PDA

View Full Version : help! ...περιεργος θορυβος κατα την αποσυμπλεξη



low__rider
04/07/2007, 10:40
Λοιπον εχω το 650αρι εδω και 5 μηνες και εχω κανει 8,000χμ ...και αυτο αρχισε να μου το κανει τωρα τελευταια... στην 1η και στην 2η ταχυτητα...και εξηγουμαι. Οταν απο νεκρα βαλω 1η και αφηνω σιγα σιγα συμπλεκτη και το μηχανακι αρχιζει να τσουλαει ακουω ενα τακ απο το κατω μερος της μηχανης...και μερικες φορες το ιδιο ακουω και στην αλλαγη της δευτερας...ειναι φυσιολογικο αυτο? η να αρχισω να το ψαχνω σε μαστορες?



...και κατι αλλο στις αρχες μια φορα μου ειχε πεσει απο το σταντ...υπαρχει περιπτωση να εχει παρει αυτο που λεμε τιμονι? ...δεν μου εχει παρουσιασει κατι ουτε τραβαει αριστερα και δεξια...απλα μου εχει μπει μια υποψια. υπαρχει καποιος τροπος να το διαπιστωσω?

platoni
04/07/2007, 13:15
και εγώ το έχω προσέξει αυτό το "ταπ" το οποίο το νιώθω στα πρώτα 0 - 2 μέτρα κατά την εκκίνηση, με την πρώτη από νεκρό. Είμαι στα 7.500 αλλά το βλέπω εδώ και καιρό. :confused:

K0K0$
04/07/2007, 15:11
Για ριξτε μια ματια στις αλυσιδες σας... Μηπως θελουν λιγο μαζεμα

low__rider
04/07/2007, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από K0K0$
Για ριξτε μια ματια στις αλυσιδες σας... Μηπως θελουν λιγο μαζεμα


όχι δεν νομίζω να είναι από την αλυσίδα...πρόσφατα μάλιστα έκανα service οπότε έχει γίνει το ανάλογο τέντωμα

zeremefico
04/07/2007, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από low__rider
όχι δεν νομίζω να είναι από την αλυσίδα...πρόσφατα μάλιστα έκανα service οπότε έχει γίνει το ανάλογο τέντωμα
Με αυτό το πλευρό να κοιμάσαι...
Πρόσεχε εσύ την καλή σου και μην περιμένεις απο τους άλλους.:nono:

Tsakalaki
04/07/2007, 17:41
Μήπως είσαι λίγο άγαρμπος με τις αλλαγές και τα γραναζάκια και γι' αυτό διαμαρτύρεται;;;;; στο λέω γιατί μερικές φορές είμαι εγώ άγαρμπος και σε κατι ανεβοκατεβάσματα μου τη λέει το κυβώτιο....

miraze
04/07/2007, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από low__rider
Λοιπον εχω το 650αρι εδω και 5 μηνες και εχω κανει 8,000χμ ...και αυτο αρχισε να μου το κανει τωρα τελευταια... στην 1η και στην 2η ταχυτητα...και εξηγουμαι. Οταν απο νεκρα βαλω 1η και αφηνω σιγα σιγα συμπλεκτη και το μηχανακι αρχιζει να τσουλαει ακουω ενα τακ απο το κατω μερος της μηχανης...και μερικες φορες το ιδιο ακουω και στην αλλαγη της δευτερας...ειναι φυσιολογικο αυτο? η να αρχισω να το ψαχνω σε μαστορες?



...και κατι αλλο στις αρχες μια φορα μου ειχε πεσει απο το σταντ...υπαρχει περιπτωση να εχει παρει αυτο που λεμε τιμονι? ...δεν μου εχει παρουσιασει κατι ουτε τραβαει αριστερα και δεξια...απλα μου εχει μπει μια υποψια. υπαρχει καποιος τροπος να το διαπιστωσω?

Είναι σίγουρο από την αλυσίδα.

Τί και αν έκανες service, μή νομίζεις ότι ο κάθε μηχανικός θα την κοιτάξει.

Σίγουρα δεν είναι είσαι για αλλαγή στα 8000χλμ αλλά ένα τεντωματάκι μάλλον είναι η λύση.

:wave2:

Respect
04/07/2007, 18:01
Άντε.. για δες τη και πες μας.. μπας και βγάλουμε άκρη τι του φταίει. :o

low__rider
04/07/2007, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tsakalaki
Μήπως είσαι λίγο άγαρμπος με τις αλλαγές και τα γραναζάκια και γι' αυτό διαμαρτύρεται;;;;; στο λέω γιατί μερικές φορές είμαι εγώ άγαρμπος και σε κατι ανεβοκατεβάσματα μου τη λέει το κυβώτιο....


Κοίτα νομίζω δεν έχει να κάνει με το αν είσαι άγαρμπος ή όχι ...εγώ μάλλον έχω καταλήξει ότι είναι με τις ώρες της ,εντάξει όταν την πηγαίνω τέζα λογικο ειναι κάποιες φόρες να διαμαρτύρεται, αλλά όταν πηγαίνω κανονικά πάντα με τον ίδιο τρόπο αλλάζω τις ταχύτητες και αλλες φορές μπαίνουν αέρα (τις περισσότερες) και άλλες μου κάνει κάτι γκρραπ και γκρρουπ...τι να πω δεν ξερω :sick: :confused: ...τεσπα μάλλον θα πάω αύριο στον μηχανικό να δω τι θα μου πει...

low__rider
05/07/2007, 14:30
Τελικά παίδες δίκιο είχατε η αλυσίδα ήθελε τέντωμα ,τωρα δεν ακούγεται τίποτα!:D

...ανάθεμα το service που μου είχαν κάνει πριν ένα μήνα και τους είχα σκάσει και 130 ευρώ όπου τα 90 ήταν για εργάσια:bigcry: ...τα 90 του μ@λ@κα ήταν αλλά τελοσπάντων:evil:

Nik0s
05/07/2007, 14:46
:a24: :smilea:

miraze
05/07/2007, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από low__rider
Τελικά παίδες δίκιο είχατε η αλυσίδα ήθελε τέντωμα ,τωρα δεν ακούγεται τίποτα!:D

...ανάθεμα το service που μου είχαν κάνει πριν ένα μήνα και τους είχα σκάσει και 130 ευρώ όπου τα 90 ήταν για εργάσια:bigcry: ...τα 90 του μ@λ@κα ήταν αλλά τελοσπάντων:evil:

90? εργατικά :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Φίλε με συγχωρείς αλλά αν δεν σου εφτιαξε τίποτα πλήρωσες αδικαιολόγητα πολλά.

low__rider
05/07/2007, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από miraze
90? εργατικά :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Φίλε με συγχωρείς αλλά αν δεν σου εφτιαξε τίποτα πλήρωσες αδικαιολόγητα πολλά.


Για να μην τα ξαναλέω τα είχα γράψει στο κοστολόγιο service v-strom εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11335&perpage=15&pagenumber=7)
...με λιγα λόγια δεν μου είχαν κάνει τιποτα! ...απλά τα πλήρωσα κερατιάτικα και απλα δεν θα ξαναπατήσω πότε εκεί!:smokin: