την Πάρνηθα η πυρκαγιά έπαιξε και η κατάσταση με τους πυλώνες της ΔΕΗ στα Δερβενοχώρια. Η φωτιά εκεί, που στη συνέχεια επεκτάθηκε στην Πάρνηθα, εκδηλώθηκε αφενός από πυλώνα, αφετέρου πήρε μεγάλες διαστάσεις γιατί τα αεροπλάνα απέφευγαν τις ρίψεις νερού κοντά τους, επειδή υπήρχε κίνδυνος να προκληθούν σοβαρές βλάβες, που θα μπορούσαν να οδηγήσουν και σε μπλακ άουτ.

el_hymador
30/06/2007, 15:40
Η αλήθεια είναι ότι το μέγεθος του προβλήματος που αντιμετώπισε η Πυροσβεστική σε όλη την Ελλάδα ξεπέρασε κάθε πρόβλεψη. Μέσα σε τρεις μέρες εκδηλώθηκαν 307 πυρκαγιές σε όλη την επικράτεια, πολλές από τις οποίες ήταν από τις μεγαλύτερες των τελευταίων χρόνων.

Η ταυτόχρονη εκδήλωση μεγάλης πυρκαγιάς στο Σχηματάρι και στην Αυλίδα υποχρέωσε τον αρχηγό του Π.Σ. να πάρει τέσσερα αεροσκάφη από τη φλεγόμενη Πάρνηθα για να σώσει τα σπίτια.

Ομως η κατάσταση στο Σώμα είναι η χειρότερη που θα μπορούσε να υπάρξει με τα 4.000 και πλέον κενά που το έχουν εξαντλήσει και το έχουν καταστήσει αναποτελεσματικό.

Η χαριστική βολή δόθηκε και με τις κρίσεις των τελευταίων δύο χρόνων, κατά τις οποίες απομακρύνθηκαν οι περισσότεροι έμπειροι αξιωματικοί, για κομματικούς λόγους, αλλά και λόγω των ομάδων που είχαν δημιουργηθεί γύρω από τον νυν αρχηγό και τον Παναγιώτη Φούρλα.

DimChios
30/06/2007, 15:48
:rolleyes:

el_hymador
30/06/2007, 15:50
ΤΜΗΜΑΤΑΡΧΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΔΑΣΑΡΧΕΙΟΥ ΠΑΡΝΗΘΑΣ
«Δεν ανταποκρίθηκαν από νωρίς το πρωί στην έκκλησή μας»

«Αν είχαν ανταποκριθεί από νωρίς το πρωί στην έκκλησή μας, τώρα δεν θα θρηνούσαμε τα αποτεφρωμένα στρέμματα της Πάρνηθας», λέει κατηφής ο τμηματάρχης Προστασίας του Δασαρχείου Πάρνηθας, δασολόγος Αντώνης Θεοχάρης.

Η ολιγωρία της Πολιτικής Προστασίας και το γεγονός ότι οι αρμόδιοι δεν έλαβαν σοβαρά υπόψη τους τις προβλέψεις των δασολόγων της Πάρνηθας για επέκταση της φωτιάς και προς τον εθνικό δρυμό απέβησαν μοιραία για τη μετέπειτα σχεδόν ολοκληρωτική καταστροφή της περιοχής....

«Μαύρη μέρα ξημέρωσε για τη δασοπονία αλλά και για την Αττική... Από το πρωί της Πέμπτης, γύρω στις 10, και όταν η φωτιά ακόμη βρισκόταν στην περιοχή της Βοιωτίας, προβλέψαμε ότι αν περάσει την εθνική, δεν θα υπήρχε σωτηρία για την Πάρνηθα... Αμέσως, ο δασάρχης μας ενημέρωσε την Πολιτική Προστασία για να λάβει τα απαραίτητα μέτρα και να τοποθετηθούν εγκαίρως τα πυροσβεστικά οχήματα στις παρυφές του βουνού...

Η πύρινη λαίλαπα δεν έπρεπε να περάσει τον πίσω δρυμό γιατί τότε θα ήταν φύσει αδύνατον να ανακοπεί... Δυστυχώς, κανένας δεν τον άκουσε και ενώ η φωτιά προχωρούσε και το απόγευμα είχε φθάσει πια σε μας, ξαναπήρε κατά τις 6 με 7 την Πολιτική Προστασία, αλλά πλέον ήταν αργά...

Οι φλόγες είχαν αρχίσει να κατασπαράζουν το βουνό, την ανάσα μας και την ίδια μας τη ζωή...», συμπληρώνει.

Ολα ή σχεδόν όλα θα είχαν αποτραπεί αν οι πυροσβεστικές δυνάμεις είχαν ανακόψει την πορεία της φωτιάς προτού αυτή εισχωρούσε στην καρδιά του πυρήνα της Πάρνηθας. Υπάρχουν επίπεδες εκτάσεις και αντιπυρικές ζώνες.

Ετσι θα μπορούσαν να την αναχαιτίσουν... Η διάταξη των πυροσβεστικών δυνάμεων, όμως, άφησε ακάλυπτη όλη την πλευρά προς τον πυρήνα της εθνικού δρυμού. «Οταν πια η φωτιά είχε φτάσει στον δρόμο προς τον Αυλώνα, δεν μπορούσε κανένας να επέμβει... Παραμείναμε απλοί θεατές σε κάτι που μας αφορούσε άμεσα, αλλά δεν είχαμε τη δυνατότητα να παρέμβουμε στην εξέλιξή του...

