PDA

View Full Version : Ακινησία μοτοσυκλέτας και πιθανά προβλήματα



618RR
02/07/2007, 13:48
Λόγω επικείμενου 15μερου ταξιδιού στην πατρίδα (Κρήτη σου ΄ρχομαι!!! ) :sun: :cool: :D που θα γίνει όμως χωρίς τη μοτοσυκλέτα :bawl: :bawl: :bawl: , θα ήθελα να σας ρωτήσω τα παρακάτω:

α) θα χρειαστώ μπαταρία στην επιστροφή; :sad: :rolleyes: :mad:

β) εκτός από το ντεπόζιτο που ξέρω ότι θα πρέπει να είναι γεμάτο, τι άλλο θα πρέπει (αν πρέπει) να προσέξω;

Η μοτοσυκλέτα είναι ενός έτους, συντηρημένη προσεκτικά και θα παραμείνει σε στέγαστρο συνοδεία κουκούλας...

:wave2: :wave2: :wave2:

thanks!!!

Λεωνίδας
02/07/2007, 13:49
Για 15 μέρες δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα ... (?)
Εγώ την έχω αφήσει μέχρι 10 και πήρε με την πρώτη :D

DUKASII
02/07/2007, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από 618RR
Λόγω επικείμενου 15μερου ταξιδιού στην πατρίδα (Κρήτη σου ΄ρχομαι!!! ) :sun: :cool: :D που θα γίνει όμως χωρίς τη μοτοσυκλέτα :bawl: :bawl: :bawl: , θα ήθελα να σας ρωτήσω τα παρακάτω:

α) θα χρειαστώ μπαταρία στην επιστροφή; :sad: :rolleyes: :mad:

β) εκτός από το ντεπόζιτο που ξέρω ότι θα πρέπει να είναι γεμάτο, τι άλλο θα πρέπει (αν πρέπει) να προσέξω;

Η μοτοσυκλέτα είναι ενός έτους, συντηρημένη προσεκτικά και θα παραμείνει σε στέγαστρο συνοδεία κουκούλας...

:wave2: :wave2: :wave2:

thanks!!! ase moy ta klhdeia na phgeno na ti bazo mprosta..:rotflmao: :lol:

oxi pera apo th plaka xesyndese th mpataria..kai de trexei tipota.

mrklyk
02/07/2007, 13:53
15 μερες δεν ειναι τιποτα - δεν θα εχεις προβλημα :wave2:

The_TROOPER
02/07/2007, 14:18
Σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα για τόσο λίγο διάστημα...αλλα αν θες να εισαι σιγουρος, ξεσύνδεσε μια τους πόλους της μπαταρίας. Εύκολο ειναι

alximistis
02/07/2007, 15:02
Εγώ λόγω ατυχήματος φίλε την έχω σε ακινησία 2 μήνες καικάτι. Μόλις το ξαναλέω μόλις πριν λίγες μέρες έμεινε από μπαταρία. Την έβγαλε χωρίς πρόβλημα για δύο μήνες και με συναγερμό! ΚΑι είναι και αγγλικό μηχανάκι που και καλά βγάζει προβλήματα και τρίχες.
Οπότε για 15 μέρες μην το συζητάς καθόλου. :)

OldMan
02/07/2007, 15:14
Εξαρτάται από το πόσο εύκολα (ή δύσκολα) "εξατμίζονται" τα πτητικά στοιχεία της βενζίνης !!!

Στα καρμπυρατεράτα (ειδικά σ'αυτά που οι "αναπνοές" είναι στον αέρα) μπορεί να παρουσιαστεί πρόβλημα εκκίνησης με αποτέλεσμα να "γονατίσει" την μπαταρία (η οποία θα παραμένει αφόρτιστη τον καιρό αυτόν...).

Στα ψεκαστά, συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα !!! :wave2:

618RR
02/07/2007, 15:37
ase moy ta klhdeia na phgeno na ti bazo mprosta..

oxi pera apo th plaka xesyndese th mpataria..kai de trexei tipota.


Αρχικά δημιουργήθηκε από The_TROOPER
Σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα για τόσο λίγο διάστημα...αλλα αν θες να εισαι σιγουρος, ξεσύνδεσε μια τους πόλους της μπαταρίας. Εύκολο ειναι

:alien: :alien: :alien:
Αν αποσυνδέσω τους πόλους δε θα υπάρξει πρόβλημα με το immobilizer;


:wave2: :wave2: :wave2:

Xrider
03/07/2007, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εξαρτάται από το πόσο εύκολα (ή δύσκολα) "εξατμίζονται" τα πτητικά στοιχεία της βενζίνης !!!

Στα καρμπυρατεράτα (ειδικά σ'αυτά που οι "αναπνοές" είναι στον αέρα) μπορεί να παρουσιαστεί πρόβλημα εκκίνησης με αποτέλεσμα να "γονατίσει" την μπαταρία (η οποία θα παραμένει αφόρτιστη τον καιρό αυτόν...).

Στα ψεκαστά, συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα !!! :wave2:
+1
Βγαλε την μπαταρια απο τους πολους να εισαι οκ.

road spirit
04/07/2007, 15:29
για 15 μερες δεν τρεχει τπτ! worry not συντεκνε!

Capetan
06/07/2007, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από 618RR
Λόγω επικείμενου 15μερου ταξιδιού στην πατρίδα (Κρήτη σου ΄ρχομαι!!! ) :sun: :cool: :D που θα γίνει όμως χωρίς τη μοτοσυκλέτα :bawl: :bawl: :bawl: , θα ήθελα να σας ρωτήσω τα παρακάτω:

α) θα χρειαστώ μπαταρία στην επιστροφή; :sad: :rolleyes: :mad:

β) εκτός από το ντεπόζιτο που ξέρω ότι θα πρέπει να είναι γεμάτο, τι άλλο θα πρέπει (αν πρέπει) να προσέξω;

Η μοτοσυκλέτα είναι ενός έτους, συντηρημένη προσεκτικά και θα παραμείνει σε στέγαστρο συνοδεία κουκούλας...

:wave2: :wave2: :wave2:

thanks!!!

Τον συναγερμό μόνο άφησε ανενεργό και θα είσαι μιά χαρά...πέρνα και από τη μάνα μου να σου δώσει ένα ταπεράκι χοχλιούς απου τσι πεθύμησα....

OldMan
07/07/2007, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Capetan
...πέρνα και από τη μάνα μου να σου δώσει ένα ταπεράκι χοχλιούς απου τσι πεθύμησα....
Μπουρμπουριστούς ή λαδορίγανη ??? :D

Capetan
07/07/2007, 19:12
Μια τηγανιά μπουμπουριστούς, ένα μπάβλο ψωμί το φρέσκο, τσε 4 παγωμένες μπύρες.....αααααχι παντέρμη κρήτη, σε 3 βδομάδες έρχομαι....

bonepeeler
23/07/2007, 18:39
Να επαναφέρω το θέμα με τη διαφορά ότι η δική μου μηχανή θα μείνει για κανά χρόνο στην ακινησία.
Εκτός από άδειασμα τεποζίτου,λειτουργεία μηχανής μέχρι να σβήσει μόνη της,καλό πλύσιμο,αλλαγή λαδιών και αφαίρεση μπαταρίας,τι άλλο πρέπει να προσέξω;

Τι λάδια να βάλω τώρα που θα μείνει ακινητοποιημένη;
Να βάλω τα πιό φθηνά ή θα κάνω βλακεία;

Η μηχανή θα μείνει σε κλειστό γκαράζ.

bonepeeler
23/07/2007, 20:56
Ρε παίδες βοηθάτε γιατί το πρωί θέλω να την ετοιμάσω.

Anty12
24/07/2007, 08:37
http://www.dansmc.com/winterize.htm

OldMan
24/07/2007, 10:39
Βάλε κάποιο φθηνό Ημισυνθετικό λάδι (χρειάζεσαι τα αντιοξειδωτικά πρόσθετα) και άλλαξέ το ακριβώς πριν την ξαναβάλεις μπροστά !!
(για την ακρίβεια, θα την βάλεις μπροστά για κανένα 5άλεπτο πριν την αλλαγή ώστε να ζεσταθεί το λάδι για να τρέξει πιο εύκολα και γρήγορα).

Αν την σκεπάσεις, πρόσεξε η κουκούλα να "αναπνέει" (ύφασμα, σεντόνι, κουβέρτα
:lol: κ.λ.π.) για να μην την βρεις "ψωριασμένη" !! :wave2:

vthn
12/08/2007, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από 618RR


β) εκτός από το ντεπόζιτο που ξέρω ότι θα πρέπει να είναι γεμάτο, τι άλλο θα πρέπει (αν πρέπει) να προσέξω;



άφησα για μια εβδομάδα τη μηχανή με το τεπόζιτο σχεδόν άδειο, και όταν γύρισα, στην πρώτη βόλτα έμεινα από βενζίνη...
Αυτός είναι ο λόγος που πρέπει να το αφήνουμε γεμάτο ή υπάρχουν και άλλοι;

zireous
13/08/2007, 17:10
Εφόσον έχετε μηχανές με εγκεφάλους και περίεργες ρυθμίσεις (πχ όχι μαμά πρόγραμμα, PC κλπ), έχετε κατά νου ότι μερικές μηχανές άμα δεν έχουν μπαταρία πάνω για κάποιο χρόνο (τον λέει το μάνιουαλ) επαναφέρουν τις αρχικές ρυθμίσεις...

stefanos
14/08/2007, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από vthn
άφησα για μια εβδομάδα τη μηχανή με το τεπόζιτο σχεδόν άδειο, και όταν γύρισα, στην πρώτη βόλτα έμεινα από βενζίνη...
Αυτός είναι ο λόγος που πρέπει να το αφήνουμε γεμάτο ή υπάρχουν και άλλοι;


Ο βασικός λόγος είναι οτι ένα άδειο ντεπόζιτο σκουριάζει (δεν ισχύει για πλαστικά ντεπόζιτα βέβαια) ενώ ένα γεμάτο ντεπόζιτο δεν σκουριάζει.

Lupo
15/08/2007, 07:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler

Εκτός από άδειασμα τεποζίτου,λειτουργεία μηχανής μέχρι να σβήσει μόνη της,καλό πλύσιμο,αλλαγή λαδιών και αφαίρεση μπαταρίας,τι άλλο πρέπει να προσέξω;


Άδειασμα?
Εγώ γιατί ξέρω, γέμισμα?
Γέμισμα, για να μην σκουριάσει εσωτερικά.
:wave2: