PDA

View Full Version : Φωτογραφική μηχανή - γνώμες



ruyjin
04/07/2007, 10:14
Είπα φέτος μιας και ισως περισέψουν τιποτα χρηματα να επενδυσω σε φωτογραφικη.
Η επενδυση βεβαια ειναι σχετική και αναλογα με το budget που διαθετει κανεις.
Ξεκινησα με 250-300 ευρω να ψαχνω και εχω ανεβει στα 350-400

λεω να μην παρω compact αλλα τυπου SLR, κατηγοριας bridge.

Για οποιον γνωριζει κατι περισσοτετο απο μενα που εψαξα καποια πραγματα θα με διευκόλυνε αφανταστα αν μου εδινε μια πιο εμπειρη γνωμη.

Και για να μιλησω και λιγο συγκεκριμενα, οι μηχανες που ειδα ειναι οι εξης:

- codak Z712 απο plaisio 300€ (πιο οικονομικη και πρακτικη λυση)
- canon powershot s3 απο adorama.gr 310€
- olympus sp550 απο adorama.gr 365€
- sony dsc H7 απο pixmania.gr 342€

με αυτα που διαβασα και ειδα, χωρις να εχω καποια ιδιαιτερη γνωση κλεινω προς την SONY DSC H7

αλλα θα ηθελα μια αποψη απο οποιον ασχολειται και γνωριζει καλυτερα τις λειτουργιες μια ψηφιακης μηχανης

ευχαριστω εκ των προτερων

road spirit
04/07/2007, 10:22
απο τις 4 που δίνεις σαν επιλογή, προτείνω την canon.

Επίσης, εκτός των επιλογών σου, έχω μια ιδιαίτερη συμπάθεια προς τις fuji, και θα σου έλεγα να κοιτάξεις την s5700. Μπορεί να είναι κατά τι χαμηλότερων δυνατοτήτων απο τις παραπάνω, αλλά η τιμή της (την βρίσκεις με λιγότερα από 300) την κάνει εξαιρετική value for money μηχανή τύπου dslr-like.

Αν θες, ρίξε μια ματιά στο www.dpgr.gr εκεί μπορεί να πάρεις πιο εμπεριστατωμένες απόψεις από άτομα που ασχολούνται με την φωτό.

:wave2:

Nik0s
04/07/2007, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Αν θες, ρίξε μια ματιά στο www.dpgr.gr εκεί μπορεί να πάρεις πιο εμπεριστατωμένες απόψεις από άτομα που ασχολούνται με την φωτό.

:wave2:




+1000

εδώ το μόνο που θα καταφέρεις είναι τελικά να πάρεις 2 τελικά τιτανίου.... :lol:

kakofonixx
04/07/2007, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
+1000

εδώ το μόνο που θα καταφέρεις είναι τελικά να πάρεις 2 τελικά τιτανίου.... :lol:

Με ?350???
απο που?? θελω και γω! :lol: :lol:

Anyway, φιλε ruyjin ριξε μια ματια και στα παρακατω links...
Ειναι απο τα πιο αξιοπιστα sites για reviews ψηφιακων μηχανων :wave2:

http://www.dpreview.com/
http://www.steves-digicams.com/

Xapns
04/07/2007, 12:36
Τα sites που προτείνονται παραπάνω είναι τα καλύτερα και θα σε βοηθήσουν πολύ.

η Sony H7 είναι πολύ καλή μηχανή, έχει όμως σταματήσει η παραγωγή της και έχει αντικατασταθεί από τη Η9.

Καλό θα είναι να πάρεις οποιαδήποτε μηχανή αποφασίσεις από κατάστημα αντιπροσωπείας για να έχει 2ετή εγγύηση.

Το adorama έχει συνήθως τις καλύτερες τιμές, όμως κάνει δικές του εισαγωγές και δίνει 1 χρόνο εγγύηση, όπως και άλλα μαγαζιά.

Για το ύψος των χρημάτων που δίνεις δε χρειάζεται αν αγοράσεις από εξωτερικό (pixmania), οι διαφορές είναι μικρές πλέον στις τιμές.

meis
04/07/2007, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
[B]απο τις 4 που δίνεις σαν επιλογή, προτείνω την canon.

+1



Επίσης, εκτός των επιλογών σου, έχω μια ιδιαίτερη συμπάθεια προς τις fuji, και θα σου έλεγα να κοιτάξεις την s5700. Μπορεί να είναι κατά τι χαμηλότερων δυνατοτήτων απο τις παραπάνω, αλλά η τιμή της (την βρίσκεις με λιγότερα από 300) την κάνει εξαιρετική value for money μηχανή τύπου dslr-like.

+348,76 :p

Βεβαια δεν μας ειπες τι ακριβως ζητας απο την φωτογραφικη...Ζουμ, ευρυγωνιο,
μανιουαλ ρυθμισεις, καλο και φωτινο φακο, βαρος κτλ κτλ.....

kiriakost
04/07/2007, 13:17
Ως μέλος το DPGR.gr , θα πρότεινα Olympus .

Απο την άλλη το ταμείο σου , για αξιόλογες μηχανές είναι σχετικά μικρό .

Βεβαια , ολοι θα σε ρωτήσουν τι θέλεις να κάνεις με την μηχανή ?

Η ερώτηση δεν είναι χαζή , όπως μοιάζει στην αρχή .

Διοτι απο την στιγμή που έδωσα 1070? για να πάρω την δικιά μου , η ποιότητα της με ώθησε να μπω στα βαθιά νερά , και να μάθω σε βάθος κάποια πράγματα για την φωτογραφία , και ασχολουμαι πλέων σοβαρά με το θέμα , εδώ και τέσσερα χρόνια .

Βέβαια μια μηχανή στα 300-400 , προσφέρει αρκετά , σαν μια μηχανή της παρέας , αλλά δεν έχει δύναμη για να σε καλύψει , εαν αποφασίσεις να πας παραπέρα .

Τελος η μάρκα δεν παίζει γιγάντιο ρόλο στο θέμα ποιότητα εικόνας , ποιο σημαντικό αλλά και σπάνιο, είναι να πάρεις μια μηχανή που να θεωρείται ως μοντέλο έκπληξη .
Να είναι δηλαδή φορτωμένη με δυνατότητες και ποιότητα , αλλά να βρίσκεται στο κοστολόγιο των μηχανών για ιδιώτες .


Να το, το εργαλείο .. με τα έξτρα του :smokin: 4785 φωτογραφίες στο κοντέρ.

.


95369

afrotwin
04/07/2007, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
Είπα φέτος μιας και ισως περισέψουν τιποτα χρηματα να επενδυσω σε φωτογραφικη.
Η επενδυση βεβαια ειναι σχετική και αναλογα με το budget που διαθετει κανεις.
Ξεκινησα με 250-300 ευρω να ψαχνω και εχω ανεβει στα 350-400

λεω να μην παρω compact αλλα τυπου SLR, κατηγοριας bridge.

Για οποιον γνωριζει κατι περισσοτετο απο μενα που εψαξα καποια πραγματα θα με διευκόλυνε αφανταστα αν μου εδινε μια πιο εμπειρη γνωμη.

Και για να μιλησω και λιγο συγκεκριμενα, οι μηχανες που ειδα ειναι οι εξης:

- codak Z712 απο plaisio 300€ (πιο οικονομικη και πρακτικη λυση)
- canon powershot s3 απο adorama.gr 310€
- olympus sp550 απο adorama.gr 365€
- sony dsc H7 απο pixmania.gr 342€

με αυτα που διαβασα και ειδα, χωρις να εχω καποια ιδιαιτερη γνωση κλεινω προς την SONY DSC H7

αλλα θα ηθελα μια αποψη απο οποιον ασχολειται και γνωριζει καλυτερα τις λειτουργιες μια ψηφιακης μηχανης

ευχαριστω εκ των προτερων

kanenas fotografos den asxolite me mpourdes

ama 8es epagkelmatikes mixanes na sou poume
tora gia mprikia pare ena pou sou aresi ola sto idio isteroune....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kiriakost
04/07/2007, 13:22
Εαν θέλεις και κάτι παραπάνω , πας σε κάτι τέτοιο !! :lol: :lol:



.


95371

ruyjin
04/07/2007, 13:27
μολις ξεκιναω, οποτε δε χρειαζχεται για την ωρα να μπω στα βαθια,
αλλα θα ηθελα κατι καλυτερο απο μια απλη compact, για αυτο κινουμε σε ''bridge'' τυπου μηχανες.

η Canon εχει πεσει ως τιμη μιας και βγηκε η s5 αλλα με κολανε τα 6mp μιας και οι αλλες παιζουν στα 7 ή στα 8
η Sony ηταν στο μυαλο μου αλλα ακουσα οτι δεν εχει πολυ καλα reviews - εδω υπαρχει βεβαια κινδυνος να μπερδευτουμε, μιας και τα reviews πιθανως να γινονται απο ατομα που εχουν ασχοληθει παρα πολυ και κοιταζουν και τη λεπτομερια, πραγμα που σε μενα αυτη τη στιγμη ισως να μην ειναι απαραιτητο και απλα να με επηρεαζουν αρνητικα -
η Olympus ειναι πιο κοντα αυτη τη στιγμη

αν και μπηκε στο παιχνιδι και η Panasonic Z8 με 12χ οπτικο και 302 € απο pixmania για την οποια εχω ακουσει καλα, αλλα δε ξερω την Panasonic ως επιλογη για φωτογραφικες μηχανες

ψαχνω μια καλη μηχανη για να ξεκινησω με απλα λογια

ευχαιστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις και περιμενω κι αλλες για οποον εχει ορεξη για συζητηση επι του θεμετος, το οποιο οσο το ψαχνεις τοσο πιο πολυ μπαινεις στα βαθια
:D

ruyjin
04/07/2007, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
kanenas fotografos den asxolite me mpourdes

ama 8es epagkelmatikes mixanes na sou poume
tora gia mprikia pare ena pou sou aresi ola sto idio isteroune....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

αν θεωρεις μπουρδα αυτο που ψαχνω γιατι μπηκες στο κοπο να απαντησεις ????

και δε θελω να μου πεις τιποτα μιας και επαγγελματικη μηχανη δε ψαχνω

ruyjin
04/07/2007, 13:44
μολις ξεκιναω, οποτε δε χρειαζχεται για την ωρα να μπω στα βαθια,
αλλα θα ηθελα κατι καλυτερο απο μια απλη compact, για αυτο κινουμε σε ''bridge'' τυπου μηχανες.

η Canon εχει πεσει ως τιμη μιας και βγηκε η s5 αλλα με κολανε τα 6mp μιας και οι αλλες παιζουν στα 7 ή στα 8
η Sony ηταν στο μυαλο μου αλλα ακουσα οτι δεν εχει πολυ καλα reviews - εδω υπαρχει βεβαια κινδυνος να μπερδευτουμε, μιας και τα reviews πιθανως να γινονται απο ατομα που εχουν ασχοληθει παρα πολυ και κοιταζουν και τη λεπτομερια, πραγμα που σε μενα αυτη τη στιγμη ισως να μην ειναι απαραιτητο και απλα να με επηρεαζουν αρνητικα -
η Olympus ειναι πιο κοντα αυτη τη στιγμη

αν και μπηκε στο παιχνιδι και η Panasonic Z8 με 12χ οπτικο και 302 € απο pixmania για την οποια εχω ακουσει καλα, αλλα δε ξερω την Panasonic ως επιλογη για φωτογραφικες μηχανες

ψαχνω μια καλη μηχανη για να ξεκινησω με απλα λογια

ευχαιστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις και περιμενω κι αλλες για οποον εχει ορεξη για συζητηση επι του θεμετος, το οποιο οσο το ψαχνεις τοσο πιο πολυ μπαινεις στα βαθια
:D

latris mixanis
04/07/2007, 13:54
Να κινηθείς ανάμεσα σε canon και σε olympus.

Δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στα 6mpix με τα 7mpxi!

:wave2:

kiriakost
04/07/2007, 13:58
Στα βαθιά δεν θα μπω με κάποιον που δεν φοράει τουλάχιστον βατραχοπέδιλα .

Αυτο που θα πω είναι να μην επηρεαστείς από το μέγεθος του αισθητήρα στην τελική σου επιλογή.

Υπάρχει, ένας και μόνος σοβαρός, συσχετισμός , μέγεθος αισθητήρα προς μέγεθος εκτύπωσης.

Απο την στιγμή που τα 2.1ΜPixels κατάφεραν να γεμίσουν με ικανοποιητική ποιότητα μια σελίδα Α4, τα διπλάσια από τα 2.1ΜPixels, προσφέρουν κορεσμό , και πάνω από τα 5MP Μιλάμε για εκτυπώσεις Α3 ή αφίσας .

Ενω η προσγείωση έρχεται οταν μιλήσουμε για ανάλυση εικόνων για χρήση ίντερνετ, όπου η ανάλυση 640χ480 , είναι η προτεινόμενη .

Αποτέλεσμα , μια εικόνα υψηλής ανάλυσης , όταν μικρύνει για να γίνει 640χ480, εχει χάσει ολη την δύναμη της , έτσι είναι πολύ δύσκολο να πει κάποιος εαν τραβήχτηκε από σοβαρή μηχανή η από κουβαδάκι .

Τελος για να δεις πραγματικά την ποιότητα μια ψηφιακής φωτογραφίας , θα πρέπει η οθόνη σου να μπορεί να δουλέψει στην ανάλυση που τραβήχτηκε η φωτογραφία .

Στην περίπτωση μου έχω οριοθετήσει ως ανάλυση εργασίας τα 1600χ1200 , και όλα τα περιφερειακά του υπολογιστή μου , καλύπτουν αυτήν την προδιαγραφή - οθόνη - σκάνερ - ψηφιακή μηχανή .

Δεν έχω απαιτήσεις για περισσότερη ανάλυση , όποιος έχει ,
παίρνει και τα κατάλληλα μηχανήματα. ;)


.


95382

OldMan
04/07/2007, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
εχει χάσει ολη την δύναμη της
Καινούρια μονάδα μέτρησης ??? :confused:



Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
έτσι είναι πολύ δύσκολο να πει κάποιος εαν τραβήχτηκε από σοβαρή μηχανή η από κουβαδάκι .
Μπορείς να κάνεις attached ότι τραβήχτηκε από σουπερντούπερ γαμάουα μηχανή για να μην νομίζει ο κόσμος ότι έχεις κουβαδάκι !!!




Υ.Γ.
Η μαλακία είναι βράχος απροσπέλαστος !!
(ακόμη και με trial ...) :sad:

ruyjin
04/07/2007, 14:07
για την Sony DSC H7 που αν και αντικατασταθηκε απο την Η9 ειναι σχετικα καινουρια, ξερετε κατι?

καποια reviews λένε για προβλημα σε νυχτερινες ληψεις και καποια αλλα το αντιθετο

:confused:

γενικα λένε οτι δεν εντυπωσιασε ...........????

dodos_1
04/07/2007, 14:16
εγω προτεινω την olympus μ725sw.εχει αναλυση 7.1,ειναι αδιαβροχη μεχρι 5 μετρα,και αντεχει πτωσεις μεχρι 1,5 μετρο υψος.εγω την εχω και ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος.


95391

kiriakost
04/07/2007, 14:19
Εαν τα Αγγλικά σου είναι καλά , εδώ θα πάρεις πληροφορίες .

http://forums.dpreview.com/forums/forum.asp?forum=1009

http://forums.clubsnap.org/forumdisplay.php?f=62

ruyjin
04/07/2007, 14:41
ευχαριστω πολυ παιδες

οσο πιο πολλα διαβαζεις τοσο μπερδευεσαι

:D :wave2:

Tropeas
04/07/2007, 16:27
Εγώ θα σου πρότεινα compact με όλες τις δυνατότητες της SLR την
Canon Powershot A640... πλέον απο Καταρέλο και σε πολύ καλή τιμή...
μεγάλα της ατού:
περιστρεφώμενο LCD (τρομερό feature, αν το συνηθισεις δεν μπορείς χωρίς αυτό...)
και φυσικά έξτρα (μικρή επιλογή αλλά υπάρχει) φακοί... (fisheye Και λοιπά...)

ΜΟΖΑΡΤ
04/07/2007, 19:44
παρε kodak.τιμια για τα λεφτα της,καλη ποιοτητα,μακραν το καλυτερο service.
σναιντερ φακο,12x zoom

bsari
04/07/2007, 19:44
fuji kai canon η πρωτη ειναι αψογη σε τιμη αποδοση και μπορει να συγκριθει μονο με αρκετα ακριβωτερεσ, η αληθεια ειναι στην ερευνα που ειχα κανει προσφατωσ για αντιστοιχα μοντελα η canon ηταν η καλυτερη ομωσ παραδοξωσ ακολουθουσε η fuji και οχι καποια απο τη σ ΜΕΓΑΛΕΣ(FYJI-OLYMPYS ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΠΑΡΕ ΤΗΝ 9600);)

gixxerpap
04/07/2007, 20:00
ρε λεωνιδα, να του δειξω τη δικη μου να παθει πλακα????:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

postman
04/07/2007, 20:12
ΕΧΩ ΜΙΑ SONY DSC-R1 10MP ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΛΟΓΟ ΚΑΤΟΧΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ SLR . ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΜΕΝΗ .ΑΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ,ΣΤΕΙΛΕ Π.Μ. .ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΘΑ ΤΗΝ ΒΡΟΥΜΕ .

kiriakost
05/07/2007, 00:10
Ψηφιακή χωρίς εγγύηση είναι ψόφιο ψάρι !!

Ενας καλός λόγος για Olympus, είναι τα τρία χρόνια εγγύηση από την Ελληνική αντιπροσωπεία .

Και το ταχύτατο service βέβαια !! αποστολή παραλαβή ..

ruyjin
05/07/2007, 12:06
ξερει καποιος σιγουρα αν η Olympus SP550 εχει USB 2.0 'η όχι ?
γιατι στο pixmania αναφερει ότι έχει, ενω σε ενα review λέει ότι δεν έχει

:confused:





------------------------------------

τι γνωμη εχετε για την Panasonic FZ8?
καταπληκτικη τιμη απο pixmania στα 308€, αλλα με αρνητικο ότι δεν εχει USB 2.0

για την Sony DSC H7 δεν εχω βρει review παντως, ισως επειδη οι περισσοτεροι να προτημησαν την H9 που δεν εχει μεγαλη διαφορα στην τιμη


-------------------------------------

Sotirios
05/07/2007, 13:25
Φίλε μου δεν νομίζω να λέγονται slr αυτές οι μηχανές που θές αλλά τελος πάντων.
Αν δεν θες να κανεις εκτυπώσεις μεγαλύτερες 25*38 εκατοστά δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα με τα 6mp, οπότε να μην σε απασχολεί αν μια είναι 6 η άλλη 7 τι γιάννης τι γιαννάκης.
Τα site που σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω θα σε διαφωτίσουναρκετά αλλά την άπόφαση εσύ θα την πάρεις, δεν θα σου πουν πάρε αυτή γιατί είναι η καλύτερη. Σκέψου και τις φθηνές κανονικές slr nikon d40 d50 cannon 400?? σου δίνουν περισσότερες δυνατότητες. Ψάξε το λίγο ακόμη και μην αγχώνεσαι αν ασχοληθείς λίγο θα τις μάθεις, δεν είναι κάτι το τρομερό.

gcrook
05/07/2007, 14:10
Τι εχει να πει κανεις για τις fuji σχετικα με τα λεγομενα του ταξιδευτη;
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=37556&perpage=15&highlight=fujifilm&pagenumber=3
Απο 3η σελιδα και μετα.

kiriakost
05/07/2007, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Τι εχει να πει κανεις για τις fuji σχετικα με τα λεγομενα του ταξιδευτη;


Εχω να πω ότι σε γενικές γραμμές , μια και μόνο λειτουργία , δεν είναι σε θέση να βαφτίσει το πακέτο ως καλό .

Σε πολύ πιο γενικές γραμμές θα πω οτι ακόμα και ο πιο χαζός , γνωρίζει οτι για παράδειγμα η Olympus φημίζεται για το ότι τα περισσότερα, καλά της μοντέλα , αποδίδουν σωστά , χωρίς να υπερχρωματίζουν , τα φυσικά χρώματα .

Σε ακόμα πιο πολύ γενικές γραμμές θα λέγαμε , οτι και η κατασκευαστική εργονομία , και το πρόγραμμα λειτουργίας - λειτουργιών, μιας μηχανής μπορεί να αποτελέσει αιτία πολέμου.

Παράδειγμα : εάν δουλέψεις μια Olympus για έξη μήνες , και έπειτα πιάσεις μια Nikon , τότε θα βγάλεις σωστή φωτογραφία σε δυο μήνες από τώρα .

Και για να ολοκληρώσω το σκεπτικό μου , συμφωνώ απόλυτα , με τα άλλα δυο-τρία μέλη , που είπαν οτι στην χαμηλή , οικονομικά κατηγορία , δεν μπορούμε να ψάχνουμε θησαυρούς .



Και για να ευλογήσω λίγο τα γένια μου , η μηχανή μου , ως μοντέλο είναι θρύλος , και για αυτό έβαλα φωτογραφίες , για να δω εαν υπάρχουν γνώστες , που θα την αναγνώριζαν .

Στα 2 MP και φορτωμένη με ολα τα καλούδια , έβγαλε πεντακάθαρη και σωστή φωτογραφία , από την ώρα που βγήκε απο το κουτί της, μέχρι και σήμερα .

Ετυχε εκείνων τον καιρό η Olympus να τα έχει λιγάκι χαμένα ,
με τις κατηγορίες των προϊόντων της , και έβαλε σε μοντέλο ευρείας κατανάλωσης ,
τεχνολογία αιχμής .

Αποτέλεσμα , δεν πούλησε η μηχανή καθόλου στην αρχή ,
έπειτα ακολούθησε γενναία πτώση τιμής ,
και τέλος ,
γέλασε το χειλάκι του κάθε πικραμένου .. :lol: :lol: :rotflmao:

.

ΜΟΖΑΡΤ
05/07/2007, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
ξερει καποιος σιγουρα αν η Olympus SP550 εχει USB 2.0 'η όχι ?
γιατι στο pixmania αναφερει ότι έχει, ενω σε ενα review λέει ότι δεν έχει

:confused:





------------------------------------

τι γνωμη εχετε για την Panasonic FZ8?
καταπληκτικη τιμη απο pixmania στα 308€, αλλα με αρνητικο ότι δεν εχει USB 2.0

για την Sony DSC H7 δεν εχω βρει review παντως, ισως επειδη οι περισσοτεροι να προτημησαν την H9 που δεν εχει μεγαλη διαφορα στην τιμη


-------------------------------------
καλα στο usb 2 κωλησες.παρε ενα card reader και τελιωσε η δουλεια

Sotirios
06/07/2007, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos_1
εγω προτεινω την olympus μ725sw.εχει αναλυση 7.1,ειναι αδιαβροχη μεχρι 5 μετρα,και αντεχει πτωσεις μεχρι 1,5 μετρο υψος.εγω την εχω και ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος.

Αν είναι με εγγύηση αδιάβροχη εως 5 μέτρα είναι πολύ σημαντικό. Η υποβρύχια φωτογραφία είναι ένας φανταστικός κόσμος και με αναπνευστήρα και μακροβούτι μπορείς να βγάλεις πολύ ενδιαφέροντα πράγματα.

dodos_1
06/07/2007, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotirios
Αν είναι με εγγύηση αδιάβροχη εως 5 μέτρα είναι πολύ σημαντικό. Η υποβρύχια φωτογραφία είναι ένας φανταστικός κόσμος και με αναπνευστήρα και μακροβούτι μπορείς να βγάλεις πολύ ενδιαφέροντα πράγματα.


φιλε μου την δοκιμασα κατω απο το νερο και δουλευει αψογα!δεν χρειαζεται θηκη για να την βαλεις στο νερο και αν για καποιο λογο σου παρει νερα εχεις αμεση αντικατασταση απο την αντιπροσωπεια.

kiriakost
06/07/2007, 16:00
με εγγύηση αδιάβροχη εως 5 μέτρα

Στα έξη μέτρα χάνεις την εγγύηση !! Πρόσεχεεεε :lol: :lol:

ΙΠΠΕΑΣ
16/07/2007, 19:02
Περι ορέξεως Κολοκυθόπιτα βεβαίως βεβαίως,

αλλά δεν βλέπω το λόγο να πάρει κάποιος υποβρύχια φωτογραφική μηχανή για να βγάλει 5-10 θαλασσινές φωτογραφίες με κάποιον άνθρωπο να κάνει μακροβούτια ή να τραβήξει καμία χειλού ή καμία πέρκα στα βραχάκια που έχει στα ρηχά(2-3 μέτρα). Αυτό άλλωστε μπορεί να το κάνει κάποιος με υποβρύχιες μηχανές μίας χρήσης.
Τέλοσπάντων, θεωρώ ότι κάθε εργαλείο που αγοράζουμε πρέπει να είναι φτιαγμένο για τη δουλειά που το θέλουμε και όχι να κάνει λίγο απ' όλα.

kiriakost
16/07/2007, 22:11
Εγω προτείνω , άμα είναι για πέρκες - βραχάκια - η χιόνια , μια φτηνή μηχανή με φιλμ .
Λιγότερο άγχος , και εάν κάνει μπάνιο η μηχανή , δεν χάλασε και ο κόσμος .

Στην ψηφιακή μηχανή , πρέπει να κάνεις συνέχεια τον Body guard !! διαφορετικά στην άρπαξαν στο φτερό .