PDA

View Full Version : Bering Nassau / Sunrise



anf125
30/06/2007, 16:56
Μεταφέρω εντυπώσεις από τα εν λόγω καλκαιρινά μπουφανάκια, που τα έχουμε αναφέρει και σε άλλα θέματα.

Ωραίο και οικονομικό το Nassau

http://www.stelpet.gr/products/4088

ελαφρύ κομψό με προστασίες, αεριζόμενο όμως μόνο από το πλάι.... που πάει να πει σε μεγάλες ζέστες δύσκολα παλεύεται... κατάλληλο γιαα κ΄΄αποιον που θέλει ένα οικονομικό μπουφάν για ανοιξη/καλοκαίρι/φθινόπωρο, και δεν έχει την πολυτέλεια να έχει 2 μπουφάν ή κάτι πιο εξδειδικευμένο. Κελεπούρι για νέο οδηγό που αρχίζει να οδηγεί τέτοια εποχή!


Το Sunrise είναι φουλ διάτριτο, μπρος πίσω, έχει κι αυτό τις απαραίτητες προστασίες και είναι λίγο πιο ακριβό. Βγαίνει και σε μπεζ που απορροφά λιγότερη ζέστη από τα μαύρα, αλλά είναι και λίγο... κιτς :yuck:


Συνοψίζοντας, μάλλον δε συμφέρει να πάρω το Nassau για αυστηρά καλοκαιρινά, άντε να είναι λίγο πιο δροσερό από το Spyke Rambler που είχα πάρει την άνοιξη προσφορά.

http://www.warmup.gr/cats/item.php?ItemID=420

Το Sunrise είναι πιο κατάλληλο σίγουρα αλλά πιο ακριβό και με χαλάει λίγο και το χρώμα.

ΥΓ: Έχει άλλος εμπειρία από αυτά τα μπουφάν;

ΥΓ2: Nikoskazer πουλάς ακόμα εκείνο το Nassau; :p Δοκίμασα και μου κάνει και το small :D

atom_smasher
30/06/2007, 17:44
to sunrise εχω.το κιτς...μια χαρα με ζεστη, σε σχεση με το colori το χειμωνιατικο που ειχα βαλει με 40 βαθμους.αλλα εχω μικρη εμπειρια.παντως κιτς δεν το βρισκω.

lampros_fazer
30/06/2007, 17:44
Εγώ δοκίμασα το Sunrise και δε μου γέμισε καθόλου το μάτι..Εφαρμογή ψιλοχάλια και προστατευτικά σαν τα σφουγγάρια που σβήναμε τους πίνακες στο σχολείο.. :lol:

Κοίτα μήπως βρεις πουθενά να δοκιμάσεις το Netline της spidi..

EVI
30/06/2007, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από atom_smasher
to sunrise εχω.το κιτς...μια χαρα με ζεστη, σε σχεση με το colori το χειμωνιατικο που ειχα βαλει με 40 βαθμους.αλλα εχω μικρη εμπειρια.παντως κιτς δεν το βρισκω.

Kαι εγω το κιτς εχω αλλα οταν ψηνονται οι αλλοι με τα μαυρα χαμογελω με το κιτς μου το μπουφανακι -1 βαθμο απο τους αλλους :wave2:

θα συμφωνησω με τον λαμπρο οτι τα προστατευτικα του δε μου παρεχουν καμμια εμπιστοσυνη (πιο πολυ για τις τριβες το εχω) και ποσο ποιο ακριβο? 100 ευρω το ειχα παρει περσυ (βασικα μου το ειχαν παρει δωρο ειναι :beer: )


ακου κιτς :lol: :lol: γαμωτ γαμωτ. :smokin:

anf125
30/06/2007, 23:46
Δεν είμαι γκουρού της μόδας αλλά μπεζ ρούχο μοτό δεν έχω ξαναδεί... με παραπέμπει κάπου ανάμεσα σε κακοντυμένους φοιτητές της γενιάς του πολυτεχνίου και σε παραλλαγές του operation desert storm... τεσπα απο πρακτική άποψη σίγουρα είναι λιγότερο ζεστό από το μαύρο. Και κάνει πλέον € 118 Έυη.

Να παραθέσω ακόμα ένα σχετικό απόσπασμα του άρθρου του Θανάση Χούντρα από το 0300 που κυκλοφορεί, που μείωσε ένα μέρος και από το δικό μου σκεπτικισμό για τα καλοκαιρινα:

Για να μην το ταλαιπωρούμε, όποιος δεν έχει δοκιμάσει το νέο είδος μπουφάν -τα "τρύπια", αεριζόμενα, ελεύθερης ροής αέρα ή όπως θέλετε πείτε τα- απλά δεν μπορεί να φανταστεί πόσο δροσερά είναι. Πόσο πιο δροσερά αισθάνεσαι σε σχέση με το να φοράς απλά ένα T-shirt. Η δουλειά τους είναι απλά να κουβαλάνε τα προστατευτικά σε ώμους, αγκώνες, πλάτη και όχι η ρύθμιση της θερμοκρασίας. Σε βαθμό που βραδάκι με ολίγη από την καλοκαιρινή υγρασία "την ακούς" από το κρύο, αν αυτό λέει κάτι.

http://www.0300.gr/el/newsdetail.php?id=874

Nikoskazer2000
30/06/2007, 23:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Μεταφέρω εντυπώσεις από τα εν λόγω καλκαιρινά μπουφανάκια, που τα έχουμε αναφέρει και σε άλλα θέματα.

Ωραίο και οικονομικό το Nassau

http://www.stelpet.gr/products/4088

ελαφρύ κομψό με προστασίες, αεριζόμενο όμως μόνο από το πλάι.... που πάει να πει σε μεγάλες ζέστες δύσκολα παλεύεται... κατάλληλο γιαα κ΄΄αποιον που θέλει ένα οικονομικό μπουφάν για ανοιξη/καλοκαίρι/φθινόπωρο, και δεν έχει την πολυτέλεια να έχει 2 μπουφάν ή κάτι πιο εξδειδικευμένο. Κελεπούρι για νέο οδηγό που αρχίζει να οδηγεί τέτοια εποχή!


Το Sunrise είναι φουλ διάτριτο, μπρος πίσω, έχει κι αυτό τις απαραίτητες προστασίες και είναι λίγο πιο ακριβό. Βγαίνει και σε μπεζ που απορροφά λιγότερη ζέστη από τα μαύρα, αλλά είναι και λίγο... κιτς :yuck:


Συνοψίζοντας, μάλλον δε συμφέρει να πάρω το Nassau για αυστηρά καλοκαιρινά, άντε να είναι λίγο πιο δροσερό από το Spyke Rambler που είχα πάρει την άνοιξη προσφορά.

http://www.warmup.gr/cats/item.php?ItemID=420

Το Sunrise είναι πιο κατάλληλο σίγουρα αλλά πιο ακριβό και με χαλάει λίγο και το χρώμα.

ΥΓ: Έχει άλλος εμπειρία από αυτά τα μπουφάν;

ΥΓ2: Nikoskazer πουλάς ακόμα εκείνο το Nassau; :p Δοκίμασα και μου κάνει και το small :D

Το πουλάω ακόμα αν το θες.

Το μέγεθος οπως θυμάσαι είναι small και το χρώμα του είναι αυτό (http://www.scootinthecity.com/scooter/im/BERING/ETE_SUMMER/NASSAU_MESH/prb428.jpg)

Να προσθέσω επίσης οτι αεραγωγούς ΕΧΕΙ στην πλάτη (είναι 2 τρύπες που μοιάζουν με αεροσύραγγες κράνους).

anf125
01/07/2007, 00:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Το πουλάω ακόμα αν το θες.



Το είδα ωραίο χρώμα και ντιζάιν (αν και το μπλε ελεκτρικ είναι ακόμα πιο σικάτο).

Έχει και μπροστά στο θώρακα ένα μικρο προστατευτικό.

Για τη δουλειά που το θέλω δεν είναι τόσο κατάλληλο αφού δεν είνααι πλήρως διάτριτο, αλλά μισοτιμής καλό είναι για καβάτζα. Δύσκολο να γίνει το αλισβερίσι όμως αφού είσαι Κρήτη.

anf125
01/07/2007, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Το είδα ωραίο χρώμα και ντιζάιν (αν και το μπλε ελεκτρικ είναι ακόμα πιο σικάτο).



Μάλλον με έχει επηρεάσει το The devil wears prada που είδα χθες σε DVD lol

Nikoskazer2000
01/07/2007, 00:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Το είδα ωραίο χρώμα και ντιζάιν (αν και το μπλε ελεκτρικ είναι ακόμα πιο σικάτο).

Έχει και μπροστά στο θώρακα ένα μικρο προστατευτικό.

Για τη δουλειά που το θέλω δεν είναι τόσο κατάλληλο αφού δεν είνααι πλήρως διάτριτο, αλλά μισοτιμής καλό είναι για καβάτζα. Δύσκολο να γίνει το αλισβερίσι όμως αφού είσαι Κρήτη.

Δεν πειράζει ρε Γιάννη, η φιλιά στον τόπο της!

:beer: :beer: :beer:

anf125
01/07/2007, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Δεν πειράζει ρε Γιάννη, η φιλιά στον τόπο της!

:beer: :beer: :beer:

Φίλοι όσο θές, τσικουδιά όμως δεν πίνω! :mad:

Άσχετο, προφανώς έχεις και άλλη μηχανή εκτός από το kaze-r ε;

Nikoskazer2000
01/07/2007, 00:39
:lol:

Αυτή την ερώτηση μου κάνουν ολοι εντός και εκτός forum.

Όχι, δυστηχώς...

Ενα σπίτι έχει πολλά έξοδα ώσπου να γίνει κατοικίσιμο δε με παίρνει ακόμα.

(ξέρεις πόσο κοστίζουν και τα υπογλώσια χωρίς συνταγή γιατρού για τον πατέρα μου?! ) :lol: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :lol:

anf125
01/07/2007, 00:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
:
Ενα σπίτι έχει πολλά έξοδα ώσπου να γίνει κατοικίσιμο δε με παίρνει ακόμα.


Γιατί δεν πουλάς... τον εξοπλισμό για να πάρεις κάνα μεταχειρισμένο έστω; :lol: :rotflmao:

Nikoskazer2000
01/07/2007, 00:59
Αααα...ΟΧΙ!

Εγω τη "γυναίκα" μου τη θέλω παρθένα. :blush:

anf125
01/07/2007, 01:06
Μα δεν υπάρχουν πια παρθένες! Όλες τις κανουν τώρα έστω ενα μικρό... test ride :lol:

Το λοιπόν τι είδους τσούπρα έχεις βάλει στο μάτι;

Nikoskazer2000
01/07/2007, 01:43
Την αλήθεια;

Δεν ξέρω ακόμα. 2κύλινδρο; 4κύλινδρο; πράσινο; κόκκινο; μπλέ; μαύρο;

Είμαι φανατικός Kawasakias και γουστάρω αυτή την έκρηξη δύναμης που σου δίνουν σα να κάνει kick-in το turbo οταν δουλεύουν ψηλά αλλα ως τότε ξέρω 'γω τι θα ζητάω; :look:

Μπορεί ως τότε να 'χω γίνει gay και να ψωνίζω συνολάκια παρέα με τον McGAYver στη Συγγρού!
:lol: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :lol:


94888

anf125
01/07/2007, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000

Είμαι φανατικός Kawasakias και γουστάρω αυτή την έκρηξη δύναμης που σου δίνουν σα να κάνει kick-in το turbo οταν δουλεύουν ψηλά αλλα ως τότε ξέρω 'γω τι θα ζητάω; :look:



Κατάλαβα... το ER-6 θα πάρεις κι εσύ, με ενοχές που δεν πήρες το... Ζ :D :sun: :wave2:

EVI
01/07/2007, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
[B]Δεν είμαι γκουρού της μόδας αλλά μπεζ ρούχο μοτό δεν έχω ξαναδεί... με παραπέμπει κάπου ανάμεσα σε κακοντυμένους φοιτητές της γενιάς του πολυτεχνίου και σε παραλλαγές του operation desert storm...

:confused:


:bawl: :bawl:



:lol: :lol: :lol:



ασε μας ρε φιλε αμα θες να μαθεις δεν ειναι και πολυ μοδατα τα μοτοσυκλετιστικα

παρε αμαξι και σαγιοναρα δερμα κροκο πραντα να εισαι μεσα στη μοδα :rotflmao:


(πλακα σου κανω :beer: ο καθενας εχει τα γουστα του ):wave2:

Nikoskazer2000
01/07/2007, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Κατάλαβα... το ER-6 θα πάρεις κι εσύ, με ενοχές που δεν πήρες το... Ζ :D :sun: :wave2:

Όχι, αυτό το έκανε ενας αλλος Νίκος που είναι και φίλος μου. :rolleyes:

Είπαμε: Θέλω να κάνει kick-in, οχι να σφουγγαρίζω το δρόμο απο μπάντα σε μπάντα. :nono:

Πάμε για Ζ μεριά μάλλον δηλαδή...:smokin:

Giorgos19
01/07/2007, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Όχι, αυτό το έκανε ενας αλλος Νίκος που είναι και φίλος μου. :rolleyes:

Είπαμε: Θέλω να κάνει kick-in, οχι να σφουγγαρίζω το δρόμο απο μπάντα σε μπάντα. :nono:

Πάμε για Ζ μεριά μάλλον δηλαδή...:smokin:


Mια χαρα σφουγγαρισμα θα κανει και το Z Νικολα!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Nikoskazer2000
01/07/2007, 23:48
Το ξέρω αλλα πιστεύω πως το ER-6 θα κάνει ακόμα πιο ωραίο σφουγγάρισμα λόγο 2Κ. :lol:

Εγω πάλι το μηχανάκι μου το θέλω βασικά "βιδωμένο" στις στροφές και οχι για τρελό cangouring! :lol: :rotflmao: :lol:

lampros_fazer
02/07/2007, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Εγω πάλι το μηχανάκι μου το θέλω βασικά "βιδωμένο" στις στροφές και οχι για τρελό cangouring! :lol: :rotflmao: :lol:
Ε πάρε ducati τότε,όλο και καμια βίδα θα πέφτει στο δρόμο..

:rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

Nikoskazer2000
02/07/2007, 00:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Ε πάρε ducati τότε,όλο και καμια βίδα θα πέφτει στο δρόμο..

:rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

Τι μλκ!
:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

EVI
02/07/2007, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Mια χαρα σφουγγαρισμα θα κανει και το Z Νικολα!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Οπως λεει και ο φιλος μου ο μοτσαρτ

ειμαστε ολοι φλωροι , εγω , η μηχανη μου, και το βουνο που μαζεψα το τσαι που θα σε κερασω


:evil:

:smokin: :smokin:



:ninja: :lol: :D

Giorgos19
02/07/2007, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
Οπως λεει και ο φιλος μου ο μοτσαρτ

ειμαστε ολοι φλωροι , εγω , η μηχανη μου, και το βουνο που μαζεψα το τσαι που θα σε κερασω


:evil:

:smokin: :smokin:



:ninja: :lol: :D



In your dreams......
The hungry one,bread he dreams....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΠΩς το παω το αγγλικο εεεεεεεεεε?

EVI
02/07/2007, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
In your dreams......
The hungry one,bread he dreams....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΠΩς το παω το αγγλικο εεεεεεεεεε?


i will take them to my skull αμα το συνεχισεις


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Giorgos19
02/07/2007, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
i will take them to my skull αμα το συνεχισεις


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


In the end,there can be only one....:smokin:

:lol: :lol:

anf125
02/07/2007, 22:16
Για να επιστρέψω στο θέμα του μπουφάν, πρέπει να είναι αρκετά καλό σε αυτά τα λεφτά. Ένας συνάδερφος πήρε ένα καλοκαιρινό Spidi € 150 χωρις προστατευτικά πλάτης.

Αυτά τα παπουτσάκια πως σας φαίνονται;;;

http://www.stelpet.gr/products/4091

Ξέρω ότι χωρίς προστασία για αστράγαλο δεν νοούνται παπούτσια μοτό, αλλά επειδή δεν μπορώ να φοράω μποτάκια κατακαλόκαιρο υποθέτω είναι καλύτερα από... Puma. Τουλάχιστο έχουν αντιολισθητική σόλα και κάτι ψιλοπροστασίες στις φτέρνες και στο πλάι.

Ταιριάζει και το χρωματάκι με το μπουφάν ε Εύη; :lol:

noble
03/07/2007, 11:40
Το bering sunrise,σε οποιο χρωμα προτιματε :p ,εχει πολυ κακα προστατευτικα οπως προειπε η EVI,παρολαυτα μπορεις να τα αλλαξεις με τα προστατευτικα της Knox που χρησιμοποιει η ιδια εταιρεια και αμεσως αμεσως γινεται ενα πολυ καλυτερο μπουφαν!Κοστιζουν γυρω στα 18 ευρω ωμους και αλλα τοσα αγκωνες,και συνολο παει το μπουφαν 150 ευρω.:wave2:

lampros_fazer
04/07/2007, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
Για να επιστρέψω στο θέμα του μπουφάν, πρέπει να είναι αρκετά καλό σε αυτά τα λεφτά. Ένας συνάδερφος πήρε ένα καλοκαιρινό Spidi € 150 χωρις προστατευτικά πλάτης.
Το προστατευτικό πλάτης που έχει το Sunrise κάνει μόνο για mousepad..! (όπως και αρκετών άλλων μπουφάν διάφορων εταιριών)

Πολύ λίγα μπουφάν είναι αυτά που έχουν καλό προστατευτικό πλάτης στάνταρ..Τα άλλα ή δεν έχουν καθόλου ή έχουν mousepad..

(για τα παπούτσια αφού δεν έχουν προστασία αστραγάλου δε βλέπω λόγο..)

anf125
05/07/2007, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Το προστατευτικό πλάτης που έχει το Sunrise κάνει μόνο για mousepad..! (όπως και αρκετών άλλων μπουφάν διάφορων εταιριών)

Πολύ λίγα μπουφάν είναι αυτά που έχουν καλό προστατευτικό πλάτης στάνταρ..Τα άλλα ή δεν έχουν καθόλου ή έχουν mousepad..


Λογικό είναι αυτό, ότι πληρώνεις παίρνεις... ειδικά τα καλοκαιρινά λόγω κατασκευής δεν γίνεται να έχουν το ίδιο σκληρό υλικό και προστατευτικά με τα χειμωνιάτικα.

Γίνεται άραγε να αλλάξεις προστατευτικά και να βάλεις από το χειμωνιάτικο μπουφάν π.χ.; Είναι θέμα να ταιριάζουν τα μεγέθη μόνο ή και άλλων προδιαγραφών;

Alx 84
05/07/2007, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Εγώ δοκίμασα το Sunrise και δε μου γέμισε καθόλου το μάτι..Εφαρμογή ψιλοχάλια και προστατευτικά σαν τα σφουγγάρια που σβήναμε τους πίνακες στο σχολείο.. :lol:

Κοίτα μήπως βρεις πουθενά να δοκιμάσεις το Netline της spidi..


ούτε εμένα μου άρεσαν τα προστατευτικά κ η εφαρμογή του, αλλά κίτς δε το λέω!:wave2: :wave2: