PDA

View Full Version : ΣΦΙΝΑΚΙΑ



Aero
02/07/2007, 17:50
καλοκαιρακι ειναι και ολο σε καποια παραλια θα λιωσουμε:cool:
Αν υπαρχει καποιος μπαρμαν στην παρεα να μας δωσει τα φωτα του για μια λιστα με σφινακια!
δεκτες ολες οι γνωμες απο και απο ποτες!

Aero
02/07/2007, 18:04
να ξεκινησω με 2 γευστικα σφινακια
Β52 και BLUE ANGEL

blackbusa
02/07/2007, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aero
καλοκαιρακι ειναι και ολο σε καποια παραλια θα λιωσουμε:cool:
Αν υπαρχει καποιος μπαρμαν στην παρεα να μας δωσει τα φωτα του για μια λιστα με σφινακια!
δεκτες ολες οι γνωμες απο και απο ποτες!

Αν πας το καλοκαιρι σε κανα μαγαζι,και ζητησεις απο τον barman (ενω πηζει στην δουλεια) κανα σφηνακι εκτος απο τεκιλα,ursus,north,sambuca και η οτι ειναι σε μπουκαλι (και μπορει να στο βαλει αμεσα),δεν ξερω τι θα πιεις αλλα να ξερεις οτι θα εχεις φαει πολλα......

ΚΑΝΤΗΛΙΑ ΚΑΙ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΠΑΝΑΓΙΕΣ

Για να μην πω τι θα γινει στην περιπτωσει που παραγγειλεις 2-3 διαφορετικα cocktails εσυ και η παρεα σου....:evil: :evil: :evil:

makis206
02/07/2007, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Αν πας το καλοκαιρι σε κανα μαγαζι,και ζητησεις απο τον barman (ενω πηζει στην δουλεια) κανα σφηνακι εκτος απο τεκιλα,ursus,north,sambuca και η οτι ειναι σε μπουκαλι (και μπορει να στο βαλει αμεσα),δεν ξερω τι θα πιεις αλλα να ξερεις οτι θα εχεις φαει πολλα......
ΚΑΝΤΗΛΙΑ ΚΑΙ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΠΑΝΑΓΙΕΣ
Για να μην πω τι θα γινει στην περιπτωσει που παραγγειλεις 2-3 διαφορετικα cocktails εσυ και η παρεα σου....:evil: :evil: :evil:

Γιατί ρε Πάνο ;

Ίσα ίσα που θα του δώσουμε την ευκαιρία να πουλήσει και μούρη στα ξανθομάλλικα ροζουλί πιπίνια εκ Σκανδιναβίας που θα περικυκλώνουν τη μπάρα όταν θα κάνει τα δικά του με το :a31:κερ !

Χάρη του κάνουμε του παλιοψωνάρα !:rotflmao:


Άσε που με τα χάλια μας απ'το μεθύσι θ'ακούμε μπινελίκια και θα νομίζουμε ότι λέει ανέκδοτα

:rotflmao: :rotflmao:

sotpag
02/07/2007, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Αν πας το καλοκαιρι σε κανα μαγαζι,και ζητησεις απο τον barman (ενω πηζει στην δουλεια) κανα σφηνακι εκτος απο τεκιλα,ursus,north,sambuca και η οτι ειναι σε μπουκαλι (και μπορει να στο βαλει αμεσα),δεν ξερω τι θα πιεις αλλα να ξερεις οτι θα εχεις φαει πολλα......

ΚΑΝΤΗΛΙΑ ΚΑΙ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΠΑΝΑΓΙΕΣ

Για να μην πω τι θα γινει στην περιπτωσει που παραγγειλεις 2-3 διαφορετικα cocktails εσυ και η παρεα σου....:evil: :evil: :evil:



1) αν εχει καβαλησει το καλαμι που θα το εχει

2) αν ξερει να φτιαχνει ποτα εκτος απο παγακια και βοτκα....


3) ειναι η δουλεια του ... αν ηθελα κατι απλο θα του επινα σπιτι μου

zoropatra
02/07/2007, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
1) αν εχει καβαλησει το καλαμι που θα το εχει

2) αν ξερει να φτιαχνει ποτα εκτος απο παγακια και βοτκα....


3) ειναι η δουλεια του ... αν ηθελα κατι απλο θα του επινα σπιτι μου


πω πω ετσι φενεται ο αντρας που ξερει τι θελει.......:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:beer: :beer: :beer:

xampos
02/07/2007, 20:11
παντως μετα τα σφηνακια παιρνουμε ταξακι για να παμε σπιτι μας

οχι το μοτο :nono: :nono:

low__rider
02/07/2007, 20:26
-jack daniels με amaretto ...βαρανε ευκολα και φτιαχνουν καφαλι γρηγορα ...η μ@λ@κια ειναι οτι ειναι ζεστα...

-sambuca με λιγο γρεναδινη η αλλιως σφηνακι του ερωτα ...αμα θες το αναβεις και κανεις και το κομματι σου

-το γνωστο σπερμα του μπαρμαν ...σου βαζει τα γνωστα '5 ασπρα' ριχνει και λιγο badida de coco για να παρει το χρωμα...και μετα απο λιγα εχεις φυγει!

-το χτυπητο (αυτο μαλλον πρεπει να ειναι δικο μας απο εκει που δουλευω τα καλοκαιρια) παγωμενη βοτκα αν εχεις την 50αρα ακομα καλυτερα και λιγο sprite. Περνει ο καθενας το δικο του λες 1..2..3 και τα βαρατε ολα μαζι πανω στο bar κρατοντας τα απο πανω αυτα αφριζουν-πιτσιλανε και μετα τα πινεις...μετα ζητας χαρτοπετσετες γιατι εχεις γινει χαλια...εχουν το χαβαλε τους!;)

-το υποβρυχειο...για μενα οτι καλυτερο και πιο δροσιστικο για το καλοκαιρι ενα σφηνακι jack ( η κιτρινη τεκιλα) μεσα σ'ενα χαμηλο ποτηρι το οποιο γεμιζεις με παγωμενη μπυρα μεχρι το υψος που ειναι το σφηνακι ...χαρτοπετσετα απο πανω το χτυπας λιγο και αυτο να κανει τον αφρο του και το καβαζεις ολο με την μια...μετα τα 4 ,5 αρχιζουν τα καλυτερα. Οσο πας προς βορεια Ελλαδα μπορει να τα ακουσεις και σαν αρκουδες

-αλατι μετα κιτρινη τεκιλα και τελος λεμονακι ...απο τα πιο κλασικα καλοκαιρινα σφηνακια ...μονο προσοχη γιατι το πιο πιθανο ειναι να ειναι μπομπα καθως σε σχετικη ερευνα που ειχε γινει περσι στην Αθηνα η τεκιλα ειναι το ποτο το οποιο κατα 90% ειχε βρεθει νοθευμενο

-flaming lambo ...(ομαδικο) σ'ενα ποτηρι μαργαριτας γεμιζεις μεχρι το σπασιμο drambuie στην συνεχεια γεμιζεις το υπολοιπο με sambuca το αναβεις και σβηνεις μ'ενα σφηνακι baileys και μ'ενα σφηνακι blue curacao μοιραζεις καλαμακια και το κατεβαζουν ολη με την μια...οσο πιο λιγοι τοσο το καλυτερο... μου εχει τυχει να δω ατομα να δακρυζουν με αυτο:p απο το ζορι!


-τελος να τιμησουμε και την Ελλαδα! ...σφηνακια με τσικουδια ή ρακι ...τα'χεις παγωμενα στην καταψυξη... εγγυημενη αποδοση για τρελα κεφια!:winka:

...υπαρχουν και αλλα πολλα γνωστα οπως το καρπουζι ,το καμικαζι ,το κατσαβιδι, το πρασινο μηλο κ.α....το θεμα ειναι να εχεις πολλα μπουκαλια μπροστα σου και μεγαλη φαντασια ...να το'χεις ομως και λιγο μην βαλεις τιποτα ουισκι με πορτοκαλι!:p :yuck:


...και για το τελος το ποτο για τους τσαμπατζηδες-φοιτητες-φανταρους η τελοσπαντων για αυτους που θελουν να κανουν κεφαλι χωρις πολλα λευτα



Το Ναυαγιο:
σ'ενα ψηλο ποτηρι βαζεις παγο ΄5 ασπρα' και λιγο blue curacao ...αυτα μεχρι την μεση το υπολοιπο το γεμιζεις με παγωμενη μπυρα!:uplate: 2 με 3 δεν θες παραπανω

Αυτα πανω κατω! ...οποιος θελει πιο πολλα ας ερθει να τον κερασω στο privilege τον Αυγουστο στην Λημνο!


στην υγεια μας!


:beer:

low__rider
02/07/2007, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bandit-akos
παντως μετα τα σφηνακια παιρνουμε ταξακι για να παμε σπιτι μας

οχι το μοτο :nono: :nono:


+10000000

blackbusa
02/07/2007, 20:57
Λοιπον επειδη παρεξηγηθηκα μαλλον,και φταιω γι'αυτο....
Το οτι οταν βγαινεις εξω εχεις δικαιωμα να περασεις καλα και να πιεις οτι γουσταρεις, ειναι το σωστο.Το θεμα ειναι οτι οταν πας σε ενα σχετικα μεγαλο μαγαζι που εχει πολυ κοσμο,η δουλεια του μπαρμαν ειναι τοσο πολυ συνεχομενη που πρεπει ολοι οι πελατες να πιουνε οσο πιο γρηγορα μπορουν το ποτο τους.Και επειδη σαν λαος εχουμε και την ταση οτι,εγω ειμαι και κανενας αλλος,οταν αργουν λιγο παραπονιομαστε και κραζουμε χωρις λογο.Βεβαια σε αυτα τα μαγαζια,επειδη το κερδος ειναι πανω απο ολα,δεν σημαινει οτι ολοι οι barman και barwoman ξερουν να φτειαχνουν ολα τα cocktails αφου δεν εχουν τελειωσει την αναλογη σχολη(συνηθως την σχολη την τελειωνουν αντρες αρα ξεχαστε και τα ωραια καυτα σορτσακια και ξωβυζα των barwoman).Για να μην πω οτι απο θεμα κοστους πολλα απο τα υλικα δεν υπαρχουν,γιατι και ακριβα ειναι και δεν υπαρχει τοσο πολυ ζητηση.Μια αλλη περιπτωση ειναι οταν δεν ξερουν,και σου φτιαχνουν οτι γουσταρουν λεγοντας οτι ''εγω ετσι το ξερω,αν το ξερεις εσυ διαφορετικα πες μου πως φτιαχνεται''.O μυθος οτι ο barman γαμαει καθε βραδυ και αλλη,ειναι απλα ενας μυθος ισως μιας πιο παλιας εποχης που ωντος πρεπει να γινοταν.Αρα πολλες φορες δεν τιθεται θεμα καλαμιου,βοτκας με παγο,και βγηκα και γουσταρω να πιω αυτο.Αν ενα απο τα 3 δεν σε καλυπτουν απλα δεν ξαναπατας στο μαγαζι.Τωρα οσο αφορα τα cocktails το καλυτερο μερος να τα πιεις ειναι σε κανα σοβαρο εστιατοριο οπου εκει υπαρχουν οντως επαγγελματιες,και οπου βεβαια πληρωνεις και το αναλογο αντιτιμο...Η σε μαγαζακια πιο χαλαρα που και τον χρονο θα εχουν και τα υλικα,αλλα δεν ξερω για το σωστο αποτελεσμα...
Προτινομενα σφηνακια αν τα ξερουν σωστα και αν εχουν τα υλικα να τα φτιαξουν και και και..
ελαφρια.....και τα πιο χρονοβορα
Καρπουζι
Καμικαζι
blue hawai
blue lagoon
οργασμος
φραουλα
τσιμπουκι
ελαφρια .....ευκολα... αμεσα
ursus
north
baileys
B52
σπερμα του μπαρμαν

Βαρια....ευκολα....αμεσα
tequila
jack
sambuca
godfather
rusty nail
lambo
κλπ κλπ τωρα δεν μου ερχονται αλλα.....

