PDA

View Full Version : ή στραβός είναι ο γιαλός



THEOD
21/09/2004, 22:38
ή στραβά αρμενίζουν μερικοί…

Χάζευα σήμερα ένα παρκαρισμένο παπί.
Το τι αλλαγές είχε επάνω του δεν λέγεται… Περίεργο βάψιμο, νικελωμένα εξαρτήματα, δισκόφρενο μαργαρίτα ! με σωληνάκια υψηλής, εξάτμιση carbon, αμορτισέρ που φαίνονταν ακριβά, βίδες χρωματιστές αλουμινένιες, «χρυσή» αλυσίδα με αλλαγμένα γρανάζια, και αρκετά άλλα που δεν θυμάμαι.
Και μιλάω μόνο για τις εξωτερικές-οπτικές αλλαγές γιατί φαντάζομαι θα υπήρχαν και κάμποσες μηχανολογικές…

Και κάθομαι και σκέφτομαι... Με ποια λογική κάποιος σπαταλάει ένα σκασμό λεφτά (ίσως συγκρίσιμα με την αξία του παπιού) για να βελτιώσει σε τέτοιο βαθμό ένα παπί ???

Και γιατί δεν αφιέρωνε από την αρχή τα επιπλέον λεφτά και να αγοράσει μια πραγματική μοτοσικλέτα που όπως και να το κάνουμε είναι διαφορετικό πράγμα από το οποιοδήποτε παπί και θα κρατήσει και σεβαστό μέρος των χρημάτων της στην μεταπώληση ???

Μερικοί πιτσιρικάδες το έχουν πάρει πολύ πατριωτικά το θέμα και κάποιοι έξυπνοι βελτιωτές-έμποροι-μάστορες βγάζουν καλό μεροκαματάκι από αυτή την ιστορία πουλώντας φύκια για μεταξωτές κορδέλες…Για να σοβαρευτούμε λίγο….

GST
22/09/2004, 07:22
να σου πω ρε theod και εγω τωρα που θυμαμε οταν ημουν 15 ειχα ερωτευθει σφοδρα με ενα rx-50 τησ aprilia που κυκλοφορουσε τοτε,περνουσα καθε μερα πριν το σχολειο μετα το εβλεπα μου τρεχανε τα σαλια ειχα παθει ψυχωση το ηθελα σαν τρελοσ ....τσιμπαω τον πατερα μου και του εξηγω οτι παπι δεν ηθελα αλλα αν μου εκανε κρατησεισ απο το λιγο χαρτζιλικι που μου εδινε θα μπορουσε να μου παρει αυτο που ονειρευομουνα τοσο καιρο........οταν το ειδε και μονο στην ιδεα οτι φερνει σε μηχανη εγινε πανικοσ οποτε αναγκαστηκα να παρω ενα παπακι c50 και να βαλω τα ονειρα μου στο παγο....βλεποντασ τουσ αλλουσ αρχισα και εγω να μαζευω λιγα λιγα λεφτα για εξατμισεισ ,φιλτροχοανεσ ...κτλ ειχα φτασει σε σημειο εωσ τα 17 οτι λεφτα επερνα να τα καταθετω πανω στο παπι ...λαθοσ τωρα που το σκεφτομε μα τοτε δεν σκεφτομουν ετσι ...μικροσ παρασυρεσε ...τελοσ παντων κατι αντιστοιχο πιστευω οτι συμβαινει και τωρα και με περισσοτερα καλουδια στην αγορα που στο ματι του πιτσιρικα φανταζουν σαν ονειρο.....κατι αντιστοιχο δεν συμβαινει και με καποια αυτοκινητα στυλ punto,saxo ..που τα βλεπεισ στο δρομο και νομιζεισ οτι κατεβηκαν απο πιστα:lol:

milaber
24/09/2004, 03:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Και κάθομαι και σκέφτομαι... Με ποια λογική κάποιος σπαταλάει ένα σκασμό λεφτά (ίσως συγκρίσιμα με την αξία του παπιού) για να βελτιώσει σε τέτοιο βαθμό ένα παπί ???


Με την λογική της καύλας του έφηβου...
Απλά!

Εσύ σκεφτόσουν πιο σοβαρά στα ανάλογα χρόνια σου;
Εγώ πάντως όχι!

:D :D :D

XTMPAM
24/09/2004, 09:17
ΤΟ ΖΕΤΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΣ!!!ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΗΤΑΝΕ!!ΜΕΧΡΙ ΖΑΝΤΕΣ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ ΤΗΣ KITACO ΤΟΥ ΧΑ ΒΑΛΕΙ...ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΤΗΡΩΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΤΗ ΜΑΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΠΛΗΡΕΣ ΑΝΑΝΕΩΜΕΝΟ!!!

ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!ΓΟΥΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ!!ΑΦΗΣΤΕ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΟΙ!!!!:wave2: