PDA

View Full Version : χρεωση κουβερ στα εστιατορια...



Nostra
04/07/2007, 11:17
urban myth ή ισχύει?



ΚΕ.Π.ΚΑ. - Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών
Τσιμισκή 54 – 54623 – Θεσσαλονίκη – Τηλ.: 2310233333 – 2310269449 – Fax: 2310242211
Κέντρο Εξυπηρέτησης Καταναλωτών: 801-11-17200
consumers@kepka.org - http://www.kepka.org

Αριθμ. Πρωτ: 939
Θεσσαλονίκη, 27 Ιουνίου 2007

Δελτίο Τύπου


Κουβέρ και … Πονηριές

«Πήγαμε να φάμε, σε κεντρικό εστιατόριο. Όταν ήρθε ο λογαριασμός, πρόσεξα ότι μου είχαν χρεώσει κουβέρ. Διαμαρτυρήθηκα και μου το αφαίρεσαν, από το λογαριασμό».

«Στο λογαριασμό, μου χρέωσαν ψωμί, που δεν είχα παραγγείλει. Όταν διαμαρτυρήθηκα, μου απάντησαν ότι το ψωμί αντικατέστησε το κουβέρ και η χρέωσή του είναι πολιτική της επιχείρησης».

Είναι καταγγελίες, που δεχόμαστε, τις τελευταίες μέρες, όλο και συχνότερα, στο ΚΕ.Π.ΚΑ. Για το λόγο αυτό, ενημερώνουμε τους Καταναλωτές:

• Σύμφωνα με την 1/7.5.2007 αγορανομική διάταξη, που ισχύει, από τις 24 Μαΐου 2007, τα κέντρα και τα καταστήματα εστίασης, αναψυχής, ψυχαγωγίας και διασκέδασης δεν επιτρέπεται να χρεώνουν, στην πελατεία τους, το λεγόμενο ΚΟΥΒΕΡ (σερβίτσια, μαχαιροπήρουνα, πετσέτες, οδοντογλυφίδες κ.λπ.).
• Σύμφωνα με τις αγορανομικές διατάξεις, για τα καταστήματα εστίασης, όλα τα προσφερόμενα είδη (ψωμί, ψωμί με βούτυρο, ψωμί με πατέ ελιάς, εμφιαλωμένο νερό, που πολλές φορές, το τελευταίο χρονικό διάστημα, από τη στιγμή, που καταργήθηκε το κουβέρ, χρεώνονται, αντί του κουβέρ) αναγράφονται, υποχρεωτικά, στους τιμοκαταλόγους, με τις αντίστοιχες τιμές τους. Ο πελάτης μπορεί να τα παραγγείλει, όπως όλα τα υπόλοιπα είδη. Κατά συνέπεια, οποιαδήποτε ενέργεια του καταστηματάρχη να χρεώσει είδη, όπως ψωμί, ψωμί με βούτυρο, εμφιαλωμένο νερό κ.λπ., που ο πελάτης δεν έχει παραγγείλει, αποτελεί παράβαση της νομοθεσίας.

Το ΚΕ.Π.ΚΑ. καλεί τους Καταναλωτές να ελέγχουν τους λογαριασμούς τους και να αρνούνται να πληρώσουν κουβέρ ή «μεταλλαγμένο» κουβέρ.

Για καταγγελίες ή περισσότερες πληροφορίες, ας απευθυνθούμε στο ΚΕ.Π.ΚΑ., τηλ. 2310-233333, ώρες 09:00 – 14:30, για τα μέλη και 12:30 – 14:30, για τα μη μέλη.



Το ΚΕ.Π.ΚΑ. είναι ανεξάρτητη, μη κερδοσκοπική, μη πολιτική ένωση Καταναλωτών. Ιδρύθηκε το 1982, είναι μέλος της Consumers’ International (CI), της Ευρωπαϊκής Οργάνωσης Καταναλωτών (BEUC), της Ομοσπονδίας Ενώσεων Καταναλωτών Ελλάδας (Ο.Ε.Κ.Ε.) και εκπροσωπεί τους Έλληνες Καταναλωτές, σε διάφορα ελληνικά, ευρωπαϊκά και διεθνή όργανα και επιτροπές. Εκδίδει το μηνιαίο περιοδικό «Καταναλωτικά Βήματα».



μου ηρθε με e-mail...

:wave2:

Λεωνίδας
04/07/2007, 11:18
το 'χω δει και αλλού
εφημερίδα νομίζω

δηλαδή αν πάει κανείς alximistis (τυχαίο παράδειγμα) και πάρει 4 χωριάτικες και 8 καρβέλια ψωμί, το ψωμί ΔΕ θα το χρεώσουν :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

lilipoua
04/07/2007, 11:19
είχα δεί και κάποιο σχετικό ρεπορταζ στις ειδήσεις (όχι του Star!)

Νομίζω πως ισχύει πλέον κανονικά!!

Nik0s
04/07/2007, 11:19
Ισχύει.

Το κουβέρ είναι πλέον προαιρετικό και μπορείς αν στο φέρουν αυτοβούλως, να στο στείλεις πίσω.

Λεωνίδας
04/07/2007, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Το κουβέρ είναι πλέον προαιρετικό γμτ νόμιζα ότι κατάργησαν μόνο τη χρέωσή του :sad: :sad: :sad:

EVI
04/07/2007, 11:21
αυτο μας πειραξε? (οχι οτι δεν ειναι νεα θεμα βεβαιως)

οτι στην αθηνα γενικος ΟΛΑ ειναι πανακριβα σε σχεση με την υπολοιπη ελλαδα? (και καποια νησια σε σεζον αιχμης.) :sad: :sad:

Λεωνίδας
04/07/2007, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
αυτο μας πειραξε? (οχι οτι δεν ειναι νεα θεμα βεβαιως)

οτι στην αθηνα γενικος ΟΛΑ ειναι πανακριβα σε σχεση με την υπολοιπη ελλαδα? (και καποια νησια σε σεζον αιχμης.) :sad: :sad: γιατί καθόμαστε τότε; :rolleyes:

Nik0s
04/07/2007, 11:25
Δεν ξέρω αν θυμάστε τη φασαρία που είχε γίνει με τις χρεώσεις των καφέδων, νερών κτλ στα κυλικεία των πλοίων...

Πηγαίντε και πάρτε ένα φραπέ, θα το πληρώσετε γύρω στα 3 ευρώ και μετά δείτε την απόδειξη..

Θα λέει 99% Καφές Μεγάλος ή Large ή Διπλός..... εγγυημένα πράγματα, εκατομμύρια τρόποι για να συνεχίσουν την αισχροκέρδια.....

EVI
04/07/2007, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
γιατί καθόμαστε τότε; :rolleyes:

γιατι δε μπορουμε να παμε αλλου?

δεν εχω χωριο
δεν εχω αλλου συγγενεις
δεν εχω δουλεια-σπιτι

ολα ειναι εδω.

ειμαι απο τις περιπτωσεις.

Λεωνίδας
04/07/2007, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
γιατι δε μπορουμε να παμε αλλου?

δεν εχω χωριο
δεν εχω αλλου συγγενεις
δεν εχω δουλεια-σπιτι

ολα ειναι εδω.

ειμαι απο τις περιπτωσεις. :sad: :sad: :sad: κρίμα

ο άλλος ο ομορφάντρας δεν έχει σόι πουθενά :confused: :lol: :lol:

εγώ πάντως σκέφτομαι πολύ σοβαρά να την πουλεύω σιγά σιγά :look: αλλά όσο είμαι εδώ δεν παραπονιέμαι, επιλογή μου

EVI
04/07/2007, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
:sad: :sad: :sad: κρίμα

ο άλλος ο ομορφάντρας δεν έχει σόι πουθενά :confused: :lol: :lol:

εγώ πάντως σκέφτομαι πολύ σοβαρά να την πουλεύω σιγά σιγά :look: αλλά όσο είμαι εδώ δεν παραπονιέμαι, επιλογή μου

πουθενα λεμε!

αμα μπορεις καντην

αλλα ασε μας να παραπονιομαστε

μονο αυτο μας μενει :rotflmao: :beer:

zephyr1
04/07/2007, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας

δηλαδή αν πάει κανείς alximistis (τυχαίο παράδειγμα) και πάρει 4 χωριάτικες και 8 καρβελια ψωμί, το ψωμί ΔΕ θα το χρεώσουν :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

:lol: :rotflmao: :bawl:

zephyr1
04/07/2007, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
urban myth ή ισχύει?


Ισχυει, ηδη εχω αλλαξει το τμημα στης ταμιακες καποιων.

nikos force
04/07/2007, 12:10
ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ...για πηγαινετε στα περισσοτερα κυλεικια των σχολειων...αμιτα μικρη που το περιπτερι την πουλαει 0.80 οι κυριοι την χρεωνουν 1ευρω σε 7χρονα και 8χρονα...ΑΜΑΤΑ με αναγραφομενη τι πωλησης 0.5 την χρεωνουν 0.70 ...του κλεψαντος κοινως παντου...

jasondakar
04/07/2007, 12:15
Γι΄αυτο παιρνεις απο το περιπτερο φαγοσημα καφε στιγμιαιο τσιγαρα και ενα 1,5 λιτρο νερο που να εχει γινει παγος απο το σπιτι και παμε ταξιδακι. αα α α α αα και ενα ταβλι sorry το ξεχασα.

sotpag
04/07/2007, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
γιατί καθόμαστε τότε; :rolleyes:



ελα ντε


ξερεις τι ειναι σε 10 λεπτα να εισαι στη θαλασσα:rotflmao:


ασε τα υπολοιπα.....;)

el_hymador
04/07/2007, 17:36
Γινεται να παραγγειλεις μονο κουβερ;

να παει μια παρεα τεσαρων ατομων και να παρει ψωμι, μαχαιροπιρουνα και χαρτοποετσετες...κουβερ αυτοι; χουνερ εμεις....

Ζεύκας
05/07/2007, 03:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Γινεται να παραγγειλεις μονο κουβερ;

να παει μια παρεα τεσαρων ατομων και να παρει ψωμι, μαχαιροπιρουνα και χαρτοποετσετες...κουβερ αυτοι; χουνερ εμεις....

:dizzy: