PDA

View Full Version : Τριγμοί στο ΚΛΕ



kles
30/06/2007, 20:08
Γειά χαρά κύριοι.
Μήπως ξέρει κανένας πώς διορθώνεται αυτό το πρόβλημα στα ΚΛΕ με τους τριγμούς στα όργανα που σπάνε νεύρα ?

Ειδικά τώρα το καλοκαίρι που με τις ζέστες μαλακώνουν τα πλαστικά, γίνεται εντονότερο το πρόβλημα γμτ.

Ξέρω οτι υπάρχει τρόπος να λυθεί το πρόβλημα, αλλά δεν ξέρω τον τρόπο.

Εε ?? ξέρει κανένας ? Για βοηθάτε ρε παιδιά .ASTRAKITCAR τι λές ?

Να λύσω κι'αυτό, και....

:beer: :beer: :beer: :beer:

gcrook
30/06/2007, 21:27
Δεν μπορεις να παρεμβαλλεις καποιο λεπτο (ψευτο)μονωτικο μεταξυ των πλαστικων μερων που ερχονται σε επαφη;
Αυτη ειναι νεα και αρκετα πλεον δημοφιλης τακτικη σε καποια παπια μεγαλης τζαπωνεζικης εταιρειας (ονοματα δε λεμε) που τριζουν απο μαμα σαν καρουλια....
Ετσι μΕ ειπαν καποιοι ιδΓιοΧτητες:a13: :a13:

kiriakost
30/06/2007, 21:40
Ελα μάστορα ... το αεροστοπ το ξέρεις .. αυτό που βάζουν στις πόρτες για να μην περνάει ο αέρας , αυτοκόλλητο σφουγγαράκι .. σε ταινία .. ;)

kles
01/07/2007, 10:52
Κάτι έβαλα στα πλαινά πλαστικά αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε.

Δυστυχώς δεν λύνεται έτσι το πρόβλημα.

Απ'ότι ξέρω ρε παιδιά, το τρίξιμο προέρχεται απο τα όργανα που συντονίζουν με τα πλαστικά.

Κάπου διάβασα εδώ οτι κάποιος μάστορας τα σήκωσε πιό ψηλά λιγάκι και το πρόβλημα λύθηκε.

Έψαξα όμως να βρώ το πόστ αλλά δεν το βρήκα.Το διάβασα πρίν 2 χρόνια περίπου και ίσως σβήστηκε.

Πάντως λύση ΥΠΑΡΧΕΙ.Δεν μπορεί, κάποιος θα ξέρει κάτι.

Anty12
03/07/2007, 11:27
Λύση υπάρχει........:D

Στάκα μαν να βρώ τον δεσμό από ένα γερμαναρά (αν δεν κάνω λάθος), με φωτογραφίες και τέτοια....
Απ΄τα λίγα που θυμάμαι , κάποια μαγγιά με τις βίδες των οργάνων είναι + aerostop.....

I' m working on it..........

Anty12
03/07/2007, 12:26
Λοιπόν.........

Ο τυπάς έγραψε ότι μετά την πατέντα στις φώτο.......

The sound which it was anxious about began to come out from around the handle.
Sound stopped at the reverse side whole surface of the screen when a sponge was given with the adhesive double-coated tape and a clip started wire harness over again

Anty12
03/07/2007, 12:28
1


95204

Anty12
03/07/2007, 12:29
2


95207

Anty12
03/07/2007, 12:33
Επίσης τσέκαρε....

-Το προστατευτικό πλαίσιο του ψυγείου αν είναι καλά σφιγμένο
-Την κόρνα αν βρίσκει πουθενά στο πλαίσιο
-Τους δύο αεραγωγούς δεξιά και αριστερά αν κουμπώνουν καλά στα πλαστικά της μούρης
-Την βίδα ρύθμισης του φαναριού , και τα σημεία που δένουν στο φαίρινγκ τα όργανα και το φανάρι.....

:wave2:

phantomas
03/07/2007, 12:42
Οπουδηποτε εχεις επαφες με πλαστικα παρε βαλε μονωτικο σαν αυτο που χρησιμοποιουν οι υδραυλικοι....απο μαγαζι με υραυλικα.....παει με το μετρο και εχει διαφορα μεγεθη φαρδους ωστε να κοψεις και να ραψεις αναλογα με την καθε περιπτωση....δοκιμασμενο και αποτελεσματικο!:wave2:

Anty12
03/07/2007, 12:51
Τώρα αν έχεις λεφτά και πιάνουν και τα χέρια σου υπάρχει και αυτή η λύση...........


95225

Anty12
03/07/2007, 12:58
double post ....sory

ASTRAKITCAR
03/07/2007, 13:58
κοιτα εγω οπου υπαρχει βιδα που ερχεται σε επαφη με πλαστικο αντι για τις κλασικες μεταλικες ροδελες εχω βαλει απο καουτσουκ!

τωρα για τα οργανα που λες,αν βγαλεις την μασκα ξαναβιδωσε ολες τις βιδες.....

επισης ελαστικες ροδελες εχω βαλει και στις βιδες του ανεμωθορακα....


Ps.μαλλον βρηκα τον μηχανικο που ηθελα για το εργαλειο μου...
οποιος θελει infos ας στειλε pm..ΑΛΛΑ χερι βαζει ΜΟΝΟ σε kawasaki μοτερ...

ps.οργανο θερμοκρασιας λαδιου που μπορω να βαλω ρε anty 12?που ενωνει και παιρνει ενδειξη?

ποιανου ειναι το εργαλειο στην φωτο?thanks...

Anty12
03/07/2007, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
κοιτα εγω οπου υπαρχει βιδα που ερχεται σε επαφη με πλαστικο αντι για τις κλασικες μεταλικες ροδελες εχω βαλει απο καουτσουκ!

τωρα για τα οργανα που λες,αν βγαλεις την μασκα ξαναβιδωσε ολες τις βιδες.....

επισης ελαστικες ροδελες εχω βαλει και στις βιδες του ανεμωθορακα....


Ps.μαλλον βρηκα τον μηχανικο που ηθελα για το εργαλειο μου...
οποιος θελει infos ας στειλε pm..ΑΛΛΑ χερι βαζει ΜΟΝΟ σε kawasaki μοτερ...

ps.οργανο θερμοκρασιας λαδιου που μπορω να βαλω ρε anty 12?που ενωνει και παιρνει ενδειξη?

ποιανου ειναι το εργαλειο στην φωτο?thanks...


1_Έχεις p.m.
2_Για πες τι μηχανικό έψαχνες , γιατί δεν θυμάμαι?

ASTRAKITCAR
03/07/2007, 16:44
εψαχνα σωστο μηχανικο..ψαγμενο τιποτα αλλο...αν το recearch and development σας λεει κατι σαν ονομα μαγαζιου....Μακης ειναι ο μαστορας...

ειδα το pm...οργανο πως συνδεουμε θερμ.λαδιου?

kles
03/07/2007, 21:23
Παιδιά ευχαριστώ πολύ.

Αnty 12 ευχαριστώ για το ψάξιμο και για τον κόπο που έκανες.Αυτό με το αφρολέξ του γερμαναρά θα το ψάξω να το κάνω.Βέβαια το πολυόργανο ταμπλώ, μπα.Δεν το βλέπω.Και για τα σφιξίματα θα το κοιτάξω. :beer: :beer:

ASTRAKITCAR, αυτό με τις ελαστικές ροδέλες, καλή σκέψη.Θα κοιτάξω να βρώ ροδέλες.
Και για τον μηχανικό που λές, ίσως σου στείλω πμ. :beer: :beer:

Σε όλους :beer: :beer:

kles
03/07/2007, 21:35
Καλά, αυτό μεταξύ ζελατίνας και ταμπλώ είναι πυξίδα βιδωμένη και στα δυο μέρη ή δεν βλέπω καλά ?

Anty12
04/07/2007, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από kles
Καλά, αυτό μεταξύ ζελατίνας και ταμπλώ είναι πυξίδα βιδωμένη και στα δυο μέρη ή δεν βλέπω καλά ?

Ρολόι

Anty12
04/07/2007, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR

ειδα το pm...οργανο πως συνδεουμε θερμ.λαδιου?

Δεν έχω ιδέα......το ψάχνω και εγώ.....

Ο μάστορας που λες είναι στην Αθήνα ?

ASTRAKITCAR
05/07/2007, 08:09
πειραια κοντα στην εισοδο του λιμανιου που φευγουν τα πλοια για κρητη.

dimokritos
08/07/2007, 23:02
Εγώ πήρα πρόσφατα το KLE 500 '01, αλλά οι τριγμοί στα όργανα είναι αμελητέα ποσότητα. Αλλού είναι το πρόβλημά μου. Κάπου λίγο πρίν τις 3000 στροφές, το μηχανάκι τρίζει και τραντάζεται ολόκληρο, σε σημείο που επικαλύπτει τον ήχο του κινητήρα. Οταν ξεπεραστεί αυτο το όριο, η μηχανή πάει πολυ γλυκά και ομαλά. Το νιώθω είτε απο το φέρινγκ, είτε καμιά φορά ακόμα και απο τη σέλα που κλυδωνίζεται. Το φαινόμενο εντοπίζεται κυρίως όταν το μηχανάκι είναι στο δρόμο και όχι τοσο σε ξερογκαζιές. Έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο? Γιατί δε νομίζω να παρουσιάζεται σε όλη τη σειρά KLE. Και κάποια πιθανή σκέψη για να ομαλοποιηθεί, θα ήταν περισσότερο από καλοδεχούμενη...:confused:

Για τους τριγμούς στα όργανα θα κάνω κάποια πατέντα από αυτές που αναφέρθηκαν. :wacko:

Anty12
09/07/2007, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
Εγώ πήρα πρόσφατα το KLE 500 '01, αλλά οι τριγμοί στα όργανα είναι αμελητέα ποσότητα. Αλλού είναι το πρόβλημά μου. Κάπου λίγο πρίν τις 3000 στροφές, το μηχανάκι τρίζει και τραντάζεται ολόκληρο, σε σημείο που επικαλύπτει τον ήχο του κινητήρα. Οταν ξεπεραστεί αυτο το όριο, η μηχανή πάει πολυ γλυκά και ομαλά. Το νιώθω είτε απο το φέρινγκ, είτε καμιά φορά ακόμα και απο τη σέλα που κλυδωνίζεται. Το φαινόμενο εντοπίζεται κυρίως όταν το μηχανάκι είναι στο δρόμο και όχι τοσο σε ξερογκαζιές. Έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο? Γιατί δε νομίζω να παρουσιάζεται σε όλη τη σειρά KLE. Και κάποια πιθανή σκέψη για να ομαλοποιηθεί, θα ήταν περισσότερο από καλοδεχούμενη...:confused:

Για τους τριγμούς στα όργανα θα κάνω κάποια πατέντα από αυτές που αναφέρθηκαν. :wacko:

Όχι......

Το φαινόμενο αυτό δεν είναι καθόλου φυσιολογικό από την άποψη ότι εμφανίζεται
σε μία συγκεκριμένη περιοχή στροφών , άρα κραδασμών οι οποίοι κατά πάσα πιθανότητα
γίνονται τόσο έντονοι όσο λες λόγο του φαινομένου του συντονισμού...

Δηλαδή για παράδειγμα κάτι μπορεί να είναι είτε χαλαρό, είτε κακοβιδομένο και στην συγκεκριμένη περιοχή στροφών να συντονίζει με αποτέλεσμα την μεγαλύτερη δυνατή ταλάντωση ,έντονους κραδασμούς και θόρυβο...

Η συμβουλή μου μιας και η μότο είναι καινούργια , να πάς από εκεί όπου την αγόρασες , να τους εξηγήσεις το πρόβλημα για να το κοιτάξουν. Η αιτία μπορεί να είναι από το πιο απλό πράγμα μέχρι και χαλαρομένεςς οι βίδες κινητήρα – πλαισίου.....

Το σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ είναι κάτι το φυσιολογικό......

kles
09/07/2007, 12:54
Πάντως, στις 2500 με 3000 στροφές είναι που συντονίζει και τρίζει τα πλαστικά στα ΚΛΕ.


Όμως οι τριγμοί είναι πάντα εκεί στα όργανα και όχι βέβαια τόσο έντονοι που να καλύπτουν τον θόρυβο της μηχανής.


Αν τρίζουν τα πάντα σίγουρα δεν είναι φυσιολογικό.Αυτό που λέει ο Anty12 νομίζω κι εγώ.
Λύσιμο και δέσιμο πάλι μήπως κάτι δεν πάτησε σωστά.

Ίσως θέλει κοίταγμα και ο κινητήρας μήπως και χρειάζεται ρύθμιση.

dimokritos
09/07/2007, 19:59
To KLE φιλε Anty το πήρα μεταχειρισμένο, δεύτερο χέρι. Επικοινώνησα με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και μου είπε πώς από την αρχή συνέβαινε αυτό, και γενικά δεν το πίεζε και πολύ, αρκετά συντηρητικός οδηγός. Και εγώ πιστεύω ότι αφορά κάποιο συντονισμό από τον κινητήρα που τρίζει όλο το μηχανάκι. Αν και έχω αρχίζει να το συνηθίζω, αφού είναι πρόβλημα της μηχανής θα πρέπει να διορθωθεί.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις...:beer: :beer: