PDA

View Full Version : honda cbr 125 ή yamaha XTx 125



stef.corfu
02/07/2007, 12:13
η αδερφή μου (μικροκαμωμένη - αδύνατη) ενδιαφέρεται να πάρει ένα μικρό μηχανάκι για να μάθει οδήγηση με συμπλέκτη και γενικώς πως να χειρίζεται μηχανή χωρίς να φάει τα μούτρα της , ώστε αργότερα να ανέβει και σε κυβικά - κιλά .
μεχρι τώρα είχε παπί και δε γουστάρει τα σκούτερ καθόλου...

είμαι μεταξύ αυτών των δύο : cbr 125 vs ΧΤx 125 ...
ισως και μεταξύ cbf 250

τι λέτε ?? υπέρ - κατά ? δεκτές και τυχόν προτάσεις για άλλα μοντέλα ... ευχαριστώ

sober
02/07/2007, 12:19
Καλυτερα χαμηλο μοτο για να παταει καλα αν μου λες οτι ειναι μικροκαμωμενη ... μιας και τωρα 8α μα8ει συμπλεκτη αμα γινει καμια βλακεια και της σβησει αποτομα να προλαβει να πατησει για να μην της γυρει πολυ το μοτο και πεσει.....αυτη περιπου τι τυπο μοτο προτιμαει??

:wave2:

Cpt. Haddock
02/07/2007, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από stef.corfu
είμαι μεταξύ αυτών των δύο : cbr 125 vs ΧΤx 125 ...

αυτά τα δύο να τα ξεχάσει καλύτερα...

Δεν προσφέρουν τίποτα.

:wave2:

vassilis88
02/07/2007, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
αυτά τα δύο να τα ξεχάσει καλύτερα...

Δεν προσφέρουν τίποτα.

:wave2:

οντως, το μονο που προσφερουν ειναι οτι σου μαθαινουν το συμπλεκτη, που δν ειναι κ καμια ιδιαιτερη τεχνη.

εγω πηρα cbr με αυτο το σκεπτικο.

αααχχ ποτε θα ρθει η ωρα που θα τ αλλαξω!!!!!:lol:

sober
02/07/2007, 12:33
Νομιζω το cbrακι για πρωτο δεν ειναι κακο...(εχοντας υποψη τις διαστασεις της κοπελας παντα...) το cbf με χαλαει λιγο γιατι εχει ταμπουρο πισω ... :smilea:

Αλλο μοτο 250αρι χαμηλο εχουμε να προτεινουμε ??Εμενα τουλαχιστο τωρα δε μου ερχεται τιποτα...απλα τα 125 φοβαμαι μην το βαρε8ει γρηγορα....:rolleyes:

Cpt. Haddock
02/07/2007, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Αλλο μοτο 250αρι χαμηλο εχουμε να προτεινουμε ??

δεν έχει η γιαμάχα ένα; :look:

DUKASII
02/07/2007, 12:45
παρτης εκει το 125 και ααααααααμα το βαρεθει γρηγορα παρτης ενα κ7 με γιοσιμουρα τελικα να τελειωνεις..:lol: :lol:

stef.corfu
02/07/2007, 14:01
της αρέσουν και τα 2 , και εντουράκι και στριτ φίλε sober , αλλά και εγώ για τον ίδιο λόγο ψάχνομαι , γιατί οταν μάθει το συμπλέκτη , θα α βαρεθεί γρήγορα γιατί είναι μικρά .

Ποιός έχει cbr 125 που το δίνει , και πόσο? βασίλη?

της yamaha το 250 (ybr) είναι σαν το cbf 250 και λίγο ψηλότερο ... λέτε?

και τα δύο τα 125 τα φτάνει και στα κιλά τους δεν έχει πρόβλημα χειρισμού.

τα 250 της πέφτουν κ λίγο βαριά , δεν πατάει και ιδιαίτερα καλά....

δε ξέρω σε ποιό να καταλήξω....

Cpt. Haddock
02/07/2007, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από stef.corfu
της yamaha το 250 (ybr) είναι σαν το cbf 250 και λίγο ψηλότερο ... λέτε?

Δεν είναι τι λέμε εμείς αλλά εκείνη πως τα καταφέρνει

:wave2:

xampos
02/07/2007, 14:06
δειτε και προς ψευτοεντουρο

κανα ΑΧ1 που δεν ειναι και ιδιεταιρα ψηλο

stef.corfu
02/07/2007, 14:09
είπαμε , τα 125 τα καταφέρνει άφοβα και τα 2 ...

οπότε περιμένω γνώμες , ποιό απο τα δύο θα τη βοηθήσει να μάθει καλύτερα και ποιό νομίζεται οτι θα θα βαρεθεί πιο γρήγορα ...

τα 250 τα φοβάμαι -- απο παπί σε 250..και είναι και γυναίκα .. μην τη χάσουμε (είναι και ωραία κοπέλα , κρίμα !! )

αλλά αν κάποιος τα έχει και ξέρει αν έχουν εύκολους χειρισμούς για πρωτάρα ας μας διαφωτίσει (και για τις δύο κατηγορίες)...

sober
02/07/2007, 14:19
Αφου το φτανει το ΧΤ αυτο να παρει τοτε γιατι δε 8α το βαρε8ει τοσο ευκολα απο την αποψη οτι εχει περισσοτερες επιλογες....Και εξηγω..

μεσα στο κεντρο ειναι πιο ευελικτο
τα πεζοδρομιακια της μια χαρα 8α τα καβαλαει και οσο για λακουβες..στα @@ της..(τροπος του λεγειν....σορυ και με ολο το 8αρρος φιλε....)
καμια βολτουλα σε καμια Πεντελιτσα μια χαρα 8α τη βγαλει
καλοκαιρακι σε νησακι επισης ααααανεση...
γενικοτερα πιο ανετη σταση οδηγησης
''οταν κοιτας απο ψηλααααα...μοιαζει ο κοσμος ζωγραφιαααα...'' :winka: :lol:

αααυταααα....
:lol: :wave2:

stef.corfu
02/07/2007, 14:26
για τους ίδιους λόγους συμφωνώ απόλυτα φίλε sober ,
αλλά είπα να ρωτήσω μήπως υπάρχει κανένα μοντέλο που να μου ξέφυγε ...

όποιος συμφωνεί ή διαφωνεί , καλοδεχούμενες οι γνώμες ...

banditακο , το ΑΧ1 δεν της αρέσει καθόλου , θέλει η μοτάρντ ή στριτάκι (γκόμενα είναι , θέλει και μούρη )

sober
02/07/2007, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από stef.corfu
για τους ίδιους λόγους συμφωνώ απόλυτα φίλε sober ,
αλλά είπα να ρωτήσω μήπως υπάρχει κανένα μοντέλο που να μου ξέφυγε ...

όποιος συμφωνεί ή διαφωνεί , καλοδεχούμενες οι γνώμες ...

banditακο , το ΑΧ1 δεν της αρέσει καθόλου , θέλει η μοτάρντ ή στριτάκι (γκόμενα είναι , θέλει και μούρη )


Α....το ΑΧ το ειχα πριν και μου ειχε βγει ποοολυ καλο...(κι εγω κοπελα ειμαι...με μοταρτ...αλλα δεν πουλαω μουρη..)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :wave2:

DUKASII
02/07/2007, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από stef.corfu
για τους ίδιους λόγους συμφωνώ απόλυτα φίλε sober ,
αλλά είπα να ρωτήσω μήπως υπάρχει κανένα μοντέλο που να μου ξέφυγε ...

όποιος συμφωνεί ή διαφωνεί , καλοδεχούμενες οι γνώμες ...

banditακο , το ΑΧ1 δεν της αρέσει καθόλου , θέλει η μοτάρντ ή στριτάκι (γκόμενα είναι , θέλει και μούρη ) pesth gomena an thelei moyrh na parei kana cabrio..
ta mixanakia xereis exoyne ena kako..otan ta odigas..de fenese..foras kranos..
kai an den foras..kai eisai kai gomena me oraia moyrh..yparxei h periptosh ths ptoshs. kai na gineis moyni kapelo kai na mh se blepei gia gomena meta oyte o koyasimodos..

gcrook
02/07/2007, 14:34
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μλκ ντουκα:rotflmao:

TROOPER
02/07/2007, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
pesth gomena an thelei moyrh na parei kana cabrio..
ta mixanakia xereis exoyne ena kako..otan ta odigas..de fenese..foras kranos..
kai an den foras..kai eisai kai gomena me oraia moyrh..yparxei h periptosh ths ptoshs. kai na gineis moyni kapelo kai na mh se blepei gia gomena meta oyte o koyasimodos..

:a23: :a23: :a23:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
02/07/2007, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Μλκ ντουκα:rotflmao:
Μίλα αντρίκεια ρεεεεε ...!!!

(τι "μλκ" και υπονοούμενα ...??) :D

stef.corfu
02/07/2007, 14:43
ρε παιδιά , όταν λέω να έχει λίγο μούρη , δεν εννοώ οτι θα το παίζει γκόμενα !! με τι να το παίξει , με τα 125 ? (είναι γελοίο)
αλλά , να μην φαίνεται και σαν alien πάνω στο μηχανάκι, κοπελίτσα είναι.. (πχ στυλάκι μοτοκρος λες και πάει βόλτα στο δάσος..δεν της πάει, θα δείνει άσχημα στο μάτι όλων μας υποθέτω)

αυτό που με ενδιαφέρει βασικά και θέλω να έχει λίγο μούρη , είναι για να μπορεί να το πουλήσει εύκολα , αν το βαρεθεί γρήγορα (χρόνο με χρόνο τα μοντέλα τα κάνουν όλο και πιο μουράτα , κάτι old-style φοβάμαι μην της μείνει στο γκαράζ...)

thanks και πάλι όλους ...

gcrook
02/07/2007, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μίλα αντρίκεια ρεεεεε ...!!!

(τι "μλκ" και υπονοούμενα ...??) :D

Ειμαι χεστης και φοβαμαι το μπαν...:blush:
Εννοω χστς:blush:

DUKASII
02/07/2007, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από stef.corfu
ρε παιδιά , όταν λέω να έχει λίγο μούρη , δεν εννοώ οτι θα το παίζει γκόμενα !! με τι να το παίξει , με τα 125 ? (είναι γελοίο)
αλλά , να μην φαίνεται και σαν alien πάνω στο μηχανάκι, κοπελίτσα είναι.. (πχ στυλάκι μοτοκρος λες και πάει βόλτα στο δάσος..δεν της πάει, θα δείνει άσχημα στο μάτι όλων μας υποθέτω)

αυτό που με ενδιαφέρει βασικά και θέλω να έχει λίγο μούρη , είναι για να μπορεί να το πουλήσει εύκολα , αν το βαρεθεί γρήγορα (χρόνο με χρόνο τα μοντέλα τα κάνουν όλο και πιο μουράτα , κάτι old-style φοβάμαι μην της μείνει στο γκαράζ...)

thanks και πάλι όλους ... De tis perneis mia kolonia kalytera????:lol: :rotflmao:

sober
02/07/2007, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από stef.corfu
ρε παιδιά , όταν λέω να έχει λίγο μούρη , δεν εννοώ οτι θα το παίζει γκόμενα !! με τι να το παίξει , με τα 125 ? (είναι γελοίο)
αλλά , να μην φαίνεται και σαν alien πάνω στο μηχανάκι, κοπελίτσα είναι.. (πχ στυλάκι μοτοκρος λες και πάει βόλτα στο δάσος..δεν της πάει, θα δείνει άσχημα στο μάτι όλων μας υποθέτω)

αυτό που με ενδιαφέρει βασικά και θέλω να έχει λίγο μούρη , είναι για να μπορεί να το πουλήσει εύκολα , αν το βαρεθεί γρήγορα (χρόνο με χρόνο τα μοντέλα τα κάνουν όλο και πιο μουράτα , κάτι old-style φοβάμαι μην της μείνει στο γκαράζ...)

thanks και πάλι όλους ...


Βρε συ ..οκ...κατ'αρχας το τι της ''παει'' δεν το καταλαβαινω .... αλλα για το 8εμα μεταπωλησης δε νομιζω να δυσκολευτει οταν το βαρε8ει το ΧΤακι εννοω...:wave2:

stef.corfu
02/07/2007, 14:50
ειπα να με βοηθήσετε όχι να κοροιδεύεται ,
αν ήθελα κολόνια θα της έπαιρνα κολόνια .
χρειάζεται μηχανή και θα της πάρω μηχανή ....
(ζητάω βοήθεια για το ποιά μηχανή να της πάρω ξέρεις... προφανώς κάτι δεν κατάλαβες καλά )

DUKASII
02/07/2007, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από stef.corfu
ειπα να με βοηθήσετε όχι να κοροιδεύεται ,
αν ήθελα κολόνια θα της έπαιρνα κολόνια .
χρειάζεται μηχανή και θα της πάρω μηχανή ....
(ζητάω βοήθεια για το ποιά μηχανή να της πάρω ξέρεις... προφανώς κάτι δεν κατάλαβες καλά ) Ναι ρε φίλε μη στραβωνεις αμεσως λιγο χιουμορ κανουμε..
παρτης κατι μικρο ελαφρυ και αργο για αρχη και οχι αποτομο και απο καλη εταιρία..και με μεταπωληση οπως το χτ125 το σμ...

stef.corfu
02/07/2007, 15:32
xt 125 leo na protimiso , dioti :
eukoli metapolisi ,
eukoloi xeirismoi ,
miden kostos (kai kato na pesei, ti egine)
kalo mixanaki gia protari odigo
euelikto sti kinisi
de masaei apo lakouves, pezodromia , ligo xoma ktl
pio stathero se frenarismata (se sxesi me auto pou eixe panta..)

tha imoun eutixismenos an to mixanaki auto evgaine se 200 i 250cc , oste na min tis leipoun kai liga gazia otan xreiazetai ...

poulaei kenenas sas enduraki motard 200 i 250cc (xamilo) i kapio kainourgio montelo se auta ta xaraktiristika?

vassilis88
02/07/2007, 18:51
για ψαξε για kawasaki d-tracker 250. μτχ, καινουριο νομιζω δν βγαινει πια.

διχρονο μαλλον δν θελει ε.. γιατι υπαρχει κ το DT.

απο το cbr (που το εχω) μαλλον θα προτιμουσα ΧΤ.

raistlin
02/07/2007, 19:14
Dt καινούργιο η μοτοδυναμική δε φέρνει...
Το χτ125χ μόνο ψηλό δεν είναι οπότε λογικά θα της κάνει.

reptile4
02/07/2007, 19:27
Ειχα το cbr 125 και με αυτο εμαθα και την αδερφη μου να οδηγαει και τη "γυναικα".
Το θεμα ειναι μετα τη θελει να οδηγαει αν θελει street μηχανεσ θα της παρεις το cbr
αν γουσταρει εντουραδες το xt, αλλοιος οδηγετε το ενα αλλοιος το αλλο.