PDA

View Full Version : Αναρτήσεις CBF-600S



Σελίδες : [1] 2

Panos82gr
05/07/2007, 10:48
Εχει βρει κανεις εναλλακτικες αναρτησεις για το cbf600s?

Θα ηθελα να ακουγα μερικες γνωμες για αυτον τον τομεα :)

OldMan
05/07/2007, 16:41
Καλύτερα να έλεγες ότι έχεις βρει εναλλακτικό μηχανάκι για τις αναρτήσεις ...:wave2:

bsari
08/07/2007, 19:54
κοιτα λιγο OHLINS,SHOWA, EGV UA SOY PROTEINA NA ALLAΞΕΙΣ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΤΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΜΠΡΟΣ ΜΕ HYPERPROkai to pisv me ena whitepower αλλα το κοστοσ θα ειναι απαγορευτικο (1500+),η κανε μονο το πρωτο βημα με ελατηρια μπροσ και ενα αλλο λαδακι (αλλα να ξερεισ οτι θα βελτιωσεισ την αισθηση μπροσ αλλα πισω.....)
αρα,,,εσυ κρινεισ

javaneze
09/07/2007, 11:06
bsari τι 1500 ευρω για ελατηρια ρε μαν; :confused:

100-150 για τα μπροστινα με λαδια αντε και αλλα τοσα για το πισω.

Μιλαμε για το ελατηριο πισω. Οχι για ολη την αναρτηση.


Παντως οποιαδηποτε προταση ακομα και απο αλλα μηχανακια θα ηταν ευπροσδεκτη. Ειναι αληθεια πως το πισω ελατηριο ειδικα μετα απο καποια χιλιομετρα γινεται βουτυρο. Ανοιγεις μια μια πρωτη, μια δευτερα και το μηχανακι σου δινει την εντυπωση οτι σηκωνεται σουζα. :/
Αντιθετα με τα μπροστινα δεν ειχα κανενα προβλημα και η βυθιση που εχουν ειναι νορμαλ.
Εχω γυρω στα 22.000 χλμ με το μηχανακι.

idi
09/07/2007, 11:14
χωρις να ξερω για το συγκεκριμενο μηχανακι... αλλα κρινοντας "με το ματι" αυτο το αμορτισερ που εχει πισω ΔΕΝ ειναι για πολλα... και δεν εχει και μοχλικο να βοηθησει εστω και λιγο.... αρα αλαγη!

πας για ενα αμορτισερ ohlins ή αν δεν εχεις τα φραγκα ενα μεσαιας τιμης...

power hornet
09/07/2007, 11:56
βαλε ελατηρια μπροστα χυπερ προ και λαδακι 15αρι και πισω αμα εχεις λεφτα παρε ενα wp κανει γυρω στα 600ευρω.
η μπορεις να παρεις το απλο το ohlins που κανει φυρω στα 450 με 500 ευρω.

bsari
09/07/2007, 20:07
η μια ελατηριακια και λαδακι μπροσ ,οικονομικη
και αμορτισερ ολα αλλαγη μπροσ -πισω -περασμα εεε

javaneze
10/07/2007, 13:47
Αν καποιος δλδ δεν εχει να αφιερωσει 400-600 ευρω για πισω αναρτηση, απο το να μεινει με την μαμισια αναρτηση ως εχει, δεν ειναι προτιμοτερο να αλλαξει εστω το ελατηριο και το λαδακι; Παλι δεν υπαρχει αισθητη βελτιωση;

bsari για την πισω αναρτηση μιλαω! Μονο ελατηρια και λαδια στην πισω αναρτηση. Οχι δλδ μονο στα καλαμια, αλλά και πισω το ιδιο. με καμια 300αρια ευρω ολα δλδ.

geopitt
10/07/2007, 14:28
υπαρχει κιτ απο την hyperpro για τα καλαμια και για πισω.
για δες εδω

http://www.hyperpro.com/products/springkits.asp?SpringID=211

doros74
17/03/2017, 20:04
Επαναφέρω ένα παλιό thread για να ρωτήσω αν κάποιος έχει δοκιμάσει στο aftermarket αναρτήσεις και αν ναι ποιες; Ένα μοχλικο πίσω της ohlins αξίζει τα λεφτά του; η δεν αξίζει να επενδύσει στο τομέα των αναρτήσεων κάποιος στο συγκεκριμένο μηχανάκι λόγω του χαρακτήρα του;

amyroukai
17/03/2017, 21:15
Ένα μοχλικο πίσω της ohlins αξίζει τα λεφτά του;

μάλλον εννοείς αμορτισέρ, ναι;

doros74
17/03/2017, 21:26
μάλλον εννοείς αμορτισέρ, ναι;

Ναι, αυτό εννοώ.

doctoras
17/03/2017, 23:04
Φυσικα και τα αξίζει, οπως και των υπολοίπων εταιριών

doros74
17/03/2017, 23:19
Φυσικα και τα αξίζει, οπως και των υπολοίπων εταιριών

Οκ ευχαριστω, θα προσθέσω στον προγραμματισμό μου την αλλαγή του πίσω αμορτισέρ. Έλεγα να βάλω afterrmarket εξάτμιση, αλλά τελικα θα πάω για αμορτισέρ.

killbill
18/03/2017, 08:14
Οκ ευχαριστω, θα προσθέσω στον προγραμματισμό μου την αλλαγή του πίσω αμορτισέρ. Έλεγα να βάλω afterrmarket εξάτμιση, αλλά τελικα θα πάω για αμορτισέρ.

Συμφωνώ, και επικροτώ δώσε τς λεφτα για βελτίωση αναρτήσεων, η καλύτερη επένδυση θα δεις διαφορα!

doctoras
18/03/2017, 09:07
ποσα χιλιόμετρα έχεις, το δικό μου έγινε αντιληπτό απο τα 42k και μετά και κάπου στα 52k το άλλαξα νομίζω οτι και αυτό που έχεις επισκευάζεται ρώτα τα γνωστά μαγαζιά που επισκευάζουν κλειστά αμορτισέρ

αν πάραυτα το έχεις και πας για καινούργιο προτίμησε με υδραυλική προφόρτιση(εξτρά κόστος) διότι χωρίς αυτό θα πρέπει να βγάλεις σέλα οδηγού για να ρυθμίσεις
η ολινς ειναι κορυφαία και μονο για την δοκιμή της κορυφαίας εταιρίας(αν τα έχεις) αξίζει, όμως ότι και να καταλήξεις να βάλεις θα κάνεις σίγουρα αναβάθμιση και το λέω εγώ που έχω hagon. Το υπάρχον κλειστό της showa καλό είναι αλλά δεν έχει καμία ρύθμιση εκτός της προφόρτισης και όταν αρχίζουν να τα παίζουν οι αποσβέσεις κυρίως της επαναφοράς είναι πολύ χρήσιμο να παρέχεται για να σου δώσει λίγο χρόνο μεχρι την επισκευή της. Διαφορετικά κάθεσαι πάνω σε ελατήριο

υ.σ.με εάν τελικό τι θα πάρεις πιο μπάσο ήχο(γιατί για βελτίωση απόδοσης δε κάνει)? Αξίζουν 400ευρώ που είναι η ελάχιστη τιμή για λίγο μπάσο παραπάνω?

amyroukai
18/03/2017, 09:12
Για να βάλω μιά ακόμα παράμετρο στην κουβέντα, αξίζει ένα χιλιάρικο αμορτισέρ και ακόμα ένα διακοσάρι για εμπρός (μόλις αλλάξεις το πίσω με κάτι "καλό" το εμπρός θα δείξει πόσο σούπα είναι και θα θέλει επίσης) σε ένα μηχανάκι που στις αγγελίες το βλέπω περί τα 2500 ευρώ? Την μισή του εμπορική αξία, σε αναρτήσεις...;

doctoras
18/03/2017, 09:48
ναι αλλα το μοντέλο του doros κοστίζει μετ/νο από 4000 εως 5000 αναλόγως την κατάσταση. Και το θέμα αναβάθμισης στο συγκεκριμένο μηχανάκι έγκειται στην αποδιδόμενη άνεση των αναβατών και όχι στην απόδοση για την σβέλτη οδήγηση
για μένα εννοείται οτι αξίζει

μη ξεχνάμε ότι μεγαλώνοντας ηλικιακά αναζητούμε άνεση μέσα απο αντικατάσταση μοντέλων γιατί να μη δώσει μια ευκαιρία στο μηχανάκι του βάζοντας την τοπ εταιρία στις αναρτήσεις και ασ μην τα πάρει πίσω, σίγουρα όμως θα το απολαύσει μιας και αυτή την αναβάθμιση την γεύονται άμεσα οι αναβάτες
και εννοείται εάν ειναι να δώσει 1000 ευρώ σε πίσω αμορτισέρ θα δώσει και αλλα 150 για τα ελατήρια μπροστά μαζί με τις τσιμούχες και τα λάδια και άλλα 100 περαστικά για όλα τα παραπάνω

killbill
18/03/2017, 14:27
Σίγουρα εάν έχει χιλιόμετρα, θα δει και διαφορά μόνο εάν αλλάξει ελατήρια μπροστινού και κάνει ενα καλο service στο πίσω (k-shock).
Ομώς εάν έχει τα χρήματα, αντί να τα διαθέσει σε εξάτμιση π.χ. χίλιες φορές να τα δώσει για αναβάθμιση των αναρτίσεων που θα βοηθήσει πολυ στην συμπεριφορά της μηχανής.

Ολα είναι θέμα χρημάτων και απόφασης!

doros74
18/03/2017, 14:52
Την Ohlins για το πίσω αμορτισερ την έχω βρει προσφορά στα 600 €, από 840 (stock). Υπάρχει βέβαια και η Hyperpro που δίνει πακέτο πίσω ανάρτηση με ελατήρια μπροστά στα 450 €.
Επίσης το δικό μου μηχανάκι μεταχειρισμένο παίζει στα 4500-5000 € και δεν σκοπεύω να αλλάξω στο προσεχές μέλλον μηχανάκι. Με καλύπτει απόλυτα γι' αυτό που θέλω.
Ήδη το μηχανάκι έχει 36.000 χλμ και είναι σε άριστη κατάσταση. Λίγη μεγαλύτερη σταθερότητα στις στροφές και στο φρενάρισμα (και όχι μόνο), όμως, θα ήταν ευπρόσδεκτη.

doros74
18/03/2017, 16:01
... με εάν τελικό τι θα πάρεις πιο μπάσο ήχο(γιατί για βελτίωση απόδοσης δε κάνει)? Αξίζουν 400ευρώ που είναι η ελάχιστη τιμή για λίγο μπάσο παραπάνω?

Δεν πρόκειται να βάλω εξάτμιση. Απλώς μου πέρασε ως σκέψη από το μυαλό.
Αναρτήσεις όμως θα βάλω, σίγουρα. Είναι ένας τομέας που πάσχει το μηχανάκι και το ήξερα πριν το πάρω. Η Honda προκειμένου να περιορίσει το κόστος και να βγάλει το μηχανάκι σε ανταγωνιστική τιμή στην αγορά, έκανε εκπτώσεις στον τομέα αυτό.
Αν μπει ένα καλό αμορτισέρ πίσω και αλλαχθούν τα ελατήρια μπροστά τότε, το είμαι σίγουρος ότι το μηχανάκι θα είναι από τα πιο ολοκληρωμένα στην κατηγορία του.

doctoras
18/03/2017, 16:37
Doros μαλλον δεν ελαβες υποψιν αυτο που σημείωσα, γιατι οι τιμες που πηρες ειναι με μηχανική και οχι υδραυλικη προφορτιση. Σημαινει σε οποια περίπτωση θελήσεις να ρυθμίσεις την προφορτιση τοτε βγαζεις σελα συνοδηγού ξεβιδωνεις την σελα οδηγου αφαιρείς το πλαινο καπακι για να το κανεις. Ας το εχεις υποψιν σου

doros74
18/03/2017, 17:09
Doros μαλλον δεν ελαβες υποψιν αυτο που σημείωσα, γιατι οι τιμες που πηρες ειναι με μηχανική και οχι υδραυλικη προφορτιση. Σημαινει σε οποια περίπτωση θελήσεις να ρυθμίσεις την προφορτιση τοτε βγαζεις σελα συνοδηγού ξεβιδωνεις την σελα οδηγου αφαιρείς το πλαινο καπακι για να το κανεις. Ας το εχεις υποψιν σου

Για το hyperpro ισχύει αυτό που λες. Αλλά για το ohlins νομίζω όχι. Αυτό http://www.ebay.it/itm/Mono-Ammortizzatore-Ohlins-S46DRS-HO809-Shock-Absorber-Honda-CBF-600-SA-2008-08-/381662825784?hash=item58dce08d38:m:mCI_hTpNnGh2Xqv8yn1tq_A το αμορτισέρ τη προφορτιση έχει; Υδραυλική δεν λέει;

doctoras
18/03/2017, 18:28
ναι αυτό το όλινς διαθέτει
όμως απευθύνσου απευθείας στην ολινς με ένα email γιατί στο lineup δεν βλέπω για το δικό σου μοντέλο κάτι
https://www.ohlins.eu/en/products/motorcycle/product-finder/?Brand=2

doros74
18/03/2017, 19:03
ναι αυτό το όλινς διαθέτει
όμως απευθύνσου απευθείας στην ολινς με ένα email γιατί στο lineup δεν βλέπω για το δικό σου μοντέλο κάτι
https://www.ohlins.eu/en/products/motorcycle/product-finder/?Brand=2

Δεν βγαίνει πλεον, ότι υπάρχει σε στοκ. https://www.ohlins.com/product-item/61789/, για το λόγο αυτό μπορεί να το βρεις και σε πιο χαμηλή τιμή.

doctoras
18/03/2017, 19:17
η τιμή είναι σπεσιαλ, όμως διασφάλισε εάν όντως είναι αυτό που φαίνεται και οτι κάνει για το δικό σου μηχανάκι(ερώτηση ολινς) γιατι το κάθε ebay κατάστημα δεν μπορείς να γνωρίζεις ποσο αξιόπιστος είναι ειδικά για τέτοιου ύψους αγορά

doros74
19/03/2017, 00:31
η τιμή είναι σπεσιαλ, όμως διασφάλισε εάν όντως είναι αυτό που φαίνεται και οτι κάνει για το δικό σου μηχανάκι(ερώτηση ολινς) γιατι το κάθε ebay κατάστημα δεν μπορείς να γνωρίζεις ποσο αξιόπιστος είναι ειδικά για τέτοιου ύψους αγορά

Όταν έρθει η ώρα θα το ψάξω αρκετά. Όπως και αν έχει σε ευχαριστώ.

Cpt_Slow
20/03/2017, 13:07
Στο μπροστινό υπάρχει κάποιο σύστημα που να μπορούμε να ρυθμίσουμε rebound?

BLiTzER
20/03/2017, 13:20
Για το hyperpro ισχύει αυτό που λες. Αλλά για το ohlins νομίζω όχι. Αυτό http://www.ebay.it/itm/Mono-Ammortizzatore-Ohlins-S46DRS-HO809-Shock-Absorber-Honda-CBF-600-SA-2008-08-/381662825784?hash=item58dce08d38:m:mCI_hTpNnGh2Xqv8yn1tq_A το αμορτισέρ τη προφορτιση έχει; Υδραυλική δεν λέει;

Το DR1S σημαίνει ότι έχει υδραυλική προφόρτιση και, φυσικά, τα 600€ είναι πολύ καλή τιμή, αφού έχει κοντά στα 900 κανονικά.

alexis_d
20/03/2017, 13:40
Στο μπροστινό υπάρχει κάποιο σύστημα που να μπορούμε να ρυθμίσουμε rebound?

Αν δεν βλέπεις κάποιο σύστημα πάνω στις τάπες των καλαμιών σου όχι.

Cpt_Slow
20/03/2017, 14:04
απο εκει ρυθμιζω προφορτηση, ρωταω εαν υπάρχει καποιο aftermarket που να μου δινει τη δυνατοτητα να ρυθμιζω επαναφορα.

BLiTzER
20/03/2017, 14:06
Μόνο αν αλλάξεις ολόκληρο το μπροστινό σύστημα ή έστω βάλεις cartridges (αν υπάρχουν για CBF).

amyroukai
20/03/2017, 14:15
Οι στοκ αναρτήσεις ούτε προφορτιση έχουν.

doctoras
20/03/2017, 16:47
υπάρχουν στα αφτερμαρκετάδικα τάπες προφόρτισης δεν το έχω δοκιμάσει απλώς γνωρίζω οτι υπάρχει
379974

Cpt_Slow
20/03/2017, 19:21
νομιζω απο το '09 το εχουν αυτο πανω στα καλαμια. εμενα το εχει

doctoras
20/03/2017, 20:04
Μονο προφορτιση μπορείς να ρυθμίσεις, για αποσβεσεις επαναφορας το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να ανεβασεις +5 sae απο το υπαρχον στα καλάμια

Cpt_Slow
20/03/2017, 20:16
αυτο για την προφορτιση ενοουσα! Για επαναφορα αποτι καταλαβα αλλαζεις μπροστινο

doctoras
20/03/2017, 20:24
Αλλαζεις λαδι στα καλαμια αυτο εννοούσα στα περι απόσβεσης επαναφοράς/συμπίεσης

nik69
20/03/2017, 22:11
Υπάρχουν cartridge τα οποία αντικαθιστούν όλο το εσωτερικό σύστημα (τύπου φλογέρας στα απλά πηρούνια) από εταιρίες όπως η Matris ή η Andreani.
Όρεξη νά'χεις να πληρώνεις
Καθείς με τον παρά του ξέρετε τι κάνει , αλλά η προσωπική μου άποψη είναι ότι(εάν λειτουργικά είναι εντάξει και δεν θέλουν κάποιο ΄σερβις) το μηχανάκι είναι μια χαρά για την χρήση του όπως είναι.

doros74
04/04/2017, 10:37
Για πίσω ανάρτηση έχω αποφασίσει να πάρω ohlins (99% από Ιταλία θα γίνει η αγορά), για τα εμπρός καλάμια όμως τι να πάρω; H Ohlins βγάζει κάτι για το μοντέλο μας;

amyroukai
04/04/2017, 10:50
Για πίσω ανάρτηση έχω αποφασίσει να πάρω ohlins (99% από Ιταλία θα γίνει η αγορά), για τα εμπρός καλάμια όμως τι να πάρω; H Ohlins βγάζει κάτι για το μοντέλο μας;

Χτυπάς στον μαγικό γκούγκλη eXtra Products. Βλέπεις το τηλέφωνο. Σηκώνεις την δική σου συκευή. Πληκτρολογείς. Ρωτάς. Ενημερώνεις και τους άλλους. Problem, solved.

doros74
05/04/2017, 00:38
Χτυπάς στον μαγικό γκούγκλη eXtra Products. Βλέπεις το τηλέφωνο. Σηκώνεις την δική σου συκευή. Πληκτρολογείς. Ρωτάς. Ενημερώνεις και τους άλλους. Problem, solved.

:beer:

doros74
05/04/2017, 14:20
Χτυπάς στον μαγικό γκούγκλη eXtra Products. Βλέπεις το τηλέφωνο. Σηκώνεις την δική σου συκευή. Πληκτρολογείς. Ρωτάς. Ενημερώνεις και τους άλλους. Problem, solved.

Δεν υπάρχουν, δυστυχώς. Άρα πρέπει να πάω σε άλλη μάρκα. Hyperpro ίσως. Υπάρχουν μόνο για το προηγούμενο μοντέλο με τα Καρμπυρατέρ.

amyroukai
05/04/2017, 14:40
Δεν υπάρχουν, δυστυχώς. Άρα πρέπει να πάω σε άλλη μάρκα. Hyperpro ίσως. Υπάρχουν μόνο για το προηγούμενο μοντέλο με τα Καρμπυρατέρ.

Οπότε Hyperpro κοιτάς στην TECNO-MOTO στην Καλλιρόης, αν θυμάμαι σωστά αυτοί είναι οι επίσημοι και για να προλάβω, δεν έχουν μόνο προοδευτικά ελατήρια στον κατάλογο (τουλάχιστον για το δικό μου είχα επιλογή και σε γραμμικά). Αν δεν σε καλύψουν, ρώτα K-Shock.


Είναι σίγουρο ότι είναι διαφορετικά ελατήρια στο ένα και το άλλο μοντέλο; Δεν εννοώ από σκληρότητα, εννοώ μήκος (η διάμετρος είναι ίδια).

doctoras
05/04/2017, 15:34
ρώτα αναρτησάδες απο την εμπειρία που έχουν αποκομίσει στα συγκεκριμένα μοντέλα γιατί δε νομίζω να έχει κάποια διαφορά το πιρούνι του καρμπ απο το δικό σου(μη σου πω και απο το 1000)

amyroukai
05/04/2017, 15:35
ρώτα αναρτησάδες απο την εμπειρία που έχουν αποκομίσει στα συγκεκριμένα μοντέλα γιατί δε νομίζω να έχει κάποια διαφορά το πιρούνι του καρμπ απο το δικό σου(μη σου πω και απο το 1000)

στο 1000 πρέπει να είναι 43άρι, στα 600 41mm.

doros74
05/04/2017, 15:39
Οπότε Hyperpro κοιτάς στην TECNO-MOTO στην Καλλιρόης, αν θυμάμαι σωστά αυτοί είναι οι επίσημοι και για να προλάβω, δεν έχουν μόνο προοδευτικά ελατήρια στον κατάλογο (τουλάχιστον για το δικό μου είχα επιλογή και σε γραμμικά). Αν δεν σε καλύψουν, ρώτα K-Shock.


Είναι σίγουρο ότι είναι διαφορετικά ελατήρια στο ένα και το άλλο μοντέλο; Δεν εννοώ από σκληρότητα, εννοώ μήκος (η διάμετρος είναι ίδια).

Δεν ξέρω. Πρέπει να κατεβάσω το service manual του προηγούμενου μοντέλου και να δω. Απλως το δικό μου μοντέλο έχει και ρύθμιση προφόρτισης των ελατηρίων σε σχέση με το προηγούμενο, αν σημαίνει κατι αυτό.

amyroukai
05/04/2017, 15:42
Δεν ξέρω. Πρέπει να κατεβάσω το service manual του προηγούμενου μοντέλου και να δω. Απλως το δικό μου μοντέλο έχει και ρύθμιση προφόρτισης των ελατηρίων σε σχέση με το προηγούμενο, αν σημαίνει κατι αυτό.

μήκος ελατηρίου σε ενδιαφέρει μόνο.

doctoras
05/04/2017, 15:45
αμυρου 41 είναι και τα τρία

BLiTzER
05/04/2017, 15:50
Ο κατάλογος της Ohlins δίνει μπροστινά ελατήρια μέχρι και το CBF 600 του 2008. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν για το 2010, αλλά ότι δεν υπάρχουν στον κατάλογο. Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται δείγμα. Εκτός αν είσαι σίγουρος για τα χαρακτηριστικά του, οπότε ζητάς ελατήρια με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.

doros74
05/04/2017, 16:04
Το ζήτημα είναι γιατί η ohlins δίνει μόνο για της προηγούμενης γενιάς CBF 600 μπροστινά ελατήρια, αν υποθέσουμε έχουν το ίδιο μήκος.

BLiTzER
05/04/2017, 16:08
Δε μπορώ να το ξέρω. Ίσως είναι θέμα λάθους ή έλλειψης ενημέρωσης του αρχείου. Αλλά εφόσον δεν υπάρχει στον κατάλογο, δε μπορεί να σου δώσει ο πωλητής κάτι στην τύχη ή με την ελπίδα ότι τα μοντέλα είναι ίδια. Και σίγουρα δε μπορεί να ξέρει το κάθε μοντέλο, οπότε βασίζεται στον κατάλογο που του έχουν δώσει. Αν είσαι σίγουρος ότι τα μοντέλα είναι ίδια, ξέρεις τι να πάρεις.

Bob_o_mastoras
05/04/2017, 16:14
Cartidges για μπροστινα φτιαχνει η Matris (μετατροπη σε full ρυθμιζομενο). Επικοινωνησε μαζι τους και θα σε προμηθευσουν. Ειναι ακριβα, φυσικα.
Παρ'ολα αυτα η απλη αλλαγη λαδιου και ελατηριων κρινεται καταληλοτερη για τη συγκεκριμενη μοτοσυκλετα και το χαρακτηρα της, κατα την ταπεινη μου γνωμη.

doros74
05/04/2017, 17:36
http://www.polo-motorrad.com/en/gabelfedernsatz-honda-cbf-600-s-ab-2008.html
http://www.polo-motorrad.com/en/gabelfedernsatz-honda-cbf-600-s-ab-2004.html

Πρέπει να είναι διαφορετικά και σίγουρα παίρνουν διαφορετικο λάδι.

amyroukai
05/04/2017, 19:05
Ναι έχεις δίκιο, είναι διαφορετικά. Το δικό σου είναι 328,5 χιλιοστά μήκους και το μοντέλο 2004 είναι 338,3 χιλιοστά μήκους.

Δηλαδή ένα εκατοστό διαφορά τα ελατήρια. Οι αποστάτες άραγε είναι ίδιοι;

doros74
05/04/2017, 20:55
Ναι έχεις δίκιο, είναι διαφορετικά. Το δικό σου είναι 328,5 χιλιοστά μήκους και το μοντέλο 2004 είναι 338,3 χιλιοστά μήκους.

Δηλαδή ένα εκατοστό διαφορά τα ελατήρια. Οι αποστάτες άραγε είναι ίδιοι;

Άρα θα βάλω ohlins πίσω και κατι άλλο μπροστά. Μάλλον Hyperpro. Δεν εχω αλλη επιλογή.

Grafton 505
05/04/2017, 21:11
Από τα service manuals.
Επάνω από την κόκκινη γραμμή είναι του καρμπυρατεράτου και κάτω του ψεκαστού.

380813

Cpt_Slow
05/04/2017, 21:24
σατανάδες σταματάτε να προτείνετε έξοδα vol.2

doctoras
06/04/2017, 09:08
υποθέτω οτι η ενός εκατοστού μικρότερου διαφορά του του ελατηρίου του '08 έναντι του παλαιότερου είναι για ένα εκατοστό μεγαλύτερο αποστάτη εντός για να σφίξει λίγο περισσότερο
οπτικές διαφορές δεν βλέπω να έχουν τα πιρούνια
380816
380817

doros74
06/04/2017, 13:57
υποθέτω οτι η ενός εκατοστού μικρότερου διαφορά του του ελατηρίου του '08 έναντι του παλαιότερου είναι για ένα εκατοστό μεγαλύτερο αποστάτη εντός για να σφίξει λίγο περισσότερο
οπτικές διαφορές δεν βλέπω να έχουν τα πιρούνια
380816
380817

Όπως και να έχει, η ohlins δεν βγάζει ελατήρια για το δικό μου μοντέλο οπότε πρέπει να πάω σε άλλη άλλη εταιρεία.

doros74
18/04/2017, 18:11
Γνωρίζει κάποιος πως επαναφέρω την εργοστασιακή ρύθμιση στην προ φόρτιση ελατηρίων των εμπρός αναρτήσεων;
Διάβασα τις οδηγίες στο manual όπου αναφέρει " Περιστρέψτε τους ρυθμιστές μέχρι να ευθυγραμμιστεί η τρίτη από πάνω εγκοπή με την επάνω επιφάνεια των καπακιών του πιρουνιού", αλλά δεν κατάλαβα καλά ποια είναι η τρίτη από πάνω εγκοπή και τι εννοεί με την επιφάνεια των καπακιών του πιρουνιού.

Grafton 505
19/04/2017, 23:06
Τους ξεβιδώνεις μέχρι τέρμα επάνω και μετά τους φέρνεις στην θέση που δείχνει η εικόνα.
Εκεί που δείχνει το βελάκι είναι η τρίτη εγκοπή και εκεί ευθυγραμμίζετε με ''την επάνω επιφάνεια των καπακιών του πιρουνιού''.

381301

doros74
21/04/2017, 01:16
Τους ξεβιδώνεις μέχρι τέρμα επάνω και μετά τους φέρνεις στην θέση που δείχνει η εικόνα.
Εκεί που δείχνει το βελάκι είναι η τρίτη εγκοπή και εκεί ευθυγραμμίζετε με ''την επάνω επιφάνεια των καπακιών του πιρουνιού''.

381301

Ευχαριστώ. Το έχω κάνει ήδη. Το κατάλαβα εκ των υστέρων ( δεν φαίνονταν η τρίτη εγκοπή γιατί είχε αυξηθεί η προφορτιση). .
Πάντως ήταν χάλια και ασύμμετρα ρυθμισμένα.
Τα ρύθμισα στην νορμάλ θέση πλέον.
Ίσως αυξήσω λίγο την προφόρτηση. Μου φαίνονται πολύ μαλακά τα αμορτισέρ στην νορμάλ θέση.

alexis_d
21/04/2017, 10:20
Ευχαριστώ. Το έχω κάνει ήδη. Το κατάλαβα εκ των υστέρων ( δεν φαίνονταν η τρίτη εγκοπή γιατί είχε αυξηθεί η προφορτιση). .
Πάντως ήταν χάλια και ασύμμετρα ρυθμισμένα.
Τα ρύθμισα στην νορμάλ θέση πλέον.
Ίσως αυξήσω λίγο την προφόρτηση. Μου φαίνονται πολύ μαλακά τα αμορτισέρ στην νορμάλ θέση.

Να κάνω και εγώ μια-δυό ερωτήσεις μιας και διαβάζω το θέμα συνεχώς..Η μηχανή σου με πόσες χιλιάδες χιλιόμετρα έχει;
Σέρβις και γενικά λάδια στο μπροστινό έχεις αλλάξει ποτέ; Αν τα λάδια είναι σούπα μέσα λογικό είναι να είναι μαλακό το μπροστινό και να τερματίζει.
Όταν λες μαλακό τι σημαίνει;Η ανάρτησή σου τερματίζει;
Για να αυξήσεις την σκληρότητα να αλλάξεις λάδια με άλλο νούμερο ή να προσθέσεις λιιιιγο παραπάνω λάδι το έχεις σκεφτεί;

Καλά ήταν ποιο πολλές από μια -δυο :D

doros74
21/04/2017, 16:12
Να κάνω και εγώ μια-δυό ερωτήσεις μιας και διαβάζω το θέμα συνεχώς..Η μηχανή σου με πόσες χιλιάδες χιλιόμετρα έχει;
Σέρβις και γενικά λάδια στο μπροστινό έχεις αλλάξει ποτέ; Αν τα λάδια είναι σούπα μέσα λογικό είναι να είναι μαλακό το μπροστινό και να τερματίζει.
Όταν λες μαλακό τι σημαίνει;Η ανάρτησή σου τερματίζει;
Για να αυξήσεις την σκληρότητα να αλλάξεις λάδια με άλλο νούμερο ή να προσθέσεις λιιιιγο παραπάνω λάδι το έχεις σκεφτεί;

Καλά ήταν ποιο πολλές από μια -δυο :D

Όχι δεν τερματίζει, τουλάχιστον ακόμη, η ανάρτηση. Η μηχανή έχει 37.000 χλμ και δεν νομίζω ότι έχει γίνει service. Όπου να είναι όμως θα χρειαστεί να γίνει Service. Είναι και μοντέλο του 2010. Εξάλλου, τα λάδια, με τον καιρό οξειδώνονται και χάνουν τις ιδιότητες τους.
Ετσι σκέφτομαι το αμέσως επόμενο διάστημα να αλλάξω λάδια και με την ευκαιρία να βάλω και aftermarket ελατήρια.
Έχω βρει Aftermarket της Hyperpro και μίας άλλη Ιταλικης εταιρειας. Δεν έχω βρει άλλη εταιρεία.
Αν ξέρετε κάποια άλλη μου λέτε.

alexis_d
21/04/2017, 16:54
Όχι δεν τερματίζει, τουλάχιστον ακόμη, η ανάρτηση. Η μηχανή έχει 37.000 χλμ και δεν νομίζω ότι έχει γίνει service. Όπου να είναι όμως θα χρειαστεί να γίνει Service. Είναι και μοντέλο του 2010. Εξάλλου, τα λάδια, με τον καιρό οξειδώνονται και χάνουν τις ιδιότητες τους.
Ετσι σκέφτομαι το αμέσως επόμενο διάστημα να αλλάξω λάδια και με την ευκαιρία να βάλω και aftermarket ελατήρια.
Έχω βρει Aftermarket της Hyperpro και μίας άλλη Ιταλικης εταιρειας. Δεν έχω βρει άλλη εταιρεία.
Αν ξέρετε κάποια άλλη μου λέτε.

Δική σου τσέπη,δικές σου αποφάσεις.Τα χιλιόμετρα είναι σχετικά λίγα.Εγω θα πρότεινα ένα σέρβις πριν από οτιδήποτε. Να αλλάξεις το λάδι με ένα νούμερο μεγαλύτερο,ρύθμισε την προφόρτιση ένα κλικ περισσότερο και δεν θα πιστεύεις πως έχεις τέτοιο μπροστινό.
Το χρήμα από τα ελατήρια σουβλάκια ή βενζινες.
Εξάλλου αν δεν είσαι ικανοποιημένος απλά αλλάξεις ελατήρια κάποια στιγμή.

Grafton 505
21/04/2017, 17:12
Ευχαριστώ. Το έχω κάνει ήδη. Το κατάλαβα εκ των υστέρων ( δεν φαίνονταν η τρίτη εγκοπή γιατί είχε αυξηθεί η προφορτιση). .
Πάντως ήταν χάλια και ασύμμετρα ρυθμισμένα.
Τα ρύθμισα στην νορμάλ θέση πλέον.
Ίσως αυξήσω λίγο την προφόρτηση. Μου φαίνονται πολύ μαλακά τα αμορτισέρ στην νορμάλ θέση.


Τα έχω στις δύο γραμμές και προς το παρών είναι καλά.

Θα συμφωνίσω με τον alexis_d. Δοκίμασε με λίγο πιο χοντρά λάδια και αν δεν σε κάτσουν καλά βάζεις και ελατήρια.

doros74
21/04/2017, 18:17
Δική σου τσέπη,δικές σου αποφάσεις.Τα χιλιόμετρα είναι σχετικά λίγα.Εγω θα πρότεινα ένα σέρβις πριν από οτιδήποτε. Να αλλάξεις το λάδι με ένα νούμερο μεγαλύτερο,ρύθμισε την προφόρτιση ένα κλικ περισσότερο και δεν θα πιστεύεις πως έχεις τέτοιο μπροστινό.
Το χρήμα από τα ελατήρια σουβλάκια ή βενζινες.
Εξάλλου αν δεν είσαι ικανοποιημένος απλά αλλάξεις ελατήρια κάποια στιγμή.

Ok.
Οπότε να μην βιαστώ να αλλάξω ελατήρια. Αλλά και τα λάδια δεν σκεφτομαι εδώ και τώρα να τα αλλαξω.
Απλώς σκεφτηκα όταν είναι να αλλάξω λάδια, να αλλάξω και ελατήρια αφού η εργασία του μηχανικού περισσότερο θα κοστίσει συνολικά αν είναι να λύσει 2η φορά τα καλάμια για να τα περάσει από το κόστος της αγοράς τους, αν δεν μείνω ευχαριστημένος με μόνο την αλλαγή λαδιών. Αλλά αν λέτε ότι με την αλλαγή λαδιών, οταν γίνει, θα είναι οκ τότε να μην πάρω ελατήρια.
Υπόψη ότι τα ελατήρια τα βρίσκω γύρω στα 110 ευρώ χωρίς το λάδι.
Τώρα το ένα κλικ πιο χοντρο λαδι, πόσο ακριβως πρέπει να ειναι;Νομίζω 10αρι έχει από το εργοστάσιο.

doctoras
21/04/2017, 19:41
Αν προβεις στην ακριβή αναβάθμιση του πισω αμορτισέρ, τοτε ολοκλήρωσε το και με την αλλαγη ελατήριων + λαδιων

alexis_d
21/04/2017, 20:11
Ok.
Οπότε να μην βιαστώ να αλλάξω ελατήρια. Αλλά και τα λάδια δεν σκεφτομαι εδώ και τώρα να τα αλλαξω.
Απλώς σκεφτηκα όταν είναι να αλλάξω λάδια, να αλλάξω και ελατήρια αφού η εργασία του μηχανικού περισσότερο θα κοστίσει συνολικά αν είναι να λύσει 2η φορά τα καλάμια για να τα περάσει από το κόστος της αγοράς τους, αν δεν μείνω ευχαριστημένος με μόνο την αλλαγή λαδιών. Αλλά αν λέτε ότι με την αλλαγή λαδιών, οταν γίνει, θα είναι οκ τότε να μην πάρω ελατήρια.
Υπόψη ότι τα ελατήρια τα βρίσκω γύρω στα 110 ευρώ χωρίς το λάδι.
Τώρα το ένα κλικ πιο χοντρο λαδι, πόσο ακριβως πρέπει να ειναι;Νομίζω 10αρι έχει από το εργοστάσιο.

Σχεδόν όλα τα ελατήρια αναβάθμισης έρχονται και με λάδι πάντως.
Αν έχεις το service manual δεν χρειάζεται να πας καν σε μηχανικό.
3-4 ώρες δουλειά είναι για κάποιον που δεν το έχει ξανακάνει.Καφε,όρεξη και το μανουάλι χρειάζεσαι.
Το ότι έχεις τόσα χιλιόμετρα χωρίς να ανοίξεις τα μπροστινά όμως...Και τα λάδια να αλλάξεις με καινούργια πάλι θα έχεις διαφορά!

Cpt_Slow
06/12/2017, 22:39
Να ριξω ενα ονομα ετσι εδω στο νημα να υπαρχει...κουβεντα να γινεται...matris. Κιτακια πηρουνιου. Εχει κανεις πειρα?

Cpt_Slow
14/12/2017, 09:56
μαλλον θα προχωρησω σε αγορα steetbox της hyperpro μεχρι το επομενο service :cool:

Grafton 505
18/12/2017, 21:47
Να ριξω ενα ονομα ετσι εδω στο νημα να υπαρχει...κουβεντα να γινεται...matris. Κιτακια πηρουνιου. Εχει κανεις πειρα?

Έχουν αλλάξει καναδυό αλλά δεν γράφουν πλέον. Και αν θυμάμαι καλά ήταν στα καρμπυρατεράτα.

Cpt_Slow
20/12/2017, 12:17
τώρα η είναι τόσο καλές που δεν κατεβαίνουν από πάνω για να γράψουν ή πέταξαν όλο το μηχανάκι και ξενοιάσαν :hunter:

doros74
04/04/2018, 00:18
Πολύ καλά σχόλια διαβάζω και για τις HAGON αναρτήσεις https://www.hagon-shocks.co.uk/catalog/partdetail.aspx?partno=M61044H , https://www.hagon-shocks.co.uk/catalog/partdetail.aspx?PartNo=400-370-00K οι οποίες είναι σε πολύ καλή τιμή. Μάλιστα η Hagon είναι μια εταιρεία που κατασκευάζει και αναρτήσεις προσαρμοσμένες στις απαιτήσεις του πελάτη.

doros74
23/04/2018, 17:25
Πήγα σήμερα στον Μηχανικό μου. Τσέκαρε τις αναρτήσεις και μου είπε τα εξής:
Η πίσω ανάρτηση είναι σε άριστη κατάσταση και δεν χρειάζεται αλλαγή.
Οι μπροστά αναρτήσεις είναι τελειωμένες 100%. Χρειάζομαι άμεσα ελατήρια και λάδι. Μου είπε ότι κι αυτός στο Hornet έχει αλλάξει ελατήρια και λάδι.

Τον ρώτησα τι να πάρω μεταξύ Hyperpro και Wilbers και μου είπε να προτιμήσω Hyperpro με προοδευτικά ελατήρια και αυτό έκανα.

Επικοινώνησα με Tecnomoto. Συνολική τιμή 152 € + 5 τα μεταφορικά.

Παράδοση σε ένα μήνα (το επόμενο φορτίο παραδίδεται σε ένα μήνα)

Επίσης, μου είπε πως αυτά τα μηχανάκια πάσχουν κυρίως από τις μπροστινές αναρτήσεις και όχι από την πίσω, η οποία βγάζει περισσότερα χλμ. Και μάλλον δίκιο έχει έχει γιατί όταν ρύθμισα την ανάρτηση στην θέση 5 σκλήρυνε αρκετά και έχασα πάρα πολύ σε άνεση. Την ξαναπήγα στην 4η θέση και δεν είδα διαφορά όσον αφορά τις ταλαντώσεις. Όταν τσέκαρε την πίσω ανάρτηση είδαμε ότι η επαναφορά γίνεται μια χαρά. Απλώς το τελειωμένο μπροστινό δημιουργούσε όλη αυτή την άθλια συμπεριφορά στην μότο.

Θα πρέπει να αλλάξω και ξύστρες. Η εμπρός δεξιά άνοιξε.

doctoras
23/04/2018, 23:03
Και τα ελατήρια στο πιρούνι μετριούνται. Αρχικα το μηκος οπως οριζει ο κατασκευαστής στο σερβις μανιουαλ κατα δευτερο και κυριότερο το spring rate k1 του ελατήριου σε εξειδικευμένους αναρτησαδες
Πρεπει να εχεις γνώση τι χαρακτηριστικά εχει το μαμα ελατήριο και τι το αφτερμαρκετ για να ξερεις τι γινεται και τι να περιμένεις.
Ο μαστορας αυτο που λεει ειναι τσουβάλιασμα.
Η χοντα στο cbf χρησιμοποιεί προοδευτικά ελατήρια για ολες τις χρήσεις και κυριως για άνεση.
Η συντήρηση σε ενα πιρούνι ειναι αλλαγη λαδιων και ελεγχο πιθανη αντικατάσταση τσιμουχων.
Αν θελεις να γινει σπορτιβ το μπροστινο πας σε γραμμικό και οχι σε προοδευτικό.

Ομως τα παντα ολα ειναι το αμορτισερ. Αν θέλεις να κανεις κατι γι'αυτό πήγαινε σε ενα φημισμένο αναρτησαδικο και κανε το σερβις(λαδια αερα)παραλληλα ελεγξε το ελατήριο που δεν νομιζω να θελει αντικατάσταση.

doros74
24/04/2018, 00:42
Και τα ελατήρια στο πιρούνι μετριούνται. Αρχικα το μηκος οπως οριζει ο κατασκευαστής στο σερβις μανιουαλ κατα δευτερο και κυριότερο το spring rate k1 του ελατήριου σε εξειδικευμένους αναρτησαδες
Πρεπει να εχεις γνώση τι χαρακτηριστικά εχει το μαμα ελατήριο και τι το αφτερμαρκετ για να ξερεις τι γινεται και τι να περιμένεις.
Ο μαστορας αυτο που λεει ειναι τσουβάλιασμα.
Η χοντα στο cbf χρησιμοποιεί προοδευτικά ελατήρια για ολες τις χρήσεις και κυριως για άνεση.
Η συντήρηση σε ενα πιρούνι ειναι αλλαγη λαδιων και ελεγχο πιθανη αντικατάσταση τσιμουχων.
Αν θελεις να γινει σπορτιβ το μπροστινο πας σε γραμμικό και οχι σε προοδευτικό.

Ομως τα παντα ολα ειναι το αμορτισερ. Αν θέλεις να κανεις κατι γι'αυτό πήγαινε σε ενα φημισμένο αναρτησαδικο και κανε το σερβις(λαδια αερα)παραλληλα ελεγξε το ελατήριο που δεν νομιζω να θελει αντικατάσταση.

Σε ευχαριστώ θερμά για τις χρήσιμες πληροφορίες.
Όπως και να έχει έχω κάνει την παραγγελία και έχω διαβάσει τα καλύτερα για τα συγκεκριμένα ελατήρια, ενώ αυτά που παρήγγειλα έχουν το ίδιο μήκος με τα εργοστασιακά.
Δεν γνώριζα ότι η μHonda χρησιμοποιεί προοδευτικά,ελατήρια αλλά λογικό μου ακούγεται.
Το πίσω αμορτισέρ είναι σε καλή κατάσταση, για την ώρα.

doctoras
24/04/2018, 08:58
Σε ευχαριστώ θερμά για τις χρήσιμες πληροφορίες.
Όπως και να έχει έχω κάνει την παραγγελία και έχω διαβάσει τα καλύτερα για τα συγκεκριμένα ελατήρια, ενώ αυτά που παρήγγειλα έχουν το ίδιο μήκος με τα εργοστασιακά.
Δεν γνώριζα ότι η μHonda χρησιμοποιεί προοδευτικά,ελατήρια αλλά λογικό μου ακούγεται.
Το πίσω αμορτισέρ είναι σε καλή κατάσταση, για την ώρα.

τίποτα ρε χαρά μου
τα μαμα κράτα τα εάν δεν έχει πολλά χλμ δεν θα έχουν πάθει τίποτα.
κανε τεστ παίρνοντάς μια λακούβα και προσπαθώντας να διαχωρίσεις την συμπεριφορά της ανάρτησης μπρος - πίσω. Και προσπάθησε να καταλάβεις που η επαναφορά (μετά απο την συμπίεση) της ανάρτησης είναι πρόβλημα δηλαδή που είναι γρήγορη και άμεση.
κάντο πολλές φορές και θα καταλάβεις

doros74
24/04/2018, 20:43
τίποτα ρε χαρά μου
τα μαμα κράτα τα εάν δεν έχει πολλά χλμ δεν θα έχουν πάθει τίποτα.
κανε τεστ παίρνοντάς μια λακούβα και προσπαθώντας να διαχωρίσεις την συμπεριφορά της ανάρτησης μπρος - πίσω. Και προσπάθησε να καταλάβεις που η επαναφορά (μετά απο την συμπίεση) της ανάρτησης είναι πρόβλημα δηλαδή που είναι γρήγορη και άμεση.
κάντο πολλές φορές και θα καταλάβεις
Φυσικά και θα τα κρατήσω τα εργοστασιακά ελατήρια, δεν θα πετάξω.
Γρήγορη και άμεση είναι η επαναφορά των εμπρός αναρτήσεων. Άσε που πατάω εμπρός φρένα και τερματίζουν εντελώς οι εμπρός αναρτήσεις.
Οι πίσω αναρτήσεις είναι μια χαρά. Τις έχω δοκιμάσει εκτενώς.

doctoras
25/04/2018, 08:32
Τοτε θα έχεις λίγα χλμ, πόσα γράφει το κοντέρ?

doros74
25/04/2018, 11:39
Τοτε θα έχεις λίγα χλμ, πόσα γράφει το κοντέρ?

42.000 χλμ. Αλλά δεν παίζουν ρόλο μόνο τα χλμ. Πιστεύω ότι παίζουν ρόλο οι δρόμοι και το βάρος του οδηγού. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν γυναίκα, φυσικά πιο ελαφριά από εμένα και το μηχανάκι κυκλοφορούσε στους δρόμους της Πάτρας και μεταξύ Πατρών και Πύργου Ηλίας. όπου το οδικό δίκτυο σαφώς είναι πολύ καλύτερο από τους βορβαδισμένους δρόμους της Κέρκυρας.
Το μπροστινά ελατήρια, δε, είναι πάρα πολύ μαλακά. Ακόμη και με το Scooter που τα σύγκρινα έχουν μεγάλη διαφορά. Δεν ξέρω γιατί είναι έτσι μαλακά. Αύξησα την προφόρτιση τους αλλά και πάλι είναι υπερβολικά μαλακά.
Μπορούσα φυσικά να βάλω μόνο λίγο πιο χονδρό λάδι και να τελειώνω, αλλά δεν ήμουν βέβαιος ότι θα είχα το καλύτερο αποτέλεσμα. Είπα να δώσω μεγαλύτερο ποσό να αλλάξω και τα ελατήρια με ένα ζεύγος αξιόπιστα Aftermarket όπως είναι αυτά της Hyperpro.
Δεν ξέρω αν έκανα καλά. Θα δείξει η νεκροψία!

doctoras
25/04/2018, 12:27
Καλα εκανες και δε μετανιωνουμε με την αγορα μας.
Απλως πιστεύω οτι το προβλημα στα μπροστινά ειναι η συντήρηση δηλαδή λαδι και καμια σκασμενη τσιμουχα, αν αλλαξεις αυτα μονο με το ιδιο ιξωδες θα γινει σαν καινούργιο. Τα ελατήρια πανε σε περιπτώσεις πιο σπορτιβ.
Πολλοι κατασκευαστές συνιστούν αλλαγη λαδιων στο πιρουνι ετησίως. Η χοντα με αυτο δε ασχολείται καν.

Καλοριζικα και περιμενουμε εντυπώσεις που θα ειναι σουπερ και αναμενόμενες

nik69
25/04/2018, 14:12
42.000 χλμ. Αλλά δεν παίζουν ρόλο μόνο τα χλμ. Πιστεύω ότι παίζουν ρόλο οι δρόμοι και το βάρος του οδηγού. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν γυναίκα, φυσικά πιο ελαφριά από εμένα και το μηχανάκι κυκλοφορούσε στους δρόμους της Πάτρας και μεταξύ Πατρών και Πύργου Ηλίας. όπου το οδικό δίκτυο σαφώς είναι πολύ καλύτερο από τους βορβαδισμένους δρόμους της Κέρκυρας.
Το μπροστινά ελατήρια, δε, είναι πάρα πολύ μαλακά. Ακόμη και με το Scooter που τα σύγκρινα έχουν μεγάλη διαφορά. Δεν ξέρω γιατί είναι έτσι μαλακά. Αύξησα την προφόρτιση τους αλλά και πάλι είναι υπερβολικά μαλακά.
Μπορούσα φυσικά να βάλω μόνο λίγο πιο χονδρό λάδι και να τελειώνω, αλλά δεν ήμουν βέβαιος ότι θα είχα το καλύτερο αποτέλεσμα. Είπα να δώσω μεγαλύτερο ποσό να αλλάξω και τα ελατήρια με ένα ζεύγος αξιόπιστα Aftermarket όπως είναι αυτά της Hyperpro.
Δεν ξέρω αν έκανα καλά. Θα δείξει η νεκροψία!

Ο γενκότερος κανόνας γαι το ελατήριο είναι ότι πρέπει να έχεις στατικό σαγκ το 1/3 της διαδρομής (με μία μέση προς χαμηλή προφόρτιση στο ελατήριο).
Εάν για να πετύχεις αυτήν την αναλογία μόνο με το δικό σου βάρος πρέπει να πας προς το τέλος της προφόρτισης τότε ναι το ελατήριο είναι μαλακό για εσένα.
Η αύξηση της προφόρτισης δεν σκληραίνει το ελατήριο. Η προφόρτιση σηκώνει την μηχανή πιο ψηλά αλλά η σκληρότητα του ελατηρίου δεν αλλάζει. Χρησιμοποιείται
από όσους μπαίνουν στην πίστα και βρίσκουν μαρσπιέ στις στροφές (η πίστα όμως και μικρότερο εύρος ανωμαλιών) ή όταν πας κάπου φορτωμένος .
Εάν νιώθεις ότι σκλήρυνε η ανάρτηση με την προφόρτιση είναι ψευδαίσθηση και όχι πραγματικότητα.
Η σκληρότητα της ανάρτησης σε λειτουργία (και όχι στατικά) εξαρτάται από την απόσβεση. Εάν τα λάδια σου έχουν χάσει ιξώδες όσο αυξάνονται τα χιλιόμετρα
σε τριψήφιο αριθμό θα νιώθεις όλο και περισσότερο το μηχανάκι να ταλαντώνεται.
Επίσης εάν έχεις σφίξει την προφόρτιση στο τέρμα πάλι θα ξαναέχεις ταλαντώσεις .

Μην ξεχνάς ότι έχεις ένα μηχανάκι χαμηλής ιπποδύναμης χωρίς καμία ρύθμιση εκτός της προφόρτισης. Αυτές οι μηχανές έχουν επίτηδες μετριοπαθείς ρυθμίσεις γιατί σε τέτοιους
αναβάτες απευθύνονται πρωτίστως.
Εάν θες να φέρεις το μηχανάκι εκεί που θες μετά από πολλά πειράματα πρέπει το χέρι να μπει πολύ βαθιά στην τσέπη και εσύ να κάνεις πολλές δοκιμές μέχρι να καταλήξεις
Το μόνο που μπορείς να κάνεις με λίγα χρήματα είναι να επαναφέρεις το μηχανάκι σε εργοστασιακή μορφή αλλάζοντας λάδια ή ελατήρια.

Ακριβώς για τον παραπάνω λόγο (1/3-2/3) ένα σκούτερ που έχει διαδρομή 85mm στην μπροστινή ανάρτηση(το XMAX που γνωρίζω εγώ) έχει πιο σκληρό ελατήριο από το CB σου
που πρέπει να έχει συνολική διαδρομή περίπου 130-140mm , οπότε είναι φυσιολογικό να νιώθεις πιο μαλακή την ανάρτηση εάν το σκουτερ που είχες είχε αντίστοιχη διαδρομή.

Cpt_Slow
25/04/2018, 14:43
Αυτές οι μηχανές έχουν επίτηδες μετριοπαθείς ρυθμίσεις γιατί σε τέτοιους
αναβάτες απευθύνονται πρωτίστως.


τι μας είπε ρε παιδιά ?? :lol:

Grafton 505
25/04/2018, 21:22
τι μας είπε ρε παιδιά ?? :lol:

σσσσσσ μην αγχώνεσαι. Άσε τι φαίνεται προς τα έξω.

Άλλωστε, πόσοι ξέρουν ότι ο Κλαρκ Κεντ είναι ο σούπερμαν;

:D

doctoras
25/04/2018, 22:36
Μην ξεχνάς ότι έχεις ένα μηχανάκι χαμηλής ιπποδύναμης χωρίς καμία ρύθμιση εκτός της προφόρτισης. Αυτές οι μηχανές έχουν επίτηδες μετριοπαθείς ρυθμίσεις γιατί σε τέτοιους
αναβάτες απευθύνονται πρωτίστως.
Εάν θες να φέρεις το μηχανάκι εκεί που θες μετά από πολλά πειράματα πρέπει το χέρι να μπει πολύ βαθιά στην τσέπη και εσύ να κάνεις πολλές δοκιμές μέχρι να καταλήξεις
Το μόνο που μπορείς να κάνεις με λίγα χρήματα είναι να επαναφέρεις το μηχανάκι σε εργοστασιακή μορφή αλλάζοντας λάδια ή ελατήρια.

Ακριβώς για τον παραπάνω λόγο (1/3-2/3) ένα σκούτερ που έχει διαδρομή 85mm στην μπροστινή ανάρτηση(το XMAX που γνωρίζω εγώ) έχει πιο σκληρό ελατήριο από το CB σου
που πρέπει να έχει συνολική διαδρομή περίπου 130-140mm , οπότε είναι φυσιολογικό να νιώθεις πιο μαλακή την ανάρτηση εάν το σκουτερ που είχες είχε αντίστοιχη διαδρομή.

Καλα τα πήγαινες μέχρι εδω αλλα μας τα χάλασες, είπαμε οκ κανεις απο εδω δεν εχει την ψευδαίσθηση οτι οδηγάει μουλτιστραντα η 1200gs ομως μηχανη μεσαιας κατηγοριας 600cc 77hp δεν ειναι χαμηλής ιπποδυναμης ειναι τοσο-οσο.
Επίσης το μετριοπαθεις ρυθμίσεις άστοχο, χρησιμοποιεί 120mm διαδρομη μπρος-πίσω όση διαθέτουν παραδοσιακα και ss όμως με απλοικες λύσεις σεταρισμενες για all-around street χρήση.
Επισης εχε υποψιν οτι το setup στις αναρτήσεις που χρησιμοποιεί η χοντα στο cbf ειναι σκληρότερο απο τα gsf650,fazer600 της εποχης του.

Ενω ακομη και τα σημερινά μοντέλα sf650&mt07 χρησιμοποιούν τα ιδια χαρακτηριστικά για το πιρουνι τουλάχιστο

BLiTzER
25/04/2018, 22:58
μηχανη μεσαιας κατηγοριας 600cc 77hp δεν ειναι χαμηλής ιπποδυναμης ειναι τοσο-οσο.

Πόσους ίππους βγάζει ένα 4κύλινδρο 600άρι χαμηλής ιπποδύναμης δηλαδή; 45;

nik69
25/04/2018, 23:13
Καλα τα πήγαινες μέχρι εδω αλλα μας τα χάλασες, είπαμε οκ κανεις απο εδω δεν εχει την ψευδαίσθηση οτι οδηγάει μουλτιστραντα η 1200gs ομως μηχανη μεσαιας κατηγοριας 600cc 77hp δεν ειναι χαμηλής ιπποδυναμης ειναι τοσο-οσο.
Επίσης το μετριοπαθεις ρυθμίσεις άστοχο, χρησιμοποιεί 120mm διαδρομη μπρος-πίσω όση διαθέτουν παραδοσιακα και ss όμως με απλοικες λύσεις σεταρισμενες για all-around street χρήση.
Επισης εχε υποψιν οτι το setup στις αναρτήσεις που χρησιμοποιεί η χοντα στο cbf ειναι σκληρότερο απο τα gsf650,fazer600 της εποχης του.

Ενω ακομη και τα σημερινά μοντέλα sf650&mt07 χρησιμοποιούν τα ιδια χαρακτηριστικά για το πιρουνι τουλάχιστο


Από προέρχεται η παρεξήγηση ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω. Παρόμοιο μηχανάκι είχα και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος.
Την λέξη μετριοπαθής την ανέφερα σαν ισοδύναμο του συμβιβασμός.
Μια μοτοσυκλέτα με μόνη ρύθμιση στις αναρτήσεις την προφόρτιση η οποία πρέπει να είναι φθηνή στην αγορά της και το βασικό κοινό της είναι άπειροι σχετικά αναβάτες
(το ότι κάποιος έμπειρος είναι ευχαριστημένος με την χρήση της ή το ότι στην πράξη στους Ελληνικούς δρόμους η συμπεριφορα της είναι απόλυτα ικανοποιητική δεν έχει καμία σχέση !!!!) τι άλλο είναι?
Φυσικά συμβιβασμός(προς άλλες κατευθύνσεις) είναι και ο σχεδιασμός ενός superbike ή ενός gS1200 με ηλεκτρονικές αναρτήσεις και γι'αυτό χρησιμοποίησα την λέξη μετριοπαθής. Εάν είναι λάθος να βρούμε κάποια άλλη.

Από κει και πέρα ανέφερα κάποια πράγματα που (κατά την γνώμη μου!!!!) αναφέρονται λάθος σε σχέση με την λειτουργία των αναρτήσεων.
Ακόμα και την ευκολία της αλλαγής του λαδιού με κάποιο με μεγαλύτερο ιξώδες μου φαίνεται περίεργη.
Έχεις ένα πηρούνι χωρίς καμιά ρύθμιση . Υπάρχει ο κίνδυνος να σκληρύνεις την απόσβεση επαναφοράς παραπάνω από ότι πρέπει (προσωπικά θέλω να είναι όσο γίνεται πιο γρήγορη αρκεί να μην
περνάει το σημείο ισορροπίας όταν επανέρχεται) ενώ το πρόβλημα σου μπορεί να είναι η απόσβεση συμπίεσης.
Το CBF είναι είναι ένα ασφαλές μηχανάκι με ισορροπημένες αντιδράσεις χωρίς κουνήματα . Εάν δεν είχα κάποιο πρόβλημα με τα ελατήρια απλώς θα έβαζα το δικό του λάδι.
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων ξανά δεν είμαι αυτός που θα έριχνε 3χίλαρα σε ένα τέτοιο μηχανάκι κηνυγώντας την δήθεν τελειότητα. Απλά θα αγόραζα άλλη μηχανή

doctoras
25/04/2018, 23:53
Μια μοτοσυκλέτα με μόνη ρύθμιση στις αναρτήσεις την προφόρτιση η οποία πρέπει να είναι φθηνή στην αγορά της και το βασικό κοινό της είναι άπειροι σχετικά αναβάτες
(το ότι κάποιος έμπειρος είναι ευχαριστημένος με την χρήση της ή το ότι στην πράξη στους Ελληνικούς δρόμους η συμπεριφορα της είναι απόλυτα ικανοποιητική δεν έχει καμία σχέση !!!!) τι άλλο είναι?
Φυσικά συμβιβασμός(προς άλλες κατευθύνσεις) είναι και ο σχεδιασμός ενός superbike ή ενός gS1200 με ηλεκτρονικές αναρτήσεις και γι'αυτό χρησιμοποίησα την λέξη μετριοπαθής. Εάν είναι λάθος να βρούμε κάποια άλλη.

Από κει και πέρα ανέφερα κάποια πράγματα που (κατά την γνώμη μου!!!!) αναφέρονται λάθος σε σχέση με την λειτουργία των αναρτήσεων.
Ακόμα και την ευκολία της αλλαγής του λαδιού με κάποιο με μεγαλύτερο ιξώδες μου φαίνεται περίεργη.
Έχεις ένα πηρούνι χωρίς καμιά ρύθμιση . Υπάρχει ο κίνδυνος να σκληρύνεις την απόσβεση επαναφοράς παραπάνω από ότι πρέπει (προσωπικά θέλω να είναι όσο γίνεται πιο γρήγορη αρκεί να μην
περνάει το σημείο ισορροπίας όταν επανέρχεται) ενώ το πρόβλημα σου μπορεί να είναι η απόσβεση συμπίεσης.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων ξανά δεν είμαι αυτός που θα έριχνε 3χίλαρα σε ένα τέτοιο μηχανάκι κηνυγώντας την δήθεν τελειότητα. Απλά θα αγόραζα άλλη μηχανή


Διαφωνώ φιλε με το θεμα διατύπωσης και επιχειρηματολογίας δεν μου λεει κατι και θα εξηγησω γιατι. Ισως τα βρίσκετε τον μπλιτσερ.

Μονο προφορτιση ειχαν τα ολα τα premium του '80, το 90% στην δεκαετία '90 το '70% των premium το '00
Αυτα τα μηχανακια προορίζονταν για άπειρους?

Οσοι πηραν cbf δεν το πηραν για να κανουν συγκριτικά παιχνιδια στο μυαλο τους με το mv-agusta.
Πηρανε ενα μηχανακι σεταρισμενο έτοιμο απο την χοντα για τον μεσο αναβατη ειτε έμπειρο ειτε άπειρο για να συνδυάζει πολλες χρήσης με ευκολία κινήσης με την ελάχιστη ενασχοληση και προβληματισμό.

Ενα πιρούνι χωρις cartridge εχει συγκεκριμένο σεταπ, συμπιεση/επαναφορα που καθορίζεται απο τον διαθέσιμο χωρο την σκληρότητα του ελατήριου και το ιξωδες. Μια χαρα ειναι σεταρισμενο για ολες τις χρησεις και δεν εχει πρόβλημα, το θέμα ειναι στην συντήρηση του και ο φιλος εκανε και ενα βήμα παρπανω να αλλαξει ελατήρια κόστος 100ευρω μαζι με 10 για λαδι
Και αλλα 500 να σου πω εγω για αμορτισερ εισαι στο 600ρι(μακρια απο το 3000ρο που προσδιορισες) για ενα μηχανακι που το μαθαινεις εισαι ικανοποιημένος απο την αγορα και με το περας του χρόνου το βελτιωνεις στα σημεια που θεωρεί ο καθένας οτι υστερεί
Αυτο ειναι ολο χωρις καμία παρεξήγηση και περεταίρω έκταση

Υ.σ η επαναφορα ας ειναι τόση-όση αρκει να μην επιρεαζει την ανεση.

Cpt_Slow
26/04/2018, 09:52
Πόσους ίππους βγάζει ένα 4κύλινδρο 600άρι χαμηλής ιπποδύναμης δηλαδή; 45;

Ελα ντε! εδώ υπάρχουν 700αρια που βγαζουνε λιγότερα!

BLiTzER
26/04/2018, 09:56
Ελα ντε! εδώ υπάρχουν 700αρια που βγαζουνε λιγότερα!

700άρια 4κύλινδρα με λιγότερα άλογα; Πώς; Με πετάλια;

Έχει πλάκα πώς αμύνεστε συνεχώς για το αγαπημένο σας μηχανάκι. Δεν είπε κανείς ότι είναι κακό το ότι έχει χαμηλή ιπποδύναμη. Είναι απλά αλήθεια. 90-100 άλογα είναι ένα φυσιολογικό νούμερο για ένα 4κύλινδρο 600άρι.

ΥΓ. Αν αναφερόσουν - ατυχώς - στο ΜΤ, γελάω δυνατά, γιατί ούτε πινακίδα δε βλέπει το CBF. Με τους μισούς κυλίνδρους.

Cpt_Slow
26/04/2018, 12:00
έχει πλάκα πως τσιμπάς για το mt. :lol::lol:

Κάνεις δεν αμύνεται, όσοι το έχουν συνειδητά το διάλεξαν και δεν νομίζω να είδες πουθενά να λέει κανείς για το πόσο τελική έχει. Απλά αφού μπήκες στο θέμα σου κάνουμε λίγο χαβαλέ.

BLiTzER
26/04/2018, 12:28
Το δέχομαι τότε. Πάρε ένα βρουμ!

Ο nik69 τα λέει μια χαρά. Περίμενα τόσες σελίδες να δω πότε κάποιος θα αναφέρει ότι η προφόρτιση δε "σκληραίνει" το ελατήριο.

sapila racing
26/04/2018, 12:39
Εγώ θα συμπληρώσω οτι το CBF είναι μια μοτοσυκλέτα που καλύπτει μεγάλο εύρος αναβατών και αυτό δεν έχει να κάνει με την εμπειρία, αλλά με το τι ψάχνει ο καθένας.
Κάποιος μπορεί να έχει τεράστια εμπειρία, να εχει γυρίσει όλο τον κόσμο, να καβαλάει 30 χρόνια και να επιλέξει CBF γιατί τα κάνει όλα καλά και φορτώνεται, εχει και ροπή στις μεσαίες κλπ.

OldMan
26/04/2018, 12:44
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ου γαρ ερχεται μόνον, Αρη...:(

doros74
26/04/2018, 18:16
700άρια 4κύλινδρα με λιγότερα άλογα; Πώς; Με πετάλια;

Έχει πλάκα πώς αμύνεστε συνεχώς για το αγαπημένο σας μηχανάκι. Δεν είπε κανείς ότι είναι κακό το ότι έχει χαμηλή ιπποδύναμη. Είναι απλά αλήθεια. 90-100 άλογα είναι ένα φυσιολογικό νούμερο για ένα 4κύλινδρο 600άρι.

ΥΓ. Αν αναφερόσουν - ατυχώς - στο ΜΤ, γελάω δυνατά, γιατί ούτε πινακίδα δε βλέπει το CBF. Με τους μισούς κυλίνδρους.

Φυσιολογικό νούμερο για 600-650 κυβικά σε τετρακύλινδρους κινητήρες. όσον αφορά την ιπποδύναμη δεν υπάρχει. Για παράδειγμα το CB600F, το περίφημο Hornet έφθασε να αποδίδει, το μοντέλο 2013, 102 άλογα στις 12.000 στροφές, ενώ ο διάδοχός του το CB650F αποδίδει 90 άλογα (το νέο μοντέλο έναντι 86 αλόγων το προηγούμενο), στις 11.000 στροφές, παρόλο που έχει 50 περισσότερα κυβικά. Παρ' όλα αυτά με την κίνηση αυτή η Honda έφτιαξε έναν εκπληκτικό κινητήρα που αποδίδει πιο γραμμικά και σε χαμηλότερες στροφές βελτιώνοντας την συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας, πετυχαίνοντας μεγαλύτερη οικονομία, καλύπτοντας επιπλέον και τις προδιαγραφές Euro 4.
Ένας τετρακύλινδρος κινητήρας στα 600 κυβικά ξεκινάει από τα 80 άλογα περίπου και φθάνει τα 120+ για τις μηχανές δρόμου. Όσα περισσότερα άλογα έχει ένα τετρακύλινδρο τόσο μεγαλύτερος είναι ο ανώτατος ρυθμός περιστροφής του ενώ παράλληλα η ροπή και η ιπποδύναμη βγαίνει στις υψηλές στροφές.
Ανάλογα τον χαρακτήρα της μηχανής ρυθμίζεται και ο κινητήρας.
Το CBF είναι ρυθμισμένο να βγάζει την ιπποδύναμη χαμηλά όπως και την ροπή του, δεδομένου ότι είναι ένα all around μηχανάκι. Αυτό το πέτυχε η Honda Θυσιάζοντας ιπποδύναμη, αφού μείωσε τον ρυθμό περιστροφής του κινητήρα.
Όσον αφορά τα MΤ-07 και CBF 600, δεν μπορούν να συγκριθούν μεταξύ τους.
To MT είναι δικύλινδρο μικρό και ελαφρύ γυμνό μηχανάκι 75 αλόγων, ενώ το CBF είναι ένα τετρακύλινδρο, σχετικά βαρύ ημίγυμνο μηχανάκι 78 αλόγων.
Τώρα όσον αφορά εμένα, μετά από 28 χρόνια εμπειρίας στους δύο τροχούς την επέλεξα, γιατί απλά τα κάνει όλα καλά και συμφέρει.
Όποιος, δε, μένει στα νούμερα θα νιώσει έκπληξη για την απόδοση του κινητήρα του CBF και αυτό γιατί δεν πάει τελικά και τόσο άσχημα στο δρόμο. Έχει τα 0-100, στα 4'' περίπου και τα 220 τελική. Δεν τα λες και άσχημα για τον χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας.

doros74
19/06/2018, 19:04
Μετά από 45 ημέρες αναμονή και αφού τροποποίησα την αρχική μου παραγγελία παρέλαβα σήμερα το Streetbox της HYPERPRO.
Το σετ αναρτήσεων θα τοποθετηθεί την επόμενη εβδομάδα όπου και θα μπορεί να αναλάβει το μηχανάκι ο μηχανικός μου.
Μαζί με τις αναρτήσεις θα γίνει γενικό Service, αλλαγή λαδιών, Ρύθμιση Βαλβίδων, αλλαγή παραφλού, μπουζί κλπ και ενώ έχω 43500 χλμ στο κοντέρ.
Θα μπορούσα το Γενικό SErvice να το κάνω στα 48.000 που ορίζει ο κατασκευαστής. Αλλά αφού θα λυθεί το μηχανάκι ας γίνει και αυτό.
396623
396624
396625
Με την αναβάθμιση αυτή ολοκλήρωσα, πλέον, μια σειρά αναβαθμίσεων που έχω ξεκινήσει από τότε που πήρα στα χέρια μου το μηχανάκι, πριν δύο χρόνια δηλαδή.

doctoras
19/06/2018, 21:05
Μεγεια!Πολυ τούμπανο το αμορτισερ φαίνεται! Αυτην την αναβάθμιση θα την χαρεις περισσοτερο απο ολες
Το εχεις ζητησει να ερθει αναποδο? Αν ναι ορθα επραξες αν οχι για να ρυθμιζεις προφορτιση θα πρεπει να αφαιρείς πλαινο καπακι και σελα οδηγού

doros74
19/06/2018, 21:52
Μεγεια!Πολυ τούμπανο το αμορτισερ φαίνεται! Αυτην την αναβάθμιση θα την χαρεις περισσοτερο απο ολες
Το εχεις ζητησει να ερθει αναποδο? Αν ναι ορθα επραξες αν οχι για να ρυθμιζεις προφορτιση θα πρεπει να αφαιρείς πλαινο καπακι και σελα οδηγού

Ευχαριστώ!
Όχι δεν το ζήτησα να έρθει ανάποδα και για να είμαι ειλικρινής, την προφόρτιση είναι ζήτημα αν την έχω πειράξει 4 φορές από τότε που το έχω το μηχανάκι. 95 % μονοκάβαλος είμαι εντός του νησιού. Δεν με πειράζει να βγάζω την εμπρός σέλα του οδηγού 1 λεπτό δουλειά είναι.