PDA

View Full Version : "προβλημα " συναγερμου...



sotiris68
07/07/2007, 18:18
χαιρετω και ριχνω αμεσως το προβλημα:confused:
εχω εναν spyball 8712
και ο προβληματισμος μου ειναι οτι οταν σηκωνεις το μηχανακι απο το πλαινο σταντ και το τσουλας,δεν χτυπαει:eek:
το ιδιο κι οταν το γειρεις αριστερα - δεξια!:eek:
στη πρωτη περιπτωση πρεπει να πατησεις αποτομα φρενο και να βυθιστει τελειως το πηρουνι(για να χτυπησει) και στη δευτερη πρεπει να το γειρεις και να το χτυπησεις πανω στο σωμα σου....
πηρα τις οδηγιες του και το ρυθμισα στο πιο ψηλο σημειο ευαισθησιας και παλι τα ιδια....
ειμαι φυσιολογικο αυτο ρε παιδια να μπορεις να τσουλας το μηχανακι και να μη χτυπαει;
:look:

kiriakost
07/07/2007, 22:34
Δεν ξέρω εάν δουλεύει σωστά ο συναγερμός σου , αλλά μην φανταστείς ΠΟΤΕ !! .. ότι θα βάλεις μόνο συναγερμό χωρίς κάποιο άλλο μέσω προστασίας , λουκέτο - κλειδαριά με συρματόσκοινο η κάτι άλλο. ( στον τροχό ) .

Απο την άλλη, δεν μας τα λες καλά , τι θα πει τσουλάει, πόσο να τσουλήσει ? ενα μηχανάκι με κλειδωμένο τιμόνι ?

Εχω την αίσθηση οτι δεν κατέχεις και πολλά , για αυτό πήγαινε σε έναν ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων, να κάνει ελεγχο από την αρχή , εάν έχει γίνει σωστή τοποθέτηση του συναγερμού , και εκείνος θα κρίνει εάν είναι όλα σωστά .

Και επαναλαμβάνω , εσύ θα συνεχίσεις να κλειδώνεις τιμόνια ρόδες , και ότι άλλο κλειδώνεται , ακόμα και για μια απλή στάση .

sotiris68
08/07/2007, 00:38
ρε φιλε,ειπα αν ετσι πρεπει να δουλευει ενας συναγερμος,αυτος ειναι ο προβληματισμος μου.
το τιμονι παντα το κλειδωνω και μονο το βραδυ που τη παρκαρω βαζω λουκετο(δυστυχως).
δεν κατεχω οντως πολλα και γι αυτο ρωταω.
μου φαινεται μυστηριο να μη χτυπαει οταν τσουλαει-κυλαει το μηχανακι...
απο την αλλη ηλεκτρολογος αυτοκινητων να τσεκαρει το συναγερμο μου ακουγεται καπως...
θα προτιμουσα να παω στην αντιπροσωπεια (η να τους παρω ενα τηλεφωνο μηπως με φωτισουν)
και θα ηθελα καποιος που εχει τετοιο συναγερμο να μου πει πως του δουλευει... τα λεμε!:wave2:

kiriakost
08/07/2007, 01:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
απο την αλλη ηλεκτρολογος αυτοκινητων να τσεκαρει το συναγερμο μου ακουγεται καπως...


Τους συναγερμούς που ασφαλίζουν αυτοκίνητα πολλών χιλιάδων ευρώ, τους περνάνε ηλεκτρολόγοι αυτοκινήτων , εσύ τώρα πήγαινε και σε κουρέα , δικό σου θέμα .

Και επειδή κατά διαβολική σύμπτωση , πάλι ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων σου απαντάει αυτήν τη στιγμή , θα σε συμβούλευα για τελευταία φορά , να με ακούσεις .

Ειναι άλλο να ζητάς γνώμη για ένα πρόβλημα γενικό , και άλλο να έχεις βάλει τον συναγερμό μόνος σου , και να ψάχνεις ψύλλους στα άχυρα .

sotiris68
08/07/2007, 01:18
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost

[/B][/Ειναι άλλο να ζητάς γνώμη για ένα πρόβλημα γενικό , και άλλο να έχεις βάλει τον συναγερμό μόνος σου , .QUOTE]

ειπα ποτε οτι εβαλα μονος μου τον συναγερμο:
οτι η λυση ειναι να παω σε μαστορα το εγραψα και πριν....κι εσυ λοιπον που εισαι ηλεκτρολογος πες μου τη γνωμη σου,δουλευει καλα η οχι:
το οτι θα παω να το κοιταξω το ηξερα και πριν!:)

kiriakost
08/07/2007, 01:57
Το κάθε πράγμα είναι σχεδιασμένο , να λειτουργεί με έναν τρόπο και μόνο .
Τον τρόπο που επέλεξε ο κατασκευαστής του , εφόσον τοποθετηθεί σωστά .

Δεν μπορώ να προσπεράσω αυτόν τον κανόνα , και να αρχίσω να λέω θεωρίες για το πρόβλημα σου.


Δεύτερων από όσο θυμαμαι , για συναγερμό κάποτε είχα πλήρωση 220? , και έζησε μόνο δυο χρόνια, και στο τέλος τα κακάρωσε από τους κραδασμούς της μηχανής .

Συμπέρασμα , οι συναγερμοί δεν είναι παντοτινοί , δεύτερο συμπέρασμα , όσο είχα συναγερμό η μηχανή δεν κλέφτηκε , κλέφτηκε δυο φορές , και δυο φορές την βρήκα , οταν χάλασε ο συναγερμός και έπειτα.

katsavidi2005
08/07/2007, 14:41
Παντως και ο δικος μου της meta system το κανει αυτο.Ειτε σταντ σηκωσω,ειτε σελα βγαλω,ειτε ξεκλειδωσω το τιμονι και αρχισει να τσουλαει αυτος στα @@ του.Μονο αν βαρεσω δυνατα τη σελα αρχιζει και βαραει και το μονο που δουλευει οκ ειναι οτι αν δεν τον αφοπλισω δεν περνει μπροστα η μηχανη.Απο την αλλη δεν εχω ασχοληθει με ρυθμισεις και τετοια πραματα ακομα.

Arquero
08/07/2007, 16:43
οσον αφορα τον συναγερμό της meta νόμιζα και εγώ οτι είχε πρόβλημα και πήγα στην αντιπροσωπεία.
οι logos για να ενεργοποιηθούν θέλουν 30''. αν σε αυτο το χρόνο των 30'' κουνήσεις το μηχανάκι, ο συναγερμός κάνει επανεκίνηση και χρειάζεται πάλι 30'' για να ενεργοποιηθεί απο την στιγμή που το κούνησες.
στους συγκεκριμένους τουλάχιστόν δεν υπάρχει ρύθμιστης ευαισθησίας. ο συναγερμός ανιχνευει μονο την κλίση της μοτοσυκλέτας και στην περίπτωση που έρθει σε κάπως όρθια θέσει χτυπάει.
η μοναδική ρύθμιση την οποία νομίζω επιδέχεται είναι η ρίθμιση κλίσης ενεργοποίησης.
αυτά!

power hornet
08/07/2007, 17:18
δεν ειναι τιποπτα και εγω spyball εχω,μου εκανε τα ιδια μεχρι που ρυθμισα την ευαισθησια του συναργεμου και τωρα με το που την κουνισεις χτυπαει.
κατσε διαβασε το manual σου και ρυθμισε την πεντε λεπτα το πολυ διαδικασια ειναι:wave2:

power hornet
08/07/2007, 17:31
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=38377 αυτο θα σε βοηθησει αρκετα μπορει να μη ειναι για το δικο σου μοντελο αλλα οι spyball εχουν σχεδον την ιδια λειτουργια

katsavidi2005
08/07/2007, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arquero
οσον αφορα τον συναγερμό της meta νόμιζα και εγώ οτι είχε πρόβλημα και πήγα στην αντιπροσωπεία.
οι logos για να ενεργοποιηθούν θέλουν 30''. αν σε αυτο το χρόνο των 30'' κουνήσεις το μηχανάκι, ο συναγερμός κάνει επανεκίνηση και χρειάζεται πάλι 30'' για να ενεργοποιηθεί απο την στιγμή που το κούνησες.
στους συγκεκριμένους τουλάχιστόν δεν υπάρχει ρύθμιστης ευαισθησίας. ο συναγερμός ανιχνευει μονο την κλίση της μοτοσυκλέτας και στην περίπτωση που έρθει σε κάπως όρθια θέσει χτυπάει.
η μοναδική ρύθμιση την οποία νομίζω επιδέχεται είναι η ρίθμιση κλίσης ενεργοποίησης.
αυτά!

Το ξερω οτι για να οπλιστει θελει 30''.Εγω λεω οτι δεν καταλαβαινει τιποτα και μετα τα 30''.Το manual που καθησα γρηγορα και διαβασα ελεγε κυριως για το πως ερμηνευονται τα αναβο-σβησιματα του led και για οτι αλλο να παμε σε τεχνικο να μας το ρυθμισει...

sotiris68
09/07/2007, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
[ μεχρι που ρυθμισα την ευαισθησια του συναργεμου και τωρα με το που την κουνισεις χτυπαει.
κατσε διαβασε το manual σου και ρυθμισε την πεντε λεπτα το πολυ διαδικασια ειναι:wave2: [/B]

τη ρυθμισα την ευαισθησια κατα το manual και δε τρεχει τιποτα.παλι τα ιδια -γαιδαρος,τον τσιμπανε χιλιαδες μυγες και δε χαμπαριαζει....:wave2:

kiriakost
09/07/2007, 00:42
Κουμπάρε πετά τον να σωθείς , και δώσε κάπου στα 240? , να πάρεις έναν GT , με ευαισθησία στους δυο άξονες Χ & Ψ .

edit ...

Konti
09/07/2007, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arquero
οσον αφορα τον συναγερμό της meta νόμιζα και εγώ οτι είχε πρόβλημα και πήγα στην αντιπροσωπεία.
οι logos για να ενεργοποιηθούν θέλουν 30''. αν σε αυτο το χρόνο των 30'' κουνήσεις το μηχανάκι, ο συναγερμός κάνει επανεκίνηση και χρειάζεται πάλι 30'' για να ενεργοποιηθεί απο την στιγμή που το κούνησες.
στους συγκεκριμένους τουλάχιστόν δεν υπάρχει ρύθμιστης ευαισθησίας. ο συναγερμός ανιχνευει μονο την κλίση της μοτοσυκλέτας και στην περίπτωση που έρθει σε κάπως όρθια θέσει χτυπάει.
η μοναδική ρύθμιση την οποία νομίζω επιδέχεται είναι η ρίθμιση κλίσης ενεργοποίησης.
αυτά!

Κι εγώ της META Systems έχω αλλά με το που σηκώσω λίγο την μηχανή απο το stand ή την χτυπήσω π.χ. στην σέλα (λίγο δυνατά) γκαρίζει! Δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα με τον συγκεκριμένο συναγερμό!

kiriakost
10/07/2007, 00:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
βρε φιλε οχι και o spyball κουβαδακι ειναι ο δευτερος καλυτερος μετα τον meta

Και εγώ, είμαι ο δεύτερος καλύτερος έπειτα από τον Αιν στάιν .. αλλά ο Old man δυσκολεύεται να το παραδεχτεί :lol: :lol: :lol:

power hornet
10/07/2007, 12:12
φιλαρακο για εμενα πηγαινε να στο κοιταξει ο τεχνικος που σου τοποθετησε τον συναργεμο,εγω πιστευω κατι εχει γινει,μηπως εχει φυγει απο κανεναν κραδασμο κανενα καλωδιο?κοιταξες τετοιο ενδεχομενο?

sotiris68
10/07/2007, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
φιλαρακο για εμενα πηγαινε να στο κοιταξει ο τεχνικος που σου τοποθετησε τον συναργεμο,
ετσι θα κανω φιλε μου,αφου πρωτα ομως τον ανοιξει και καθαρισει απο σκονες το περιβλημα της μπιλιας καποιος φιλαρακος που τοποθετει spyball,μου ειπε οτι ετσι θα δουλευει ο.κ.
η σκονη εχει καλυψει καποιους αισθητηρες και δεν δουλευει σωστα .
αν δε γινει τιποτα μ αυτο,παω πατρα,τον βγαζω και τον στελνω αθηνα στην αντιπροσωπεια και θα δουμε ποσο θα παει το μαλλι της επισκευης...::rolleyes: :wave2:

lampros_fazer
10/07/2007, 13:28
Κουφαλίτσα..:D ξέρεις εσύ ποιός..:D

:wave2: :beer: