PDA

View Full Version : Προβλημα με fazer.Ψεκασμος;Βοηθεια!!!!



tzo80
21/09/2004, 12:12
Afisteta paidia exo problem :(
Tin paraskeyi katevikame me ton aderfo moy kai kati filoys Kriti gia diakopoyles. Ego me to Fazeraki moy kai o aderfos moy me to Z750 poy prosfata pire. Ola yperoxa tha moy peite os edo. Kai omos. Apo paliotera eixa proseksei oti to Fazer (simioteon exei ilektroniko tsok) moy esvine otan allaza taxitita (tis perisoteres fores apo 1h se 2era) otan itan to tsok energo. Piga ston adiprosopo kai moy eipe oti to theorei midaminis simasias kai oti borei na simvenei logo toy ILEKTRONIKOY tsok. Den edosa kai megali simasia mias kai to fainomeno itan parodiko kai ligosto.
ALLA.................
Katevenodas tin Paraskeyi Peiraia meta ta 120(epipla) arxise na moy kanei diakopes san boykoma me stathero gazi. Stamatao deksia kai......... ESVISE!!!!!!!!!!!!!!!!! :eek:
Hmoyna me ena filaraki sinepivati kai miname kagelo!!!!!!!!!
Meta to proto sok pao na to valo bros kai den kratage reladi!!!!
Me ta polla sikonoyme ligo to reladi kai ola mia xara!
Katevenoyme Kriti xoris alla provlimata.
Tin epomeni apofasizoyme na pame mexri Rethimno(simioteon GAMATI diadromi) ola kala kathomaste pinoyme trome kai to vradaki pernoyme ton dromo toy girismoy.KAI na soy pali ta idia boykomata kai den krata reladi. Ksana sikonoyme to reladi ligaki kai sinexizoyme(leme apithano alla poy ksereis me toys kradasmoys xalaronei i vida:confused: :confused: )
tin Kiriaki ksekiname gia Rethimno. Sto pigene ola tzami sto ela GAM@#%$# stamatisa toylaxiston 4 fores me ta idia simbtomata!!!!
Perno ton adiprosopo tilefono kai moy leei na to pao ston Spyridaki sto Hrakleio. Etsi kai ego lipon sikonomai Deytera proi kai apo ston Spyridaki. Afoy to koitaei moy leei oti exei ellatomatiko TPRS(i kati tetoio telos padon) kai oti borei na to allaksei(meso egiisis fisika) alla na perimeno to adalaktiko. Ego omos Deytera vradi efeyga gia Peiraia. Afoy me diaveveose oti i mixani den exei provlima efiga. Meta pira tilefono ta kedrika tis Yamaha stin Athina(leo mia poy pernao gia Xalkida as stamatiso). Etsi kai egine stamatao simera to proi.Erxete enas mixanikos(apo oti katalava kapoios protomastoras itan) kai moy leei oti exei milisei me toys adiprosopoys kai den einai sigoyros oti fteei ayto to TPRS alla oti exei voylosei ena bek toy psekasmoy:eyepop: :eyepop:
Boroyme na to doyme tora toy leo?:( Tora oxi moy leei pigene Xalkida ston adiprosopo moy leei. Etsi kai ekana kai apo simera dilono meta apo 700 xil poy ekana to Savatokyriako oti den exo mixanaki:bawl: :bawl: :bawl: moy to kratisane gia peretero analisi!!!!!
Simioteon i mixani moy evgaze aftonomia giro sta 240 xil. tin hmera poy piga Xania gia mia apostasi peripoy 140 xil(Xania - Hrakleio) moy ekapse ena tepozito.Simera pali ekana 105 xil kai katevike mono mia grami!!!!!
KAI TORA EKTOS APO TA KAMENA KARVOYNA POY KATHOMAI EIMAI STIN ANAMONI KAI PERIMENO!!!!!:bawl: :bawl: :bawl:
Mipos kaneis apo esas borei na me diafotisei sto ti simvainei? Kathe protasi dekti!!!!
Eyxaristo prokatavolika
opios thelei borei kai na me parei til sto 6973217915 gia na toy liso opoies apories borei na exei
kai pali eyxaristo:bawl:

hornet
21/09/2004, 12:27
Ασχετα απο ολα αυτα προτεινω αν θελετε να σας βοηθουν καταρχην βαλτε το στο σωστο σημειο και δευτερον βαλτε μια επικεφαλιδα που να περιγραφει το προβλημα.
Πολλοι ειδικα στις γενικες αδιαφορουν για τιτλους οπως ηταν πριν (heeeeeeeeeeeelllllllllpppppppppppp!!!!)
εδω θα το δουν ανθρωποι που ενδεχομενα μπορει να σε βοηθησουν
Και αμα βρεις τη λυση σε παρακαλω γραψε την για να τη βαλω μετα στη κατηγορια fazer
Καλο να το εχουμε για μελλοντικη χρηση

GyPsy
21/09/2004, 12:35
Μαλλον εχουν δικιο για τα μπεκ....
Αν φταιει αυτο δειρε τον βενζινα σου....


Γ@#$να καρμπυρατερ(ια)δεν σας αλλαζω με τιποτα!!!!

hornet
21/09/2004, 12:46
μηπως ειναι TPS (throttle position sensor)?
Αλλα μπορει να καταληξει και σε εγκεφαλο αυτο!!

THEOD
21/09/2004, 13:31
Throttle Position Sensor είναι μάλλον το πρόβλημα.

Για να μην κάνω μηχανολογική ανάλυση, είναι ένα εξάρτημα που μετράει το άνοιγμα του γκαζιού και δίνει εντολές στην μονάδα του ψεκασμού να ρυθμίσει το μίγμα.
Αν έχει βλάβη η απλά έχει ξερυθμιστεί και διαβάζει λάθος θέση, δίνει εντολές στα κουτουρού και αρχίζουν αυτά που περιέγραψες.

Αν σε παρηγορεί αυτό, το συγκεκριμένο πρόβλημα έχει ξεναεμφανιστεί σε μερικά FZ6 στο εξωτερικό. Δεν είναι σοβαρό. Θα αλλαχτεί στην εγγύηση και ούτε γάτα ουτε ζημιά.

Υπομονή λίγο (3-4 μέρες με αεροπορική παραγγελία)να έρθει το ανταλλακτικό.

bartman
21/09/2004, 17:02
Ο ΤΗΕΟD έχει δίκαιο........παιδικό πρόβλημα που θα λυθεί στην εγγύηση.....

melsaltas
22/09/2004, 09:48
ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΤΖΟ80 ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΣΟΥ ΜΕΤΑ.
ΑΠ'ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΥΠΑΡΟΥΝ ΠΟΛΛΑ FAZER ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΚΑΛΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!

tzo80
22/09/2004, 20:39
Na eiste sigoyroi oti tha sas po. Simera poy milisa me ton adiprosopo moy eipe oti ayto einai to provlima kai oti parigile to adalaktiko. Tora stin anamoni :bawl: :bawl:

tamis
25/09/2004, 15:02
loipon file mou kai egw ta idia sto peripou epatha mono pou se mena to mixanaki den mpoukwne kai stamatouse.. apla enw pigena kai pigaina na balw 2era esbine!!! 1-2 meres meta to afinw to bradi stin entaleia kai to prwi pou pigaina na figw to tetrakilindro eixe metatrapi se 3kilindro!!! nai nai paidia kai den eftaige i benzini allla to mpek psekasmou tou deuterou kilindrou!!! piga mou to allaksan plirwsa 100 eura kai efiga i egguisi bebaia pou eixa apo athina mou ta edwse pisw ta lefta! oso gia tin katanalwsi me 120 km poreia kai poli ktl 220 km xwris na mpei rezerba kai otan kaneis kontres kai pas gam... 190km pali xwris na akoumpisw tin rezerba... alla auto me ta mpek paidia kai apo allou to exw akkousei k den m aresei i upothesi... oso gia to relanti paidia 1300 strofes na exei kai einai ola ok! :cool:

tzo80
28/09/2004, 15:17
telika paidia apo oti fainte to provlima itan ayto to tps. Apo tote poy to allaksa den moy paroysiase allo provlima.Tora oso afora to reladi mou to exoyn rithmisei stis 1020 me 970 strofes. Tin mixani tin doylepsa piga mexri ton ag. to rosso kai ksanagirisa kai den eida ptesmata. Alla akoma tin exo se epifilaksi. :alien:

hornet
29/09/2004, 09:36
Ωραια μπραβο ρε!
Το μεταφερω στο fazer τμημα για να εχουσι γνωση οι φυλακες