PDA

View Full Version : Αφαίρεση φίλτρου από Runner 180VXR



stako
02/07/2007, 19:51
Στην συγκεκριμένη περίπτωση ταιριάζει τέλεια ο τίτλος της κατηγορίας "Ρε παιδια πως ξεβιδώνει ?"........:D

Θέλω να αλλάξω λάδια-φίλτρο σε ένα Gilera Runner 180VXR, κόλλησα στην αφαίρεση του φίλτρου. Στο σημείο που είναι και με τα ανοίγματα που έχει γύρω του δεν χωράει το κλειδί φίλτρου που έχω για το GSXR. Βλέποντας πως είναι το φίλτρο υποθέτω στα συνεργεία χρησιμοποιούν κάποιο ειδικό(?) κλειδί. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά με αυτό? Πως θα μπορέσω να το βγάλω?

Βάζω και την φωτό από το φίλτρο για να καταλάβετε τι εννοώ.


95030

kiriakost
02/07/2007, 22:13
Απάντηση δεν έχω , αλλά εαν μπορείς διόρθωσε το μέγεθος της φωτογραφίας στα 640χ480 .
Είναι η πιο λειτουργική ανάλυση μέσα στο φόρουμ .

banditgr
02/07/2007, 22:47
Yparxei mia fantastika apli lisi pou xrisimopoio sxedon panta sta filtra ladiou....
Tha xreiasteis 2 pragmatakia
1 sfyraki
2 Makri stavroto katsavidi
Karfoneis to katsavidi me to sfiri sto filtro,kai to xrisimopoieis gia na girisei ligo oste na laskarei...meta to vgazeis kai vgenei me to xeri paneykola.Profanos the tre3oun liga ladakia apo tin tripa.

stako
02/07/2007, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
Yparxei mia fantastika apli lisi pou xrisimopoio sxedon panta sta filtra ladiou....
Tha xreiasteis 2 pragmatakia
1 sfyraki
2 Makri stavroto katsavidi
Karfoneis to katsavidi me to sfiri sto filtro,kai to xrisimopoieis gia na girisei ligo oste na laskarei...meta to vgazeis kai vgenei me to xeri paneykola.Profanos the tre3oun liga ladakia apo tin tripa.

Ναι αλλά πως θα βάλω το καινούργιο μετά??? Δλδ πως θα το σφίξω? :confused: :confused: :confused:

hidefnick
02/07/2007, 22:55
με γυαλόχαρτο τυλιγμένο γύρω απο το φίλτρο και όλη τη δύναμη του χεριού σου, αφού πρώτα έχεις βάλει λίγο λάδι με το δάχτυλο στο λάστιχο που υπάρχει στο φίλτρο , για να μην κολλήσει μελλοντικά.

stako
02/07/2007, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
με γυαλόχαρτο τυλιγμένο γύρω απο το φίλτρο και όλη τη δύναμη του χεριού σου, αφού πρώτα έχεις βάλει λίγο λάδι με το δάχτυλο στο λάστιχο που υπάρχει στο φίλτρο , για να μην κολλήσει μελλοντικά.

Παιδιά καλά όλα αυτά και ευχαριστώ πραγματικά αλλά εργαλείο για αυτο το πράμα δεν υπάρχει???

Δεν είναι δυνατόν, στα Gilera/Piaggio service πως το κάνουν?!?

hidefnick
02/07/2007, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Παιδιά καλά όλα αυτά και ευχαριστώ πραγματικά αλλά εργαλείο για αυτο το πράμα δεν υπάρχει???

Δεν είναι δυνατόν, στα Gilera/Piaggio service πως το κάνουν?!?

Οπως και σε όλα τα άλλα συνεργεία. Με γυαλοχαρτάκι. Και όποιος αμφιβάλει το έχω δει και μπροστά μου σε εξουσιοδοτημένο. Στο βγάλε παίζει εργαλείο και όχι dedicated, στο βάλε τσου.

Τώρα βέβαια αν θες ντε και καλά εργαλείο, κάπου θα πουλάνε, ΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ, για το συγκεκριμένο φίλτρο.

kiriakost
02/07/2007, 23:22
.


95085

fantacid
02/07/2007, 23:52
νομιζω παιζει ενας μεγαλος σφιχτηρας (σαν αυτους που πιανουν τα κολαρα) με χειρολαβη.

fantacid
02/07/2007, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
.


αυτο ενοουσα!

γεια σου ρε κυριακο μαστορα!!!

:lol:

stako
03/07/2007, 08:02
Και πάλι ευχαριστώ αλλά όπως είπα έχω ήδη τέτοιο κλειδί φίλτρου αλλά ΔΕΝ κάνει, ο χώρος είναι περιορισμένος σε αυτά τα βρωμοσκούτερ.....

Θα δοκιμάσω με γυαλόχαρτο και βλέπουμε...

stako
03/07/2007, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Οπως και σε όλα τα άλλα συνεργεία. Με γυαλοχαρτάκι. Και όποιος αμφιβάλει το έχω δει και μπροστά μου σε εξουσιοδοτημένο. Στο βγάλε παίζει εργαλείο και όχι dedicated, στο βάλε τσου.

Τώρα βέβαια αν θες ντε και καλά εργαλείο, κάπου θα πουλάνε, ΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ, για το συγκεκριμένο φίλτρο.

Πάντως μου αρέσει που πάνω στο φίλτρο λέει και την απαιτούμενη δύναμη που πρέπει να βιδωθεί το φίλτρο.....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Και να πει κανείς ότι είναι κανά σπείρωμα που δεν τρέχει και τίποτα να χαλάσει.....:(

banditgr
03/07/2007, 13:35
re paidia...to sfiksimo to kanei me to xeri...to kargareis me osi dinami exei kai teleiose...xronia to kano etsi,pote den exei xasei stagona...an to sfi3eis me klidi klp. meta tha exeis poli zori sto na to vgaleis.Sfixto me to xeraki sou kai teleiose...den eisai o protos.

stako
03/07/2007, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
re paidia...to sfiksimo to kanei me to xeri...to kargareis me osi dinami exei kai teleiose...xronia to kano etsi,pote den exei xasei stagona...an to sfi3eis me klidi klp. meta tha exeis poli zori sto na to vgaleis.Sfixto me to xeraki sou kai teleiose...den eisai o protos.

Αναγκαστικά έτσι θα γίνει τώρα, αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι είναι σωστό..... Θα χρησιμοποιήσω και ένα μακρύ κατσαβίδι που θα πιάσει στην εγκοπή και βλέπουμε...

Όχι τίποτα άλλο αλλά αν φύγει κανά φίλτρο στο δρόμο ξέρεις που θα πάνε τα λάδια...

jasondakar
03/07/2007, 15:22
μην ακολουθητε ποτε gilerra runner 180 παιζει να του φυγουν τα λαδια :lol: :lol: :lol:

stako
03/07/2007, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από jasondakar
μην ακολουθητε ποτε gilerra runner 180 παιζει να του φυγουν τα λαδια :lol: :lol: :lol:

Σωσ-τόστ!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

road spirit
03/07/2007, 15:29
τι χρώμα ειναι το runner και τι πινακιδα εχει? για να ξέρουμε δηλαδη, να κραταμε αποστάσεις :rotflmao:

πέρα απο τη πλάκα, οταν δεν χωράει κλειδί, και εγώ το βγάζω με κατσαβίδι όπως είπε ο φίλος. Για το σφίξιμο, πάντα με το χέρι το έκανα και ποτέ δεν ειχα πρόβλημα ουτε διαροής, ούτε να καργάρω το σπείρωμα (ναι ξέρω οτι το σωστό είναι με ροπόκλειδο, αλλά πιασ'το αυγό και κούρευ' το... :rolleyes: )

stako
03/07/2007, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
τι χρώμα ειναι το runner και τι πινακιδα εχει? για να ξέρουμε δηλαδη, να κραταμε αποστάσεις :rotflmao:

πέρα απο τη πλάκα, οταν δεν χωράει κλειδί, και εγώ το βγάζω με κατσαβίδι όπως είπε ο φίλος. Για το σφίξιμο, πάντα με το χέρι το έκανα και ποτέ δεν ειχα πρόβλημα ουτε διαροής, ούτε να καργάρω το σπείρωμα (ναι ξέρω οτι το σωστό είναι με ροπόκλειδο, αλλά πιασ'το αυγό και κούρευ' το... :rolleyes: )

Γκρι με μια τεράστια μπαγκαζιέρα πίσω! :D :D :D

Το γαμώτο είναι ότι έχω δυναμόκλειδο (το χρησιμοποιώ για τα service του GSXR)..... Ας μην ήταν να το πουλήσω άμεσα και θα πήγαινα να βρω το κατάλληλο "παξιμάδι", θα κοιτούσα σε αυτόν που ήταν και στην φετινή έκθεση και έχει απίστευτη ποικιλία, αλλά για μια φορά δεν αξίζει τον κόπο...