PDA

View Full Version : Θα νοικιάσεις μηχανάκι το καλοκαίρι;



SF
10/07/2007, 11:42
Σε νησί; Από μικρό γραφείο ενοικίασης;

Έχει τύχει σε κανέναν να του κρατήσουν την άδεια οδήγησης;

Επειδή εμένα μου έχει τύχει κάποιες φορές, να σας ενημερώσω ότι εκτός του ότι είναι παράλογο και ανόητο, είναι παράνομο, ενώ επίσης κάνει αυτόματα παράνομο και εσένα τον ενοικιαστή-οδηγό.

Αν σας τύχει τέτοια περίπτωση, εκτός του ότι δεν πρέπει να το δεχτείτε, κρατήστε τα στοιχεία του επιχειρηματία και κάντε καταγγελία στη Γ.Γ. Καταναλωτή (www.efpolis.gr). H υπηρεσία αυτή ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ και ενδιαφέρεται.

MikeG
10/07/2007, 11:43
:a18: :a18: :a18: :a20:

Nostra
10/07/2007, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
............

δικαιωμα να κρατησουν φωτοτυπία έχουν ? :confused:

SF
10/07/2007, 11:53
Φυσικα φωτοτυπία, ή απλώς αντιγράψουν τον αρ. της άδειας. Έχουν υποχρέωση δλδ, όχι απλά δικαίωμα. Αλλά όχι να κρατήσουν την ίδια την άδεια.

lampros_fazer
10/07/2007, 12:27
Πολύ χρήσιμο να το ξέρουμε.. ;)

Thanx

fantacid
10/07/2007, 12:52
τι εννοεις παρανομο?

ποιο νομο παραβαινει η διαδικασια κρατησης του διπλωματος?

το ιδιο παρανομο δεν ειναι η κρατηση ταυτοτητας σε ενοικιασεις?

:confused:

rsp
10/07/2007, 12:57
Κωστα ωρες ωρες εχεις κατι προβληματισμους...:rolleyes:

fantacid
10/07/2007, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Κωστα ωρες ωρες εχεις κατι προβληματισμους...:rolleyes:


νοικιαζεις μηχανακια μηπως?

:smokin:

SF
10/07/2007, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
τι εννοεις παρανομο?

ποιο νομο παραβαινει η διαδικασια κρατησης του διπλωματος?



Αυτόν που λέει ότι για να οδηγείς πρέπει να έχεις πάντα μαζί σου άδεια οδήγησης, άδεια κυκλοφορίας και ασφάλεια, αλλιώς πας εως και αυτόφωρο.




το ιδιο παρανομο δεν ειναι η κρατηση ταυτοτητας σε ενοικιασεις?

:confused:

Ή διαβατήριο. Φαντάζομαι μιλάς για δωμάτια. Δεν ξέρω, αλλά σίγουρα ανόητο. Παράνομο ίσως να μην είναι, εφόσον γίνεται κατόπιν συμφωνίας. Αλλά οπωσδήποτε είναι παράλογο, ανόητο, και σε εκθέτει σε διάφορους κινδύνους. Ταυτότητα/διαβατήριο είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ έγγραφα, και μάλιστα στο διαβατήριο αναγράφει ρητά ότι ο κάτοχος έχει την ευθύνη του.

Gandalf dr685sm
10/07/2007, 14:09
Κανένα καλό ξενοδοχείο δεν κρατάει προσωπικά έγγραφα... αν θέλετε περιμένετε στην υποδοχή να συμπληρώσει απλά τα στοιχεία στο σύστημα και τα παίρνετε πίσω.

Για να μην ταλαιπωρούμαστε απλά, τα αφήνουμε εκεί και μετά τα παίρνουμε πίσω με το που έχουν συμπληρωθεί τα στοιχεία στο σύστημα.

Gandalf

rsp
10/07/2007, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
νοικιαζεις μηχανακια μηπως?

:smokin:

Οχι αλλα ανυσηχω μηπως ο Κωστας παρα ζεστενετε.....:smokin:

OldMan
10/07/2007, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Κωστα ωρες ωρες εχεις κατι προβληματισμους...:rolleyes:
Εσύ ρε λαλάκη δεν κράτησες το δίπλωμα του Βρωμιάρη όταν τΟΝ έδωσες το Runner ??? :D :smokin:

zzr2005
10/07/2007, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Σε νησί; Από μικρό γραφείο ενοικίασης;

Έχει τύχει σε κανέναν να του κρατήσουν την άδεια οδήγησης;

Επειδή εμένα μου έχει τύχει κάποιες φορές, να σας ενημερώσω ότι εκτός του ότι είναι παράλογο και ανόητο, είναι παράνομο, ενώ επίσης κάνει αυτόματα παράνομο και εσένα τον ενοικιαστή-οδηγό.



ο μόνος λόγος για να παρακρατούν το δίπλωμα φαντάζομαι οτι ειναι κατόπιν οδηγιών απο τις τοπικές αρχές (πχ αστυνομία ή δημοτικές αρχές΄νησιών) προκειμένου να μην ενοικιάζονται μηχανάκια απο το ίδιο άτομο και να παραχωρούνται σε φίλους οι οποίοι δεν έχουν δίπλωμα....;)

(συνήθης τακτική όταν ήμασταν πιτσιρίκια....)...:D :D

φυσικά ειναι παράνομο να μην εχεις πανω σου χαρτιά αλλά οταν δεν υπάρχει τρόπος να ελέγξεις χιλιάδες τουρίστες κάτι πρέπει να βρεις....

rsp
10/07/2007, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εσύ ρε λαλάκη δεν κράτησες το δίπλωμα του Βρωμιάρη όταν τΟΝ έδωσες το Runner ??? :D :smokin:

Εγω κρατω την καρδια του....:blush: :blush: :smokin: