PDA

View Full Version : Φλάντζες και καρυδόχαρτα !!



kiriakost
03/07/2007, 23:04
Επειδή βαρέθηκα να μου πιάνουν το οπίσθιο μου τμήμα , κάθε φορά που άνοιγε κάποιος ένα καπάκι από τον κινητήρα μου .

τώρα που έχω τις δυο πλαϊνές φλάντζες από τα καπάκια κινητήρα παρθένες , πήρα ένα κομμάτι καρυδόχαρτο σε όμοιο πάχος , και έβγαλα δυο αντίγραφα .
Απόλυτα επιτυχημένα, μπορώ να πω .. :)

όμως έχω μια απορία , οι φλάντζες απο την μαμά της , έχουν μια αίσθηση νάιλον- ελαστική.
Η δικές μου είναι πιο χαρτονένιες στην υφή λόγο υλικού .

Πρέπει να βάλω υποχρεωτικά φλαντζόκολλα , η να τις βάλω σκέτες ?

Θεωρητικά οι μαμά φλάντζες μπαίνουν σκέτες .

dirtbird
04/07/2007, 06:10
Tις 'μαμά' φλάντζες τις περνας με το χέρι γράσσο (το μελώδες της Silkolene, Denicol, Maxima κ.τ.λ.) ή έστω λαδάκι, ώστε όταν χρειαστεί να ξαναβγάλεις το καπάκι να μην έχουν κολλήσει πάνω.

Φυσικά, προσοχή για το αν και πόσο και πως θα βάλεις, εκεί που εμπλέκεται το σύστημα ψύξης.
Κοίτα και στο μάνιουαλ, πρέπει να το γράφει.
(και εγώ δεν το 'βγαλα από το μυαλό μου, το είχα διαβάσει στο μάνιουαλ του παλιού μου YΖ/WR πριν πολλά-πολλά χρόνια)

Για τις φτιαχτές, λογικά παίζει το ίδιο (κι εγώ στο παρελθόν σε κάποιες φτιαχτές είχα βάλει). αλλά γενικότερα θα σου σύστηνα να βάλεις τις original, και κράτα αυτές που έφτιαξες για ώρα ανάγκης.

Για την φλαντζόκολλα, θα έλεγα να μην χρησιμοποιήσεις, συνήθως μπαίνει εκεί όπου δεν βάζει φλάντζα ο κατασκευαστής, ή αν κατά το καθάρισμα έχεις 'ξυρίσει' (:a13: ) και λίγο από το καπάκι.
Επίσης, τη χρησιμοποιούν πολλοί μάστο(υ)ρες για να σιγουρευτούν ότι δεν θα έχουν διαρροές (γιατί δεν έχουν κάνει προεργασία της προκοπής) για.... καμμιά εβδομάδα.

Τσέκαρε το μάνιουαλ σου σε οποιαδήποτε περίπτωση.

kiriakost
04/07/2007, 12:08
Οκ ..

Στην περίπτωση μου έχω κάνει τέλεια προεργασία , και τα μάγουλα από τα καπάκια είναι απόλυτα καθαρά.

Οσο για την πρόταση σου να βάλω τις γνήσιες , και να κρατήσω τις άλλες , για το μέλλων .
Είναι συνετή πρόταση , και θα την ακολουθήσω .

τώρα, για μελώδες γράσο, με δυσκόλεψες λίγο , τέτοιο υλικό είχαν μέσα τα ρουλεμάν με πίρους του μοχλικού, και γάνιασα να το καθαρίσω. :lol:

Πάντως κατάλαβα το σκεπτικό σου , και θα πράξω ανάλογα , θα ξεφυλλίσω και το μάνιουαλ , απλά δεν το έκανα μέχρι και τώρα , διότι πίστευα οτι δεν θα περιέγραφε τέτοιου τύπου λεπτομέρειες.

dirtbird
04/07/2007, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
και γάνιασα να το καθαρίσω. :lol:


brake cleaner-πανάκι, brake cleaner-πανάκι,brake cleaner-πανάκι, κ.τ.λ.

kiriakost
04/07/2007, 14:30
:lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Οκ οκ το κατάλαβα ... :wave2: