PDA

View Full Version : ABS Rules



gregorgeous89
05/07/2007, 21:56
Η κίνηση στην περιφερειακή Θεσσαλονίκης σταμάτησε απότομα και ενώ είμαι υποψιασμένος για κάτι τέτοιο πιάνομαι αδιάβαστος και βλέπω το station λίγα δευτερόλεπτα πριν το εμβολίσω!!! Αμέσως σκέφτομαι: α) Θα μου μπλοκάρει από τα φρένα ο μπροστά τροχός β) Θα κολλήσω στο πίσω τζάμι του station γ) Πόσο να κοστίζει άραγε το μπροστά fering του vfr?
Είναι απίστευτο αλά τίποτα από τα παραπάνω δεν έγιναν χάρη στην άψογη λειτουργία του abs.Σταμάτησα στην κυριολεξία λίγα εκατοστά από το αμάξι. Ο οδηγός απλά περίμενε το μοιραίο και εγώ θα ανάψω μια λαμπάδα (πέθανε ...δεν πέθανε?) στον soihiro.Το abs δεν άφησε την μηχανή να κάνει ούτε εκατοστό παραπάνω από ότι έπρεπε, μάλιστα ένοιωθα την ρόδα ότι ήταν στα όρια του να μπλοκάρει και περίμενα το μοιραίο.
Ηθικόν δίδαγμα...
Όταν οδηγάμε με κίνηση δεν κολλάμε στον μπροστά.
Κοιτάμε τα αμάξια μπροστά για να ελέγχουμε την κίνηση.
Αγοράζουμε μηχανή μα ABS:wave2:

Sotirios
06/07/2007, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
..............Το abs δεν άφησε την μηχανή να κάνει ούτε εκατοστό παραπάνω από ότι έπρεπε, μάλιστα ένοιωθα την ρόδα ότι ήταν στα όρια του να μπλοκάρει και περίμενα το μοιραίο.
Ηθικόν δίδαγμα...
Όταν οδηγάμε με κίνηση δεν κολλάμε στον μπροστά.
Κοιτάμε τα αμάξια μπροστά για να ελέγχουμε την κίνηση.
Αγοράζουμε μηχανή μα ABS:wave2:


όπως λες δεν χρειάστηκες το abs , έκανες ένα πολύ σωστό φρενάρισμα φτάνοντας τα όρια της πρόσφυσης, χωρίς να τα ξεπεράσεις. Αν τα ξεπερνούσες και πηγαινε να μπλοκάρει ο τροχός , τότε θα έπρεπε να ευλογείς το abs που δεν μπλόκαρε τον μπροστινό σου, αν δεν είχες κολλήσει βέβαια στο μπροστά αυτοκίνητο.:wave2:

arxaios
06/07/2007, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotirios
όπως λες δεν χρειάστηκες το abs , έκανες ένα πολύ σωστό φρενάρισμα φτάνοντας τα όρια της πρόσφυσης, χωρίς να τα ξεπεράσεις. Αν τα ξεπερνούσες και πηγαινε να μπλοκάρει ο τροχός , τότε θα έπρεπε να ευλογείς το abs που δεν μπλόκαρε τον μπροστινό σου, αν δεν είχες κολλήσει βέβαια στο μπροστά αυτοκίνητο.:wave2:

Είσαι ΛΑΘΟΣ !!!!!!!!!!!!!!!
Χωρίς να μπούμε σε πολλές λεπτομέρειες, το ABS στις μηχανές λειτουργεί πιο ομαλά και διακριτικά από ενός αυτοκινήτου.........

runnerma
06/07/2007, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Το abs δεν άφησε την μηχανή να κάνει ούτε εκατοστό παραπάνω από ότι έπρεπε, μάλιστα ένοιωθα την ρόδα ότι ήταν στα όρια του να μπλοκάρει και περίμενα το μοιραίο.


Μα το λέει άλλωστε και ο greg ολοκάθαρα.
Απλά αυτός ένιωθε ότι θα μπλοκάρει η ρόδα και περίμενε το μοιραίο (που ευτυχώς δεν ήρθε.)

AFTER
06/07/2007, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
και εγώ θα ανάψω μια λαμπάδα (πέθανε ...δεν πέθανε?) στον soihiro.

Aν θες να αναψεις ενα κερακι, τοτε αναψε το στον Heinz Leiber, γιατι αυτος κατασκευασε το πρωτο ABS για οχημα

:wave2:

Sotirios
06/07/2007, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Είσαι ΛΑΘΟΣ !!!!!!!!!!!!!!!
Χωρίς να μπούμε σε πολλές λεπτομέρειες, το ABS στις μηχανές λειτουργεί πιο ομαλά και διακριτικά από ενός αυτοκινήτου.........


όντως δεν είμαι ειδικός επί του θέματος, είμαι ένας απλώς χρήστης του με όσα μπορεί να καταλάβει. Αυτό που μου λές είναι οτι το abs πιάνει πριν χάσει πρόσφυση ο τροχός?? και χωρίς καθόλου κραδασμούς??:wave2:

AFTER
06/07/2007, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotirios
όντως δεν είμαι ειδικός επί του θέματος, είμαι ένας απλώς χρήστης του με όσα μπορεί να καταλάβει. Αυτό που μου λές είναι οτι το abs πιάνει πριν χάσει πρόσφυση ο τροχός?? και χωρίς καθόλου κραδασμούς??:wave2:

Μαλλον εννοει οτι δεν λειτουργει το abs πριν απο οταν ειναι πραγματικα αναγκαιο
Στο αυτοκινητο εχω παρατηρησει οτι λειτουργει καμια φορα για εντελως ηλιθιο λογο

gregorgeous89
06/07/2007, 20:15
Παιδιά έχω μπλοκάρει κανα 2 φορές το μπροστινό και ξέρω!!! άσε που ήταν και φρενάρισμα πανικού οπότε πιστεύω ότι δούλεψαν τα abs.
Προφανώς βοηθάει και το dual sistem. :wave2:

Smith
11/07/2007, 05:40
τελικά τι ψηφίζουμε ΜΕ ή ΧΩΡΙΣ abs..????

Sotirios
11/07/2007, 06:49
Με abs χωρίς δεύτερη σκέψη αν μιλάμε για άσφαλτο πάντα, αλλά αν μπορείς να φρενάρεις χωρίς να το ενεργοποιήσεις (τέλειο φρενάρισμα) θα είναι οτι καλύτερο.

FZMAN
11/07/2007, 16:22
ΜΕ ΑΒS παιδιά. Πιστεύω ότι το ABS σε δρόμους όπως της Ελλάδας (γλυστερούς) πρέπει να είναι βασικότατο σε μια μηχανή.

Smith
12/07/2007, 00:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotirios
Με abs χωρίς δεύτερη σκέψη αν μιλάμε για άσφαλτο πάντα, αλλά αν μπορείς να φρενάρεις χωρίς να το ενεργοποιήσεις (τέλειο φρενάρισμα) θα είναι οτι καλύτερο.

εμ..εδώ σε θέλω μάστορα...ελπίζω να μην ''ξενερώσω'' από την αλλαγη΄που πρόκειται να κάνω από απλά φρένα σε άλλη μηχανή και φυσικά με abs..
δηλαδή έτσι κανα ''κοκκάλωμα'' ρε παιδί μου στο χαλα΄ρό τώρα ε, δε θα επιτρέπεται..?? μόνο φρενάρισμα αλά ''Στάση λεωφορείου ''...???
ε..δε λεω για καγκουριές ε....:wave2:

Sotirios
12/07/2007, 07:08
οχι ρε τι λες αντιθέτως οι απόπειρες να το κοκκαλώσεις είναι η κύρια χρήση του γιατί θα σε αποτρέψει από το να πέσεις από μπλοκάρισμα του μπροστινού. Από πολλούς που πριν δεν είχαν και μετά έβαλαν abs έχω ακούσει "πως μπορούσαμε και κάναμε χωρίς αυτό" Αυτό που σου είπα στο προηγούmενο post αφορούσε κάποιους που νομίζουν οτι το abs μειώνει την απόσταση φρεναρίσματος. Αν μπορείς να κάνεις τέλειο φρενάρισμα σε έκτακτη ανάγκη χωρίς χρήση abs είναι οτι καλύτερο, αλλά επειδή αυτό συνήθως δεν είναι εφικτό κοκαλώνουμε με τα φρένα τον μπροστινό και πέφτουμε, αν δεν γίνει καμιά αλχημία και το σώσεις. Με το abs κοκαλώνοντας τα φρένα μπαίνει σε λειτουργία, μεγαλώνει (λίγο) την απόσταση φρεναρίσματος αλλά γλιτώνεις το πέσιμο. Τώρα για καγκουριές endo και τέτοια από οτι ακούω, γιατί δεν έχω καμιά ιδέα, το παίζει αυστηρός μπαμπάς και δεν σε αφήνει. :wave2:

AFTER
12/07/2007, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotirios
οχι ρε τι λες αντιθέτως οι απόπειρες να το κοκκαλώσεις είναι η κύρια χρήση του γιατί θα σε αποτρέψει από το να πέσεις από μπλοκάρισμα του μπροστινού. Από πολλούς που πριν δεν είχαν και μετά έβαλαν abs έχω ακούσει "πως μπορούσαμε και κάναμε χωρίς αυτό" Αυτό που σου είπα στο προηγούmενο post αφορούσε κάποιους που νομίζουν οτι το abs μειώνει την απόσταση φρεναρίσματος. Αν μπορείς να κάνεις τέλειο φρενάρισμα σε έκτακτη ανάγκη χωρίς χρήση abs είναι οτι καλύτερο, αλλά επειδή αυτό συνήθως δεν είναι εφικτό κοκαλώνουμε με τα φρένα τον μπροστινό και πέφτουμε, αν δεν γίνει καμιά αλχημία και το σώσεις. Με το abs κοκαλώνοντας τα φρένα μπαίνει σε λειτουργία, μεγαλώνει (λίγο) την απόσταση φρεναρίσματος αλλά γλιτώνεις το πέσιμο. Τώρα για καγκουριές endo και τέτοια από οτι ακούω, γιατί δεν έχω καμιά ιδέα, το παίζει αυστηρός μπαμπάς και δεν σε αφήνει. :wave2:

Kαι οχι μονο, αλλα σε αφηνει να παρακαμψεις λιγο της πορειας σου
Αυτο τις περισσοτερες φορες ειναι σωτηριο

Smith
17/07/2007, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotirios
οχι ρε τι λες αντιθέτως οι απόπειρες να το κοκκαλώσεις είναι η κύρια χρήση του γιατί θα σε αποτρέψει από το να πέσεις από μπλοκάρισμα του μπροστινού. Από πολλούς που πριν δεν είχαν και μετά έβαλαν abs έχω ακούσει "πως μπορούσαμε και κάναμε χωρίς αυτό" Αυτό που σου είπα στο προηγούmενο post αφορούσε κάποιους που νομίζουν οτι το abs μειώνει την απόσταση φρεναρίσματος. Αν μπορείς να κάνεις τέλειο φρενάρισμα σε έκτακτη ανάγκη χωρίς χρήση abs είναι οτι καλύτερο, αλλά επειδή αυτό συνήθως δεν είναι εφικτό κοκαλώνουμε με τα φρένα τον μπροστινό και πέφτουμε, αν δεν γίνει καμιά αλχημία και το σώσεις. Με το abs κοκαλώνοντας τα φρένα μπαίνει σε λειτουργία, μεγαλώνει (λίγο) την απόσταση φρεναρίσματος αλλά γλιτώνεις το πέσιμο. Τώρα για καγκουριές endo και τέτοια από οτι ακούω, γιατί δεν έχω καμιά ιδέα, το παίζει αυστηρός μπαμπάς και δεν σε αφήνει. :wave2:

αααα...αμαν είναι έτσι `νταξ...μωρέ...

βασικά είμαι όντως περίεργος να το δοκιμάσω, αν και εγώ πιστεύω ότι όντως χρειάζεται...
πάντως μέχρι σιγμής 1-2 φορές ίσως να χρειάστηκε να φρενάρω απότομα και δόξα τω Θεώ δεν κοκκάλωσε απλά ''ρούφηξε'' όλα τα κιλά της μηχανής όντας δικάβαλος και φορτωμένος το μπροστινό με εμένα να κάνω το σταυρό μου για το αν θα κάνουμε οθωμανικό σέξ με το αυτοκίνητο μπροστά ή όχι...:yuck: , σταμάτατησα κάτι εκατοστά πιο μπροστά από την πινακίδα του, αλλά το θέμα ήταν να μην χάσω τον έλεγχο και να μη γλιστρήσει το μπροστινό....

τεσπα...
ευχαριστώ πάντως...


Υ.Γ.
αυτο το μήνυμα θα αυτοκαταστραφεί μόλις το διαβάσετε....:δε θέλω να το δει ο μπαμπάς και να μ` αρχίσει στι γρήγορες....:rotflmao: :beer: :beer: :wave2:

zireous
20/07/2007, 01:26
Άμα δεις τίποτα σωστά στατιστικά, το 90% των ατυχημάτων που παίζει με μηχανή είναι μπροστά στα μάτια μας.

Το ότι εμείς δεν κρατάμε αποστάσεις πρώτα, και δε περιμένουμε να μας τη κάτσουνε είναι το πρώτο λάθος που πρέπει να βγάλουμε από την οδήγησή μας.

Μια χαρά φρένα έχουνε και τα ss (ποιό ABS μάστορη), αλλά ακόμα και να τα κατέχουμε τα φρένα αφήνουμε μεγαλύτερες αποστάσεις για 750 τουλάχιστον λόγους...

gregorgeous89
30/08/2007, 20:52
Το ότι εμείς δεν κρατάμε αποστάσεις πρώτα, και δε περιμένουμε να μας τη κάτσουνε είναι το πρώτο λάθος που πρέπει να βγάλουμε από την οδήγησή μας.
Ρε εσύ zireus πως να κρατήσεις απόσταση αφού όταν προσπαθείς να το κάνεις ή θα σε κορνάρουν από πίσω ή θα σε προσπερνάνε από δεξιά! Οπότε τι κάνεις ή πας δεξιά με 100 ή είσαι "μην σπρώχνεται η πισινοί και μην τρέχετε οι μπροστινοί!!!"

soteas
30/08/2007, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Η κίνηση στην περιφερειακή Θεσσαλονίκης σταμάτησε απότομα και ενώ είμαι υποψιασμένος για κάτι τέτοιο πιάνομαι αδιάβαστος και βλέπω το station λίγα δευτερόλεπτα πριν το εμβολίσω!!! Αμέσως σκέφτομαι: α) Θα μου μπλοκάρει από τα φρένα ο μπροστά τροχός β) Θα κολλήσω στο πίσω τζάμι του station γ) Πόσο να κοστίζει άραγε το μπροστά fering του vfr?
Είναι απίστευτο αλά τίποτα από τα παραπάνω δεν έγιναν χάρη στην άψογη λειτουργία του abs.Σταμάτησα στην κυριολεξία λίγα εκατοστά από το αμάξι. Ο οδηγός απλά περίμενε το μοιραίο και εγώ θα ανάψω μια λαμπάδα (πέθανε ...δεν πέθανε?) στον soihiro.Το abs δεν άφησε την μηχανή να κάνει ούτε εκατοστό παραπάνω από ότι έπρεπε, μάλιστα ένοιωθα την ρόδα ότι ήταν στα όρια του να μπλοκάρει και περίμενα το μοιραίο.
Ηθικόν δίδαγμα...
Όταν οδηγάμε με κίνηση δεν κολλάμε στον μπροστά.
Κοιτάμε τα αμάξια μπροστά για να ελέγχουμε την κίνηση.
Αγοράζουμε μηχανή μα ABS:wave2:

εχω παθει παρομοια φαση... ενω προς στιγμην εκανα κακα:eyepop: η προσγηωση ηταν ομαλη:a54: . ειναι να το 'χει και το μηχανακι

MitsosNaked
03/09/2007, 13:47
Συμφωνώ απόλυτα ότι το ABS είναι απαραίτητο και σώζει ζωές.

Εμένα επίσημα μου έχει σώσει τη ζωή αρκετές φορές. θα αναφέρω δύο χαρακτηριστικές.


1η φορά βράδυ στην Ακαδημίας πήγαινα γκαζωτός(χαζομάρα το ξέρω) και ενώ ήμουν αφηρημένος βλέπω τελευταία στιγμή το κόκκινο και πλακώνομαι στα φρένα. Αρχίζουν μανέτες και ποδόφρενα να κλωτσάνε σάν τρελλά(φανταστείτε τί μπλοκάρισμα θα είχε γίνει) και σταματάω πάνω στη διάβαση. Ακριβώς μπροστά μου περνάει κομμάτια ένα Porsche Cayenne. Θα με είχε εμβολίσει 100%.

2η φορά από Λάρισα προς Αθήνα παίρνω την έξοδο για Σούρπη και είχε σήμα που έλεγε όχι πάνω απο 40 χλμ την ώρα. Πήγαινα με 70, μπήκα τελείως λάθος(μιλάμε για στροφάρα) και πάνω στον πανικό πατάω το μπροστινό με δύναμη καί το πισινό(πάνω σε στροφή!!!) και λέω από μέσα μου αυτό ήταν, ετοιμάσου για τρελή στούκα στους βράχους, και απλά σταματάει κυριλέ και όμορφα στο δρόμο πάνω.



Μετά απο αυτά τα περιστατικά και 3000 Ευρώ να μου πούν ότι κάνει το ABS θα τα δώσω. Και μάλιστα μακάρι να μπορούσαν να κάνουν retrofit το ABS σε οποιαδήποτε μηχανή, γιατί στάνταρ θα έβαζα.

xampos
03/09/2007, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Ρε εσύ zireus πως να κρατήσεις απόσταση αφού όταν προσπαθείς να το κάνεις ή θα σε κορνάρουν από πίσω ή θα σε προσπερνάνε από δεξιά! Οπότε τι κάνεις ή πας δεξιά με 100 ή είσαι "μην σπρώχνεται η πισινοί και μην τρέχετε οι μπροστινοί!!!"

φιλε επειδη περναω καθημερινα αυτον τον κολοδρομο που λεγεται περιφεριακος σου λεω να πας δεξια και με 100 , κανε υπομονι ωσπου να βγεις στην εξοδο που θες να ξεμπερδευεις

εγω αυτο κανω , στον περιφεριακο ετσι και πεσεις ΓΕΙΑ ΣΑΣ

paranoid
06/09/2007, 11:19
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
[B]Συμφωνώ απόλυτα ότι το ABS είναι απαραίτητο και σώζει ζωές.

Εμένα επίσημα μου έχει σώσει τη ζωή αρκετές φορές. θα αναφέρω δύο χαρακτηριστικές.


1η φορά βράδυ στην Ακαδημίας πήγαινα γκαζωτός(χαζομάρα το ξέρω) και ενώ ήμουν αφηρημένος βλέπω τελευταία στιγμή το κόκκινο και πλακώνομαι στα φρένα. Αρχίζουν μανέτες και ποδόφρενα να κλωτσάνε σάν τρελλά(φανταστείτε τί μπλοκάρισμα θα είχε γίνει) και σταματάω πάνω στη διάβαση. Ακριβώς μπροστά μου περνάει κομμάτια ένα Porsche Cayenne. Θα με είχε εμβολίσει 100%.


Απλά θα είχες σαβουρωθεί αρκετή αποσταση πρίν την διάβαση...!!(πάλι θα γλύτωνες απο το cayenne)



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :smilea:

MitsosNaked
10/09/2007, 01:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από paranoid


Απλά θα είχες σαβουρωθεί αρκετή αποσταση πρίν την διάβαση...!!(πάλι θα γλύτωνες απο το cayenne)



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :smilea:


Σίγουρα θα είχα σαβουρωθεί, αλλά το κόκκινο το είδα το πολύ τρία μέτρα πρίν τη διάβαση:eyepop:

Mε άλλα λόγια θα είχα σαβουρωθεί και μάλλον θα είχα πέσει λόγω φόρας μετά τη διάβαση( πιθανότατα στο σημείο που κλάσματα μετά πέρασε το cayenne:eyepop: )...

paranoid
10/09/2007, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Σίγουρα θα είχα σαβουρωθεί, αλλά το κόκκινο το είδα το πολύ τρία μέτρα πρίν τη διάβαση:eyepop:

Mε άλλα λόγια θα είχα σαβουρωθεί και μάλλον θα είχα πέσει λόγω φόρας μετά τη διάβαση( πιθανότατα στο σημείο που κλάσματα μετά πέρασε το cayenne:eyepop: )...


Τότε όντως φίλε μου το ABS στην περίπτωση σου σε βοήθησε αρκετά (ήταν σωτήριο θα έλεγα)...

Πάντα η θεά τύχη (που αχρείαστη ναναι) να μας κλείνει το μάτι..!! :sun: :sun: