PDA

View Full Version : Περι πάγκου+μπάρας ο λόγος... (σοβαρές απαντήσεις μόνο)



Nikoskazer2000
02/07/2007, 02:12
Πριν 2+ χρόνια αγόρασα ενα πολυμηχάνημα για να ξεκινήσω να κάνω κι' αλλες ασκήσεις πέρα απο τις κλασσικές για τους δι(+)τρικέφαλους με τους αλτήρες και κάμψεις.

Καλό δε λεω και βοήθησε αρκετά. Επακολούθησαν πάγκος κοιλιακών, στραβόμπαρα και πλάκες. Πριν απο μερικούς μήνες που πέρασα απο το κατάστημα που είχα ψωνίσει ολο τον εξοπλισμό μου και ζήτησα στεπ για κάτι αεροβικό και για να δυναμώσω τις γάμπες, μου πρότειναν να κάνω οτι κάνω μόνο με ελεύθερα βάρη αφού έτσι κι' αλλιως μ' αυτά ξεκίνησα και λόγο οτι τα στεπ "κόβουν" μετά απο λίγο.

- "Πάρε τους αλτήρες ή την στραβόμπαρα αν θες και ξεκίνα τις γάμπες", μου είπαν.
- "Αλλα σου προτείνω να πάρεις ενα πάγκο με σταντ και ισια μπάρα ολυμπιακού τύπου αφού μου λες πως ηδη έχεις αρκετά κιλά. Με τα ελεύθερα βάρη θα κάνεις δουλειά, ολα τ' αλλα είναι απλά οδοντόκρεμες."
- "Παιδιά το δωμάτιο είναι ηδη πολυπληθές και δε χωράει ο πάγκος."
- "Ε τότε πούλα το πολυμηχάνημα...τι να το κάνεις άλλωστε τώρα πια;"
- "Ε τουλάχιστον για πόδια και πλάτη δεν είναι ο μοναδικός τρόπος;"
- "Όχι βέβαια! Για τα πόδια θα ξεκινήσεις βαθιά καθίσματα με λίγα κιλά στην αρχή, για να μη σου πω με τη μπάρα μόνο και μετά καθώς αυξάνεις σε δύναμη, βάζε οσα κιλά νιώθεις άνετα."
- "Και πλάτη;"
- "Μπρούμητα στον πάγκο και σηκώνεις τη μπάρα απ' το πάτωμα."

Έτσι έγινε λοιπόν και συμφωνήσαμε να αναλάβουν την πουλησιά του πολυμηχανήματος και με το που θα ολοκληρωθεί να μου φέρουν εναν πάγκο Kettler.

Που το πρόβλημα: Τα πόδια διαμαρτύρονται με ακαμψία και μειωμένη αντοχή για επαναψήψεις αμα δεν τα ζεστάνω στο πολυμηχάνημα και η πλάτη πως θα γυμναστεί αμα με κάθε έλξη παθαίνω ασφυξία αφού θα πνευμόνια μου θα πιέζονται ενάντια στον πάγκο; :confused:

Σκέφτομαι να μην το πουλήσω το πολυμηχάνημα και ν' αγοράσω ΚΑΙ τον πάγκο κι' ας μην εχω χώρο ουτε για την πετσέτα μετά.

Γνώμες..?
:a42:

frixos
02/07/2007, 04:13
TI KINO EXOUN ENAS PROKTOLOGOS MENA MPARMAN .....DOULEUOUN KE OU 2 STI DIASKEDASI# :evil: POS LEGONTE OI MAKEDONES POU PSINOUN MPRIZOLES ........THRAKOMAKEDONES#:ninja:

GATHAN
02/07/2007, 06:36
Λοιπόν....

για τα πόδια, δεν υπάρχει καλλίτερη άσκηση απο τα σκουώτ (αυτό που κάνεις δηλαδή), αλλά και αυτό δεν είναι αρκετό γιατί με την συγκεκριμένη άσκηση ρίχνεις το βάρος της προπόνησης στους τετρακεφάλους σου. Μην σε ανυσηχεί το ζέσταμα, απλά κάνε 2 σέτ απο 10-15 επαναλήψεις ΧΩΡΙς βάρος, μόνο βαθιά καθίσματα. επίσης να προσέχεις πάρα πολύ την συγκεκριμένη άσκηση γιατί επιβαρύνει την μέση αν δεν την κάνεις σωστά.
Τώρα για την πλάτη, η 'ασκηση που σου πρότειναν να κάνεις είναι κωπηλατική με μπάρα. Στην συγκεκριμένη άσκηση ΔΕΝ πρέπει να είσαι ξάπλα στον πάγκο. Η σωστή εκτέλεση (την οποία πρέπι να ακολουθήσεις κατά γράμμα αν δεν θέλεις να αποκτήσεις καμια δισκοπάθεια) είναι η εξής:
με ελαφρά ανοιχτά πόδια σκύβεις εως ότου το κορμί σου έρθει σε παράλληλη θέση με το έδαφος. Προσέχεις η πλάτης σου να σχηματίζει ένα μικρό τόξο προς τα επάνω (το αντίθετο της καμπούρας) με ελαφρώς ανοιχτή λαβή πιάνης την μπάρα και τραβάς προς το στομάχι σου. Βάλε λίγα κιλά στην αρχή για να μάθεις την άσκηση και μετά κάνε κανονικά σετάκια.
Ένα εξαιρετικό πολυμηχάνημα (αυτό έχω και εγώ) είναι τούτο: http://www.x-tremestores.gr/gym-equipment/products/MultiGyms/index_XFIT1003.htm

Με μπάρα smith κ.λ.π. είναι ότι χρειάζεσαι για συνολική εκγύμναση και για να μην γεμίζεις ενα δωμάτιο με άχρηστα πράγματα.

nikos force
02/07/2007, 07:54
Δε ξερω τι επιδιωκεις κανοντας γυμναστικη αλλα εαν σκοπος σου ειναι η ευξεια πρεπει να ξερεις οτι καμια ασκηση και μεθοδο γυμναστικης δεν εχει νοημα χωρις αεροβια...ο φιλος με τα πολυμηχανηματα τι εννοουσε με το οτι κοβουν μετα απο λιγο????????το σκουοτ ΙΣΩΣ να ειναι απο τις καλυτερες ασκησεις ...σκουτ με ελευθερα βαρη και οχι σε ‘’ηρακλη’’ καλυτερα να την προτεινεις σε κανα εχθρο σου...κορμος το ποδιου ειναι η γαμπα ,ουτε οι μηριαοι ουτε οι τετρακεφαλοι...δυνατη γαμπα=δυνατο ποδι δε ξερω το επιπεδο σου αλλα καλυτερα να ξανασκεφτεις την αεροβια ασκηση...ενας πρησμενος μυς δεν θεωρειτε απαραιτητα ενας γυμνασμενος μυς ...ενα καλο στεπ η διαδρομος ειναι απλα η καλυτερη ασκηση οχι μονο για το ποδι αλλα για ολο το σωμα

kalgeorge
02/07/2007, 08:45
krata ta ola
ston pago boreis na kaneis foveres askiseis kai gia plati kai gia Trikefalous!
episis dikefalous me altires, tha se voithisei afantasta
gai podia kanw skouwt opws sou eipan alla kai step oso boreis.
to polymixanima boreis na to diamorfwseis me tis anages sou, pairnoun polles paralages

super_toto
02/07/2007, 09:26
Δεν ξέρω τι επιδιώκεις αλλά δυο είναι οι περιπτώσεις.
1. Αν θέλεις να κάνεις σώμα μποντιμπιλντερα, τότε πρέπει να φας πολλές ώρες στο σκουοτ. Υπάρχουν κι άλλα όργανα που γυμνάζουν την γάμπα αλλά θα τα βρεις σε γυμναστήριο δύσκολο το βλέπω να πάρεις κάτι τέτοιο για το σπίτι. Ελεύθερα βάρη για την γάμπα δεν μπορώ να σκεφτώ εκτος από αυτά που δένουν γύρω από το πόδι με σκρατσάκια, και κάνοντας τις κατάλληλες ασκήσεις.

2.Αν θες απλά να γυμνάσεις την γάμπα δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το ποδήλατο και κατά προτίμηση όχι το στατικό.

Για την πλάτη η άσκηση που σου πρότεινε ο τύπος είναι αρκετά advanced και θέλει στήθος μάρμαρο για να αντέξεις την πίεση από τον πάγκο. Καλύτερα να δοκιμάσεις με αλτήρες. Δεξί γόντατο στον πάγκο, αριστερό πόδι στο έδαφος τεντομένο, κορμός παράλληλος με το έδαφος, και με το δεξί χέρι έλξες με αλτήρα. Ακριβώς ανάποδα για το άλλο μισό της πλάτης.

BILLY FILTH
02/07/2007, 12:00
μόνος σου να κάνεις βαθιά καθίσματα ξέχνα το.

το πιο πιθανό είναι να πάθεις ζημιά στη μέση.

χρειάζεσαι κάποιον να σε κρατάει από τη μέση την στιγμή που σηκώνεσαι από το βαθύ κάθισμα.

αν το πολυμηχάνημα που έχεις αντέχει να το φορτώσεις με καμιά 150 κιλά μια χαρά είναι για τα πόδια.

αν επιμένεις να πάρεις πάγκο σου πουλάω τον δικό μου που είναι JOE WEIDER.

έχει θέση για μπάρα, lat machine και δυνατότητα για να δουλέψεις μηρούς, γλουτούς και τετρακάφαλα ποδιών.

επίσης μπορώ να σου δώσω ολυμπιακή ίσια μπάρα (20 κιλά) με περίπου 100 κιλά για να προσθέσεις.

αν ενδιαφέρεσαι στείλε μου πμ και θα τα βρούμε.

αλλά στο ξαναλέω και είναι το σημαντικότερο. μην κάνεις βαθιά καθίσματα μόνος σου.

ούτε καν γάμπες με ελαφρύ στήριξη στις μύτες των ποδιών.:wave2:

BILLY FILTH
02/07/2007, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000


Που το πρόβλημα: Τα πόδια διαμαρτύρονται με ακαμψία και μειωμένη αντοχή για επαναψήψεις αμα δεν τα ζεστάνω στο πολυμηχάνημα και η πλάτη πως θα γυμναστεί αμα με κάθε έλξη παθαίνω ασφυξία αφού θα πνευμόνια μου θα πιέζονται ενάντια στον πάγκο; :confused:
:a42:

βάλε το ένα γόνατο πάνω στον πάγκο και το αντίστοιχο χέρι για στήριξη.

ευθυγράμμισε την πλάτη στηριζόμενος σε γόνατο και χέρι με το πάτωμα.

πάρε με το άλλο χέρι έναν αλτήρα και άρχισε τις έλξεις προς το ύψους του στήθους σου.

στην επαναφορά άσε τη βαρύτητα να κάνει τη δουλεία της προβάλοντας λίγη αντίσταση.

μην περιμένεις τα πόδια σου και ειδικά οι γάμπες αν δεν είσαι δρομέας ή ποδοσφαιριστής :smokin: να αντέχουν από την αρχή πολλά κιλά ή πολλές επαναλήψεις :wave2:

TROOPER
02/07/2007, 12:08
τι να σου πρωτοπω!!!!!

απο κοντα νικο...απο εδω δε παει.:wave2:

Xrider
02/07/2007, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
Δε ξερω τι επιδιωκεις κανοντας γυμναστικη αλλα εαν σκοπος σου ειναι η ευξεια πρεπει να ξερεις οτι καμια ασκηση και μεθοδο γυμναστικης δεν εχει νοημα χωρις αεροβια...ο φιλος με τα πολυμηχανηματα τι εννοουσε με το οτι κοβουν μετα απο λιγο????????το σκουοτ ΙΣΩΣ να ειναι απο τις καλυτερες ασκησεις ...σκουτ με ελευθερα βαρη και οχι σε ‘’ηρακλη’’ καλυτερα να την προτεινεις σε κανα εχθρο σου...κορμος το ποδιου ειναι η γαμπα ,ουτε οι μηριαοι ουτε οι τετρακεφαλοι...δυνατη γαμπα=δυνατο ποδι δε ξερω το επιπεδο σου αλλα καλυτερα να ξανασκεφτεις την αεροβια ασκηση...ενας πρησμενος μυς δεν θεωρειτε απαραιτητα ενας γυμνασμενος μυς ...ενα καλο στεπ η διαδρομος ειναι απλα η καλυτερη ασκηση οχι μονο για το ποδι αλλα για ολο το σωμα
+1
Η γνωμη μου ειναι να κρατησεις μονο τον παγκο και δωσε ποδι σε ολα τα αλλα...βρες ενα προγραμμα απο αυτα που κανουν οι αθλητες στιβου για τα 100 μετρα και αν μπορεις κανετο.
αυτα τα σκουος ειναι για ογκο περισσοτερο...τα βαρη δυστυχως δεν δινουν αντοχη και πολλες φορες αισθητικα ειναι ασχημα,σχεδον γουρουνομορφα μπρατσακια και γαμπιτσες,+ οτι ξεφουσκωνεις πολυ γρηγορα.

BILLY FILTH
02/07/2007, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
+1
Η γνωμη μου ειναι να κρατησεις μονο τον παγκο και δωσε ποδι σε ολα τα αλλα...βρες ενα προγραμμα απο αυτα που κανουν οι αθλητες στιβου για τα 100 μετρα και αν μπορεις κανετο.
αυτα τα σκουος ειναι για ογκο περισσοτερο...τα βαρη δυστυχως δεν δινουν αντοχη και πολλες φορες αισθητικα ειναι ασχημα,σχεδον γουρουνομορφα μπρατσακια και γαμπιτσες,+ οτι ξεφουσκωνεις πολυ γρηγορα.

αν βγάλει πρόγραμμα αθλητών στίβου τότε έχει γάμπα "τούμπανο" οπότε δε θέλει άλλο

καμία "καθισική" γυμναστική δεν έχει ουσία αν δεν περιλάβεις μετά και τρέξιμο για να χαλαρώσουν οι μύες.

αν ξέρεις τι ασκήσεις να κάνεις με πόσα σετ και πόσεις επαναλήψεις γουρούνι δε γύνισε εκτός και αν το θέλεις :wave2:

BILLY FILTH
02/07/2007, 12:35
το ξεφούσκωμα δεν το γλυτώνεις αλλά το πόσο άσχημα θα φαίνεσαι έχει να κάνει και με το πόσο τούμπανο ήσουν πριν σταματήσεις αλλά και με το αν έπαιρνες τπτ :smokin: :wave2:

Nikoskazer2000
02/07/2007, 22:59
Πρώτα απ' ολα να ευχαριστήσω (σχεδόν) ολους για τις σοβαρές απαντήσεις και για την αμεσότητά τους! :beer:

Ξεκίνησα 11 Σεπτεμβρίου 2003 (ναι εχω πολύ "γυμνασμένο" μνημονικό :lol: ) με 2 αλτήρες των 10 κιλών για δι+τρικέφαλους ποδιών και κάμψεις. Μετά προχώρησα στα 15 κιλά αλτήρες και μετά απο περίπου 1,5 χρόνο πολυμηχάνημα και αύξηση στα 20 κιλά. Πέρισυ πήρα τον πάγκο κοιλιακών και τη στραβόμπαρα οπου την αφήνω να με κουράζει όποτε εχω όρεξη για βίτσια.

Η αεροβική γυμναστική μάλλον πως δεν είναι για 'μένα αφού εχω παρατήσει το ποδήλατο εδω και πολλά χρόνια και οταν σε κάποια φάση αποπειράθηκα να κάνω 1 γύρο στο γύπεδο είπα πως δε θα τα καταφέρω να φύγω περπατώντας. :(

Τα στεπάκια οταν μου είπε οτι "κόβουν" εννοούσε οτι κόβουν στην κυριολεξία τα πατάκια και οι μπουκάλες.

Φάρμακα δεν παίρνω, ούτε παω για πρωταθλητισμό, ούτε για μόστρα στην παραλία. Θέλω να είμαι υγειής και να εχω μια καλή φυσική κατάσταση. Πιστεύω πως τα 'χω καταφέρει αρκετά καλά και στους 2 τομείς και ιδιαίτερα στον τομέα της υγείας που απο τότε που ξεκίνησα να γυμνάζομαι εχω αρρωστήσει 1 μόνο φορά (Νοέμβριος 2006).

Η απορία είναι αν θα μπορέσω να εκπληρώσω ολες τις ασκήσεις που κάνω τώρα με το πολυμηχάνημα, μόνο με τους αλτήρες και τον πάγκο+μπάρα.

Α ναι: Βαθιά καθίσματα κάνω με ζώνη πάντα και βάζω 30 κιλά για 12 επαναλήψεις.

:wave2:

Meni0s
02/07/2007, 23:44
Nικο ασε τους παγκους και τις μπουρδες....


Ξεκινα να περνας ενα ενα τα φαραγγια του νησιου,
ανεβα σε κανενα βουνο κανε και λιγο κολυμπι - ψαροντουφεκο η οτι αλλο αγαπας

και θα εισαι υγιεστατος με πολυ καλη φυσικη κατασταση και αντοχη...:wave2:

Nikoskazer2000
02/07/2007, 23:56
Μάνθο πολύ καλά ολα αυτά που λες και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θέλω πολύ να τα εφαρμόσω έστω και για ψυχαγωγικούς σκοπούς αλλα η μ@μημένη η δουλειά και το μ@μημένο το 4,7lt ντεπόζιτό μου μου κόβουν τα φτερά.

Το φαράγγι της Σαμαριάς το 'χω περάσει 3 φορές ως τώρα χωρίς απώλειες :lol: αλλα αλλο το περπατώ πάνω στα βράχια και αλλο το τρέχω/jogάρω στο στίβο...

Έχει μεγάλη διαφορά φίλε! :sick:

Meni0s
03/07/2007, 00:12
[i] [/B]

Καλα ναι ,αν δεν εχεις χρονο :confused: :cry:



















Αλλα μπορεις να τα κανεις το χειμωνα που ειστε κλειστα :lol:

Meni0s
03/07/2007, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Meni0s
Καλα ναι ,αν δεν εχεις χρονο :confused: :cry:



















Αλλα μπορεις να τα κανεις το χειμωνα που ειστε κλειστα :lol:


Εδιτ καλο βραδυ :wave2:

Nikoskazer2000
03/07/2007, 00:19
Σωστός μεν but...

Οι βοσκοί ή θα μου το μπαλωτάρουνε οπου τ' αφήσω γιατί "θα τους τρομάζει τα ζα" ή πολύ απλά θα μου το φορτώσουν πάνω στο Navara μαζί με τα έχνη και μετά εγω θα κάνω και γ@μώ τις αεροβικές ωσπου να γυρίσω στα Χανιά! :cry:

Ασε εχω ακούσει πράματα και θαύματα που συμβαίνουν στα ακρητικά χωριά οταν δούνε "ξενομπάτη" με μηχανή! :eek: Θέλει προσοχή το θέμα...

Edit: Καληνύχτα (τυχερέ).

GATHAN
04/07/2007, 06:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Πρώτα απ' ολα να ευχαριστήσω (σχεδόν) ολους για τις σοβαρές απαντήσεις και για την αμεσότητά τους! :beer:

Ξεκίνησα 11 Σεπτεμβρίου 2003 (ναι εχω πολύ "γυμνασμένο" μνημονικό :lol: ) με 2 αλτήρες των 10 κιλών για δι+τρικέφαλους ποδιών και κάμψεις. Μετά προχώρησα στα 15 κιλά αλτήρες και μετά απο περίπου 1,5 χρόνο πολυμηχάνημα και αύξηση στα 20 κιλά. Πέρισυ πήρα τον πάγκο κοιλιακών και τη στραβόμπαρα οπου την αφήνω να με κουράζει όποτε εχω όρεξη για βίτσια.

Η αεροβική γυμναστική μάλλον πως δεν είναι για 'μένα αφού εχω παρατήσει το ποδήλατο εδω και πολλά χρόνια και οταν σε κάποια φάση αποπειράθηκα να κάνω 1 γύρο στο γύπεδο είπα πως δε θα τα καταφέρω να φύγω περπατώντας. :(

Τα στεπάκια οταν μου είπε οτι "κόβουν" εννοούσε οτι κόβουν στην κυριολεξία τα πατάκια και οι μπουκάλες.

Φάρμακα δεν παίρνω, ούτε παω για πρωταθλητισμό, ούτε για μόστρα στην παραλία. Θέλω να είμαι υγειής και να εχω μια καλή φυσική κατάσταση. Πιστεύω πως τα 'χω καταφέρει αρκετά καλά και στους 2 τομείς και ιδιαίτερα στον τομέα της υγείας που απο τότε που ξεκίνησα να γυμνάζομαι εχω αρρωστήσει 1 μόνο φορά (Νοέμβριος 2006).

Η απορία είναι αν θα μπορέσω να εκπληρώσω ολες τις ασκήσεις που κάνω τώρα με το πολυμηχάνημα, μόνο με τους αλτήρες και τον πάγκο+μπάρα.

Α ναι: Βαθιά καθίσματα κάνω με ζώνη πάντα και βάζω 30 κιλά για 12 επαναλήψεις.

:wave2:

αν θέλεις να είσαι υγειής και σε καλή κατάσταση κακώς δεν κάνεις αερόβια. Είναι μονόδρομος...

Nikoskazer2000
04/07/2007, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από GATHAN
αν θέλεις να είσαι υγειής και σε καλή κατάσταση κακώς δεν κάνεις αερόβια. Είναι μονόδρομος...

Ναι, σωστά, αλλα εχω διαβάσει σε πολλά άρθρα απο το internet οτι ο μεταβολισμός προωθεί την ανάπτυξη των ινών αργής σύσπασης (αερόβια άσκηση) ή ταχύας σύσπασης (αναερόβια άσκηση) μόνο.

Δηλαδή σύμφωνα με το είδος της άσκησης (βάρη ή στίβο) το σώμα θα διαλέξει και θα προσαρμόσει το μεταβολισμό και την μυική ανάπτυξη ανάλογα. Να γίνονται και τα δύο είδη ταυτόχρονα δεν γίνεται δηλαδή.

Οπότε και 'γω διάλεξα τα βάρη μόνο σαν κύριο προπονητικό όγκο αλλα θέλω να κάνω και ενα πολύ μικρό ποσοστό αερόβια (λέγε με στέπ.).

Και επειδή άκρη δε βγάζω, λεω να κρατήσω και το πολυμηχάνημα και να πάρω και ενα πάγκο και μετά να γκρεμίσω και ενα τοίχο για να χωρέσουν ολα μαζί! :rotflmao:

BILLY FILTH
05/07/2007, 09:15
παίρνεις έναν πτυσσόμενο πάγκο και όταν τελειώσεις τη δουλειά σου σουπιάνει μόνο 1 τετραγωνικό :winka:

Gandalf dr685sm
05/07/2007, 10:26
Ναι, σωστά, αλλα εχω διαβάσει σε πολλά άρθρα απο το internet οτι ο μεταβολισμός προωθεί την ανάπτυξη των ινών αργής σύσπασης (αερόβια άσκηση) ή ταχύας σύσπασης (αναερόβια άσκηση) μόνο.

Δηλαδή σύμφωνα με το είδος της άσκησης (βάρη ή στίβο) το σώμα θα διαλέξει και θα προσαρμόσει το μεταβολισμό και την μυική ανάπτυξη ανάλογα. Να γίνονται και τα δύο είδη ταυτόχρονα δεν γίνεται δηλαδή.

ΜΠΟΥΡΔΕΣ!!!... Με αυτό το σκεπτικό κανείς επαγγελματίας αθλητής δεν θα είχε την ανάπτυξη που αποζητά.

Ισορροπία χρειάζεσαι.

Κύριος γνώμονας σε κάθε άσκηση είναι το αεροβικό στοιχείο. Είτε με ποδήλατο, είτε με σχοινάκι , είτε απλά με γρήγορο περπάτημα (σε Α φάση) και με τρέξιμο (σε Β φάση).
Χωρίς το αερόβιο στοιχείο , επιβαρύνεις καρδιά και κυκλοφορία καθώς τα βάρη διογκώνουν μύς και καίνε γλυκογόνο χωρίς όμως να βοηθούν στις σωστές ανάσες και κατά επέκταση στην λειτουργία της καρδιάς για την αύξηση όγκου που θα έχεις (έστω και αν αυτός είναι καθαρά μυικός).

Ιδανικές ασκήσεις για μένα όσον αφορά πλάτη , δικέφαλους, τρικέφαλους, Δελτοειδής και στήθος είναι το μονόζυγο. Ούτε χώρο , ούτε τίποτα. Θέλει σταθερή ένταση και δύναμη , όπου κάνεις μάλιστα ισομετρική γυμναστική , ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΒΑΡΟΣ που σημαίνει οτι δεν επιβαρρύνεις παραπάνω απο όσο πρέπει τον μυο-σκελετό σου.

Για τα πόδια, αν αντέχεις κάνε το εξής. Κάτσε με κόντρα την πλάτη σε τοίχο (για να είναι ίσια)σαν να κάθεσαι σε καρέκλα χωρίς όμως κάποιο κάθισμα απο κάτω σου. Τα πόδια ανοιχτά στο ύψος των ώμων και λίγο παραπάνω. Πάνω απο 30-60 secs πίστεψε με πολύ δύσκολα θα αντέξεις. Η συγκεκριμένη άσκηση τονώνει δικεφάλους , τετρακέφαλους καθώς και μηριαίους.

Για γάμπες... σκαλάκια. Ακόμα και αν έχεις ενα μόνο σκαλί στο σπίτι σου, απλά κάνε επιτόπου εναλάξ αλλαγές ποδιών πάνω στο σκαλάκι (ανεβοκατεβαίνωντας σαν την άσκηση step) Εκεί να δείς γάμπες.

Οι παραπάνω ασκήσεις φέρουν ισομετρικά στοιχεία και είναι αποκλειστικά με το βάρος του σώματος , ούτως ώστε να μην καταπονείς τον μυοσκελετό σου. Επιπλέον θέλουν ελάχιστο χώρο και αποτελούν μέρος προετοιμασίας προπόνησης για επαγγελματίες αθλητές. Μπορείς να ρωτήσεις όποιον θες.

Ταυτόχρονα , ανάλογα με το τι όγκο θες να πάρεις (κιλά/μύς) ή να χάσεις (μόνο κιλά) προσαρμόζεις διαιτολόγιο απο ΕΙΔΙΚΟ που θα σε λιπομετρήσει.

ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΣΟΥ!

Το πρόβλημα απο λάθος στάσεις σε ασκήσεις και εκτελέσεις με πολλαπλά κιλά, θα σου φανεί μετά τα 35 , εκεί όπου η ένταση αναγκαστικά θα πέσει λόγω οργανισμού. Τα βάρη πρέπει να είναι μετρημένα μόνο απο ειδικούς (και οχι γυμναστές του κώλου) για την απόδοση του σώματος σου (εργομετρικό!!). Κάθε τι παραπάνω καταπονεί συνδέσμους, προκαλεί μικροθλάσεις και αιματώματα και σημαντικά προβλήματα στο μέλλον.

Ειδικά στα συμπληρώματα (ο γραφών είναι και μαλάκας παθών) απόφυγε να πάρεις το οτιδήποτε χωρίς σύσταση γιατρού. Ακόμα και η φαινομενικά ακίνδυνη πρωτείνη (ορός γάλακτος) θα σου δημιουργήσει απόθεμα παραπανίσιο, που μετά σε χαμήλωμα έντασης , θα γίνει καθαρό βάρος/λίπος και δεν θα καίγεται εύκολα.

Οτι άλλο θες εδώ είμαστε.


Gandalf

nikos force
05/07/2007, 11:06
Ωραια στα λεει ο Gandalf. Η πατατα του οτι ασκησεις αεροβιες-αναεροβιες δεν συνδυαζονται ειναι μιας περασμενης δεκαετιας και καποιων αγγουροκεφαλων...η αεροβια ασκηση ειναι το Ακαι το Ω...απλα πραγματα...το βασικοτερο πραγμα για να ζησεις ειναι το οξυγονο,οποτε οσο καλυτερα οξυγονωνεσαι τοσο καλυτερα ειναι τα πραγματα. Στο αλλο που σου ειπε εχει παλι δικιο,γυρω απο τα ελευθερα βαρη υπαρχουν πολλοι μυθοι και πραγματικοτητες αλλα η μια και σιγουρη αληθεια ειναι οτι καταπονουν και τραυματιζουν,ασχημα, το καλυτερο οργανο γυμναστικης ειναι το σωμα σου...οι περισσοτεροι παιζουν με τα βαρη για να ικανοποιησουν την ματαιοδοξια τους και τιποατα αλλο...προτιμαει καποιος να τραβηξει 80κιλα στη τροχαλια ,κανοντας το με χιλιους δυο λαθους τροπους και ‘’κλεβοντας με εκατο πλευρες , για να λεει οτι παιζει τα 80 στη τροχαλια παρα να δοκιμασει να κανει οπισθιες ελξεις με ανοιχτη λαβη στο μονοζυγο ...στο μονοζυγο δεν μπορει και για αυτο παει τροχαλια απλα για να λεει οτι το κανει...πρωτεινες πολυ σςστα μη παρεις ΠΟΤΕ...θα σε κανουν κεφτε,ουτε κρεατινες ουτε εφεδρινες ουτε λοιπες μαλακιες που υποτιθεται βοηθανε ειτε στο να παρεις η να χασεις...διατροφη επισης μην κανεις μονος σου αν δεν εχεις συμβουλευτει διαιτολογο...γιατι οι περισσοτεροι καταφευγουν σε ατομικες εξτρεμιστικες και εντελει ηλιθιες μεθοδους ...εν ολιγεις η πιο σωστη γυμναστικη ειναι αυτη που σας καναν στο στρατο σε συνδυασμο με μνοζυγο... σε εργομετρικα κεντρα θα σου δωσουν μια παρα πολυ σωστη βαση που θα πρεπει να συνδυαστει με διτροφολογο που σανσουμα στο τελος ισως ξεφυγεις λιγο οικονομικα αλλα τα αποτελεσματα θα σε δικιαωσουν αφανταστα και μαλιστα με πολυ λιγοτερο κοπο...ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΚΟΠΟ,ΘΕΛΕΙ ΤΡΟΠΟ

Da.Vintage
05/07/2007, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Meni0s
Nικο ασε τους παγκους και τις μπουρδες....


Ξεκινα να περνας ενα ενα τα φαραγγια του νησιου,
ανεβα σε κανενα βουνο κανε και λιγο κολυμπι - ψαροντουφεκο η οτι αλλο αγαπας

και θα εισαι υγιεστατος με πολυ καλη φυσικη κατασταση και αντοχη...:wave2:

Eσύ δοκίμασε να γυμνάσεις και το μυαλό σου....

Πήγες και πήρες Κ7... αράχνες θα έχει πιάσει...



@ΝΙΚΟΣΚΑΖΕΡ:

Νίκο πάρε ένα ποδήλατο και κάνε βόλτες σε βουνό ή στη πόλη!

Για ασκήσεις ποδιών ΣΚΟΥΟΤ και άρσεις θανάτου!

Για ασκήσεις πλάτης μπρούμιτα στο μπάγκο και έλξεις με τους αλτήρες κ.τ.λ!

Meni0s
05/07/2007, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
Eσύ δοκίμασε να γυμνάσεις και το μυαλό σου....

Πήγες και πήρες Κ7... αράχνες θα έχει πιάσει...


Eσυ ρε αλητη αν δεν εχει κοντρα η απαντηση σου δεν μπορεις ε? :lol:












Υγ Αραχνες δεν πιανει γιατι το "ξεσκονιζω" τακτικα...

:lol: :lol: :lol: :lol:

Nikoskazer2000
05/07/2007, 23:45
@Gandalf: Πολύ σωστά για το μονόζυγο (είχα κάποτε και ξέρω τι εννοείς) αλλα παρολίγο να σπάσω τη λεκάνη μου οταν ξεστέλιωσε το πέταξα.
Φάρμακα ΠΟΤΕ :a10:
Γάμπες: Παίρνω δυο 20άρηδες αλτήρες και ανασηκώνομαι στις μύτες των ποδιών μου (καλά κάνω; ) γιατί αν και 47 σκαλιά, είναι απο μάρμαρο και τα φοβάμαι για chain reaction :lol:

@Titan: Σκουώς οπως προείπα κάνω ήδη και βλέπω διαφορά! :)
Ποδήλατο...εε..θα δούμε! :a05:


@Όλους: Σας ευχαριστώ!
:beer: :beer: :beer:

Gandalf dr685sm
06/07/2007, 07:49
το μονόζυγο θέλει βίδωμα στις άκρες του, γιατί είναι λογικό κάποια στιγμή που θα έχεις δυναμώσει αρκετά , οι έλξεις σου να φέρουν τέτοια ισχύ που να πιέζει έντονα στις άκρες με αποτέλεσμα να πέσει (όπως και έπεσε).
Αν δεν μπορείς να το βιδώσεις, βγάλε τις πλαστικές προσθήκες απο τις άκρες και άσε το μετάλλο χωρίς προστασία. Βάλε ξύλινους τάκους στις άκρες και πίεσε το μονόζυγο τόσο ώστε να μπεί μέσα στο ξύλο στις άκρες. με αυτό τον τρόπο, δεν πρόκειται να φύγει ποτέ απο εκεί που είναι...

Α και που είσαι... οχι σε κάσα πόρτας... θα στην ρημάξει... βάλτο στο διάδρομο του σπιτιού σου , κάπως ψηλά.

Για τις γάμπες... δεν κάνεις τίποτα με αυτή την άσκηση , είναι εντελώς στατική και το μόνο που κάνει είναι να διογκώνει τον μύωνα , αλλά χωρίς να ενισχύει τους συνδέσμους. Καλύτερα το σκαλοπάτι ή σχοινάκι.


Gandalf

tai
06/07/2007, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
ΜΠΟΥΡΔΕΣ!!!... Με αυτό το σκεπτικό κανείς επαγγελματίας αθλητής δεν θα είχε την ανάπτυξη που αποζητά.
ΑΛΕΚΟΟΟΟΟ :nono:
Ισορροπία χρειάζεσαι.

Κύριος γνώμονας σε κάθε άσκηση είναι το αεροβικό στοιχείο. και η δύναμη και η δύναμη!! Είτε με ποδήλατο, είτε με σχοινάκι , είτε απλά με γρήγορο περπάτημα (σε Α φάση) και με τρέξιμο (σε Β φάση).
Χωρίς το αερόβιο στοιχείο , επιβαρύνεις καρδιά και κυκλοφορία καθώς τα βάρη διογκώνουν μύς και καίνε γλυκογόνο χωρίς όμως να βοηθούν στις σωστές ανάσες και κατά επέκταση στην λειτουργία της καρδιάς για την αύξηση όγκου που θα έχεις (έστω και αν αυτός είναι καθαρά μυικός).για κάνε 50 επαναλήψεις βαθύ κάθισμα (σκουότ) και μετά πες μου τι ανάσες θα παίρνεις και τι ανάγκη οξυγόνου θα παρουσιάσεις :)

Ιδανικές ασκήσεις για μένα όσον αφορά πλάτη , δικέφαλους, τρικέφαλους, Δελτοειδής και στήθος είναι το μονόζυγο. Ούτε χώρο , ούτε τίποτα. Θέλει σταθερή ένταση και δύναμη , όπου κάνεις μάλιστα ισομετρική γυμναστική ,
ο τρικέφαλος γυμνάζεται με έκταση του χεριού! για πές μου ΠΩΣ γυμνάζεται στο μονόζυγο που η μόνη κίνηση που κάνει το χέρι ειναι ΚΑΜΨΗ? Το στήθος δε με σύγκληση των βραχιόνων προς τα εμπρός! Στην ελκτική κίνηση που κάνουμε στο μονόζυγο απομακρύνονται! Πως το γυμνάζεις λοιπόν?

Για τα πόδια, αν αντέχεις κάνε το εξής. Κάτσε με κόντρα την πλάτη σε τοίχο (για να είναι ίσια)σαν να κάθεσαι σε καρέκλα χωρίς όμως κάποιο κάθισμα απο κάτω σου. Τα πόδια ανοιχτά στο ύψος των ώμων και λίγο παραπάνω. Πάνω απο 30-60 secs πίστεψε με πολύ δύσκολα θα αντέξεις. Η συγκεκριμένη άσκηση τονώνει δικεφάλους , τετρακέφαλους καθώς και μηριαίους.
το μονο που κάνεις με αυτό είναι να εξασκείς τους μύς σε έληψη οξυγόνου και να καίγεσαι απο την παραγωγή γαλακτικού οξέος.Α και οι τετρακέφαλοι ΔΕΝ είναι οι μηριαίοι? :lol:



Οι παραπάνω ασκήσεις φέρουν ισομετρικά στοιχεία και είναι αποκλειστικά με το βάρος του σώματος , ούτως ώστε να μην καταπονείς τον μυοσκελετό σου.
και έτσι δεν αυξάνεις την αντοχή του σε καταπόνηση και την δύναμή του πέραν ενός ορισμένου (μικρού) ορίου



ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΣΟΥ! +1000

Το πρόβλημα απο λάθος στάσεις σε ασκήσεις και εκτελέσεις με πολλαπλά κιλά, θα σου φανεί μετά τα 35 , εκεί όπου η ένταση αναγκαστικά θα πέσει λόγω οργανισμού. Τα βάρη πρέπει να είναι μετρημένα μόνο απο ειδικούς (και οχι γυμναστές του κώλου) για την απόδοση του σώματος σου (εργομετρικό!!). Κάθε τι παραπάνω καταπονεί συνδέσμους, προκαλεί μικροθλάσεις και αιματώματα και σημαντικά προβλήματα στο μέλλον.+1000

Ειδικά στα συμπληρώματα (ο γραφών είναι και μαλάκας παθών) απόφυγε να πάρεις το οτιδήποτε χωρίς σύσταση γιατρού. μεχρι εδω καλά. Αλλα παρακάτω το γ@μησες :lol: Ακόμα και η φαινομενικά ακίνδυνη πρωτείνη (ορός γάλακτος) θα σου δημιουργήσει απόθεμα παραπανίσιο, που μετά σε χαμήλωμα έντασης , θα γίνει καθαρό βάρος/λίπος και δεν θα καίγεται εύκολα.
απο πότε αποθηκεύεται η πρωτεΐνη πέρα απο της 24 (περίπου ) ώρες??? έτσι ώστε να μετατραπεί σε λίπος???:confused:
το να μειώσει την πρόληψή της, εφόσον δεν την χρειάζεται για την επούλωση των κατεστραμμένων μυικών ιστών απο την προπόνηση, ναι, γιατί το περίσσεμα θα καταναλωθεί σαν καιώμενες θερμίδες και θα ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΟΎΝ ΤΑ ΛΊΠΗ ΚΑΙ ΟΙ ΥΔΑΤΆΝΘΡΑΚΕΣ! όχι οτι θα γίνει λίπος η πρωτεΐνη όμως. Και απο πότε το αποθηκευμένο λίπος έχει την ρατσιστική επιλογή να μην καίγεται όταν προέρχεται απο συγκεκριμένη τροφή???

Οτι άλλο θες εδώ είμαστε.


Gandalf
παντα φιλικά Αλεξανδρε:beer: :beer: :beer:

Nikoskazer2000
10/07/2007, 01:04
Είμαι πολύ γυμναστερό παιδί :lol: και θα τα καταφέρω! :smilea:
Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας κι' οτι γίνει (εξάρθρωση, δισκοπάθεια, μηνίσκος, έμφραγμα :rotflmao: )
(οχι αλήθεια θα τα κάνω ολα - αλλα μονόζυγο ΔΕΝ ξαναπαίρνω αν δεν το βιδώσω στην πόρτα)

@Tai: Γίνεται να επιτευχθούν 50 επαναλήψεις σε ενα συνεχόμενο σετ απο βαθιά καθίσματα; :hypnotize :alien:
Δεν ξέρω δηλαδή...μου φαίνεται κάπως πολύ ακόμα και ΧΩΡΙΣ μπάρα.








































Are you crazy man!!!!! :cry: :bawl:
Έχεις παρανοήσει, δε γίνεται με την καμία ρε Χρήστο αυτό!!! :cry: :bawl:
(θα συγκάψω ρε γμτ) :rolleyes:

Da.Vintage
10/07/2007, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Meni0s
Eσυ ρε αλητη αν δεν εχει κοντρα η απαντηση σου δεν μπορεις ε? :lol:












Υγ Αραχνες δεν πιανει γιατι το "ξεσκονιζω" τακτικα...

:lol: :lol: :lol: :lol:

Πώς με το να σκέφτεσαι αν έχεις 2α και έχει κοφτάρει ποιά ταχύτητα πάει μετά???

ΔΩΣΤΟΥ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ...

@NIKoskazer: Δοκίμασε άρσεις θανάτου... αλλά πολύ αυστηρά αλλοιώς θα σε πιάσει στη μέση!

Gandalf dr685sm
10/07/2007, 08:57
tai...

επειδή έχω ιστορικό γενικά στις προπονήσεις θα σου πω αυτά που βίωνα..

πάμε λοιπόν.

1) Οχι δύναμη... εκρηκτικότητα. Βάζεις απο 60-70% της αντοχής σου σε βάρος ή το βάρος του σώματος σου και προσπαθείς να γυμναστείς με εκρηκτικότητα για να διατηρήσουν οι μύς σου την ευλυγισία τους, χωρίς όμως να προκαλέσουν αιματώματα ή θλάσεις απο πολλά ζόρια βάρους κτλ.

2)το σκουώτ , είναι καλό εφόσον έχεις βοήθεια. Στο ελεύθερο και ειδικά στο βαθύ κάθισμα κινδυνεύεις να τραυματιστεί πάρα πολύ σοβαρά αν δεν προσέξεις. Για αυτό και καλό είναι να το αποφεύγουμε όταν γυμναζόμαστε μόνοι μας όπως ο φίλος Νίκος εδώ.

3)Άνοιχτη έλξη οπισθολαίμια με την "πάπια" όπως λέμε προς τα εμπρός. Είναι σαν να κάνεις στραβόμπαρα στο όρθιο αντί ξαπλωμένος.

4)Έχεις δίκιο... αντί για γλουτιαίους έγραψα μηριαίους.. έχεις δίκιο εδώ. Όσον αφορά την άσκηση , οχι δεν τους καις γιατί θα κάτσεις τόσο όσο να σε "κάψει" ο μύς. Οχι μέχρι να πάθεις κράμπα. Η συνεχής ένταση του μύωνα χωρίς επαναλήψεις δίνει την δύναμη που είπες παραπάνω. Κάντο 2-3 φορές μέσα σε προπόνηση για κανά μήνα. Δοκίμασε μετά να κλωτσήσεις σάκκο και έλα να μου πείς αν δυναμώνει ή οχι.

5)Η αντοχή και η καταπόνηση του σώματος με υπερβάλλων βάρος πάντα προκαλεί αιματώματα και θλάσεις που στο μέλλον θα σου δώσουν ουκ ολίγα προβλήματα στην κυκλοφορία και στα αιμοφόρα αγγεία σου. Μπορείς να ρωτήσεις γιατρό για αυτό... μην πιστεύεις εμένα.

6)
απο πότε αποθηκεύεται η πρωτεΐνη πέρα απο της 24 (περίπου ) ώρες??? έτσι ώστε να μετατραπεί σε λίπος???
το να μειώσει την πρόληψή της, εφόσον δεν την χρειάζεται για την επούλωση των κατεστραμμένων μυικών ιστών απο την προπόνηση, ναι, γιατί το περίσσεμα θα καταναλωθεί σαν καιώμενες θερμίδες και θα ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΟΎΝ ΤΑ ΛΊΠΗ ΚΑΙ ΟΙ ΥΔΑΤΆΝΘΡΑΚΕΣ! όχι οτι θα γίνει λίπος η πρωτεΐνη όμως. Και απο πότε το αποθηκευμένο λίπος έχει την ρατσιστική επιλογή να μην καίγεται όταν προέρχεται απο συγκεκριμένη τροφή???


Διορθωμένος... ποτέ δεν τα πήγα καλά με την διατροφολογία , εξού και οι μαλακίες που έκανα:D , για να φτάσω στα χάλια που είμαι σήμερα και προσπαθώ να διορθώσω.

Καλημέρα μας.

Nikoskazer2000
10/07/2007, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
@NIKoskazer: Δοκίμασε άρσεις θανάτου... αλλά πολύ αυστηρά αλλοιώς θα σε πιάσει στη μέση!

Θα το προσπαθήσω! :a013:

...αλλα μόνο με τη μπάρα και χωρίς κιλά γιατί μου φαίνεται δύσκολη και φοβάμαι να μην τραυματιστώ.

:wave2:

tai
11/07/2007, 01:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Είμαι πολύ γυμναστερό παιδί :lol: και θα τα καταφέρω! :smilea:
Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας κι' οτι γίνει (εξάρθρωση, δισκοπάθεια, μηνίσκος, έμφραγμα :rotflmao: )
(οχι αλήθεια θα τα κάνω ολα - αλλα μονόζυγο ΔΕΝ ξαναπαίρνω αν δεν το βιδώσω στην πόρτα)

@Tai: Γίνεται να επιτευχθούν 50 επαναλήψεις σε ενα συνεχόμενο σετ απο βαθιά καθίσματα; :hypnotize :alien:
Δεν ξέρω δηλαδή...μου φαίνεται κάπως πολύ ακόμα και ΧΩΡΙΣ μπάρα.
Are you crazy man!!!!! :cry: :bawl:
Έχεις παρανοήσει, δε γίνεται με την καμία ρε Χρήστο αυτό!!! :cry: :bawl:
(θα συγκάψω ρε γμτ) :rolleyes:




ΕΙΝΑΙ Γ@ΜΑΤΗ ΆΣΚΗΣΗ ΑΝ ΤΗΝ ΚΆΝΕΙΣ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ
ξεκίνα με όσες μπορείς και ανέβαζε 2 σε κάθε προπόνηση. Και αντοχή θα αποκομίσεις και λίπος θα χάσεις και το κάνεις όπου να είσαι (ακόμα και στη δουλειά)

tai
11/07/2007, 01:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
tai...

επειδή έχω ιστορικό γενικά στις προπονήσεις θα σου πω αυτά που βίωνα..

πάμε λοιπόν.


3)Άνοιχτη έλξη οπισθολαίμια με την "πάπια" όπως λέμε προς τα εμπρός. Είναι σαν να κάνεις στραβόμπαρα στο όρθιο αντί ξαπλωμένος.
ΚΑΙ ΞΑΝΑ ο τρικέφαλος γυμνάζεται με ΕΚΤΑΣΗ του χεριού! για πές μου ΠΩΣ γυμνάζεται, που η μόνη κίνηση που κάνει το χέρι ειναι ΚΑΜΨΗ?
5)Η αντοχή και η καταπόνηση του σώματος με υπερβάλλων βάρος πάντα προκαλεί αιματώματα και θλάσεις που στο μέλλον θα σου δώσουν ουκ ολίγα προβλήματα στην κυκλοφορία και στα αιμοφόρα αγγεία σου. Μπορείς να ρωτήσεις γιατρό για αυτό... μην πιστεύεις εμένα.
η παρεξήγηση είναι στο υπερβάλλων βάρος.
Το να χρησιμοποιείς το βάρος που αντιστοιχεί στο 70-80% της δύναμης σου, και να φτάνεις 1-2 φορές στον μήνα το 100-110% είναι η σημερινή μέθοδος εκγύμνασης παγκοσμίως για αθλητές όλων των αθλημάτων (και δύναμης και ταχύτητας καί εκρηκτικότητας.)

Τα ΛΑΘΗ στην άσκηση και κυρίως στην προθέρμανση, είναι που παράγουν ΠΟΛΛΆ προβλήματα και όχι τα βάρη


:wave2:

ποτέ δεν τα πήγα καλά με την διατροφολογία , εξού και οι μαλακίες που έκανα , για να φτάσω στα χάλια που είμαι σήμερα και προσπαθώ να διορθώσω.βαλε μια φώτο (καλλιτεχνική:blush: )να κρίνουμε εξ ιδίων :lol: :lol:




Καλημέρα

tai
11/07/2007, 01:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Θα το προσπαθήσω! :a013:

...αλλα μόνο με τη μπάρα και χωρίς κιλά γιατί μου φαίνεται δύσκολη και φοβάμαι να μην τραυματιστώ.

:wave2: ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΠΟΤΕ!! ΧΩΡΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΕΠΙΒΛΈΠΕΙ:nono:

Nikoskazer2000
11/07/2007, 02:32
:a013:
Εντάξει Χρήστο!

Θα κάνω οτι μου πεις. Προς το παρόν βάζω 30κιλά στην μπάρα (36 νομίζω μαζί με το βάρος της μπάρας) και κάνω 12 επαναλήψεις συνεχόμενα.
Θα δω αν μπορώ να κάνω 25 συνεχόμενες με τη μπάρα σκέτη μόνο και αν τα καταφέρω θα προσθέσω κιλά και βλέποντας και κάνοντας.

Να σε ρωτήσω (και ολους δηλαδή) και κάτι αλλο: υπάρχουν κάτι βοηθητικοί επίδεσμοι για τα γόνατα που είναι ειδικά για βαθιά καθίσματα. Να αγοράσω ή είναι περιττά;
Ζώνη πάντως φοράω αν και δε μ' αρέσει.


95953

tai
11/07/2007, 02:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
:a013:
Εντάξει Χρήστο!

Θα κάνω οτι μου πεις. Προς το παρόν βάζω 30κιλά στην μπάρα (36 νομίζω μαζί με το βάρος της μπάρας) και κάνω 12 επαναλήψεις συνεχόμενα.
Θα δω αν μπορώ να κάνω 25 συνεχόμενες με τη μπάρα σκέτη μόνο και αν τα καταφέρω θα προσθέσω κιλά και βλέποντας και κάνοντας.

Να σε ρωτήσω (και όλους δηλαδή) και κάτι άλλο: υπάρχουν κάτι βοηθητικοί επίδεσμοι για τα γόνατα που είναι ειδικά για βαθιά καθίσματα. Να αγοράσω ή είναι περιττά;
Ζώνη πάντως φοράω αν και δε μ' αρέσει.
1ον ζώνη πάντα!!
2ον βοηθητικοί επίδεσμοι με τόσα κιλά δεν χρειάζονται
3ον κράτα τα 30 κιλά και ανέβαζε 2-3 επαναλήψεις σε κάθε προπόνηση. Θα φτάσεις σε 20 προπονήσεις (40 μέρες) την 50αρα. Στο μεταξύ θα κάνουν την δουλειά τους στο λίπος οι επαναλήψεις:winka:
5ον κάνε της άσκησης αργά και ελεγχόμενα. Δεν πας να κουβαλήσεις βάρος (δεν είσαι χαμάλης:lol: ) το βάρος το βάζεις για να κουράσεις - γυμνάσεις-δυναμώσεις τους μυς.
6ον το κάθισμα το κάνεις μέχρι να φτάσεις τον μηρό σε οριζόντια θέση. :wave2:

Nikoskazer2000
11/07/2007, 02:55
Οκ για ολα εκτός απο το 6ο που δεν μπορώ να το ξέρω.
(δεν είμαι εγω κανένα ματαιόδοξο πλάσμα που να εχω το γυμναστήριο μου ντυμένο με καθρέπτες) :o

...και πάλι


1000 ευχαριστώ για την βοήθειά σου και την βοήθεια ολων σας!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

tai
11/07/2007, 03:07
μην ξεχνάς ποτέ την προθέρμανση
2-3 ελαφρά σετ πριν απο κάθε άσκηση και καλό στρέσιγκ θα σου δώσουν πολλαπλάσια αποτελέσματα και αποφυγή τραυματισμών
+
Ενα ελαφρύ σετ και πάλι στρέσιγκ στο τελος θα σε γλυτώσουν απο το 'πιάσιμο' και θα σε ξεκουράσουν σε λιγότερο χρόνο:wave2:

Gandalf dr685sm
11/07/2007, 09:44
tai..


ΚΑΙ ΞΑΝΑ ο τρικέφαλος γυμνάζεται με ΕΚΤΑΣΗ του χεριού! για πές μου ΠΩΣ γυμνάζεται, που η μόνη κίνηση που κάνει το χέρι ειναι ΚΑΜΨΗ?

Η κίνηση στο μονόζυγο δεν είναι μισή έλξη... είναι έλξη μέχρι να διπλώσει στις 90-70 μοίρες η γωνία που κάνει ο πύχης σου με τον δικέφαλο (Ανάποδο Γ). Μετά το βάρος σου (ελέυθερη άσκηση λέμε) με ελεγχόμενο κατέβασμα μέχρι να ισιώσει το χέρι γυμνάζει τον τρικέφαλο. Δοκίμασε το και πές μου.

Στο κατέβασμα μην αφήσεις το βάρος να σε τραβήξει κάτω... κατέβα ελεγχόμενα και πες μου.

Φωτό;... κάπου έχω μια... για μισό.

Gandalf

Gandalf dr685sm
11/07/2007, 09:50
το πριν...(έτος 1997 όπου η προπόνηση ήταν 3 ώρες αγωνιστικού στο TKD). Επάνω σε ενα Rebel που με τσάντες συνεπιβάτη κτλ... έκανε απόσταση απο Πεντέλη-Κυλλήνη-χιλιόμετρα σε Ζάκυνθο και πίσω... Ακόμα το θυμάμαι... η μέγιστη ταλαιπωρία αλλά και το πιο έντονο ταξίδι μου με μηχανή.


96000

Gandalf dr685sm
11/07/2007, 09:59
το μετά... έτος 2003 , τέλη Μαϊου... ξεπερνώντας τότε τον τριψήφιο αριθμό κιλών κατά 5. (105) .. Σήμερα, μετά απο 2-3 μήνες αποφασισμένης διατροφής και κίνησης (παλαιότερα γενικώς δήθεν έκανα) κατόρθωσα να σπάσω το τριψήφιο....χεχεχε ....99...χεχεχε

Αυτό και θα δούμε πόσο θα αντέξω πλέον.

Gandalf


96003

Nikoskazer2000
12/07/2007, 00:03
Μάγε ολα θα γίνουν, μην ανυσηχείς. :smilea:

Το μόνο πράγμα που χρειάζεται ο καθένας μας για να ξεκινήσει ή να σταματήσει κάτι που απαιτεί προσπάθεια και δύναμη εσωτερική είναι το κατάλληλο κίνητρο.

Όσο πιο ισχυρό το κίνητρο, τόσο μεγαλύτερη η προσπάθεια.

Και 'γω απο παλιά ημουν αρκετά "ασθενικός". "Φτερό στον άνεμο" ηταν η πιο ευγενική επίκριση που άκουγα. :( αλλα δε μ' ένοιαζε και τόσο γιατί δεν είχα κάποιον να μου δώσει ενα αρκετά ισχυρό κίνητρο για να ξεκινήσω αυτό που προσπαθώ τόσα χρόνια.

Μόνο η γυναίκα που αγαπούσα μου αρκούσε να προσπαθήσω, πρώτα για κείνη και μετά για 'μενα. Και έτσι κι' έγινε...
Μόνο που τώρα πια δεν ξέρω για ποιόν προσπαθώ :sad: ίσως γι' αυτό να μη γυμνάζομαι με το ίδιο πάθος οπως παλιά.

Έχασα το κινητρό μου...:sad:







































Φρόντισε να μην το χάσεις και 'συ!