PDA

View Full Version : ΠΡΟΒΛΗΜΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ



alximistis
10/07/2007, 00:10
Παίδες είχα γράψει και περίπου έναν μήνα πριν με το πρόβλημα που είχα λόγω ακινησίας του τίγρη.
ήρθε ο pacman να ναι καλά το παιδί και φορτίσαμε την μπαταρία. Λειτούργησε ο τίγρης έκανε τα βρουμ βρουμ του και όλα καλά.
Δυστυχώς όμως λόγω απουσίας των γονιών μου αλλά και βαρεμάρα του πατέρα μου (ναι έχω κι αυτό το πρόβλημα) η μηχανή δεν μπήκε καθόλου μπρος για τέσσερις μέρες.
Κι εδώ είναι το θέμα μας.
Πήγα σήμερα να την βάλω μπρος και... τίποτα! Όχι δεν μιλάμε για γρρρρ και μετά νεκρό. Εξαρχής νεκρό. Ούτε φωτάκια ούτε ενδείξεις τίποτα!
Θέλω να ρωτήσω. Είναι φυσιολογικό αυτό; να νεκρώσει εντελώς εντελώς μέσα σε 4 μέρες;
Και επίσης ΑΝ λέω ΑΝ υποψιάζεται κανείς μήπως δεν είναι μπαταρίακαι συμβαίνει κάτι άλλο; Κι αν ναι τι μπορεί να είναι αυτό;
Ευχαριστώ. :)

kalant
10/07/2007, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Παίδες είχα γράψει και περίπου έναν μήνα πριν με το πρόβλημα που είχα λόγω ακινησίας του τίγρη.
ήρθε ο pacman να ναι καλά το παιδί και φορτίσαμε την μπαταρία. Λειτούργησε ο τίγρης έκανε τα βρουμ βρουμ του και όλα καλά.
Δυστυχώς όμως λόγω απουσίας των γονιών μου αλλά και βαρεμάρα του πατέρα μου (ναι έχω κι αυτό το πρόβλημα) η μηχανή δεν μπήκε καθόλου μπρος για τέσσερις μέρες.
Κι εδώ είναι το θέμα μας.
Πήγα σήμερα να την βάλω μπρος και... τίποτα! Όχι δεν μιλάμε για γρρρρ και μετά νεκρό. Εξαρχής νεκρό. Ούτε φωτάκια ούτε ενδείξεις τίποτα!
Θέλω να ρωτήσω. Είναι φυσιολογικό αυτό; να νεκρώσει εντελώς εντελώς μέσα σε 4 μέρες;
Και επίσης ΑΝ λέω ΑΝ υποψιάζεται κανείς μήπως δεν είναι μπαταρίακαι συμβαίνει κάτι άλλο; Κι αν ναι τι μπορεί να είναι αυτό;
Ευχαριστώ. :)

μηπως δεν συνδεθηκε σωστα η μπαταρια?

alximistis
10/07/2007, 00:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
μηπως δεν συνδεθηκε σωστα η μπαταρια?


Όχι δε νομίζω. Μια χαρά συνδέθηκε. Αλλιώς δεν θα λειτουργούσε μετά. και μάλιστα δύο φορές που τη δοκιμάσαμε.

sober
10/07/2007, 01:05
Οταν πατας τη μιζα δεν ακουγεται τιποτα η μηπως ακουγεται ενα μικρο ''τσικ''..?? γιατι το ειχα πα8ει κι εγω μια φορα και μου αλλαξανε τα ''καρβουνακια '' στη μιζα ....





... (ελπιζω να το ειπα σωστα...) :blush:

:wave2:

alximistis
10/07/2007, 01:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Οταν πατας τη μιζα δεν ακουγεται τιποτα η μηπως ακουγεται ενα μικρο ''τσικ''..?? γιατι το ειχα πα8ει κι εγω μια φορα και μου αλλαξανε τα ''καρβουνακια '' στη μιζα ....





... (ελπιζω να το ειπα σωστα...) :blush:

:wave2:


όχι κουκλί. απολύτως τίποτα! ολόνεκρο! δεν δίνει τίποτα ούτε καν τα όργανα δεν ανάβουν. εμένα για ηλεκτρικό πάντως μου πάει... κι έχω χεστεί πάνω μου!
Δεν έχω μία είμαι και... κουτσός αυτό μου έλλειπε τώρα. :(

kalant
10/07/2007, 01:24
αν δεν εχει ξεφορτισει για καποιο περιεργο λογο η μπαταρια σου, μαλλον καμια καλωδιωση θα τα εχει παιξει...

:rolleyes:

m1ke
10/07/2007, 01:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Παίδες είχα γράψει και περίπου έναν μήνα πριν με το πρόβλημα που είχα λόγω ακινησίας του τίγρη.
ήρθε ο pacman να ναι καλά το παιδί και φορτίσαμε την μπαταρία. Λειτούργησε ο τίγρης έκανε τα βρουμ βρουμ του και όλα καλά.
Δυστυχώς όμως λόγω απουσίας των γονιών μου αλλά και βαρεμάρα του πατέρα μου (ναι έχω κι αυτό το πρόβλημα) η μηχανή δεν μπήκε καθόλου μπρος για τέσσερις μέρες.
Κι εδώ είναι το θέμα μας.
Πήγα σήμερα να την βάλω μπρος και... τίποτα! Όχι δεν μιλάμε για γρρρρ και μετά νεκρό. Εξαρχής νεκρό. Ούτε φωτάκια ούτε ενδείξεις τίποτα!
Θέλω να ρωτήσω. Είναι φυσιολογικό αυτό; να νεκρώσει εντελώς εντελώς μέσα σε 4 μέρες;
Και επίσης ΑΝ λέω ΑΝ υποψιάζεται κανείς μήπως δεν είναι μπαταρίακαι συμβαίνει κάτι άλλο; Κι αν ναι τι μπορεί να είναι αυτό;
Ευχαριστώ. :)

Καταρχήν μέτρα με ένα πολύμετρο την μπαταρία πριν βγάλεις βιαστικά συμπεράσματα. Επίσης όταν είναι σε παρατεταμένη ακινησία η μοτό καλό είναι να βγαίνει η μπαταρία. :wave2:

KeLeYTiS
10/07/2007, 01:35
Koυνα λιγο τους πολους τις μπαταριας

Τσεκαρες καμμια ασφαλεια ?

Αν παλι δεν κανει τιποτα μαλλον η μπαταρια σου τα επαιξε αιωνια της η μνημη

Μπορεις να δοκιμασεις να δωσεις ρευμα απο αυτοκινητο ?

Αν παρει παει να πει οτι ειναι η μπαταρια 100%

blackbusa
10/07/2007, 02:17
Οταν λες βρουμ βρουμ τι εννοεις???αν το αφησες κανα δεκαλεπτο μονο αναμενο και μετα το εσβησες δεν προλαβε να φορτισει καθολου.Κανονικα θα επρεπε να κανει το πηγαινε καποιος καμμια καλη βολτιτσα,κανα μισαωρο,για να φορτισει καλα.Βεβαια υπαρχει το ενδεχομενο και αυτο να μην εκανε τιποτα αν η μπαταρια εκαψε στοιχειο.Θα φορτιζε και θα ξαναπεθαινε σχεδον αμεσως.
Λυση πρωτη....βαλτη ξανα μπρος με καλωδια,και κανονισε να κανει καμμια βολτα καποιος.Αν την επομενη μερα παρει μπρος,πρεπει καθε μερα να την βαζεις να δουλευει κανα τεταρτακι.Αν οχι ερχεται η δευτερη λυση που ειναι η αντικατασταση της.Στελλακι μην ανγχωνεσαι,γιατι δεν ειναι τιποτα.Απλως τα εχει παιξει λιγο απο τον καιρο της ακινησιας.

:wave2: :wave2: :wave2:

alximistis
10/07/2007, 02:33
Ευχαριστώ παίδες. Θα μάθουμε σύντομα. :)

symvoulos
10/07/2007, 07:53
αν εχεις συναγερμο ελενξε τον.:wave2:

odt
10/07/2007, 08:45
Αν βάλατε μπροστά τη μηχανή και απλά την αφήσατε στο ρελαντί, η μπαταρία δεν φόρτισε καθόλου. Σε βλέπω να πας για αλλαγή που, μεταξύ μας τώρα, δεν είναι και τίποτα τρομερό...:wave2:









p.s Για να κωλοτρίβεσαι συνέχεια στη μηχανή, πάει να πει πως το πόδι έχει γειάνει σχεδόν, ε;

Σ' ωραίος...:wave2:

Cpt. Haddock
10/07/2007, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
όχι κουκλί. ....


:a014:


:evil:






Στελάρα, απλά η μπαταρία πέθανε... Τη φόρτισες μεν αλλά ήταν ήδη ψόφια, στο ρελαντί που έβαλες μπρος δε φορτίζει ικανοποιητικά (με δεδομένο οτι έχεις και φώτα αναμένα κλπ)

Βαλε καινούρια

:wave2:

alximistis
10/07/2007, 10:58
Ευχαριστώ ξανά παιδιά. Ηλία ελπίζω να είναι όπως τα λες... για το καλό μου... :)

TROOPER
10/07/2007, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Στελάρα, απλά η μπαταρία πέθανε... Τη φόρτισες μεν αλλά ήταν ήδη ψόφια, στο ρελαντί που έβαλες μπρος δε φορτίζει ικανοποιητικά (με δεδομένο οτι έχεις και φώτα αναμένα κλπ)

Βαλε καινούρια..............................

.................................και πετα το ! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
10/07/2007, 12:03
:rolleyes: Μήηηηηπως...( λέω τώρα εγώ...), φορτίσατε την μπαταρία ΠΑΝΩ στην μηχανή ??? :smokin:

alximistis
10/07/2007, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
.................................και πετα το ! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Ναι και να πάρω fazer μπας και χαρεί ο φίλος Γιώργος... :D

alximistis
10/07/2007, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: Μήηηηηπως...( λέω τώρα εγώ...), φορτίσατε την μπαταρία ΠΑΝΩ στην μηχανή ??? :smokin:


ΝΑΙ! Γιατί; Μαλακία κάναμε; Πέστο απαλά σε παρακαλώ μην πάθω καμιά καρδιά.

mourgakos
10/07/2007, 17:14
Sτελακο συνηθως λενε να βγαζουμε κανα πολο οταν φορτιζουμε,και οχι κατευθειαν...
(και γω βαριεμαι,καποια μερα θα την παθω).βαλε μπρος με καμια αλλη μπαταρια,
εστω και αυτοκινητου.αν παρει κανονικα αλλαξε μπαταρια,ψοφησε.αν δεν κανει τιποτα,
τσεκαρε ασφαλειες,και πριν αυτες ,μηπως εχει λασκαρει κανα καλωδιο:rolleyes: ,που απιθανο
μαγουγεται αφου το εβαλες μπρος 2-3 φορες.οντως στο ρελαντι δεν φορτωνει σχεδον καθολου.
εχω φορτιστακι ,μεχρι 600mamber,με αντιστροφως αναλογη λειτουργια ως με την κατασταση
της μπαταριας,κανει και να το αφηνεις πανω για συντηρηση μπαταριας οσο θες.
αν ειναι να στο δωκω για λιγο καιρο,να καμνεις δουλεια....
οσο για μιζα δεν ειναι...αν εχεις καμια υποψια ,χτυπα τη ελαφρα με ενα σιδερο να ξεκολλησει,αλλα100%δεν ειναι.
για γραψε τι εγινε...

PacMan
10/07/2007, 21:16
Φίλε μου Στέλιο, όπως σου εξήγησα όταν ανέβηκα να σου φορτίσω την μπαταρία, οι 3 ώρες φόρτησης ήταν απλά για να την "ξυπνήσουμε",.........για να φορτισει κανονικά θέλει 12 ώρες με φορτίο 1.2 αμπέρ............και να είναι εκτός ο συναγερμός.........επίσης σου είπα οτι κάθε δύο μέρες πρέπει να την βάζεις μπροστά και να την κρατάς για 4 λεπτά στις 3.800 στροφές........και με την πρώτη ευκαιρία οταν μπορέσεις να την καβαλήσεις να της βάλεις μία μπαταρία με υγρά, ΚΡΑΤΆΕΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από της ξηράς φορτίσεως......οσο για την φόρτιση επάνω στην μηχανή δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.........γιατί η ηλεκρτονική σου είναι μετά τον κεντρικό διακόπτη


Για περετέρω παρε με τηλέφωνο......

Λεωνίδας
10/07/2007, 21:30
Ρε Στέλιο δε μου τη δίνεις μέχρι να είσαι σε θέση να καβαλήσεις να μην ξεφορτίζει :confused:
:lol: :lol: :lol:

alximistis
11/07/2007, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από PacMan
Φίλε μου Στέλιο, όπως σου εξήγησα όταν ανέβηκα να σου φορτίσω την μπαταρία, οι 3 ώρες φόρτησης ήταν απλά για να την "ξυπνήσουμε",.........για να φορτισει κανονικά θέλει 12 ώρες με φορτίο 1.2 αμπέρ............και να είναι εκτός ο συναγερμός.........επίσης σου είπα οτι κάθε δύο μέρες πρέπει να την βάζεις μπροστά και να την κρατάς για 4 λεπτά στις 3.800 στροφές........και με την πρώτη ευκαιρία οταν μπορέσεις να την καβαλήσεις να της βάλεις μία μπαταρία με υγρά, ΚΡΑΤΆΕΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από της ξηράς φορτίσεως......οσο για την φόρτιση επάνω στην μηχανή δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.........γιατί η ηλεκρτονική σου είναι μετά τον κεντρικό διακόπτη


Για περετέρω παρε με τηλέφωνο......


Το ξέρω βρε. Το έγραψα κιόλας ότι αυτό που έπρεπε να κάνω... δεν το έκανα. :(
Τώρα λέω να κάνω το εξής. να πάω να πάρω έναν φορτιστή ν ατη φορτίσω και να φωνάξω κάποιον να την πάει στο συνεργείο μου να αλλάξω δυο-τρία πραγματάκια που θέλω. Το ζήτημα είναι θα... πιάσει το κόλπο με τη φορτιστή ή τσάμπα θα πάει;

OldMan
11/07/2007, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από PacMan
οσο για την φόρτιση επάνω στην μηχανή δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.........γιατί η ηλεκρτονική σου είναι μετά τον κεντρικό διακόπτη
Το ίδιο και οι ασφάλειες ??? :winka:

Xrider
11/07/2007, 20:28
Εκανες οτι χειροτερο μπορουσε να κανει καποιος σε μια μπαταρια!!!!

Την μπαταρια την ΒΓΑΖΟΥΝ απο την μοτο οταν ειναι για πολυ καιρο σταθμευμενη!!

Οταν πρεπει να την φορτησεις ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΓΑΖΕΙΣ,κοιτας υγρα και μετα την βαζεις για φορτιση!!
Θα εισαι τυχερος αν δεν σου τιναξε κανενα κυκλωμα....οσο για τα καρβουνακια που ειπε καποιο μελος,αυτα νομιζω ειναι για παπακι.

3 ωρη φωρτηση δεν κανει τιποτα στη μπαταρια απλα την χαλας.
12ωρη αν εχεις φωρτηστη γρηγορο η 24 ωρες αν το βαλεις στο αργο που ειναι και καλητερα.

Αλιως ενα σπρωξημο την μηχανη και θα παρει,δεν νομιζω να εχεις καμια τρομερη συμπιεση για να μην παρει μπροστα....αν εχεις τρομερη συμπιεση,βγαζεις τα καλωδια του Α/Τ και σπρωχνεις,οποτε παιρνει με την μια αλλα ετσι εισαι χωρις μπαταρια και ρελαντι (σβηνει αν πεσουν οι στροφες) με αυτον τον τροπο μπορεις να τσεκαρεις αν φταιει η μπαταρια η τα επαιξαν τα ηλεκτρικα σου.