PDA

View Full Version : Αγορά Pegaso ή Versys ή ...



nelson
05/07/2007, 15:43
Γεια χαρά...

προ διετίας, στο πρώτο μου ποστάρισμα εδώ εδώ ήμουνα μεταξύ Pegaso και mt-03...
τα οικονομικά μου τότε με "βγάλανε" απο τη δύσκολη θέση να διαλέξω... και πήρα ένα μεταχειρισμένο Freewind, απο το οποίο είμαι βέβαια πού ευχαριστημένος αλλά θέλω κάτι άλλο.

είμαι μεταξύ Pegaso και Versys...

τα έχω οδηγήσει και τα 2, και παρά το οτι ούτε το Versys είναι άσχημο (το φανάρι του δεν είναι βέβαια και ότι καλύτερο) αλλά ούτε και το Pegaso αδιάφορο οδηγικά,
είμαι ερωτευμένος με την εμφάνιση της Aprlia και με την οδηγική συμπεριφορά του Kawasaki.

αρχικά σκεφτόμουνα να "χτυπήσω" ένα μεταχειρσμένο Strada '06, που το βρίσκει κανείς πλέον κάτω απο 5.000ε. αλλά τις τελευταίες μέρες έχω διάβάσει τρομακτικά πράγματα για τα προβλήματα που παρουσιάζει. Βέβαια όλα αυτά τα προβλήματα χαρακτηρίζουν κατα πάσα πιθανότητα και το νέο μοντέλο με εξαίρεση τον κινητήρα.

Απο την αρχή λέγανε για το Strada "έχει κινητήρα ΧΤ" (minarelli κλπ. κλπ.) αλλά μόλις στο νέο μοντέλο βάλανε αισθητήρες λ! μου κάνει τρομερή εντύπωση, ψεκασμός και καταλυτικό χωρίς αισθητήρα λ!
Είναι και αυτή η "αντιπροσωπεία" Aprilia...

Απο την άλλη το kawa έχει 2 μειονεκτήματα ( ο προβολέας και η κατα τη γνώμη μου σαφώς υποδυέστερη ποιότητα κατασκευής) έναντι του Aprilia και αρκετά πλεονεκτήματα ( δικύλινδρο, σαφώς καλύτερα περιφερειακά, καλύτερη προστασία απο τον αέρα, μεγαλύτερα διαστήματα συντήρησης, ακόμη και μικρότερη κατανάλωση αν θυμάμαι καλά)

η διαφορά στη τιμή (χωρίς ABS) είναι 700ε. υπέρ του Pegaso. Όχι αμεληταία αλλά ούτε και αποτρεπτική διαφορά.

΄
Αντιλαμβάνομαι οτι απο τα παραπάνω φαίνεται να έχω αποφασίσει υπέρ του Versys, αλλά κάτι τέτοιο δεν ισχύει...

Το κακό είναι οτι και στα υπάρχει κάτι που με ξενερώνει...
Το μεν aprilia φημολογείται ως ζημιάρικο το δε Versys θεωρώ ότι έχει έως και απαράδεκτη ποιότητα κατασκευής. Πιστεύω οτι στο πλύσιμο π.χ το κωλοφάναρο θα παίρνει νερό.

Θα μου πει κανείς οτι, "ντάξ να ούμε, εκεί κολάς;". Το θεωρώ απαράδεκτο για μια μηχανή 7200ε.!


εναλλακτικές;

ΧΤ-Χ και V-strom,πολύ καλές μηχανές αλλά δε μου κάνουν τίποτα το ιδιαίτερο. Τις βρίσκω πολύ αδιάφορες...

το mt-03 δε με ενδιαφέρει πλέον...

FMX... ναι καλά, ίσως αν βρώ ένα μεταχειρισμένο με 3.500 να το σκεφτώ...

οπότε πάνω στο αρχικό δίλημα θα ήθελα τις γνώμες σας και τις εμπειρίες σας ή και κάποιες άλλες εναλλακτικές...

ξέρω οτι ίσως το ψυρίζω πολύ, αλλά ρε παιδιά, δε μιλάμε για φριτέζα αλλά για μηχανή και χρήματα που τα έχω ήδη δουλέψει και που θα συνείσω να τα δουλεύω για να τα δώσω στη μηχανη...

p.s : sorry που έγραψα τόσο πολλά, αλλά...
:confused: :confused: :confused:

Λεωνίδας
05/07/2007, 15:45
πάρε CBF600 τώρα που έπεσε η τιμή
βοήθησα ε :rolleyes:

MikeG
05/07/2007, 15:47
BMW X-Country.

Κάνε μια βόλτα να το δεις & να το κάνεις ένα test drive & θα με θυμηθείς. Αν σου αρέσει το Pegaso Strada τότε θα δεις ότι είναι κλάσεις ανώτερο χωρίς ουσιαστικά να σε προβληματίζει τίποτα στο μηχανάκι. Αν σου αρέσει εμφανισιακά & έχεις τα χρήματα (τα οποία θα τα βρεις αν το γουστάρεις) το χτυπάς & είσαι jet.

:wave2: :wave2:

nelson
05/07/2007, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
πάρε CBF600 τώρα που έπεσε η τιμή
βοήθησα ε :rolleyes:

φιλαράκο με σώζεις, έτσι!


α, και ξέχασα να το γράψω πριν...
Transalp δε παίρνω!!! άμα είναι κρατάω το Freewind.

Λεωνίδας
05/07/2007, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
φιλαράκο με σώζεις, έτσι!


α, και ξέχασα να το γράψω πριν...
Transalp δε παίρνω!!! άμα είναι κρατάω το Freewind. ε όχι και TA :lol:

nelson
05/07/2007, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
BMW X-Country.

Κάνε μια βόλτα να το δεις & να το κάνεις ένα test drive & θα με θυμηθείς. Αν σου αρέσει το Pegaso Strada τότε θα δεις ότι είναι κλάσεις ανώτερο χωρίς ουσιαστικά να σε προβληματίζει τίποτα στο μηχανάκι. Αν σου αρέσει εμφανισιακά & έχεις τα χρήματα (τα οποία θα τα βρεις αν το γουστάρεις) το χτυπάς & είσαι jet.

:wave2: :wave2:

δε ξέρω, ρε φίλε, δε μ'αρέσει, πολύ κλασσική σχεδίαση, στην ουσία τίποτα το ιδιαίτερο πιστεύω

θα προσπαθήσω ωστόσο να το κάνω ένα test ride...

Λεωνίδας
05/07/2007, 16:00
πάντως πας να συγκρίνεις μονοκύλινδρο (pegaso, xt) με δικύλινδρο (versys, vstrom)
καμία σχέση στην ιπποδύναμη (θες ταξιδάκια ; )
οπότε πάρε ένα CBF :lol: :lol: :lol:

byron
05/07/2007, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
Απο την αρχή λέγανε για το Strada "έχει κινητήρα ΧΤ" (minarelli κλπ. κλπ.) αλλά μόλις στο νέο μοντέλο βάλανε αισθητήρες λ! μου κάνει τρομερή εντύπωση, ψεκασμός και καταλυτικό χωρίς αισθητήρα λ!

Για τα τρομαχτικά προβλήματα που αναφέρεις δεν έχω ακούσει τίποτα τρομαχτικό, αλλά δεν είμαι και ο πιο αντικειμενικός άνθρωπος :lol:

Για τον αισθητήρα λ, όντως τοποθετήθηκε μόλις τώρα λόγω Euro3 (και μαζί μεγαλύτεροι καταλύτες) Με τις μέχρι πρόσφατα euro2, δεν ήταν αναγκαίος. Το μοτερ είναι το ίδιο με τα XTX/XTR/MT03/BETA με ψιλοδιαφορές λόγω χαρτογράφησης και εξατμίσεων.

Ισως να κάνω λάθος, αλλά νομίζω πως μέχρι πρόσφατα ούτε τα ΧΤR/X είχαν αισθητήρα λ.

:wave2:

nelson
05/07/2007, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
οπότε πάρε ένα CBF :lol: :lol: :lol:

καλά, το cbf θα το πάρω σίγουρα, τώρα ψάχνομαι για 2ο μοτοσακό :rotflmao:



Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Για τα τρομαχτικά προβλήματα που αναφέρεις δεν έχω ακούσει τίποτα τρομαχτικό, αλλά δεν είμαι και ο πιο αντικειμενικός άνθρωπος :lol:


ενδεικτική λίστα με προβλήματα που έχει βγάλει σε άλλους ιδιοκτήτες (δεν ισχυρίζομαι οτι τα παθαίνουν όλα, έτσι;) :
- διαροή λαδιού στο πιρούνι
- στο "ντουλαπάκι" στο τεπόζιτο χαλάει μία ο γάντζος ασφάλισης - μία το ελατήριο
- τα φλασάκια σβήνουν
- μετά απο λακούβες καίγεται η λάμπα του προβολέα
- πατάς κόρνα και καίγονται ασφάλειες
- βγάζει υγρασία το ταμπλώ
- κάνει τα σβησίματα που κάνει και το ΧΤ σε κατεβάσματα ταχύτητας
- έχει ένα ρυθμιστικο CO (μάλλον πάει να υποκαταστίσει την απουσία του λ) - πολλοί λένε οτι τους έχει παιδέψει στη ρύθμιση - αν τη βρήκαν κι αυτή
- και φυσικά το θέμα ανταλλακτικών

για την ιστορία έθεσα σχετική ερώτηση στο aprilia-bikers ( για αγορά μεταχειρισμένου strada '06) και η απάντηση ήταν οτι θα έχω ένα χρόνο εγγύηση να λύσω τα προβλήματα [πυ δεν έλυσε ο πρώτος ιδιοκτήτης!

-

Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6

Ισως να κάνω λάθος, αλλά νομίζω πως μέχρι πρόσφατα ούτε τα ΧΤR/X είχαν αισθητήρα λ.
:wave2:

να σου πω την αλήθεια αυτό δε το κοίταξα...

byron
05/07/2007, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
να σου πω την αλήθεια αυτό δε το κοίταξα...

και γω να σου πω πως δεν διαβάζω όλα τα ποστ που αφορούν το strada, απλά τα περισσότερα παιδιά δεν διαμαρτύρονται για κάτι σοβαρό εκτός από χαζά προβλήματα που πάνω κάτω συμβαίνουν σε όλες τις μοτο. Για το θέμα με το κάψιμο της λάμπας νομίζω είχε συμβεί σε ένα μηχανάκι (του ζεπ)και το ελατήριο της ταπας αφορά επισκευή της ταξης του 0,50? (πάλι αν έχω διαβάσει καλά).

Αφού έχεις μπει στο απριλιαbikers θα ξέρεις ότι τα μηχανάκια, αν τα συντηρούν σωστοί μηχανικοί δουλέυουν άψογα. Και απ΄τις κουβέντες θα έχει διαβάσει ποιοί αξίζουν και ποιοί είναι για κλωτσιές.

Sorry για την παρέμβαση. Εννοείται πως δεν έχω κάποιο όφελος είτε πάρεις είτε όχι aprilia. Απλά να διευκρινίσω ένα δύο πράγματα καθώς είμαι κάτοχος 2.
Και στα ανταλλακτικά έχει γίνει μεγάλη βελτίωση. Σε πτώση που είχα με το tuono πριν λίγο καιρό τα περισσότερα υπήρχαν και όσα δεν υπήρχαν τα πήρα μετά από 4-5 ημέρες.

:wave2:

Sapadak
05/07/2007, 16:45
Αν και δε σου κανει κλικ(σημαντικο) το στρομ θα ελεγα να το ξανασκεφτεις


Αλλα παλι πεγκασο?

nelson
05/07/2007, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Sorry για την παρέμβαση. :wave2:

όχι φίλε μου, τι λες. Μα για αυτό ρωτάω εδώ για να ακούσω απόψεις.

Λες οτι με τα ανταλλακτικά έχει βελτιωθεί η κατάσταση, έτσι ακούω κι απο αλλού, μακάρι.
Εγώ βρίσκομαι Ηράκλειο Κρήτης και μου έχουν πει οτι (παραδόξως) υπάρχει καλός μάστορας εδώ.
Μιας και είσαι κάτοχος Aprilia, μπορείς να πεις αν τα ανταλλακτικά της εν γένει είναι σε νορμάλ τιμές;




Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Αν και δε σου κανει κλικ(σημαντικο) το στρομ θα ελεγα να το ξανασκεφτεις
Αλλα παλι πεγκασο?

Το V-strom είναι μια πάρα πολύ καλή μηχανή - θα έλεγα οτι είναι απο τις ελάχιστες μηχανές που δίνουν στον ιδιοκτήτη της αυτά που η εταιρία ισχυρίζεται οτι δίνει. Αλλά είναι τόσο χοντροκομένο μπροστά, που ο μπροστά τροχός σχεδόν πνίγεται απο την σχεδίαση...
Δε μου κάνει κλικ καθόλου...

road spirit
05/07/2007, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
.....αλλά τις τελευταίες μέρες έχω διάβάσει τρομακτικά πράγματα για τα προβλήματα που παρουσιάζει. ...


τρομακτικά? υπερβάλεις λίγο... Είμαι κάτοχος pegaso trail, και μπαίνω και στο apriliabikers.gr Λοιπόν, από τα παρακάτω :



ενδεικτική λίστα με προβλήματα που έχει βγάλει σε άλλους ιδιοκτήτες (δεν ισχυρίζομαι οτι τα παθαίνουν όλα, έτσι :
- διαροή λαδιού στο πιρούνι άγνωστο. Το δικό μου ειναι οκ.
- στο "ντουλαπάκι" στο τεπόζιτο χαλάει μία ο γάντζος ασφάλισης - μία το ελατήριοισχύει, αλλά δεν ειναι κατι τραγικο. Όπως σου είπε ο srx6, με μια επέμβαση κόστους 0,5 ευρώ, το πρόβλημα λύνεται
- τα φλασάκια σβήνουν προβλέπεται!, σβήνουν αυτόματα μετά απο μερικά δευτερόλεπτα
- μετά απο λακούβες καίγεται η λάμπα του προβολέα άγνωστο, και δεν εχω δει κατι στο apriliabikers
- πατάς κόρνα και καίγονται ασφάλειες νομίζω αναφέρθηκε 1 ή 2 περιστατικά
- βγάζει υγρασία το ταμπλώ αυτό κατα καιρούς εμφανίζεται σε πολλές μοτο, δεν ειναι θέμα pegaso
- κάνει τα σβησίματα που κάνει και το ΧΤ σε κατεβάσματα ταχύτητας αυτό ειναι ίσως το πιο σοβαρό, και μπορεί να συνδέεται με το επόμενο (CO). Στο μοντέλο 05, υπήρχε ελατωματικός αισθητήρας tps, και δόθηκε ανακληση για αλλαγή, όπως και στα ΧΤ.
- έχει ένα ρυθμιστικο CO (μάλλον πάει να υποκαταστίσει την απουσία του λ) - πολλοί λένε οτι τους έχει παιδέψει στη ρύθμιση - αν τη βρήκαν κι αυτή ορθόν, αλλά μπορεί και να είμαστε υπερβολικοί (εννοώ όσον αφορά το πόσο δύσκολο ειναι να βρεθεί σωστή ρύθμιση)
- και φυσικά το θέμα ανταλλακτικών δεν έχω χρειαστεί ακόμα

byron
05/07/2007, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
όχι φίλε μου, τι λες. Μα για αυτό ρωτάω εδώ για να ακούσω απόψεις.
Λες οτι με τα ανταλλακτικά έχει βελτιωθεί η κατάσταση, έτσι ακούω κι απο αλλού, μακάρι.
Εγώ βρίσκομαι Ηράκλειο Κρήτης και μου έχουν πει οτι (παραδόξως) υπάρχει καλός μάστορας εδώ.
Μιας και είσαι κάτοχος Aprilia, μπορείς να πεις αν τα ανταλλακτικά της εν γένει είναι σε νορμάλ τιμές;


Είναι λίγο περίεργο, καθώς κάποια είναι πολύ φθηνά και κάποια περιέργως ακριβά. Σού βάζω τις τιμές για να πάρεις μια ιδέα. Αφορούν Tuono 06

Εξάτμιση δεξιά 460?
αντίβαρο τιμονιού 12?
Μαρσπιέ 25?
Καρίνα δεξιά 70?
Ουρά πίσω βαμμένη 190?
Φανάρι πίσω 148? (κουφά ακριβό)
Κάλυμμα δοχείου νερού 32?
φλάς πίσω (ολόκληρο) 20?
Ψυγείο Νερού 301? (φθηνό)
Φτερό εμπρός 128?
Πεντάλ φρένου ρυθμιζ. 35?

Αυτές είναι τιμές που πήρα πριν 2 μήνες και αφορούσαν το δικό μου και ένός φίλου που του το έριξε κάτω οδηγός αυτοκινήτου καθώς ξεπάρκαρε.
Στο scooter μου το πλαϊνό καπάκι (μεγάλο κομμάτι απ΄το πόδι ως την ουρά) που είχα ρωτήσει πέρυσι καθώς είχε γρατζουνιστεί είχε 85? έτοιμο βαμμένο.

Αντίστοιχα πανάκριβο είναι το ντεπόζιτο του Tuono (πλαστικό) που στοιχίζει 1480?...... :bigcry:

idi
05/07/2007, 17:39
μαλιστα κλασικός τύπος "αγαπημενου μου ποστ"....

λες οτι κατι ειναι "απαράδεκτο" και μετα θες να σε πείσουμε να το παρεις? Τραβατε με και ας κλαιω?

παρε το πεγκασο και τελος! τι ρωτας?

πω-πω το φορουμ απο μοτοσυκλετιστικο (τα Kawasaki μαμανε BTW ;) ) τείνει να καταντήσει φορουμ ψυχολογικής υποστήριξης και ψυχοθεραπείας!!!! "το θελω αλλα... τι να παρω"... "ειμαι σε δίλημμα".... "μηπως κανω λαθος".... "τι να φορεσω σημερα""

ουτε οι γκομενες δε κανουν ετσι!

θες ενα μηχανακι παρ'το και τελος!

ΟΥΓΚ :smokin:

AFTER
05/07/2007, 17:41
Μας το ριχνει ξωφαλτσα οτι θα παρει το pegaso, λες και δεν ξερουμε οτι σε λιγες μερες θα ανοιξει νεο θρεντ με τα καλοριζικα για το VERSYS


Aντε με γεια
:beer:

sapila racing
05/07/2007, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Είναι λίγο περίεργο, καθώς κάποια είναι πολύ φθηνά και κάποια περιέργως ακριβά. Σού βάζω τις τιμές για να πάρεις μια ιδέα. Αφορούν Tuono 06

Εξάτμιση δεξιά 460?
αντίβαρο τιμονιού 12?
Μαρσπιέ 25?
Καρίνα δεξιά 70?
Ουρά πίσω βαμμένη 190?
Φανάρι πίσω 148? (κουφά ακριβό)
Κάλυμμα δοχείου νερού 32?
φλάς πίσω (ολόκληρο) 20?
Ψυγείο Νερού 301? (φθηνό)
Φτερό εμπρός 128?
Πεντάλ φρένου ρυθμιζ. 35?

Αυτές είναι τιμές που πήρα πριν 2 μήνες και αφορούσαν το δικό μου και ένός φίλου που του το έριξε κάτω οδηγός αυτοκινήτου καθώς ξεπάρκαρε.
Στο scooter μου το πλαϊνό καπάκι (μεγάλο κομμάτι απ΄το πόδι ως την ουρά) που είχα ρωτήσει πέρυσι καθώς είχε γρατζουνιστεί είχε 85? έτοιμο βαμμένο.

Αντίστοιχα πανάκριβο είναι το ντεπόζιτο του Tuono (πλαστικό) που στοιχίζει 1480?...... :bigcry:


Πόσο κάνει το τεπόζιτο????? :hypnotize :dizzy: :sick:

Αμαν τι ειναι τούτο πάλι !!!!! Δεν μου το είπες αυτό!!!

(για σύγκριση Hornet 900 μεταλλικό τεπόζιτο κάπου 550 Ευρω βαμμένο με μεταλλικό χρώμα και με τα αυτοκόλλητα)

Ασχετο ίσως αλλά εχω μάθει εκ των εσω οτι ολοι οι δυσαρεστημένοι υπάλληλοι της Piaggio που ειχαν φύγει κι ειχαν πάει στην Aprilia, τωρα πάνε πάλι πίσω. Αυτο τωρα ειναι καλό η θα τους περιμένουν στη γωνία ?

byron
05/07/2007, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Πόσο κάνει το τεπόζιτο????? :hypnotize :dizzy: :sick:

Αμαν τι ειναι τούτο πάλι !!!!! Δεν μου το είπες αυτό!!!

(για σύγκριση Hornet 900 μεταλλικό τεπόζιτο κάπου 550 Ευρω βαμμένο με μεταλλικό χρώμα και με τα αυτοκόλλητα)

Ασχετο ίσως αλλά εχω μάθει εκ των εσω οτι ολοι οι δυσαρεστημένοι υπάλληλοι της Piaggio που ειχαν φύγει κι ειχαν πάει στην Aprilia, τωρα πάνε πάλι πίσω. Αυτο τωρα ειναι καλό η θα τους περιμένουν στη γωνία ?

Για σύγκριση το μπροστινό Ohlins του Factory (mille/tuono) κάνει 2.500? και για το Honda 954 πχ 3.300? ....
Το ντεπόζιτο είναι εξωφρενικά ακριβό και δεν ξέρω γιατί. Αν στο καλύπτει ασφάλεια το παίρνεις απο δώ, αλλιώς μέσω internet έρχεται πιο φτηνά (800? από Βέλγιο). Στα + του ότι δεν βουλιάζει αν χτυπηθεί :lol:, και δεν θα σκουριάσει... :rotflmao:

Στο spam σου απαντώ.
Εσύ λες να είναι για καλό? Η aprilia μαγαζί τους είναι πλέον. Δεν επέστρεψαν οικειοθελώς. Τους έστειλαν στη μαμά για τα περαιτέρω...
Όταν δούλευα στην Εργασίας είχαν έρθει κάποιοι δυσαρεστημένοι απ΄την Eurobank. Μετά από λίγο καιρό βρέθηκαν στην Eurobank-Ergasias. Την εξέλιξη την φαντάζεσαι.
Τους άνοιγαν μια φορά την εβδομάδα τα γραφεία για να τους δώσουν νερό......

:wave2:

Aero
06/07/2007, 00:10
περιμενε μεχρι το σεπτεμβριο που θα παρουσιαστει το νεο ΤΑ,που θα κανει ολα τα αλλα στη κατηγορια του, να φαινονται μπρικια :wave2:

AFTER
06/07/2007, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aero
περιμενε μεχρι το σεπτεμβριο που θα παρουσιαστει το νεο ΤΑ,που θα κανει ολα τα αλλα στη κατηγορια του, να φαινονται μπρικια :wave2:

Αφου θα ειναι το βαρυτερο, το αργοτερο, το πιο ασχημο, και το πιο αψυχο, πως θα κανει ολα τα αλλα μπρικια?
Θα ειναι εκεινο κατσαρολα?

nelson
06/07/2007, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
λες οτι κατι ειναι "απαράδεκτο" και μετα θες να σε πείσουμε να το παρεις?
αυτό ακριβώς, εκφράζω την ανυσηχία μου ή την δυσαρέσκιά μου με στόχο να την ξεπεράσω


Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
τα Kawasaki μαμανε BTW
η αλήθεια είναι οτι αυτό το περίμενα ως την πρώτη πρώτη απάντηση


Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ουτε οι γκομενες δε κανουν ετσι!
πρέπει να είσαι πολύ τυχερός με τις γκόμενές σου ... ή πολύ άτυχος :rotflmao:





Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Μας το ριχνει ξωφαλτσα οτι θα παρει το pegaso, λες και δεν ξερουμε οτι σε λιγες μερες θα ανοιξει νεο θρεντ με τα καλοριζικα για το VERSYS :beer:
κοντά είσαι...


εύστοχα σχόλια και των 2 θα έλεγα - αλλά δε με βοηθάτε και πολύ...:lol:

nelson
06/07/2007, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
τρομακτικά? υπερβάλεις λίγο... Είμαι κάτοχος pegaso trail, και μπαίνω και στο apriliabikers.gr

όσα παρέθεσα τα πήρα απο το aprilia-bikers... όλα.

ίσως υπερβάλω, όπως ίσως υπερβάλουν στο aprilia-bikers σχετικά με τη δυσκολία ρύθμισης CO...

όσο για το κατα πόσο είναι τρομακτικά, το λέω με την έννοια ότι η μηχανή είναι το μοναδικό μου μέσο μεταφοράς και δεν έχω την άνεση ή και την διάθεση αν θέλεις αφενός να τρέχω συνέχεια, αφετέρου να τη στερούμαι ενώ κάθεται σε ένα συνεργείο...

στην οικογένεια έχουν περάσει μηχανές : yamaha, bmw, honda, suzuki
ακόμα και για το yamaha που είναι ένα στρογγυλοφάναρο DT250 (δε θυμάμαι χρονολογία) δε βάζω άγχος και βρίσκω ανταλλακτικά (όσα χρειάζονται - μόνο ένα πλαϊνό πλαστικό δεν έβρισκα αλλά ήμουν τυχερός και το βρήκα στο δρόμο έξω απο το 401!!!)
οπότε ίσως είμαι λίγο κακομαθημένος σε αυτά τα θέματα...

idi
06/07/2007, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aero
περιμενε μεχρι το σεπτεμβριο που θα παρουσιαστει το νεο ΤΑ,που θα κανει ολα τα αλλα στη κατηγορια του, να φαινονται μπρικια :wave2:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

V5 θα ειναι ??

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

nelson
06/07/2007, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Σού βάζω τις τιμές για να πάρεις μια ιδέα.

σ'ευχαριστώ φίλε μου

idi
06/07/2007, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
...

κοιτα ειμαι λιγο αποτομος ειναι η αληθεια..

μαη ποιντ ιζ ΠAΡΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΛΙΚ ΚΑΙ ΜΗ ΡΩΤΑΣ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ γιατι ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ "ΕΞΠΕΡ" ΚΑΙ "ΑΝΤΙΚΟΙΜΕΝΙΚΟΙ"...

ολα τα μηχανακια που κοιτας, ειναι μια χαρα... μην ακους κανενα παρα μονο τη καρδια σου ...

οταν πηρα το Ζ1000 μου κανενας δε το ειχε στο φορουμ και ουτε μια στιγμη δε σκεφτικα "αραγε κανω σωστα???"....

ακουσα τη καρδια μου... πηγα το εκλεισα και μετα απο 3 χρονια μπορω να σου πω οτι ηταν απο τις καλυτερες επιλογες που εκανα στη ζωη μου. γιατι? γιατι ηξερα τι ηθελα! :wave2:

nelson
06/07/2007, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aero
περιμενε μεχρι το σεπτεμβριο που θα παρουσιαστει το νεο ΤΑ,που θα κανει ολα τα αλλα στη κατηγορια του, να φαινονται μπρικια :wave2:

φίλε μου, δεν έχω ακούσει κάτι επίσημα περί νέου ΤΑ, αλλά και έτσι να 'ναι δε θα έπαιρνα ποτέ μηχανή με το που παρουσιάζεται - θα περίμενα μερικούς μήνες πρώτα αλλά τώρα δεν είμαι διατεθειμένος να περιμένω καθόλου. Τέλη του μήνα θέλω να έχω τη καινούρια...

byron
06/07/2007, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
....

+1

nelson
06/07/2007, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
κοιτα ειμαι λιγο αποτομος ειναι η αληθεια..

μαη ποιντ ιζ ΠAΡΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΛΙΚ ΚΑΙ ΜΗ ΡΩΤΑΣ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ γιατι ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ "ΕΞΠΕΡ" ΚΑΙ "ΑΝΤΙΚΟΙΜΕΝΙΚΟΙ"...

ολα τα μηχανακια που κοιτας, ειναι μια χαρα... μην ακους κανενα παρα μονο τη καρδια σου ...

οταν πηρα το Ζ1000 μου κανενας δε το ειχε στο φορουμ και ουτε μια στιγμη δε σκεφτικα "αραγε κανω σωστα???"....

ακουσα τη καρδια μου... πηγα το εκλεισα και μετα απο 3 χρονια μπορω να σου πω οτι ηταν απο τις καλυτερες επιλογες που εκανα στη ζωη μου. γιατι? γιατι ηξερα τι ηθελα! :wave2:

όχι δε σε κόβω για απότομο - να κάνουμε και λίγο χαβαλέ ρε IDI...

νομίζω οτι η διαδικασία επιλογής της μηχανής είναι το μισό (ας μη διαφωνήσουμε στα ποσοστά) της αγοράς της!

δεν υπάρχει περίπτωση που δε θα "άκουγα τη καρδιά μου" (μίξη διαφημίσεων sprite και cutty shark - σωστός ; ) - στη προκειμένη περίπτωση η καρδιά μου είναι που αποκλείει π.χ τα V-Strom, XT κλπ κλπ.

Απλά δε θα πάρω μια απόφαση απο καρδίας όταν αυτή συνηγορεί σε παραπάνω απο μια επιλογές!!! ε ; συμφωνείς ;

να σε ρωτήσω με την ευκαιρία 2 πραγματάκια...
- η αντιπρωσοπεία kawa είναι ok ;
- τι μπουφάν και τι κάλτσες να πάρω αν πάρω kawa ; :lol: :rotflmao: :lol:




:beer: :beer:

idi
06/07/2007, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson

να σε ρωτήσω με την ευκαιρία 2 πραγματάκια...
- η αντιπρωσοπεία kawa είναι ok ;
- τι μπουφάν και τι κάλτσες να πάρω αν πάρω kawa ; :lol: :rotflmao: :lol:


-οχι δεν ειναι οκ. για να κυριολεκτουμε ειναι οσο ΟΚ ειναι OΛΟΙ οι αντιπρωσοποι (πλην Yamaha)...
-οχι dainese! ...αυτο μονο και τελος! ... :lol: :lol: :lol: :lol:

AFTER
06/07/2007, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
κοιτα ειμαι λιγο αποτομος ειναι η αληθεια..

μαη ποιντ ιζ ΠAΡΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΛΙΚ ΚΑΙ ΜΗ ΡΩΤΑΣ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ γιατι ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ "ΕΞΠΕΡ" ΚΑΙ "ΑΝΤΙΚΟΙΜΕΝΙΚΟΙ"...

ολα τα μηχανακια που κοιτας, ειναι μια χαρα... μην ακους κανενα παρα μονο τη καρδια σου ...

οταν πηρα το Ζ1000 μου κανενας δε το ειχε στο φορουμ και ουτε μια στιγμη δε σκεφτικα "αραγε κανω σωστα???"....

ακουσα τη καρδια μου... πηγα το εκλεισα και μετα απο 3 χρονια μπορω να σου πω οτι ηταν απο τις καλυτερες επιλογες που εκανα στη ζωη μου. γιατι? γιατι ηξερα τι ηθελα! :wave2:


Θα συμφωνησω με τον συντροφο idi

Παρε αυτο που σου κανει κλικ οταν το βλεπεις
Αυτο που οταν περναει απο διπλα σου γυρνας στην κοπελα σου και της λες ''ΚΟΙΤΑ ΚΟΙΤΑ ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ, ΚΟΙΤΑ ΓΑΜΩΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ, ΦΤΟΥ ΕΦΥΓΕ :hypnotize )

Ακομα και καποιο γρηγοροτερο/καλυτερο να σε πεισουν να παρεις, θα το μετανιvσεις αργα η γρηγορα

nelson
06/07/2007, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Αυτο που οταν περναει απο διπλα σου γυρνας στην κοπελα σου και της λες ''ΚΟΙΤΑ ΚΟΙΤΑ ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ, ΚΟΙΤΑ ΓΑΜΩΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ, ΦΤΟΥ ΕΦΥΓΕ :hypnotize )


αυτό που πολύ εύστοχα περιέγραψες έχει συμβεί και με τις 2...

και με τις 2 μηχανές έτσι, όχι κοπέλες...

AFTER
06/07/2007, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
αυτό που πολύ εύστοχα περιέγραψες έχει συμβεί και με τις 2...

και με τις 2 μηχανές έτσι, όχι κοπέλες...


Aν εχει συμβει και με τις 2 κοπελες παντως, κοιτα μην πεις αλλη μηχανη στην μια και αλλη στην αλλη, γιατι θα εχεις προβλημα
:rotflmao:

nelson
06/07/2007, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Aν εχει συμβει και με τις 2 κοπελες παντως, κοιτα μην πεις αλλη μηχανη στην μια και αλλη στην αλλη, γιατι θα εχεις προβλημα
:rotflmao:

αν είχα 2 κοπέλες δεν θα είχα ούτε χρόνο να ασχοληθώ με το ποιά μηχανή να πάρω, αλλά ούτε και χρήματα για να την πάρω...:rotflmao: