PDA

View Full Version : Μετά τη Μαλάκο, η Επιδιόρθωση



MikeG
04/07/2007, 15:26
Μετά τη στούκα (http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=13) πρέπει να το φτιάξω το παπί για να κινούμαι μέσα στη πόλη. Άρχισε το ξεβίδωμα ώσπου βρέθηκε η ζημιά. Άντε τώρα να δούμε πως θα τη φτιάξουμε. By the way,το παπί είναι KAZER του 2002.
Λοιπόν από ότι έχω δεί μέχρι τώρα έχει στραβώσει η μια μπουκάλα (δεξιά,όπως κοιτάμε το μηχανάκι από μπροστά) μαζί με τη βάση της. Η βάση από ότι είδα είναι ενιαία πιάνοντας & τις δύο μπουκάλες μαζί. Τώρα τη στραβωμένη μπουκάλα μπορώ να την ισιώσω, το άλλο μάλλον χλωμό. Αυτό που δε μπορώ όμως να βρω είναι από που ξεβιδώνει η βάση. Έιναι προέκταση του τιμονιού & από ότι βλέπω πάει στην εσωτερική μεριά του σωλήνα του τιμονιού. Πως σκατά θα τη βγάλω?
Αργότερα θα βάλω & μερικές φωτογραφίες. Επίσης γνωρίζει κανείς αν πουλιέται αυτό σαν ανταλλακτικό ή πρέπει να αλλάξω όλο το σωλήνα του τιμονιού μέχρι κάτω. Βέβαια αν καταφέρω να το βγάλω ίσως το φέρω πάλι στα ίσα του..
Γαμώ τις μαλ****ες!!




:a29: :a29: :a018: :a52:

MikeG
04/07/2007, 15:47
Pic1
Αυτό το μαύρο είναι αυτό που αναφέρομαι ως βάση


95411

MikeG
04/07/2007, 15:48
Pic2
Εδώ σε γενικότερη εικόνα. Έχει πάρει από τη πλευρά που λείπει το καλάμι.
Πως το βγάζουμε πάνω από τη μηχανάκι?


95412

MikeG
04/07/2007, 15:50
Pic3
Το στραβό καλάμι


95413

MikeG
04/07/2007, 15:55
Pic4
Αυτό εδώ θέλω να βγάλω...Λοιπόν?Υπάρχει σαν ανταλλακτικό..?Πως θα το βγάλω?

(Σα χαζός νιώθω):D :D


95414

OldMan
04/07/2007, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Έχει πάρει από τη πλευρά που λείπει το καλάμι.
Σίγουρα λείπει το καλάμι ???

(μήπως είναι μονόμπρατσο το Κα-ζε-άρ) ?? :confused:

MikeG
04/07/2007, 18:25
Άστα!Κώλο τα έκανα.Έβγαλα τα τιμόνια, τα πάντα.Ανάθεμα & αν ξέρω να τα ξανασυνδέσω.Σίγουρα θα περισσέψουν βίδες.Παίχτηκε μαλακία και με τα ρουλεμάν του τιμονιού. Καλά αυτά έτσι χύμα είναι (τα κάτω) να δω πως θα τα ξαναβάλω.
Πουλιούνται ξεχωριστά μπουκάλες ή πάω για αντικατάσταση του όλου συστήματος?

:wave2:

gcrook
04/07/2007, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Άστα!Κώλο τα έκανα.Έβγαλα τα τιμόνια, τα πάντα.Ανάθεμα & αν ξέρω να τα ξανασυνδέσω.Σίγουρα θα περισσέψουν βίδες.Παίχτηκε μαλακία και με τα ρουλεμάν του τιμονιού. Καλά αυτά έτσι χύμα είναι (τα κάτω) να δω πως θα τα ξαναβάλω.
Πουλιούνται ξεχωριστά μπουκάλες ή πάω για αντικατάσταση του όλου συστήματος?

:wave2:

Στο παπι αμα σου βγει η μπουκαλα πανω απο 50 ευρω, (μην σου πω καμια κατοσταρα) ,πηγαινε τα σε εναν καλιμπρα να στο φερει με κανα 20αρικο το πολυ και μην το πολυσκεφτεσαι.

MikeG
04/07/2007, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Στο παπι αμα σου βγει η μπουκαλα πανω απο 50 ευρω, (μην σου πω καμια κατοσταρα) ,πηγαινε τα σε εναν καλιμπρα να στο φερει με κανα 20αρικο το πολυ και μην το πολυσκεφτεσαι.

Καλή σκέψη, αν & τους έριξα κάτι χτύπους με ένα σφυρί που δε ξέρω άμα είναι οκ τώρα.... :bigcry: :bigcry:

SPORAKIAS
04/07/2007, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Καλή σκέψη, αν & τους έριξα κάτι χτύπους με ένα σφυρί που δε ξέρω άμα είναι οκ τώρα.... :bigcry: :bigcry:

ΩΧ....MikeG....ο καταστροφεας....:evil:

:lol: :lol: :lol:

gcrook
04/07/2007, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Καλή σκέψη, αν & τους έριξα κάτι χτύπους με ένα σφυρί που δε ξέρω άμα είναι οκ τώρα.... :bigcry: :bigcry:

Με σφυρι δεν τα χτυπαμε ποτε τα καλαμια.
Μονο με καβουρα:look:

MikeG
04/07/2007, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Με σφυρι δεν τα χτυπαμε ποτε τα καλαμια.
Μονο με καβουρα:look:

Το ξέρω..Αλλά έτσι όπως ήταν δε με πολυένοιαξε..Θα πάω μια βόλτα αύριο να δω τι τιμές παίζουν, αν πουλιέται το καθένα ξεχωριστά, να δω & τίποτα aftermarket αν παίζουν, & αν πουλιέται ξεχωριστά αυτή η μαλακία το Π ου κάθονται επάνω τα καλάμια & ενώνεται με το τιμόνι.Ελπίζω να μη πάει σύνολο πάνω από 50...

:bigcry: :bigcry:

Nikoskazer2000
05/07/2007, 02:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Το ξέρω..Αλλά έτσι όπως ήταν δε με πολυένοιαξε..Θα πάω μια βόλτα αύριο να δω τι τιμές παίζουν, αν πουλιέται το καθένα ξεχωριστά, να δω & τίποτα aftermarket αν παίζουν, & αν πουλιέται ξεχωριστά αυτή η μαλακία το Π ου κάθονται επάνω τα καλάμια & ενώνεται με το τιμόνι.Ελπίζω να μη πάει σύνολο πάνω από 50...

:bigcry: :bigcry:

Ρε 'συ αυτή η :a31: που θες λέγεται "σταυρός" και θα τον βρείς στην αντιπροσωπεία με καμιά 100αριά ευρώ αλλα και immitation (που δε στο προτείνω), με άγνωστο ποσό ευρώ.

:wave2:

Nikoskazer2000
05/07/2007, 02:16
Επίσης η μπουκάλα σύμφωνα με τη φωτο πήρε πολύ άσχημα και φαντάζομαι μετά την "ειδική" σου περιποίηση ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ!!! :bawl:

Οπότε βάλε στο κοστολόγιο και αλλη μια Kawasaki original parts για να 'σαι οκ.

:wave2:

MikeG
05/07/2007, 08:53
100 euros?:cry: :cry: :look: :uplate: Τη παλιολινάτσα τη μπαμπόγρια γαμώ το φελέκι μου!!!!!!
& πόσο να έχει άραγε & η μπουκάλα?Χώρια που με τα ρουλεμάν τιμονιού (ιδιαίτερα το κάτω) τα έκανα π*****να!

:bawl: :bawl: :bawl: :bigcry:

runnerma
05/07/2007, 09:23
100? o σταυρός και καμμία 80άρα το καλάμι.

Τις μπίλιες θα τις "καθίσεις" με γράσακι για να "κολλήσουν", και αμέσως θα περάσεις τον σταυρό στο παπί. (κοίτα να μη σου λείπει καμμία).

OldMan
05/07/2007, 15:43
Άντε σιάξε το μηχανάτσι σύντεκνε να πάει στον Καιάδα το thread !!!

Υ.Γ.
Τούπαιξες κανα καλό χτύπο ???

MikeG
05/07/2007, 15:45
Του'παιξα μερικούς. Η μια μπουκάλα έχει γίνει ωσαν το καβουρμά του χασάπη μετά τους χτύπους.Θα πάω αύριο να ρωτήσω για ανταλλακτικά & βλέπουμε.

p.s Πότε θα κατέβεις?

:wave2: :wave2:

Nikoskazer2000
05/07/2007, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Του'παιξα μερικούς. Η μια μπουκάλα έχει γίνει ωσαν το καβουρμά του χασάπη μετά τους χτύπους.Θα πάω αύριο να ρωτήσω για ανταλλακτικά & βλέπουμε.

p.s Πότε θα κατέβεις?

:wave2: :wave2:

:look:

Αφού είναι ηδη κάτω ρε 'συ!
(νομίζω...)