Αυτα απο μενα και αποχωρο λεγοντας οτι και αυτοι που δουλευουν στα μαγαζια που πατε παμε να διασκεδασουμε ειναι ανθρωποι,και δεν εχουν ολοι την αντοχη να ακουνε την καθε παραξενια η μη του καθε πελατη που νομιζει οτι εχει παντα δικιο....



:wave2: :wave2: :wave2:

edit.....και το υποβρυχειο που αναφερεται επανω,και με βοτκα,και με τεκιλα,καποιοι το πεινουν και με north (μπλιαχ)...

Λεωνίδας
02/07/2007, 21:56
πάντως μη δοκιμάσετε captain morgan με ούζο (παθών :bigcry: :bigcry: :bigcry: )

low__rider
03/07/2007, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa

Αυτα απο μενα και αποχωρο λεγοντας οτι και αυτοι που δουλευουν στα μαγαζια που πατε παμε να διασκεδασουμε ειναι ανθρωποι,και δεν εχουν ολοι την αντοχη να ακουνε την καθε παραξενια η μη του καθε πελατη που νομιζει οτι εχει παντα δικιο...

Εμενα μου λες...το τι εχω ακουσει και δει δεν λεγεται στα μπαρακια και στα κλαμπακια που εχω δουλεψει ανα καιρους... αντε να παρω το πτυχιο γιατι η νυχτα δεν ειναι για να βγαζεις λευτα...αλλα για να τα χαλας!

...τεσπα το πιο κορυφαιο ειναι γυρω στις 5 το πρωι το κλαμπ γεματο και ολοι σχεδον ειναι μεθυσμενοι ...εχω πιει και γω τα ποτακια μου ...και να σου μια κοπελιτσα σαν τα κρυα τα νερα καβαλαει το bar και μου λεει ...θα μου κανεις ενα γλυφομ@#νι? ...μενω λιγο ...γελαω και τις λεω ποτε? ...τωρα?:p ...μην σας τα πολυλογω ηθελε να της φτιαξω εγω δεν ηξερα και ξενερωσε και εφυγε :rotflmao:
...ρωτησα απο εδω και απο εκει και τελικα το γλυφο... ειναι ενα κομμενο πορτοκαλι στην μεση βγαζεις οτι εχει μεσα και το αφηνεις με τις ινες ...βαζεις λιγο τεκιλα και μετα αρχιζεις και το γλυφεις...καλη μ@λακια!

:wave2: :wave2: :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
edit.....και το υποβρυχειο που αναφερεται επανω,και με βοτκα,και με τεκιλα,καποιοι το πεινουν και με north (μπλιαχ)...


...καλα υπαρχουν και τα χειροτερα κατι υποβρυχεια με gordon's space και αλλα τετοια αντι για μπυρα και ursus αντι για jack...απαραδεκτα!! :yuck:

low__rider
03/07/2007, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
πάντως μη δοκιμάσετε captain morgan με ούζο (παθών :bigcry: :bigcry: :bigcry: )

...οπως μην δοκιμασετε και πολλα...πολλα υποβρυχεια θα περασετε τελεια αλλα θα'ναι κριμα γιατι δεν θα το θυμαστε μετα

...εμεις σταματησαμε καπου στα 90 αλλα μεχρι εκει που τραβηξα την φωτο ειναι που τα θυμαμαι ολα... μετα παιζαν κατι κενα μνημης!:p :rotflmao:


95106

Sabre
03/07/2007, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από low__rider
...οπως μην δοκιμασετε και πολλα...πολλα υποβρυχεια θα περασετε τελεια αλλα θα'ναι κριμα γιατι δεν θα το θυμαστε μετα

...εμεις σταματησαμε καπου στα 90 αλλα μεχρι εκει που τραβηξα την φωτο ειναι που τα θυμαμαι ολα... μετα παιζαν κατι κενα μνημης!:p :rotflmao:

Α.Α? :D