PDA

View Full Version : Κ7 κλειστό



gsx-r 750
07/07/2007, 12:43
Πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα κ7 ελαφρώς μεταχειρισμένο με πολύ λίγα χιλιόμετρα. (950). Χθες την παρασκευή στην πρώτη μου βόλτα διαπίστωσα ότι η μοτοσικλέτα δεν ανεβάζει στροφές ο κινητήρας ειδικά μετά τις 10000 και με τα χίλια ζόρια και σε κατηφόρα είδα στο κοντέρ 282 χιλιόμετρα. Η 4 , 5 , 6, ταχύτητα δεν μπαίνουνε με τίποτα στον κόφτη. Το μοτέρ δουλεύει κανονικά και μέσα στο καντράν δεν βγάζει καμία ένδειξη βλάβης. Φαίνεται στα ψηλά σαν κάτι να το κρατά και δεν αφήνει να βγάλει την δύναμη ο κινητήρας. Η χάρτες του δουλεύουνε κανονικά και το είχα στο Α.
Αρχίζω να υποψιάζομαι ότι είναι κομμένο ( κλειστό ). Πως μπορούμε να το καταλάβουμε αυτό. Βάση αριθμό πλαισίου γίνεται. Το κ7 είναι παραεισαγωγης. Αν είναι κλειστό μπορώ να το ανοίξω και αν ναι πόσο είναι το κόστος του.
Σε κάποιον που μίλησα και των είπα τον αριθμό πλαισίου μου είπε ότι είναι περιορισμένης ιπποδύναμης. Συγκεκριμένα το δικό μου έχει JS1CL2111……..
και μου είπε ότι αυτά που είναι ελεύθερα στο αριθμό πλαισίου μετά το JS1CL έχουνε τέσσερις άσσους και όχι 2111 όπως το δικό μου.
Όποια βοήθεια δεκτή

akis_1
08/07/2007, 17:25
Βασικα φιλε τσεκαρα σημερα το νουμερο που αναφερεις πανω (2111) στο δικο μου και εχω 1111.Αλλα φιλος μου εχει κ7 με 2111 και τωρα τελειωνει το στωσιμο οποτε μεχρι το σαββατο θα μπορεσω να σου πω αν ειναι κλειστο πραγμα χλωμο οπως το βλεπω για να ξερεις και εσυ και να μπορεσεις να ψαξεις να βρεις τι αλλο μπορει να φταιει.

gsx-r 750
08/07/2007, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
Βασικα φιλε τσεκαρα σημερα το νουμερο που αναφερεις πανω (2111) στο δικο μου και εχω 1111.Αλλα φιλος μου εχει κ7 με 2111 και τωρα τελειωνει το στωσιμο οποτε μεχρι το σαββατο θα μπορεσω να σου πω αν ειναι κλειστο πραγμα χλωμο οπως το βλεπω για να ξερεις και εσυ και να μπορεσεις να ψαξεις να βρεις τι αλλο μπορει να φταιει.



Βασικά ευχαριστώ για την απάντηση σου. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το κ7 είναι γαλλικής προελεύσεως. Σε όσα κ7 έχω κοιτάξει που ξερώ ότι πάνε κανονικά μετά το JS1CL έχουνε 1111 και όχι 2111 όπως το δικό μου, και ο άνθρωπος που μου το είπε είναι γνώστης των πραγμάτων. Κάτω από τον αριθμό πλαισίου γράφει τα ντεσιμπέλ και σε πόσες χιλ. στροφές είναι, εγώ έχω διαφορετικά από τα άλλα. Αύριο πάντως θα μιλήσω με σφακιανακη να δω τη γίνεται και περιμένω τηλ από κάποιων φίλο από Βέλγιο που θα μιλήσει με τον εκεί κεντρικό αντιπρόσωπο.
Περιμένω να πάρω και το manual στα χέρια μου για να δω σε ποια γλώσσα είναι.
Αν θέλεις φίλε μου τσέκαρε το manual του φίλου σου σε τι γλώσσα είναι γραμμένο.
Α και κάτι άλλο. Πάνω στο φερινγκ αριστερά και δεξιά από το ρεζερβουάρ έχει δυο αυτοκόλλητα. Το δεξιό είναι γραμμένο σε τρεις γλώσσες, αγγλικά , γαλλικά και γερμανικά. Το αριστερό όμως είναι γραμμένο μόνο στα γαλλικά. ΓΙΑΤΙ;
Ο φίλος σου τα άνοιξε καμιά φορά, είδε 299 στο κοντέρ;

AFTER
08/07/2007, 18:34
Μηπως εχει το χαμηλοδυναμο προγραμμα επιλεγμενο? (το C)

gsx-r 750
08/07/2007, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Μηπως εχει το χαμηλοδυναμο προγραμμα επιλεγμενο? (το C)

Όχι έχει το Α. αν το βάλω στο C άφησέ το καλύτερα, πάει ακόμα χειρότερα

gsx-r 750
08/07/2007, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
Βασικα φιλε τσεκαρα σημερα το νουμερο που αναφερεις πανω (2111) στο δικο μου και εχω 1111.Αλλα φιλος μου εχει κ7 με 2111 και τωρα τελειωνει το στωσιμο οποτε μεχρι το σαββατο θα μπορεσω να σου πω αν ειναι κλειστο πραγμα χλωμο οπως το βλεπω για να ξερεις και εσυ και να μπορεσεις να ψαξεις να βρεις τι αλλο μπορει να φταιει.

Το κ7 του φίλου σου είναι ελληνικό η παραεισαγωγής

akis_1
08/07/2007, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gsx-r 750
Βασικά ευχαριστώ για την απάντηση σου. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το κ7 είναι γαλλικής προελεύσεως. Σε όσα κ7 έχω κοιτάξει που ξερώ ότι πάνε κανονικά μετά το JS1CL έχουνε 1111 και όχι 2111 όπως το δικό μου, και ο άνθρωπος που μου το είπε είναι γνώστης των πραγμάτων. Κάτω από τον αριθμό πλαισίου γράφει τα ντεσιμπέλ και σε πόσες χιλ. στροφές είναι, εγώ έχω διαφορετικά από τα άλλα. Αύριο πάντως θα μιλήσω με σφακιανακη να δω τη γίνεται και περιμένω τηλ από κάποιων φίλο από Βέλγιο που θα μιλήσει με τον εκεί κεντρικό αντιπρόσωπο.
Περιμένω να πάρω και το manual στα χέρια μου για να δω σε ποια γλώσσα είναι.
Αν θέλεις φίλε μου τσέκαρε το manual του φίλου σου σε τι γλώσσα είναι γραμμένο.
Α και κάτι άλλο. Πάνω στο φερινγκ αριστερά και δεξιά από το ρεζερβουάρ έχει δυο αυτοκόλλητα. Το δεξιό είναι γραμμένο σε τρεις γλώσσες, αγγλικά , γαλλικά και γερμανικά. Το αριστερό όμως είναι γραμμένο μόνο στα γαλλικά. ΓΙΑΤΙ;
Ο φίλος σου τα άνοιξε καμιά φορά, είδε 299 στο κοντέρ;

Παραεισαγωγης ειναι και το δικο μου και το δικο του και γαλλιας μαλιστα οπως το λες το δικο του.Του το ειπα και μου ειπε οτι μολις το ανοιξει θα μου πει τι και πως γιατι μπηκε σε σκεψεις και αυτος μεχρι 240 το εχει παει στις 10,000 στροφες και το manual που του δωσανε μονο στα γαλλικα ηταν τωρα τι να πω λογικα θα υπαρξουν και αλλοι με το ιδιο προβλημα για να δουμε...

AFTER
08/07/2007, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
και το manual που του δωσανε μονο στα γαλλικα ηταν τωρα τι να πω λογικα θα υπαρξουν και αλλοι με το ιδιο προβλημα για να δουμε...

Βασικα δεν ειναι ''προβλημα''

Στην Γαλλια υπαρχει οριο 100 ιππων
Μαλλον επεσε σε τετοιο μοντελο

akis_1
08/07/2007, 21:13
Γνωριζω για το οριο της γαλλιας αλλα λογικα αμα το παρεις αφου οι μηχανες αυτες δεν πρωοριζονταν για την γαλλικη αγορα δεν θα επρεπε να τα περιορισουν.Κανε υπομονη και θα βρεθει η λυση απλα τωρα καθεσε σε αναμενα καρβουνα.Οχι οτι εγω στην θεση σου θα ημουν διαφορετικα..

AFTER
08/07/2007, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
Γνωριζω για το οριο της γαλλιας αλλα λογικα αμα το παρεις αφου οι μηχανες αυτες δεν πρωοριζονταν για την γαλλικη αγορα δεν θα επρεπε να τα περιορισουν.

Μα για την Γαλλικη αγορα προοριζονταν

akis_1
08/07/2007, 21:20
Ο ελληνας εισαγωγεας τις αγοραζει μαλον απο τον αντιπροσωπο suzuki της γαλλιας για να μπορεσει να τις παρει χονδρικη σωστα?Αρα ο αντιπροσωπος ξερει οτι οι μηχανες αυτες δεν θα πουληθουν στην γαλλια οποτε δεν χρειαζεται να περιοριστουν.Ετσι το βλεπω εγω.Αμα εχεις καποιο φιλο που να ξερει γαλλικα βαλτον να ψαξει στο νετ παντα υπαρχει λυση.

AFTER
08/07/2007, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
Ο ελληνας εισαγωγεας τις αγοραζει μαλον απο τον αντιπροσωπο suzuki της γαλλιας για να μπορεσει να τις παρει χονδρικη σωστα?Αρα ο αντιπροσωπος ξερει οτι οι μηχανες αυτες δεν θα πουληθουν στην γαλλια οποτε δεν χρειαζεται να περιοριστουν


Οχι απαραιτητα
Συνηθως ειναι μεγαλες αποθηκες που εξαγουν μοντελα σε διαφορα καταστηματα στην Ευρωπη
Απο που τις εισαγουν και αυτοι, αγνωστο

Η αγορα ειναι πλεον ελευθερη, δεν ισχυει πλεον το ''αντιπροσωπος''
Περισσοτερο ειναι ''επισημος εισαγωγεας''

akis_1
08/07/2007, 21:33
Οποτε ειναι οτι κατσει στον καθε παραεισαγωγεα που λογικα ουτε αυτος το γνωριζει τι θα του στειλουν απο τις αποθηκες.

gsx-r 750
08/07/2007, 23:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
Παραεισαγωγης ειναι και το δικο μου και το δικο του και γαλλιας μαλιστα οπως το λες το δικο του.Του το ειπα και μου ειπε οτι μολις το ανοιξει θα μου πει τι και πως γιατι μπηκε σε σκεψεις και αυτος μεχρι 240 το εχει παει στις 10,000 στροφες και το manual που του δωσανε μονο στα γαλλικα ηταν τωρα τι να πω λογικα θα υπαρξουν και αλλοι με το ιδιο προβλημα για να δουμε...


Φίλε μου επειδή το μόνο κ7 που έχω βρει έως τώρα που να ταιριάζει με τα δικά μου νούμερα στο πλαίσιο ( δηλ. το 2111 ) είναι του φίλου σου σε παρακαλώ πεστου αν μπορεί να το δοκιμάσει όσο ποιο σύντομα μπορεί για να ξέρω και εγώ στα σίγουρα τι γίνεται. Στο δικό μου πάντως η μεγαλύτερη τελική που έχω δη είναι 282 κοντερισια χλμ, αλλά το μηχανάκι μετά τις 10000 στροφές και όσο μεγαλύτερη ταχύτητα έχω στο κιβώτιο τόσο δυσκολεύεται να ανεβάσει στροφές και χλμ.

grigorisr1
09/07/2007, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gsx-r 750
Φίλε μου επειδή το μόνο κ7 που έχω βρει έως τώρα που να ταιριάζει με τα δικά μου νούμερα στο πλαίσιο ( δηλ. το 2111 ) είναι του φίλου σου σε παρακαλώ πεστου αν μπορεί να το δοκιμάσει όσο ποιο σύντομα μπορεί για να ξέρω και εγώ στα σίγουρα τι γίνεται. Στο δικό μου πάντως η μεγαλύτερη τελική που έχω δη είναι 282 κοντερισια χλμ, αλλά το μηχανάκι μετά τις 10000 στροφές και όσο μεγαλύτερη ταχύτητα έχω στο κιβώτιο τόσο δυσκολεύεται να ανεβάσει στροφές και χλμ.

Πετυχες σε κλειστο Κ7 φιλαρακι δυστηχως....


Μπας και εχεις ενα φιλο με zx-10 με τις 2 εξατμισεις που ειναι? Γιατι χτες και αυτος τα ιδια μου ελεγε.... για εναν γνωστο του που εχει κλειστο Κ7 και αυτος.

gsx-r 750
09/07/2007, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigorisr1
Πετυχες σε κλειστο Κ7 φιλαρακι δυστηχως....


Μπας και εχεις ενα φιλο με zx-10 με τις 2 εξατμισεις που ειναι? Γιατι χτες και αυτος τα ιδια μου ελεγε.... για εναν γνωστο του που εχει κλειστο Κ7 και αυτος.


Ναι αυτός είμαι φίλε μου και το κ7 μου είναι πλέων και αποδεδειγμένα ΚΛΕΙΣΤΟ.
Σήμερα πήγα στην διεύθυνση συγκοινωνιών και κατάφερα να πάρω τον φάκελο της μοτοσικλέτας. Μέσα βρήκα το certificate of conformity το έγγραφο του εργοστασίου που γράφει πλήρως τα στοιχεία τις μοτοσικλέτας.
Μέσα γράφει
Maximum net power 78 KW at 10000 min και
Maximum speed 255 km/h
Για όσους δεν γνωρίζουνε πόσοι ίπποι είναι τα 78 kw το πολλαπλασιάζουμε με το 1,36.
Επομένως 78 χ 1,36 = 106 ίππους.
Τώρα το καλό τις υπόθεσης είναι ότι έμαθα ότι κόβοντας ένα συγκεκριμένο καλώδιο από την φύσα του εγκεφάλου το κ7 ελευθερώνεται πλήρως.
Αύριο θα παω να το κάνω και θα σας πω το αποτέλεσμα

grigorisr1
09/07/2007, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gsx-r 750
Ναι αυτός είμαι φίλε μου και το κ7 μου είναι πλέων και αποδεδειγμένα ΚΛΕΙΣΤΟ.
Σήμερα πήγα στην διεύθυνση συγκοινωνιών και κατάφερα να πάρω τον φάκελο της μοτοσικλέτας. Μέσα βρήκα το certificate of conformity το έγγραφο του εργοστασίου που γράφει πλήρως τα στοιχεία τις μοτοσικλέτας.
Μέσα γράφει
Maximum net power 78 KW at 10000 min και
Maximum speed 255 km/h
Για όσους δεν γνωρίζουνε πόσοι ίπποι είναι τα 78 kw το πολλαπλασιάζουμε με το 1,36.
Επομένως 78 χ 1,36 = 106 ίππους.
Τώρα το καλό τις υπόθεσης είναι ότι έμαθα ότι κόβοντας ένα συγκεκριμένο καλώδιο από την φύσα του εγκεφάλου το κ7 ελευθερώνεται πλήρως.
Αύριο θα παω να το κάνω και θα σας πω το αποτέλεσμα


Μακαρι να σου πανε ολα καλα φιλαρακι... καποιος τροπος θα υπαρχει δε μπορει...

Να εχεις Κ7 με 100 αλογα δε λεει.....

dirtbird
09/07/2007, 19:04
Πάντως με 106 ίππους (είτε στο στρόφαλο είτε στη ρόδα), η ένδειξη των 282 χλμ. απέχει ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ από την πραγματικότητα (έστω και με ευνοικό τυφώνα).

Προφανώς η δηλωθείσα ιπποδύναμη είναι θεωρητική, στην πραγματικότητα πρέπει να έχει αρκετά άλογα παραπάνω από αυτά, απλώς υπολείπεται του 'ανοικτού'.

:wave2:

AFTER
09/07/2007, 19:42
Σου ευχομαι να το ''ανοιξεις'' φιλε
Καταλαβαινω την πικρα σου

Ολο και καποιος τροπος θα υπαρχει, το ''κλεισιμο'' ειναι σιγουρα ηλεκτρικο, και οχι μηχανικο

akis_1
09/07/2007, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gsx-r 750
Φίλε μου επειδή το μόνο κ7 που έχω βρει έως τώρα που να ταιριάζει με τα δικά μου νούμερα στο πλαίσιο ( δηλ. το 2111 ) είναι του φίλου σου σε παρακαλώ πεστου αν μπορεί να το δοκιμάσει όσο ποιο σύντομα μπορεί για να ξέρω και εγώ στα σίγουρα τι γίνεται. Στο δικό μου πάντως η μεγαλύτερη τελική που έχω δη είναι 282 κοντερισια χλμ, αλλά το μηχανάκι μετά τις 10000 στροφές και όσο μεγαλύτερη ταχύτητα έχω στο κιβώτιο τόσο δυσκολεύεται να ανεβάσει στροφές και χλμ.

Μεχρι το σαββατο οπως σου ειπα θα ξερω γιατι δεν το βγαζει καθημερινες λογω εργασιας.Ειμαι και εγω περιεργος να δω αν οντως ειναι κλειστο.Ξερεις απο που εχει αγοραστει?Σαν καινουργιο ενοω.

akis_1
09/07/2007, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigorisr1
Μακαρι να σου πανε ολα καλα φιλαρακι... καποιος τροπος θα υπαρχει δε μπορει...

Να εχεις Κ7 με 100 αλογα δε λεει.....

Οχι μονο Κ7,Κ7 1000.Σιγουρα με τιποτα δεν λεει.

gsx-r 750
09/07/2007, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Πάντως με 106 ίππους (είτε στο στρόφαλο είτε στη ρόδα), η ένδειξη των 282 χλμ. απέχει ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ από την πραγματικότητα (έστω και με ευνοικό τυφώνα).

Προφανώς η δηλωθείσα ιπποδύναμη είναι θεωρητική, στην πραγματικότητα πρέπει να έχει αρκετά άλογα παραπάνω από αυτά, απλώς υπολείπεται του 'ανοικτού'.

:wave2:


Την τελική των 282 χλμ. Την έχω δη σε μια αρκετά μεγάλη κατηφόρα. Έως εκείνη την ώρα σε ευθεία 4-5 φορές που προσπάθησα είδα έως και 272 χλμ.
Πριν το κ7 1000 είχα το gsx-r 750 k6. φίλε μου δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης έτσι όπως είναι τώρα το 1000. ούτε στα τρελά μου όνειρα δεν μπορώ να ακολουθήσω το 750 , και αν κρίνω το πώς πάνε τα 600 κ6 γιατί τα έχω οδηγήσει αρκετές φορές …. Ε τότε για μένα η ιπποδύναμη του ναι είναι στους 106 ίππους

gsx-r 750
09/07/2007, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
Μεχρι το σαββατο οπως σου ειπα θα ξερω γιατι δεν το βγαζει καθημερινες λογω εργασιας.Ειμαι και εγω περιεργος να δω αν οντως ειναι κλειστο.Ξερεις απο που εχει αγοραστει?Σαν καινουργιο ενοω.


Το κ7 αγοράστηκε από μαγαζί στη Λάρισα. Πάντως φίλε μου είμαι σχεδόν σίγουρος ότι και του φίλου σου είναι το ίδιο κομμένο όπως το δικό μου.
Σε όσα Suzuki gsx-r έχω κοιτάξει είτε αυτά είναι 600 , 750 , 1000 ακόμη και σε μπουσα τα οποία γνωρίζω ότι δεν είναι κομμένα, ε όλα στο πλαίσιο έχουνε μετά το CL τους τέσσερις άσσους 1111

gousouxourou
10/07/2007, 08:22
εμενα ειναι 600κ5 και στο πλαισιο ειναι js1b21111 αλλα το μηχανακι δεν ηταν ποτε κομμενο

gsx-r 750
10/07/2007, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gousouxourou
εμενα ειναι 600κ5 και στο πλαισιο ειναι js1b21111 αλλα το μηχανακι δεν ηταν ποτε κομμενο

Ναι αλλά έχεις τους τέσσερις άσσους φίλε μου 1111 και όχι τους τρεις όπως το δικό μου 2111

akis_1
10/07/2007, 19:43
Μα και παλι το 600 γιατι να το περιορισουν αφου 110 αλογα max ροδα δεν βγαζουν?

gousouxourou
10/07/2007, 19:47
υπαρχουν αγορες οπως της γαλλιας που κυκλοφορουν με 72αλογα....

δεν μετραει το 2111 που εχει δλδ? το υπολοιπο ουτως η αλλως ειναι νουμερο απο το πλαισιο

akis_1
10/07/2007, 19:59
Αυτο για τα 70κατι το ειχα ακουσει για τα fazer μηπως ομως οπως λεει και ο φιλος gsx-r 750 ειναι ενα καλωδιο και στο service του παραεισαγωγεα οταν το μονταρανε το ελευθερωνανε και ετσι no problem?Τωρα θα μου πεις ολοκληρο σεναριο αλλα λεω μηπως...

gsx-r 750
10/07/2007, 20:03
Λοιπών παιδιά η περιπέτεια μου είχε αίσιο τέλος. Το κ7 μου ΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΕ και ανάσανε αυτό και εγώ μαζί του. Την λύση την έδωσε το ίδιο το μαγαζί που αγοράστηκε το κ7 αφού επικοινώνησε με τον προμηθευτή του στο Βέλγιο.
Πάντως δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα ήτανε τόσο εύκολο και απλό.
ΠΩΣ ; απλά κόβοντας ένα καλώδιο από την φυσά του εγκεφάλου
Το κ7 δυναμομετρηθηκε πριν κοπεί το καλώδιο και μετά.
Την πρώτη φορά έβγαλε 104 ίππους στον τροχό
Και την δεύτερη φορά 164,1 ίππους στον τροχό.
Το αποτέλεσμα φάνηκε και στο δρόμο αμέσως μετά. Η 5η έμπαινε για πλάκα στον κόφτη και με 299 χλμ

grigorisr1
10/07/2007, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από gsx-r 750
Λοιπών παιδιά η περιπέτεια μου είχε αίσιο τέλος. Το κ7 μου ΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΕ και ανάσανε αυτό και εγώ μαζί του. Την λύση την έδωσε το ίδιο το μαγαζί που αγοράστηκε το κ7 αφού επικοινώνησε με τον προμηθευτή του στο Βέλγιο.
Πάντως δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα ήτανε τόσο εύκολο και απλό.
ΠΩΣ ; απλά κόβοντας ένα καλώδιο από την φυσά του εγκεφάλου
Το κ7 δυναμομετρηθηκε πριν κοπεί το καλώδιο και μετά.
Την πρώτη φορά έβγαλε 104 ίππους στον τροχό
Και την δεύτερη φορά 164,1 ίππους στον τροχό.
Το αποτέλεσμα φάνηκε και στο δρόμο αμέσως μετά. Η 5η έμπαινε για πλάκα στον κόφτη και με 299 χλμ


Ωραιος φιλε... να το χαιρεσε το τουμπανο :beer:

JIMK7
10/07/2007, 20:09
Να ξέρετε ότι όλα τα κομμένα GSXR 1000 από το Κ1 μέχρι και το k7 ο κόφτης που έχουν είναι στην ηλεκτρονική και όταν κόψεις το σωστό καλώδιο είναι όλα οκ!:wave2: :wave2:

runnerma
10/07/2007, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από gsx-r 750
Λοιπών παιδιά η περιπέτεια μου είχε αίσιο τέλος. Το κ7 μου ΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΕ και ανάσανε αυτό και εγώ μαζί του. Την λύση την έδωσε το ίδιο το μαγαζί που αγοράστηκε το κ7 αφού επικοινώνησε με τον προμηθευτή του στο Βέλγιο.
Πάντως δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα ήτανε τόσο εύκολο και απλό.
ΠΩΣ ; απλά κόβοντας ένα καλώδιο από την φυσά του εγκεφάλου
Το κ7 δυναμομετρηθηκε πριν κοπεί το καλώδιο και μετά.
Την πρώτη φορά έβγαλε 104 ίππους στον τροχό
Και την δεύτερη φορά 164,1 ίππους στον τροχό.
Το αποτέλεσμα φάνηκε και στο δρόμο αμέσως μετά. Η 5η έμπαινε για πλάκα στον κόφτη και με 299 χλμ

Έλα μωρέ για 60 ίππους έκανες τόση μανούρα??? :evil: :evil: :evil:

akis_1
10/07/2007, 20:13
:D :D :D :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :wacko: :wacko: :wacko: Mπραβο βρε συ μας ειχες τρομοκρατησει γραψε αν θελεις πιο καλωδιο ειναι να μαθουμε και οι υπολοιποι.

grigorisr1
10/07/2007, 20:18
Αμα κοψω και εγω ενα καλωδιο θα παρω και εγω +60 αλογα ? :lol: :lol:

runnerma
10/07/2007, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigorisr1
Αμα κοψω και εγω ενα καλωδιο θα παρω και εγω +60 αλογα ? :lol: :lol:

ΝΑΙ!!! και άμα κόψεις 2 θα πάρεις 120 :lol: :lol:

akis_1
10/07/2007, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigorisr1
Αμα κοψω και εγω ενα καλωδιο θα παρω και εγω +60 αλογα ? :lol: :lol:

A και παντα +ΦΠΑ.

gousouxourou
10/07/2007, 23:00
αρα η διαφορα 1000 απο 600 ειναι ενα καλωδιο :D

ελατε να μαζευτουμε να κοψουμε τα καλωδια μας λοιπον!!!!!:beer:

anco
11/07/2007, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από gsx-r 750
Λοιπών παιδιά η περιπέτεια μου είχε αίσιο τέλος. Το κ7 μου ΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΕ και ανάσανε αυτό και εγώ μαζί του. Την λύση την έδωσε το ίδιο το μαγαζί που αγοράστηκε το κ7 αφού επικοινώνησε με τον προμηθευτή του στο Βέλγιο.
Πάντως δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα ήτανε τόσο εύκολο και απλό.
ΠΩΣ ; απλά κόβοντας ένα καλώδιο από την φυσά του εγκεφάλου
Το κ7 δυναμομετρηθηκε πριν κοπεί το καλώδιο και μετά.
Την πρώτη φορά έβγαλε 104 ίππους στον τροχό
Και την δεύτερη φορά 164,1 ίππους στον τροχό.
Το αποτέλεσμα φάνηκε και στο δρόμο αμέσως μετά. Η 5η έμπαινε για πλάκα στον κόφτη και με 299 χλμ :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

TokTok
12/07/2007, 00:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
:D :D :D :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :wacko: :wacko: :wacko: Mπραβο βρε συ μας ειχες τρομοκρατησει γραψε αν θελεις πιο καλωδιο ειναι να μαθουμε και οι υπολοιποι.

Άκη εσύ κοψε όλα τα καλώδια.. :rotflmao:

Τουλάχιστον 230 στον τροχό..:smilea:

akis_1
12/07/2007, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από TokTok
Άκη εσύ κοψε όλα τα καλώδια.. :rotflmao:

Τουλάχιστον 230 στον τροχό..:smilea:

Eσυ αγορι μου και ολα να τα κοψεις Κ δεν προκειται να περασεις ποτε...Α βαλε και κανενα βεντιλατερ εξτρα καλοκαιρι ειναι....

grigorisr1
12/07/2007, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
Eσυ αγορι μου και ολα να τα κοψεις Κ δεν προκειται να περασεις ποτε...Α βαλε και κανενα βεντιλατερ εξτρα καλοκαιρι ειναι....


:lol: :lol:

Κανα air-condition θελει καλυτερα :D

edmarios
19/07/2007, 13:03
Kalimera paidia!!!
Eimai eytixis katoxos enos K7 to opoio einai paraeisagwgis alla einai anoikto eytixws kai den einai apo gallia einai apo hollandia!!!!Xwris na 8elw na sas panikovalo kai egw exw akousei oti ta gallika einai kleista... Kai oti einai mexri 100 hp kai oti den pane ka8olou...
Egw to exw paei mexri 270 alla oxi oti den pigaine allo apla den eixa xwro na to anoiksw... Sygkekrimena ta epiasa stin syggrou opote katalavainetai....
8a rwtisw kai enan filo pou to pira apo ekei pou exei magazi kai 8a sas pw an ma8w kati...
Elpizw file na to kseperaseis eykola kai anwdyna to provlima pou sou etyxe...
Kai kati allo... Allo ena provlima pou exw akousei oti parousiazoun einai oti kollaei o egkefalos sxetika me tis treis xartografiseis pou exei (A,B,C) dld mporei na sou kollise sto C kai na pigaineis synexeia me to C alla an exeis eggyisei to ftiaxneis....

grigorisr1
19/07/2007, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από edmarios
Kalimera paidia!!!
Eimai eytixis katoxos enos K7 to opoio einai paraeisagwgis alla einai anoikto eytixws kai den einai apo gallia einai apo hollandia!!!!Xwris na 8elw na sas panikovalo kai egw exw akousei oti ta gallika einai kleista... Kai oti einai mexri 100 hp kai oti den pane ka8olou...
Egw to exw paei mexri 270 alla oxi oti den pigaine allo apla den eixa xwro na to anoiksw... Sygkekrimena ta epiasa stin syggrou opote katalavainetai....
8a rwtisw kai enan filo pou to pira apo ekei pou exei magazi kai 8a sas pw an ma8w kati...
Elpizw file na to kseperaseis eykola kai anwdyna to provlima pou sou etyxe...
Kai kati allo... Allo ena provlima pou exw akousei oti parousiazoun einai oti kollaei o egkefalos sxetika me tis treis xartografiseis pou exei (A,B,C) dld mporei na sou kollise sto C kai na pigaineis synexeia me to C alla an exeis eggyisei to ftiaxneis....


ΔΕ νομιζω φιλε να κολλαει... εγω δουλευω ολη τιν ωρα... τις χαρτογραφισεις... κανενα προβλημα :wave2:

edmarios
19/07/2007, 13:08
Mwre kai egw oli tin wra to doulevw kai den mou exei pa8ei tpt... Doksa ton 8eo....
Alla etsi akousa opote 8ewrisa kalo na to pw....

grigorisr1
19/07/2007, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από edmarios
Mwre kai egw oli tin wra to doulevw kai den mou exei pa8ei tpt... Doksa ton 8eo....
Alla etsi akousa opote 8ewrisa kalo na to pw....


Απο ποιον το ακουσες? απο κατοχο gsxr η αλλους?

edmarios
19/07/2007, 13:46
Apo mixaniko o opoios exei filo pou to epa8e auto...
Prosekse ena kollimataki tou egkefalou einai etsi opws to akouw toulaxiston opote den mou akougetai trela anisixitiko.... Vevaia exw kai tin sigouria tis eggyiseis .... An 8es mporw na sou pw kai poios mixanikos itan...
O opoios einai arketa kalos kai exei kalo onoma.....

grigorisr1
19/07/2007, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από edmarios
Apo mixaniko o opoios exei filo pou to epa8e auto...
Prosekse ena kollimataki tou egkefalou einai etsi opws to akouw toulaxiston opote den mou akougetai trela anisixitiko.... Vevaia exw kai tin sigouria tis eggyiseis .... An 8es mporw na sou pw kai poios mixanikos itan...
O opoios einai arketa kalos kai exei kalo onoma.....


Παραεισαγωγης εχεις ι αντιπροσωπειας?

edmarios
19/07/2007, 13:54
To diko mou einai para eisagwgis... Alla den exoun kammia diafora me tis suzuki ta idia kritiria exoun kai exw kai 2 xronia eggyisi....

grigorisr1
19/07/2007, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από edmarios
To diko mou einai para eisagwgis... Alla den exoun kammia diafora me tis suzuki ta idia kritiria exoun kai exw kai 2 xronia eggyisi....


Ναι μονο που ο ενας εχει τι σιγουρια τις αντιπροσωπειας ενω.. το δικο σου αμα απο αυτον που το πηρες ειναι παραρας θα σε πεδεψει πολυ.... αμα ειναι και κανα σοβαρο προβλημα γαμισετα...

Μακαρι να μιν εχουμε προβληματα ποτε... :beer:

edmarios
19/07/2007, 14:10
Οχι αυτος που το πηρα εκτος απο εισαγωγεας ειναι και πολυ καλος φιλος.... Αλλα και φιλος να μην ηταν εχει κατσει μπροστα μου σκηνικο με haya το οποιο ειχε βαρεσει μπιελλα και ηταν μεσα στην εγγυηση και το αντικατεστησε το προβλημα χωρις δευτερη κουβεντα.
Και κατι αλλο πολυ σημαντικο νομιζεις οτι ενα μηχανακι της suzuki και ενα παρα εισαγωγης εχουν διαφορετικες προδιαγραφες το ενα με το αλλο???????????

grigorisr1
19/07/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από edmarios
Οχι αυτος που το πηρα εκτος απο εισαγωγεας ειναι και πολυ καλος φιλος.... Αλλα και φιλος να μην ηταν εχει κατσει μπροστα μου σκηνικο με haya το οποιο ειχε βαρεσει μπιελλα και ηταν μεσα στην εγγυηση και το αντικατεστησε το προβλημα χωρις δευτερη κουβεντα.
Και κατι αλλο πολυ σημαντικο νομιζεις οτι ενα μηχανακι της suzuki και ενα παρα εισαγωγης εχουν διαφορετικες προδιαγραφες το ενα με το αλλο???????????


Δε ξερω... αν οδηγησω κανενα παραεισαγωγης θα σου πω...

Εγω τιν εχω πατησει με παραεισαγωγης ενταξει μπορει να ετυχε να μου πεις... αλλα δε ξαναπερνω παραεισαγωγης ποτε....

ο σφακιανακης ισχυριζετε οτι τα παραεισαγογης ειναι 130 αλογα... αντε πανε βγαλε ακρη τωρα... να μου πεις και αυτος κατι δε πρεπει να πει για να πουλαει τα Κ7 με 1.500++ στι τιμη?

edmarios
20/07/2007, 08:50
Oxi den einai etsi kai 8a sou pw giati to lew...
Prin to K7 diladi prin 1 1/2 mina xontrika eixa to K6 to 750 kai to poulisa to opoio einai 152 hp...
To mixanaki exei tosi diafora osi h mera me tin nyxta... Den lew gamiwntas pigaine kai to K6 itan mpistoli ston dromo alla to K7 den ka8etai ston dromo... Olo souza einai!!!!

grigorisr1
20/07/2007, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από edmarios
Oxi den einai etsi kai 8a sou pw giati to lew...
Prin to K7 diladi prin 1 1/2 mina xontrika eixa to K6 to 750 kai to poulisa to opoio einai 152 hp...
To mixanaki exei tosi diafora osi h mera me tin nyxta... Den lew gamiwntas pigaine kai to K6 itan mpistoli ston dromo alla to K7 den ka8etai ston dromo... Olo souza einai!!!!


Εδω θα διαφωνησω φιλε... το Κ7 εχει καλο στισημο και παταει κατω οχι οπως ζχ-10 και Ρ1 αν εχεις οδηγησει.

Προσοπικα εμενα δε μου αρεσει να ερχετε σουζα με το παραμικρο...

Οταν θελω να κανω σουζα κανω... και παω μεχρι και 250 αλλα οχι να ερχετε οποτε νανε.

edmarios
20/07/2007, 10:43
Pros 8eou den eipa egw oti erxetai opote na nai... An 8eleis na min sikw8ei den sikwnetai se emena proswpika toulaxiston... Dld otan pas na anoikseis me kapoion apo stamatimeni kai ksereis na to kratiseis sikwnetai mono h prwti... Enw anti8eta an den ksereis na to kratiseis mexri kai allagi 2as-3hs sikwnetai... Me osous exw milisei sxetika me to stisimo tou mou lene oti einai poly kalo... Se sxesi me ena R1 2003 pou eixa odigisei kai den mou arese ka8olou san stisimo... Twra an les gia to 2007 to R1 den kserw min sou pw psemata...

grigorisr1
20/07/2007, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από edmarios
Pros 8eou den eipa egw oti erxetai opote na nai... An 8eleis na min sikw8ei den sikwnetai se emena proswpika toulaxiston... Dld otan pas na anoikseis me kapoion apo stamatimeni kai ksereis na to kratiseis sikwnetai mono h prwti... Enw anti8eta an den ksereis na to kratiseis mexri kai allagi 2as-3hs sikwnetai... Me osous exw milisei sxetika me to stisimo tou mou lene oti einai poly kalo... Se sxesi me ena R1 2003 pou eixa odigisei kai den mou arese ka8olou san stisimo... Twra an les gia to 2007 to R1 den kserw min sou pw psemata...


Σε κοντρα δε δινεις ποτε τερμα τιν πρωτη.... γιατι οταν κανει σουζα ειναι χασιμο...

Κουμπωνεις δευτερα μολις πιασει ροπες ι πρωτι και φευγις πιο καλα

edmarios
20/07/2007, 11:05
mporeis na tin dwseis terma apla na to psilo patinareis kai gia na fygeis kala kai gia na min sikw8ei... alla mporeis na kaneis kai kati allo pou to kanei o mixanikos mou me haya vevaia.... na to ksekiniseis me 10.000 rpm mpam kai katw dld na apomonwseis teleiws kai na eksafanisteis....
Tespa ksefeugoume omws apo to arxiko mas 8ema...
Xarika 8a ta ksana poume...
:beer:

grigorisr1
20/07/2007, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από edmarios
mporeis na tin dwseis terma apla na to psilo patinareis kai gia na fygeis kala kai gia na min sikw8ei... alla mporeis na kaneis kai kati allo pou to kanei o mixanikos mou me haya vevaia.... na to ksekiniseis me 10.000 rpm mpam kai katw dld na apomonwseis teleiws kai na eksafanisteis....
Tespa ksefeugoume omws apo to arxiko mas 8ema...
Xarika 8a ta ksana poume...
:beer:

Εχει πολλους τροπους.. να ξεκινησεις.. οπως βολευει τον καθενα...


:beer: :beer: :wave2:

akis_1
20/07/2007, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigorisr1
Εδω θα διαφωνησω φιλε... το Κ7 εχει καλο στισημο και παταει κατω οχι οπως ζχ-10 και Ρ1 αν εχεις οδηγησει.

Προσοπικα εμενα δε μου αρεσει να ερχετε σουζα με το παραμικρο...

Οταν θελω να κανω σουζα κανω... και παω μεχρι και 250 αλλα οχι να ερχετε οποτε νανε.

Kαλα ZX και R1 ειναι αλλου μολις τα παιρνεις κανεις μια βολτα και αρχιζεις να σφιγγεις μπρος πισω μακριa:nono: Eνω το gsxrακι απο την μαμα του μια χαρα ειναι ουτε πολυ σκληρο ουτε και σουμιεν διαβαζει μια χαρα τον δρομο I LOVE IT:D

grigorisr1
23/07/2007, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
Kαλα ZX και R1 ειναι αλλου μολις τα παιρνεις κανεις μια βολτα και αρχιζεις να σφιγγεις μπρος πισω μακριa:nono: Eνω το gsxrακι απο την μαμα του μια χαρα ειναι ουτε πολυ σκληρο ουτε και σουμιεν διαβαζει μια χαρα τον δρομο I LOVE IT:D


Ετσι οντως :D