PDA

View Full Version : Λίστα με Πωλήσεις Μοτοσυκλετών



nelson
09/07/2007, 11:11
γεια χαρά,

έχει κανείς γνώση για το αν και αν ναι, πώς/πού μπορούμε να βρούμε τις συνολικές πωλήσεις ενός μοντέλου ανά έτος, υπάρχει κάποιος φορέας/site όπου αυτά τα δεδομένα είναι προσβάσιμα;

σκέφτομαι να κάνω κάποια στατιστική ανάλυση για το πως μεταβάλεται η τιμή αντιπροσωπείας συναρτήση των πωλήσεων ενός μοντέλου. νομίζω οτι θα είχε αρκετό ενδιαφέρον...
θα μπορούσα ενδεχομένων να παίξω και με τιμές μεταχειρισμένων, ακόμα πιο ενδιαφέρον αλλά και πιο "περίεργο"...

alximistis
09/07/2007, 11:55
Το μοτό (το περιοδικό) κάθε μήνα έχει στοιχεία και πολλές φορές βάζει και κάποια συνολικά. Αλλιώς μόνο μέσα από τις εταιρείες αλλά δεν ξέρω πόσο θα θέλουν να σε βοηθήσουν.
Αν πάντως σκοπεύεις να το κάνεις και θες κάποια βοήθεια πες μου να σου μαζέψω ότι έχω από το μοτό ίσως και άλλα περιδοκά και να στα στείλω. :)

byron
09/07/2007, 12:00
Μέσω του ΣΕΑΑ (http://www.seaa.gr/common/statistics.asp?language=greek) μπορείς να δεις τις ταξινομήσεις μοτοσυκλεττών ανά μήνα, έτος και κατασκευαστή. Τώρα για συγκεκριμένο μοντέλο......:rolleyes:

nelson
09/07/2007, 14:17
κατ'αρχήν ευχαριστώ για την όποια απάντηση και μόνο...


Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Το μοτό (το περιοδικό) :)

θα στείλω ένα mail στο moto μήπως και μπορούν να διαθέσουν τα πλήρη στοιχεία,
φαντάζομαι οτι απο την στιγμή που δημοσιεύονται στο κοινό θα είναι και διαθέσιμα,
αλλα ποτέ δε ξέρεις...
αν όχι θα κοιτάξω απο τα περιοδικά που έχω εγώ και οι κοντινοί μου και θα σου ζητήσω βοήθεια για στοιχεία που λείπουν...






Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Μέσω του ΣΕΑΑ (http://www.seaa.gr/common/statistics.asp?language=greek) μπορείς να δεις τις ταξινομήσεις μοτοσυκλεττών ανά μήνα, έτος και κατασκευαστή. Τώρα για συγκεκριμένο μοντέλο......:rolleyes:

οι ταξινομήσεις ανα περιοχή θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν σε άλλου είδους μελέτη,
αλλά ταξινομήσεις ανα εταιρία δε θα βγάλουν και πολύ χρήσιμα συμπεράσματα, θα στείλω και σε αυτούς ένα mail πάντως μήπως και τα έχουν ως διαθέσιμα για το κοινό...





ξανά ευχαριστώ παίδες, αν με το καλό γίνει, όποια κι αν είναι τα αποτελέσματα θα τα βγάλω εδώ...

:beer: