PDA

View Full Version : Δίπλωμα οδήγησης



DooKie
06/07/2007, 20:59
Μπορεί κάποιος να μου πεί τι γίνεται σε περίπτωση που πιάσουν έναν ενήλικο και δεν έχει άδεια οδήγησης? Δεν εννοώ να μήν έχει μαζί του το δίπλωμα αλλά να μήν το έχει πάρει.

xampos
06/07/2007, 21:22
δικαστικος μετα απο κανα 2 χρονια

( συνηθως αθοωνεσαι αφου θα εχεις παει να βγαλεις το διπλομα η και αν δεν το χεις παλι κατα 90 %100 θα σε αφισουνε )

με τον καινουργιο ΚΟΚ (δεν ειμαι σιγουρος αλλα πληρωνεις και 100 ευρω προστιμο (?)

το θεμα δεν ειναι να μην σε ποιασουνε χωρις διπλομα αλλα να μην κανεις ατυχημα :wave2:

S705
06/07/2007, 21:32
Νομιζω οτι πια αυτα τα αδικιματα δεν πανε δικασιμα.
τα καταργισανε λογο τρελησ συμφορεσησ στα δικαστ.
πια πρεπει να ειναι μονο η κλιση.....αλλα τωρα με τον νεο κοκ σε γραφουν και δεν ξερεισ και το γιατι:hypnotize

sofix
06/07/2007, 21:43
νομιζω οτι πλεον,αν δεν εχεις αδεια οδηγησης,προστιμο και αφαιρεση του δικαιωματος να βγαλεις διπλωμα μεσα στα επομενα χρονια..(δεν θυμαμαι ποσα ακριβως..) και καλα για να μην πας να βγαλεις μετα απο 6 μηνες και πας σε δικαστηριο και αθωωθεις..

αν καποιος εχει προχειρο το νεο ΚΟΚ ας το επιβεβαιωσει...

KaTMan
06/07/2007, 23:14
Ρε παιδες εγω τωρα που ειμαι ψημενος να αγορασω μηχανη και περιμενω να παραλαβω σε 10 εργασιμες,δηλαδη 15 μερες το διπλωμα μου και δεν μου δινουν προσωρινη βεβαιωση οτι επετυχα στις εξετασεις,τι γινεται;αν το ρισκαρω και με σταματησουν θα μου κοψουν το κ@λο;το μονο χαρτι που εχω ειναι αυτο της εξετασης των σηματων που γραφει οτι περασα τα σηματα αλλα αυτο δε θα λεει κατι γιαυτους,τι να κανω;ηδη μπηκε ο Ιουλιος και δεν μπορω να περιμενω άλλο,δεν γινεται:cry:

xampos
06/07/2007, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTMan
Ρε παιδες εγω τωρα που ειμαι ψημενος να αγορασω μηχανη και περιμενω να παραλαβω σε 10 εργασιμες,δηλαδη 15 μερες το διπλωμα μου και δεν μου δινουν προσωρινη βεβαιωση οτι επετυχα στις εξετασεις,τι γινεται;αν το ρισκαρω και με σταματησουν θα μου κοψουν το κ@λο;το μονο χαρτι που εχω ειναι αυτο της εξετασης των σηματων που γραφει οτι περασα τα σηματα αλλα αυτο δε θα λεει κατι γιαυτους,τι να κανω;ηδη μπηκε ο Ιουλιος και δεν μπορω να περιμενω άλλο,δεν γινεται:cry:

δεν λεει για 15 μερες να σε γραψουνε

κανε λιγο υπομονη ακομα :wave2:

OzZzZzY
07/07/2007, 00:08
κατι αλλο..
αν οδηγαν μια μηχανη πχ 50 αλογα κ εχεις το Α1 μεχρι 33 αλογα δηλαδη τι ποινη εχει? (αν ξερει κανεις)..ειναι σαν να μην εχεις καθολου διπλωμα? :(

veagle
07/07/2007, 02:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
κατι αλλο..
αν οδηγαν μια μηχανη πχ 50 αλογα κ εχεις το Α1 μεχρι 33 αλογα δηλαδη τι ποινη εχει? (αν ξερει κανεις)..ειναι σαν να μην εχεις καθολου διπλωμα? :(

Είναι σαν να μην έχεις καθόλου δίπλωμα κανονικά...!!!

Επίσης ενώ κανονικά σε περίπτωση π.χ. που σε κάνουν έλεγχο για κράνος που δεν φοράς διαπιστώσουν ότι δεν έχεις και δίπλωμα, τότε σε γράφουν για το κράνος, σε αφήνουν να φύγεις, και μετά απο κανά 2 μήνες το πολύ, έρχεται στο σπίτι σου, "Έκθεση Προφορικής Μύνησης" ότι και καλά δεν είχες το κατάλληλο δίπλωμα οδήγησης μαζί σου και πας δικαστήριο μετά απο ένα με 2 μήνες.
Έτσι έγινε με μένα!!
(Βέβαια εγώ είχα δίπλωμα και απλά ήταν αυτό το μπέρδεμα με την Α1 κατηγορία)

POEXANIA
07/07/2007, 10:21
ego odhgo xoris diploma pola xronia, apo tote poy eixa papaki dld 14-15 xronia
ama foras kranos dyskola se stamatane pados to thema den einai to an se grapsoyn ala to ti tha ginei otan prokaleseis kanena atyxhma, poso malon an prokypsei kai traymatismos. aytos einai o fovos moy oxi toso an me stamathsoyn gia elegxo mias kai tosa xronia thn exo glitosei

mourgakos
07/07/2007, 10:43
ολους καποτε τους τσιμπαν....
οσο το οτι δεν εχεις διπλωμα,οδηγας χρονια,και το λες,εμενα προσωπικα με προκαλει
αφανταστα.το μονο ομως που μπορω να σου πω ,καθως δεν σε γνωριζω προσωπικα,ειναι να πας να βγαλεις ενα,γιατι μια φορα
συμβαινει η στραβη....μπορει να εισαι ο καλυτερος οδηγος:rolleyes: ,που δεν νομιζω (αποψη μου)και απο δικο μου λαθος να σκασω πανω σου....η καμια γυναικα με
παιδακια .ποιος σε ξεπλενει μετα...
με 300 ευρω γλιτωνεις τον εαυτο σου απο το αγχος και την ανευθυνοτητα...
:smilea:

POEXANIA
07/07/2007, 11:05
OS TORA DEN EXOPROKALESEI KANENA ATYXHMA MONO 2 SOYPES EXO FAEI KAI AYTES OTAN HMOYN MIKROS. KAI PROSEXTIKOS EIMAI KAI EBEIROS(KAI TO DIPLOMA DEN EINAI AYTO POY SE MATHAINEI NA ODHGAS) TO OTI KANO VLAKEIA POY DEN EXO VGALEI ENAI GEGONOS, EXO DLD MONO GIA AMAKSI KAI 50ARI MHXANAKI DIPLOMA. ALOSTE DEN EKANA TON EKSYPNO POY DEN EXO DIPLWMA APLA EIPA OTI AN FORAS KRANOS KAI DEN PROKALEIS DEN SE STAMATANE EYKOLA.

xampos
07/07/2007, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από POEXANIA
OS TORA DEN EXOPROKALESEI KANENA ATYXHMA MONO 2 SOYPES EXO FAEI KAI AYTES OTAN HMOYN MIKROS. KAI PROSEXTIKOS EIMAI KAI EBEIROS(KAI TO DIPLOMA DEN EINAI AYTO POY SE MATHAINEI NA ODHGAS) TO OTI KANO VLAKEIA POY DEN EXO VGALEI ENAI GEGONOS, EXO DLD MONO GIA AMAKSI KAI 50ARI MHXANAKI DIPLOMA. ALOSTE DEN EKANA TON EKSYPNO POY DEN EXO DIPLWMA APLA EIPA OTI AN FORAS KRANOS KAI DEN PROKALEIS DEN SE STAMATANE EYKOLA.



εγω δεν καταλαβα ρε φιλε για ποιο λογο δεν εχεις διπλομα :confused:


εφοσον λες οτι εισαι μεγαλος και εμπειρος :confused:

εγω 18 ειμαι και περιμενα κανα χρονια για να βγαλω το διπλομα πως και πως . οχι οτι το εχω βγαλει αλλα συντομα θα το εχω

τα 300 ευρω λυπασαι :confused:

παντως μονο και μονο το αχγος που εχεις χωρις διπλομα αξιζει να τα δωσεις

POEXANIA
07/07/2007, 11:49
e more h doyleia poy doyleyo me periorizei sto na vro to xrono na kano ta theorhtika mathimata poy sthn polh poy meno oi ores poy ginontai kai h sxolh einai fixed, ala oxi pos den eixa eykairies tosa xronia apla to amelw, tora pados exo katathesei ta xartia moy edo kai kaa dimino kai logo doyleias den exo paei akoma na kano thoritiko. h megalh moy vlakeia htan oti den to vgala otan egbala kai toy amaksioy, ta leyta pados einai kamia 800ara kai oxi 300(ala den einai ayta to provlhma)

diuco
07/07/2007, 11:52
Παντως τώρα τελευταία σταματάνε και μηχανές μεγάλου κυβισμού για έλεγχο, μήπως είναι γραμμη του νέου Κ.Ο.Κ.

xampos
07/07/2007, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από POEXANIA
e more h doyleia poy doyleyo me periorizei sto na vro to xrono na kano ta theorhtika mathimata poy sthn polh poy meno oi ores poy ginontai kai h sxolh einai fixed, ala oxi pos den eixa eykairies tosa xronia apla to amelw, tora pados exo katathesei ta xartia moy edo kai kaa dimino kai logo doyleias den exo paei akoma na kano thoritiko. h megalh moy vlakeia htan oti den to vgala otan egbala kai toy amaksioy, ta leyta pados einai kamia 800ara kai oxi 300(ala den einai ayta to provlhma)


:eek: :eek:


300 ευρω ειναι φιλε μου :wave2:

POEXANIA
07/07/2007, 12:07
suck my k.o.k. :P (den paei se sena genika to leo:P)

reptile4
07/07/2007, 12:17
Εγω εχω ακομα το Α1 στις 27/7 θα παω για απεριορηστο, οσες φορες ομως με σταματησαν με μηχανες φιλων και τους το εδειχνα με αφηναν και ας ηταν μεγαλυτερες απο οτι λεει το διπλωμα, το γιατι δεν το ξερω.

KaTaNaS
07/07/2007, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από POEXANIA
den paei se sena genika to leo

γενικα... μακρια απο το δρόμο μας φιλαράκι!

POEXANIA
07/07/2007, 12:30
einai 300 exrtra an to vlaleis mazi me toy amaksioy, alios soy pianoyn ton kolo(edo poy meno thelei 10 ores praktika 10 theoritika eksoda parastaseos kai parabola 20 eyro xreonoyn thn ora oi sxoles. ta paravola nomizo einai kamia 70aria kai ta eksoda parastaseos den thymamai.

KaTaNaS
07/07/2007, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από POEXANIA
alios soy pianoyn ton kolo

είναι 300 με 350 ευρα...


εισαι αδικαιολογητος... να κυκλοφορεις διχως χαρτια... παντως

POEXANIA
07/07/2007, 12:50
isos exei na kanei me to oti eimai ninja den ksero

KaTaNaS
07/07/2007, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από POEXANIA
isos exei na kanei me to oti eimai ninja den ksero

αν δεν εισαι ninja-turttle den ginetai tipota! :a01:

mourgakos
08/07/2007, 08:16
δωθε ειναι 300 ευρα,αντε 350 οπως ειπε και ο katanas.οσο για το προβλημα
χρονου το καταλαβαινω,αν ηταν καμια ξανθεια ,ψηλη ,γαλανοματα,στη σχολη,
θα ειχες παρει μεχρι Δ+Ε.

εγω ενας φορτηγατζος ειμαι ,οδηγαω απο πιτσιρικας.λεω να παρω κατι συρομενα,
επικαθυμενα τωρα, μεχρι να βγαλω το διπλωμα,σιγα τωρα,τι εγινε,εχω εμπειρια
και ποτε δεν εχω προκαλεσει τιποτα...λες να ερθω απ τα μερη σου?:eyepop: εχω πηξει στον δρομο,που χρονος τωρα,σιγα μωρε...
:lol: το διπλωμα κανει τον οδηγο?:wacko:

mourgakos
08/07/2007, 08:18
οποτε κανε την υπερβαση για να κοιμασαι ησυχος,και οταν κυκλοφορεις
να εισαι πιο ανετος.για την δικια σου ψυχικη και ουσιαστικη αναταση...
φιλικα :wave2: