PDA

View Full Version : Modenas Kriss 100 ή KrissII 115 ;



makis206
06/07/2007, 23:56
Idi After και λοιποί γνώστες βοήθεια !

Μου μπήκε να πα'να πάρω ένα τέτοιο ρημάδι να το πετώ στις παραλίες, ούτε στρώσιμο δεν θα του κάνω και θα τό'χω αποκλειστικά σαν εργαλείο για να κάνω τη δουλειά μου.

Βαρέθηκα να τά'χω όλα στα ώπα ώπα και γι'αυτό το λόγο πούλησα το Innova αφού δεν άντεχα να δίνω κι αλλού τη στοργή που ήθελα αποκλειστικά να δίνω στο CBF :blush: :lol:

Δε γ@μιέται 2 χρόνια άτοκο είναι, ούτε που θα καταλάβω ότι έκανα αγορά μηχανακιού με 61 ή 70 ευρώ το μήνα αν καταλήξω στο 115άρι.

Η απορία λοιπόν:

Το 100άρι είναι αποδεδειγμένα σκυλί κι απ'ότι μου είπε φίλος μηχανικός, οτιδήποτε χρειαστεί το μοτέρ του στο μέλλον μπορώ να το βρω ακόμα κι από γιαπωνέζικο Χόντα (λέμε τώρα) σε αντίθεση με το 115άρι που δεν βρίσκονται τόσο εύκολα χύμα ανταλλακτικά στο εμπόριο εκτός απ'τα δικά του τα γνήσια και αν..

Όσοι φίλοι πήρανε 100άρι δεν παραπονέθηκαν ποτέ, κάποιοι άλλοι που πήρανε το 115 όμως είχανε ψιλοπροβλήματα με το καρμπυρατέρ τους στο ρελαντί κι ακόμα δεν έχουν καταφέρει να ξεμπλέξουν 100%, αρκετές φορές μάλιστα έχουν σβησίματα στο ρελαντί, WTF ;:lol:

Απ'την άλλη πάλι η διαφορά της τιμής τους είναι πολύ μικρή για να μην καταλήξω στο πιο δυνατό..

Τι γίνεται όσο αναφορά τις αναρτήσεις τους ; Στο 115άρι είναι ρυθμιζόμενες απ'ότι διάβασα στο site του Γκοργκολή, ισχύει το ίδιο και για το 100άρι ;

Τα φρένα τους ; Είναι τα ίδια ;

Άλλες αξιοσημείωτες διαφορές ανάμεσά τους ;

Ειλικρινά δεν θα αντιμετωπίσω πρόβλημα με τη χαμηλότερη δύναμη του κατοσταριού αλλά νά'ναι τουλάχιστον ισάξιο σε φρένα και αναρτήσεις με το 115άρι..

Εσείς σε ποιο θα καταλήγατε ρε παίδες ;

:beer: :beer:

funmoto
07/07/2007, 12:58
Φίλε Μάκη, έχω εδώ και τρία χρόνια το krissII το 115. Το 100 βγήκε πριν λίγους μήνες (κάπου έχεις μπερδευτεί) ενώ παράλληλα κυκλοφορεί το kristar το 125.
Απ΄ότι έχω ακούσει από πολλούς (δε μπορώ να έχω δική μου γνώμη αφού δεν έχω κανένα με kristar) το πιο αξιόπιστο είναι το 115. Ανταλλακτικά βρίσκεις και στο περίπτερο.
Μπορώ να σε διαβεβαιώσω για την αντοχή του και για τα φρένα του που είναι (για παπί πάντα) αστέρια.
Αν καταλήξεις πάντως σ' αυτό και το πάρεις καινούργιο, να αλλάξεις λάστιχα πριν βγεις από το μαγαζί και κατά τα άλλα... πέτα το όπου θες:D , φόρτωσέ το όσο θες... δε θα βγάλει κιχ!

jbear
07/07/2007, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από funmoto
Φίλε Μάκη, έχω εδώ και τρία χρόνια το krissII το 115. Το 100 βγήκε πριν λίγους μήνες (κάπου έχεις μπερδευτεί) ενώ παράλληλα κυκλοφορεί το kristar το 125.
Απ΄ότι έχω ακούσει από πολλούς (δε μπορώ να έχω δική μου γνώμη αφού δεν έχω κανένα με kristar) το πιο αξιόπιστο είναι το 115. Ανταλλακτικά βρίσκεις και στο περίπτερο.
Μπορώ να σε διαβεβαιώσω για την αντοχή του και για τα φρένα του που είναι (για παπί πάντα) αστέρια.
Αν καταλήξεις πάντως σ' αυτό και το πάρεις καινούργιο, να αλλάξεις λάστιχα πριν βγεις από το μαγαζί και κατά τα άλλα... πέτα το όπου θες:D , φόρτωσέ το όσο θες... δε θα βγάλει κιχ!


εγω το χω 4 χρονια...ειναι οπως τα λεει το παιδι! διαφορες με το 100 δεν ξερω αν εχει, αν και μαλλον θα χει αλλα φρενα η αναρτησεις αλλιως θα ειναι μεγαλη ευκαιρια λογω της διαφορας τιμης...παντως απ το 115 δεν εχω κανενα παραπονο! :beer:

makis206
08/07/2007, 18:07
Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις, χτες το πρωί ετοιμάστηκα γρήγορα γρήγορα να την κοπανήσω για το ΣΚ και βγαίνοντας απ'την πόλη λέω "δεν κάνω μια στάση να δω αν είναι ανοιχτά να παραγγείλω το 100άρι να ξεμπερδεύω;"

Τελικά ήταν ανοιχτά και σαν να μού'ρθε μια φώτηση:lol: τη στιγμή της παραγγελίας είπα "το 115!!":dizzy: :lol:

Τελικά Μάρθα έχεις δίκιο, πρώτα εμφανίστηκε το 115 αφού μου επιβεβαιώθηκε κι από φίλο το ΣΚ.:winka:

Και πάλι ευχαριστώ και τους δύο :beer: :beer:

MikeG
08/07/2007, 18:14
Άντε καλορίζικο σύντεκνε το μοτόρι..:D :D

:beer: :beer: :wave2:

makis206
08/07/2007, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Άντε καλορίζικο σύντεκνε το μοτόρι..:D :D


Άρχισε το δούλεμα..:rotflmao:


Ευχαριστώ Mάϊκ :lol: :beer: :beer:

jbear
08/07/2007, 20:08
Kαλοριζικο!!! :beer: :beer: :beer:


επισης αν και πολυ καθυστερημενα :rolleyes: ... το 100αρι ειναι οντως πολυ προσφατο (ενα μολις χρονο εχει στην αγορα νομιζω)... το 115 πολυ παλιο! οταν πηρα εγω το δικο μου 4 χρονια πριν δεν υπηρχε 100 και επισης το δικο μου ειναι η τριτη γενια!!! το 115 ισως να αγγιζει και την δεκαετια στην αγορα...

carjunkie
09/07/2007, 01:16
Kαλορίζικο-μεγεια! Σε τι χρωματάκι το πήρες;

makis206
09/07/2007, 06:48
Kαι πάλι ευχαριστώ παίδες για τις ευχές, τελικά δεν παλεύεται η κατάσταση χωρίς παπί, καλό και το ποδηλατάκι για μέσα στην πόλη αλλά η πάπια έχει άαααλλες χάρες όταν τη φορτώνεις με πετσέτες και έταιρο ήμισυ και την πετάς κάτω από τ'αλμυρίκι όταν εσύ απολαμβάνεις τη θάλασσα.:lol:

Η μηχανή δεν βολεύει σ'αυτά τα πράγματα.

:beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από carjunkie
Σε τι χρωματάκι το πήρες;

Μου φάνηκε περίεργο που υπήρχε διαθέσιμο σε όλα τα χρώματα, εγώ τελικά κατέληξα στο κοκκινόμαυρο χωρίς να το σκεφτώ και πολύ.:lol:

:wave2:

funmoto
09/07/2007, 09:12
Καλορίζικο το....
...πτηνόν Μάκη!!!
:winka:

Έκανες τη σωστή επιλογή γι΄αυτό που ζητάς, πιστεύω.
Επειδή είμαστε λίγο ...καλομαθημένοι :smilea: , θέλουμε ακόμα κι απ' το παπί λίγο...δύναμη βρε αδερφέ...! Το 115 την έχει, θα το δεις. Μόνο... μην ξεχάσεις ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ.
Επιμένω!!!
Α και να σφίξεις δύο κλικ τα πίσω αμορτισεράκια, ειδικά αν θα είσαι (που θα είσαι) δικάβαλος.

(Την έχω πατήσει και όταν πήγα να τ' αλλάξω - στα πρώτα 500χλμ. - όπου ρώταγα για τιμές κλπ μου έλεγαν: "έφαγες τη σούπα σου κι έμαθες?")

makis206
09/07/2007, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από funmoto
Μόνο... μην ξεχάσεις ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ.
Επιμένω!!!

Και πολύ καλά κάνεις !!

Έχει ακουστεί από πολλούς ότι τα λάστιχα των τελευταίων Modenas είναι ψιλομαπέ και καλό είναι να το μαθαίνουν κι όσοι δεν γνωρίζουν ! :winka:

Κι εγώ τό'χα στο πρόγραμμα, άσε να φύγουν τα πρώτα χιλιόμετρα "τα χαλαρά" που λένε και πάμε κατευθείαν για πατούμενα :lol:

Έχουμε και μια ορεινή διαδρομή για Σούγια που να στα λέω, ότι πρέπει για να τη ζήσει κανείς με καγκουρόπαπο, δεν θ'αφήσουμε δυο ψωρολάστιχα να μας χαλάσουν την ηδονή !:blush:

:lol: :beer: :beer: :sun:

idi
09/07/2007, 10:09
δε προλαβα αλλα εκανες τη καλυτερη αγορα

μεγεια ρε:beer: :beer: :beer: :beer:

makis206
09/07/2007, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
δε προλαβα αλλα εκανες τη καλυτερη αγορα
μεγεια ρε:beer: :beer: :beer: :beer:

Nα'σαι καλά ρε Τζωρτζ, κι εγώ το πιστεύω ότι για τη δουλειά που το θέλω είναι η καλύτερη επιλογή

Ευχαριστώ :winka: :beer: :beer: :beer:

vic13r
09/07/2007, 10:46
Το 115 ειναι σκυλι παντως,το εχω απο τον 9ο του 2005 εχω κανει σχεδον 20.000 χλμ και οταν δουλευα Ν.Ερυθραια κατεβαινα την εθνικη απο Λαινοπουλο μεχρι την γεφυρα της Λενορμαν τερμα δεν μασαει,επισης εχει πολυ καλο μπροστινο φρενο και μου αρεσει η στιβαρη κατασκευη του,το 100 υποθετω ειναι ενα υποκυβισμενο 115 για να μην δημιουργηται προβλημα στην αγορα με το νεο 125 που βγηκε

Nikoskazer2000
10/07/2007, 03:49
Gixxerpap No2..? :rolleyes:

Επίσης: Υπήρχε ποτέ Kriss στα 100cc; :hypnotize

Γιατί εγω ήξερα πως το 1ο Kriss που βγήκε φορούσε τον κινητήρα του Kaze-R (111cc δλδ.) και η μόνη διαφορά του απ' το Kriss ΙΙ ηταν το carburator του που ηταν 16mm (του Kaze-R 18mm :cool: ) και οτι δεν είχε δισκόφρενο.

Μήπως είναι τίποτα καινούργιο αυτό το 100cc; :confused:

Αλλα και πάλι 100cc μου φαίνεται κάπως κουλό απο τη στιγμή που ολοι οι κατασκευαστές αυξάνουν τα κυβικά τους.

carjunkie
10/07/2007, 06:34
Απλά έβγαλε το 100-άρι σε πολύ καλή τιμή 1400 ευρώ.Άλλωστε για τον ανταγωνισμό των παπιών στα 125 κυβικά υπάρχει και το kristar από τη modenas.Δεν είναι η δύναμη του μοτέρ του το ατού του. Το πλεονέκτημά του είναι ότι είναι ένα φτηνό kriss που όλοι γνωρίζουν και εμπιστεύονται με μικρότερο κινητήρα για όποιον αρκείται στα 100 κυβικά. Αν ήξερα ότι είναι απλά το μοτέρ του krissII υποκυβισμένο-άρα γερό θα το έπαιρνα άνετα με 1400 ευρώ, τη δουλειά μου την κάνω και με 100-άρι μια χαρά.

makis206
10/07/2007, 09:55
Κατάλαβααααα... μάλλον με γιώτα ευτυχία ντίλερ μπλέξαμε...

Το πιθανότερο είναι ότι θα το πάρω σε μαύρο τελικά :rotflmao:

makis206
19/07/2007, 10:44
Αμάν.. ξέχασα να ενημερώσω :uplate:
(φαντάσου ενθουσιασμό):lol:

Τελικά το πήρα την περασμένη Παρασκευή στο μαυροκόκκινο, έχει ήδη 400χλμ στο οδόμετρο και μέχρι στιγμής όλα καλά εκτός από το δούλεμά του στο ρελαντί.

Κλάνει βήχει και ουρλιάζει, σήμερα μού'ριξε κι ένα γλωσσοδέτη :lol: αλλά ένα ρυθμισματάκι στο καρμπυρατέρ θα θέλει οπότε όλα μια χαρά. :winka:

το πρώτο μου Καβασάκι ! :lol:

:beer:

nuxtopouli
27/07/2007, 22:35
καλοριζικο το μηχανακι Μακη! ελπιζω μονο να μην ψαχνεις για μπιελες σε κανα χρονο. της κοπελιας μου χτυπησε μπιελα στα 10.000,και απ οτι μου ειπε ο μηχανικος αλλα και εδω μεσα που ρωτησα εχει συμβει σε πολους..

Nikoskazer2000
28/07/2007, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από nuxtopouli
καλοριζικο το μηχανακι Μακη! ελπιζω μονο να μην ψαχνεις για μπιελες σε κανα χρονο. της κοπελιας μου χτυπησε μπιελα στα 10.000,και απ οτι μου ειπε ο μηχανικος αλλα και εδω μεσα που ρωτησα εχει συμβει σε πολους..

:confused:

Εμένα (Kaze-R '99) που έχει περίπου 56.000 στο κοντέρ και τίποτα. Μόνο μια ρύθμιση βαλβίδων γιατί ως γνωστόν στα Kawasakia οι βαλβίδες πάντα χτυπάνε λίγο.

Μήπως δεν έκανε κάτι σωστά; Δηλαδή μου φαίνεται αδιανόητο να χτυπήσει μπιέλα στα 10.000 μόλις χιλιόμετρα!

nuxtopouli
28/07/2007, 22:28
κοιτα το μηχανακι εκανε κανονικα τα σερβις του, και δεν μιλαμε για κανενα καγκουρα γυναικα το οδηγουσε. οπως μου ειπε ο μηχανικος ειναι να σου κατσει,αλλοι τα ξεπατανουν και δεν βγαζουν τιποτα. Αρα ειναι εργοστασιακη η μαλ..α. Κριμα παντως γιατι υποτιθεται πως ειναι τα καλυτερα παπια.

makis206
29/07/2007, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από nuxtopouli
καλοριζικο το μηχανακι Μακη! ελπιζω μονο να μην ψαχνεις για μπιελες σε κανα χρονο. της κοπελιας μου χτυπησε μπιελα στα 10.000,και απ οτι μου ειπε ο μηχανικος αλλα και εδω μεσα που ρωτησα εχει συμβει σε πολους..

Νά'σαι καλά σύντεκνε, ευχαριστώ !

Το δικό μου δεν το φοβάμαι, τίποτα δεν πρόκειται να πάθει, είναι κανονισμένο :cool:

:lol: :beer: :wave2:


97765

nuxtopouli
30/07/2007, 02:55
μακαρι να χεις δικιο συντοπιτη Μακη! και να σου βγει καλο. θωρω ομως που το σκαρφαλωνεις στα γκρεμνα και ανησυχω μην το ξετελεψεις μια ωρα γρηγοροτερα..:rotflmao:

makis206
30/07/2007, 07:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από nuxtopouli
θωρω ομως που το σκαρφαλωνεις στα γκρεμνα και ανησυχω μην το ξετελεψεις μια ωρα γρηγοροτερα..:rotflmao:

Δεν μασάει αυτό ρε, είναι Κρι-Κριςς ΙΙ

:lol: :rotflmao: :lol:

borat
13/12/2007, 19:06
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα (καινούριος λέμε)!
Και αμέσως στο ζουμί, τελικά σου βγήκε καλό;:wave2:

makis206
15/12/2007, 01:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από borat
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα (καινούριος λέμε)!
Και αμέσως στο ζουμί, τελικά σου βγήκε καλό;:wave2:

Καλώστονε τον βιαστικό !:lol:

Μια χαρά μέχρι στιγμής το Μοντενάκι φίλε μου, 4000και κάτι χιλιόμετρα σκληρής χρήσης και δεν έχει κάνει τσικ, σίγουρα δεν είναι πολλά τα χιλιόμετρα αλλά εμπνέει εμπιστοσύνη ότι θα βγει σκυλάκι.

Το έχουν αποδείξει άλλωστε και τα παλιότερα μοντέλα :winka:

Εγώ το προτείνω ανεπιφύλακτα :beer: :beer:

borat
17/12/2007, 19:53
Καλησπέρα και καλή εβδομάδα!
Το έστρωσες όταν το πήρες;:confused: :wave2:

kachius
17/12/2007, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
..ρημάδι να το πετώ στις παραλίες, ούτε στρώσιμο δεν θα του κάνω και θα τό'χω αποκλειστικά σαν εργαλείο για να κάνω τη δουλειά μου...



Αρχικά δημιουργήθηκε από borat
Το έστρωσες όταν το πήρες;


:rotflmao:
τον τρόμαξες τον άνθρωπο ρε μάκη:lol: :rotflmao:
:wave2:

makis206
18/12/2007, 07:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
:rotflmao:
τον τρόμαξες τον άνθρωπο ρε μάκη:lol: :rotflmao:

Aααα ήταν ο ενθουσιασμός που θά'περνα ένα παπί να ριλαξάρω επιτέλους απ'το κομπόδεμα που μου έκανε η μηχανή στην καθημερινή χρήση, είμαι και ψείρας και την έχω στα ώπα ώπα και καταλαβαίνετε το ξαλάφρωμα που θα μου έδινε ο πάπιος :lol:

Το στρώσιμο ήταν απαραίτητο όμως και το Μοντενάκι στρώθηκε καλύτερα απ'ότι θα τό'στρωνε κι ο ίδιος ο κατασκευαστής του !:o :lol:


:beer: :beer:

borat
19/12/2007, 14:16
Καλησπέρα και πάλι και σε ευχαριστώ πολύ που απαντάς στα ερωτήματα μου!
Μάλλον θα το χτυπήσω και εγώ το Γενάρη και μιας και θα είναι το πρώτο μου μηχανάκι θέλω συμβουλές και προτάσεις!:sun:
Αρχικά, εγκρίνεις να το αγοράσω για πρώτο μηχανάκι;:confused:
Σε δεύτερη φάση, πως το έστρωσες (χιλιόμετρα, λάδια κ.ο.κ.);
Και τέλος (για να μη σε πρήζω) πως ακριβώς λειτουργεί το χρηματοδοτικό του Γκοργκόλη (πιστωτική;);
Σε ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά!:beer:

makis206
19/12/2007, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από borat
Σε ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά!:beer:

Δεν κάνει τίποτα φίλε μου, όπου γνωρίζω θα προσπαθήσω να σε κατατοπίζω, αν παρόλα αυτά κάνω κάπου λάθος υπάρχουν κι άλλοι να διορθώσουν και γι'αυτό είμαστε εδώ εξάλλου !:winka:

Εγώ εννοείται πως το εγκρίνω αν και ! Προσωπικά όταν ήμουν πιτσιρικάς δεν κοιτούσα με πιο θα έκανα καλύτερα τη δουλειά μου αλλά πιο θα με ικανοποιούσε στα περισσότερα σημεία και ειδικά στην ομορφιά ! Αν λοιπόν έψαχνα αυτή τη στιγμή το πρώτο μου παπί θα έπαιρνα οπωσδήποτε κάποιο άλλο πχ Crypton, Innova επειδή είναι πιο προσεγμένα γενικότερα σε συνολική εικόνα σε αντίθεση με το Modenas που είναι λίγο "τσαπατσούλικο" (πχ κάτω απ'τη σέλα φαίνονται τα καλώδια που δίνουν ρεύμα στο κωλοφάναρο και τα φλας)..

Τώρα όμως ήθελα ένα παπί για να κάνω απλά τη δουλειά μου, ομορφιά και φινίρισμα δεν κοίταξα, είναι καλό εργαλείο το Kriss και φτηνό οπότε νομίζω πως έκανα καλή αγορά. Αν κι εσένα δεν σε νοιάζουν και τόσο οι μικρολεπτομέρειες αξίζει με το παραπάνω !

Τό'στρωσα μέχρι τα 1700χλμ και λάδια του αλλάζω κάθε 2000χλμ, στο βιβλιαράκι γράφει κάθε 2500χλμ αν θυμάμαι καλά.

Του Γκοργκολή το πρόγραμμα απόκτησης είναι πολύ βολικό, μόνο την ταυτότητά μου έδωσα (κι 100 ευρώ για έξοδα φακέλου μου είπαν) κι από τότε δίνω γύρω στα 70 ευρώ το μήνα για 2 χρόνια. Τόσο απλά, ούτε εκκαθαριστικά ούτε εγγυητές ούτε τίποτα !

Με 70 ευρά το μήνα δεν αισθάνθηκα ακόμα ότι αγόρασα μηχανάκι :lol:


:beer:

borat
20/12/2007, 11:01
Kαλημέρα και σε ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια σου.
Κοίταξε, θέλω να πάρω ένα παπί να το κρατήσω 1-2 χρόνια κυρίως για να μπω στο χώρο της μοτοσυκλέτας και δευτερευόντως για να κάνω τις δουλειές μου, innova, address και άλλα μοντέλα δε μου κινούν πολύ το ενδιαφέρον καθόσον είναι πολύ ακριβά αλλά και επειδή δεν έχουν ανάλογα χρηματοδοτικά προγράμματα.
Μου έχουν πει, και έχω διαβάσει πως το kriss είναι σκύλος μαύρος και αυτό με ενθουσιάζει καθόσον βαριέμαι τα συνεργεία.
Εγκρίνεις δηλαδή σαν αγορά πρώτης μοτοσυκλέτας;
Σε ποιά τράπεζα πληρώνεις; Έχει μπει στη μέση πιστωτική κάρτα;
Είναι αλήθεια πως τα εργοστασιακά λάστιχα είναι της πλάκας;:confused:
1000 ευχαριστώ και πάλι.
:wave2:

makis206
20/12/2007, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από borat
Εγκρίνεις δηλαδή σαν αγορά πρώτης μοτοσυκλέτας;
Σε ποιά τράπεζα πληρώνεις; Έχει μπει στη μέση πιστωτική κάρτα;
Είναι αλήθεια πως τα εργοστασιακά λάστιχα είναι της πλάκας;:confused:
1000 ευχαριστώ και πάλι.
:wave2:

Το εγκρίνω βέβαια !

Πιστωτική κάρτα δεν ανακατεύτηκε καθόλου με την χρηματοδότηση που έγινε στην τράπεζα Κύπρου, απλά την ταυτότητά μου έδωσα κι αυτό είναι όλο.

Και ναι, τα εργοστασιακά λάστιχα είναι για πέταμα, μέχρι τα πρώτα 300κάτι χιλιόμετρα παραλίγο να με ρίξουν 2 φορές και τό'στρωνα κιόλας, φαντάσου ότι πήγαινα λιγότερο από 50 ! Γι'αυτό και πήραν λίαν συντόμως σουτ :lol:

55 ευρώ έδωσα για τα michelin και χαλάλι τους, μέχρι σήμερα δουλεύουν άψογα σε στεγνό και βρεγμένο !:winka:

:beer:

borat
20/12/2007, 12:25
Να σου πω τον ενδοιασμό μου, μιας και θα είναι το πρώτο μου μηχανάκι, διχάζομαι ανάμεσα σε καινούριο και μεταχειρισμένο! Μεταχειρισμένο βρίσκεις σε καλή κατάσταση (από ιδιώτη) με περίπου 10000-15000 χιλιόμετρα με 500-700 ευρώ.
Και σκέφτομαι, μιας και μόλις προχθές έβγαλα το δίπλωμα, και ακόμη ταλαιπωρώ τους κινητήρες (24 χρονών άχρηστος μαντράχαλος) μήπως να περάσω σε μεταχειρισμένο και όσο αντέξει;

makis206
20/12/2007, 12:40
Το βλέπω δύσκολο να το βρεις στα 700 ευρώ με 15000 χιλιόμετρα.. αν το βρεις πάρτο με κλειστά τα μάτια αλλά νομίζω πως το πουλάνε γύρω στα 900-1000 ευρώ στα τόσα χλμ.

Ψάξ'το λίγο αλλά αν δεν βρεις κάτι να αξίζει πραγματικά πάρ'το καινούργιο, 70 ευρώ το μήνα δεν θα τα καταλάβεις καθόλου !

Αν έχεις ταυτότητα δεν χρειάζεσαι τίποτα περισσότερο !

Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα και το μεταχειρισμένο αλλά καλύτερα να το στρώσεις εσύ, αυτή είναι η δική μου γνώμη, έχεις και την εγγύηση για παν ενδεχόμενο για 2 χρόνια..:winka:

Σου εύχομαι να βρεις ακριβώς αυτό που ζητάς :beer: :beer:

borat
20/12/2007, 12:45
Θα το σκεφτώ και πριν κάνω οτιδήποτε θα ενημερώσω!
Απλά δε ξέρω αν είμαι ικανός να στρώσω ένα νέο κινητήρα!

makis206
20/12/2007, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από borat
Θα το σκεφτώ και πριν κάνω οτιδήποτε θα ενημερώσω!
Απλά δε ξέρω αν είμαι ικανός να στρώσω ένα νέο κινητήρα!

Όλοι είμαστε !

Να τον ξεστρώσουμε είναι δύσκολο :lol: :lol: :lol:

borat
20/12/2007, 15:41
Σα να μου λες, πάρε καινούριο ε;:sun:

makis206
21/12/2007, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από borat
Σα να μου λες, πάρε καινούριο ε;:sun:

Η δική μου η γνώμη που δεν επιβάλλεται να συμβαδίζει με τη δική σου !:winka:

Και κουμανταδόρος στην τσέπη σου είσαι μόνο εσύ !

:beer:

borat
22/12/2007, 10:41
Kαλημέρα και χρόνια πολλά! Πιστεύετε πως έκανα καλά που παρήγγειλα το address 125 της suzuki;
24 μήνες * 88 ευρώ!

xampos
22/12/2007, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από borat
Kαλημέρα και χρόνια πολλά! Πιστεύετε πως έκανα καλά που παρήγγειλα το address 125 της suzuki;
24 μήνες * 88 ευρώ!


μια χαρα, ωραιος :beer:

borat
22/12/2007, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
μια χαρα, ωραιος :beer:
Καλύτερη επιλογή το ψεκαστό από το modenas;

xampos
22/12/2007, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από borat
Καλύτερη επιλογή το ψεκαστό από το modenas;

για εμενα το adres ειναι το καλυτερο παπι οσον αφορα το ποσα πληρωνεις και το τη παιρνεις, ειναι και καλο μηχανακι και σχετικα φθηνο απο λεφta

μια χαρα θα ειναι

borat
22/12/2007, 12:19
Σε ευχαριστώ πολύ! Να είσαι καλά, καλές γιορτές και πάντα όρθιος!

xampos
22/12/2007, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από borat
Σε ευχαριστώ πολύ! Να είσαι καλά, καλές γιορτές και πάντα όρθιος!

epishs , και καλοταξιδο το εργαλειο :beer:

makis206
22/12/2007, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από borat
Kαλημέρα και χρόνια πολλά! Πιστεύετε πως έκανα καλά που παρήγγειλα το address 125 της suzuki;
24 μήνες * 88 ευρώ!

Ρε μού'βγαλες την πίστη στις ερωτήσεις και πήρες άλλο τελικά ;:a26:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Με το καλό να το πάρεις στα χέρια σου και καλόβολτο να είναι ! Καλή επιλογή !:beer:

borat
23/12/2007, 16:30
Για το kriss πήγαινα, αλλά, το modenas 115 έτσι όπως το ήξερες σταμάτησε να παράγεται...
Και έτσι πέρασα στην δεύτερη κατά σειρά επιλογή μου η οποία από πλευράς ομορφιάς και τεχνολογίας είναι ανώτερη, αλλά είναι και ακριβότερη.
Έκανα καλά λες;

vestromas
24/12/2007, 01:11
SYZYKI μηχανακι πηρες και ρωτας: Ειδικα γι αυτο που διαλεξες εχω ακουσει τα καλυτερα! Καλοταξειδο, και παντα ορθιος!!! ΠΑΠΙ ΣΚΥΛΙ:lol: :wave2: Χρωματακι πες.

makis206
24/12/2007, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από borat
Έκανα καλά λες;

Πολύ καλά έκανες, μηχανικά δεν ξέρω τι λέει, ολόφρεσκο είναι ακόμα αλλά σίγουρα είναι κουκλί !

:beer: :beer:

borat
26/12/2007, 16:23
Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά και καλά σε όλους...
Παίδες, το πήρα γκρι!
:rotflmao:

Συνολικά μου βγήκε 2100 ευρώ μαζί με ένα caberg full face.
24 μήνες * 88 ευρά...