PDA

View Full Version : Την γνώμη σας παρακαλώ



The_TROOPER
01/07/2007, 19:43
Δεν έχω τίποτα να πώ, απλά επισκεφτείτε το site στην υπογραφή μου και πείτε μου την γνώμη σας

Ποιός είναι φάουλ , αυτοί ή εγώ;

panavour
01/07/2007, 21:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από The_TROOPER
Δεν έχω τίποτα να πώ, απλά επισκεφτείτε το site στην υπογραφή μου και πείτε μου την γνώμη σας

Ποιός είναι φάουλ , αυτοί ή εγώ;


φιλε τρουπερ.και ενας φιλος μου με scarabeo 150 τα ιδια τραβηξε στο θεμα εγγυησης μεχρι που τους απειλησε οτι θα τους παει στον ειδικο τυπο και τις εφημεριδες και αναγκαστηκαν να του φτιαξουν το μηχανακι μεσα στην εγγυηση.γιαυτο σκεψου πριν αγορασεις ιταλικο αν δεν το εχεις κανει ηδη και ειδικα aprilia.:nono:

gcrook
01/07/2007, 22:11
Απο το κειμενο του παιδου, μεχρι το τι εγινε πραγματικα, κατω απο ποιες συνθηκες, και πως εφτασε το ολα θεμα στο εξουσιοδοτημενο και πως αντιμετωπιστηκε, μεσολαβουν πολλα ερωτηματικα.

Και μονο το γεγονος οτι εφτασε σε σημειο να αφοριζει μια εταιρεια, ουτε καν αντιπροσωπεια, εξ'αιτιας ενος συμβαντος, εμενα προσωπικα μου φερνει αναγουλα.:yuck:

Alchimistis
01/07/2007, 22:26
τι εννοείς gcrook?Πιστευεις οτι εχει άδικο ή δίκιο?

giobazolias
01/07/2007, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από The_TROOPER
Δεν έχω τίποτα να πώ, απλά επισκεφτείτε το site στην υπογραφή μου και πείτε μου την γνώμη σας

Ποιός είναι φάουλ , αυτοί ή εγώ;

το γραμμα που εστειλες στους ιταλους, θα σου προτεινα να τους το ξαναστειλεις και στα ιταλικα, μιας και ειναι πολυ πιθανο να μην υπαρχει ουτε 1 ανθρωπος εκει που να ξερει καλα αγγλικα!

στειλτο παλι στη γλωσσα τους (ιταλικα) και ισως ευαισθητοποιηθουν περισσοτερο αυτη τη φορα!

kiriakost
01/07/2007, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από giobazolias
στειλτο παλι στη γλώσσα τους (ιταλικά) και ισως ευαισθητοποιηθουν περισσότερο αυτή τη φορά!

Good idea . :)

gcrook
01/07/2007, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
τι εννοείς gcrook?Πιστευεις οτι εχει άδικο ή δίκιο?

Πιστευω οτι ο τροπος που επελεξε να διαμαρτυρηθει ειναι ο χειροτερος δυνατος απο καθε αποψη.

Alchimistis
01/07/2007, 23:04
Mπορεί αλλα και η Απριλια που δεν ειναι εγώ και εσυ αλλα ειναι μια παγκοσμιου φήμης εταιρία δεν φέρθηκε καλύτερα

gcrook
01/07/2007, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
Mπορεί αλλα και η Απριλια που δεν ειναι εγώ και εσυ αλλα ειναι μια παγκοσμιου φήμης εταιρία δεν φέρθηκε καλύτερα

Ειδες αυτο λεω.
Καταρχας που ξερεις εσυ πως φερθηκε η Απριλια;
Ειδες αποδεικτικα στοιχεια;
Φωτο,τιμολογια, εστω καποια αναλυτικη περιγραφη του τι μεσολαβησε απο το Α μεχρι το Ω;
Οχι.
Εναν τυπο μονο που ισχυριζεται απο το πουθενα οτι το μηχανακι του ειχε προβλημα εργοστασιακο, που η εταιρεια για καποιο λογο δεν διορθωσε χωρις να ξερεις τι απο ολα αυτα ειναι σωστο λαθος αληθεια η ψεμα.

Και επιπροσθετως κανει και την απιστευτη μαλακια να κατηγορησει/δυσφημισει την Απριλια σαν εταιρεια, ουτε καν την Ελληνικη αντιπροσωπεια συγκεκριμενα.
Για ενα ελαττωματικο μηχανακι ολο κι ολο ΚΑΙ ΑΝ!

Πολλα ΑΝ παιζουν, πολλες υποθεσεις, πολλα ερωτηματικα, και εμενα αυτα μου βρωμανε πολυ ασχημα!


Υποδειγμα του πως γινονται τετοιου ειδους δημοσιες καταγγελιες, και του πως κινουμαστε νομικα σωστα και εντιμα σαν πολιτες, το τοπικ του τροπεα.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=10556

:wave2:


Υ.Γ Και η φωτο κατω κατω με την λεζαντα....
Σαν καταναλωτης εχασε ολο το δικιο του με αυτη την συμπεριφορα.
Εγω προσωπικα αν ημουν στελεχος της εταιρειας και εφτανε το πραγμα στα δικαστηρια θα τον σταυρωνα στεγνα με βαση αυτα τα αποδεικτικα,ακρως δυσφημιστικα και εμπαθη κειμενα.
Και ας ειχε χιλια δικια.
Δεν γινονται ετσι αυτα.
Το οτι τονιζει οτι ειναι/ηταν φανατικος της φιρμας δεν δικαιολογει τετοιου ειδους συμπεριφορες.

TROOPER
02/07/2007, 01:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
......................

+1000000000000

:beer: :beer: :beer:

xtrm600
02/07/2007, 03:08
Απειλητική επιστολή προς την Aprilia έγραψε,αντί για mail διαμαρτηρίας...

Κρίμα γιατί μάλλον έχει δίκιο

Ζεύκας
02/07/2007, 03:31
ρε πάτε καλά? ουτέ ένας στα κεντρικά της απρίλια να μην ξέρει αγγλικά?

κ εσύ ρε τρουπερ κράζεις ολόκληρη μοτοβιομηχανία επειδή το τουόνο σου ήταν προβληματικό?πάντως έχεις δίκιο που είσαι νευριασμένος επειδή δεν σου έχουν απαντήσει!

έχω ένα φίλο με τουόνο 04.το σκίζει σε κόντρες,κάνει έντο,σούζες και λοιπές καφρίλες και δεν του έχει βγάλει κανένα πρόβλημα!

δηλαδή αυτός πρέπει να ανεβάσει ιστοσελίδα www.apriliaisfuckingawsome.com (http://www.apriliaisfuckingawsome.com) ?? :confused:

το gixxer δηλαδή που αγόρασες δεν έχεις ακούσει ότι κόβει πλαίσιο?

alximistis
02/07/2007, 03:41
Εγώ θα πω μόνο ένα πράγμα. Ότι νομίζω πως αν ψάξουμε να βρούμε δυσαρεστημένους πελάτες θα βρούμε σε όλα μα σε όλα τα μαγαζιά.
Τι σημαίνει αυτό; Πως δεν είναι θέμα Aprilia ή Honda ή triumph και πάει λέγοντας. Τέτοια συμπεριφορά από μεγάλη εταιρεία μπορεί να υπάρξει από οποιαδήποτε.
Το ζήτημα είναι άλλο νομίζω. Κατά πόσο μπορείς να τα αποδείξεις όλα αυτά. Αυτό είναι το θέμα.
Και να ξέρεις κάτι φίλε μου trooper νούμερο δύο (έχουμε και το... αρχικό νούμερο εδώ):D.
Το κείμενο σου είναι άδικο όσον αφορά ένα πράγμα. Βγαίνεις και κατηγορείς μία συγκεκριμένη εταιρία για ένα μηχανάκι της που σου βγήκε άχρηστο. ΟΚ δεκτόν εγώ θα πω. Αυτό κάνει όλα τα μοντέλα άχρηστα; Και όλη την εταιρεία κακή κατ επέκταση; Για σκέψου το λίγο.
Φιλικά μάλιστα... πρόσεξε γιατί το κείμενο είναι... μηνύσιμο 100%! :)

The_TROOPER
02/07/2007, 08:40
Εχω ηδη συμβουλευτει δικηγόρο και εφόσον δεν γράφω τίποτα αναληθές δεν έχω κανένα κίνδυνο. Όποιος δεν συμφωνεί με τον τρόπο διαμαρτυρίας μου μπορεί να έρθει μάρτυρας υπεράσπισης της aprilia στο δικαστήριο :rotflmao: :rotflmao:

Ο τρόπος διαμαρτυρίας είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ για κάποιον που δεν έχει τον χρόνο να πάει σε μηχανολόγους, γραμμές καταναλωτή κλπ, αλλα δεν μπορεί και να κάθεται σα το μαλάκα και να τον τρώει απο παντού. Η aprilia μου φέρθηκε πούστικα επειδή μου πούλησε προβληματικό μηχανάκι και μετα δε μου το έφτιαξε. Το ποιος θα το πιστέψει δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. ΜΠορεί όποιος θέλει να νομίζει οτι είμαι βαλτός απο την suzuki. Εμένα μου αρκεί που θα το διαβάσουν χιλιάδες αγοραστές και θα το έχουν στην άκρη του μυαλού τους όταν χρειαστεί να διαλέξουν καινούργια μηχανή.

DUKASII
02/07/2007, 11:03
http://www.theokand.com/aprilia/default_gr.aspx

gcrook
02/07/2007, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από The_TROOPER
Εχω ηδη συμβουλευτει δικηγόρο και εφόσον δεν γράφω τίποτα αναληθές δεν έχω κανένα κίνδυνο. Όποιος δεν συμφωνεί με τον τρόπο διαμαρτυρίας μου μπορεί να έρθει μάρτυρας υπεράσπισης της aprilia στο δικαστήριο

Ο τρόπος διαμαρτυρίας είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ για κάποιον που δεν έχει τον χρόνο να πάει σε μηχανολόγους, γραμμές καταναλωτή κλπ, αλλα δεν μπορεί και να κάθεται σα το μαλάκα και να τον τρώει απο παντού. Η aprilia μου φέρθηκε πούστικα επειδή μου πούλησε προβληματικό μηχανάκι και μετα δε μου το έφτιαξε. Το ποιος θα το πιστέψει δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. ΜΠορεί όποιος θέλει να νομίζει οτι είμαι βαλτός απο την suzuki. Εμένα μου αρκεί που θα το διαβάσουν χιλιάδες αγοραστές και θα το έχουν στην άκρη του μυαλού τους όταν χρειαστεί να διαλέξουν καινούργια μηχανή.

Λιγο μακρυα το πηγες.
Εσυ σαν καταναλωτης αν πιστευεις οτι εισαι σωστος και η αντιπροσωπεια σου φερθηκε αδικα, δοξα σοι ο Θεος μπορεις σαν καταναλωτης να διεκδικησεις τα δικια σου.
Αν δεν θες τωρα για πολλους και διαφορους λογους, το να κανεις εκστρατεια δυσφημισης μιας
ολοκληρης εταιρειας, επειδη ενα μηχανακι της στα χιλιαδες βγηκε προβληματικο, ε τοτε πιστευω οτι και εγω μπορω να χαρακτηρισω την συμπεριφορα σου μοιρολατρικη παιδιαστικη και οπως αλλιως θελω.

The_TROOPER
02/07/2007, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Λιγο μακρυα το πηγες.
Εσυ σαν καταναλωτης αν πιστευεις οτι εισαι σωστος και η αντιπροσωπεια σου φερθηκε αδικα, δοξα σοι ο Θεος μπορεις σαν καταναλωτης να διεκδικησεις τα δικια σου.
Αν δεν θες τωρα για πολλους και διαφορους λογους, το να κανεις εκστρατεια δυσφημισης μιας
ολοκληρης εταιρειας, επειδη ενα μηχανακι της στα χιλιαδες βγηκε προβληματικο, ε τοτε πιστευω οτι και εγω μπορω να χαρακτηρισω την συμπεριφορα σου μοιρολατρικη παιδιαστικη και οπως αλλιως θελω.


Καταρχήν αυτό που κάνω δεν λέγεται δυσφήμιση. Λέγεται ενημέρωση του αγοραστικού κοινού για ενα συγκεκριμένο γεγονός, χωρίς κανένα απολύτως ψέμα ή ανακρίβεια. Όποιος θέλει το πιστεύει.

Αν κατάλαβες οτι κάνω αυτό που κάνω επειδή βγήκε ελατωματικό το μηχανάκι, τότε και εγώ μπορώ άνετα να σε χαρακτηρίσω επιοικώς καθυστερημένο. Προφανώς ο λόγος που κάνω αυτό που κάνω είναι επειδή το προβληματικό μηχανάκι δε μου το φτιάχουν στην εγγύηση. Οτι χαλάνε τα aprilia συχνά το ήξερα απο παλιά, αλλα αυτό δε με εμπόδισε να ξανααγοράσω aprilia, γιατι είναι γαμάτα μηχανάκια κατα τα άλλα.

TROOPER
02/07/2007, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από The_TROOPER
Όποιος δεν συμφωνεί με τον τρόπο διαμαρτυρίας μου μπορεί να έρθει μάρτυρας υπεράσπισης της aprilia στο δικαστήριο



εγω θα σταθω λιγακι σε αυτη σου τη προταση.μπηκες και μας ειπες να κοιταξουμε αυτο που εφτιαξες και να σου πουμε γνωμες.εννοουσες να σου πουμε τις γνωμες που συμφωνουν με τη δικη σου?

φιλικα.

giobazolias
02/07/2007, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
ρε πάτε καλά? ουτέ ένας στα κεντρικά της απρίλια να μην ξέρει αγγλικά?




θα σου πω μονο οτι ο πρωην πρωθυπουργος της ιταλιας Ντα Λεμα δεν ηξερε γρι αγγλικα, και ο Μπερλουσκονι τα διαβαζε γραμμενα αυτα που εχει να πει!

το γραμμα στην απριλια της ιταλιας ειναι καλυτερα να γραφτει στα ιταλικα.............εστω και αν υπαρχει καποιος σπανιος ιταλος που γνωριζει καλα αγγλικα!
στη μητρικη γλωσσα αλλωστε θα το εμπεδωσουν καλυτερα!

The_TROOPER
02/07/2007, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εγω θα σταθω λιγακι σε αυτη σου τη προταση.μπηκες και μας ειπες να κοιταξουμε αυτο που εφτιαξες και να σου πουμε γνωμες.εννοουσες να σου πουμε τις γνωμες που συμφωνουν με τη δικη σου?

φιλικα.

Όχι φίλε μου όλες τις γνώμες να μου πείτε. Και εγώ θα πώ τη γνώμη μου για την γνώμη σου κλπ κλπ... Και ο καθένας θα βγάλει τα συμπεράσματα του

gcrook
02/07/2007, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από The_TROOPER
Καταρχήν αυτό που κάνω δεν λέγεται δυσφήμιση. Λέγεται ενημέρωση του αγοραστικού κοινού για ενα συγκεκριμένο γεγονός, χωρίς κανένα απολύτως ψέμα ή ανακρίβεια. Όποιος θέλει το πιστεύει.

Αν κατάλαβες οτι κάνω αυτό που κάνω επειδή βγήκε ελατωματικό το μηχανάκι, τότε και εγώ μπορώ άνετα να σε χαρακτηρίσω επιοικώς καθυστερημένο. Προφανώς ο λόγος που κάνω αυτό που κάνω είναι επειδή το προβληματικό μηχανάκι δε μου το φτιάχουν στην εγγύηση. Οτι χαλάνε τα aprilia συχνά το ήξερα απο παλιά, αλλα αυτό δε με εμπόδισε να ξανααγοράσω aprilia, γιατι είναι γαμάτα μηχανάκια κατα τα άλλα.

Αν εχεις δικιο αποδειξε μου το λοιπον.
Φωτο,εγγραφα και τα σχετικα.


Ενημερωση δεν γινεται με χαζολεζαντες του στυλ "τωρα θα τερματισει η θα σπασει;"
Οσο για το ποιος ειναι επιεικως καθυστερημενος θα φανει στο μελλον, αν ποτε προσπαθησεις να διεκδικησεις τα δικαιωματα σου σαν σωστος καταναλωτης that is.

TROOPER
02/07/2007, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από The_TROOPER
Όχι φίλε μου όλες τις γνώμες να μου πείτε. Και εγώ θα πώ τη γνώμη μου για την γνώμη σου κλπ κλπ... Και ο καθένας θα βγάλει τα συμπεράσματα του

ναι ρε αδερφε αλλα με το να λες οτι οποιος διαφωνει να παει μαρτυρας της εταιριας ειναι λιγακι θεμα απο τη στιγμη που δεν ψαξαμε εμεις εσενα και το τι κανεις με την απριλια αλλα εσυ εμας και μας ρωτησες και την αποψη μας.τελος παντων.δικο σου το θεμα.διαφωνω με την αντιμετωπιση των πραγματων και για να βοηθησω και λιγο ακομα στην αναζητηση σου θα σου πω τι ισχυει τουλαχιστον στη γιαμαχα (και δεν βλεπω το λογο να μην ισχυει στην απριλια). η γιαμαχα λοιπον λεει οτι καθε μηχανακι κουτα εχει 2 χρονια εγγυηση.η εγγυηση καλυπτει το μηχανολογικο κοματι της μοτοσυκλετας (κοινως καθρεφτη δε σου αλλαζει επειδη ειναι στην εγγυηση). για να γινει η οποιαδηποτε αλλαγη εντος εγγυησεως πρεπει να μην εχει πειραχτει τπτ μηχανολογικα!!!!!!αν παρω λοιπον ενα μηχανακι που επανω γραφει γιαμαχα και παω και βαλω pc, εξατμιση, φιλτρο και ξαφνικα το μηχανακι μεινει, η γιαμαχα ΔΕΝ υποχρεουται να μου αντικαταστησει τπτ !!!!αυτα τα ξερω απο τον μηχανικο μου (ο οποιος δεν ειναι τυχαιος στη γιαμαχα) και αυτο το αναφερω για να μη νομισει κανεις οτι κανω τον εξυπνο!!!
με αλλα λογια...ολες οι εταιριες φιλε μου αν μπορουνε να γλιτωσουνε λαθοι δικα τους φορτωνοντας τα σε σενα, εμενα, τον αλλον θα το κανουνε.και ολα αυτα σου τα λεω ενω ηδη σιχαινομαι τις ιταλικες μπακατελες !!! :lol:
χαλαρωσε λοιπον και δες το πραμα λιγο πιο ψυχραιμα.

:wave2:

EVI
02/07/2007, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ναι ρε αδερφε αλλα με το να λες οτι οποιος διαφωνει να παει μαρτυρας της εταιριας ειναι λιγακι θεμα απο τη στιγμη που δεν ψαξαμε εμεις εσενα και το τι κανεις με την απριλια αλλα εσυ εμας και μας ρωτησες και την αποψη μας.τελος παντων.δικο σου το θεμα.διαφωνω με την αντιμετωπιση των πραγματων και για να βοηθησω και λιγο ακομα στην αναζητηση σου θα σου πω τι ισχυει τουλαχιστον στη γιαμαχα (και δεν βλεπω το λογο να μην ισχυει στην απριλια). η γιαμαχα λοιπον λεει οτι καθε μηχανακι κουτα εχει 2 χρονια εγγυηση.η εγγυηση καλυπτει το μηχανολογικο κοματι της μοτοσυκλετας (κοινως καθρεφτη δε σου αλλαζει επειδη ειναι στην εγγυηση). για να γινει η οποιαδηποτε αλλαγη εντος εγγυησεως πρεπει να μην εχει πειραχτει τπτ μηχανολογικα!!!!!!αν παρω λοιπον ενα μηχανακι που επανω γραφει γιαμαχα και παω και βαλω pc, εξατμιση, φιλτρο και ξαφνικα το μηχανακι μεινει, η γιαμαχα ΔΕΝ υποχρεουται να μου αντικαταστησει τπτ !!!!αυτα τα ξερω απο τον μηχανικο μου (ο οποιος δεν ειναι τυχαιος στη γιαμαχα) και αυτο το αναφερω για να μη νομισει κανεις οτι κανω τον εξυπνο!!!
με αλλα λογια...ολες οι εταιριες φιλε μου αν μπορουνε να γλιτωσουνε λαθοι δικα τους φορτωνοντας τα σε σενα, εμενα, τον αλλον θα το κανουνε.και ολα αυτα σου τα λεω ενω ηδη σιχαινομαι τις ιταλικες μπακατελες !!! :lol:
χαλαρωσε λοιπον και δες το πραμα λιγο πιο ψυχραιμα.

:wave2:


+750

επισεις μεσα στο γραμμα σου λες οτι το πηγες σε συνεργειο που δεν ειναι εξουσιοδοτιμενο ακομα και δικιο να χεις (κανεις δε ξερει και δε μπορει να σου πει οτι δεν εχεις ) τοχασες!

:wave2: :wave2: :wave2:

blackbusa
02/07/2007, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από giobazolias
θα σου πω μονο οτι ο πρωην πρωθυπουργος της ιταλιας Ντα Λεμα δεν ηξερε γρι αγγλικα, και ο Μπερλουσκονι τα διαβαζε γραμμενα αυτα που εχει να πει!

το γραμμα στην απριλια της ιταλιας ειναι καλυτερα να γραφτει στα ιταλικα.............εστω και αν υπαρχει καποιος σπανιος ιταλος που γνωριζει καλα αγγλικα!
στη μητρικη γλωσσα αλλωστε θα το εμπεδωσουν καλυτερα!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Οι ηγετες των χωρων τις G8 δεν ειναι οτι δεν ξερουν να μιλανε αγγλικα.....
Απλα απο θεμα κυρους το κανουν,για να μην πω τσαμπουκα.....
Τωρα μια εταιρια οπωε η APRILIA δεν μπορει να μην εχει ανθρωπους,ιδιος στο customer service,που να μην ξερουν αγγλικα......



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Στο θεμα τωρα.............
Οσο δικιο και να εχεις με αυτες τις κινησεις νομιζω οτι χανεις το παιχνιδι,η μαλλον το εχασες,....
Εισαι σιγουρος οτι το γραμμα-διαμαρτυρια σου εφτασε ,και μαλιστα στα σωστα χερια???
Δεν μπορει μια τοσο μεγαλη εταιρια,και αδικο να εχεις κατα την γνωμη τους,να μην σου απαντηση καθολου.Μια βολτα στο προξενιο η στην πρεσβεια τις Ιταλιας θα μπορουσε να σε βοηθησει....
Και κατα την γνωμη μου ο Αλχιμιστης εχει δικιο.....υπαρχει κινδυνος να σε τρεχουνε για συκοφαντικη δυσφημηση κλπ κλπ.

Υ.Γ. Α ναι και βεβαια ο Τrooper εχει δικιο.Απο την στιγμη που αλλαζεις εστω και μια βιδα στην μηχανη και ιδιος σε μη εξουσιοδοτημενο συνεργειο,η εγγυηση παμε για βρουβες.....

byron
02/07/2007, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από The_TROOPER
Καταρχήν αυτό που κάνω δεν λέγεται δυσφήμιση. Λέγεται ενημέρωση του αγοραστικού κοινού για ενα συγκεκριμένο γεγονός, χωρίς κανένα απολύτως ψέμα ή ανακρίβεια. Όποιος θέλει το πιστεύει.


Τα είπαμε και στο apriliabikers, να τα πούμε και εδώ.
Καταρχήν τα πράγματα είναι όπως περίπου τα έγραψε ο The Trooper. Θυμάμαι τα post, που είχε γράψει από παλιά για το πρόβλημα του στο apriliabikers όπως και την συνέχεια όπως την άκουσα απο τον (μη εξουσιοδοτημένο κοινό μας μηχανικό) και απ΄τα post του.

Εχει χίλια δίκια απ΄την άποψη ότι ένα καινούργιο ακριβό μηχανάκι έπαθε μια ζημιά και σ΄αυτό δεν οφείλεται η χρήση airbox (έχω το ίδιο και στο δικό μου) ούτε βέβαια και η χρήση εξατμίσεων. Δλδ αν φόραγε acrapovic τι θα του έλεγαν;

Εχει αδικο γιατί κατηγορεί την εταιρεία όχι για την απαράδεκτη συμπεριφορά της αλλα τα προϊόντα της συλλήβδην. Γιατί όταν γράφεις «ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΧΑΛΑΝΕ ΤΑ APRILIA (και χαλάνε όντως)» και «Μακρυά απο τις Aprilia, ακόμα και αν δεν σας πειράζει να χαλάνε που και πού. Οχι μόνο χαλάνε
(αυτό το είχα διαπιστώσει και απο πιο παλιά)» δεν διαμαρτύρεσαι για την αντιμετώπιση, αλλά για τα προϊόντα και αυτό αποτελεί δυσφήμιση καθώς ξέρεις ότι τουλάχιστον τα μοτέρ Rotax V990 και Pegaso δεν έχουν προβλήματα αξιοπιστίας. Τουλάχιστον όχι σε μεγαλύτερο βαθμό από οποιοδήποτε άλλη μάρκα.

Μακάρι να βρεθεί άμεσα λύση γιατί πραγματικά είναι άπαράδεκτος ο τρόπος που συμπεριφέρονται. Το θέμα είναι ότι με τον ίδιο τρόπο συμπεριφέρονται ΟΛΕΣ σχεδόν οι εταιρείες, αν σε βρουν κάπου ανοιχτό. :rolleyes:

Τσέκαρε λίγο το κείμενο σου, γιατί έχει κάποια λάθη (το όνομα του μηχανικού που σου ακύρωσε την εγγύηση, καθώς και το ότι αλλού αναφέρεις ότι την μηχανή την επισκεύασες και αλλού ότι θα την πουλήσεις σε κομμάτια)

Φιλικά
Βύρων

warlord
02/07/2007, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από The_TROOPER

....Ο τρόπος διαμαρτυρίας είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ για κάποιον που δεν έχει τον χρόνο να πάει σε μηχανολόγους, γραμμές καταναλωτή κλπ, αλλα δεν μπορεί και να κάθεται σα το μαλάκα και να τον τρώει απο παντού.....

Δηλαδη θες να με πεις ρε φιλε οτι ειχες χρονο να σηκωσεις ενα σαητ,να ψαξεις να βρεις ενα gsxr,να το αγορασεις,να απαντησεις σε ολους μας εδω μεσα,αλλα δεν ειχες χρονο να παρεις τηλεφωνο σε μια γραμμη καταναλωτη και να πας το μηχανακι σε καποιον μηχανολογο μηχανικο να το αφησεις,για να σου βγαλει ενα πορισμα;
Και αμα συνεχως σου αναβε το λαμπακι του λαδιου με πιο σκεπτικο συνεχισες να το πηγαινεις το μηχανακι;
Και μιλαμε για ενα μηχανημα που απο οσο ξερω κανει καμια 15 χιλιαρικα και εσυ τωρα το πετας.
Εγω με το λιγο μυαλο που διαθετω κανω μερικες υποθεσεις και πες μου που εχω ακριβως αδικο.


1)Εχεις πεισμωσει και προτιμας να κανεις μια φασαρια για λογους ισως υστεροφημιας απο το να βρεις ακρη με το μηχανακι σου
2)Λυπαμαι δεν μπορω να βρω αλλο λογο

Φιλε κουλαρε γιατι γινεσε ρεζιλι τζαμπα και βερεσε και δεν ειναι ομορφο κατι τετοιο,ασε που οποιος δεν εχει ιδια αποψη με εσενα μπορει να σου φανει περιεργο αλλα δεν ειναι καθυστερημενος
Βουτα τη γλωσσα σου μεσα στο μυαλο σου,δεν κανει κακο καμοια φορα

blackbusa
02/07/2007, 13:24
check better (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=42430&perpage=15&pagenumber=1)

gixxerpap
02/07/2007, 13:36
μη βιαζεστε να κρινετ παντως αν δεν ξερετε ολοκληρη την ιστορια...ολες οι μηχανες χαλανε, αν δεν τις προσεξεις οπως πρεπει...δε νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο να βριζεις ξαφνικα, οτι αγαπουσες τοσα χρονια, και να αποπροσανατολιζεις τους υπολοιπους....

αυτο βεβαια δεν δικαιολογει τη συμπεριφορα της aprilia, οσον αφορα την εγγυηση...
καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου με την aprilia,

φιλικα:wave2:

DUKASII
02/07/2007, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
μη βιαζεστε να κρινετ παντως αν δεν ξερετε ολοκληρη την ιστορια...ολες οι μηχανες χαλανε, αν δεν τις προσεξεις οπως πρεπει...

αυτο βεβαια δεν δικαιολογει τη συμπεριφορα της aprilia, οσον αφορα την εγγυηση... ΔΕΝ ΕΚΡΙΝΑ ΚΑΤΙ ΡΕ ΜΟΥΡΛΕ ΚΑΙ ΕΣΥ...
ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΧΑΛΑΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ ΤΑ ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ..

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΧΑΛΑΝΕ ΤΑ ΑΠΡΙΛΙΑ..


γιατην απριλια ελλας λεω στο τιτλο..


:wave2:

The_TROOPER
02/07/2007, 13:53
Στην διάθεση σας για οποιαδήποτε διεύκρίνηση

gixxerpap
02/07/2007, 14:15
η γνωμη μου ειναι, οσο εισαι σε διαπραγματευσεις με την aprilia, να μην γραφεις και πολλα πολλα σε διαφορα φορουμ, και να εισαι λιγο συγκρατημενος στο τι λες.......για το καλο σου το λεω, δεν ειμαι εναντιον σου

The_TROOPER
02/07/2007, 14:28
Ευχαριστώ για την συμβουλή φίλε αλλα δεν ειμαι σε καμια διαπραγματευση. Το θεμα εχει τελειωσει. Απλα τωρα θα ενημερωθούν όσα περισσότερα άτομα γίνεται για το ζήτημα

melsaltas
02/07/2007, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από The_TROOPER
Δεν ειμαι σε καμια διαπραγματευση. Το θεμα εχει τελειωσει. Απλα τωρα θα ενημερωθούν όσα περισσότερα άτομα γίνεται για το ζήτημα


Δεν σου απαντησαν?

The_TROOPER
02/07/2007, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από melsaltas
Δεν σου απαντησαν?

Εχω μιλησει απειρες φορές με την aprilia hellas. Δεν θα προχώραγα σε δημοσιοποίηση αν δεν ήταν οριστική η απάντηση τους.

melsaltas
02/07/2007, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από The_TROOPER
Εχω μιλησει απειρες φορές με την aprilia hellas. Δεν θα προχώραγα σε δημοσιοποίηση αν δεν ήταν οριστική η απάντηση τους.


Καλα, η Ιταλια δεν ειπε τιποτα?

Ζεύκας
02/07/2007, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από giobazolias
θα σου πω μονο οτι ο πρωην πρωθυπουργος της ιταλιας Ντα Λεμα δεν ηξερε γρι αγγλικα, και ο Μπερλουσκονι τα διαβαζε γραμμενα αυτα που εχει να πει!

το γραμμα στην απριλια της ιταλιας ειναι καλυτερα να γραφτει στα ιταλικα.............εστω και αν υπαρχει καποιος σπανιος ιταλος που γνωριζει καλα αγγλικα!
στη μητρικη γλωσσα αλλωστε θα το εμπεδωσουν καλυτερα!

Κ τον Πούτιν ούτε μια φορά δεν τον έχω δει να μιλάει αγγλικά, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν γνωρίζει αλλά κι ας μη γνωρίζει έχει ένα επιτελείο από πίσω του που κατέχει πολύ καλά τη δημοφιλέστερη γλώσσα.

Έτσι και με την Απρίλια,πως επικοινωνούν με συνεργάτες κτλ άλλων χωρών?με μεταφραστές? δεν νομίζω...

Πάντως συμφωνώ ότι το κείμενο γραμμένο στη μητρική θα ήταν προτιμότερο, αλλά δεν γνωρίζουν όλοι ιταλικά...

Πιάσε κ ένα μπυρόνι! :beer:

The_TROOPER
02/07/2007, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από warlord
Δηλαδη θες να με πεις ρε φιλε οτι ειχες χρονο να σηκωσεις ενα σαητ,να ψαξεις να βρεις ενα gsxr,να το αγορασεις,να απαντησεις σε ολους μας εδω μεσα,αλλα δεν ειχες χρονο να παρεις τηλεφωνο σε μια γραμμη καταναλωτη και να πας το μηχανακι σε καποιον μηχανολογο μηχανικο να το αφησεις,για να σου βγαλει ενα πορισμα;
Και αμα συνεχως σου αναβε το λαμπακι του λαδιου με πιο σκεπτικο συνεχισες να το πηγαινεις το μηχανακι;
Και μιλαμε για ενα μηχανημα που απο οσο ξερω κανει καμια 15 χιλιαρικα και εσυ τωρα το πετας.
Εγω με το λιγο μυαλο που διαθετω κανω μερικες υποθεσεις και πες μου που εχω ακριβως αδικο.


1)Εχεις πεισμωσει και προτιμας να κανεις μια φασαρια για λογους ισως υστεροφημιας απο το να βρεις ακρη με το μηχανακι σου
2)Λυπαμαι δεν μπορω να βρω αλλο λογο

Φιλε κουλαρε γιατι γινεσε ρεζιλι τζαμπα και βερεσε και δεν ειναι ομορφο κατι τετοιο,ασε που οποιος δεν εχει ιδια αποψη με εσενα μπορει να σου φανει περιεργο αλλα δεν ειναι καθυστερημενος
Βουτα τη γλωσσα σου μεσα στο μυαλο σου,δεν κανει κακο καμοια φορα

Αφιέρωσα πολύ χρόνο για αυτό το θέμα ήδη, πολλά τηλέφωνα,πολλά περα δώθε σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία κλπ. Εφόσον η aprilia Hellas μου έδωσε οριστική απάντηση οτι δεν υπάρχει εγγύηση, δεν στέκει αυτό που λές οτι βαριέμαι να βρώ άκρη με το μηχανάκι μου. Το site μου ήταν πολύ εύκολο να το φτιάξω γιατι είναι η δουλειά μου.

Τωρα τι σχέση έχει που πήρα gsxr ρε φιλε? Μη πετάς χαζομάρες. Πήρα άλλη μηχανή επειδή ξενέρωσα οριστικά με την aprilia και επειδή πρέπει να έχω μια μηχανή. Η συμπεριφορά της aprilia ήταν τέτοια που δεν μου αφήνει περιθώριο άλλο απο το να ρίξω μαύρη πέτρα που λένε, και να φροντίσω να γίνει γνωστό το θέμα. Σε όποιον δεν αρέσει ο τρόπος που επέλεξα, οκ το δέχομαι. Μπορεί και εσείς στην θέση μου όμως να κάνατε το ίδιο πράγμα. Για σκέψου να ακουμπάς 11.600 euro, να διαπιστώνεις μετα απο λιγες μέρες (στα 800χλμ) οτι το μηχανάκι έχει πρόβλημα, και τελικά το πρόβλημα αυτό να διογκώνεται (κόλλημα κυλίνδρου) και να σου λένε οτι δεν έχεις εγγύηση επειδή έχεις κανει την πιο απλή και συνηθισμένη μετατροπή...

Όσο για το ρεζίλι που λές οτι γίνομαι, δε το κατάλαβα. Εσύ άμα σου τύχει και σου κάνουνε τέτοια λαμογιά, κάτσε να τον φάς κρύο και μη βγάλεις τσιμουδιά. Δεν ήξερα οτι πρέπει να ζητήσω την γνώμη σου για να κάνω γνωστό ενα θέμα που αντιμετωπίζω.

Ζεύκας
02/07/2007, 15:16
τρουπερ ο δικηγόρος τι σου έχει πει?

The_TROOPER
02/07/2007, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από melsaltas
Καλα, η Ιταλια δεν ειπε τιποτα?

Όχι φιλε δεν απαντήσανε ποτέ

The_TROOPER
02/07/2007, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
τρουπερ ο δικηγόρος τι σου έχει πει?

Το αυτονόητο ρε φίλε, οτι δηλαδή εφόσον δεν γράφω ψέμματα δεν έχω να φοβηθώ τίποτα

giobazolias
02/07/2007, 15:24
η απριλια ΕΒΓΑΛΕ απο τον The_TROOPER με την αγορα της μηχανης!
να φτιαξει τη ζημια, δεν θα τις κοστιζε και ΤΟΟΟΟΟΣΟ οσο στον The_TROOPER που ειναι ιδιωτης, ασχετα αν το μηχανημα ειχε 1/2 παπαριες αφτερμαρκετ παραπανω!

αν η απριλια ηταν σωστη δεν θα εβρισκε δικαιολογια να ξεφορτωθει τη ζημια................
και αφου δεν το κανε, καλα εκανε ο The_TROOPER και ανεβασε σαιτ!!!
στην τελικη, με το σαιτ ο The_TROOPER λεει αυτο που αισθανεται βασιζομενος σε 1 γεγονος που εφοσον η απριλια δεν το μοιραστηκε μαζι του..............ας το μοιραστει ο κοσμος τον νετ!
μηπως μονο τα σαιτ που εξυμνειουν τις εταιριες ειναι ΟΚ?

πρεπει και οι αντιπροσωποι (ολοι και οχι μονο η απριλια) να μαθουν να εξυπηρετουν το δυνατον περισσοτερο, και οχι να κοιταν να πουλησουν και μετα να γραφουν τον πελατη στ αρχιδια τους!

ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΖΗΜΙΑ ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΗΧΑΝΗ 15.000, ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΦΕΡΝΕΙ ΤΟΝ ΑΓΟΡΑΣΤΗ ΣΤΑ ΑΚΡΑ!

Ζεύκας
02/07/2007, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από The_TROOPER
Το αυτονόητο ρε φίλε, οτι δηλαδή εφόσον δεν γράφω ψέμματα δεν έχω να φοβηθώ τίποτα

σχετικά με την εγγύηση? αφού εν γνώσει σου η αντιπροσωπεία ακυρώνει την εγγύηση αν βάλεις αφτερμαρκετ νομικά έχεις δίκιο?

The_TROOPER
02/07/2007, 16:07
Η περίπτωση μου θα έπρεπε να αντιμετωπιστεί διαφορετικά γιατι η μηχανή είχε πρόβλημα απο πολύ νωρίς, πολύ πριν κάνω οποιαδήποτε μετατροπή. Και το πρόβλημα που είχε ειναι προφανές οτι οδήγησε στο μεγαλύτερο πρόβλημα που είχε μετά.

Αλλα στο φινάλε εγώ το μόνο που κάνω είναι να φέρνω στο φώς τα γεγονότα. Δεν διεκδικώ κάτι ούτε δησφιμίζω κανέναν. Απλά την ιστορία μου λέω, και ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του.

Εντω μεταξύ, πολλά απο αυτά που λένε τα βιβλια της εγγύησης δεν εφαρμόζονται ποτε. Έχετε ξαναακούσει εσείς ποτε οτι δεν βγήκε εγγύηση απο aftermarket εξάτμιση; Ε και το φιλτροκούτι το ίδιο πράγμα είναι. Έχω μιλήσει με πολλούς αντιπροσώπους Aprilia και κανείς τους δεν μπορεί να καταλάβει γιατι συνέβη αυτό που συνέβη.

giobazolias
02/07/2007, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
Κ τον Πούτιν ούτε μια φορά δεν τον έχω δει να μιλάει αγγλικά, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν γνωρίζει αλλά κι ας μη γνωρίζει έχει ένα επιτελείο από πίσω του που κατέχει πολύ καλά τη δημοφιλέστερη γλώσσα.

Έτσι και με την Απρίλια,πως επικοινωνούν με συνεργάτες κτλ άλλων χωρών?με μεταφραστές? δεν νομίζω...

Πάντως συμφωνώ ότι το κείμενο γραμμένο στη μητρική θα ήταν προτιμότερο, αλλά δεν γνωρίζουν όλοι ιταλικά...

Πιάσε κ ένα μπυρόνι! :beer:


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


μπερλουσκας........
http://www.youtube.com/watch?v=gZq7j1DX3Aw
http://www.youtube.com/watch?v=LRf26CZss9w
http://www.youtube.com/watch?v=vKv0PyXZsMU

και λιγο απο ρουτελι........
http://www.youtube.com/watch?v=v12ghF6G1Ks

blackbusa
02/07/2007, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από The_TROOPER
Η περίπτωση μου θα έπρεπε να αντιμετωπιστεί διαφορετικά γιατι η μηχανή είχε πρόβλημα απο πολύ νωρίς, πολύ πριν κάνω οποιαδήποτε μετατροπή. Και το πρόβλημα που είχε ειναι προφανές οτι οδήγησε στο μεγαλύτερο πρόβλημα που είχε μετά.

Αλλα στο φινάλε εγώ το μόνο που κάνω είναι να φέρνω στο φώς τα γεγονότα. Δεν διεκδικώ κάτι ούτε δησφιμίζω κανέναν. Απλά την ιστορία μου λέω, και ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του.

Εντω μεταξύ, πολλά απο αυτά που λένε τα βιβλια της εγγύησης δεν εφαρμόζονται ποτε. Έχετε ξαναακούσει εσείς ποτε οτι δεν βγήκε εγγύηση απο aftermarket εξάτμιση; Ε και το φιλτροκούτι το ίδιο πράγμα είναι. Έχω μιλήσει με πολλούς αντιπροσώπους Aprilia και κανείς τους δεν μπορεί να καταλάβει γιατι συνέβη αυτό που συνέβη.

Eπισημες και ΓΡΑΠΤΕΣ απαντησεις απο την APRILIA ΕΛΛΑΣ εχεις???αν ναι τους κοτσαρεις μια ωραια μηνυση και παιρνεις τα λεφτα σου πισω συν αλλα...
Βεβαια φταις και εσυ που απο την στιγμη απο τα 800 χλμ το μηχανακι ειχε προβλημα,δεν εκανες τις αναλογες κινησεις να το διορθωσεις....
Και επαναλαμβανω....Η Aprilia Italia σιγουρα ελαβε την καταγγελια σου???Δεν ειναι κανα ψιλικατζιδικο να σε γραψουν ετσι απλα...
Ολα αυτα που καταγγελεις τα εχεις με αποδειξεις???Γραπτες εννοω, γιατι τα λογια ειναι απλα λογια....

Ζεύκας
02/07/2007, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από The_TROOPER
Η περίπτωση μου θα έπρεπε να αντιμετωπιστεί διαφορετικά γιατι η μηχανή είχε πρόβλημα απο πολύ νωρίς, πολύ πριν κάνω οποιαδήποτε μετατροπή. Και το πρόβλημα που είχε ειναι προφανές οτι οδήγησε στο μεγαλύτερο πρόβλημα που είχε μετά.

Αλλα στο φινάλε εγώ το μόνο που κάνω είναι να φέρνω στο φώς τα γεγονότα. Δεν διεκδικώ κάτι ούτε δησφιμίζω κανέναν. Απλά την ιστορία μου λέω, και ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του.

Εντω μεταξύ, πολλά απο αυτά που λένε τα βιβλια της εγγύησης δεν εφαρμόζονται ποτε. Έχετε ξαναακούσει εσείς ποτε οτι δεν βγήκε εγγύηση απο aftermarket εξάτμιση; Ε και το φιλτροκούτι το ίδιο πράγμα είναι. Έχω μιλήσει με πολλούς αντιπροσώπους Aprilia και κανείς τους δεν μπορεί να καταλάβει γιατι συνέβη αυτό που συνέβη.

1.ναι οκ αλλά ο δικηγόρος τι λέει για την εγγύηση?

2.Αφού λες ότι η μηχανή είχε πρόβλημα πριν κάνεις οποιαδήποτε μετατροπή δε σκέφτηκες ότι η μετατροπή θα χειροτέρευε τη κατάσταση?

3.ε όχι και δε δυσφημίζεις κανένα...

nocarder
02/07/2007, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από The_TROOPER
Όχι φιλε δεν απαντήσανε ποτέ

Χωρίς ίχνος πρόθεσης να σου την πω...

Κι εγώ αν ήμουν σοβαρή εταιρία δεν θα απαντούσα στο γράμμα σου. Είναι γεμάτο απειλές για το τι θα κάνεις αν δεν ικανοποιηθείς και στο τέλος τους δίνεις και ένα τελεσίγραφο 2 εβδομάδων να σου απαντήσουν...

Δηλαδή αν σου απαντούσαν στις 15 μέρες αντί στις 14 θα ήσουν ανένδοτος και δεν θα δεχόσουν την επισκευή και τη συγγνώμη τους?

Επίσης λίγο πολύ το γράμμα δεν έχει την δομή και την σύνταξη επίσημης επιστολής προς μια εταιρία για τέτοιο θέμα, ίσως αν είχες απευθυνθεί σε κάποιον να σε βοηθήσει σ'αυτό να είχες κάποιο αποτέλεσμα.

Περαστικά κι αγύριστα να είναι και μακρυά από μας τέτοια προβλήματα...!!!

warlord
02/07/2007, 23:25
Μεγαλε για κουλαρε λιγο ως προς τον τροπο που μιλας,εγω δεν σε προσβαλα ουτε σε μιλησα ετσι
...Και στην τελικη ουτε σε ειπα να με ρωτησεις ουτε τιποτα,εσυ ζητησες την γνωμη μας και εγω σου εξεφρασα την γνωμη μου και τις αποριες που ειχα για το θεμα,αμα δεν μπορεις να δεχτεις την γνωμη του αλλου πες μου να σε πω οτι εχεις δικιο να γουσταρεις....

Και για πες μου στην τελικη ποσο παν-εξυπνο ειναι να κανεις μετατροπη που σου στερει την εγγυηση σε μια μηχανη που οπως λες εχει τετοιο προβλημα απο πριν?

hidefnick
02/07/2007, 23:48
Ρε, τι του την πέφτετε όλοι του ανθρώπου? Δηλαδή αν δεν τα έχουμε ζήσει όλοι λίγο ως πολύ? Μας πιάνουν τον κ@λο και να περιμένουμε να βγάλουμε άκρη κόντρα στην πολυεθνική?

Πικραμένος είναι, και σωστά είναι και επέλεξε αυτόν τον τρόπο. Για μια αντιπροσωπία με όχι και το καλύτερο όνομα. (Ο τύπος στο Μαρούσι προσπαθούσε να με πείσει να αγοράσω 6.5 με ΨΩΡΙΑΣΜΕΝΑ ΚΑΛΑΜΙΑ, με το καταπληκτικό επιχείρημα ότι άνηκε σε κάποια διάσημη γκόμενα και με ότι αν τα έτριβα με λίγο ΣΥΡΜΑ ΚΟΥΖΙΝΑΣ θα έφτιαχναν - τα καλάμια του πηρουνιού)

Ετσι θέλουν μπας και βάλουν μυαλό. Δηλαδή τις Ακράπες όλοι τις βάζετε αφού λήξει η εγγύηση? Μήπως και τα after market φλασάκια ακυρώνουν την εγγύηση? Η μήπως όλες οι αντιπροσωπίες δεν πουλάνε και καλούδια για βελτιώσεις? Δηλαδή αν το κουτί το είχε αγοράσει από την Aprilia όλα θα ήταν cool? Αν στο Suzuki βάλει Yoshi παίζει η εγγύηση για κομμένο πλαίσιο αλλά αν βάλει Ακράπες όχι? Ελεος πιά.

Ξεκολλάτε λέμε. Μπορεί να έχει κάνει κάποια λάθη στο όλο εγχείρημα αλλά μην τον ακυρώνουμε.

gcrook
03/07/2007, 00:49
Επειδη νομιζω οτι τελικα δεν καταλαβαινουν εδω μεσα πολλοι απο στοιχειωδη λογικη, καθως και απο βασικους κανονες εξυπνης καταναλωτικης συμπεριφορας, να τονισω για μια αλλη φορα οτι ειναι τουλαχιστον χαζο να δυσφημιζεις μια ολοκληρη εταιρεια γενικα και αοριστα επειδη ο αντιπροσωπος, ενας απο τους χιλιαδες στον κοσμο σου φερθηκε σκαρτα.

Χανεις το δικιο σου σαν καταναλωτης, συν τοις αλλοις μπορεις να βρεις και τον μπελα σου απο πανω, και τελικα μενεις με το πουλι στο χερι και τον εγωισμο σου βαθια χωμενο στον πατο σου.
Αν δεν βρεις και τον μπελα σου απο πανω επαναλαμβανω.

Αφου δεν σκαμπαζετε αλλιως......

gcrook
03/07/2007, 01:28
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=10556&perpage=15&pagenumber=9
O εξυπνος ο καταναλωτης, και οχι ο αερολογος που τα παρατησε στην τυχη του και τα εσκασε για νεο μηχανακι και τωρα κατινιαζει απο δω και απο κει χωρις αποτελεσμα, ετσι διεκδικει τα δικια του σε τετοιες περιπτωσεις.

Αφου βαριεστε να διαβασετε το τοπικ του τροπεα ολο διαβαστε μονο την 9η σελιδα.
Ο φιλος ζητησε την γνωμη μας και την πηρε.
Αν δεν του αρεσει με γεια του και χαρα του.
Και πολυ ασχοληθηκαμε στην τελικη με τις φαιδροτητες του καθενος.

The_TROOPER
06/07/2007, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από nocarder
Χωρίς ίχνος πρόθεσης να σου την πω...

Κι εγώ αν ήμουν σοβαρή εταιρία δεν θα απαντούσα στο γράμμα σου. Είναι γεμάτο απειλές για το τι θα κάνεις αν δεν ικανοποιηθείς και στο τέλος τους δίνεις και ένα τελεσίγραφο 2 εβδομάδων να σου απαντήσουν...

Δηλαδή αν σου απαντούσαν στις 15 μέρες αντί στις 14 θα ήσουν ανένδοτος και δεν θα δεχόσουν την επισκευή και τη συγγνώμη τους?

Επίσης λίγο πολύ το γράμμα δεν έχει την δομή και την σύνταξη επίσημης επιστολής προς μια εταιρία για τέτοιο θέμα, ίσως αν είχες απευθυνθεί σε κάποιον να σε βοηθήσει σ'αυτό να είχες κάποιο αποτέλεσμα.

Περαστικά κι αγύριστα να είναι και μακρυά από μας τέτοια προβλήματα...!!!

Φίλε ευχαριστώ για τα σχόλια σου αλλα είσαι εντελώς μα εντελώς εκτός θέματος. Έχεις χάσει το δάσος που λένε.

nocarder
06/07/2007, 20:03
Θα ήταν κανένα από αυτά που κάηκαν lately...

kiriakost
06/07/2007, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από The_TROOPER
Φίλε ευχαριστώ για τα σχόλια σου αλλα είσαι εντελώς μα εντελώς εκτός θέματος. Έχεις χάσει το δάσος που λένε.

Εσυ φίλε μου, θα είχες βρει το δάσος , εαν το προφίλ σου στο φόρουμ , είχε όλα τα στοιχεία σου χωρίς οικονομία στα γράμματα και νούμερα .

Τα πρωταπριλιάτικα της Aprilia , είναι γνωστά , τώρα , λεπτομέρειες από την ιστορία σου, δεν μπαίνω στον κόπο να διαβάσω.

Η ανωνυμία σκοτώνει την περιέργειά .

kiriakost
06/07/2007, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από The_TROOPER
Φίλε ευχαριστώ για τα σχόλια σου αλλα είσαι εντελώς μα εντελώς εκτός θέματος. Έχεις χάσει το δάσος που λένε.

Εσυ φίλε μου θα είχες βρει το δάσος , εαν το προφίλ σου στο φόρουμ , είχε όλα τα στοιχεία σου χωρίς οικονομία στα γράμματα και νούμερα .

Τα πρωταπριλιάτικα της Aprilia , είναι γνωστά , τώρα , λεπτομέρειες από την ιστορία σου, δεν μπαίνω στον κόπο να διαβάσω.

Η ανωνυμία σκοτώνει την περιέργειά .

Aitherobamwn
29/09/2007, 04:36
Μία απορία.Εκανες 6000 χιλιόμετρα χωρίς να αλλάξεις λάδια και σου παρουσίασε πρόβλημα?
Διότι όπως λένε και στον τομέα των pc

"The 99% of your computer problems seats in front of your computer's screen"

Με άλλα λόγια εάν δεν το προσέχεις δε σε προσέχει και όπως είναι οι Ελληνες έτσι ανεύθυνοι με τα αμάξια τους και τις μοτοσυκλέτες τους δεν πιστεύω καμία μα καμία απο όλες αυτες τισ δυσφημίσεις.

Εν ολίγοις το ούριο μας κεφάλι φταίει.

stefanos
29/09/2007, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aitherobamwn
Μία απορία.Εκανες 6000 χιλιόμετρα χωρίς να αλλάξεις λάδια και σου παρουσίασε πρόβλημα?
Διότι όπως λένε και στον τομέα των pc

"The 99% of your computer problems seats in front of your computer's screen"

Με άλλα λόγια εάν δεν το προσέχεις δε σε προσέχει και όπως είναι οι Ελληνες έτσι ανεύθυνοι με τα αμάξια τους και τις μοτοσυκλέτες τους δεν πιστεύω καμία μα καμία απο όλες αυτες τισ δυσφημίσεις.

Εν ολίγοις το ούριο μας κεφάλι φταίει.


Δηλαδή ρε φίλε όλα τα υπόλοιπα μηχανάκια που λειτουργούν στην Ελλάδα έχουν την ευλογία του πάπα γι αυτό συνεχίζουν να δουλεύουν?
:p

Aitherobamwn
29/09/2007, 20:10
Οχι απλά οι κατοχοί τους κάθε μήνα τα επιβλέπουν και κάνουνε το προβλεπόμενο service και αλλάζουνε τα λάδια τους πρίν συμπληρωθούν τα χιλιόμετρα.
Το αγγλικό αναφερότανε γενικά.
Απλά είναι σπαστικό αυτό με τους έλληνες, χάλασε κατι αυτό απο μόνο του χάλασε επειδή θεωρώ οτι δεν είναι καλό.
Χάνουμε στο ποδόσφαιρο, αυτοί έχασαν , όχι εμείς.

Εντάσσεται στη γενικότερη μαλακία νοοτροπία του Ελληνα οτι προβλημα υπάρχει παντα μα πάντα φταίει κάτι άλλο εκτός απο εμάς.Ποτέ δεν αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας.Δεν είναι δυνατόν να εμπλέκεσαι σε κάτι και μάλιστα άμεσα όπως είναι η μοτοσυκλέτα μας και όταν παθαίνει βλάβη να μην έχουμε ευθύνη και εμείς.Ας αναλάβουμε τις ευθύνες μας πρώτα σε προσωπικό επίπεδο και οχι να βρίσκουμε προφάσεις εν αμαρτίαις

Akatanomastos
08/10/2007, 04:08
re filarako an ta aprilia xalagan opos les kai den vgazan oute ena giro (oraio sxediaki)
tha eixe kleisei i etairia.

tora an epeses stin periptosi kai den sto ftiaxnoun tora ti na sou po, pigaine se enosi katanoloton kai kane kai mia prosefxi, to site ti rolo varaei? sovarefteite

675
08/10/2007, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
μη βιαζεστε να κρινετ παντως αν δεν ξερετε ολοκληρη την ιστορια...ολες οι μηχανες χαλανε, αν δεν τις προσεξεις οπως πρεπει...δε νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο να βριζεις ξαφνικα, οτι αγαπουσες τοσα χρονια, και να αποπροσανατολιζεις τους υπολοιπους....

αυτο βεβαια δεν δικαιολογει τη συμπεριφορα της aprilia, οσον αφορα την εγγυηση...
καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου με την aprilia,

φιλικα:wave2:

καλα που τα ειπες κι εσυ γιατι αν τα ελεγα μονος μου...:rolleyes:

:wave2:

stefanos
08/10/2007, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aitherobamwn
Οχι απλά οι κατοχοί τους κάθε μήνα τα επιβλέπουν και κάνουνε το προβλεπόμενο service και αλλάζουνε τα λάδια τους πρίν συμπληρωθούν τα χιλιόμετρα.
Το αγγλικό αναφερότανε γενικά.
Απλά είναι σπαστικό αυτό με τους έλληνες, χάλασε κατι αυτό απο μόνο του χάλασε επειδή θεωρώ οτι δεν είναι καλό.
Χάνουμε στο ποδόσφαιρο, αυτοί έχασαν , όχι εμείς.

Εντάσσεται στη γενικότερη μαλακία νοοτροπία του Ελληνα οτι προβλημα υπάρχει παντα μα πάντα φταίει κάτι άλλο εκτός απο εμάς.Ποτέ δεν αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας.Δεν είναι δυνατόν να εμπλέκεσαι σε κάτι και μάλιστα άμεσα όπως είναι η μοτοσυκλέτα μας και όταν παθαίνει βλάβη να μην έχουμε ευθύνη και εμείς.Ας αναλάβουμε τις ευθύνες μας πρώτα σε προσωπικό επίπεδο και οχι να βρίσκουμε προφάσεις εν αμαρτίαις


Το να αλλάζεις τα λάδια πρίν την ώρα τους δεν είναι καλό για την τσέπη σου αλλά για το συνεργείο.
Και το σέρβις δεν είναι λάδια-φίλτρα-μπουζί είναι και πολλές άλλες εργασίες τις οποίες δεν τις κάνει κανένας στην Ελλάδα παρά ελάχιστοι γνώστες ψείρες που καταλαβαίνουνε 5 πράγματα απο μηχανήματα.
Και τα περισσότερα συνεργεία βέβαια ξεχνάνε να τις κάνουν επειδή το κόστος είναι μεγάλο και το κέρδος μικρό.Ετσι τα μισά μηχανάκια στην Ελλάδα έχουν τα χάλια τους τα μαύρα παρά το πλύσιμο που ρίχνουν οι ιδιοκτήτες τους κάθε ΣΚ.
Και αν σας φαίνεται φυσικό για οποιοδήποτε λόγω ένα μηχανάκι να αυτοκτονεί στα 6000 επειδή δεν άλλαξε κάποιος λάδια.....

LsKostas
08/10/2007, 09:56
Μηπως γνωριζει κανενας απο εσας γιατι εν μια νυκτι εκλεισε ο "Μπολασικης" στην Μεσογειων?

και ποσοι ξεκρεμαστοι πελατες εμειναν?

δειχνει πολλα πραγματα οχι για τα μηχανακια -που τα αναφερει ο trooper αναλυτικα-
αλλα για το τι σημαινουν οι πελατες γι αυτους
:rolleyes:

byron
09/10/2007, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Μηπως γνωριζει κανενας απο εσας γιατι εν μια νυκτι εκλεισε ο "Μπολασικης" στην Μεσογειων?

και ποσοι ξεκρεμαστοι πελατες εμειναν?

δειχνει πολλα πραγματα οχι για τα μηχανακια -που τα αναφερει ο trooper αναλυτικα-
αλλα για το τι σημαινουν οι πελατες γι αυτους
:rolleyes:

Τι σχεση έχει το κλείιμο του Μπολασίκη, με τα όποια προβλήματα έχει η aprilia-hellas ;

Ο Μπολασίκης ήταν ένας dealer aprilia-BMW που λόγω κακοδιαχείρισης βάρεσε κανόνι. So???

LsKostas
09/10/2007, 12:23
Σωστη κ αξιοπιστη επιλογη dealer μηπως ? ? ?

byron
09/10/2007, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Σωστη κ αξιοπιστη επιλογη dealer μηπως ? ? ?

H διακοπή συνεργασιών με εξουσιοδοτημένους dealers/συνεργεία είναι πολύ συχνό φαινόμενο και στις μοτοσυκλέτες και στα αυτοκίνητα.
Θυμήσου πόσες φορες έχεις διαβάσει σχετικές ανακοινώσεις στον ειδικό τύπο.
Ο Μπολασίκης ήταν και πολύ καλός dealer και είχε και πολύ καλό συνεργείο. Άλλωστε ήταν και της BMW που θεωρητικά έδινε κάποιο value στον επιχειρηματία. Αν η κακοδιαχείριση οδήγησε στο κλείσιμο, δεν ήταν ευθύνη ούτε της απριλια ούτε της BMW.

Αν θυμάσαι όταν άνοιγε ο Μπολασίκης τα καταστήματα, τα εγκαίνια ήταν κοσμικό γεγονός με πλήθος κόσμο, επώνυμους (sic), και λεπτομερή κάλυψη απ΄τα περιοδικά. :winka:

ΜΟΖΑΡΤ
09/10/2007, 13:47
επειδη γνωριζω τον αδελφο του μπολασικη μου ειχε πει τοτε οτι πηγε να παρει την αντιπροσοπεια της απριλια και εκει χασανε πολλα με αποτελεσμα να μην αντεξουν και να χασουν τα παντα.τωρα για λεπτομερειες αν θελετε τον ξαναρωταω.
παντως χρημα ο μπολασικης ακομη εχει

project.breeze
09/10/2007, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
επειδη γνωριζω τον αδελφο του μπολασικη μου ειχε πει τοτε οτι πηγε να παρει την αντιπροσοπεια της απριλια και εκει χασανε πολλα με αποτελεσμα να μην αντεξουν και να χασουν τα παντα.τωρα για λεπτομερειες αν θελετε τον ξαναρωταω.
παντως χρημα ο μπολασικης ακομη εχει



Κι εσύ Κώστα ξέρεις τον Κύριλλο;Μα τί διάολο,τόσο διάσημος είναι αυτός ο άνθρωπος στην Λάρισα;:rotflmao: