PDA

View Full Version : αγορα 636



tsok
08/07/2007, 11:44
καwasakides ο ξαδερφος εχει παθει ζημια με το μηχανιμα.ψαχνει 05-06 μοντελο.εχετε τιποτα υποψιν τιποτα?σαν μηχανη τι λεει ?το θελουμε για καθε μερα για track days και για κοντινες βολτες.ειχε Ζ750 και με ρωταει αν θα ειναι πιο δυνατο το 636!οσοι εχετε γνωση help1

voufi
12/07/2007, 10:48
Φιλαράκι, αν ψάχνεις για μηχανή πίστας και είσαι μεταξύ Z750 και 636, εννοείτε πως πας μόνο για 636.
Αλλο το στήσιμο της μηχανής. Θα το χαρείς πολύ περισσότερο από το z μέσα σε πίστα.
Για κοντινές εκδρομές μέχρι 1-2 ώρες είναι ok. Μετά θέλει στάση για τσιγάρο-ξέπιασμα.
Τώρα πιο είναι πιο δυνατό....Αν το θες για πίστα όπως λες, εννοείτε πως θα κάνεις πιο γρήγορους γύρους με το 636.Άλλη γεωμετρία, άλλα φρένα....
Τώρα στο δρόμο, αν και θα βρεθούν πολλοί που θα διαφωνήσουν μαζί μου, μια φορά ανοίξαμε μαζί με ένα φίλο από φανάρι, αυτός με z750, εγώ με 636 μαμά και τα δύο και στην αλλαγή σε τρίτη του έφυγα 2 μηχανές μπροστά.
Κάτι άλλο δε ξέρω, ελπίζω να βοήθησα.

tsok
12/07/2007, 13:10
νομιζω πως σημερα το εκλεισε.θα του τα μεταφερω ομως για να χαρει!THANKS

ΜΟΖΑΡΤ
29/09/2007, 12:21
μιας και ειχα 636 και τωρα Ζ750s.
ας τα παρουμε απο την αρχη.
το 636 εχει πιο εστροφο κινητηρα αλλα το z750 πολυ πιο ροπατο.
χαμηλο το 636 μεχρι τις 6000 στροφες δεν εχει τιποτα να σου πει ενω το z μπορεις να το δουλευεις μονιμα σ'αυτες τις στροφες.μετα τις 9000 στροφες ομως το 636 κυριολεκτικα σκοτωνει ενω το z εχει αρχισει ηδη την φθινουσα πορεια.
το 636 σαφως και ριχνει τρελη φουτσα στο Ζ μιας και αν δουλευετει ψιλα η 4 του αγιζει την τελικη του z και μαλιστα πολυ πιο γρηγορα.
τωρα απο επειπεδο αναρτησεων και στησιματος εχουμε την μερα και την νυχτα.
το αλουμινενιο πλαισιο σε συνδιασμος με το usd και το αλουμινενιο πισω ψαλιδι.κανουν το 636 ακαπτο ικανο για μεγαλες κλισεις και τολμηρα φρεναρισματα.
η λογικη του z βεβαια ειναι αλλη και φυσικα και η τιμη του ειναι αλλη.

devil's animal
30/09/2007, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
μιας και ειχα 636 και τωρα Ζ750s.
ας τα παρουμε απο την αρχη.
το 636 εχει πιο εστροφο κινητηρα αλλα το z750 πολυ πιο ροπατο.
χαμηλο το 636 μεχρι τις 6000 στροφες δεν εχει τιποτα να σου πει ενω το z μπορεις να το δουλευεις μονιμα σ'αυτες τις στροφες.μετα τις 9000 στροφες ομως το 636 κυριολεκτικα σκοτωνει ενω το z εχει αρχισει ηδη την φθινουσα πορεια.
το 636 σαφως και ριχνει τρελη φουτσα στο Ζ μιας και αν δουλευετει ψιλα η 4 του αγιζει την τελικη του z και μαλιστα πολυ πιο γρηγορα.
τωρα απο επειπεδο αναρτησεων και στησιματος εχουμε την μερα και την νυχτα.
το αλουμινενιο πλαισιο σε συνδιασμος με το usd και το αλουμινενιο πισω ψαλιδι.κανουν το 636 ακαπτο ικανο για μεγαλες κλισεις και τολμηρα φρεναρισματα.
η λογικη του z βεβαια ειναι αλλη και φυσικα και η τιμη του ειναι αλλη.

+636
:beer: :beer:

jocker_636
25/09/2008, 21:43
1.Καμία σχέση το ένα μηχανάκι με το άλλο.Το 636 είναι πολύ πιο μπροστά κ απο το Ζ1000
(Σε γκάζι συνολικό,όχι σε ροπή)
2.Αν ενδιαφέρεται σοβαρά ο ξαδερφός σου ας επικοινωνήσει μαζί μου γιατί λέω να ανέβω κατηγορία κ να το δώσω.
3.Να μην το σκεφτεί καθόλου για το συγκεκριμένο μηχανάκι(για το μοντέλο γενικά μιλάω)
κ αν βρεί κάποιο καλό να το πάρει χωρίς δεύτερη σκέψη.
4.Αυτό είναι το δικό μου

CMOS
17/03/2009, 06:36
Σαν πρωην ιδιοκτητης Ζ κ πλεον ιδιοκτητης ΖΧ636 2005,
μπορω να πω οτι αυτα τα μηχανακια το μονο κοινο που εχουν ειναι οτι ειναι κ τα 2 Kawasaki...
Εχωντας αλλαξει διψηφιο αριθμο μοτοσυκλετων, μπορω με σιγουρια να πω οτι
ΤΟ Ζ ΗΤΑΝ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ...
Κρατηματα 0...
φρενα 0...
το ΜΟΝΟ που αξιζει στο Ζ πραγματικα ειναι ο κινητηρας του,
κατι που σε συνδιασμο με τα αθλια φρενα κ το αθλιο στησιμο του,
καθιστα τη συγκεκριμενη μοτοσυκλετα σκωτοστρα....
Δε νομιζω οτι υπαρχει μετρο συγκρισης για αυτα τα 2 μηχανακια....
Το 636 ειναι ενα ολοκρηρωμενο 600ρι με τα ολα του....
Το Ζ ειναι μια αποτυχια της kawasaki....
παντα μιλωντας απο προσωπικη μου πειρα.........

:beer:

Zpower
31/03/2009, 02:47
ΑΧΡΗΣΤΟ ΤΟ Ζ ?? Γιατι ρε φιλε αχρηστο ?? Αποτυχημενες μοτο δεν υπαρχουν ..αποτυχημενοι αναβατες μονο (μην βιαστεις να με κρινεις γιατι εχω και τα ..τρια ) ζχ600ρρ , ζχ636ρ και ζ750 που εχει γινει και αυτο ρρ ..τα μηχανακια μεταξυ τους δεν εχουν καμια σχεση ,μην κρινουμε ανομοια πραγματα,αλλωστε και μονο σου το ανεφερες ,δεν υπαρχει μετρο συγκρισης και οσα ρημαδια περασαν απο τα χερια μου ,παντα ερωτευομουνα τα προβληματα τους ,αυτα που ΕΓΩ θεωρουσα προβληματα γιατι για καποιους αλλους ηταν προτερηματα , Απο προσωπικη πειρα αναφερομαι χωρις διαθεση αντιδικιας μαζι σου απλα για να υπαρχει και μια διαφορετικη γνωμη ,σκεψου ποσα ζ750 κυκλοφορουν οι ιδιοκτητες τους με το χαμογελο μεχρι τα αυτια .αυτοι ξερουν

CMOS
31/03/2009, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zpower
ΑΧΡΗΣΤΟ ΤΟ Ζ ?? Γιατι ρε φιλε αχρηστο ??
Την λεξη "αχρηστο" την χρησιμοποιεις εσυ, εγω δεν ειπα κατι τετοιο....
Αχρηστο σιγουρα δεν ειναι....
αλλα σιγουρα δε μπορει να συγκριθει με τα αδερφακια της ΖΧ...
τα κρατηματα του ειναι χαλια...
τα φρενα του ειναι χαλια...
το στησιμο του ειναι χαλια...
το μοτερ του.... ειναι ΚΡΟΤΙΔΑ...
κατι που οπως ειπα καθιστα το Ζ επικυνδινο... ή αλιως σκωτοστρα...
ειναι βεβαια και η τιμη του αλλη οπως ειπε κ ο Μοζ, αλλα δε μου λεει πολλα αυτο...

Αρχικά δημιουργήθηκε από Zpower
Αποτυχημενες μοτο δεν υπαρχουν ..αποτυχημενοι αναβατες μονο (μην βιαστεις να με κρινεις γιατι εχω και τα ..τρια ) ζχ600ρρ , ζχ636ρ και ζ750 που εχει γινει και αυτο ρρ
Αποτυχημενες μοτο υπαρχουν σιγουρα...
καθως κ αποτυχημενοι αναβατες...
δε κρινω εναν αναβατη απο το ποσες μηχανες εχει ή εχουν περασει απο τα χερια του,
αλλα μονο του οτι λες οτι εκανες το Ζ, RR... αυτο αρκει
κ εγω ερωτευμενος με τα Kawasaki ειχα απο 12ρι,Z μεχρι κ παπακι...
Αν με θεωρεις αποτυχημενο αναβατη προτιμω να κρατησεις την αποψη σου για τον εαυτο σου...
Δε θα κατσω να σου αποδειξω το αντιθετο...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Zpower
τα μηχανακια μεταξυ τους δεν εχουν καμια σχεση ,μην κρινουμε ανομοια πραγματα,αλλωστε και μονο σου το ανεφερες ,δεν υπαρχει μετρο συγκρισης
Το μοναδικο σημειο που συμφωνουμε....
Το μονο κοινο που εχει το Ζ με το 636 ειναι οτι ειναι κ τα 2 Kawasaki...
(κατι που με εκανε να απορω με την Kawasaki...)


Αρχικά δημιουργήθηκε από Zpower
οσα ρημαδια περασαν απο τα χερια μου ,παντα ερωτευομουνα τα προβληματα τους ,αυτα που ΕΓΩ θεωρουσα προβληματα γιατι για καποιους αλλους ηταν προτερηματα [/B]
Εσυ μπορει να ερωτευεσαι τα χειροτερα μηχανακια με τα περισσοτερα προβληματα...
γουστα ειναι αυτα... Παρ ολα αυτα, δε νομιζω οτι κατι που το θεωρω εγω προτερημα (κρατηματα, φρενα κλπ) θα το θεωρουσει καποιος προβλημα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Zpower
Απο προσωπικη πειρα αναφερομαι χωρις διαθεση αντιδικιας μαζι σου απλα για να υπαρχει και μια διαφορετικη γνωμη [/B]
κουβεντα να γινεται δηλαδη.......


Αρχικά δημιουργήθηκε από Zpower
σκεψου ποσα ζ750 κυκλοφορουν οι ιδιοκτητες τους με το χαμογελο μεχρι τα αυτια .αυτοι ξερουν [/B]
κ εγω οταν οδηγουσα το ΒΜΧ μου με το χαμογελο μεχρι τα αυτια ημουν....
μεχρι που οδηγησα το πρωτο μου μηχανακι....
Ολοι θεωρουμε κατι καλο... μεχρι να βρουμε το καλυτερο ;)
Οταν οδηγησουν ενα ΖΧ να δεις πως θα τους κοπει το χαμογελο...

Zpower
31/03/2009, 12:49
αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι οτι ΔΕΝ θελουν να οδηγησουν ΖΧ .απολαμβανουν και εκτιμουν αυτο που μπορουν να οδηγησουν και το χαιρονται με τον τροπο τους ,οταν λες οτι δεν εχει φρενα δεν εχει κρατημα δεν εχει στησιμο τι ειναι τοτε ? αχρηστο ειναι οσο για το μοτερ μονο κροτιδα δεν ειναι ,,μια χαρα μηχανακι ειναι για βολτα για να ξεκινησει καποιος που δεν εχει πειρα και στο κατω κατω δεν θελει να γινει τρεχαλας .εαν κρινουμε με αυτη την λογικη που εχεις και το ζχ με ενα τζουσουξουρου 1000 σε πιστα τοτε και το ζχ ειναι με κρατημα μηδεν με στησιμο μηδεν με μοτερ μηδεν με αναρτησεις μαμα μηδεν με λιγα λογια αχρηστο ,δεν ειναι αληθεια ομως αυτο δεν συγκρινονται τα 2 μεταξυ τους αλλο πραγμα ο ------ αλλο το γουρουνι και αλλο ο δολοφονος . οσο για το ζχ σε πιστα για να αποδοσει αυτο που πραγματικα μπορει ειδικα το 600 θελει πολυ μα παρα πολυ δουλεια . ,,,,,,φιλικα παντα ζπαουερ

CMOS
31/03/2009, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zpower
αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι οτι ΔΕΝ θελουν να οδηγησουν ΖΧ .απολαμβανουν και εκτιμουν αυτο που μπορουν να οδηγησουν και το χαιρονται με τον τροπο τους ,οταν λες οτι δεν εχει φρενα δεν εχει κρατημα δεν εχει στησιμο τι ειναι τοτε ? αχρηστο ειναι οσο για το μοτερ μονο κροτιδα δεν ειναι ,,μια χαρα μηχανακι ειναι για βολτα για να ξεκινησει καποιος που δεν εχει πειρα και στο κατω κατω δεν θελει να γινει τρεχαλας .εαν κρινουμε με αυτη την λογικη που εχεις και το ζχ με ενα τζουσουξουρου 1000 σε πιστα τοτε και το ζχ ειναι με κρατημα μηδεν με στησιμο μηδεν με μοτερ μηδεν με αναρτησεις μαμα μηδεν με λιγα λογια αχρηστο ,δεν ειναι αληθεια ομως αυτο δεν συγκρινονται τα 2 μεταξυ τους αλλο πραγμα ο ------ αλλο το γουρουνι και αλλο ο δολοφονος . οσο για το ζχ σε πιστα για να αποδοσει αυτο που πραγματικα μπορει ειδικα το 600 θελει πολυ μα παρα πολυ δουλεια . ,,,,,,φιλικα παντα ζπαουερ
τι λεξη αχρηστο οπως ξαναλεω δε τη χρησημοποιησα εγω...
γιατι ΔΕ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΑΧΡΗΣΤΟ...
σιγουρα ολα εχουν τις χρησεις τους....
αυτο που θελω να μεταφερω ειναι η προσωπικη μου αποψη κ δεν επιβαλω σε κανεναν
να την ιοθετυσει..
Εχωντας αλλαξει τοσα μηχανακια το Ζ ειναι το μονο που μπορω να πω οτι
απογοητευτηκα απο τους παραγωντες που προανεφερα.
Οσο για το συγκριτικο που αναφερεις gsxr1000 με ΖΧ σιγουρα υπαρχει συγκριση ακομα κ σε πιστα,
δε νομιζω οτι υστερει τοσο σημαντικα σε σχεση με το Κ...
οπως ξαναειπα θεωρεις κατι καλο, μεχρι να βρεις κατι καλυτερο...
μεχρι τοτε:
"ΔΕΝ θελουν να οδηγησουν ΖΧ .απολαμβανουν και εκτιμουν αυτο που μπορουν να οδηγησουν και το χαιρονται με τον τροπο τους"
Φιλικα παντα...
:beer:

Zpower
31/03/2009, 14:15
να σαι καλα , να πιουμε τα μπυρονια και ζωντανα

CMOS
31/03/2009, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zpower
να σαι καλα , να πιουμε τα μπυρονια και ζωντανα
Θεσσαλονικιος κ εσυ???
καλη φαση....
αλλα...
δε πινω αλκοολ...
:rolleyes:
ευχαριστω για τη προσκληση παντως :) :) :) :) :)
θα τη βγαλω με red bull
:p

Webmaster
31/03/2009, 19:06
idi & CMOS apo 3 meres BAN epeidh ksefigate san 8xrona poy malvnoyn an einai o superman h o batman pio dynatos.

Ntroph gia osa grapsate.

giannisfitros
18/05/2009, 01:14
gia na katalabw..............mou sugrinete ena super spor (636) me ena street fighter?????????? ti sxesh exoun ayta re paidia?egw exw ena 636 tou 04 kai o filos mou exei z750 tou 05. se ola diaferoun....... se katanalwsh,se roph . se gkazi,se stripsimo,se odigikh symperifora,se kostos suntirishs, se kostos ptwshs(:bigcry: ). einai 8ema ti sou aresei ka ti xreiazese.egw to ninja den to allazw me tipota.