PDA

View Full Version : Rockwave festival 2007



Ζεύκας
01/07/2007, 15:16
Έλα να βλέπω χεράκια να σηκώνονται! Κάποιοι έχουν ήδη πάει Μαλακάσα κάποιοι τώρα ξεκινούν!

Εγώ έχω εδώ και καιρό κλείσει εισητηριάκια για την Τρίτη, κανείς άλλος για Metallica?



:a20: :a34: :a20:

TROOPER
01/07/2007, 15:26
τους μεταλικα τους ειδαμε οταν ηταν μεταλικα.φραγκο δε δινω πλεον.

καλα να περασετε οσοι πατε :beer: :beer: :beer: :beer:

Ζεύκας
01/07/2007, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
τους μεταλικα τους ειδαμε οταν ηταν μεταλικα.φραγκο δε δινω πλεον.

καλα να περασετε οσοι πατε :beer: :beer: :beer: :beer:

εμείς όμως που δεν τους έχουμε ξαναδεί θα σκάσουμε άμα δεν πάμε!

BTW θύμισέ μου,πότε ξαναήρθαν Ελλάδα?

thanks fooo thi pints! :beer:

TROOPER
01/07/2007, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
εμείς όμως που δεν τους έχουμε ξαναδεί θα σκάσουμε άμα δεν πάμε!

BTW θύμισέ μου,πότε ξαναήρθαν Ελλάδα?

thanks fooo thi pints! :beer:

για αυτο ειπα καλα να περασετε οσοι πατε !!!!!!!!!!

τελευταια το 99 στη ριζουπολη.:wave2:

n1k3man
01/07/2007, 15:49
ειχαν ερθει ανοιξη '99 στο γηπεδο απολλωνα στα πατησια.

mesh
01/07/2007, 16:04
ριζουπολη με σαπορτ monster magnet.....γαμω δηλαδη....

Αλλα η συναυλια ειναι μια.....

gagarin open festival 8/7

Paradise Lost

Type o negative

και οι δικοι μας

rotting christ

HEATSEEKER750
01/07/2007, 16:14
Αυριο απογευμα πεταω για Αθηνα και μεθαυριο........:a30: :a30: :a30:
METALLICA.....
το ΄99 τους εχασα λογο πανελληνιων τωρα με τιποτα (εκτος κι αν πεσει το αεροπλανο).
Να ρωτησω και κατι.Θα μενω Αιγαλεω, με τι με βολευει να παω??Να νοικιασω κανα αυτοκινητο ή με τραινό.Περισσοτερο με προβληματιζει το πως θα φυγω.Φανταζομαι οτι στο τραίνο να γινεται ο χαμός...:wave2:

warlord
01/07/2007, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
για αυτο ειπα καλα να περασετε οσοι πατε !!!!!!!!!!

τελευταια το 99 στη ριζουπολη.:wave2:

Τελικα εχουμε δει πολυ καλες συναυλιες στην ζωη μας ε?:D

nikos force
02/07/2007, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
για αυτο ειπα καλα να περασετε οσοι πατε !!!!!!!!!!

τελευταια το 99 στη ριζουπολη.:wave2: Αυτη ηταν η προτελευταια...τελευταια 200? Στον αγιο κοσμα με τους monstermagnet

atom_smasher
02/07/2007, 08:50
phga xtes.kala htan.tha paw kai thn trith.gia na dw my dying bride kuriws.a kai metallica fusika, mias kai den exw 3anadei.

sober
02/07/2007, 10:04
Κι εγω πηγα χτες...ειχαν λιγο χαλια ηχο οι Iced Earth η εμενα μου φανηκε....??:confused:

Dream Theatre....απλα...αψογοι....:smokin:

EVI
02/07/2007, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
Αυτη ηταν η προτελευταια...τελευταια 200? Στον αγιο κοσμα με τους monstermagnet

το 99 στη ριζουπολη με τους Monster magnet (που οταν μπηκα μεσα στο γηπεδο ειπαν <<να κανετε πολυ σεξ ελληνες>> και κατεβηκαν................δεν ακουσα ουτε ενα τραγουδι τους (αν και δε με ενοιαζε)


μπροστα οι σκλυροπυρινικοι :D
πισω ολες οι ηλικιες ΟΛΕΣ ομως.

ξεκουραση στις κερκιδες η στα τερματα.


πισω ειχε τα σταντ με τις μπλουζες (δεν ειχα τοσα λεφτα τοτε ηταν πανακριβες -ειχαν και ποδοσφαιρικες μεταλικα) απεξω ηταν οι καντινες με τα βρωμικα που ερχωντε και στους αγωνες


οι μεταλλικα βγηκαν τρεχοντας στη σκηνη (για λιγο τους εχασα παιζαμε ΄΄ξυλο΄΄ απο κατω)


στο τελος εχασα το δρομο και προλαβα το τελευταιο τρενο στο τσακ!.

και τωρα σταματησα το ποστ και ανοιξα το κουτακι με τα εισητιρια ........................κααααλααα ηταν


ετσι ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΤΡΕΛΛΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΙ ΜΑΛΙΣΤΑ αλλα συμφωνω με τον τρουπε δε παω τωρα.

:beer: :beer: :smokin:

tilo_wolff
02/07/2007, 13:30
to '99 sti rizoupoli alla kai kapoia xronia prin sto gipedo tis neas smurnis pou mas eixan parei sto katopi oi mpatsoi me ta ntouuuuuuuuuu pou ginontousan. a re kati epoxes ola ta lefta leme!!!!!!!!!! tetoia group prepei na ta vlepeis otan einai sta ntouzenia tous opws persi me tous wasp ti na leei?ferte tous prin 15 xronia na ginei tis p......s tote pou to metal itan kai sta panw tou kai se olo tou to megaleio.twra stous metallica tha deis paidakia 13 xrona kai 15 xrona mazi me ton mpampaka tous mono pou den tha tous kratane apo to xeri.SWSTA DEN TO THETW TO THEMA TROOPER?????????

TROOPER
02/07/2007, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από lacrimosa
..............

:a013:

tilo_wolff
02/07/2007, 13:34
kai afou den einai kai o jason newsted sto bassaki tote den leei.opws tote irthan oi theoi gia tin epoxi tous SEPULTURA kai malista tous eferan tin katallili stigmi stin ellada twra ti na mas poune etsi ki erthoun?me ton blackman sta fwnitika ki oxi ton theo max cavalera g......a. oxi oti eimai ratsistria kathe allo tous goustarw tous maurous alla otan kati to exeis gnwrisei stin authentikotita tou kai meta t s......e tote x....e mesa

TROOPER
02/07/2007, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από lacrimosa
kai afou den einai kai o jason newsted sto bassaki tote den leei.opws tote irthan oi theoi gia tin epoxi tous SEPULTURA kai malista tous eferan tin katallili stigmi stin ellada twra ti na mas poune etsi ki erthoun?me ton blackman sta fwnitika ki oxi ton theo max cavalera g......a. oxi oti eimai ratsistria kathe allo tous goustarw tous maurous alla otan kati to exeis gnwrisei stin authentikotita tou kai meta t s......e tote x....e mesa

ευη επιασε ττα των sepultura.παρτην δικια σου :D

Cpt. Haddock
02/07/2007, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από lacrimosa
twra stous metallica tha deis paidakia 13 xrona kai 15 xrona mazi me ton mpampaka tous mono pou den tha tous kratane apo to xeri.

Πάντως χθες στη Μαλακάσα στην αρένα ήταν δυο μικρά με τους γονείς τους που χοροπηδούσαν τρελά όταν έπαιξε το Die Young ο Dio

:D

Καλά ήταν (αλλα λίγο - τι κι αν τραγουδάγαμε το Heaven & Hell όταν έφυγαν... :sad: )

Και όντως οι iced earth δεν είχαν καλό ήχο

:smokin:

tilo_wolff
02/07/2007, 13:45
egw imoun kollimeni re su me sepultura theoiiiiiiiiiii afou stin sunaulia tous edw stin ellada piga kai stis 3 mia athina kai 2 salonika OLA TA LEFTA LEMEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE AKOUTEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE?????????????????????EINAI GIA LIGOUS OMWS NA KATALABOYN AYTA POY AISTHANOMASTAN EMEIS PRIN KAPOIA XRONIA LEME!!!!!!!!!!!!:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) HAIL MY BROTHER TROOPER!!!HAIL HAIL HAIL!!!

tilo_wolff
02/07/2007, 13:49
i am the one ORGASMATROOOOOOOOONNNNNNNNNNNNNNNNNNNN LEMEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE.sas afinw paides osoi telika pate sto rockwave kala na perasete ante kante kai kanena headbanging kai gia emas tous palious:)))))))))):beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
...AND JUSTICE FOR ALL...GUYS!!!

Λεωνίδας
02/07/2007, 13:51
η μικρή αδερφή της EVI είναι αυτή ρε παιδιά :confused: :confused: :look:

tilo_wolff
02/07/2007, 13:58
poso einai i evi na sou pw ki egw gia mena....to '74 genithis.........ypologise kai pes mou an eimai i mikri adelfi tis i oxi :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

TROOPER
02/07/2007, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από lacrimosa
poso einai i evi na sou pw ki egw gia mena....to '74 genithis.........ypologise kai pes mou an eimai i mikri adelfi tis i oxi :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

μαλλον η μεγαλη της :winka:

Cpt. Haddock
02/07/2007, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από lacrimosa
gia emas tous palious

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tilo_wolff
02/07/2007, 14:04
etsi mpravo trooper na kseroume ti kanoume ti leme edw mesa xaxaxaxaxax ante sas afinw giati simera einai megali mera trooper ksereis esu se kanadywro exw rantevou me ton thoma na dw to varaderaki tou.

TROOPER
02/07/2007, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από lacrimosa
etsi mpravo trooper na kseroume ti kanoume ti leme edw mesa xaxaxaxaxax ante sas afinw giati simera einai megali mera trooper ksereis esu se kanadywro exw rantevou me ton thoma na dw to varaderaki tou.

:beer:

Sabre
02/07/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από lacrimosa
poso einai i evi na sou pw ki egw gia mena....to '74 genithis.........ypologise kai pes mou an eimai i mikri adelfi tis i oxi :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Ρε σειραααααά? έσκαγες καθόλου Renegade? :wave2:

Ασταδιάλα τι μου θυμίσατε τώρα....έχει χαλάσει και το πικάπ γμτ.....

SPRINT RS
02/07/2007, 20:17
METALICA
CULT
ΛΕΥΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ


ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ ΑΡΧΕΣ 90S

ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ ΣΥΝΑΥΛΙΑ

EVI
02/07/2007, 20:49
:look: :look:

καρρας ρουλΖ



:smokin:

:lol:

tilo_wolff
02/07/2007, 21:02
renegadeeeeeeeeeeeeeee???????????????????? ti eipes twra to prwteleutaio mou steki prin to xwris anasa.. w re ti eipes twra megale...renegade egw kai to miso n.irakleio skagame mouri ekei

tilo_wolff
02/07/2007, 21:07
trooper mpas kai erxosoun ki esu renegade?????????stin my way panw sto galatsi pigaine kanenas sas????????:beer:

veagle
02/07/2007, 21:16
Λοιπόν και εγώ θα κατέβω ΜΕΤΑΛΙΚΑ!!!

Αύριο το πρωί κατά τις 6:00 ξεκινάω με την ΜΠέμπα μου απο ΚΑΒΑΛΑ για Θεσσαλονίκη και απο εκεί με αμάξι με παρέα κατά τις 8:00 για ΜΑΛΑΚΑΣΑ!!!


ΤΑ ΛΕΜΕ...!!!

tilo_wolff
02/07/2007, 21:42
pou eisai re trooper na poume kammia kouventa na ksanathimithoume ta palia:)))


95039

EVI
02/07/2007, 21:45
πςςςς να του πω εσυ η αποπανω

ερωτευμενη εισαι με τον τρουπερ? τι να θυμιθητε αφου ειναι σκυλας μονο μειντεν ακουει και αυτο περιστασιακα


:smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :D

zephyr1
02/07/2007, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
Ρε σειραααααά? έσκαγες καθόλου Renegade? :wave2:

Ασταδιάλα τι μου θυμίσατε τώρα....έχει χαλάσει και το πικάπ γμτ.....


:eek:


Σαν τροπεζ λιοσια.

Κανυον πετρουπολη.

Πριν απο ομπρε.:smokin:

EVI
02/07/2007, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
:eek:


Σαν τροπεζ λιοσια.

Κανυον πετρουπολη.

Πριν απο ομπρε.:smokin:

h ombre ηταν στα τελευταια της οταν μπηκα εφηβεια :beer: :beer:

zephyr1
02/07/2007, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
h ombre ηταν στα τελευταια της οταν μπηκα εφηβεια :beer: :beer:


Πριν τα τελευταια της ειχε και δωρεαν εισοδο απο της 10.30 μεχρι της 11.30 για ολα τα χερδεγκελια.:D

:lol:

zephyr1
02/07/2007, 22:44
Ξεχασα :beer: :beer:

HEATSEEKER750
04/07/2007, 18:36
Μόλις επέστρεψα από Αθηνά.Οι METALLICA ήταν απλά απίστευτοι!!!!!:a30: :a30: :a30:
Ότι καλύτερο έχω παρακολουθήσει στην ζωή μου......:a23: :a23: :a23:

zzr2005
04/07/2007, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από HEATSEEKER750
Μόλις επέστρεψα από Αθηνά.Οι METALLICA ήταν απλά απίστευτοι!!!!!:a30: :a30: :a30:
Ότι καλύτερο έχω παρακολουθήσει στην ζωή μου......:a23: :a23: :a23:

καλά ρε....που μένεις???
στη Δίκαια??
μια μέρα έκανες να επιστρέψεις??:lol:

για λέγε....πόση ώρα παίξανε???
παίξανε απο τα πρώτα LP φαντάζομαι ετσι??

hotcarver
04/07/2007, 18:53
IGGY POP αυριο guys!!!!Θα ερθει κανεις??

el_hymador
04/07/2007, 19:11
...βλεπω μπαλαντες ακουτε ολοι σας...:lol:

HEATSEEKER750
04/07/2007, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
καλά ρε....που μένεις???
στη Δίκαια??
μια μέρα έκανες να επιστρέψεις??:lol:

για λέγε....πόση ώρα παίξανε???
παίξανε απο τα πρώτα LP φαντάζομαι ετσι??

Φιλέ μένω λίγο πιο κάτω από τα Δικαια.Αλεξ/πολη
Λοιπόν έπαιξαν 2 ώρες και 15 λεπτά.
Δεν έπαιξαν τίποτα μεταγενέστερο Load .Μονό τα παλιά καλά κομμάτια.από το killem all έπαιξαν το Whiplash kai to Seek n Destroy....
Τι να σου λέω τώρα έπαθα την πλακά της ζωής....
Χαλάλι η ταλαιπορεια και τα έξοδα...

veagle
04/07/2007, 20:19
ΚΑλοί οι ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ, αλλά απο θέμα Οργάνωσης γμσ τα!!!

Χάλια Οργάνωση...!!!

Τουαλέτες για τόσο κόσμο λίγες...

Ειδικός Τάπητας για να μην σηκώνει σκόνη δεν υπήρχε...

Κάδοι σκουπιδιών πουθενά!!!

Και θα συνεχίσω αργότερα γιατί τώρα λέω να πάω σπίτι!!!

hotcarver
04/07/2007, 20:23
Περιμενεις σοβαρη διοργανωση απο didi music???

HEATSEEKER750
04/07/2007, 20:38
μια που αναφέρεις παράπονα να πω ότι και το εισιτήριο τον 100ε ,το και καλά VIP ήταν μεγάλη απατή...για να δεις ήθελες κιάλια.Εγώ την έκανα στην αρένα για να γουστάρω...

hercul
04/07/2007, 22:28
Καλά ρε Veagle πάλι γκρινιάζεις???

Είσαι απλά απαράδεκτος...

Η συναυλία ήταν τέλεια, φοβερή, μοναδική !!
Ακόμα δεν το έχω συνειδητοποιήσει ότι ήμουν εκεί .... http://www.youtube.com/watch?v=iR3nunBy9AU

Τέλεια ήτανε παιδιά!!!

METALLICAAA!!!

Πάντα τέτοια....

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

veagle
04/07/2007, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από HEATSEEKER750
μια που αναφέρεις παράπονα να πω ότι και το εισιτήριο τον 100ε ,το και καλά VIP ήταν μεγάλη απατή...για να δεις ήθελες κιάλια.Εγώ την έκανα στην αρένα για να γουστάρω...

Φίλε πραγματικά τα 100 ευρώ ΒΙΠ ήταν τα χειρότερα!!!

Για 100 ευρώ θα έπρεπε να είχε καρεκλίτσες, μίνι μπαρ, και απο 10 Γιγαντοθόνες σε κάθε πλευρά...

Πραγματικά ήταν το χειρότερο μέρος

Το μόνο + που είχε ήταν ότι λόγω του ότι το έδαφος ήταν κατηφορικό μπορούσες άνετα να δεις, αλλά όπως και έγραψες τα χρειαζόσουνα κιάλια...!!!

Ζεύκας
05/07/2007, 03:41
ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΖΩΗΣ.ΤΕΛΟΣ.

οι dying of pride ή κάτι τέτοιο τεσπα δε με έκαναν κέφι.οι mastodon τα σπάγανε,τα έδωσαν όλα αλλά ο ρυθμός τους ήταν απλά έντονος και λιγάκι μονότονος...

για τους μετάλικα δεν μπορώ να μιλήσω με λόγια.είμαι 'λίγος' για να διατυπώσω αυτά που έζησα...

Ζεύκας
05/07/2007, 03:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από HEATSEEKER750
Λοιπόν έπαιξαν 2 ώρες και 15 λεπτά.
Δεν έπαιξαν τίποτα μεταγενέστερο Load .Μονό τα παλιά καλά κομμάτια.από το killem all έπαιξαν το Whiplash kai to Seek n Destroy....
Τι να σου λέω τώρα έπαθα την πλακά της ζωής....
Χαλάλι η ταλαιπορεια και τα έξοδα...

ολόσωστος απλά να πώ ότι βγήκαν λίγο μετά τις 9 και έφυγαν από τη σκηνή 12παρά.

:wave2:

Ζεύκας
05/07/2007, 03:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από veagle
ΚΑλοί οι ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ, αλλά απο θέμα Οργάνωσης γμσ τα!!!

Χάλια Οργάνωση...!!!

Τουαλέτες για τόσο κόσμο λίγες...

Ειδικός Τάπητας για να μην σηκώνει σκόνη δεν υπήρχε...

Κάδοι σκουπιδιών πουθενά!!!

Και θα συνεχίσω αργότερα γιατί τώρα λέω να πάω σπίτι!!!

αξιοπρεπέστατη οργάνωση!
και τουαλέτες είχαν και κάδους(νταξ όχι κάθε 10 μέτρα) και καλή διαχείρηση του κόσμου αν εξαίρεσει κανείς την ψιλόαπότομη συμπεριφορά των παιδιών της οργάνωσης αλλά τους καταλαβαίνω.
όταν έχεις να διαχειριστείς χιλιάδες κόσμου δεν μπορείς να είσαι μέσα στην ευγένεια συνεχώς!

Ζεύκας
05/07/2007, 03:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από veagle
Φίλε πραγματικά τα 100 ευρώ ΒΙΠ ήταν τα χειρότερα!!!

Για 100 ευρώ θα έπρεπε να είχε καρεκλίτσες, μίνι μπαρ, και απο 10 Γιγαντοθόνες σε κάθε πλευρά...

Πραγματικά ήταν το χειρότερο μέρος

Το μόνο + που είχε ήταν ότι λόγω του ότι το έδαφος ήταν κατηφορικό μπορούσες άνετα να δεις, αλλά όπως και έγραψες τα χρειαζόσουνα κιάλια...!!!

και καρεκλίτσες είχαν και μεγάλα τραπέζια και μπαρ όπου προσέφεραν άφθονη κουέρβο.

αλλά δεν θα καθόμουν εκεί για κανένα λόγο! σα να είσαι φανατίλα γαύρος και να πήγαινες στα διαμερισματάκια του καραισκάκη.
γίνεται? ε δε γίνεται! θα πας στην 7!

γι'αυτο κ εγώ πλήρωσα το 80ευρο αλλά ήμουν στο μέτωπο μάχης! τι διάολο 20+ είμαι κ πάω να δώ μετάλικα όχι παβαρότι!

και κλωτσιές έφαγα και σπρωξίματα έριξα και λούστηκα στον ιδρώτα, τις σκόνες και τα καπνογόνα και τα έζησα όλα σε απόσταση αναπνοής και το καταφχαριστήθηκα!

Ζεύκας
05/07/2007, 04:04
:a23:


95463

Ζεύκας
05/07/2007, 04:29
έφυγα από τους τελευταίους γι'αυτό και έχασα το τελευταίο τρένο από Σφενδάλη για Σταθμό Λαρίσσης. ήμασταν 200 άτομα συνολικά που περιμέναμε το πρώτο τραίνο των 6 και αυτές τις ώρες δεν θα τις ξεχάσω ποτέ!

κάποιοι έφυγαν με τα κοράκια τους ταρίφες που μόλις μυρίστηκαν ανάγκη έστησαν κανονική πιάτσα και τριγυρνούσαν αναμεσά μας να ψαρέψουν κούρσα. επικοινωνήσαμε με τους υπεύθυνους του φεστιβάλ μπας και φέρουν λεωφορεία αλλά τζίφος... ήρθε μια υπεύθυνος,μας είπε ότι δε γίνεται στις 3 να έρθουν τα λεωφορεία από Αθήνα και μας πρότεινε να μας φιλοξενήσει στον χώρο του καμπινγκ αλλά που να τρέχουμε πάλι Μαλακάσα?

δεν θα γκρινιάξω γιατί ο ΟΣΕ δεν μπορούσε να βάλει κανα 2 έκτακτα δρομολόγια. είμαι πολύ νέος ακόμα για να απαιτώ να γίνονται τα πάντα γύρω μου όπως με βολεύουν.
γι'αυτό λοιπόν απλώσαμε πλαστικές σακούλες στα πλακάκια και το σακίδιο πλάτης για προσκέφαλο.

χαβαλές,τσιγάρο,κουβεντούλα και ενίοτε τα χέρια μέσα από τα κοντομάνικα για να ξεχάσουμε το κρύο...
γύρισα σπίτι στις 7 το πρωί,δεν πήγα να γράψω ένα μάθημα στη σχολή (στα @@ μου θα το δωσω το σεπτέμβρη) ξύπνησα το απόγευμα με το σβέρκο μου πιασμένο και στα καπάκια για δουλειά, αλλα ξέρετε τι?

δεν μετανιώνω ούτε στιγμή τη ταλαιπωρία και τις 'χαμένες' ώρες γιατί κάτι τέτοια δευτερόλεπτα στην ώρα της ζωής μου είναι μοναδικά και ανεπανάληπτα...


95464

Boxer
05/07/2007, 08:30
Metallica Anytime Anyplace

Οταν εισαι μεγαλος βγαινεις στο γηπεδο με τον αερα του μεγαλου και τα παρασερνεις ολα.
Οι Metallica ειναι η πιο συνεπης μπαντα μαζι με τους U2 που εχω παρακολουθησει.
Βγηκανε και παιξανε αυτα που γουσταρε ο κοσμος.
Οχι σαν τους Depeche που δεν παιξανε Everything counts ας πουμε.
Η σαν τον Plant που ουτε τα δικα του χιτ δεν επαιξε.


Τωρα βεβαια αν παιζανε και το four horsemen θα ηταν καλυτερα χεχεχε:lol:

TROOPER
05/07/2007, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
...

φιλαρακι επειδη θεωρω ανουσιο να παραθεσω 1-1 τα ποστακια σου και να σου απαντησω, εγω θα σου πω 1 πραγμα...

:a012: για αυτα που γραφεις και για τον τροπο που τα γραφεις και σε ευχαριστω γιατι ολο αυτο που εζησες, ετσι οπως το παρουσιασες με γυρισε πισω μερικα χρονια και αυτο με αναζωγωνησε !!!

να σαι παντα καλα !!!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

Zid
05/07/2007, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από veagle
Φίλε πραγματικά τα 100 ευρώ ΒΙΠ ήταν τα χειρότερα!!!

Για 100 ευρώ θα έπρεπε να είχε καρεκλίτσες, μίνι μπαρ, και απο 10 Γιγαντοθόνες σε κάθε πλευρά...

Πραγματικά ήταν το χειρότερο μέρος

Το μόνο + που είχε ήταν ότι λόγω του ότι το έδαφος ήταν κατηφορικό μπορούσες άνετα να δεις, αλλά όπως και έγραψες τα χρειαζόσουνα κιάλια...!!! Έδωσες 100 euro????:eyepop: :look: :eyepop: χμμμ πολλά δεν είναι???:

LsKostas
05/07/2007, 10:05
...και επιτελους... Οι ΑΡΧΙΕΡΕΙΣ σηματοδοτουν την παρθενικη τους εμφανιση στην Ελλαδα το 96 (Rock of gods)...Ισοπεδωνοντας την προβλητα...
και κανοντας τους λιμενικους να παιρνουν τηλ ενοχλημενοι απο τα decibel και
να απαιτουν να φυγει ο κοσμος σιγα σιγα...


Ο drummer τους (ο original) ηρθε τον επομενο χρονο με την συγκροτηματαρα του

και το σολο του αφησε εμας ,τον Βρασιδα Πουλοπουλο και τους "Μεγαθανατος" αναυδους...


Οι πιστοι ομως επεμεναν ξανα ...και στην "διαβολοπεριοδεια" diabolus on tour
ειπαν ν ξανακαταστρεψουν την Ελλαδα !!!

Αυτην την φορα χτυπηθηκε πρωτα η συμπρωτευουσα...
και η Αθηνα ακολουθησε...και το γηπεδο στο Περιστερι...απεκτησε ρωγμες...Αλλοι τον ειπαν
ΕΓΚΕΛΑΔΟ εγω ομως ειδα οτι ηταν Ο ΣΦΑΓΕΑΣ...


Ο drummer φαινομενο επανερχεται και στο rockwave,τελευταια τους εμφανιση μεχρι στιγμης,δεν περιμενες να δεις τιποτα ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ
ΑΠ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ...ετσι σε ειχαν συνηθισει

...Ετσι ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ...

Και το σαρδονιο χαμογελο του Θωμα (οχι του απιστου ρε) μετα το τελος καθε τραγουδιου
παλιου και καινουριου δεν αφηνε τιποτα να παρανοηθει!!!

Συνεχιζουν την καριερα τους τρομοκρατωντας τις πολεις που εμφανιζονται
και ΑΝ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΤΟΝ ΘΕΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΣΤΕΙΛΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΘΑ ΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ????:confused:


Δεν το νομιζω:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:


:evil: :evil: :evil:

Sabre
05/07/2007, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
...και επιτελους... Οι ΑΡΧΙΕΡΕΙΣ σηματοδοτουν την παρθενικη τους εμφανιση στην Ελλαδα το 96 (Rock of gods)...Ισοπεδωνοντας την προβλητα...
και κανοντας τους λιμενικους να παιρνουν τηλ ενοχλημενοι απο τα decibel και
να απαιτουν να φυγει ο κοσμος σιγα σιγα...


Ο drummer τους (ο original) ηρθε τον επομενο χρονο με την συγκροτηματαρα του

και το σολο του αφησε εμας ,τον Βρασιδα Πουλοπουλο και τους "Μεγαθανατος" αναυδους...


Οι πιστοι ομως επεμεναν ξανα ...και στην "διαβολοπεριοδεια" diabolus on tour
ειπαν ν ξανακαταστρεψουν την Ελλαδα !!!

Αυτην την φορα χτυπηθηκε πρωτα η συμπρωτευουσα...
και η Αθηνα ακολουθησε...και το γηπεδο στο Περιστερι...απεκτησε ρωγμες...Αλλοι τον ειπαν
ΕΓΚΕΛΑΔΟ εγω ομως ειδα οτι ηταν Ο ΣΦΑΓΕΑΣ...


Ο drummer φαινομενο επανερχεται και στο rockwave,τελευταια τους εμφανιση μεχρι στιγμης,δεν περιμενες να δεις τιποτα ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ
ΑΠ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ...ετσι σε ειχαν συνηθισει

...Ετσι ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ...

Και το σαρδονιο χαμογελο του Θωμα (οχι του απιστου ρε) μετα το τελος καθε τραγουδιου
παλιου και καινουριου δεν αφηνε τιποτα να παρανοηθει!!!

Συνεχιζουν την καριερα τους τρομοκρατωντας τις πολεις που εμφανιζονται
και ΑΝ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΤΟΝ ΘΕΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΣΤΕΙΛΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΘΑ ΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ????:confused:


Δεν το νομιζω:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:


:evil: :evil: :evil:

Zούν οι Slayer?:wacko:

θα μου πείς μέχρι και οι Anthrax/Testament κάνανε reunion tour με τα αρχικά τους μέλη (ΠΟΤ@Ν@ ΑΝΑΓΚΗ!) οι Slayer θα πάνε πίσω?

Chemical warfare κ'ετς. OYGK!

:a19:

chatsport
05/07/2007, 10:32
εμενα ακομα ποναει ο σβερκος.....
Πιστευω οτι ηταν μακραν καλυτερη συναυλια απο το '99 , παροτι τοτε ημουν και πιο ζεστος....ειχα και μακρυ μαλλι.....
Το γεγονος οτι παιξαν μονο ενα απο τα load-reload και κανενα απο το St.Anger , λεει πολλα....
Παιξανε αυτα που θελαμε να παιξουν....
O Robert ειναι ολα τα λεφτα....το κατεχει...
Και με πεισανε οτι οντως πάθανε πλακα...απο τον κοσμο και απο τον χαμο.....
Βεβαια και το μαρουλι δεν ηταν λιγο.....
στην ξεφτιλα...30.000 κοσμο Χ 65€ = 1.950.000€€€€€€
(το 65 ειναι ενας μεσος όρος...60/80/100)
Δεν βαριεσαι ομως....Τιποτα δεν ειναι τσαμπα σ'αυτη την γ@$ωζωή.....
...Βirth ,
School ,
METALLICA ,
Death.....

LsKostas
05/07/2007, 10:56
oi ΣΦΑΓΕΙΣ ποτε δεν διελυσαν φιλε μου ...

περα απο μοδες και κατευθυνσεις εμειναν πιστοι στον ηχο τους :wacko:

ενταξυ δεν ειναι ολοι οι δισκοι "REIGN IN BLOOD" και δεν το θελουμε κιολας ετσι???

Απλα με τιποτα δεν στεριωναν drummer ΚΑΘΟΤΙ και οι 3 τους ειναι καλοπαιδα

ενω o Dave ειναι πιο normal τυπος


Αν ζουν οι SLAYER?????


ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΑΠΙΣΤΕ??? :evil: :evil:
ΤΙ ΞΕΣΤΟΜΙΣΕΣ :a01:

Παρε να χεις
Monarch to the kingdom of the Dead

Angel of Death

Monarch to the kingdom of the Dead


Infamous Butcher!!!

Angel of Deeeeeeeeeeath !!!!








:a23: :a19: :a19: :a19: :a23:




:D :D :D :wave2:

Zid
05/07/2007, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
oi ΣΦΑΓΕΙΣ ποτε δεν διελυσαν φιλε μου ...

περα απο μοδες και κατευθυνσεις εμειναν πιστοι στον ηχο τους :wacko:

ενταξυ δεν ειναι ολοι οι δισκοι "REIGN IN BLOOD" και δεν το θελουμε κιολας ετσι???

Απλα με τιποτα δεν στεριωναν drummer ΚΑΘΟΤΙ και οι 3 τους ειναι καλοπαιδα

ενω o Dave ειναι πιο normal τυπος


Αν ζουν οι SLAYER?????


ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΑΠΙΣΤΕ??? :evil: :evil:
ΤΙ ΞΕΣΤΟΜΙΣΕΣ :a01:

Παρε να χεις
Monarch to the kingdom of the Dead

Angel of Death

Monarch to the kingdom of the Dead


Infamous Butcher!!!

Angel of Deeeeeeeeeeath !!!!








:a23: :a19: :a19: :a19: :a23:




:D :D :D :wave2: Παρόλο που μου αρέσουν τα παλίοτερα album των slayer... Προσκυνώ το Βοstaph !!!Divine intervention ταχύτητες που σκοτώνουν!!!κομμάτια
που απλά σε κολάνε στο τοίχο .... και παραγωγή που σκίζει.... τα ηχεία!!!!Μακάρι να βγάζαν αντίστοιχο album πάλι....

Sabre
05/07/2007, 11:10
:lol:

:beer:

Απλά τους άφησα κάπου στο Seasons in the abyss και μετά ξαναβρήκα τον Θείο Dave Lombardo να γυροφέρνει με διάφορα γκρούπ σαν guest...απο τους Phantomas του τρισμέγιστου Mike Patton μέχρι Drums of Death projects με Dj spooky&Vernom Raid.
Κάπου άκουσα και διασκευή στο i wana be your dog σε i wanna be your god απο τους εν'λόγο κυρίους....και born to be wild...:bigcry:

τεσπά όπως λέει και ο Tom


The final swing is not a drill - its how many people i can kill

:beer:

LsKostas
05/07/2007, 12:09
Nα σπαμαρω λιγο κ να αναφερω για καθαρα encyclopidic reasons το εξης


Τo 1992 στον πολεμο του Κολπου to Seasons in the Abyss παιζοταν
στα στρατοπεδα των Αμερικανων για ανορθωση ηθικου...


Φυσικα οι στιχοι των Slayer οντας καθαρα επιθετικοι στο WarEnsemble
ερχοντουσαν σε καθαρη αντιδιαστολη με το λιγοτερο γνωστο Skeletons of society

TO WAR ENSEMBLE εγινε ο υμνος στην καταστροφη κατι βεβαια
που οι ιδιοι Slayer ποτε μα ποτε δεν ηθελαν να γινει

(Ασχετως αν λαμβαναν χιλιαδες γραμματα απο τα εκει στρατοπεδα στρατιωτων)


Τα χρονια ομως περνανε οι Slayer κανουν αυτο που εκαναν παντα...

Να περιγραφουν και να καταγραφουν αυτα που τους(μας)τσαντιζουν!!!

και να τα φτυνουν πισω στον κοσμο...


Γραφουν το "JIHAD" στο τελευταιο τους album Christ Illusion

KAI κυριολεκτικα περνουν στην αντιπερα οχθη...:winka:


Παλαιστινιοι,Ιρακινοι,Ιρανοι και λοιπα εθνη τους αποθεωνουν καθως μελοποιουν τον αγωνα
για την ελευθερια τους(πολυ κομψα το ειπα!!!)


Πολυ μισος -πολυ αιμα -πολυ σκοτωμος...ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ...
Slayer - Jihad - from Christ Illusion στο Υοutube ψαξτε το λιγο...




Οι Slayer ΑΠΛΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ...τιποτα αλλο...

γουσταρουν την σκοτεινη πλευρα...

και τα λενε με τον δικο τους τροπο...κι σ οποιον αρεσουν...

Προτιμω απλα να τους ακουω,που και που, και να μην τους συνδεω με τιποτα
περαν της μουσικης :smokin:


απο divine Intervention το ασμα :smokin:

Circle of beliefs
Secrets never keep
Living in a lie
Right before your eyes
Losing is your way
Mental disarray
I can see your strain
You don't want to be saved


Can't you see no validity
Must control silencing of souls
Slow decay spreading through your brain
Devistate the deviant will dominate

Can't you see there's no validity
Your way is not the only way
Slow decay spreading through your brain
Don't you see the power of the enemy
Tyrrany total supremacy
Control the silencing of souls
Slavery within the entity
Devistate, dominate


χαιρετω...:beer:

Ζεύκας
05/07/2007, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
φιλαρακι επειδη θεωρω ανουσιο να παραθεσω 1-1 τα ποστακια σου και να σου απαντησω, εγω θα σου πω 1 πραγμα...

:a012: για αυτα που γραφεις και για τον τροπο που τα γραφεις και σε ευχαριστω γιατι ολο αυτο που εζησες, ετσι οπως το παρουσιασες με γυρισε πισω μερικα χρονια και αυτο με αναζωγωνησε !!!

να σαι παντα καλα !!!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

:beer: :beer: :beer: :beer:

veagle
05/07/2007, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Έδωσες 100 euro????:eyepop: :look: :eyepop: χμμμ πολλά δεν είναι???:

Εγώ ήμουν στα 60!!!

hercul
28/07/2007, 15:13
Mετά από 3 βδομάδες από την συναυλία των Metallica που δεν την έχω ξεπεράσει ακόμα βρήκα ένα κείμενο στο rocking.gr το οποίο με εκφράζει απόλυτα!!! :beer: :beer: :beer:

Είναι λίγο μεγάλο αλλά αξίζει... :a23: :a23:



Η ώρα έχει πάει 20:30 όταν οι Mastodon μας αποχαιρετούν και το κοινό έχει αρχίσει να βράζει. Οι τεχνικοί σπεύδουν στη σκηνή για να στήσουν το μεγαλειώδες set των Metallica: τα τύμπανα αντικαθίστανται, το γκρι πανό της "Sick Of The Studio" tour αποκαλύπτεται, οι ράμπες για το δεύτερο διάζωμα ελέγχονται, μικρόφωνα τοποθετούνται σε όλο το μήκος της τεράστιας και υπέροχης σκηνής, οι κιθάρες κουρδίζονται κτλ. Όλοι οι τεχνικοί υπερβάλλουν εαυτούς και τρέχουν για να προλάβουν να ετοιμάσουν τα πάντα έγκαιρα και σωστά.

Στο PL2 που βρίσκομαι σηκώνονται και οι τελευταίοι καθήμενοι. Όλοι κοιτάζουν τη σκηνή και κάνουν σχόλια. Όποτε οι δύο οθόνες που βρίσκονται εκατέρωθεν της σκηνής παίζουν κάτι από Metallica, ο κόσμος τραγουδάει και φωνάζει. Είναι ήδη ζεσταμένος. Γύρω μου παιδιά όλων των ηλικιών και «τύπων»: παραδοσιακοί χεβυμέταλλοι, thrashάδες, πιτσιρικάδες, κοπέλες και ροκοπατέρες, όλοι κοιτούν με ενδιαφέρον τη σκηνή. Ο χρόνος περνάει, ο ήλιος πέφτει, το "It's A Long Way To The Top" των AC/DC ακούγεται από τα μεγάφωνα, ακολουθούμενο από το "Ecstasy Of Gold", ενώ παράλληλα οι οθόνες παίζουν σκηνές από τον «Καλό, τον Κακό και τον Άσχημο». Η ώρα 21:15. Ότι θα επακολουθήσει ΔΕΝ περιγράφεται. Θα κάνω ό,τι μπορώ πάντως. Δείξτε κατανόηση.

Καπνοί καλύπτουν τη σκηνή και μέσα από το πανό του "Sick Of The Studio" βγαίνει η μπάντα. Οι περισσότεροι έχουν κοκαλώσει - δεν ξέρουν τι και αν πρέπει να φωνάξουν. Τα πρώτα στοιχήματα με το ποιο κομμάτι θα ανοίξουν πέφτουν, αλλά δεν κρατάνε για πολύ: "Creeping Death". Κόλαση. Βρίσκομαι στα 18 μέτρα από την σκηνή και, πέρα από τον γενικό πανζουρλισμό, δημιουργούνται γύρω μου 3 (!) mosh pit, στα οποία εκτός από τους συνήθεις υπόπτους, συμμετέχουν και άτομα υπεράνω πάσης υποψίας. Το riff του κομματιού ξεσηκώνει - ο κόσμος έχει έρθει ψημένος να περάσει όχι απλά πολύ καλά, αλλά καταπληκτικά και οι Metallica μοιάζουν πρόθυμοι να μας κάνουν να ξεχάσουμε ότι πέρασαν κιόλας 8 χρόνια από τη Ριζούπολη. Καλοκουρδισμένοι και σωστότατοι στο παίξιμό τους, αν και με κάποια προβλήματα στον ήχο που διορθώθηκαν μεν, αλλά έκαναν σε φάσεις και την επανεμφάνισή τους, θέλησαν να μας δείξουν ποιος είναι ο λόγος που συνεχίζουν να περιοδεύουν... ο λόγος που δε διαλύθηκαν τότε, λίγο πριν το "St. Anger".

"Gimme an M, gimme an E... gimme Fuel, gimme fire..." λέει ο Jaymz και οι φωνές όλων παίρνουν φωτιά. Η συναυλία έχει ξεκινήσει απογειωτικά και προβλέπεται ότι η αποψινή πτήση θα είναι μεγάλη. "Wherever I May Roam". Ο κόσμος τραβάει τα μαλλιά του από την ηδονή, ένα από τα πιο όμορφα riff που έχει γράψει το σχήμα ξεχύνεται στον ουρανό της Μαλακάσας και τα mosh pit ξαναεμφανίζονται. Πανικός και όλεθρος. Η κατάσταση ηρεμεί λίγο, αλλά ο Trujillo έχει άλλη άποψη: αρχίζει να παίζει ένα riff από τα έγκατα της γης, το οποίο έρχεται, χτυπά το έδαφος, το ανοίγει στα δύο και φτάνει μέχρι τη στρατόσφαιρα: "Take a look to the sky just before you die, it's the last time you will" ουρλιάζει ο Hetfield, με τα φώτα να παίζουν με τους στίχους και το κοινό και η νύχτα να γίνεται μέρα και τούμπαλιν. "For Whom The Bell Tolls" τελικά; Ίσως για όλο τον κόσμο που βρέθηκε εκεί εκείνο το βράδυ.

Ναι το ξέραμε, σας το είχαμε αποκαλύψει και λίγες ώρες πριν το live εδώ στο rocking.gr. Όταν όμως άκουσα την εισαγωγή του "...And Justice For All" λέω «αποκλείεται!». Και ας ήξερα ότι θα το παίξουν. Μυσταγωγία, μέρες '89. Η μπάντα είναι συμπαγής και αδιάρρηκτη σα γρανίτης, ενώ το παίξιμό της ακριβές μέχρι το τελευταίο εξηκοστό τέταρτο. Όλοι οι μουσικοί είναι σε μεγάλα κέφια. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι τρεις οργανοφόροι οργώνουν τη σκηνή πάνω - κάτω, αλλάζοντας διαρκώς θέσεις και μικρόφωνα. Από την άλλη, ο πιο υπερκινητικός drummer του κόσμου, και παράλληλα ένας από τους πιο βελτιωμένους μουσικούς των τελευταίων 20 χρόνων, σφραγίζει τα στόματα των επικριτών του, διανθίζοντας τα κομμάτια του, κομμάτια που είναι η ιστορία του σκληρού ήχου, με περισσότερα γεμίσματα, περάσματα και blastbeats, παίρνοντας στις πλάτες του τον ήχο των Metallica και αποδεικνύοντας ότι, παρόλες τις ενστάσεις που μπορεί να έχει κάποιος για την προσωπικότητά του, παραμένει ένας τεράστιος μουσικός. "The Memory Remains" και ο Hetfield ζητά από το κοινό να τραγουδήσει τα μέρη της μεγάλης «Μαριάνας» της rock μουσικής. Έκσταση. Το κοινό παραληρεί και τραγουδάει όλους τους στίχους, τα ρυθμικά μέρη, ακόμη και το solo (και μάλιστα καθ' όλη τη διάρκεια της βραδιάς - τόσο πολύ μας είχαν λείψει). Η μπάντα είναι σε τρελά κέφια και θέλει να δείξει πως είναι ακόμα εδώ, ακόμη ζωντανή, ακόμη θανάσιμη.

Η βραδιά δεν ήταν μια "Master Of Puppets" βραδιά, αλλά όταν ακούς ζωντανά τα "Orion", “Master Of Puppets", "Disposable Heroes" (!), "Sanitarium" και "Battery", πως αλλιώς θα μπορούσες να τη χαρακτηρίσεις; Οι Metallica ήρθαν, θέλησαν να πάρουν τα κεφάλια όλων των επικριτών τους και το κατάφεραν στον απόλυτο βαθμό. Τι να γράψω εδώ; Όταν προλόγισε ο Hetfield το "Disposable Heroes", το DNA όλων αναδομήθηκε και ξανασυνδέθηκε στα εξ ων συνετέθη: χαμός, πανικός, όλεθρος. Mosh pit, ιδρώτας, τραγούδι. Έκσταση. Metallica. Στο "Orion" το πνεύμα του Cliff ήρθε και κάθισε κάπου εκεί, ανάμεσα στα δέντρα της Μαλακάσας, για να παρακολουθήσει τους Metallica να προσφέρουν μια στιγμή ανθολογίας για τα ελληνικά συναυλιακά δρώμενα, με τον Trujillo να απογειώνει τα μέρη του αδικοχαμένου μπασίστα και τη συζήτηση για την ανικανότητα του Newkid να αποδώσει το συγκεκριμένο κομμάτι ζωντανά να φουντώνει. "Welcome to where time stands still...": είμαι σίγουρος ότι ο Hetfield δε θα είχε υπόψη του τη Μαλακάσα όταν έγραφε αυτούς τους στίχους, αλλά πραγματικά στους ήχους του "Sanitarium" ο χρόνος πάγωσε. Ο κόσμος αποκαμωμένος από το ξύλο και το σπρώξιμο, σταμάτησε για λίγο και ήπιε γουλιά - γουλιά αυτόν τον metal ύμνο. Και μιας και μιλάμε για ύμνους... "Master Of Puppets" ολόκληρο και η ονείρωξη συνεχίζεται... "Battery": κανένας ζωντανός. Οι Metallica έχουν επιστρέψει με ένα setlist από την κόλαση και θέλουν να αποδείξουν ότι είναι η μεγαλύτερη και καλύτερη μπάντα αυτή τη στιγμή. Αμφιβάλλει κάνεις; Με την καταιγίδα του "Battery" το κανονικό set κλείνει πολύ όμορφα, αλλά όχι και η βραδιά... Ξέρουμε ότι ακόμα μας περιμένουν και άλλα πολλά.

Ας σταθώ κάπου εδώ να περιγράψω τους εμπλεκόμενους. Kirk Hammett: θυμωμένος, παθιασμένος και ολόσωστος, ο κιθαρίστας («αρνί του θεού») ήταν εκστασιασμένος. Έτρεξε τη σκηνή πάνω - κάτω, διάνθισε τα solo του και όταν οι κάμερες και τα κομμάτια στράφηκαν πάνω του, ο κόσμος τον χάζευε με θαυμασμό. Robert Trujillo: παιχταράς (στο solo του φάνηκε ότι «έχει» άνετα τον Newsted), ενθουσιώδης, πορωμένος (ειδικά στα "Orion", "For Whom The Bell Tolls”), αλλά πολύ αμερικανόφατσα και με ένα attitude / image εκτός κλίματος. Άσε που δεν τραγουδάει κιόλας. Ηχητικά έχει δέσει με τη μπάντα, αλλά ο Jason νομίζω ότι θα είναι πάντα πιο αγαπημένος. Lars Ulrich: επαγγελματίας 100%. Τον έβλεπες στα κοντινά του σκηνοθέτη να μετράει με κλειστά τα μάτια τα τέταρτα των ρυθμών του και καταλάβαινες ότι ζει και αναπνέει για τα live. Σηκώθηκε άπειρες φορές από τα drums του, έτρεξε μέχρι την άκρη της σκηνής για να πειράξει το κοινό και η απόδοσή του ήταν κάτι παραπάνω από καταπληκτική. Άξιος και γνήσιος. James Hetfield: δεν πρέπει να γράψω κάτι. Ο άνθρωπος ακόμα και καμένος από τις καταχρήσεις έχει μια παρουσία τόσο επιβλητική που σου παγώνει το αίμα. Μου άρεσε ιδιαίτερα το γεγονός ότι έχει αλλάξει τη σκηνική του παρουσία, παίζοντας με τις κάμερες και τα φώτα τόσο επαγγελματικά, που δίνει άλλη αίσθηση στο live. Συναισθηματικός, απογειωτικός, εξωγήινος. Και εκείνος, αλλά και όλη η μπάντα, έδειξε να το καταδιασκεδάζει, καθώς τέτοιες αντιδράσεις από το κοινό δεν τις περίμεναν. Mosh pit, stage diving, μπουκάλια / νερά / παπούτσια στον αέρα. Το κοινό (πάνω από 25.000 μάλλον) έδειξε πόσο αγαπάει τους Metallica και πιστεύω πως αυτό θα τους ξαναφέρει γρήγορα πίσω. Το υποσχέθηκε άλλωστε και ο Lars. Χαρακτηριστικές ήταν οι φράσεις "I don't believe it" που έδειχνε να λέει ο James σε πολλά σημεία του live, ενδεικτικό του τι συνέβαινε. Το κοινό του PL2 (για τους πίσω δεν έχω γνώμη, αλλά είμαι σίγουρος πως ίδια πράγματα θα γίνονταν) σταμάτησε να χτυπιέται μόνο όταν δεν είχε άλλη φωνή και άλλη ενέργεια. Για μένα το πιο μανιασμένο κοινό που έχω δει σε συναυλία.

hercul
28/07/2007, 15:14
Και η συνέχεια....

Η βραδιά συνεχίστηκε με τα "Sad But True", "Nothing Else Matters", "One" και "Enter Sandman" ως πρώτο encore και "Whiplash", "Seek N Destroy" ως δεύτερο, στα οποία οι παρευρισκόμενοι κατέθεσαν ό,τι φωνή και ενέργεια τους είχε απομείνει στο βωμό της μεγαλειότητας του ονόματος Metallica. Ιδιαίτερα στο "Nothing Else Matters" όλοι τραγουδούν μέχρι και τα γυρίσματα στη φωνή του Hetfield, οι αναπτήρες / κινητά παίρνουν φωτιά και τα πλάνα που μας δίνει ο σκηνοθέτης από τον κόσμο είναι εξωπραγματικά: κάθε ψυχή εκείνη τη στιγμή λάμπει και παρασέρνεται στους στίχους του πιο ευαίσθητου και αναγνωρίσιμου στο εκτός του metal κοινό κομματιού. Μνημειώδη σκηνικά, άρρητα συναισθήματα. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω.

Η σκόνη επιπέδου «Καταιγίδα της Ερήμου», τα καπνογόνα και το σπρωξίδι έκαναν σε φάσεις την ατμόσφαιρα αποπνικτική, αλλά σε ένα τέτοιο live δε μπορούσε να γίνει και διαφορετικά. Οι Metallica άκρως επαγγελματίες, έδωσαν ένα live απάντηση σε όλους τους επικριτές τους, με ένα setlist απίστευτο, και έδειξαν σε όλους ότι είναι η μεγαλύτερη live μπάντα των καιρών μας, που όταν θέλει μπορεί να ισοπεδώσει τα πάντα. Τη διοργανώτρια αρχή λυπάμαι μόνο, μιας και μετά τις πυρκαγιές οι Metallica κατέστρεψαν οτιδήποτε είχε απομείνει στην περιοχή της Μαλακάσας. Όπως είπε και ένας φίλος, το έδαφος μετά το live ήταν οργωμένο. Ούτε ένα δείγμα γρασιδιού ή οποιασδήποτε άλλης ζωντανής μορφής χλωρίδας...

Ήλθαν, είδαν, ενίκησαν. Πήραν τις ψυχές μας και έφυγαν. Σε ένα διωμισάωρο (2,5 ώρες, ναι) live οι Metallica έψησαν τον κόσμο τους για τον επερχόμενο δίσκο και απέδειξαν ότι δεν είναι μεγάλοι. Είναι τεράστιοι. Όσοι φίλοι ήταν εκεί έζησαν μια εμπειρία ζωής, καθώς πήραν απαντήσεις για το τι είναι αυτή η μουσική και γιατί μας εκφράζει. Γιατί αξίζει να την ακούμε σε τελική ανάλυση. Γιατί; Για βραδιές σαν κι αυτή - μια από τις καλύτερες της ζωής μου (και φαντάζομαι και πολλών φίλων), στο καλύτερο Rockwave όλων των εποχών, με μια μεγαλειώδη μπάντα. Σας ευχαριστούμε. Τους ευχαριστούμε.

hercul
28/07/2007, 15:35
Για μένα σίγουρα μια βραδιά από τις καλύτερες της ζωής μου.... :) :)

Ζεύκας
29/07/2007, 03:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από hercul
Για μένα σίγουρα μια βραδιά από τις καλύτερες της ζωής μου.... :) :)

+1

YEAH BABY! METALLICA!!

:a25: :a25: :a25: