PDA

View Full Version : Σκουριές στο ντεπόζιτο



silentscream
09/07/2007, 21:45
Ρε παιδιά, αν σας πει κάποιος ότι στο καρπιρατερ βλέπει σκουριές και μάλλον τις κατεβάζει από το ντεπόζιτο, πόσο σοβαρό είναι, αντιμετωπίζεται? Μπορώ να το τσεκάρω με κάποιο τρόπο?
Το μηχανάκι είναι ένα χτ600 και όλα άρχισαν όταν έχανε βενζίνη απο την υπερχίληση διότι είχε πάθει βλάβη ένα φλοτεράκι που έχει εκέι. Σχετίζονται αυτά μεταξύ τους ή δεν ξέρει τι λέει ο μάστορας. Οστόσο πριν 2 μήνες είχα καθαρίσει το καρμπιρατερ και τίποτα από όλα αυτά δεν μου είχε αναφέρει... Υποψιάζεται κανείς τίποτα?

FZR1000
09/07/2007, 23:11
Η υπερχειληση μπορει να προκληθει απο τις σκουριες χωρις να προξενησει μονιμη βλαβη στο φλοτερ που με ενα καθαρισμα του καρμπ μπορει να στρωσει...

πας για πλαστικοποιηση στο ντεποζιτο ή αλλιως αλλαζε φιλτρο βενζινης συγχνοτερα...

jdoohan
11/07/2007, 08:24
1.Μπορεις να παρεις ενα υγρο που αφερει την σκουρια χωρις τριψιμο.Βαζοντας το μεσα στο ντεποζιτο και κουνοντας το αρκετες φορες κατι θα βγαλει.
2.Αν δεις οτι εχει κ αλλη σκουρια παλι μπορεις να παρεις ενα μπουκαλακι πολυεστερα και να το ριξεις (οχι ολο) μεσα στο ντεποζιτο.Γυρνοντας το ντεποζιτο προς ολες τις μεριες απλωνεται ο υγρος πολυεστερας.
Εαν αποφασισεις να βαλεις πολυεστερα να ξερεις οτι πρεπει να πλυνεις ΠΑΡΑ πολυ καλα το ντεποζιτο και να το στεγνωσεις ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολυ καλα.Βαλε και πιστολακι.
Επισης να ξερεις οτι η βενζινη δεν επιρεαζει καθολου το πολυεστερα οσος καιρος κ αν περασει.

Υ.Γ. Με το πολυεστερα εχω φτιαξει δικο μου ντεποζιτο και ειναι μια χαρα.

silentscream
11/07/2007, 10:18
Thanks