PDA

View Full Version : Παρνηθα - Οδηγίες



veagle
10/07/2007, 22:26
Μου ήρθε με μέιλ απο την λίστα των Προσκόπων.


ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΠΡΟΩΘΗΣΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ

Αγαπητοί φίλοι.



Όλοι μαζί και ο καθένας προσωπικά θρηνούμε για την καταστροφή στην Πάρνηθα.

Όλοι μαζί και ο καθένας προσωπικά θέλουμε εδώ και τώρα να κάνουμε κάτι για να ξαναδούμε τον Εθνικό Δρυμό υγιή και ζωντανό.

Όλοι μαζί και ο καθένας προσωπικά πρέπει με ψυχραιμία να κάνουμε ό,τι καλύτερο για να βοηθήσουμε.



Αυτή τη στιγμή, το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι:

- Να μην ανέβουμε στην Πάρνηθα. Το οικοσύστημα είναι εξαιρετικά ευαίσθητο και η αυξημένη ανθρώπινη παρουσία στα καμένα θα το επιβαρύνει ακόμα περισσότερο, ενώ στις περιοχές που δεν έχουν καεί η ανθρώπινη παρουσία μπορεί να ενοχλήσει τα ζώα που έχουν συγκεντρωθεί εκεί.

- Να μην ταίζουμε τα ελάφια. Το Δασαρχείο έχει αναλάβει πλήρως τη σίτιση των ελαφιών, όπου αυτό απαιτείται και το WWF Ελλάς έχει ξεκινήσει πρόγραμμα περίθαλψης σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Το ανεξέλεγκτο τάισμα έλκει τα ελάφια στις καμένες περιοχές, από τις οποίες πρέπει να απομακρυνθούν προσωρινά, ενώ πιθανότατα μπορεί να τα βλάψει σοβαρά.

- Να μη φυτεύουμε δέντρα. Οι ανεξέλεγκτες φυτεύσεις δέντρων και θάμνων χωρίς κανένα σχέδιο μπορεί να προκαλέσουν πολύ μεγάλη επιβάρυνση, σχεδόν αντίστοιχου μεγέθους με αυτήν που προκάλεσε η πυρκαγιά, στο οικοσύστημα που προσπαθεί να ανακάμψει. Οι όποιες αναδασώσεις γίνουν θα πρέπει να γίνουν βάση μελέτης.



Μπορείτε να μείνετε κοντά μας για να ενημερώνεστε τις νέες εξελίξεις και να εγγραφείτε στο site μας (www.wwf.gr) για να προσφέρετε εθελοντική εργασία στις μελλοντικές εργασίες αποκατάστασης. Μπορείτε επίσης να υπογράψετε την έκκληση του WWF Ελλάς (www.politics.wwf.gr) προς τον Πρωθυπουργό για αποκατάσταση της Πάρνηθας και προστασία των δασών της χώρας.

el_hymador
10/07/2007, 23:03
+1000

στο υψος του Τελεφερικ και στην Βαρυμποπη στο παρατηριο (ταβερνα ''θεα'') ο δρομος ειναι κλειστος και καλα κανουν!!!

ας ελπισουμε μονο να μην κανουν μαλακιες εκει πανω....:rolleyes: ειμαι διατεθιμενος να πιστεψω οτι ολα βαινουν καλως αλλα και αυτος ο αποκλεισμος με φοβιζει....


πιστευω οτι πρωτιστως δεν θελουν να πηγαινει κοσμος εκει πανω και να αντικρυζει την φρικη....πως καναν οι Αμερικανοι μετα την 9/11; που αποκλεισαν οτιδηποτε σχετικο με αυτη την μερα;....ενα τετοιο πραγμα...

παιδια !! το κρατος νοιαζεται για μας!!!

xampos
10/07/2007, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
+1000


παιδια !! το κρατος νοιαζεται για μας!!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kaps
11/07/2007, 06:57
Δηλαδή τα τζογαδόρικα λαμόγια δεν θα ανεβούνε στο βουνό; Εδώ σας λέω πως την επομένη της πρώτης ημέρας που έκαιγε στη Πάρνηθα καβάλησα τη μηχανή πήρα πετσέτα βρεγμένη νερό και μια μάσκα χειρουργείου και πήγα για επάνω .Στη Λ.Καραμανλή προσπέρασα ένα μαύρο HRV Honda jeep που το οδηγούσε ένα ξανθό καραπουροκιτσαριό. Με σταματάνε μετά τις ταβέρνες δύο αστυνομικά όργανα . Που πάτε μου λένε; Απαντώ επάνω να βοηθήσω όπου μπορώ . Συνομιλεί στο ασύρματο και με ρωτά αν είμαι σε καμία οργάνωση , σύλλογο κ.λ.π. Του απαντώ ως ειλικρινής όχι και δενμ με άφησε . Πάω να κάνω στροφή και σταματάει το τζιπ . Την ρωτάνε που πάει και αυτή όλο χάρη και σκέρτσο (αυτό τη μάρανε) πάω στο Καζίνο . Το όργανο βγάζει ένα επιφώνημα ααααα και αμέσως την αφήνει να περάσει .... :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: ΕΕΕΕΕ΅τι άλλο να πω κουφάθηκα ...

Nostra
11/07/2007, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Δηλαδή τα τζογαδόρικα λαμόγια δεν θα ανεβούνε στο βουνό; Εδώ σας λέω πως την επομένη της πρώτης ημέρας που έκαιγε στη Πάρνηθα καβάλησα τη μηχανή πήρα πετσέτα βρεγμένη νερό και μια μάσκα χειρουργείου και πήγα για επάνω .Στη Λ.Καραμανλή προσπέρασα ένα μαύρο HRV Honda jeep που το οδηγούσε ένα ξανθό καραπουροκιτσαριό. Με σταματάνε μετά τις ταβέρνες δύο αστυνομικά όργανα . Που πάτε μου λένε; Απαντώ επάνω να βοηθήσω όπου μπορώ . Συνομιλεί στο ασύρματο και με ρωτά αν είμαι σε καμία οργάνωση , σύλλογο κ.λ.π. Του απαντώ ως ειλικρινής όχι και δενμ με άφησε . Πάω να κάνω στροφή και σταματάει το τζιπ . Την ρωτάνε που πάει και αυτή όλο χάρη και σκέρτσο (αυτό τη μάρανε) πάω στο Καζίνο . Το όργανο βγάζει ένα επιφώνημα ααααα και αμέσως την αφήνει να περάσει .... :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: ΕΕΕΕΕ΅τι άλλο να πω κουφάθηκα ...

είναι αυτό που λέμε εδω΄ο κόσμος κάηκε και το μ'νί ρουλετ-ίζεται... :(

LsKostas
11/07/2007, 12:12
Δηλαδή τα τζογαδόρικα λαμόγια δεν θα ανεβούνε στο βουνό; Εδώ σας λέω πως την επομένη της πρώτης ημέρας που έκαιγε στη Πάρνηθα καβάλησα τη μηχανή πήρα πετσέτα βρεγμένη νερό και μια μάσκα χειρουργείου και πήγα για επάνω .Στη Λ.Καραμανλή προσπέρασα ένα μαύρο HRV Honda jeep που το οδηγούσε ένα ξανθό καραπουροκιτσαριό. Με σταματάνε μετά τις ταβέρνες δύο αστυνομικά όργανα . Που πάτε μου λένε; Απαντώ επάνω να βοηθήσω όπου μπορώ . Συνομιλεί στο ασύρματο και με ρωτά αν είμαι σε καμία οργάνωση , σύλλογο κ.λ.π. Του απαντώ ως ειλικρινής όχι και δενμ με άφησε . Πάω να κάνω στροφή και σταματάει το τζιπ . Την ρωτάνε που πάει και αυτή όλο χάρη και σκέρτσο (αυτό τη μάρανε) πάω στο Καζίνο . Το όργανο βγάζει ένα επιφώνημα ααααα και αμέσως την αφήνει να περάσει .... ΕΕΕΕΕ΅τι άλλο να πω κουφάθηκα ...


Ωραια...το μαθαμε το κολπο ... αν θες ν ανεβεις πανω λες οτι πας στο καζινο...απλα πραγματα:smilea: :mad: :mad: :mad:


ΑΕΙ ΣΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΡΕ!!!