PDA

View Full Version : Πάρνηθα - Act Now!



γαμωτ..γαμωτ..
02/07/2007, 16:59
Ενημερωτικά κείμενα για ότι συμβαίνει αυτή την Κυρ 08/07 (συλλογή υλικού)
αλλά και το επόμενο ΣΚ 14-15/07 (έκθεση υλικού):
http://rapidshare.com/files/40597051/Parnitha.rar.html

Όποιος ενδιαφέρεται να παραβρεθεί ή και να βοηθήσει ας έρθει σε επαφή μαζί μου.


επίσης, διαμαρτυρία:

«Κυριακή 8 Ιουλίου ώρα 7μμ όλοι έξω από τη Βουλή
Απαίτησε την αναδάσωση όλων των καμένων εκτάσεων.
Μακριά από πολιτικές σκοπιμότητες απαίτησε δράση τώρα!
Μη μείνεις άπραγος αυτή τη φορά.»



-γενικό ενημερωτικό blog: http://anadasosi.blogspot.com/


-επίσης, στοιχεία απο in.gr
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=813831&lngDtrID=252

«…Περισσότερα από 25.000 στρέμματα δασικής έκτασης, μεταξύ των οποίων το 80% σπάνιου ελατοδάσους, έγιναν στάχτη από την καταστροφική πυρκαγιά της Πάρνηθας.
Όπως εκτιμούν οι δασολόγοι, έχει καεί το μεγαλύτερο μέρος του εθνικού δρυμού και σχεδόν εξαφανίστηκαν τα περίπου 450 κόκκινα ελάφια που ζούσαν εκεί.
Παράλληλα, οι γιατροί μιλούν για πιθανή επιδείνωση τόσο της συχνότητας όσο και της έντασης ασθματικών κρίσεων, αλλά και των βρογχιτιδικών επεισοδίων στα παιδιά…»

:(

Cpt. Haddock
02/07/2007, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από γαμωτ..γαμωτ..
Απαίτησε την αναδάσωση όλων των καμένων εκτάσεων.

Πεφτετε (με καλή πρόθεση είναι η αλήθεια) στην παγίδα του λαϊκισμου της αναδάσωσης.

Με τέτοιο αίτημα δεν πρόκειται να με δείτε στη Βουλή.

Αλλωστε αν πάτε θα εισπράξετε σαν απάντηση τη χθεσινή πρωθυπουργική ρήση "όλες οι καμμένες εκτάσεις θα αναδασωθουν" οποτε δεν κάνατε και τίποτα.

Η ΠΑΡΝΗΘΑ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΑΝΑΔΑΣΩΣΗ ΚΑΙ ΔΗ ΑΠΟ ΑΣΧΕΤΟΥΣ, ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΤΗΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ

KaTaNaS
02/07/2007, 17:14
διαβαστε...

ο καπτεν και ο Monolykos δικαιως φωναζουν (κοντευουν να γινουν γραφικοι οι καημενοι)


http://biostore-aloa.blogspot.com/2007/06/blog-post_29.html

crs-k
02/07/2007, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από γαμωτ..γαμωτ..
..............................
Απαίτησε την αναδάσωση όλων των καμένων εκτάσεων.
.............................



Έλεος ρε π@#στη μου !!! :( :sick: :mad:


Μπορει να ΜΗΝ πατησει ΚΑΝΕΝΑΣ "ασχετος" στο βουνο τα επομενα ΔΥΟ χρονια?


Ειναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ υπηρεσια που εχετε να προσφερετε !!!!! :wacko:

el_hymador
02/07/2007, 17:39
Εγώ από την άλλη λέω μην διαβάζετε και μην ακούτε τίποτα....περιμένετε μόνο.

Από αυτό το εξαιρετικό κείμενο, δεν ξέρω(ούτε και εσείς) τι μπορεί να εφαρμοσθεί στην Πάρνηθα.

Δεν γνωρίζουμε αν όντως στην περίπτωση της Πάρνηθας η φωτιά ήταν ''ευεργετική'' και αν πραγματικά την χρειαζόταν για να ανανεωθεί.

Δεν γνωρίζουμε αν χρειάζεται τεχνήτη αναδάσωση, ποιά είδη θα φυτευθούν πρώτα, πότε και που.

Δεν γνωρίζουμε τίποτα.


Πολλοί αντιμετωπίζουν το θέμα με στυλ προπονητών εξέδρας της γ' εθνικής....ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ και ψυχραιμία είναι αυτό που χρειαζόμαστε.

Θα πώ και αυτό...δεν έχω την παραμικρή γνώση αλλά πιστεύω ότι είναι άμεσα αντιληπτο απο τον καθένα...

Πολλοί θα αρχίσουν να πηγαίνουν στο βουνό για να αποτήσουν φόρο τιμής, για να διαπιστώσουν το μέγεθος της κατστροφής ή για να συνεχίσουν τις όποιες φυσιολατρικές δραστηριότητες στην ΒΑ πλευρά που έχει υποστεί την μικρότερη ζημιά...

Αυτό πρέπει να σταματήσει ή να περιορισθεί.

Η πανίδα (όση σώθηκε...) αναζητά τώρα νέο βιότοπο, και προφανως θα κινηθεί πρός την πλευρά του βουνού που έχει μείνει ανέπαφη.

Ήδη έχει περιοριθεί στο ελάχιστο ο χώρος όπου μπορούν να επιβιώσουν, η παρουσία μας εκεί θα κάνει την κατάσταση ασφυκτική....πόσο μάλλον όταν όλοι οι φίλοι του βουνού συγκεντρωθούν και αυτοί στις λίγες εκτάσεις που απέμειναν.

Αυτό προφανώς πρέπει να τεκμηριωθεί και επιστημονικά...είναι απλά μια σκέψη που έκανα με βάση την λογική.Το σίγουρο έιναι ότι χρειάζεται άναπαυση στο βουνό, να ξαναβρεί τις χαμένες ισορροπίες.







Για την πανίδα που συχνάζει στον βιότοπο του καζίνο(που θα εξακολουθήσει να πηγαίνει έκει) εύχομαι χασούρα και οι κουλοχέρηδες να γίνουν κολοχέρηδες και να σας χουφτώνουν τα λεφτάκια σας.

Zid
02/07/2007, 18:03
Μπορεί όντως η αναδάσωση να είναι καταστροφική.... σε ορισμένα σημεία οπου πρίν υπήρχαν άλλα δέντρα... !!Και εγώ συμφωνώ ότι πρέπει να μην πειράξουμε το δάσος και να το αφήσουμε να επουλώσει τις πληγές του μόνο του.
Αλλά ρε γαμώτο δε πρέπει να τους κράξουμε λίγο ... για το γαμώτο της υπόθεσης...!!!!:mad: :mad:

crs-k
02/07/2007, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
........................
Αλλά ρε γαμώτο δε πρέπει να τους κράξουμε λίγο ... για το γαμώτο της υπόθεσης...!!!!:mad: :mad:



Να φωναξουμε! ΝΑΙ !!!

Οχι ομως για την ιδια την φωτια, ή για τους Πυροσβεστες, ή κι εγω δεν ξερω τι αλλο, που ετσι κι αλλιως ΔΕΝ διορθωνει την κατασταση τωρα...


Να φωναξουμε, για πιο σωστη οργανωση κι αντιμετωπιση Δασικων Πυρκαγιων στο μελλον!

Να φωναξουμε, για να ΜΗΝ γινει καμμια μαλακια και μπουν τιποτα κοπαδια ζωων (τετραποδων ή διποδων) και καταστρεψουν την οποιαδηποτε προσπαθεια του δασους, ειτε στον πυρηνα του Δρυμου ειτε στην ευρυτερη περιοχη!

Να φωναξουμε, για να εκπονηθουν ΣΩΣΤΕΣ (δασολογικες) μελετες, κι οχι να παρθουν μετρα "κατευνασμου" της κοινης γνωμης.

Να φωναξουμε για ΑΜΕΣΗ αεροφωτογραφιση για να ΜΗΝ εχουμε καμμια τσιμεντο-αναδασωση, οπως σε αααλλες ΠΟΛΛΕΣ περιοχες μεχρι τωρα!

Να φωναξουμε! ΝΑΙ !!!

Αλλα να εχουμε μαθει πρωτα γιατι φωναζουμε και να ΜΗΝ φωναζουμε παραλογα, γιατι κινδυνευουμε να παρασυρουμε τους (εκαστοτε) "τυχοδιωκτες" που μας κυβερνανε σε Μ@λακισμενες αποφασεις, για να μας "ξεφορτωθουν"... :sick:

Zid
02/07/2007, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Να φωναξουμε! ΝΑΙ !!!

Οχι ομως για την ιδια την φωτια, ή για τους Πυροσβεστες, ή κι εγω δεν ξερω τι αλλο, που ετσι κι αλλιως ΔΕΝ διορθωνει την κατασταση τωρα...


Να φωναξουμε, για πιο σωστη οργανωση κι αντιμετωπιση Δασικων Πυρκαγιων στο μελλον!

Να φωναξουμε, για να ΜΗΝ γινει καμμια μαλακια και μπουν τιποτα κοπαδια ζωων (τετραποδων ή διποδων) και καταστρεψουν την οποιαδηποτε προσπαθεια του δασους, ειτε στον πυρηνα του Δρυμου ειτε στην ευρυτερη περιοχη!

Να φωναξουμε, για να εκπονηθουν ΣΩΣΤΕΣ (δασολογικες) μελετες, κι οχι να παρθουν μετρα "κατευνασμου" της κοινης γνωμης.

Να φωναξουμε για ΑΜΕΣΗ αεροφωτογραφιση για να ΜΗΝ εχουμε καμμια τσιμεντο-αναδασωση, οπως σε αααλλες ΠΟΛΛΕΣ περιοχες μεχρι τωρα!

Να φωναξουμε! ΝΑΙ !!!

Αλλα να εχουμε μαθει πρωτα γιατι φωναζουμε και να ΜΗΝ φωναζουμε παραλογα, γιατι κινδυνευουμε να παρασυρουμε τους (εκαστοτε) "τυχοδιωκτες" που μας κυβερνανε σε Μ@λακισμενες αποφασεις, για να μας "ξεφορτωθουν"... :sick: Ενοείται !! Δεν φταίνε οι πυροσβέστες .... !!
Σωστά όλα αυτά... !!!
Αλλά ειδικά όσον αφορά τη πρόληψη εκεί φάνηκε... πως πονάει το πράγμα... !!!Θα μπορούσαν να την είχαν σταματήσει τη φωτιά... στο ξεκίνημα ,αλλά.... τέσπα...:yuck: Τους σιχάθηκα...
Πάρτε μια photo από τον επισκέπτη που βολτάρει εδώ και 3 μέρες στην αυλή μου και μου φτιάχνει το κέφι...


95029

island
02/07/2007, 18:47
πολύ πλάκα έχει να βλέπεις τους οικολόγους του καναπέ να ξεκινάνε δράσεις για την "σωτηρία" του βουνού , εκεί που μαζευόταν και τα έλεγαν με τους όμοιους τους σχετικά με το άν πάνε οι πορτοκαλί κάλτσες με το μπλέ παπουτσάκι τους βρήκαν το θέμα για τις επόμενες 5-10 μέρες.

Ρε δεν μαζευόμαστε να πάτε να σώσετε την Πάρνηθα ? λιγο γρήγορα όμως γιατι τον Αύγουστο θα πάω διακοπές στο νησί και έχω κλείσει ένα δωμάτιο λουκούμι!

el_hymador
02/07/2007, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από island
πολύ πλάκα έχει να βλέπεις τους οικολόγους του καναπέ να ξεκινάνε δράσεις για την "σωτηρία" του βουνού , εκεί που μαζευόταν και τα έλεγαν με τους όμοιους τους σχετικά με το άν πάνε οι πορτοκαλί κάλτσες με το μπλέ παπουτσάκι τους βρήκαν το θέμα για τις επόμενες 5-10 μέρες.

Ρε δεν μαζευόμαστε να πάτε να σώσετε την Πάρνηθα ? λιγο γρήγορα όμως γιατι τον Αύγουστο θα πάω διακοπές στο νησί και έχω κλείσει ένα δωμάτιο λουκούμι!


μπορείς σε παρακαλώ να μείνεις στο δωμάτιο λουκούμι μέχρι την επόμενη σεζόν; το πληρώνω εγώ!

Zid
02/07/2007, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από island
πολύ πλάκα έχει να βλέπεις τους οικολόγους του καναπέ να ξεκινάνε δράσεις για την "σωτηρία" του βουνού , εκεί που μαζευόταν και τα έλεγαν με τους όμοιους τους σχετικά με το άν πάνε οι πορτοκαλί κάλτσες με το μπλέ παπουτσάκι τους βρήκαν το θέμα για τις επόμενες 5-10 μέρες.

Ρε δεν μαζευόμαστε να πάτε να σώσετε την Πάρνηθα ? λιγο γρήγορα όμως γιατι τον Αύγουστο θα πάω διακοπές στο νησί και έχω κλείσει ένα δωμάτιο λουκούμι! Χμμ και σένα τι σε κόφτει ??Τράβα στο νησάκι... να φάς κανα ψαράκι ...

Yotis
02/07/2007, 19:28
Ελεος ρε παιδια :(



Καταλαβαινω οτι ο πονος ειναι μεγαλος, καταλαβαινω οτι βλεπετε καχυποπτα καθε κινηση, καταλαβαινω οτι υπαρχει πικρα και μισος για τους υπευθυνους της καταστροφης...


ΔΕΝ καταλαβαινω γιατι ειστε τοσο αρνητικοι γι'αυτη την κινηση...


Λογω ειδικοτητας ξερω τι πρεπει να γινει και τι οχι στην τετοιες περιπτωσεις ....

Η αναδασωση ειναι 70% λαθος και 30% σωστη... θα πρεπει απλα να περιμενουμε και να αφησουμε το βουνο να παρει παλι τον δρομο του πριν κανουμε οποιαδηποτε αποπειρα αναδασωσης...Οταν αυτη θα γινει, αν χρειαζεται, θα πρεπει να υπαρχει μια σωστη και ολοκληρωμενη μελετη περι αυτου...


Το γεγονος οτι βασικο αιτημα ειναι ΑΝΑΔΑΣΩΣΗ ΤΩΡΑ δε μου λεει τιποτα...εγω βλεπω οτι αυτη τη φορα κατι κινητε, κατι καινουριο γινεται που δεν εγινε ουτε στην περιπτωση της πεντελης ουτε του ημητου ουτε σε καμια αλλη περιπτωση εκτος πρωτευουσης...




Εγω θα κατεβω για να δω επιτελους αυτη την αμοιρη χωρα να διαμαρτυρεται για ενα καμενο δασος...

Εγω θα κατεβω για να εξηγησω σε οσους περισοτερους μπορεσω οτι η αναδασωση δεν ειναι η σωστοτερη κινηση που εχουμε να κανουμε αυτη τη στιγμη...

να τους ανοιξω τα ματια να μην πιστεψουν οποιονδηποτε ηλιθιο πολιτικο τους ταξει αναδασωση...

να τους μεταδοσω οσες περισοτερες γνωσεις εχω μηπως ετσι αγαπησουν το βουνο και τα δαση μας περισοτερο...





Εγω θα κατεβω να φωναξω για τις νεραιδες φιλε crs-k...τους το χρωσταω...ολοι μας τους το χρωσταμε...να εισαι κι εσυ εκει...

el_hymador
02/07/2007, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yotis
Ελεος ρε παιδια :(



Καταλαβαινω οτι ο πονος ειναι μεγαλος, καταλαβαινω οτι βλεπετε καχυποπτα καθε κινηση, καταλαβαινω οτι υπαρχει πικρα και μισος για τους υπευθυνους της καταστροφης...


ΔΕΝ καταλαβαινω γιατι ειστε τοσο αρνητικοι γι'αυτη την κινηση...


Λογω ειδικοτητας ξερω τι πρεπει να γινει και τι οχι στην τετοιες περιπτωσεις ....

Η αναδασωση ειναι 70% λαθος και 30% σωστη... θα πρεπει απλα να περιμενουμε και να αφησουμε το βουνο να παρει παλι τον δρομο του πριν κανουμε οποιαδηποτε αποπειρα αναδασωσης...Οταν αυτη θα γινει, αν χρειαζεται, θα πρεπει να υπαρχει μια σωστη και ολοκληρωμενη μελετη περι αυτου...


Το γεγονος οτι βασικο αιτημα ειναι ΑΝΑΔΑΣΩΣΗ ΤΩΡΑ δε μου λεει τιποτα...εγω βλεπω οτι αυτη τη φορα κατι κινητε, κατι καινουριο γινεται που δεν εγινε ουτε στην περιπτωση της πεντελης ουτε του ημητου ουτε σε καμια αλλη περιπτωση εκτος πρωτευουσης...




Εγω θα κατεβω για να δω επιτελους αυτη την αμοιρη χωρα να διαμαρτυρεται για ενα καμενο δασος...

Εγω θα κατεβω για να εξηγησω σε οσους περισοτερους μπορεσω οτι η αναδασωση δεν ειναι η σωστοτερη κινηση που εχουμε να κανουμε αυτη τη στιγμη...

να τους ανοιξω τα ματια να μην πιστεψουν οποιονδηποτε ηλιθιο πολιτικο τους ταξει αναδασωση...

να τους μεταδοσω οσες περισοτερες γνωσεις εχω μηπως ετσι αγαπησουν το βουνο και τα δαση μας περισοτερο...





Εγω θα κατεβω να φωναξω για τις νεραιδες φιλε crs-k...τους το χρωσταω...ολοι μας τους το χρωσταμε...να εισαι κι εσυ εκει...

εχεις π.μ. :wave2:

Gandalf dr685sm
03/07/2007, 07:46
Χρήστο:


Να φωναξουμε για ΑΜΕΣΗ αεροφωτογραφιση για να ΜΗΝ εχουμε καμμια τσιμεντο-αναδασωση, οπως σε αααλλες ΠΟΛΛΕΣ περιοχες μεχρι τωρα!

Η αεροφωτογράφιση νομίζω είναι ήδη σε ενέργεια , και μάλιστα οι φωτογραφίες θα μοιραστούν και σε ιδιώτες. Δεν είμαι απόλυτος , αλλά νομίζω οτι κάτι τέτοιο γίνεται ήδη.

Για τον φίλο που μιλάει σαφώς σαρκαστικά για το δωμάτιο τον Αύγουστο.... να του προτείνω να βρεί κάτι που να μην είναι κοντά σε καμένο. Όπως πρέπει να βρούμε και όλοι μας άλλωστε , έτσι δεν είναι;

Όσο για το αν είναι κάποιοι "οικολόγοι του καναπέ"... μπορεί και να ήταν...αλλά τώρα τουλάχιστον προσπαθούν να μην είναι. Έστω και τόσο αργά. Αυτό δεν θέλει καυτηριασμό και σαρκασμό,...ενθάρρυνση θέλει με τέτοιο τρόπο όμως , έτσι ώστε 1 χρόνο μετά να έχουν ακόμα το "μικρόβιο" μέσα τους. Γνώμη μου.


Gandalf

Xapns
03/07/2007, 07:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πεφτετε (με καλή πρόθεση είναι η αλήθεια) στην παγίδα του λαϊκισμου της αναδάσωσης.

Με τέτοιο αίτημα δεν πρόκειται να με δείτε στη Βουλή.

Αλλωστε αν πάτε θα εισπράξετε σαν απάντηση τη χθεσινή πρωθυπουργική ρήση "όλες οι καμμένες εκτάσεις θα αναδασωθουν" οποτε δεν κάνατε και τίποτα.

Η ΠΑΡΝΗΘΑ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΑΝΑΔΑΣΩΣΗ ΚΑΙ ΔΗ ΑΠΟ ΑΣΧΕΤΟΥΣ, ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΤΗΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ


:a46: :a46: :a46:

super_toto
03/07/2007, 07:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από γαμωτ..γαμωτ..

«Κυριακή 8 Ιουλίου ώρα 7μμ όλοι έξω από τη Βουλή


Δεν καταλαβαίνω γιατί Κυριακή.
Την Κυριακή στην βουλή θα είναι μόνο οι τσολιάδες.

Uriah Heep
03/07/2007, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yotis


1)........... κατι καινουριο γινεται που δεν εγινε..... ουτε σε καμια αλλη περιπτωση εκτος πρωτευουσης...

2) Εγω θα κατεβω για να δω επιτελους αυτη την αμοιρη χωρα να διαμαρτυρεται για ενα καμενο δασος...


1) Έχει γίνει τίποτα...εκτός πρωτευούσης και δεν το έχουμε αντιληφθεί εμείς εδώ στη Συμβασιλεύουσα?

2) Το συνωστιζόμενο, εν ευμαρεία απληστίας, στο 1 τοις χιλίοις της Ελλάδας, με το 80% του πλούτου και το 100% της πολιτικής ισχύος...
...πρέπει να μάθει ότι αυτή η άμοιρη (όντως) χώρα ΔΕΝ τελειώνει στο "μοτέλ Λεβέντης"...


:beer: :beer: :beer:

Gandalf dr685sm
03/07/2007, 08:36
Το σχόλιο σου φίλε μου είναι αφελές γιατί...


Η κίνηση είναι ιδιωτική και τίποτα δεν έχει να κάνει με το κράτος. Θα είναι αφελές αν περιμένεις απο τους ανθρώπους εδώ να κάνουν κάτι για 600χλμ μακριά τους. Πρώτα θα κάνουν κάτι για την γειτονιά τους. Αν κάτι δεν πάει καλά στην Θεσσαλονική, τότε καλό είναι πρώτα οι κοντινοί κάτοικοι να κάνουν ενέργειες και να μην περιμένουν τους κατοίκους της Αττικής να κάνουν κάτι για εκείνους.
Είναι σαν να καίγεσαι και να φωνάζεις οτι φταίει ο γείτονας που δεν σε σβύνει.???????

Για τον πλούτο και λοιπά άλλα,... μου θυμίζει κάτι σχόλια ΠΑΟΚτσήδων που τους φταίνε τα πάντα για το δικό τους πρόβλημα , πλήν ο ίδιος τους ο εαυτός.


Gandalf

Uriah Heep
03/07/2007, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Το σχόλιο σου φίλε μου είναι αφελές γιατί...


Η κίνηση είναι ιδιωτική και τίποτα δεν έχει να κάνει με το κράτος. Θα είναι αφελές αν περιμένεις απο τους ανθρώπους εδώ να κάνουν κάτι για 600χλμ μακριά τους. Πρώτα θα κάνουν κάτι για την γειτονιά τους. Αν κάτι δεν πάει καλά στην Θεσσαλονική, τότε καλό είναι πρώτα οι κοντινοί κάτοικοι να κάνουν ενέργειες και να μην περιμένουν τους κατοίκους της Αττικής να κάνουν κάτι για εκείνους.
Είναι σαν να καίγεσαι και να φωνάζεις οτι φταίει ο γείτονας που δεν σε σβύνει.???????

Για τον πλούτο και λοιπά άλλα,... μου θυμίζει κάτι σχόλια ΠΑΟΚτσήδων που τους φταίνε τα πάντα για το δικό τους πρόβλημα , πλήν ο ίδιος τους ο εαυτός.


Gandalf


Zητώ ταπεινά συγγνώμη, αν η ασήμαντη μηδαμινότητά μου, τάραξε με τα παραπάνω σχόλια την βαρύτιμο ηρεμία σου...
Παρ΄όλα αυτά είμαι βέβαιος, ότι και η τελευταία συνοικιακή βλιτάς αντελήφθη το πνεύμα μου, που πάντα με διάθεση χιούμορ ΔΕΝ επεχείρησε ποτέ να προσβάλλει κανέναν προσωπικά.

Τιμώ την άγνοια και την ελλειματικότητα όλων των ανθρώπων και ειδικά τις κατηγορίες με ταριχευμένο χιούμορ, που πιθανόν να οφείλεται στο στενάχωρο ιοβόλο άστυ, που υπερασπίζονται ως ξανθά γκαραζοτεκνά που τους χάλασε η βαφή...

Επειδή είναι της μοδός να "πετάμε" και καμιά φιλοσοφία...(βλ. υπογραφή σου)...
...για τα περί ΜΠΑΟΚτσήδων σου υπενθυμίζω την ρήση του Θουκυδίδη:
"...οι Αθηναίοι ηδίκουν την Ελλάδα...τους μεν δεδουλωμένους έχοντες...μήτε τους άλλους ανθρώπους έχειν ησυχίαν ...εάν"
Μετά από 2.500 χρόνια ...ισχύει και σήμερα...

Η σκέψη σου "ασφυκτιά" συνωστιζόμενη στην πρωτεύουσα...
...και κρατιέται από χειρολαβές ορθίων!

Πρόσεξε μόνο στην συγκέντρωση μη χάψεις ότι για όλα φταίει ..."το κοριτσάκι με τα σπίρτα"...


:beer: :beer: :beer:

Gandalf dr685sm
03/07/2007, 13:46
απαξιώ να απαντήσω επι προσωπικού , γιατί θα δώσω και αξία στα λεγόμενα σου εναντίον μου...

απλά απάντησε μου αν θες και μπορείς...


Έχει γίνει τίποτα...εκτός πρωτευούσης και δεν το έχουμε αντιληφθεί εμείς εδώ στη Συμβασιλεύουσα?

Μόνο εγώ βλέπω ειρωνικό σχόλιο εδώ;


Το συνωστιζόμενο, εν ευμαρεία απληστίας, στο 1 τοις χιλίοις της Ελλάδας, με το 80% του πλούτου και το 100% της πολιτικής ισχύος...
...πρέπει να μάθει ότι αυτή η άμοιρη (όντως) χώρα ΔΕΝ τελειώνει στο "μοτέλ Λεβέντης"...

Ακόμα και αν έγινε το σχόλιο ώς προτροπή για να γίνει κάτι σημαντικό , δείχνει μια λανθάνουσα νοοτροπία και σκέψη που αν δεν την έχεις δημιουργήσει μόνος σου , τουλάχιστον την έχεις αποδεκτεί ως defacto.

Όσο για τα ειρωνικά σχόλια σου για το τι είπα και το αν ενοχλήθηκα... αυτό είναι δική σου κρίση. Δικαιούσαι όπως όλοι να την έχεις... επιβράβευση απο εμένα δεν έχει...ψάξε την αλλού.

τις μπυρίτσες κράτα τες για πάρτη σου... πίνω μόνο με φιλαράκια.


Gandalf

crs-k
03/07/2007, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
...


Θα σας ζητησω κι εγω (ταπεινα) και σαν απλος χρηστης μιλωντας, να δειξετε (νοημονες κι οι δυο οντες) αυτοσυγκρατηση, ωστε να μην γυρισει το θεμα στην όζουσα, γηπεδικη και μονο, διαμαχη Βορειων-Νοτιων... :sick:


Ελπιζοντας να δεχτειτε αμφοτεροι τις μπυρες μου ...

:smokin: :beer: :beer: :beer: :wave2:

afrotwin
03/07/2007, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Θα σας ζητησω κι εγω (ταπεινα) και σαν απλος χρηστης μιλωντας, να δειξετε (νοημονες κι οι δυο οντες) αυτοσυγκρατηση, ωστε να μην γυρισει το θεμα στην όζουσα, γηπεδικη και μονο, διαμαχη Βορειων-Νοτιων... :sick:


Ελπιζοντας να δεχτειτε αμφοτεροι τις μπυρες μου ...



papaouli kana xasisaki exis?:smokin:

crs-k
03/07/2007, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
papaouli kana xasisaki exis?:smokin:


:a44:

island
03/07/2007, 14:07
έτσιιι

island
03/07/2007, 14:08
ετσι ? κάτι λείπει


95267

Gandalf dr685sm
03/07/2007, 14:15
Χρήστο απο μένα δεκτές οι μπύρες... ειδικά αν είναι για καλό σκοπό...

Για το θέμα ... δεν το συνεχίζω και το αφήνω εκεί... άλλωστε πάντα υπάρχουν οι "διαμάχες".:evil:

Gandalf

Gia
03/07/2007, 14:30
Καλησπέρα

Νομίζω οτι το να αντιδράμε αρνητικά σε ένα κάλεσμα διαμαρτυρίας για την υποβάθμιση της ζωής μας είναι απλά μια απόδειξη οτι είμαστε άξιοι της μοίρας μας.
Εχουμε το κράτος πού μας αξίζει.
Εχουμε το περιβάλλον που μας αξίζει.
Εχουμε τους 300 που μας αξίζουν.

Το αν θα ξεκουνήσει ο καθένας απο εδω μέσα να κατέβει την κυριακή δεν πρόκειται να φέρει το δάσος πίσω. Μόνο λίγο αξιοπρέπεια σε ανθρώπους που απο καιρό έχουν πάψει να φωνάζουν για αυτά που χάνουν πνιγμένοι στην καθημερινή τους τρεχάλα.

Αν κάποιος νομίζει οτι για να διαμαρτυρηθεί πρέπει να ικανοποιούνται όλες οι συνθήκες που έχει θέσει ως απαραίτητες (οχι αναδασωση,ναι αναδασωση, να φωναξουμε για τη Θεσ/νικη κλπ.κλπ) ας μην έρθει.
Ο καθένας αξιολογεί, κρίνει και πραττει.

Gia

el_hymador
03/07/2007, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από island
ετσι ? κάτι λείπει

....ρε άνθρωπε κάνε μας την χάρη...


95270

afrotwin
03/07/2007, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gia
Καλησπέρα

Νομίζω οτι το να αντιδράμε αρνητικά σε ένα κάλεσμα διαμαρτυρίας για την υποβάθμιση της ζωής μας είναι απλά μια απόδειξη οτι είμαστε άξιοι της μοίρας μας.
Εχουμε το κράτος πού μας αξίζει.
Εχουμε το περιβάλλον που μας αξίζει.
Εχουμε τους 300 που μας αξίζουν.

Το αν θα ξεκουνήσει ο καθένας απο εδω μέσα να κατέβει την κυριακή δεν πρόκειται να φέρει το δάσος πίσω. Μόνο λίγο αξιοπρέπεια σε ανθρώπους που απο καιρό έχουν πάψει να φωνάζουν για αυτά που χάνουν πνιγμένοι στην καθημερινή τους τρεχάλα.

Αν κάποιος νομίζει οτι για να διαμαρτυρηθεί πρέπει να ικανοποιούνται όλες οι συνθήκες που έχει θέσει ως απαραίτητες (οχι αναδασωση,ναι αναδασωση, να φωναξουμε για τη Θεσ/νικη κλπ.κλπ) ας μην έρθει.
Ο καθένας αξιολογεί, κρίνει και πραττει.

Gia

den katalavenis ti ginete epidi oloi xrostane dania 8eoroun oti den exoun to dikeoma na diamartiri8oun ki apo pano...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ta idia simvenoun edo ke ekatontades xronia

eftixos pou epesan ke i pirgoi stin ameriki gia na exoume kati na sizitame tote...:rotflmao:

Cpt. Haddock
03/07/2007, 14:40
Για να ικανοποιηθεί το λαϊκό αίσθημα και να μετριασθεί η κατακραυγή, ετοιμαζεται να ολοκληρωθεί η καταστροφή του βουνού...

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=814097&lngDtrID=244

Συνεδρίαση στο Μαξίμου
Mέτρα για την αναδάσωση με συντονισμό του ΥΠΕΧΩΔΕ ανακοίνωσε η κυβέρνηση

Αθήνα
Τελευταία ενημέρωση 13:00



Μέτρα για την αναδάσωση των καμένων δασικών εκτάσεων στην Πάρνηθα και άλλες περιοχές της χώρας και αποζημιώσεις προς τους πυροπαθείς αποφάσισε η Κυβερνητική Επιτροπή, η οποία συνεδρίασε υπό τον πρωθυπουργό.
Συντονιστικό ρόλο, σύμφωνα με την απόφαση της Κυβερνητικής Επιτροπής, αναλαμβάνει ο υπουργός ΠΕΧΩΔΕ Γιώργος Σουφλιάς. Ο κ. Σουφλιάς δήλωσε, μεταξύ άλλων, ότι προέχει η χαρτογράφηση των περιοχών που καταστράφηκαν, η αναδάσωση, αλλά και τα αντιπλημμυρικά και αντιδιαβρωτικά έργα.

Σε ό,τι αφορά τα αντιπλημμυρικά και αντιδιαβρωτικά έργα, ο κ. Σουφλιάς υπογράμμισε ότι θα πρέπει μέχρι τα τέλη Σεπτεμβρίου, πριν αρχίσουν οι μεγάλες βροχές, να υλοποιηθούν, ενώ σε ό,τι αφορά την αναδάσωση τόνισε ότι θα αρχίσει το Νοέμβριο και θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί έως το Φεβρουάριο.

[.....]

Ο υπουργός Εσωτερικών Προκόπης Παυλόπουλος, επανέλαβε τη θέση του πρωθυπουργού ότι «όπου υπήρχε δάσος θα παραμείνει δάσος».


«Ξεκινάμε αμέσως με τις αεροφωτογραφήσεις και στη συνέχεια θα προχωρήσουν όλα τα μέτρα για τις αναδασώσεις» εξήγησε.

alximistis
03/07/2007, 14:52
Ρε παιδιά!!! ΑΜΑΝ!!!!
ένα θρεντάκι άνοιξε ας μιλήσουμε γι αυτό! Μην μπλέκουμε πάλι σε 150 διαφορετικά πράγματα!
Βόρειοι-νότιοι και κόμπλεξ και νοοτροπίες και οικολόγοι του καναπέ κλπ. Τι ΜΠΟΥΡΔΕΣ είναι αυτές; Τι ΑΗΔΙΕΣ και ΞΕΡΑΣΜΑΤΑ;;;
Και με τους πολιτικούς... τα ίδια. ΟΚ τα είπαμε. Ξεκολλάμε από αυτό.

Τα πράγματα είναι απλά!
Για ΠΡΩΤΗ φορά πραγματικά για ΠΡΩΤΗ φορά σε αυτόν τον κωλότοπο κάποιοι φαίνεται ότι αποφάσιασν να δράσουν. Πριν πάμε στο ΑΝ η αναδάσωση είναι σωστή να συμφωνήσουμε στο πρωτεύον; Πρέπει ή δεν πρέπει να γίνει κάτι; Πρέπει ή δεν πρέπει να κινηθούμε; Για μένα σαφώς και ΠΡΕΠΕΙ!
Αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι υπέρ της αναδάσωσης ούτε ότι συμφωνώ ας πούμε με τη λογική των συγκεκριμένων κινήσεων. Αυτό είπαμε το κουβεντιάζουμε μετά.
να ΓΙΝΕΙ κάτι όμως! Ας κάνουμε μία άλλη κίνηση προς αυτήν την κατεύθυνση του μη αναδάσωση και του μακρυά από το δάσος! Αλλά ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ κάτι!!! Η απραξία σκοτώνει τα πάντα. ΑΝ μείνουμε άπραγοι θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα. Θα ξεχαστεί σιγά-σιγά το θέμα θα το θυμόμαστε μόνο όταν πνιγόμαστε από τις πλημμύρες ή όταν δεν μπορούμε να αναπνεύσουμε. Και μετά... ξανά στον ύπνο μας.
ΝΑ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΘΟΥΜΕ!!! ΑΜΕΣΑ!!! Επιβάλλεται το θέμα να μείνει ψηλά. Επιβάλλεται να αντιλαμβάνονται οι πολιτικοί ότι αυτό ΔΕΝ θα περάσει έτσι. Πως κάποιοι κινούνται.
Οπότε λέω το εξής:
Διαφωνείτε με την αναδάσωση; ΟΚ. Διαφωνείτε με τις συγκεκριμένες κινήσεις; Πάλι οκ. Κάνουμε κάτι άλλο! Να το κάνουμε όμως. ΑΚΟΛΟΥΘΩ όπως μπορώ. ΠΕΡΠΑΤΑΩ όπου θέλετε!
Και δεν τα λέω αυτά για εντυπωσιασμό αλλά γιατί πολύ έχω πονέσει με αυτήν την ιστορία και έχω έναν μεγάλο θυμό μέσα μου.
Θέλετε συγκεκριμένη πρόταση; Να την κάνω; Είναι μισοκλεμμένη οκ.
Διάβασα στο in.gr πως ποδηλάτες θα κάνουν το γύρο του βουνού με κύριο σύνθημα υπέρ της αναδάσωσης.
Ας κάνουμε δικό μας δρομολόγιο με τις μοτοσικλέτες με σύνθημα όχι την αναδάσωση αλλά κάτι άλλο. Ας πούμε... αυτό που είπε ο Ηλίας.
"Αφήστε το βουνό στην ησυχία του". Ή "αφήστε το βουνό να ζήσει"! Κάνουμε το δικό μας δρομολόγιο και κάποιες άλλες συνοδευτικές ενέργειες τις συζητάμε.
Εγώ ως Στέλιος υπόσχομαι πως θα κάνω τα πάντα όχι απλώς για να καλυφθεί το γεγονός αλλά για να έχει και ανάλογη προβολή όπου μπορώ. Για να ακουστεί όσο το δυνατόν περισσότερο.


Φίλε island... υπάρχουν ορισμένα πράγματα στα οποία κάποιοι από εμάς είμαστε πιο ευαίσθητοι. Δεν θα κάτσω να εξηγήσω γιατί και ούτε με ενδιαφέρει. Κάνε όμως την καλή και μην ασχολείσαι αφού δεν ενδιαφέρεσαι! Θα μας καταυποχρεώσεις.

Ηλία μου... μαζί σου! Δίκιο έχεις ειλικρινά! Αλλά με το να το ΄λέμε απλώς τι κερδίζουμε; Τίποτα! Απολύτως! Απλώς θα λέμε εγώ τα έλεγα. Για μια φορά για μία μόνο ΑΣ ΓΙΝΕΙ κάτι! ΑΣ ΔΡΑΣΟΥΜΕ!!!

Uriah Heep
03/07/2007, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Θα σας ζητησω κι εγω (ταπεινα) και σαν απλος χρηστης μιλωντας, να δειξετε (νοημονες κι οι δυο οντες) αυτοσυγκρατηση, ωστε να μην γυρισει το θεμα στην όζουσα, γηπεδικη και μονο, διαμαχη Βορειων-Νοτιων... :sick:


Ελπιζοντας να δεχτειτε αμφοτεροι τις μπυρες μου ...

:smokin: :beer: :beer: :beer: :wave2:

Χρήστο μου, ομολογώ ότι φταίω εγώ που "προχώρησα" σε long-play black humor...

Σαν άνθρωπος που πιστεύω στη μοναδικότητα του ατόμου και το δικαίωμα στην προσωπική όραση και άποψη για το τι είναι "αλήθεια", που κατά την γνώμη μου είναι το βάθρο του πολιτισμού...
...δεν θα μπορούσε να γίνει παρεξήγηση!

Καμία παρεξήγηση με τον Gandalf...

...και φυσικά δεκτές οι μπύρες!

:beer: :beer: :beer:

afrotwin
03/07/2007, 14:54
re si ama ine na ginoune ola afta den pame me kamia kantina na xestoume sto evro?:look:

Zid
03/07/2007, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis

Διάβασα στο in.gr πως ποδηλάτες θα κάνουν το γύρο του βουνού με κύριο σύνθημα υπέρ της αναδάσωσης.
Ας κάνουμε δικό μας δρομολόγιο με τις μοτοσικλέτες με σύνθημα όχι την αναδάσωση αλλά κάτι άλλο. Ας πούμε... αυτό που είπε ο Ηλίας.
"Αφήστε το βουνό στην ησυχία του". Ή "αφήστε το βουνό να ζήσει"! Κάνουμε το δικό μας δρομολόγιο και κάποιες άλλες συνοδευτικές ενέργειες τις συζητάμε.
Εγώ ως Στέλιος υπόσχομαι πως θα κάνω τα πάντα όχι απλώς για να καλυφθεί το γεγονός αλλά για να έχει και ανάλογη προβολή όπου μπορώ. Για να ακουστεί όσο το δυνατόν περισσότερο.



+1000:)

el_hymador
03/07/2007, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
+1000:)

+100000 αλλα να περάσει ενα χρονικό διάστημα ώστε να ''κάτσει'' το κουρνιαχτό απο τις ασυντόνιστες και επιπόλαιες κινητοποιήσεις....να μάθουμε και ορισμένα πράγματα και για αυτά να διαδηλώσουμε.

Yotis
03/07/2007, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
+100000 αλλα να περάσει ενα χρονικό διάστημα ώστε να ''κάτσει'' το κουρνιαχτό απο τις ασυντόνιστες και επιπόλαιες κινητοποιήσεις....να μάθουμε και ορισμένα πράγματα και για αυτά να διαδηλώσουμε.



+100000000

Διαβαστε παιδια...ρωτηστε τους ειδικους....μαθετε τι εγινε σε προηγουμενες πυρκαγιες...

1 στα 11 στρεματα που καιγεται αναδασωνετε λεει ο ριζοσπαστης σημερα σε μια προσπαθεια εντυποσιασμου...

Εμενα μου φενεται καλο ποσοστο μιας και τα δαση της αττικης που αποτελουνται απο 90% απο χαλεπιο και τραχεια πευκη δεν εχουν αναγκη αναδασωσης εκτος κι αν εχουν καει για τριτη φορα μεσα σε μια δεκαετια...


Τωρα βεβαια υπαρχουν πλαγιες της πεντελης και του υμητου που εχουν οδηγηθει στην ερημωση ... ΔΕΝ μπορουμε να αναδασωσουμε τα παντα ρε παιδια...ειναι πολα τα λεφτα Αρη, ασε που δεν υπαρχει η δυνατοτητα λογο ελειψης καταληλων φυτοριων...

Ενημερωθειτε...χωρις δασος δεν εχουμε μελον...


Πανω απ'ολα ομως ΜΗΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝΤΟΣ...

Ειναι κριμα τωρα που επιτελους καποιοι ενδιαφερθηκαν να κανουν κατι να τους θαψουμε κατω απο την κακομοιρια μας και την μιζερια μας...Αφηστε τους να φωναζουν για αναδασωση...ετσι κι αλλιως για να γινει θα πρεπει να υπαρχει μελετη απο ειδικους κι αυτοι ξερουν καλητερα...

Σημασια εχει οτι καποιοι θα φωναζουν για την Παρνηθα το απογευμα της Κυριακης εξω απο τη βουλη...ελπιζω να ειστε ολοι εκει...

STOYBI
03/07/2007, 19:26
Αναδασωση η οχι..... :rolleyes:

Μην ανχωνεστε και μην μαλωνετε .....

Ουτος η αλλως οι αναδασωσεις που εχουν γινει στο παρελθον ειναι ελαχιστες ....:rolleyes:

Οποτε ολοι ικανοποιοιμενοι .. Και οι μεν.. Και οι δε.... :rolleyes:


95285

STOYBI
03/07/2007, 19:29
Φυσικα αυτοι που θελουν να αφησουν το βουνο στην ησυχια τους μαλλον θα πρεπει να δουν τι εγινε στην Πεντελη μιας και εκει , αυτοι που πηγαιναν για τις αναδασωσεις τις εκαναν τελικα και με ωραια πισινα ( φαντασου να το ειχαν αφησει ησυχο ) .....


ΠΕΝΤΕΛΗ: Η «αναδάσωση» του ΠΑΣΟΚ. 1998: Η περιοχή της Ροδόπολης είχε καεί και έπρεπε να αναδασωθεί σύμφωνα με τις ανακοινώσεις της τότε κυβέρνησης. Δίπλα βλέπετε το αποτέλεσμα της «αναδάσωσης» 9 χρόνια μετά


95286

STOYBI
03/07/2007, 19:30
ΠΕΝΤΕΛΗ: Η «αναδάσωση» της ΝΔ. 2005: Η έκταση που βρίσκεται μεταξύ Νταού Πεντέλης και Καλλιτεχνούπολης είχε καεί. Η κυβέρνηση είχε υποσχεθεί αναδάσωση. Μόνο που και αυτή έγινε με ...βίλες


95287

alximistis
03/07/2007, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Φυσικα αυτοι που θελουν να αφησουν το βουνο στην ησυχια τους μαλλον θα πρεπει να δουν τι εγινε στην Πεντελη μιας και εκει οι ανθρωποι ειχαν την ιδια ιδεα.....


ΠΕΝΤΕΛΗ: Η «αναδάσωση» του ΠΑΣΟΚ. 1998: Η περιοχή της Ροδόπολης είχε καεί και έπρεπε να αναδασωθεί σύμφωνα με τις ανακοινώσεις της τότε κυβέρνησης. Δίπλα βλέπετε το αποτέλεσμα της «αναδάσωσης» 9 χρόνια μετά


Αυτό τρέμω και λέμε κάποιοι εδωμέσα πως πρέπει να δράσουμε. Άμεσα.
Γιατί ξέρεις τι θα γίνει;
Δεν θα χτίσουν τίποτα για ένα ίσως και δύο χρόνια. Και μόλις γίνει καμιά-δυο αναδασώσεις... τζουπ! Θα εμφανιστούν τα πρώτα σπιτάκια.
Τότε σε κανά δύο χρόνια δηλαδή να δείτε που επί της ουσίας θα τα έχουμε ξεχάσει. Θα το θυμόμαστε μόνο θεωρητικά. θα εμφανιστεί λοιπόν ένα ρεπορτάζ το οποίο και θα δείχνει τις πρώτες βίλες εμείς θα πούμε πωπω και το ζήτημα θα λείξει εκεί.
Γι αυτό.. τώρα ότι κινήσουμε!!! Τώρα!

STOYBI
03/07/2007, 19:35
Οι φωτο ειναι απο μελος το μελος του φορουμ του http://www.off-road.gr GFiotakis

Μαζι με καποιο ενδιαφερον αρθρο που μπορειτε να διαβασετε εδω...http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-7149-start-105.html :rolleyes: :rolleyes:

STOYBI
03/07/2007, 19:42
Φυσικα να μην ξεχναμε τους <<καλους>> κατασκευαστες που δεν περιμεναν την Θεια "Δεη" για να φιαξουν το οικοπεδακι τους στην Παρνηθα αλλα φροντιζαν οι '' ΚΑΛΟΙ '' φιλοι για αυτο !!:rolleyes:

Καποιοι συμφορουμιστες ισως θυμουνται την συγκεκριμενη φωτο καπου τον Οκτωμβριο....


95291

KaTaNaS
03/07/2007, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Καποιοι συμφορουμιστες ισως θυμουνται την συγκεκριμενη φωτο καπου τον Οκτωμβριο....
τοτε ηταν στα θεμελια


τωρα ειναι στα κουφωματα! :mad:



και Ω ποσο τύχαιο κάθε Κυριακη που περνουσαμε απο εκει δουλεύαν πυρετωδως !

STOYBI
03/07/2007, 19:57
.

georgef
03/07/2007, 21:29
krima

el_hymador
03/07/2007, 21:40
ε ρε τι γινεται...

-Η κυβερνηση θα εφαρμοσει το σχεδια αναδασωσης που ειχε εφαρμοσθει και στην Κασσανδρα της Χαλκιδικης...

...μονο που το συγκεκριμενο σχεδιο σταματησε στο 1/3 των συνολικων ενεργειων που επερεποε να γινουν [Εθνος 3/07/07]

-Ουτε ενα ευρω για δασικη προστασια

...''μηδενικη απορροφηση για εργα που αφορουν το περιβαλλον'' αποκαλυψε η επιτροπος της Ε.Ε. Ντανουτα Χουμπνερ

συγκεκριμενα τα κονδυλια για την Δασικη Προστασια ανερχονταν στα 24.000.000 € απο αυτα διατεθηκαν/ απορροφηθηκαν........0!

Επι του συνολικου ποσου των 453.810.369€ που ηταν τα εγκεκριμενα απο την Ε.Ε. κονδυλια για τα περιβαλλοντικα εργα,διατεθηκε/ απορροφηθηκε το 20%....[Εθνος 3/07/07]


-Στον Κοζιακα της Θεσσαλιας ενδεχεται να μεταφερθει ο εναπομειναντας πληθυσμος των κοκκινων ελαφιων της Παρνηθας, αφου ειναι μαλλον αδυνατη η επιβιωση τους στην κατεστραμενη Παρνηθα[Τα Νεα 03/07/07]

spypetros
03/07/2007, 21:56
Έχεις δίκιο el_hymador

Από το κακό στο χειρότερο

airamhag
05/07/2007, 15:53
τελικα την κυριακη τι θα γινει ??


:look:

KaTaNaS
05/07/2007, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
τελικα την κυριακη τι θα γινει ??


:look:

συγκεντρωση

το ακουω σε ολα τα ραδια!

ειναι διοργανωμενο απο τα ελληνικο κοινωνικο φορουμ και τους μπλογκερς λενε!

Zid
05/07/2007, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
τελικα την κυριακη τι θα γινει ??


:look: Εκκλησία νωρίς νωρίς...:p :p :lol:

alximistis
05/07/2007, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ε ρε τι γινεται...

-Η κυβερνηση θα εφαρμοσει το σχεδια αναδασωσης που ειχε εφαρμοσθει και στην Κασσανδρα της Χαλκιδικης...

...μονο που το συγκεκριμενο σχεδιο σταματησε στο 1/3 των συνολικων ενεργειων που επερεποε να γινουν [Εθνος 3/07/07]

-Ουτε ενα ευρω για δασικη προστασια

...''μηδενικη απορροφηση για εργα που αφορουν το περιβαλλον'' αποκαλυψε η επιτροπος της Ε.Ε. Ντανουτα Χουμπνερ

συγκεκριμενα τα κονδυλια για την Δασικη Προστασια ανερχονταν στα 24.000.000 € απο αυτα διατεθηκαν/ απορροφηθηκαν........0!

Επι του συνολικου ποσου των 453.810.369€ που ηταν τα εγκεκριμενα απο την Ε.Ε. κονδυλια για τα περιβαλλοντικα εργα,διατεθηκε/ απορροφηθηκε το 20%....[Εθνος 3/07/07]


-Στον Κοζιακα της Θεσσαλιας ενδεχεται να μεταφερθει ο εναπομειναντας πληθυσμος των κοκκινων ελαφιων της Παρνηθας, αφου ειναι μαλλον αδυνατη η επιβιωση τους στην κατεστραμενη Παρνηθα[Τα Νεα 03/07/07]


Δεν πάνε μια βόλτα ως τη Χαλκιδική να δούνε τα χάλια;;;
Που έχουν κλείσει με το έτσι θέλω παραλίες και τις έχουν κάνει ιδιωτικές αλλά και παράνομους δρόμους;
Που έχουν χτίσει μέχρι και δίπλα από τη θάλασσα;
Που καιγόταν Η περιοχή και κάποιοι ξεπουλούσαν; Ότι πάρεις 100 που λέμε.
Παιδιά μην το κουράζουμε. τα πράγματα είναι πολύ απλά.
ΑΝ τους αφήσουμε τελείωσε. ΑΝ δεν είμαστε συνέχεια από πάνω τους σαν μπάτσοι τέρμα. Ξεχάστε τα. Γι αυτό λέμε κάπιοι συνέχεια να κινητοποιηθούμε. Όχι για αναδάσωση ούτε για λύσεις που τελικά δεν είναι λύσεις.
Απλώς επειδή πρέπει να αιθάνονται τον έλεγχο μας. Γι αυτό!
Αλλιώς ας βαλουμε από τώρα ένα "καταστράφηκε" και πιο δίπλα "προσεχώς οικόπεδα" να τελειώνουμε.

airamhag
05/07/2007, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
συγκεντρωση

το ακουω σε ολα τα ραδια!

ειναι διοργανωμενο απο τα ελληνικο κοινωνικο φορουμ και τους μπλογκερς λενε!



κατι βρηκα..

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=814297


Οι χρήστες του Διαδικτύου μπαίνουν δυναμικά στη μάχη για την αναδάσωση των εκτάσεων που κάηκαν σε ολόκληρη τη χώρα.

Στις 10 το βράδυ της Τετάρτης, οι bloggers δίνουν το δικό τους ραντεβού στο Πεδίον του Αρεως για να συζητήσουν το θέμα των πυρκαγιών. Το μεσημέρι διοργανώνεται συζήτηση στο Πανεπιστήμιο της Αθήνας με θέμα «Η φωτιά στον Εθνικό Δρυμό της Πάρνηθας - Η επόμενη μέρα».

Την όλη πρωτοβουλία συντονίζει το blog «Αναδάσωση», το οποίο έκανε την εμφάνισή του μία μέρα μετά την πυρκαγιά στην Πάρνηθα.

Την Πέμπτη και την Παρασκευή έχει προταθεί η αποστολή (στις 12 το μεσημέρι) e-mail διαμαρτυρίας την κυβέρνηση, τα υπουργεία, τα πολιτικά κόμματα, τους φορείς της Τοπικής Αυτοδιοίκησης κ.λπ.

Ήδη, υπάρχει ένα κοινό κείμενο, ωστόσο, η ιδέα είναι ο καθένας να σκεφτεί έναν δικό του τίτλο, ώστε ο παραλήπτης να μην γνωρίζει το περιεχόμενο.

Τις τελευταίες ημέρες πρωτοφανής είναι η συμμετοχή των πολιτών σε forums και συζητήσεις (όπως αυτές των ειδήσεων του in.gr) για τις επιπτώσεις της πυρκαγιάς στην Πάρνηθα.

Την ερχόμενη Κυριακή 8 Ιουλίου. Μέσω μηνύματος που αποστέλλεται στα κινητά τηλέφωνα, καλούνται οι πολίτες στη Βουλή με αίτημα την άμεση αναδάσωση της Πάρνηθας.

Σημειώνεται, τέλος, ότι οι κινητοποιήσεις για τη σωτηρία των δασών συνεχίζονται και εκτός Διαδικτύου.
Το απόγευμα της Τρίτης το Ελληνικό Κοινωνικό Φόρουμ πραγματοποίησε συγκέντρωση διαμαρτυρίας στα Προπύλαια και πορεία προς τη Βουλή.

Οι διαδηλωτές με συνθήματα και πανό υπογράμμισαν ότι η πρόσφατη πυρκαγιά στην Πάρνηθα προκάλεσε μη αναστρέψιμη οικολογική καταστροφή στο βασικό πνεύμονα του Λεκανοπεδίου.

Ζήτησαν θωράκιση της προστασίας των δασών, αναδάσωση, πυροπροστασία και να μην κτιστεί ούτε ένα τετραγωνικό μέτρο στην περιοχή.

Την ερχόμενη Κυριακή 8 Ιουλίου, ποδηλάτες θα κάνουν το γύρο της Πάρνηθας για να εκφράσουν το δικό τους αίτημα για άμεση αναδάσωση της Πάρνηθας.

Την ερχόμενη Πέμπτη 12 Ιουλίου το Ελληνικό Κοινωνικό Φόρουμ διοργανώνει συναυλία στην πλατεία του τελεφερίκ.

el_hymador
05/07/2007, 18:50
Η συγκεντρωση της Κυριακης δεν εχεο οργανωθει απο κανενα κομμα, ΜΚΟ, κτλ-κτλ

ειναι η πρωτη ισως αυθορμητη μαζικη διαμαρτυρια πολιτων που εκπροσωπουν τον....εαυτο τους!

Πριν απο 3 χρονια την ιδια εποχη ειχε γινει χαμος απο την μαζικη συγκεντρωση δτο κεντρο για τους πανηγυρισμους του Euro...μακαρι να γινει το ιδιο τωρα.