Αυτήν τη στιγμή και με ακόμη τρία μέτωπα σε εξέλιξη θρηνούμε πάνω από το 50% του πυρήνα (38.000 στρέμματα) του εθνικού δρυμού, καθώς και πολλά ακόμη περιφερειακά στρέμματα και ένα μοναδικής αξίας ελατοδάσος, το οποίο δε θα ξαναδούμε... Μπορεί να δούμε πεύκο ή πουρνάρι, αλλά έλατο ποτέ ξανά..... Μια χιλιετία θέλει για να ξαναζωντανέψει το έλατο... Μειώνεται αισθητά ο βιότοπος του ελαφιού και για όσα γλίτωσαν τίθεται άμεσα θέμα επιβίωσής τους... Με το που ξεκίνησε η καταστροφή ανοίξαμε τις πόρτες του εκτροφείου για να μην εγκλωβιστούν τα ελάφια και χαθούν... Ολα χάνονται στον κυκεώνα ενός κακού συντονισμού...

el_hymador
30/06/2007, 16:15
Δεν νομιζω να ισχυριστει κανεις οτι οι πυροσβεστες δεν κανουν καλα την δουλεια τους....και σιγουρα με 307 πυρκαγιες σε ολη την επικρατεια δεν ηταν ευκολο το εργο τους....

ομως...

ΑΓΝΟΗΣΑΝ ΚΑΙ ΥΠΟΤΙΜΗΣΑΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ ΣΤΑ ΔΕΡΒΕΝΟΧΩΡΙΑ

Ασχετοι καρεκλοκενταυροι, λιγδιαρικα τρωκτικα ''δημοσιας'' νοοτροπιας και αναισθητοι εν δυναμει δολογονοι (εμμεσως πλην σαφως)....αυτοι μας κυβερνουν, αυτοι μας αξιζουν!!



ΕΠΕΛΕΞΑΝ ΝΑ ''ΔΙΑΦΥΛΑΞΟΥΝ'' ΤΟΥΣ ΠΥΛΩΝΕΣ ΤΗΣ ΔΕΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΖΙΝΟ(Θα φαει καλα...το υποσχομαι!) ΑΝΤΙ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ. ΔΕΣΜΕΥΣΑΝ ΤΕΣΕΡΑ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΑ ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ...

Πολιτικο κοστος, πολιτικο κοστος, πολιτικο κοστος....αυτο ειναι η μονη του εννοια...πως θα επανεκλεγουν, πως θα δημιουργησουν τις προϋποθεσεις για να την βγαλουν καθαρη...

Φταιμε και εμεις....γιατι πολλοι θα εκραζαν και θα εσκουζαν αν μεναμε για μερες χωρις ηλεκτρικο...θα βγαιναν στα καναλια ιδρωμενες παχυσαρκες κυριες, καφενοβιοι, μοντελες, τα μεσημεριαναδικα, οι αθλια συνομωταξια δηοσιογραφισκων και θα λεγαν οτι δεν νοιαστηκε κανεις για αυτους....θα συμφωνουσαν ολοι οτι ''καλυτερα να τους κοπει το χερι παρα να τους ξαναψηφισουν''...που επι δυο-τρεις μερες εμειναν χωρις ρευμα και δεν δουλευε το a/c...

Περιβαλλοντολογοι βγηκαν εχθες και δηλωσαν πως:

η μεση θερμοκρασια του Λεκανοπεδιου θα αυξηθει κατα 1,5 - 2 βαθμους ...και αυτο ειναι η αισιοδοξη προβλεψη...αυτη την αυξηση ειχαν παρατηρησει στο μικροκλιμα περιοχης της Αττικης, οταν πριν απα μερικα χρονια καηκαν 5.000 στρεματα πευκοδασους.....φανταστειτε τι επιπτωσεις θα εχει η αποτεφρωση 100.000 στρεματων...

32 οχηματα της πυροσβεστικης εσπευσαν να προστατευσουν το Καζινο....κατεβρεχαν τον προαυλιο χωρο και ηταν σε επιφυλακη....ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΤΕ ΑΥΤΟ;;;;!!!!!
Αφησαν το δασος απροστατευτο για να εχουν την δυνατοτητα οι ''τζογαδοροι'' και τα V.I.P.s του κολου να επιδιδονται σε παιχνιδακια τυχης....προφανως κανεναν απο αυτους δεν τον ενδιαφερει το σεληνιακο τοπιο που θα αντικρυζει γυρω του....

ΤΟ ΚΑΖΙΝΟ ΣΩΘΗΚΕ ΠΑΙΔΙΑ!!! ΕΥΤΥΧΩΣ!!! ΤΟ ΚΑΖΙΝΟ ΣΩΘΗΚΕ!!!!

Τεσσερα αεροπλανα θα μπορουσαν να εχου επιτυχει πολλα....αντ΄αυτου προτιμηθηκε να συνδραμουν σε αλλες περιοχες για να μην καουν σπιτια....γιατι στην τελικη τους ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΥς ΨΗΦΟΦΟΡΟΥΣ ΤΟΥς ΠΡΟΦΥΛΑΞΑΝ!! αυτους που απεκτησαν αδεια οικοδομησης με την υποσχεση μιας ψηφου....

Ποσο θα κοστιζε γαμω την πουτανα μου η αποζημιωση 50,100 η 150 σπιτιων; ποσο; το κοστος απο την καταστροφη της Παρνηθας το εχει αντιληφθει κανενα απο αυτα τα ζωα;;;




ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΛΕΤΕ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΣΑΣ @ΡΧΙΔΙ@!!!

...οταν θα πλημμυρισει ολη η Αθηνα...

gcrook
30/06/2007, 16:27
Καποιοι εδω μεσα αλλα και σε αλλα φορουμ εγραψαν να κρατησουμε την οργη μας για μερικους μηνες...
Και να την απελευθερωσουμε στν πρωτη βιλα που θα σηκωθει με θρασος μεσα στα αποκαιδια.

Καριοληδες θα ερθει και η ωρα σας καποτε.
Τετοια υβρις δεν μενει ατιμωρητη ουτε εδω αλλα ουτε και στον αλλο κοσμο.

el_hymador
30/06/2007, 16:30
...αρκετά από τα κόκκινα ελάφια έπεσαν θύματα της πυρκαγιάς. Τα περισσότερα όμως, όπως και τα λίγα ζαρκάδια, αγριόγιδα και κρι-κρι φαίνεται πως έφυγαν προς άλλες περιοχές.


....οπου και θα τα περιμενουν με ανοιχτε αγΚ..ανες τα ανθρωποειδη - κυνηγοι....:rolleyes:

el_hymador
30/06/2007, 16:32
Πληγές που δύσκολα επουλώνονται

Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις, 25.000 στρέμματα δάσους, από τα 38.000 του εθνικού δρυμού της Πάρνηθας, έως αργά το βράδυ της Παρασκευής είχαν γίνει στάχτη.

«Ψηλά μαυρόπευκα ηλικίας έως και 100 ετών, φτελιές, κέδροι, λεύκες έγιναν κάρβουνο. Σπάνια φυτά και πανέμορφα λουλούδια, όπως η κόκκινη τουλίπα, ο κόκκινος κρίνος, η καμπανούλα της Πάρνηθας μαζί με χιλιάδες πεύκα παραδόθηκαν στις φλόγες. Η εμπειρία της Πεντέλης μας έδειξε ότι θα χρειαστούν τουλάχιστον δέκα χρόνια, χωρίς καμία ανθρώπινη παρέμβαση, προκειμένου να δημιουργηθεί ένα νέο δάσος και αυτό μόνο με πεύκα», λέει στα Νέα ο περιβαλλοντολόγος κ. Φίλιππος Κυρκίτσος.

Ειδικότερα, το ελατοδάσος της Πάρνηθας υπέστη ολική καταστροφή. Όπως αναφέρει ο πρόεδρος της Εταιρείας Προστασίας Φύσης κ. Γιώργος Σφήκας, «τα έλατα δεν αναγεννώνται. Είναι εξαιρετικά ευαίσθητα και απαιτητικά. Χρειάζονται σκιά και δροσιά για να μπορέσουν να φυτρώσουν οι σπόροι. Ακόμα και αν γίνει τεχνική αναδάσωση μικρών ελάτων, τα νέα δέντρα δεν πρόκειται να επιβιώσουν. Θεωρώ ότι τα παιδιά μας δεν πρόκειται να ξαναδούν αυτό το δάσος. Ίσως το δουν κάποτε, στα βαθιά τους γεράματα τα εγγόνια μας».

Τα περίφημα «κόκκινα ελάφια» της Πάρνηθας και η τύχη τους από εδώ και στο εξής απασχολούν επίσης τους επιστήμονες. « O καλοκαιρινός βιότοπος των περίπου 400 ελαφιών της Πάρνηθας καταστράφηκε ολοσχερώς», λέει ο κ. Παναγιώτης Λατσούδης, υπεύθυνος προγράμματος προστασίας ελαφιών του WWF. Μεγάλη ζημιά υπέστη και ο πληθυσμός των πουλιών που ζούσαν στις περιοχές που κάηκαν.

gcrook
30/06/2007, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
...αρκετά από τα κόκκινα ελάφια έπεσαν θύματα της πυρκαγιάς. Τα περισσότερα όμως, όπως και τα λίγα ζαρκάδια, αγριόγιδα και κρι-κρι φαίνεται πως έφυγαν προς άλλες περιοχές.


....οπου και θα τα περιμενουν με ανοιχτε αγΚ..ανες τα ανθρωποειδη - κυνηγοι....:rolleyes:

θα ελεγα οτι σε εχει παρει απο κατω περισσοτερο απ'οσο θα επρεπε:sad:

el_hymador
30/06/2007, 16:38
1,5 με 2 βαθμους αυξηση της θερμοκρασιας;;; γραψτε λαθος....


Αύξηση της θερμοκρασίας 3-5 βαθμούς

«Η ύπαρξη ενός δάσους συντελεί στη μεγαλύτερη ανάκλαση ηλιακής ακτινοβολίας προς το διάστημα, με αποτέλεσμα χαμηλότερες θερμοκρασίες και αίσθηση της δροσιάς. Αντιθέτως, ένα γυμνό και ξηρό έδαφος θερμαίνεται περισσότερο, αντανακλά την ακτινοβολία προς την πόλη και μπορεί να συντελέσει σε αύξηση κατά περιπτώσεις της θερμοκρασίας μέχρι και 3-5 βαθμούς.



Ετσι, ετσι να αρχισουμε να ψοφαμε μαζικα απο θερμοπληξιες.....να σκασουμε σαν τα ποντικια!

Να λειτουργουμε τα A/C 24/7 τερμα, να μην εχουμε ρευμα , να υπερφορτωνεται το δικτυο, να γινονται black-outs, να γινονται βραχυκυκλωματα στους ΑΣΥΝΤΗΡΗΤΟΥΣ!!! πυλωνες μεσα στα δαση, μεχρι που να τα καψουμε ολα, να μην μεινει ουτε δεντρο!!!.....και τοτε μεσα στα αποκαϊδια να χορεψουμε μια μεταλλαγμενη pop-ζεμπεκια για κυκνειο ασμα...

tai
30/06/2007, 16:56
και για να καταλάβουμε την αύξηση, σκεφτείτε το 46αρι το προχτεσινό να γίνει (46+4-5) 50-51 c

:a023:

el_hymador
30/06/2007, 17:05
Οι πρωτες πληροφοριες για αναδασωση...

δυστυχως το ελατο παπαλα...


Ο κ. Σπαθής είναι απαισιόδοξος για το αν θα μπορέσει να αποκατασταθεί το αιωνόβιο ελατοδάσος της Πάρνηθας. Είναι δύσκολη η επανίδρυση της δασικής ελάτης, δήλωσε χθες στο «Εθνος», ενώ επισήμανε πως το συγκεκριμένο δάσος είχε φθάσει στο χαμηλότερο δασοόριο που γίνεται. Οι μελέτες θα δείξουν αν -και πού- θα μπορέσει να αποκατασταθεί, αν το έδαφος είναι το ενδεδειγμένο για να φυτευτεί αμέσως η ελάτη ή αν θα χρειαστεί σε πρώτη φάση να δημιουργηθεί «προδάσος» από άλλα δέντρα και φυτά, όπως η ακακία, το σπάρτο ή άλλα εδαφοβελτιωτικά είδη. Σε κάθε περίπτωση, οι μελέτες αναδάσωσης πρέπει να επισπευστούν ώστε να μπορέσουν να ξεκινήσουν οι αναδασώσεις κατά το ενδεδειγμένο διάστημα που είναι οι μήνες Νοέμβριος-Δεκέμβριος-Ιανουάριος-Φεβρουάριος.

Πρόεδρος Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Πάρνηθας, Δημήτριος Σπαθής


Παραλληλα, ειχα μια πρωτη τ/φ επικοινωνια με δασολογο...ο ανθρωπος μου ειπε καποια πραγματα σε γενικα πλαισια και μου επισημανε πως σε καμια περιπτωση δεν αποτελουν σταρτηγικη αναπαλασης της Παρνηθας.

-Ειναι πολυ σημαντικο να εχουν μεινει δεντρα απο καθε ειδος (εστω και ελαχιστα) τα οποια θα αποτελεσουν τον γεννησιουργο πυρηνα για την μακροχρονη αναπλαση του δασους....

-Αυτη την στιγμη, δεν εχει καει το υπεδαφος μεσα στο οποιο βρισκονται ολοι οι σποροι ανεπαφοι. Η φωτια ''ετρεχε'' απο δεντρο σε δεντρο και δεν εκαιγε σε ενα σημειο για ωρα.
Το εδαφος θα εμπλουτιστει απο τα συστατικα της τεφρας. Αρα η υπαρξη σπορων και η περιεκτηκοτητα του εδαφους σε θρεπτικα συστατικα, ειναι η καλυτερη βαση για την αναγεννηση.

αυτο που επισημανθηκε οτι ΙΣΧΥΕΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΔΑΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΕΙ(ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΝΗΘΑ) ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ:


ΑΝ ΞΑΝΑΚΑΕΙ ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΤΟΥ

Υπαρχει σωρος απο καρβουνο στο εδαφος...μια πυρκαγια τωρα,θα δημιουργησει απιστευτα υψηλες θερμοκρασιες οι οποιες θα καταστρεψουν οτιδηποτε υπαρχει στο υπεδαφος, συμπεριλαμαβανομενων των σπορων.....οι θερμοκρασιες μπορουν να φτασουν σε τετοιο βαθμο που εχει παρατηρηθει ακομα και ''υαλοποιηση'' του εδαφους.

Το ιδιο ισχυει φυσικα και για φωτια στα επομενα χρονια...το ΔΑΣΟΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΤΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ!!
ειδικα οταν αρχισουν να φυτρωνουν οι πρωτοι βλαστοι και το οικοσυστημα αρχισει σιγα-σιγα να επαναλειτουργει....αν μπει φωτια τοτε , ξεχναμε το δασος οριστικα και εχουμε εναν ωραιοτατο καραφλο λοφο να μας θυμιζει τα παλια...


Το σημαντικοτερο ειναι ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΟΥΝ ΚΙΝΗΣΕΙΣ απο ανθρωπους που δεν γνωριζουν...η διαδικασια της αναδασωσης (ειτε τεχνητης, ειτε φυσικης) ειναι ιδιαιτερα λεπτεπιλεπτη και ευαισθητη....ειναι πολλες οι συνισταμενες που λαμβανονται υπ οψη πριν ξεκινησει οποιαδηποτε διαδικασια και αυτες ειναι που καθοριζουν που ποτε και με ποιον τροπο θα παραγματοποιηθει αναδασωση.

ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΝΑ ΕΠΟΥΛΩΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΕΙΔΙΚΩΝ ΤΙΣ ΠΛΗΓΕΣ ΤΟΥ....ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ , ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ...

zephyr1
30/06/2007, 17:15
Ρε παιδια ,το μεγαλυτερο μερος του Ελληνικου πλυθησμου ειμαστε χαζοι.

Αυτο φαινεται απο το κομμα που μας κυβερναει ,απο την τηλεοραση που εχουμε,απο την υγειονομικη περιθαλψη,απο της παροχες του κρατους, απο τα σωματα ασφαλειας ,απο τα σχολεια μας.

Οταν ενας λαος ειναι τοσο στοκος που μετα απο τοση καταστροφη βγαινει ενας πολυδωρας και λεει ειχαμε μερικη επιτυχια(εχω ακουσει της παπαριες αλλα αυτο ξεπερναει καθε οριο λογικης)και το 90% του πλυθησμου τον πιστευει, και ειναι σιγουρος οτι τον πιστευει γι'αυτο βγαινει μ'αυτη την ανεση και το λεει, τοτε μην περιμενουμε προκοπη.

Οταν καποιοι λεγαν : οταν θα φτασει η φωτια στα σπιτια σας τοτε θα παρακαλαγατε να ειχατε κανει κατι απο πριν,εμεις κοιταγαμε την φωτια που ηταν μακρια και λεγαμε ''ελα μωρε το σπιτι μας ειναι ενταξει''.

Τωρα πια ειναι αργα.Ας αραξουμε στην πολυθρονα μας και ας απολαυσουμε το εργο.
Το σιγουρο ειναι οτι το τελος θα ειναι ΜΑΠΑ.

el_hymador
30/06/2007, 17:24
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Οι πρωτες πληροφοριες για αναδασωση...

δυστυχως το ελατο παπαλα...


Ο κ. Σπαθής είναι απαισιόδοξος για το αν θα μπορέσει να αποκατασταθεί το αιωνόβιο ελατοδάσος της Πάρνηθας. Είναι δύσκολη η επανίδρυση της δασικής ελάτης, δήλωσε χθες στο «Εθνος», ενώ επισήμανε πως το συγκεκριμένο δάσος είχε φθάσει στο χαμηλότερο δασοόριο που γίνεται. Οι μελέτες θα δείξουν αν -και πού- θα μπορέσει να αποκατασταθεί, αν το έδαφος είναι το ενδεδειγμένο για να φυτευτεί αμέσως η ελάτη ή αν θα χρειαστεί σε πρώτη φάση να δημιουργηθεί «προδάσος» από άλλα δέντρα και φυτά, όπως η ακακία, το σπάρτο ή άλλα εδαφοβελτιωτικά είδη. Σε κάθε περίπτωση, οι μελέτες αναδάσωσης πρέπει να επισπευστούν ώστε να μπορέσουν να ξεκινήσουν οι αναδασώσεις κατά το ενδεδειγμένο διάστημα που είναι οι μήνες Νοέμβριος-Δεκέμβριος-Ιανουάριος-Φεβρουάριος.

Πρόεδρος Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Πάρνηθας, Δημήτριος Σπαθής


Παραλληλα, ειχα μια πρωτη τ/φ επικοινωνια με δασολογο...ο ανθρωπος μου ειπε καποια πραγματα σε γενικα πλαισια και μου επισημανε πως σε καμια περιπτωση δεν αποτελουν σταρτηγικη αναπαλασης της Παρνηθας.

-Ειναι πολυ σημαντικο να εχουν μεινει δεντρα απο καθε ειδος (εστω και ελαχιστα) τα οποια θα αποτελεσουν τον γεννησιουργο πυρηνα για την μακροχρονη αναπλαση του δασους....

-Αυτη την στιγμη, δεν εχει καει το υπεδαφος μεσα στο οποιο βρισκονται ολοι οι σποροι ανεπαφοι. Η φωτια ''ετρεχε'' απο δεντρο σε δεντρο και δεν εκαιγε σε ενα σημειο για ωρα.
Το εδαφος θα εμπλουτιστει απο τα συστατικα της τεφρας. Αρα η υπαρξη σπορων και η περιεκτηκοτητα του εδαφους σε θρεπτικα συστατικα, ειναι η καλυτερη βαση για την αναγεννηση.

αυτο που επισημανθηκε οτι ΙΣΧΥΕΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΔΑΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΕΙ(ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΝΗΘΑ) ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ:


ΑΝ ΞΑΝΑΚΑΕΙ ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΤΟΥ

Υπαρχει σωρος απο καρβουνο στο εδαφος...μια πυρκαγια τωρα,θα δημιουργησει απιστευτα υψηλες θερμοκρασιες οι οποιες θα καταστρεψουν οτιδηποτε υπαρχει στο υπεδαφος, συμπεριλαμαβανομενων των σπορων.....οι θερμοκρασιες μπορουν να φτασουν σε τετοιο βαθμο που εχει παρατηρηθει ακομα και ''υαλοποιηση'' του εδαφους.

Το ιδιο ισχυει φυσικα και για φωτια στα επομενα χρονια...το ΔΑΣΟΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΤΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ!!
ειδικα οταν αρχισουν να φυτρωνουν οι πρωτοι βλαστοι και το οικοσυστημα αρχισει σιγα-σιγα να επαναλειτουργει....αν μπει φωτια τοτε , ξεχναμε το δασος οριστικα και εχουμε εναν ωραιοτατο καραφλο λοφο να μας θυμιζει τα παλια...


Το σημαντικοτερο ειναι ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΟΥΝ ΚΙΝΗΣΕΙΣ απο ανθρωπους που δεν γνωριζουν...η διαδικασια της αναδασωσης (ειτε τεχνητης, ειτε φυσικης) ειναι ιδιαιτερα λεπτεπιλεπτη και ευαισθητη....ειναι πολλες οι συνισταμενες που λαμβανονται υπ οψη πριν ξεκινησει οποιαδηποτε διαδικασια και αυτες ειναι που καθοριζουν που ποτε και με ποιον τροπο θα παραγματοποιηθει αναδασωση.

ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΝΑ ΕΠΟΥΛΩΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΕΙΔΙΚΩΝ ΤΙΣ ΠΛΗΓΕΣ ΤΟΥ....ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ , ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ... [/QUOTE

lampros_fazer
30/06/2007, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Τεσσερα αεροπλανα θα μπορουσαν να εχου επιτυχει πολλα....αντ΄αυτου προτιμηθηκε να συνδραμουν σε αλλες περιοχες για να μην καουν σπιτια....γιατι στην τελικη τους ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΥς ΨΗΦΟΦΟΡΟΥΣ ΤΟΥς ΠΡΟΦΥΛΑΞΑΝ!! αυτους που απεκτησαν αδεια οικοδομησης με την υποσχεση μιας ψηφου....
Νομίζω οτι το βλέπεις λίγο στραβά..Να μην καούν σπίτια=να μην καούν ΑΝΘΡΩΠΟΙ..

Και να σου πω κάτι,αν η φωτιά ήταν στην αυλή του σπιτού σου και απειλούσε οτι έχτιζες μια ζωή..;

catmaster
30/06/2007, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ρε παιδια ,το μεγαλυτερο μερος του Ελληνικου πλυθησμου ειμαστε χαζοι.

Αυτο φαινεται απο το κομμα που μας κυβερναει ,απο την τηλεοραση που εχουμε,απο την υγειονομικη περιθαλψη,απο της παροχες του κρατους, απο τα σωματα ασφαλειας ,απο τα σχολεια μας.

Οταν ενας λαος ειναι τοσο στοκος που μετα απο τοση καταστροφη βγαινει ενας πολυδωρας και λεει ειχαμε μερικη επιτυχια(εχω ακουσει της παπαριες αλλα αυτο ξεπερναει καθε οριο λογικης)και το 90% του πλυθησμου τον πιστευει, και ειναι σιγουρος οτι τον πιστευει γι'αυτο βγαινει μ'αυτη την ανεση και το λεει, τοτε μην περιμενουμε προκοπη.

Οταν καποιοι λεγαν : οταν θα φτασει η φωτια στα σπιτια σας τοτε θα παρακαλαγατε να ειχατε κανει κατι απο πριν,εμεις κοιταγαμε την φωτια που ηταν μακρια και λεγαμε ''ελα μωρε το σπιτι μας ειναι ενταξει''.

Τωρα πια ειναι αργα.Ας αραξουμε στην πολυθρονα μας και ας απολαυσουμε το εργο.
Το σιγουρο ειναι οτι το τελος θα ειναι ΜΑΠΑ.

+1137... :(


Αφήσαμε τους πολιτικούς να βγάλουν την στολή του αρνιού ....

Για μένα όποιος στερεί μια αξιοπρεπή ζωή με καλές συνθήκες για τα παιδιά μας με τέτοιο τρόπο όπως βλέπω τόσα χρόνια αποτελεί ΔΟΛΟΦΟΝΟ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ ΜΑΣ και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται.......

Συγγνώμη που το λέω έτσι ωμά μα τώρα πια είναι πολύ μα πάρα πολύ αργά για αυτόν τον όμορφο δρυμό ... :(


Το μέλλον μας το χτίζουμε τώρα παρατηρώντας το παρελθόν και αποφεύγοντας τα ίδια λάθη...


Αυτός ο τόπος είχε απαράμιλλης ομορφιάς μέρη που με τα χρόνια μετατρέπονται σε χαβούζες και οικόπεδα ... Να το πω χοντρά μόνο την Ακρόπολη και την θάλασσα και τα βουνά έχουμε..

Πόσα χρόνια πριν θα έπρεπε η πυροσβεστική να προμηθευτεί αεροπλάνα νέας τεχνολογίας και οχήματα, να είχε κάνει αντιπυρικές ζώνες και να έχει τον απαραίτητο κόσμο για να σώσει π.χ. την Πεντέλη που χρόνια πριν κάηκε τρεις φορές πριν καταστραφεί ολοσχερώς ;;

Είκοσι και βάλε χρόνια φωνάζουν κάποιοι φουκαράδες οικολόγοι ... :sick:

Τώρα δυστυχώς .... στάχτη...

:(

el_hymador
30/06/2007, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Νομίζω οτι το βλέπεις λίγο στραβά..Να μην καούν σπίτια=να μην καούν ΑΝΘΡΩΠΟΙ..

Και να σου πω κάτι,αν η φωτιά ήταν στην αυλή του σπιτού σου και απειλούσε οτι έχτιζες μια ζωή..;


Αν η φωτια ηταν στην αυλη του σπιτιου μου...ειναι σιγουρο οτι δεν θα ειχα την δυναμη να κατευθυνω τα αεροπλανα οπου θελω εγω....για αυτο υπαρχει υποτιθεται σχεδιασμος και καποιοι οι οποιοι πληρωνονται αδρα για να παιρνουν τις αποφασεις....

το να καουν 100 σπιτια και να τα αποζημειωσει το κρατος(λεμε τωρα) δεν ειναι τιποτα.

σε τετοιου ειδους καταστροφες πρεπει να εχεις τα @ρχιδι@ για τετοιες αποφασεις...

100 σπιτια (και βαζω μεγαλο αριθμο) = 1,5 - 2 χρονια κατασκευης

Εθνικος δρυμος Παρνηθας = 30 χρονια για μερικη αποκατασταση + μονιμη-μη αναστρεψιμη καταστροφη του ελατοδασους.

afrotwin
30/06/2007, 18:15
ta exo sixa8i ola ka8e fora ta idia ke ta idia

apo tote pou 8imame ton eafto mou simvenoun akrivos ta idia pragmata
stin politiki stin ikonomia stis tasis...
ke fisika ka8e xrono kegonte dasi
ka8e xrono omos
exoune vre8i poli pou ktadikazoun to gegonos ke ka8e xrono ta idia
exo sixa8i to idos an8ropou pou sfeterizete genikos
olous tou katapatites tous ekmetaleftes

ala pio poli tous di8en aganaktismenous polites pou trexoun na ekfrasoun tin lipi tous gia ton xamo tis fisis ke oti sinepagete afto

gia poso kero 8a kratisi afti i lipi mazi me tin adrania?
merikoi 8a ekfrasoun gia kapio diastima tin lipi tous 8a tin kanoun antikimeno sizitisis 8a riksoun ke kamia gkomena me tin ipermetri evestisia tous

ke ton epomeno xrono 8a kegonte pali dasi

ante re katouriste ta mpoutia sas

lampros_fazer
30/06/2007, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
το να καουν 100 σπιτια και να τα αποζημειωσει το κρατος(λεμε τωρα) δεν ειναι τιποτα.

σε τετοιου ειδους καταστροφες πρεπει να εχεις τα @ρχιδι@ για τετοιες αποφασεις...

100 σπιτια (και βαζω μεγαλο αριθμο) = 1,5 - 2 χρονια κατασκευης

Εθνικος δρυμος Παρνηθας = 30 χρονια για μερικη αποκατασταση + μονιμη-μη αναστρεψιμη καταστροφη του ελατοδασους.
Όλοι στενοχωρηθήκαμε για την καταστροφή που έγινε,αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι ρε συ..

Σου ξαναλέω,αν κινδύνευε να καεί το σπίτι σου και σου έλεγαν 'δεν πειράζει,άστο να καεί και σε αποζημιώσουμε..' πως θα σου φαινόταν..;

Ή είναι απίθανο μέσα στα σπίτια να υπήρχαν άνθρωποι με κινητικά προβλήματα..;

Το θέμα είναι οτι οτι και να γίνει κατηγορούμε την πυροσβεστική..Πάει να σώσει έναν οικισμό (δεν μιλάω για αυτά που είναι παράνομα χτισμένα μεσ'το δάσος-στα @@ μου αυτά),την κατηγορούμε οτι πήρε δυνάμεις από το δάσος..Πάει να σώσει το δάσος θα φωνάζουν οι πληγέντες (και δικαίως) οτι άφησαν τα σπίτια τους να καούν..

ΣΑΦΩΣ και υπήρξαν λάθη (και πάντα θα υπάρχουν)..Και πολλές φορές τα ακουν οι ταλάιπωροι οι πυροσβέστες που παλεύουν πργματικά μέσα στην κόλαση και εκτελούν οδηγίες για το που να κινηθούν..

Το θέμα είναι οτι όταν ξεκινάει μια φωτιά,ξεκινάει μια δεδομένη καταστροφή (μεγάλη ή μικρή)..Και πολλές φορές δεν αφήνει επιλογές..πρέπει να διαλέξεις,να χαθεί το δάσος ή να χαθούν ζωές και οικισμοί..;Λυπηρό και το ένα και το άλλο.. :(

tai
30/06/2007, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ta exo sixa8i ola ka8e fora ta idia ke ta idia

apo tote pou 8imame ton eafto mou simvenoun akrivos ta idia pragmata
stin politiki stin ikonomia stis tasis...
ke fisika ka8e xrono kegonte dasi
ka8e xrono omos
exoune vre8i poli pou ktadikazoun to gegonos ke ka8e xrono ta idia
exo sixa8i to idos an8ropou pou sfeterizete genikos
olous tou katapatites tous ekmetaleftes

ala pio poli tous di8en aganaktismenous polites pou trexoun na ekfrasoun tin lipi tous gia ton xamo tis fisis ke oti sinepagete afto

gia poso kero 8a kratisi afti i lipi mazi me tin adrania?
merikoi 8a ekfrasoun gia kapio diastima tin lipi tous 8a tin kanoun antikimeno sizitisis 8a riksoun ke kamia gkomena me tin ipermetri evestisia tous

ke ton epomeno xrono 8a kegonte pali dasi

ante re katouriste ta mpoutia sas

Αν από τους 'δήθεν στεναχωρημένους' (όπως λες) φοβηθούν το 'πολιτικό κόστος' οι κυβερνώντες και δεν αφήσουν την άμεση οικοδόμηση, δεν θα είναι (ακόμα και αυτό) κέρδος?

δλδ να τα γράψουμε όλα και να μην προβληματιζώμαστε για τίποτα Λεο??

Σε αυτήν την αφασική κατάσταση του (δεν γαμιέται έτσι θα είναι πάντα) δεν μας οδήγησε η δικιά σου νοοτροπία?

:confused:

tai
30/06/2007, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Όλοι στενοχωρηθήκαμε για την καταστροφή που έγινε,αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι ρε συ..

Σου ξαναλέω,αν κινδύνευε να καεί το σπίτι σου και σου έλεγαν 'δεν πειράζει,άστο να καεί και σε αποζημιώσουμε..' πως θα σου φαινόταν..;

Ή είναι απίθανο μέσα στα σπίτια να υπήρχαν άνθρωποι με κινητικά προβλήματα..;

Το θέμα είναι οτι οτι και να γίνει κατηγορούμε την πυροσβεστική..Πάει να σώσει έναν οικισμό (δεν μιλάω για αυτά που είναι παράνομα χτισμένα μεσ'το δάσος-στα @@ μου αυτά),την κατηγορούμε οτι πήρε δυνάμεις από το δάσος..Πάει να σώσει το δάσος θα φωνάζουν οι πληγέντες (και δικαίως) οτι άφησαν τα σπίτια τους να καούν..

ΣΑΦΩΣ και υπήρξαν λάθη (και πάντα θα υπάρχουν)..Και πολλές φορές τα ακουν οι ταλάιπωροι οι πυροσβέστες που παλεύουν πργματικά μέσα στην κόλαση και εκτελούν οδηγίες για το που να κινηθούν..

Το θέμα είναι οτι όταν ξεκινάει μια φωτιά,ξεκινάει μια δεδομένη καταστροφή (μεγάλη ή μικρή)..Και πολλές φορές δεν αφήνει επιλογές..πρέπει να διαλέξεις,να χαθεί το δάσος ή να χαθούν ζωές και οικισμοί..;Λυπηρό και το ένα και το άλλο.. :(
θα μπορούσαν όμως να ειχαν σβήσει την φωτιά στην αρχή της ή στα επίπεδα σημεία, πριν φτάσει στην Πάρνηθα, ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ !!! ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΎΟΥΝ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΊΧΑΝ ΥΠΟ ΈΛΕΓΧΟ.:mad:

afrotwin
30/06/2007, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Αν από τους 'δήθεν στεναχωρημένους' (όπως λες) φοβηθούν το 'πολιτικό κόστος' οι κυβερνώντες και δεν αφήσουν την άμεση οικοδόμηση, δεν θα είναι (ακόμα και αυτό) κέρδος?

δλδ να τα γράψουμε όλα και να μην προβληματιζώμαστε για τίποτα Λεο??

Σε αυτήν την αφασική κατάσταση του (δεν γαμιέται έτσι θα είναι πάντα) δεν μας οδήγησε η δικιά σου νοοτροπία?

:confused:

ke pou katalaves tin diki mou nootropia file tay
ke edo den ir8ame na vroume to diko mou fteksimo paroximene trexagirevopoule

edo to 8ema ine gia poso 8a ise aganaktismenos politis?
1-2 vdomades?
meta ti 8a gini 8a to ksexasis ke apla 8a xtisti i parni8a?
den mas xezis...


pigene kataskinose eki me alous ke filateti kana xrono na min xtisti
ke meta ela na ektonosis tin vlakodi apraksia sou se emena

giati ego pou exo aidiasi me aftous tous dolofonous tis fisis
exo aidiasi ke me kati keftedes san ke esena pou lene afta pou les

ke min ksana kanis prosopiki epi8esi se emena mporis na me apostomosis
ke na me kanis na simetexo kanontas praksi xoris na diantimpanizis poso stenaxori8ikes gia to kameno dasos....

ke parata mas se afto to 8ema

ke kapia stigmi perna na mas kanis kamia entrivi mpas ke sinel8oume...:wacko:

tai
30/06/2007, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ke pou katalaves tin diki mou nootropia file tay
ke edo den ir8ame na vroume to diko mou fteksimo paroximene trexagirevopoule

edo to 8ema ine gia poso 8a ise aganaktismenos politis?
1-2 vdomades?
meta ti 8a gini 8a to ksexasis ke apla 8a xtisti i parni8a?
den mas xezis...


pigene kataskinose eki me alous ke filateti kana xrono na min xtisti
ke meta ela na ektonosis tin vlakodi apraksia sou se emena

giati ego pou exo aidiasi me aftous tous dolofonous tis fisis
exo aidiasi ke me kati keftedes san ke esena pou lene afta pou les

ke min ksana kanis prosopiki epi8esi se emena mporis na me apostomosis
ke na me kanis na simetexo kanontas praksi xoris na diantimpanizis poso stenaxori8ikes gia to kameno dasos....

ke parata mas se afto to 8ema

ke kapia stigmi perna na mas kanis kamia entrivi mpas ke sinel8oume...:wacko: οχι !! :mad:































εχεις τρίχες στην πλάτη ρε μπάμια:winka:

:lol: :lol: :rotflmao:

afrotwin
30/06/2007, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
οχι !! :mad:

εχεις τρίχες στην πλάτη ρε μπάμια:winka:

:lol: :lol: :rotflmao:


ke gia afto skas
8a kanoume ke xalaoua....
:rotflmao: :rotflmao:

tai
30/06/2007, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ke gia afto skas
8a kanoume ke xalaoua....
:rotflmao: :rotflmao:
άμα είναι να σε δω τούρλα και άτριχο κάτω απ'την πανσέληνο, :blush:..........................

έρχομαι και εγώ το βράδυ στην παραλία :a25: :a25: :rotflmao: :rotflmao: