PDA

View Full Version : δημιουργήθηκε το Blog



el_hymador
01/07/2007, 23:02
Επειδή είναι πολλοί αυτοί που θέλουν να βοηθήσουν, αλλά δεν ξέρουν που και πως, δημιουργήσαμε ένα blog προκειμένου να ανακοινώνονται και να αναρτώνται όλες οι πληροφορίες σχετικά με την Πάρνηθα.

Ενέργειες
Δράσεις
Πρωτοβουλίες
Κινητοποιήσεις
Νέα

κ.ο.κ.



http://act-parnitha.blogspot.com/


οσοι επιθυμείτε, μπορείτε να μας πληροφορέιτε σχετικά με οτιδήποτε αφορά την Πάρνηθα απο εδώ και στο εξής.

ευχαριστώ ,

Κώστας

Nikoskazer2000
02/07/2007, 00:08
:beer: :beer: :beer:

TROOPER
02/07/2007, 00:40
:a18: :a19:

makis206
02/07/2007, 06:29
Σ'ωραίος ρε Κωστή !

:beer: :a18: :a18: :beer:

crs-k
02/07/2007, 06:31
:smokin:

el_hymador
02/07/2007, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
:smokin:



...θα χρειαστούμε την βοήθεια σου.

Ενημέρωση με π.μ. εντός των ημερών.

...με την συγκατάθεση σου βέβαια :wave2:

crs-k
02/07/2007, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
...θα χρειαστούμε την βοήθεια σου.

Ενημέρωση με π.μ. εντός των ημερών.

...με την συγκατάθεση σου βέβαια :wave2:


Νο prob, αρκει να μπορω, μιας κι εχουν πεσει κι αλλα στην πλατη μου αυτον τον καιρο... :sick:

Υποσχομαι ομως οτι θα προσπαθησω ΠΟΛΥ ... :smilea:

EVI
02/07/2007, 09:18
:beer: ωραια και εγω! :beer:

MikeG
02/07/2007, 12:09
Συγχαρητήρια!!!& όπως είπαμε αν θες κάποια τεχνική βοήθεια π.μ !

:wave2:

Nostra
02/07/2007, 12:49
Με αφορμή την πρόσφατη καταστροφή του δασικού πλούτου της χώρας μας, αρκετοί ευαισθητοποιήθηκαν και αναζητούν τρόπους δράσης και διαμαρτυρίας. Ως μια πρώτη αντίδραση προγραμματίζουμε την μαζική αποστολή ηλεκτρονικών μηνυμάτων κυρίως σε πολιτικούς φορείς την Πέμπτη 5 και Παρασκευή 6 Ιουλίου στις 12 το μεσημέρι. Προτείνουμε το παρακάτω κείμενο, αλλά ο καθένας είναι ελεύθερος να συμμετάσχει με οποιοδήποτε μήνυμα.



ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟ ΚΕΙΜΕΝΟ



Εδώ και μισό αιώνα νομιμοποιείτε την αυθαιρεσία μας και εμείς σε αντάλλαγμα στηρίζουμε και οικοδομούμε την χυδαία ιδιοτέλεια σας. Πολίτες και επαγγελματίες της εξουσίας καταφέραμε να επεκτείνουμε το αβίωτο αστικό χάος σε βάρος της ίδιας της ύπαρξης μας, περιορίζοντας δραματικά, οτιδήποτε ανταγωνιστικό στα «τσιμεντένια» όνειρά μας. Δεχθήκαμε αδιαμαρτύρητα την καταστροφή της γης και την συνακόλουθη «αξιοποίηση» της από τους καταπατητές, τους οικοπεδοφάγους, τους οικοδομικούς συνεταιρισμούς σε τέλεια συνεργασία και διαπλοκή με συμπολιτευόμενους και αντιπολιτευόμενους πολιτικούς. Ο στόχος της καταλήστευσης του κοινωνικού πλούτου επετεύχθη. Η αττική γη αποτελεί παρελθόν και η διάχυση της ασχήμιας στην ελλαδική γη είναι ζήτημα χρόνου παρά θέλησης.

Φτάνει πια

Η συνείδησή μας και το ένστικτό της επιβίωσης μας είναι πιο δυνατά από τα τσιμεντένια όνειρα, την «αξιοποίηση», τις διαπλοκές των «αποχαρακτηρισμών». Τα βουνά και οι θάλασσες είναι κοινωνικό κεφάλαιο και μοναδικό στόχο έχουμε να το διατηρήσουμε, ότι έχει απομείνει, ανέπαφο.

Ως πολίτες

Αναλαμβάνουμε την ευθύνη που μας αναλογεί και αναζητούμε τρόπους δράσης. Δεν θα ανεχτούμε την επανάληψη των φαινομένων «Πεντέλης», των «αξιοποιήσεων» των ακτών, της υποβάθμισης των πόλεων, την εγκληματική έλλειψη σχεδίων πρόληψης και αντιμετώπισης "κρίσεων", την αμέλεια και ανικανότητα φορέων και επιχειρήσεων, τους "κομματικούς φίλους", την αναποτελεσματικότητα της διοίκησης.

Πολλοί από μάς εκφράζουν την επιθυμία να αυτενεργήσουμε καλύπτοντας τα κενά που ηθελημένα αφήνει η πολιτική βούληση.

Ως πολιτικοί

Αναλάβετε και εσείς τις ευθύνες των λόγων και των πράξεων σας δείχνοντας μας ότι είστε άξιοι της εμπιστοσύνης μας. Η έλλειψη σχεδίου και η εγκληματική αμέλεια (ο αρμόδιος υπουργός προτίμησε την θερινή σύναξη υποψηφίων αγροφυλάκων) στην διαχείριση των πρόσφατων "κρίσεων" αποδεικνύει ότι στόχος σας, είναι η ικανοποίηση των ανίκανων και ανήθικων πολιτικών "φίλων". Αξιοποιείστε αξιοκρατικά το πλούσιο "ανθρώπινο κεφάλαιο" που διαθέτει ο τόπος μας και δώστε σημασία στην πρόληψη, στα μείζονα και όχι στα ελάσσονα. Η πρόσφατη ανεύθυνη συμπεριφορά σας δεν εμπνέει καμία ελπίδα για το μέλλον, ωστόσο αυτήν την ύστατη ώρα αρθείτε στο ύψος των περιστάσεων. Επιτέλους σταματήστε τις "εκ των υστέρων" δηλώσεις, την ανεύθυνη "τηλεοπτική δημοκρατία", μοιραστείτε μαζί μας τα πολιτικά σας οράματα, εάν έχετε.

Δημοσιοποιείστε άμεσα,


Τους τρόπους, τους πόρους, τα μέτρα και τα μέσα που εγγυώνται την διαφύλαξη και αποκατάσταση όλων των πρόσφατα καμένων εκτάσεων.
Την προετοιμασία και την πρόληψη για την αποφυγή παρόμοιων καταστάσεων.
Δώστε στούς πολίτες το δικαίωμα και τις ευκαιρίες να συμμετέχουν ενεργά στην πρόληψη και τη διαχείριση.


Περιμένουμε,

Η απόγνωση, η αγανάκτηση και η θλίψη μας, περιορίζουν τα περιθώρια της υπομονής μας.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Περισσότερες πληροφορίες στο



http://manosnik.blogspot.com/2007/06/blog-post_30.html


Σας ευχαριστούμε και αναμένουμε τη συμπαράσταση σας.

MikeG
02/07/2007, 13:02
Τσέκαρε & αυτό το blog Make Athens Green (http://makeathensgreen.wordpress.com/)

:wave2:

edit Μόλις είδα ότι το έχεις στα links

:beer:

MikeG
02/07/2007, 13:10
Άλλο ένα mail που κυκλοφορεί το οποίο προσωπικά το γουστάρω πολύ!

"Δεν πέρασαν ούτε 4 μήνες από την τελευταία εκδρομή στην Πάρνηθα.

Ούτε 4 μήνες από την τελευταία ξάπλα κάτω από τα έλατα...

Ούτε 4 μήνες από εκείνο το μεσημέρι που μάζευα τις γόπες μου στο σελοφάν του πακέτου μου, για να μη μαγαρίσω την ομορφιά που έβλεπα. Τι μαλακας!

Σήμερα ο ουρανός γέμισε στάχτη.

Γιατί κάποιος αποφάσισε ότι μια-δυο-τριακόσιες βιλίτσες με θέα το καζίνο, θα γίνουν ανάρπαστες. Κι έτσι, θα βγάλει τόσα λεφτά, ώστε η τράπεζα να του προσφέρει «πρόσωπο» προκειμένου να εκτελεί δημόσια έργα...

Δεν ήτανε τυχαία η φωτιά. Δεν άναψε την πιο ζεστή μέρα του Ιούνη, αλλά μόλις έπιασε το βοριαδάκι.

Είμαι θυμωμένος. Πενθώ, όχι για τις επόμενες γενιές που θα ζήσουν στα πλημμυρισμένα βαλτοτόπια του Μοσχάτου, αλλά για τις χαμένες ανοιξιάτικες βόλτες μου, που θα έκαναν ανεκτή τη μιζέρια του καθημερινού τσιμέντου.

Μαζί μου πενθούν κι οι φίλοι μου. Και είναι κι εκείνοι οργισμένοι.

Και κάθε φορά που θα μιζεριάζουν στο τσιμεντένιο τους γραφείο, θα θυμώνουν ξανά, που δε μπορούν να ξεφύγουν. Κι αυτό θα γίνεται κάθε Παρασκευή για το υπόλοιπο της ζωής τους.



Λέω λοιπόν να αρχίσω τις απειλές. Όχι τις «προειδοποιήσεις»...



Η Πάρνηθα φιλοξενεί τον Εγκέλαδο. Και είμαι σίγουρος ότι ο Τιτάνας θα φροντίσει να καθαρίσει το τοπίο του. Η φύση έπειτα θα το ξαναφυτέψει, όπως της αρέσει.

Λέω να βοηθήσω. Να κάνω τις αντισεισμικές κατασκευές λιγότερο αντισεισμικές.

Λέω να αρχίσω τις περιπολίες και να ρίχνω αλάτι στα μπετά των νέων κτιρίων που θα φυτρώνουν.

Δεν είναι δύσκολο...



Λεω επίσης να αρχίσω να καίω όλα τα μηχανήματα που θα ανέβουν να φτιάξουν δρόμους και τα αυτοκίνητα των νέων κατοίκων επίσης...

Μαζί με τα χλωρά, καίγονται και τα ξερά. Έτσι δεν παίζεται το παιχνίδι;

Αλλά κι αυτοί οι νέοι «οικιστές» ξέρουν που μπλέκουν...



Λέω να αρχίσω να τρομοκρατώ όσους σκοπεύουν να αγοράσουν «οικόπεδο» εκεί γύρω. Να τους πείσω ότι αυτή η γειτονιά είναι χειρότερη από γκέτο. Κι ότι οι επενδύσεις τους εκεί είναι αμφίβολες.



Λέω να περνάω νυχτιάτικα και να ουρλιάζω, χαλώντας τον ύπνο του δικαίου των νέων οικιστών.

Τα ζώα δεν θα ενοχληθούν, είμαι σίγουρος πως δεν θα συχνάζουν πια.



Λέω να γίνω «τρομοκράτης» και να αγωνιστώ για τα δίκαια της φύσης. Όχι τα δικά μου.

Και να μην σταματήσω τις εξορμήσεις, μέχρι κάποιος από τους μαλάκες εκεί πάνω, να με πείσει ότι θα αφήσουν το βουνό στην ησυχία του.


Τι λες; Πάμε μια «ΒΟΛΤΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΝΗΘΑ»;"

:smokin:

el_hymador
02/07/2007, 13:16
Το blog αναρτήθηκε, αλλα υπάρχει πρόβλημα στην διαχείριση του , λόγω χρόνου.

Οι πληροφορίες, οι ειδήσεις και οι κάθε είδους δράσεις είναι δύσκολο να παρακολουθηθούν από ένα άτομο.

Για αυτό λοιπόν, όποιος επιθυμεί να βοηθήσει στην (συν)διαχείριση του blog, είναι ευπρόσδεκτος. Το blog δεν το έχω οικιοποιηθεί σε καμία περίπτωση, είναι όλων μας.


Σήμερις στο Δελεαρ, όσοι ενδιαφέρστε για συνδιαστική διαχείριση (είναι εύκολο απλά μοιραζόμαστε τα passwords και τους κωδικούς) ας κάνουμε μία συζήτηση (γιατί δεν πρέπει να γίνει και μπάτε σκύλοι αλέστε...)

To ενα μοντέλο είναι αυτό, το άλλο έιναι να αναρτάτε στο blog νεά που ακούγονται γύρω σας (θα συζητήσουμε για την εγγυρότητα κ.τ.λ.)

λοιπόν... Δελεαρ σήμερα.

εχω πήξει!! άντε...μία με μιαμιση ωρίτσα την ημέρα χρειάζεται απο τον καθένα μας και θα γίνει super.

road spirit
02/07/2007, 13:19
θα προσπαθησω να ερθω δελεαρ. Ειμαι μεσα παντως :wave2: