PDA

View Full Version : Αλυσιδογράναζα (και αντικατάσταση CBF-600)



iziogas
02/07/2007, 13:34
Hello boys and girls,

Εχω αγοράσει αλυσίδα και γρανάζια και θέλω να τα αλλάξω μόνος μου.

Σίγουρα κάποιος θα το έχει επιχειρήσει. Υπάρχουν διάφορες ιδιαιτερότητες που θα έπρεπε να προσέξω;
πχ. Περίεργα μεγέθη κλειδιών; Αριστερόστροφες βόλτες; Ανάγκη για ροπόκλειδο;

Τέλος πάντων, ό,τι βοήθεια δεκτή.

javaneze
05/07/2007, 08:16
Δυστυχως Ιωσηφ δεν εχω καποια προταση για βοηθεια. Απλα να σε παρακαλεσω για να ειμαστε υποψιασμενοι οι υπολοιποι τι σου κοστισε, τι μαρκα προτιμησες και σε ποια χιλιομετρα βαλθηκες να την αλλαξεις;

Αντε καλοριζικη! :beer:

iziogas
05/07/2007, 22:44
Φίλε Javanize αποφάσισα να αλλάξω την αλυσίδα μετά από υπόδειξη του μηχανικού μου στο τελευταίο service των 24000km. Μου είπε ότι κρατούσε λίγο ακόμη αλλά όχι μέχρι το επόμενο service.

Δυστυχώς δεν είμαι υπόδειγμα φροντίδας (καθάρισμα και λίπανση) της αλυσίδας. Προσωπικά είχα διαπιστώσει την φθορά καθώς δυσκολευόμουν να την τεντώσω γιατί σε κάποια σημεία τέντωνε και σε κάποια χαλάρωνε καθώς γυρνούσα την ρόδα. Επίσης οι ρεγουλατόροι είχαν πολύ λίγο περιθώριο ακόμα. Επίσης ήθελε τέντωμα πολύ συχνά, περίπου κάθε 1000km. Τώρα είμαι στα 25500.


Η συγκυρία του service των 24000km (όπου ακόμα το φυσάω και δεν κρυώνει για τα λεφτάκια που μου φύγανε) και το ότι μ’ αρέσει να φτιάχνω μόνος μου τα πράγματα μου μ’ έκαναν να πάρω την απόφαση να προσπαθήσω μόνος. Σκέφτηκα να κάνω το κέφι μου και να μου μείνουν τα εργαλεία που θα αγόραζα.

Επίσης τυχαίνει να έχω ένα φίλο σε εισαγωγική εταιρεία για είδη μηχανών, κι έτσι πήρα την αλυσίδα και τα γρανάζια πολύ φτηνά. Δεν ξέρω όμως ακριβώς ποια μάρκα είναι η αλυσίδα. Δεν μου είπε ούτε ρώτησα. Τα γρανάζια είναι JT, και η αλυσίδα έχει x-Rings, που μου είπε είναι καλύτερα από τα o-Rings.


Εμπειρία δεν είχα, γι’ αυτό και ρώτησα εσάς στο forum αλλά ντροπή σας ρεμάλια που δεν απάντησε κανείς! (εξαιρείσαι εσύ Νικόλα που τουλάχιστον σχολίασες) :)

Τα νέα είναι και καλά και κακά, με την πλάστιγγα να γέρνει στο καλά. Απλά ξεκίνησα αλλά δεν τελείωσα ακόμη.

iziogas
05/07/2007, 22:47
Καταρχάς μέτρησα με παχύμετρο όλες τις βίδες για να δώ αν έχω τα κατάλληλα εργαλεία. (μπορεί κλειδιά και εργαλεία να μην έχω αλλά παχύμετρο ε;;)

Για να βγει η πίσω ρόδα θέλουμε ένα 28άρι και ένα 22άρι κλειδί. Θέλουμε και δύο κλειδιά για τους ρεγουλατόρους αλλά δεν συγκράτησα τα νούμερα.

Για να βγει το πίσω γρανάζι θέλουμε 19άρι.

Για να βγει το καπάκι του μπροστινού θέλουμε 8άρι.

Για να βγει το μπροστινό γρανάζι θέλουμε 14άρι.

Για όλα τα παραπάνω όταν λέμε κλειδί, μην δοκιμάσετε με κάτι σαν κι αυτό, γιατί και δεν θα κάνετε δουλειά και θα χαλάσετε τις βίδες (όπως παραλίγο εγώ):


95543

iziogas
05/07/2007, 22:47
Καλύτερα κάτι σαν αυτό:


95544

iziogas
05/07/2007, 22:48
Ρώτησα για εργαλείο στην Σπύρου Πάτση σε μαγαζί με βιομηχανικές αλυσίδες και οι άνθρωποι με ρωτήσανε γιατί το θέλω, πόσο συχνά θα το χρησιμοποιήσω, με κοιτάξανε, γελάσανε, και μου είπανε να κόψω με σβουράκι τους πείρους και να ξεμπερδέψω.


95545

iziogas
05/07/2007, 22:49
Μετά το κόψιμο με το σβουράκι φαινόταν μια ενιαία επιφάνεια αλλά με ένα σουβλί και ένα σφυρί βγήκε ο κρίκος


95546

iziogas
05/07/2007, 22:50
Φοβόμουν ότι η βίδα του μπροστινού θα ήταν καμιά τεράστια και ότι θα ήταν αριστερόστροφη αλλά όλα ήταν νορμάλ. Βγήκε εύκολα και δεν παρατήρησα καμιά ιδιαίτερη φθορά. Για δείτε και ‘σεις:


95547

iziogas
05/07/2007, 22:50
Μπήκε το νέο γρανάζι και βιδώθηκε ενώ στο σπείρωμα της βίδας έβαλα loctight (αυτό το διάβασα εδώ μέσα)

Μεταξύ μας, δεν νομίζω να κάνει καμιά διαφορά!


95548

iziogas
05/07/2007, 22:52
Εδώ την πάτησα αλλά ευτυχώς βρέθηκε λύση.

Έπρεπε να ξεσφίξω τις βίδες του γραναζιού όσο είχα την αλυσίδα πάνω ώστε να έχω μια κόντρα. Έπρεπε να είναι το πρώτο πράγμα που θα έκανα. Τώρα χωρίς αντίσταση ήταν αδύνατον να τις ξεσφίξω!

Τελικά αντίσταση βρήκα το ίδιο το πιρούνι αφού πήγα την ρόδα λίγο πιο μπροστά.


95550

iziogas
05/07/2007, 22:52
Ξεσφίγγουμε τις ρεγουλατόρους (δεν θυμάμαι τα κλειδιά. Νομίζω 12 και 14)


95551

iziogas
05/07/2007, 22:53
Βγάζουμε το δεξιό μεγάλο παξιμάδι (κι εδώ χρειάζεται κλειδί με μεγάλο μήκος για μοχλικό)


95552

iziogas
05/07/2007, 22:54
Και βγάζουμε τον άξονα (εδώ βολεύει να υπάρχει ένα δεύτερο άτομο) Στην αρχή βγαίνει εύκολα αλλά προς το τέλος θέλει λίγο τον Γερμανό του!


95553

iziogas
05/07/2007, 22:54
Δεν ξέρω αν έπρεπε αλλά έβαλα και σ’ αυτές τις βίδες loctight και επίσης έσφιξα τις βίδες ακτινικά (όπως σφίγγουμε τα μπουλόνια στις ρόδες των αυτοκινήτων) Πιστεύω ότι ζημιά δεν έκανα και ίσως να ήταν καλύτερα.


By the way, ούτε το πίσω γρανάζι είδα να είχε φθαρεί ιδιαίτερα!


95554

iziogas
05/07/2007, 23:00
Εδώ είμαστε…..

Όλα ΟΚ ήταν, και η ρόδα που με παίδεψε να την βάλω μιας και ήμουν μόνος μου μπήκε (να έχετε παρέα αν το επιχειρήσετε) και το πίσω γρανάζι έσφιξα γερά με το κόπλο της κόντρας στο πιρούνι, και την αλυσίδα περιχαρής πέρασα όπου και στο τέλος τι ανακαλύπτω???

Ότι ήταν κοντή! :eyepop:

Ββντού! (βεγκαρόφωτο) :hypnotize

Από λάθος, μου έδωσε 112 τρύπες ενώ έπρεπε να μου δώσει 116.

Φωτογραφίες δεν έβγαλα από την τσαντίλα μου αν και τώρα που το σκέφτομαι κακώς.

Επίσης ατυχές γεγονός είναι ότι θα μπορέσω να πάρω την σωστή την Δευτέρα!!



Αχ… τι τραβάμε κι εμείς οι χορεύτριες!



Σε αναμονή λοιπόν και ευχαριστώ για την ακρόαση. Ελπίζω να βοήθησα κάποιον που θα θελήσει να κάνει το ίδιο.



Από ότι κατάλαβα, αν είχα φροντίσει καλύτερα την αλυσίδα μου θα έκανα πολλά χλμ ακόμη καθώς τα γρανάζια δεν είχαν φθαρεί.

Ετσι είναι! Στερνή μου γνώση, να σ' είχα πρώτα
:)

makis206
06/07/2007, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από iziogas
Σε αναμονή λοιπόν και ευχαριστώ για την ακρόαση. Ελπίζω να βοήθησα κάποιον που θα θελήσει να κάνει το ίδιο.

Μεγαλώνοντας μαθαίνουμε λένε, την δεύτερη φορά θα τα καταφέρεις με τη μία χωρίς παρατράγουδα !

Κι αν δεν υπάρξει δεύτερη για το δικό σου CBF μπορώ να σου φέρω το δικό μου, δεν έχω πρόβλημα ..:lol:

Σίγουρα βοήθησες και οι φωτό σου με τις περιγραφές ήταν λεπτομερέστατες, προσωπικά την καταφέρνω αυτή την εργασία αφού επί εποχές παπακίων την έχω κάνει αρκετές φορές απλώς δεν έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στα δικά μου χέρια όσο αναφορά το σωστό "δέσιμο" της καινούργιας αλυσίδας, τα χιλιόμετρα είναι πολλά περισσότερα από ένα παπάκι για να ρισκάρω την τοποθέτηση σε δυο άπειρα -σε τέτοιες καταστάσεις- χέρια..

Περιμένω να δω πως θα τελειώσεις με τη δική σου και μετά κρίνοντας και κάνοντας όταν έρθει η δική μου ώρα γι'αντικατάσταση.

Ευχαριστούμε και καλή συνέχεια !

:beer: :beer:

iziogas
10/07/2007, 00:56
Παραθέτω ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο ενός πολύ ενδιαφέροντος site.

http://www.canyonchasers.net/shop/generic/chain-rplc.php

iziogas
10/07/2007, 00:58
Μια η κίνηση λόγω του αυτοκινήτου, μια το σινεμά που είχα υποσχεθεί στην συμβία, με έκαναν να τοποθετήσω την αλυσίδα στα μαύρα σκοτάδια. Ας είναι καλά ο φίλος ο Γιάννης που κράταγε το «φανάρι» και βοήθαγε. Τράβηξα μια δυο φωτό αλλά θα τις βάλω αργότερα.

Έχετε ακούσει την παροιμία, όποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι;

Ε! έτσι μου έκανε ο φίλος με την αλυσίδα. Μου έφερε την πιο μεγάλη που είχε! Αλλά από κόψιμο πια… είμαστε εξπέρ, έτσι;

Τελικά η αλυσίδα μπήκε, και συνδέθηκε με το σύστημα της ασφάλειας. Η ποιότητα κύλισης της μηχανής είναι η μέρα με την νύχτα και ο θόρυβος απλά ανύπαρκτος.

Όμως… η ασφάλεια δεν μου εμπνέει καμιά εμπιστοσύνη και θα αλλάξω σύντομα το master link με το άλλο που είχε η αλυσίδα, το πρεσαριστό.

Ψάχνω να βρω εργαλείο, ή έστω καμιά καλή πατέντα. Έχω βρει εργαλεία από 10€ έως 300€ και έχω μπερδευτεί. Επίσης πολλά από τα site δεν στέλνουν Ελλάδα.

Έπεται συνέχεια.

javaneze
10/07/2007, 14:55
Ευγε για το λεπτομερεστατο ποστ.!

Και χαρα στο κουραγιο σου φιλε. :beer:

iziogas
12/07/2007, 02:17
Λεπόν. Αι φωτό που υπεσχέθην.

Κατ’ αρχάς ένα κοντινό σε ένα X-Ring


96105

iziogas
12/07/2007, 02:18
Master Link με ασφάλεια.

Ελπίζω να φαίνονται οι εγκοπές που θα συγκρατούν την ασφάλεια. Οι πείροι μπαίνουν στα δύο άκρα της αλυσίδας, μετά μπαίνει ένα καπάκι και τέλος η ασφάλεια.


96107

iziogas
12/07/2007, 02:19
Μεγάλο μανίκι αυτές οι εγκοπές.

Τι εννοώ: Το master link πέρασε πολύ εύκολα από τα δύο άκρα της αλυσίδας αλλά βρήκα δυσκολία στο να περάσω στην συνέχεια το καπάκι. Αυτό ήταν πάρα πολύ εφαρμοστό και δεν έμπαινε με τίποτα. Προσπαθούσα να το πιέσω με μια πένσα αλλά μάταια. Τελικά την λύση την έδωσε ένας κάβουρας που χρησιμοποιούν οι υδραυλικοί καθώς έχει μεγάλες λαβές και κάνει καλύτερο μοχλό.

Το πρόβλημα όμως δεν τελείωσε. Το καπάκι αμέσως μετά πήγε και σφήνωσε στις εγκοπές των πείρων.

Τελικά προχώρησε όταν το χτύπησα με ένα κατσαβίδι και ένα σφυρί, κρατώντας κόντρα με μια βαριοπούλα. Ένα πολύ μικρό αλλά απότομο χτύπημα και ξεπεράστηκαν οι εγκοπές άνετα.


96108

iziogas
12/07/2007, 02:20
Και μια με την ασφάλεια περασμένη.

Οι οδηγίες που είχα διαβάσει έλεγαν ότι πρέπει να βλέπει προς την φορά της κίνησης. Λογικό ακούγεται.

Δεν ξέρω ποια εντύπωση σας δίνει όσον αφορά την αξιοπιστία του αλλά εγώ θα το αλλάξω. (τώρα το πότε είναι ένα άλλο θέμα)


96109

Panos82gr
31/07/2007, 13:27
Exo tin entiposi pos xriazome kai ego alagi alisidas!

Otan dino gazi, molis to afiso akouo kati san tsouk tsak, kai malon ypopsiazome oti einai alisida..
Eimai sta 29.000 xiliometra btw kai malon den alaxtike i alisida akoma!

Ektos bebaia an auto to tsouf tsaf, einai apo karbirater alla de nomizo..

iziogas
31/07/2007, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Exo tin entiposi pos xriazome kai ego alagi alisidas!

Otan dino gazi, molis to afiso akouo kati san tsouk tsak, kai malon ypopsiazome oti einai alisida..
Eimai sta 29.000 xiliometra btw kai malon den alaxtike i alisida akoma!

Ektos bebaia an auto to tsouf tsaf, einai apo karbirater alla de nomizo..

Την έχει ρυθμίσει την αλυσίδα?

Αν παρατηρείς να θέλει ρύθμισμα πολύ συχνά (πχ κάθε 1000Km) ή αν δεν μπορείς να την ρυθμίσεις γιατί καθώς γυρνάς την ρόδα η αλυσίδα αλλού τεντώνει πολύ κι αλλού είναι χαλαρή, τότε πράγματι θές αλλαγή.

Panos82gr
31/07/2007, 14:06
Basika de gnorizo na ti tentoso.. Einai apli i diadikasi na ti kano monos mou i na pao se kapio mixaniko.. :>

iziogas
31/07/2007, 19:04
Αφού, όπως περιγράφεις, δεν έχεις καθόλου εμπειρία.. καλύτερα να πας σε ένα μηχανικό θα σου πρότεινα. Τουλάχιστον να τον παρακολουθείς ώστε να μάθεις την διαδικασία.

Το service της μηχανής σου αργεί; Μπορεί να στην κοιτάξει τότε ο μηχανικός.

makis206
01/08/2007, 08:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από iziogas
Αφού, όπως περιγράφεις, δεν έχεις καθόλου εμπειρία.. καλύτερα να πας σε ένα μηχανικό θα σου πρότεινα. Τουλάχιστον να τον παρακολουθείς ώστε να μάθεις την διαδικασία.

Ακριβώς !

Η μοτοσυκλέτα δεν είναι παπί για να πειραματιζόμαστε..:winka:

Είναι πολύ εύκολη αυτή η εργασία αλλά πρέπει να γίνει σωστά !

:beer: :beer:

Nostra
01/08/2007, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Exo tin entiposi pos xriazome kai ego alagi alisidas!

Otan dino gazi, molis to afiso akouo kati san tsouk tsak, kai malon ypopsiazome oti einai alisida..
Eimai sta 29.000 xiliometra btw kai malon den alaxtike i alisida akoma!

Ektos bebaia an auto to tsouf tsaf, einai apo karbirater alla de nomizo..


haaaallloooooo Πάνο!


δε μου λες...


τη γρασαρεις την αλυσιδα?

ελέγχεις αν ειναι σωστα τεντωμένη?

από τα 3700 μέχρι τα 25000 χλμ. η αλυσιδα λαδωνοταν κάθε δεύτερο γέμισμα ρεζερβουαρ ανελλιπώς (ήτοι κάθε 500χλμ.) και επίσης ελεγχοταν για το αν θελει ρυθμιση μια φορα το δεκαημερο (είτε ακουγοταν είτε όχι)

αν τελικα σου φαινεται τόσο πολυ φθαρμενη τότε την αλλάζει ΜΑΖΙ με τα γραναζια οπωσδηποτε!!!

για αλυσιδα να παρεις την DID 525VM2 112 κρικους ... έχει 105 ευρω

γραναζια να παρεις της JT

μπροστα το JTF1371.15 ---> 15 euro

πίσω το JTF1304.43 ---> 30 euro


τί κάνει? καλά είναι ? :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:


Α! και το μπλουζάκι σου είναι έτοιμο !!!!

πέρνα τη δευτερα απο δέλεαρ να το παρεις :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:




καλό μηνα και καλους δρομους :D :D :D

Panos82gr
01/08/2007, 13:11
Tin alisida ti grasono kathe bdomada peripou toulaxiston giati kano toulaxiston 50 xiliometra ti mera gia ti douleia
agorina ;-)

To mixanaki mia xara einai mono auto ton ixo pou malon pezei na ne alisida!
Tha petaxto sto saki kai elpizo na lithei to problima :)

Deutera 6 augoustou an pexei delear eimai mesa na ertho ;-)

tzimakos13
05/04/2008, 15:16
Καλησπερα συναδελφοι CBFαδες!

Θελω να αλλαξω αλυσιδογραναζα και εχω δυο αποριες?
Τι νουμερα φοραει (15-45)??
Και σε τι τιμη τα πηρατε??

ΥΓ:Καλοδεχουμενη θα ηταν και καποια προταση για συγκεκριμενη μαρκα η καταστημα.

Ευχαριστω πολυ παιδια που ακουσατε το προβλημα μου!

Panos82gr
07/04/2008, 13:20
Λοιπον για μαμα πας και περνεις:

DID 525,
AFAM 15-43

==

Αν θες να το πειραξεις λιγο για καλυτερα μπαμ μπορεισ να πας σε

DID 520,
AFAM 15-45

:beer:

npat
07/04/2008, 13:31
Εγώ όταν άλλαξα έβαλα:

- Αλυσίδα: DID525V(8) Professional O-Ring
- Γρανάζια JT. Mπροστά: JTF 1371.15, πίσω: JTR 1304.43

Για καλύτερη αλυσίδα μπορείς να βάλεις και την DID525VM2 ή ακόμα και την DID525ZVM2 (δεν ξέρω αν έχει νόημα, ή πόσο πιο ακριβή είναι).

Αν θες δες και εδώ (για αλυσίδα):

http://www.didchain.com/hondapage3.htm

Και εδώ για γρανάζια:

http://www.jtsprockets.com/52.0.html?&L=0&sel_uid=393&p=

:wave2:

tzimakos13
07/04/2008, 20:57
Ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις!
Μολις τοποθετησω θα ενημερωσω για εντυπωσεις!!
:beer:

makis206
13/10/2009, 11:24
Σήμερα ξεκίνησα κι εγώ τη διαδικασία της αντικατάστασης, έφτασα αισίως τα 26000χλμ κι επειδή λεφτά για πέταμα δεν υπάρχουν θα το κάνω μόνος μου, σιγά το πράγμα εξάλλου. Άσε που κανένας μηχανικός δεν θα προσέξει το ίδιο το μηχανάκι μου, για να καταλάβετε τώρα περιμένω να έρθουν τα αλυσιδογράναζα ενώ έχω ήδη αφαιρέσει τα παλιά και οι βίδες βρίσκονται μέσα στο λάδι καθαρισμένες κι έτοιμες να γίνουν σαν καινούργιες!:p

Το ίδιο ισχύει και για τον άξονα της πίσω ρόδας που καθαρίστηκε και γρασσαρίστηκε εκ νέου, τη βάση της πίσω δαγκάνας που έγινε καινούργια, τους ρεγουλατόρους, 'γεια στα χέρια μου :lol:

Οι τιμές που μου έδωσε το μαγαζί είναι οι εξής, αν και πρέπει να τον ξαναπάρω για το μπροστινό γρανάζι γιατί μάλλον άκουσα λάθος αλλά μάλλον έκανε λάθος αυτός.

Μπροστινό γρανάζι με κωδικό JTF1371.15 και τιμή 30ευρώ (μάλλον μαλακία είπε)

Πίσω γρανάζι με κωδικό JTR1304.43 και τιμή 40ευρώ

Αλυσίδα DID με κωδικό 525VM2 X-Ring χρυσή στα 120ευρώ με 120 κρίκους (θα πρέπει να αφαιρέσω τέσσερεις).

Φωτό δεν χρειάζεται να βάλω, του iziogas είναι αναλυτικότατες!

:beer:

javaneze
13/10/2009, 19:14
Να βαλεις οταν την φορεσεις να δουμε πως ειναι με το χρυσο χρωμα.
Καλοφορετη!:beer:

makis206
13/10/2009, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Να βαλεις οταν την φορεσεις να δουμε πως ειναι με το χρυσο χρωμα.
Καλοφορετη!:beer:

Άντε επειδή είσαι εσύ, θα στη φωτογραφίσω πριν την τιγκάρω στο "λευκού λιθίου" :lol:

:beer:

sapila racing
14/10/2009, 10:17
Mάκη η αλυσίδα μπαίνει ευκολα οταν εχεις πανω γρανάζια και την παλια αλυσίδα, συνδέεις την νεα με την παλιά και περναει πανεύκολα.
Προσοχή στο πριτσίνωμα με το ειδικό εργαλείο αν δεν το εχεις ξανακάνει, μην σφίξει πολύ ο κρίκος και γίνει άκαμπτος. :wave2:

Σημαντικό να γρασσάρεις καλά τον συνδετικό κρίκο, συνήθως εχει σακουλακι με γρασσο γι αυτη τη δουλειά στο σετ!!

makis206
14/10/2009, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Προσοχή στο πριτσίνωμα με το ειδικό εργαλείο αν δεν το εχεις ξανακάνει, μην σφίξει πολύ ο κρίκος και γίνει άκαμπτος. :wave2:

Ωραίο το tip με την παλιά αλυσίδα Άρη, καλό να το ξέρει κανείς αν και εγώ πρόκοψα και έβαλα ήδη τα καινούργια γρανάζια πάνω ενώ περιμένω να παραλάβω σήμερα την καινούργια αλυσίδα. Το καλό είναι ότι περνάει εύκολα στο CBF και αφού το είδα, προχώρησα και στην αλλαγή τους για να βάλω τον τροχό πάνω και να τό'χω σχεδόν έτοιμο.

Όσο αναφορά τον συνδετικό κρίκο τώρα, ευελπιστώ ότι θα έχει κάτι τέτοιο σαν αυτόν στη φωτό ειδάλως τη φουτσίσαμε..:lol:

:beer:


177247

sapila racing
14/10/2009, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ωραίο το tip με την παλιά αλυσίδα Άρη, καλό να το ξέρει κανείς αν και εγώ πρόκοψα και έβαλα ήδη τα καινούργια γρανάζια πάνω ενώ περιμένω να παραλάβω σήμερα την καινούργια αλυσίδα. Το καλό είναι ότι περνάει εύκολα στο CBF και αφού το είδα, προχώρησα και στην αλλαγή τους για να βάλω τον τροχό πάνω και να τό'χω σχεδόν έτοιμο.

Όσο αναφορά τον συνδετικό κρίκο τώρα, ευελπιστώ ότι θα έχει κάτι τέτοιο σαν αυτόν στη φωτό ειδάλως τη φουτσίσαμε..:lol:

:beer:

Μάκη δεν παίζει τέτοιος κρίκος στο CBF, ακόμα κι αν το σετ περιλαμβάνει δύο κρίκους (και πριτσινωτό και με ασφάλεια) πρέπει να βάλεις τον πριτσινωτό οπωσδήποτε, ο άλλος παει στα σκουπίδια. Μόνο σε παπια μπαίνουν τετοιες ασφάλειες.
Μην το παραβλέψεις!!! Η ασφάλεια φεύγει για την πλάκα απο την αλυσίδα, και ουκ ολίγες φορές εχω δεί κατα τύχη την ασφάλεια να έχει φύγει κι η αλυσίδα να ειναι στη θέση της επίσης κατα τυχη.
Αν δεν έχεις ειδικό εργαλείο μπορείς να την πριτσινώσεις κι ως εξής:
Βαζεις τον κρίκο στη θέση του, βαλε το συνδετικό πλακάκι και με μια σκύλα κρατάς σφιχτά. Αν εχεις μια μικρή μέγγενη θα κάνεις δουλειά πολύ εύκολα, εν ανάγκη πάρε μία, κατω απο 10 ευρω κάνει.
Με αυτην θα σφίξεις το πλακάκι μια την μια τρυπα μια την άλλη σιγα σιγα μεχρι να φτάσει το πλακάκι να είναι στην ίδια θέση με τα άλλα της αλυσίδας.
Βαζεις μια κόντρα πίσω απο την αλυσίδα και με ενα κατάλληλο σφυρί χτυπας τους πύρους που κανονικά θα πριτσίνωνες. Τους παραμορφώνεις ωστε να μην μπορεί να βγεί το πλακάκι, αλλά οχι τόσο ωστε να μαγκώνει!
Το καλύτερο ειναι να γίνει με το ειδικό εργαλείο όμως.
Κανενας συμφορουμίτης (πχ MikeG) στην Κρήτη δεν εχει πριστσινωτή αλυσίδας??? Δεν μπορεί!
Ειναι δουλειά 5 λεπτων κανονικά, και είναι κρίμα να μην γίνει σωστά.

makis206
14/10/2009, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μόνο σε παπια μπαίνουν τετοιες ασφάλειες.

Μ'αυτό τα είπες όλα, εγώ είχα την εντύπωση ότι δεν τίθεται θέμα ασφάλειας μ'αυτόν τον τρόπο πιασίματος γι'αυτό και είπα να μην το ψάξω με πριτσιναδόρους αλλά αφού είναι έτσι δεν το συζητώ, και πριτσιναδόρο θα βρω αλλά και άτομο που ξέρει να το κάνει σωστά. Δουλεύω μαζί με ένα παλικάρι που έχει συνεργείο μοτό και το δουλεύει το απόγευμα κι αφού τη μηχανή την έχω στο χώρο της δουλειάς μου... αύριο θα πέσει χώσιμο :lol:

Ευχαριστώ για όλα Άρη! :beer: :beer:

sapila racing
14/10/2009, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Μ'αυτό τα είπες όλα, εγώ είχα την εντύπωση ότι δεν τίθεται θέμα ασφάλειας μ'αυτόν τον τρόπο πιασίματος γι'αυτό και είπα να μην το ψάξω με πριτσιναδόρους αλλά αφού είναι έτσι δεν το συζητώ, και πριτσιναδόρο θα βρω αλλά και άτομο που ξέρει να το κάνει σωστά. Δουλεύω μαζί με ένα παλικάρι που έχει συνεργείο μοτό και το δουλεύει το απόγευμα κι αφού τη μηχανή την έχω στο χώρο της δουλειάς μου... αύριο θα πέσει χώσιμο :lol:

Ευχαριστώ για όλα Άρη! :beer: :beer:

Nα σαι καλά φίλε! :beer: :beer:

makis206
15/10/2009, 10:12
Σχεδόν πάπαλα..:lol:

Στην αναμονή μέχρι να έρθει το εργαλείο για το πριτσίνωμα τράβηξα τη φωτό που ζήτησε ο Νικόλας, δεν είναι κι ότι καλύτερο αλλά κάτι φαίνεται. Στο κόκκινο τετράγωνο ο συνδετικός κρίκος που περιμένει το νταπαντούπα του :lol:


177346

makis206
15/10/2009, 13:34
Κι αφού μόλις τελείωσα με το κούμπωμα, τα τεντώματα και τα σφιξήματα αλλά κι αφού γουστάρω κιόλας, πάρτε δυο-τρεις ακόμα τώρα που φαίνεται καλύτερα!

Δεν με τρελαίνει στο χρυσό αλλά η συγκεκριμένη δεν υπάρχει σε ασημί κι απλώς την προτίμησα απ'τη μαύρη.

:beer:


177357

makis206
15/10/2009, 13:35
Έλα οι διχρωμίες..!:lol:


177358

makis206
15/10/2009, 13:36
Και τελευταία, από μένα ακούτε ξανά σε 26,000 χλμ :lol:

:beer:


177359

ikarosk
15/10/2009, 16:09
Μιάς και τό 'φερε η κουβέντα, για όσους θέλουν να φτιάξουν πριτσιναδόρο για τον κρίκο της αλυσίδας, ο παρακάτω δουλεύει με επιτυχία.
Τρία κομμάτια σίδερο τετράγωνο 2Χ2cm , 1 βίδα Μ14Χ1.5 , άνοιγμα αντίστοιχου σπειρώματος στο ένα από τα δύο μικρά και κόλλημα στην κατάλληλη θέση.


177371

ikarosk
15/10/2009, 16:10
Στο κέντρο της βίδας γίνεται κωνική εσοχή (ίχνος από τρυπάνι) για να στερεώνεται μικρή μπίλια από ρουλεμάν.


177372

makis206
15/10/2009, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ikarosk
Μιάς και τό 'φερε η κουβέντα, για όσους θέλουν να φτιάξουν πριτσιναδόρο για τον κρίκο της αλυσίδας, ο παρακάτω δουλεύει με επιτυχία.

Πολύ καλό!

:beer: :beer:

sarkuthelos
03/12/2009, 01:39
40 EURW ΑΓΟΡΑ ΠΙΤΣΙΝΑΔΟΡΟΥ ΑΠΟ ΕΜΠΟΡΙΟ,ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΦΤΗΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΓΥΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ;)

ikarosk
03/12/2009, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sarkuthelos
40 EURW ΑΓΟΡΑ ΠΙΤΣΙΝΑΔΟΡΟΥ ΑΠΟ ΕΜΠΟΡΙΟ,ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΦΤΗΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΓΥΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ;)

Ο ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΠΙΤΣΙΝΑΔΟΡΟΣ δεν ξεπερνά σε κόστος τα 3 euro. Αρκεί κάποιος να τον φτιάξει μόνος του.

sapila racing
03/12/2009, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ikarosk
Ο ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΠΙΤΣΙΝΑΔΟΡΟΣ δεν ξεπερνά σε κόστος τα 3 euro. Αρκεί κάποιος να τον φτιάξει μόνος του.

Και σίγουρα θα αντέξει για πάντα. Είναι βέβαια λίγο πιο δύσχρηστος αλλά φευ!
Ηθελα να ξερα τι τον κάνεις στο Boxer όμως! :winka:

ΝικόλαςXL
06/04/2017, 21:35
Ας το ξεθάψουμε ...

Γνώμες κ τιμες για την did chain 525 zvm-x gold?

Η κατι κάνω λάθος η είναι πράγματι κατασκευασμενη απο χρυσό. :confused:

Κάποια άλλη πρόταση πιο οικονομική, αλλά πάντα σε Did?

nik69
07/04/2017, 09:47
Ας το ξεθάψουμε ...

Γνώμες κ τιμες για την did chain 525 zvm-x gold?

Η κατι κάνω λάθος η είναι πράγματι κατασκευασμενη απο χρυσό. :confused:

Κάποια άλλη πρόταση πιο οικονομική, αλλά πάντα σε Did?

Ατόφιο χρυσάφι 2 κιλά βάρος περίπου στα 160€????????????????
Το gold είναι για το απαραίτητο πουλμουρ στην καφετέρια. Δεν έχει διαφορά στα τεχνικά χαρακτηριστικά
από τον ίδιο τύπο σε μαύρο χρώμα που έχει 20€ λιγότερα περίπου.
Υπάρχει σε DID 525 και η VX η οποία συστήνεται από την DID για μέχρι 900cc μηχανάκια (η ZVM-X μέχρι 1300).

noodles
10/04/2017, 21:47
Ας το ξεθάψουμε ...

Γνώμες κ τιμες για την did chain 525 zvm-x gold?

Η κατι κάνω λάθος η είναι πράγματι κατασκευασμενη απο χρυσό. :confused:

Κάποια άλλη πρόταση πιο οικονομική, αλλά πάντα σε Did?

αλυσιδαρα η συγκεκριμενη!
εχει επιστρωση κραματος χρυσου νομιζω κατι τετοιο. δε ειναι κατασκευασμενη απο χρυσο.
+10-15 ευρω αν παρεις τη χρυση. λενε πως θα αντεξει λιγα χλμ παραπανω, δε ξερω αν ισχυει.

εβαλα την γκριζα με γραναζια jt στα 190ε μονο ανταλλακτικα.

στα 140-50 παιζει η vx (μαζι με γραναζια) οπως εγραψε ο φιλος πιο πανω η οποια ειναι εξισου καλη;)

doros74
06/05/2017, 21:33
Το τελευταίο χρονικό διάστημα παρατηρώ ότι όταν αφήνω το γκάζι και ρολάρει το μηχανάκι νιώθω σαν να υπάρχει κάποια αντίσταση, σαν να κλωτσάει, ελαφρώς, ανά συγκεκριμένο χρόνο ενός κύκλου περιστροφής της αλυσίδας.
Τοποθέτησα το μηχανάκι στο διπλό Σταντ και έβλα πρώτη και είδα την Αλυσίδα να μην γυρνάει ομοιόμορφα και ομαλά. Σε συγκεκριμένο σημείο κάνει κάτι μικρά τινάγματα.
Μήπως η αλυσίδα τελείωσε και θέλει αλλαγή;
Σημειώνω ότι δεν την έχω τεντώσει ποτέ και ούτε θέλει τέντωμα και έχω σχεδόν 40.000 χλμ.

Grafton 505
07/05/2017, 20:54
Τα μικρά τινάγματα σημαίνουν ή ότι δεν είναι καλά ευθυγραμισμένη η αλυσίδα και προσπαθεί να πηδήξει γρανάζι ή ότι κάποιοι κρίκοι κολλάνε από ελλιπή λίπανση.

doros74
07/05/2017, 21:54
Τα μικρά τινάγματα σημαίνουν ή ότι δεν είναι καλά ευθυγραμισμένη η αλυσίδα και προσπαθεί να πηδήξει γρανάζι ή ότι κάποιοι κρίκοι κολλάνε από ελλιπή λίπανση.

Έχεις δίκιο, καθάρισα και λάδωσα την Αλυσίδα και είναι οκ. Τον τελευταίο μήνα έβαζα βαλβολίνη. Δεν είμαι και τόσο ευχαριστημένος. Έβαλα Spray Αλυσίδας και τώρα ρολάρει πολύ καλύτερα η Αλυσίδα, καμία σχέση με πριν.

Yingo
19/03/2018, 13:54
Καλημέρα παιδιά.Είμαι στα 72,000 στα 80.000 θα πάω για αλυσίδα γρανάζι, δέν είμαι αρκετά έμπειρος ώστε να την αλλάξω μόνος μου.
κάποιος που γνωρίζει ποιά μάρκα είναι καλή? TRD ΧΡΥΣΗ Ας πούεμ έχω ακούσει.

noodles
19/03/2018, 22:43
βαλε did vx στα 140-50ευρω μαζι με γραναζια afam η jt (το ιδιο γραφω και στο παραπανω μου ποστ :lol:)

Yingo
20/03/2018, 11:40
Συνολικό κόστος?? Τα έχεις δοκιμάσει?? Πόσα χιλιόμετρα σου έβγαλαν??